N° 64. Zondag 17 Maert 1872. 2de Jaergang. WEREL YRSCH YIEl WSIILAD. De oude Praktizyn. Aelst, 16 Maert. DE BROEDERS GEDURENDE DEN OORLOG. Buitenlandsch Aieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van liet hlad Is gevestigd In de KapelIeHtraet IV" 11, waer alle brieven, gelden, enz. vracütvry moeten toegezonden worden. Abonneméntsprys SS IV. 'sjaers, voorafbetaelbaer. Voor den buiten ban men Inachryven lu al de postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. Er komt te Paryseen boekdeel tcverschynen, Les Frèrespendant la Guerre, door M. d'Arsac, dat een doorslagend antwoord is op de snoodo aentygingen waeraen die nuttige leden der sa menleving dagelyks, hier zoowel als in Frank- ryk, zyn blootgesteld.In Frankryk betigtte men ze van hun land niet te beminnen, en middeler- wyl, hoewel de wet hen gansch vry liet, ont moette men ze op het slagveld, werkende -en stervende voor hun Vaderland. Nauwelyks was de oorlog verklaerd of Broe der Philippus, de Overste-Generael,schreef aen den minister wyi oorlog dat hy al zyne gestich ten ter beschikking stelde van de gekwetsten, en al zyne Broeders om zé te verzorgen. Hierin had de Overste geenszins zyne Broeders op voor hand geraedpleegd; maer hy kende ze te wel, hy was te zeker van hunne gevoelens om te moe ten vreezen van tegengesproken te worden. In- derdaed, nauwelyks was zyn aenbod gekend of al de gestichten schreven dat zy zyn inzigt by- tradenAenstonds waren de Broeders aen 't werk. Zy schikten hunne huizen, zamelden genees middelen, linnen en pluk in. Betrekkelyk dees, even als in vele andere zaken, was het fransche leger slecht voorzien; hel rekende te gerust op don zegeprael om dergelyke mactregels te nemen. Het aenbod van Broeder Philippus werd aen- vaerd en de soldaten en de mobielen, te Aix, te Avignon, te Quimper en elders nemen bezit van hunne huizen. De Broeders stacn hun ten dienste, verzorgen de zieken, helpen kardoezen maken en, blyft er hun tyd over, zy geven klas aen de .soldaten. Nogtans Frankryk wordt overwonnen en ne- derlaeg volgt op nederlaeg. De rol der Broeders veranderd. Zy waren on- dcrwyzers en zy worden ziekedieners. Zy ver- tleelen zich in twee posten. De eene gaeri, on der de bommen en de mitraille, de gekwetsten halen op het slagveld; de andere onthalen ze in de ambulancen. Het een en ander ambt vervul len zy zonder vrees voor de dood, en toonen door gansch Frankryk dat liet hun zoo min kost voorbeeld te geven van moed en zelfsopoffering als les van 't A. B. G. Achttien onder hen zyn gestorven, getroffen op het slagveld of bezweken onder den lastigen arbeid en de besmettelyke ziekten der ambu lancen. Hoeveel er enkel ziek zyn geworden kan men niet tellen. De slag van Sedan had liet laetste leger van het keizerryk uit een gedreven en de .ongeluk kige soldaten, welke de dood of de gevangen schap hadden gespaerd, kwanten aen het gast- (3C VERVOLG.) V. Terwyl dit gesprek aenhield in de tuinen van hel kasteel van Altdorff, had er een ander toonccl plaets, een van gansch anderen aerd, en wel in hel hotel waer wy, by den aenvang onzes verhaels, meester Hans zagen intreden na zyn bezoek hy mynheer Willem. Achter den voorhof van dit hotel verhief zich een sierlyk pavilloen. Doch van naderby gezien, bemerkte men haest dat, ondanks zyne pracht, het"versierd was met weinig kieschen smaek. Het goud schittlerde langs alle zyden, op stoelen en zetels, kandelabers en pendulen, ja, zelfs tot op hot plafond; in een woord, dit ryk vertrek hing schreeuwend den parvenu iuit. Een man, nog jong, lag luierend achterover in eenen moliigen en ryk gesloffeerden armstoel, de voelen verborgen in dikke lapylcn. By den eersten aenblik vond men in hem eenige gelykenis van opzicht met ccnen anderen jongeling dien wy reeds tvveemael in dees verhael hebben ont moet; nogtans een bruiner tint heerschte in zyne trekken, en derzelver uitdrukking was verre, gelyk hy den gevangen van Marsico en den vertrouweling van Helena, hooge geboorle of edele gevoelens te ver raden. Dit gerimpeld voorhoofd, die betrokken mond, die ziekelyke bleekheid, die zenuwachtige rilling die zyne ledematen somtyds ontstelde zegden klaer dat men hier te doen had met een man, door zwoegend verdriet of uitputtende vermaken, verouderd voor de jaren. Dacrby zyn blik w«is sluw en valsch en, zonder men juist kon bepalen vvaerom, gansch zyn voorko- mcn.-boezemde afkeer en mistrouw in. >"Niel verre van hem zat een andere man,.druk bezig met een hoek te doorzoekendit hock was eene ver zameling van de ten dien tyde beslaende wetten. Eensklaps wierp hy het boek mismoedigd toe. Nu, vriend Hans, sprak de andere, is de moei- lykheid gevonden en opgelost. Die moeilykheid is onoploshaer, graef; ik ten minste zie er geen dag door. De domeinen welke gy wilt verkoopen, zyn de wettige en persoonlyke eigen dom der oude gravin, uwe moeder* en uw moeder, de vrye België eene scliuilplaets vragen.Niet verre van de Luxemburgsclie grenzen, te Carlsburg, is een aenzienlyk gesticht van de Broeders. Het was daer dat de vluchtelingen de eerste zorgen vonden. Zy kwamen ertoe, bezwykendaen hon ger, vermoeienissen en ziëkten; zy worden er verzorgd, gelaefd, gespysd, gekleed, en niet één regiment is er verbleven of het heelt, officieren en soldaten, in het huis van Carlsburg eene ge denkenis zyner dankbaerheid gelaten. De pruissische legers naderen Parys: het be leg gaet beginnen. Maer de Broeders der Chris- telyke Scholen zyn daer, en staen gereed om het gevaer te gemoet te komen. Den 19 January had de slag van Buzenval plaets; liet was de laetste pooging welke de hoofdstad ging wagen vooraleer zy door den honger gepraemd.zich zou overgeven. De garde nationael wordt opgeroepen en de Broeders staen op het appelMen telt er honderd op de koer der Tuileriën. Zy verdeelen zich in twee posten op liet slagveld. God alleen weet hoeveel zy' er dien dag verzorgd, verwonden, geholpen of begraven hebben. Hun-gedrag droeg aller be wondering weg en de oversten des legers be tuigden hun opentlyk hunne erkentenis. Hoe veel dien dag ook, die op het aenschöuwen van dien kalmen moed, van die onvermoeibare lief dadigheid de lang ingewortelde vooroordeelen voelden verdwynen welke zy tegen die nederige kloosterlingen voedden! Men kan, in zyne ver blindheid, den Godsdienst miskennen, zyne voor schriften vergeten, maer ongevoelig blyven voor de zelfsopoffering welke hy inboezem!, is on- mogelyk OVERZIGT VANEEN'VLASHANDEL. Voor eene streek, als de onze, al waer een overgroot getal huisgezinnen hun bestaen vinden in de bereiding en den handel der vlassen, is het een punt van groote aengelegenlieid, liet pu bliek over de beweging, der vlasmarkten in te lichten. Daeroin ook gaen wy die beweging aendachtig na, en stellen wy ons ten plicht, verslag over onze waernemingen te doen. Aen de opmerking wan niemand, die in de zaek belang heeft, is 't ontgaen, hoe de prysder verschil li ge soorten van vlas in den laetstentyd een opslag ondervond, en ook niet, hoe nu, sedert kort, er weer afslag is ontstaeo. Lang drukte de oorlog op den vlasprys; 'twas eerst eenigen tyd zelfs na liet sluiten van den vrede, dat het vlas zynen normalen of ouden prys terugbekwam*. Zoohaest namelykde meka- niekspinneryen in Frankryk, na langen stilstand, weder aen 't werk gingen, zagen wy den prys der blauwe vlassen klimmen. Blauw vlas wordt meest door fransche koop- mans in Vlaenderen opgekocht. Engeland daer- entegen trekt ons vlas in. brave vrouw, leeft nog. Gy moot wachten tot dat zy naer den hemel is. Die domeinen, M. Hans, moet en zal ik hebben. De myne zyn reeds meestal verkocht; de vvaerdc er van stucr ik naer Amerika waer ik voortaen in rust wil gaen leven en de domeinen van Siegen zyn te aenzien lyk opdat ik gewillig van dit deel myner fortuin afzie. Dal weet ik, en ik weet nog veel meer dan dat. Maer ik heb de eer uwe Hoogheid té herhalen dat zy geen hoegcaaemd regt heeft te doen gelden op «dién eigendom. Heb ik geen regt dan zal ik gewéld gebruiken. Hola, Marsico, zoo.niet! Zoohaest gy met geweld begint vvdrden wy kwade vrienden. Weihoe! geweld gebruiken tegen eene vrouw, en eene vrouw zoo eerbiedwaerdig als de gravin, foei! Dergelyke handel-- Wyze zou wat te sterk den baenslrooper uithangen. Marsico Jachtte spottend. Nogtans, hernam Hans, doe naer uw goesle: wal my betreft, ik hen een schelm, ik weet het, maer ik heb my in 'i hoofd gesteken dal ik heler ben dan gy en daerotn, ik berhael het u, zoohaest gy ge weld gebruikt ben ik uw man niet meer. Daerin doet gy ook naer uw goeste, mher Hans; wat my betreft ik waseh er my de handen van klaer gelyk weleer Pilalus. Dan hebt gy maer hard te wry ven, want gy en Pilalus.... Het oog van Marsico glom van gra.mschap; maer, gewoon zooals hy waorschynelyk was aen de stoute lael van zynen lyftrawant, 'deed hy geweld om zyn spyt te bedwingen. Luister, graef, ik weet nog een laetste middel, een weltelyke middel om u te voldoen: zoek op welke mogelyke wyze gy de gravin kunt doen verstoei) dat gyhare toeslemming vraegt tot hel onteigenen dei- domeinen van Siegen ten uwen voordeelc. Marsico sghudde het hoofd. Gy meent dat zy die toestemming zou weigeren? Eh wel, ik ook. Ten eerste, de oude vrouw moet van die domeinen leven en hare armen doen leven; die eigendommen maken haren bruidschat uit. Ten tweede, zy zou hel onuitlegbacrvreemd vinden dal hare eenige en .beminde zoon, reeds,miliioenen en millioenen ryk, haer voor haer afsterven zou willen ontblooten; zulks ware de doodsteek voor de brave oude, en gy hobt, Dc ryzing van 't blauw vlas had de ryzing van liet wit vlas tot gevolg. Op korten tyd waren de Fransche huizen redelyk goed geriefd, en danondergingde han del in de gemeenste vlassoorten eenigen stil stand. Middelerwyl vond de beste kwaliteit, namelyk liet wit vlas, nog voortdurend den zelfden goeden aftrek. Dan op eens viel do afslag in, en dit zoowel op liet wit als op 't blauw vlas. Dat is zoo wat zes wck'cn geleden, en sedert dien was de af slag elke week gemiddeld 9 centiemen per dry kilos op de beste en 13 centiemen per dry kilos op de gemeene soort, wat nu voor die eerste 54 en voor de laetste 78 centiemen per'dry kilos uitmaekt. Duidelyk is het, dat de oneenigheid tusschen Engeland en Amerika tot dien afslag heeft ge leid. Sedert er gevaer van oo' log tusschen deze twee mogendheden opkwam, werd er schier niets meer gekocht voor Engeland; van toen af begon het wit vlas te dalen, en uit die daling ontstond ook afslag op de blauwe vlassen. Als men daerenlegen inziet, dat de prys van wolle en katoen een buitengewoon hoogte heeft bereikt, en nog gedurig stygt, is de alslag van de vlassen zoo niet onbestaenbaer dan toch moeilyk om te begrypen. Natuerlyk, als er oor log tusschen Amerika en Engeland komt, dan moet het katoen, zoo veel uit Amerika acnge- voerd om de fabrieken in Engeland te onder honden, nog merkelyk opslaen; en als dit, ge beurd, dan wordt noodzakelyk het vlasal duer- der en duerder. De gevolgtrekking, hieruit leert ons, dat in elk geval de prys der vlassen veeleer op- dan afslag te verwachten heeft. Wy durven onze landlieden juist .niet aenraden op deze overwe ging te steunen, maer schryven ze neder om hen in te lichten en roepen er hunne aendacht op in. (Gazette van Eecloo.) ITALIË. Uit Rome wordj, aen de Monde geschreven: Men wordt door een aental zeer ernstige fei ten gedwongen te gelooven, dat er thans een nauw verbond bestaet tusschen Pruisen en Ita lië tegen Frankryk, of dat het op liet punt is gesloten te worden. Het is van nu af buiten twyfel,dat dereisvan den pruisischen kroonprins niet enkel eene plei- zierreis was; maer slechts een voorwendsel om met eigen oogen te kunnen zien, van naby de menschenen dedingen te leeren kennen en eene diplomatieke zending te vervullen. Wanneer een prins van den leeftyd en het be- langvan Frederik Karei zich met eene diploma tieke zending belast, dan moet dat er eene zyn door uwe onverschilligheid, haer moederhart reeds genoeg doen lyden. Gy zyt een behendige dief, Mar sico, maer, graef van Altdorff, gy zyt een slechte comcdjanl.... Deesmael kon de kapitein zich niet meer bedwin gen. Hans, riep hy uit, gy begint my ter dege tc ver velen Ik u vervelen? Inderdaed, ik bemerk sedert eenigen tyd dat het de eerste mael niet is. Waerom? ik weet. het niet, maer ik raed hel toch. Ik zeg u dat uwe onbeschoftheid my kwetst! Dat is eens recht spylig, heer graef. En daer zal het niet hy blyven, hoort gy Zeker hoor ik, ik ben niet doof. Nu, Marsico, blyfkalm, want moest gy weten wat leelyken jongen u degramsehap maekt gy zoudt schrikken van u zei- veil. Mogl de gravin uwe moeder u op dees oogen blik kunnen zien, zy zou u nog min voor haren zoon her kennen. De valsche graef leed geweldig onder don onver» biddelyken scherts van zyn knecht. Gy tergt my, zeg ik u. Het is myri inzicht niet. Gy tergt my, gy daegt my uil.... ik wil welen waerom Oh! laet uwen ponjaerd steken.... wy zyn hier in de Sierra Nevada niet, maer wel te Keulen, onder beschaefde mensehen. Gy vraegt my waerom ik u terg? Ik ben hel niet, het is de spyt die u ontstelt, omdat ik deesmael de hand niet wil leenen aen uwe snoode plannen; omdat, koom ik er legen op, gy overiuigd zyt in uw geweten,hebt gy er nog een- dat ik gelyk heb en dat, als Hans gelyk heeft, hy by zyn gelyk wil blyven, al moest hy des noods de vuist uil de mouwe steken en eenige ruiten breken. Wal! gy zoudt legen my werken? my verraden? Neen, zoolang gy my legen het hoofd niel stool en ik in zvvygen myn voordeel vind. Maer, eilaes, ik zwyg reeds zoolang en zonder baet, zoolang en zoo danig dat ik er beu van word. Sedert het geval ons elkander, tot uw spyt, heeft doen ontmoeten, heb ik al de voorwaerden van ons verdrag volbragl en myne beloften trouw gehouden. Ik heb u gediend ah; eene slaef, ik die uw gclvke moest wezen. En gy, wat hebt gy gedaen voor my?.... Ik zeg het regtuil: ik wordt uwen dienst beu, er is le weinig by te winnen. Der van hoog belang. Overigens verwacht Pruisen met de heelé wereld, dal op het eene ol andere oogenblik gewigtige gebeurtenissen in Frank ryk zullen plaets.hebben, en het is overiuigd dat een nieuwe oorlog met Frankryk, binnen eenen min ol meer verwyderden tyd schier on- vermydelyk is. Hel lioudi zich dus gereed met liet oog op dergelyke gebeurtenissen; zyne diplomatie werkt naer alle zyden, zoekt bondgenooten, zondert Frankryk al' en geert, het vyandelyke naburen, ten einde alle kansen van welgclukken aen zy nen kant te brengen in den oorlog, die nadert. Het schynt dat Pruisen in Italië wonderwel gejukt is of gelukken zal. De diensten, aen dat land bewezen,zyn drukkend en bet is volkomen gezind de plichten der dankbaerheid, die bet Frankryk verschuldigd is, le vervangen door daden van den zwarlsten ondank. Men moet hooren wat er gezegd, lezen wat er sinds eenige maenden iu Italië over Frank ryk geschreven wordt: Italië heefl nog slechts ééne natie vyandig tegenover zich, een enkelen vyand te vreezen, namelyk Frankryk. Tegen dal land moeten zich de oogen en poogingen van alle Italianen rigten, want van daer komt alleen het verzet tegen de italiaensche eenheid. Men pryst Oostenryk, verheft het duitsche ryk en preekt dagelyks een zeer nauw verbond met von Bismark en keizer Wilhelm. In derge- lyken toestand der geesten is een verbond tus schen Pruisen en Italië gemakkelyk te sluiten, te gemakkelyker omdat de italiaensche regee ring op dezelfde viool speelt, al verkwist het de zoetste woorden van het fransche gouverne ment. In afwachting houdt zy zich bezig met het plan om zich te beschermen met forten en ves tingen en Italië onovervvinnelyk te maken. Dat plan zal aenvankelyk 3 a 400 millioen inuitvoe- ring kosten. De Paus heeft zondag laetst in een open- baer verhoor gezegd, dat de ongelukken dei- Kerk vooral van het jaer 1848 dagteekenen. Harevyanden begonnen toen de menigte te ver leiden. Rome en Italië juichten vroeger het paus dom toe. Toen er eene deputatie my het aenbod bragt om het voorzitterschap van het gouverne ment te aenvaerden, werd zy aenhoord en kreeg ten antwoord, dat de Paus zyne regten wilde handhaven, maer gecne inbreuk maken op die van andere. Zyne Heiligheid eindigde met te zeggen, dat het beslaen van t wee verschillende magten te Rome onmogelyk is; maer dat hy hoopt weldra de rust hersteld te zien. Mazzini, de gekende samenzweerder, is te Pisa gestorven. Deze faem zal Mazzini achterlaten: dat hy halve, u dienen begint mybeschaemd te maken. Geloof my of geloof my niet, er is iels dal knaegl in myn binnensteen my somtyds belet le slapen.... Daorom ben ik voornemens ray, met persoon en dned, ter be schikking te stellen van iemand anders, van.... éenen anderen graef. Marsico hygdcin zynen zetel bleek als een ster vende. My verraden, morde hy, my verraden? Maer dit zultgy niet of iK zou u vermoorden. 't Is te welen.... Dit kunt gy met of gy hingt 's anderendaegs aen de galg! Bah! er is aen my weinig gelegen. Dit kunt gv niet, zeg ik, want gy weet niel waer Ernst van Alldorlf op le zoeken om my lo verkoopen. Ik zon hem blipdelings vindeu!.... Ik weel. waer hy verblyfl. Waer? Waer? Ja, daer juist ligt myn geheim, en zulke gehei men bezit ik er nog veel. O, Hans, vriend, hy ons fortuin, by onze rust en ons leven,ik smeek u,ik bezweer u,waer zal ik Ernst van Altdorff vinden! Spreek, en morgen beschynt de zon slechts zyn lyk, en voor eeuwig zal het graf.... Ik weet het, en het is jüisl daerom dat ik zal zwygen. Er kleeft reeds onschuldig bloed genoeg aen myne handen en nogtans voed ik de hoop misschien nog een goede dood le sterven. Hans was ontroerd, terwyl de rooverskapilein in zynen zetel van angst en woede lag te beven. Er volgde eene lange poos stilzwygon. Eensklaps regt Marsico zich op. Dit gesprek moet eindigen, sprak hy op gebie denden toon. Ik wil wol, antwoordde Hans wier ontroering haest bodaer.d was, ik wil wel. Gy zyt buitengewoon slecht gestemd dezeu avond; gy zyt ziek of gy zyt dronken. In alle geval de gramschap doet u kwaed. Kom aen, laet ons slapen gaen, hel zal ons heiden verkwikken. -Neen, neeir, zo'o niet! Gy dreigt my te yerlalcn? Welaeu vcrlael my, ga henen; ik zal u missen, ik kan u missen,want op mv zyt gy onmaglig;ik alleen bezit de echte stukken, ik' alleen kan steunen op wettige pro li ven. Hans glimlaehtoen haelde de schouders op.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1