S'-Pieters-IXieuwjaer. FRAiVKllVK. Een byzonder berigt meldt ons, dat dynsdag morgend, ten 7 ure, op de Groote Markt te Saint-Michel, departement der Meuse, de dub bele halsregting heeft plaetsgehad, van Armand LanageenKatharinaGerbeau, echtgenote Namin. Beiden waren op 11 january laetstleden, door het assisenhof der Meuse, ter dood veroordeeld voor moord, opgevolgd van diefstal. De strafuitvoering had plaets voor eene tal- ryke volksmenigte. Vrouw Namin heeft het eerst voor hare dubbele misdaed geboet. Lanage is na haer onthoofd geworden, zonder een enkel teeken van zwakheid te geven. E.VGELAND. De diamantvelden der Kaep-De-Goede-Hoop blyven ongehoorde schatten opleveren. De cou ranten, die getrouw mededeelden wat iedere week als gevonden werd aengegeven, hebben dat werk als eene hopelooze taek geslaekt. De meer dan eene halve kolom zeer compres- sen druk, die de opgaven week aen week be sloegen, werd geacht een zoo onbeduidend ge deelte van de werkelyke vondsten te vertegen woordigen, dat het beter was, ook dat weinigje rnaer onvermeld te laten. De rykste plek is de zoogenaemde Nieuwe Rush, een gedeelte van een landgoed, de Beers- plaets geheeten. Aldaer zyn 800 delfplekken (claims), zynde quadraten van B00 vierkante voeten oppervlakte, en zoo verbazend hoog is de prys, die by eventuëelen verkoop daerdoor betaeld wordt, dat de gezamenlyke waerde op een millioen pond sterling geschat wordt, in geval van overgang in andere handen. De groote aenvoer heeft reeds eene gewel dige reactie op de markt veroorzaekt. Nu reeds heeft dc diamant in de kolonie veel van zyne prestige verloren. De berigten der rykste vondsten worden ontvangen met eene koelheid, die aen onverschilligheid grenst. De openbare veilingen van diamanten kwynen uitgebrekacn koopers. De grootste handel in dit artikel be- staet natuerlyk in de myndistriclen zeiven, en het schynt dat daer ook de beste pryzen wor den betaeld. Het aental kooplieden en makelaers, die zich uitsluitend met dit vak inlaten, bedraegt eenige honderden, en daer meest allescomptantbetaeld wordt, is de geldcirculatie enorm. Iedere stoomboot, die van Engeland komt, levert haer quota in duizenden ponden gouden munt, om den als met eenen tooverslag ver- dwynenden voorraed aen te vullen. Van hetgeen in handen der delvers komt, gaet natuerlyk een groot gedeelte over in han den derneriiigdoenden, ter plaets zelve, en van deze weder in die van degroothandelaers in de steden van uitvoer. Nooit te voren is de kolonie zoo overstroomd geweest met„nieuw geslagen goud. Groot zilvergeld en pasmunt zyn daerentegen zoo schaersch, dat de kleinhandel er door be lemmerd wordt. Keizerin Eugenia die reeds hare juweelen, waeiers en zonneschermen verkocht, heeft nu eene ryke verzameling van snuifdoozen en lek- kerdoozen naer Pall-Mall-Hall, ten verkoop ge zonden. De kostbare voorwerpen zyn tengetalle van veertig en dagteekenen grootendeelsuithet tydstip van Lodewyk XIV. Buiten dit zyn er twee prachtige cigarenkokers, die Napoleon III, van den onderkoning van Egypte ten geschenke ontving en diemet diamantenen edelgesteenten doorwerkt zyn, benevens dry koffertjes, al wat kostbaer is en die uit den kleinen Trianon voortkomen. Wat de waerde dezer prachtige ten verkoop aengeboden voorwerpen betrelt, deze is zeer moeilyk te bepalen. De heer Gladstone hèeft de Gemeentenka mer, en lord Granville de Lordskamer bekend gemaekt met eenen aenslag op 't leven der Ko ningin, gepleegd door eenen 18jarigen jonge ling, de genaeuide O'Conner. Men meldt dal de pistool, waermodedemoor- denaer zyn misdadig ontwerp heeft willen uil- voeren, eene keipistool is, dat geketst heeft als het s'Chot moest afgaen. Er was; óverigens, geen kogel op het wapen. <sm HM HlWiWilt—ni jgl Marsico stond op, ontkleedde den vreemdeling eir ledigde zyne zakken. Hy vond een handvol goud en eene brieventesch. De tesch verborg hy zorgvuldig in zynen gordel tusschen zyne pistolen, en hel goud het hy ons deelen. Wy Waren uiterst tevreden over zyne huilengewone mildheid van den kapitein. Ik nogtans vermoedde dat de brieventesch hem meerweerd moest zyn dan hetgeen hy ons had afgestaen, en ik beloofde my zeiven een waekzaem oog open te houden. Nu, kapitein, sprak de jongeling, nu móet gy te vreden zyn. Ik sta u gewillig af al wat voor u eenigo waerden kan hebben; daerom, geef my de tesch terug, welke gy my komt te ontnemen; zy -ii^vat slechts eenige familie-stukken die u tot niets kunnen dienen, ten zy misschien om u eigen in gevaer te brengen. Lacl my ook gaen, en in vryheid myne reis voortzetten. Ik heb eene oude moeder, die reeds met angst op my wacht: ik ben haer eenig kind. In ruiling laet ik u toe een rantsoen t*ebepalen naer uwe beliefte; aenstonds zal ik de obligatie teekenen, wélke gy tegen klinkende munt kunt verwisselen wanneer gy wilt en by wien gy verkiest. Ik verbind my zelfs nooit het geheim onzer ontmoeting te verraden en de moord van mynen ouden, trouwen Fritz zal ik trachten te vergeten, is liet mogelyk. Deesmael was het de jongeling die geen antwoord kreeg. Ik bemerkte dat, by het uitspreken van den naem zyns ouden dieriacrs, er een traen zyne oogen odI- sêhoot. Die edele teergevoeligheid, dit herdenken aen den verloren vriend, aen de afwezige moeder, schokte my diep en ik verborg geenszins myne ontroering. Macr Marsico viel barsch legen my uit en beetle my belachelyk en kinderachtig. Daerop gaf hy bevel lot het onmiddelyk vertrek. Wy begaven ons in allerhaest naer het hoofdkwartier der bende, op tien mylen af stand der boerenwoning. Marsico bond don jongeling weder de handen op den rug en ging alleen neven hem op een twintigtal KAMER EN SENAET. De kamer discutteert het budjet van justitie en gaet voort in haren onvermoeibaren iever van veel te razen en weinig werk af te leggen: Nauwelyks zullen al de budjetten gestemd ge raken voor haren verloftyd. Maer zulks is de schuld van de meerderheid niet. In het begin der week kwam de linkerzyde eene tweede mael voor den dag met de interpellatie betrckkelyk het verblyl van graef de Chambord in België, en daerna was het de beurt van M. Bara die oude koeien ml den gracht haelde en twee zit tingen lang stokpeerdeken reed op het proces der brandstichtingen van St-Genois. Het senaet gaet beter vooruit. In ééne enkele zitting stemde het byna geheel het budjèt van 't inwendige. Wy hebben (lenZ. Eenv. Heer Deken van Aelst de som behandigd van fr. 226-50 zyn dé de op brengst der inschrijving door ons blad geopend op den St-Pieters-Nieuwjaer. Wy bedanken de in schrijvers namens het Corniteit der Pauzelyke wer ken en blyven hun erkentelyk voor het vertrouwen waermede zy de Gazette van Aelst vereeren. Men leest in den Moniteur": De sneppenjaeht niet vuerwapens, in de bosschen, is in al dc provinciën toegelaten, van 1 maeri tol 15 april daeropvolgende inbegrepen. By koninklyk besluit van 17 february wordt art. 22 van het organiek reglement der scholen voor vol wassenen veranderd als volgt: leder jaer zullen er prvskampen plaets hebben tusschen de leerlingen der scholen van volwassenen per kanton van vredegeregt. De kantons cener zelfde gemeente zullen kunnen ver- eenigd Worden. De andere kantons, die geene vyflig leerlingen zouden tellen, in de voorwaerden om deel te nemen aen die pryskampen, zullen insgelyks kun nen vereenigd worden met naburige kantons, die deel maken van hot gedeelte van een zelfde ressort van kanlonael toezicht. De deelneming aen den pryskamp zal verpligtend zyn voor de gemeentégeslichten of de acngenomene, en facultatief voor do gansch vrye by- zondere gestichten. Keuring van dekhengsten voor het dienstjaer 1872. (Dc eigenaers van de hengsten met een aen- gediiid, hebben eene premie bekomen.) Te Dendermondk. Jos. Behiels, te St-Nicolacs, met Brigand, Fox* en Sanno, allen goedgekeurd. P. J. Cruyplant, te Opdorp, met Voltigeur* en Piro, beiden goedgekeurd. D. Dcealuwe, te Mecrdonck, met Louis, goedgekeurd. Wed. Dé Coen, te Masscmen-Westrem, met Cesar* en C.ies", heiden goedgekeurd. Wed. Fr. De Vogel, te Sl-Gillis-Waes, met Prins* goedgekeurd. Eug. Lemeire, te Massemen-We^lrem, met Cesar* en Louis', beide goedgekfcurd. J. Fr. Lenaeris, te Kiel- dioeht, met Cies en Jan, goedgekeurd. Gebroeders Macs, te Oordegem, met Jan; goedgekeurd. II. Reynt- jos, te Vlierzelc, met Gesar, goedgekeurd. P. J. Van Langonhove, to Baerdegeni, met Philippe*, goedge keurd. Te Gkerardsbeugen. Ch. Dauw, te Santbergen, met Piro, goedgekeurd. B. Tuypens, te Steenhuize- Wynhuize, met Philip. Lion en Ch.-Louis, allen goed gekeurd. J. Van den Eynde, te Ophassclt, met Ciesv goedgekeurd. P. Van Liefferingê, te Detlinge, met Louis, goedgekeurd. J. Van der Putten, te Onkerzele, mol Lion*, Prins, Perfection' en Forton, allen goedge keurd. Egid. Van der Schueren, le Idcgem, mei Lion*, Brillont" en Jan', allen goedgekeurd. J. B. Van der Schueren, te Onkerzele met Antique, Jules, Rubens, Samson, Voltigeur, Gesar en Pocoli, allen goedge keurd. Ch. De Waele, te Vclzike-Ruddershove, met..., ufgftvezen, Te Ninove. Fr. Langelet, te Welle, met Léon en Blazon", beide goedgekeurd.Ch.-L.Matlhys-, te llemel- vcerdegem, met Jan,'London*, Moulon, Forton* en Vol tigeur, allen gbedgekeurd. J.-B. Moreols, le Hemel- veerdogem, met Lion, goedgekeurd. P.-J. Van der Schueren, te Appellerre.met Bénoni,Séwarl* en Naka- rat, allen goedgekeurd. P.Van den Haute, le Aspelare, met Lovvie, goedgekeurd. Ed. Van der Schueren, te otillre, met Jan Baplisle*, goedgekeurd. Ch. Van On- gevallc, le Hcmelveerdegem, met Prins,goedgekeurd. Ch.-L. Covens, le Okegem, met Louis, uitgesteld. Jan De Vuyst.te Borshckc, met Rubens en Prosper*, beide uitgesteld. Te rekenen van july 1872 zyn de bepalingen van de telegrafische overeenkomst, den 12 december 1864 gesloten tusschen Pruisen en België, op het gan- sche duitsclie ryk en België toepasselyk. Te rekenen van 1 july 1872 is de taks van eene depeche uit Bel gië naer Baden of den Elzas-Lotharingen bepaeld op 2 fr., en tusschen België en Beieren, Wurtemberg op het grondgebied van Hohenzollern op 3 tr. '■ïrinr yrHrraaT,iJia.i.ufcg»ag»J':* -- a.-ra^-m-iHaniiiiii ""i" slappen achter ons. Ik bemerkte dat een hevig gesprek in gang was onder hen heiden, gesprek wacrin de brieventesch oen aenzienlyken rol scheen te spelen, oen de driftige gebaren le zien, welke de kapitein er mede maekte. Doch, tol myn groot spyt, gelukte liet mvmet hel minste woord te vallen. ,H|fool gelyk hadden wy gehad ons vertrek te bo- sp5digen,vvaiit liet voorval had veel gerucht gemaekt in de streek, liet hesluer had de nauwkeurigste op sporingen bevolen en onze hoofden waren op prys gesteld. Wy hielden ons eenigen lyd stil, overtuigd dat wv ten minste in onze spelonken gerust mogten zyn. Middelervvyl werd de gevangen jongeling in een derzelve opgesloten en hy verbleef er ongeveer acht jaer. Niemand naderde hem ten zy Marsico alleen, en allen bemerkten wy dat de kapitein somtyds uren lang met hem in gesprek bleef. Wal werd et tusschen hen verhandeld? Noch ik, noch niemand van ons kwam het te weten. Eens, het was in 1771, verliet ons plotselings Mar sico, uit voorwendsel cener haestig te doenc reis naer de portugejesche grenzen. Na eene maehd zou hy stellig terug wiezen. Hy vertrouwde het opperbevel aen zynen luitenant Ravaca en deed ons allen zweeren den gevangen uit het oog niet te verliezen: hy was voor ons allen, zegde hy, een pand die legen goud opwoog. Wy hadden aen Marsico eene blinde gehoor- zaemheid geweid en sedert zoovele jaren was voor ons de minste zyner grillen, een zoo streng bevel, dat niemand op het gedacht kwam Le vragen waerom die onvoorziene en buitengewone reis. Dan, een maend verliep, twee maend, dry, en geene Marsico ineer le zien. Had hy ons verlaten? was hy ergens verongelukt of gevangen? Middelervvyl gebeurden er groote veranderingen in ons midden. Er was voor ons geen veiligheid meer in onze spelonken, noch nergens; ons signalement was alom gekend en de onmeedoogendste klopjacht werd tegen ons ingerigt. Ravaca verloor het leven in eenen Men leest in het niet-ofïlcieel gedeelte van den I Moniteur: de minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende mededeeling ontvangen, waerop wy de aendacht van den belgisc.hen handel inroepen: Een persoon van franschen oorsprong, sedert eenige jaren te Geneve gevestigd, heeft onlangs in Belgie lalryke kooplieden bedrogen, by welke hy zich uitgaf voor koopman in petrool, zacd, paerdshaer, enz. Hy voegt by zyne bestellingen holklinkende aen- bcvelingen Lyonsch krediet, Societé-Générale, en dele lichtgeloovige kooplieden leveren hunne koopwaren zonder inlichtingen le nemen, of nemen ze te laet. 't. Is door een koopmanshuis dat ik, alvorens de ge- vraegde koopwaren te zenden, 't goed denkbeeld kreeg om naer het konsulaet te komen, dat ik op het spoor geraekt ben van dezen persoon, die nu en dan van naem qn dikwyls van woonplaets verandert. Wy nemen die gelegenheid te baet om de hande- laèrs aen te raden niet te gemakkelvk kredieten aen onbekenden le verleenen, en zich te herinneren dat zy altyd inlichtingen kunnen bekomen, mits zich recht streeks en by gefrankeerde brieven, te wenden, tot onze konsuls in den vreemde. Men vraegt ons, zegt een blad, hoe het staet met de zaek van Badajoz. Wy antwoorden, dat-de overeen komst, krachtens welke de obligatiën uitgewisseld zyn in nieuwe aktiën, goedgekeurd is en dat de acn- groeiende ontvangsten toelaten eenen intrest te ver hopen van 1 fr. 50 c. lol 2 Ir. per ouden titel. Door M. J. L. H. Beijens, oud-officier van liet nederlandsche leger, te Brussel, is eene by cirkulair verspreidde uilnoodiging gericht aen al de nederland sche studenten, schultery-olïiciers, metalen kruisrid ders, leden van liederlafelsen harmonie-gezelschappen, om aen den koning der Belgen in de tweede helft der maend july aenstaende, te Brussel eene aubade te brengen, omdat deze vorst zich zoo vcrdienslelyk heeft gedragen by-de uillevering van het stoffelyk overschot der gesneuvelden in de citadel van Ant werpen, en om den band tusschen Noord- en Zuid Nederlanders nauwer toe te halen. Ook zouden er, gedurende een of meer dagen door de ovatiebrengers, koncerlen voor een weldadig doel le Brussel gegeven worden. M. Beijens verzoekt het vormen eener kom missie t ol uilvoering van zyn plan. Men is op St-Pietersplein te Gent reeds volop aen het oprichten der barakken en kramen voor de foore. Hoe groot het plein ook is, het zal opgepropt staen. Meer dan zestig aenvragen om plaets zyn moe ten van de hand gewezen worden. Het is vrydag, 8 maert, dat onze jaermarkt begint. De handelsregtbank van Verviers heeft een zeer betangrvk vonnis geveld, in zake van handelseffeklen. Zy heeft beslist dat de aenneming tot betaling van eenen wissel aen houder, op den wissel zeiven moet geschreven zyn en niet geldig was, als zy enkel by brieve werd bekend gemaekt. Sedert eenige dagen liep le Becringen (Hasselt) het gerucht, dal 's avonds zich een spook vertoonde en de menschen aenrandde; hel werd onder afzichte- lyke vormen afgeschilderd en veroorzaekte daerdoor, onderhol bygeloovig gedeelte der bevolking, schrik en angst. Men zegde, het spook was de schim van een onlangs overleden man, die om zyne vorige aerdsche woning nog kwam rond zwerven. Eenige jongelingen oordeelden echter dat het wel iets anders kon zyn en besloten daerom laetstleden zondag avond^nadere kennis met het spook te maken. Een hunner zou vooruit gaen naer het huis, in welks omgeving den terugkeerende gewoon was zich te ver- loonen; en vverkelyk, het spook verscheen, in men- sehelyke gedaente, omhangen met eene dierenhuid. Op het oogenblik dat het zyne prooi wil aenvallen, schiet de achterwacht der verkenning toe en grypl het quasi-spook aen, dat onder eene hagelbui van slagen kermend en huilend zyn geitenvel verliest en zich nu vertoont in den persoon van.... die sedert dien avond, op zyn legerstede, kan overdenken dat voor de boeren- wcreld niets heilig is, zelfs geen.... spook. Even als alle fabels eene zedeles bevatten, had ook deze spookgeschiedenis een doel. De man met het geitenvel, is huerder eener woning die hy binnen kort moet verlaten en hoopte nu door het bovenver meld middel, afschrik voor hel spookhuis in te boe zemen om'op die wyze le kunnen blyven wonen, maer Door de leeuwenhuid Slaken de ezelsooren uit Dezer dagen liep het gerucht als zoude de vee- typhus te Yperen zyn uitgeborsten; ziehier wal wy daerovcr lezen in een plaetselyk blad: Den 22 february is er by M. Messiaen, koehouder, Sl-Jacobs, binnen Yperen,-een beest bezweken, ten gevolge der muilplacg. By het onderzoek gedaen op de koe, vond M. Criem, veearts van 't gouvernement, verscheidene teekens van den besmellelyken typhus; de veeartsen van Brugge aengekomen, bevonden dat het zoo was, waerop het beest gedolven werd en de overige viér koeien onder eene strenge bewaking ge steld. Ook aen de huisbewoners is het verboden, tot nader bevel, hunne woning le verlaten. Deze maetre- gels zyn genomen omdat de ziekte in de buert heerschic en het overige zyner kudde aengclasl is en '•aenval, en allengskens geraekte delende uileen. Een goeden morgen bezocht ik voor de laetste mael ons oude verblyfpla'ets, nam er wat er van waerde over bleef, verloste de gevangen, slak hem eenige munt stukken in de hand en liet hem loopen. Ik vluchtte in eene andere richting. Ik geraekte zonder ongeval in het zuiden van Frankryk, te Bayonne, waer ik my onder den naem van Oswald en niet valsche papieren aen het hoofd stelde van eenen kleinen handel. Ik leefde gelukkig en was welvarend. Weinigen tyd nadien ontmoette ik by geval een myner oude gezellen. Van dezen vernam ik dat kapi tein Marsico in leven was, en verbleef te Keulen onder den naem van graef van Altdorff. Marsico was dus naer Portugal met gegaen. De jongeling welken wy gevaDgen hadden was de graef van Altdorff wiens tytels de kapitein zich had toege- eigend. Dit verraed verontwaerdigde my. Ik zwoer rriy zei ven den bedrieger te ontmaskeren. Ik verkocht wat ik bezat cn kwam naer Keulen. Ik herkende gemakke- lyk Marsico in den zoo gezegden graef van Altdorff en in Hans, zynen lyftrawnnt; eenen slrui,kroover onzer verdreven bende; maer haest voelde ik dal hier met sterkeren te kampen viel dan ik was. Ik bezat geen wettige preuven tegen den valschaerd, en hy was zoo magtig geworden! Nogtans, ik wanhoopte niet, toen eensklaps my de ziekte overviel waeraen ik bezvvyk. Ik sterf zonder een groot onregt le hebben kunnen herstellen. Doktor Gunter, mochtel gy gelukkiger wezen dan uw boetende. Uw dienaèr, OSWALD. De doktor lag langen lyd in gedachten verdwaeld. Wal gedaenzuchtte hy. Kon de oude gravin haren zoon erkennen; maer eilaes, zy is doof en blindEn den waren graef van Altdorff, waer zal ik hem ontdekken? Leeft hy nog?.... Wat gedaen! (Wordt voortgezel.) deze placg fièvre aphtheuse) die bcsmettelyk is en door hel gebruik der melk aen den mensch kan overgezet worden. Men meld ook dat de veepest uitgebersten isteBelle, dicht by de statie, in de stallingen van M. Vervvaerde, landbouwer. Er zyn zeven rundbeesten afgemaekU, Ziehier den korten inhoud van de officieele in lichtingen over de veeziekte in het Noorder-departe ment: De toestand verbeterd dagelyks in ons departe ment. Dc berigten van 1 totlO february maken si hts nog melding van acht bezette gemeenten: Deulemont, Herzeele, Haubourdin, Bourghclles, Bavinchove, Se- clin, Zeggers-Cappel, Steene. In deze acht gemeenten zyn, gedurende dit tydverloop, 50 dieren afgemaekt, waervan 23 gedolven werden. Men mag hopen binnen kort het einde dezer schrikkelyke ziekte te zien. Te Herzeele is het in de stallen van M. Dutters, dat de geescl het laetst uitgebersten is. De zieke koeien zyn op staenden voet afgemaekt en gedolven. Gelyk bekend is, hebben de berekenaers zich meermalen de moeite gegeven, den tyd te bepalen, wanneer alle steenkolen der aerde zullen opgeteerd zyn. Gelukkig moeten zy dc som telkens veranderen en nog is er in T afgeloopen jaer gebleken, dat het laetste opgegeven cyfer verkeerd is. In de Vereenigde Staten, in Australië, in zuid-Rusland, en in midden- Amerika werden belangryke steenkolen ontdekt. Die van midden-Amerika werden gevonden in de streek tusschen Panama en Aspinwall. De personen, die Oswald heeten, kunnen maer alle vier jaren eens besteken worden, namelyk wan neer het sehrikkcljaer is, daer de heilige Oswald op 29 february gevierd wordt. Daer wy een sehrikkeljaer beleven en het by gevolg 29 february is geweest, zal het nu feest zyn by de Oswalds. Dezer dagen werd te Nieuw-York (Amerika) een eigendom gekocht, hebbende eenen voorgevel van 78 voet in Wallstreet en van 113 voet in dc Broadstreet, ten pryze van 945,000 dollars voor de verwezenlyking der huërcontra'cten. Dit maekt 25,950 fr. per vierk. meter. Zulke prys is nog nooit betaeld geworden, zelfs niet te Londen. Klampen en Ongelukken. Zaterdag laetst, hel kwart na 10 ure voormiddag, by het vertrek van den trein naer Zelzatc, is er te Lo- kèren een groot ongeluk gebeurd. Een reiziger, wilde op den waggon springen, toen deze reeds zekere snel heid verkregen had, doch hy trapte ongelukkiglyk nevens de voetplank, en gleed onder den trein. Dc wielen liepen hem over armen en buik, zoo dat de on gelukkige op den slag gedood werd. De ongelukkige reiziger, welke eene zoo wreede dood onder den trein 'van Lokeren-Zelzate heeft ge vonden, is M. L. Hancotle, van Gent. De wanhopige vader is gisteren avond het lyk zyns 21jarigcn zoons komen erkennen. Maendag avond is in de Terziekenenslraet te Brussel, de zoldering van een huis, naby de kerk der Minimen, ingevallen. Op het gerpclit dezer instorting snelden al de geburen toe, die van onder de puincn eene vrouwenstem om hulp hoorden roepen. Dry werklieden, J. Vanderslaghmolen, drukkersgezel, Ch. Bombeek, koperslager en L. Mentiens, steendrukker, begonnen aenstonds te werken om die vrouw van on der de ribben en planken te halen, waer zy gevaer liep onder de puinen verpletterd te worden, of in den brand om te komen, die het ingestorte houtwerk had aengetast. Zy waren gelukkig genoeg het slagtoffer van dit ongeval, uil zynen gevaeriyken toestand tc verlossen en den brand by zyn begin uil te dooven. Men zegt dal er verschillende persooncn gewond zyn, doch dal de verwondingen niets ernstigs opleveren. Men leest in het Journal de Charleroi, van den 27 february: Maendag morgend, rond 11 ure, verspreidde zich het gerucht in onze stad,dal cr dien nacht eene moord te Villelle-Marcinelle gepleegd was. De genaemde Lardot, die een klein huisje in de weide tegenover de brug Areole bewoont, lia.l twee kostgasten gehuisvest, de eene een schoenmaker, Luc- rain genaemd, de andere een werkman, met name Gagnage. Zondag avond was Lardot met zynen kostganger schoenmaker naer de stad gekomen, waer zy niet w ci- nig borreltjes dronken en dan samen huNwaeri.-- keerden. Wat er des nachts by Lardot voorviel, zal wacr- schynlyk door het onderzoek bekend worden, altyd is hel zeker dat een gebuer, verschillende malen heeft hooren om hulp roepen en aen Lardot om genade vragen. Des anderendaegs 's morgends ging deze in het ge meentehuis van Marcinelle de verklaring afleggen van het overlyden des schoenmakers en de noodige for maliteiten vervullen voor de begravenis. Maer onder- tusschen had de gebuer geklapt en de gendarmerie van Charleroi was verwittigd, zoodal toen Lardot, omstreeks den middag, terug te huis kwam, aenge- H^STen en góed bewaekt werd, tot het parket aenge komen was. L it hel onderzoek zou bl'yken dat de ongelukkige schoenmaker Lorrain verwurgd is. Sterke bloedzwcl- lingen aen den hals zouden hierover geenen twyfej laten beslaen. Lardot, die eene reuzenmngt bezit cn reeds ver scheidene veroordeelingen voor slagen en verwon dingen heeft ondergacn, beweert dat hy onschuldig is; maer nietlegenstaende die beweering is hy ge- van kelyk naer de celgevangenis dezer stad overge- bragt. Daer de schoenmaker den naem had van eenige spaerpenningen te bezitten, denkt men dat de moord, den diefstal voor dryfveêr zal gehad hebben. Eene moord, van de schroomelykste omstandig heden vergezeld, is eergister, 27 february te Moerbeke by Gent gepleegd. Het lyk eener jonge boerendochter van 20 jaren is in een bosch gevonden, byna op de grens dier gemeente, naer den kant van Exaerde Sinaei. Zy was het voorwerp van den smadelyksien aenslag geweest, waerna het wangedrocht zyn siagi offer den hals met een mes had afgesneden, in di i voege, dat het hoofd niet meer aen het lyf hield dan met hei achterdeel van den hals en de ruggraat Gansch het voorste deel was doorsneden... Gister heelt het parket, vergezeld van de wetsdok- tors, een bezoek ter plaets gedaende lykschouw geschiedde oumiddellyk daerna. De moordenaer is nog onbekend, maer men doet de vlytigste opzoekingen in de gemeente Moerbeke en omliggende plaetsen. HOPPEM ARKTEN POPERINGHE, 23 feb. Sedert ons laetste berigt hebben de verkoopen plaets gehad aen fr. 130 de 50 kilo, de hoeveelheid die zich in handen van den koop handel bevindt, is onbekend, maer hetgeen by de planters te verkoopen blyfl, is-zeer klein. NAMEN, 24 feb. Op de markt van heden is de hop verkocht aen fr. 180 per 100 kil. LONDEN, 24 feb. De goede kwaliteit van 1870 en 1869, waren goed gevraegd, en hebben hunne vo rige pry: en behouden. Engelsche en beiersche hop van 1871 zyn kalm.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2