leefde en stierf in samenzweering en liy voor geene middelen hoegenaemd achteruitweek om zyn doel te bereiken. De italiaensche Kamer te Rome heelt, by bet- vernemen zyner dood, den samenzweerder ver eerd. Dat was te verwachten. RUMF.NIË. De laetstö berigtcn uit Rumenië zyn bedroe vend. Hoe groot ook de wreedheden waren, die te Ismail tegen de joden werden bedreven, worden die toch nog overtroffen door de schan dalen die te Cahul plaets grepen. Cahul iseène stad vanomstreeks-T,000zielen, waeronder 1000 joden. Deze zyn eensklaps door hunne medeburgers aengevallen en dry dagen lang werden zy geslagen, bestolén, ge wond en uil hunne woningenverjaegd, die men uitplunderde en verwoestte. De ongelukkige jo den vluchtten naer de'kazern^i, waer men hen, wel verre van hen te* verdedigen, ten prooi liet aen mishandelingen en gebrek. Een der slachtoffers van dien oproer, stout moediger dan de andere, met name Gold, ver dedigde zyne woning, hierin geholpen doorzyne vier zonen. Hy deed hen zweren dat, in geval hy bezweek, zy de verdediging dapper zouden voortgezet hebben. Dry dagen lang hielden de dappere helden des huizen tegen de saemgc- scholen menigte stand, maereindelyk moesten zy het veld ruimen, daer de aenvallers het huis in brand gesteken hadden. De aengerichte schade wordt op 40,000 du katen berekend. De twee synagogen zyn ver woest en in vuilnishoopen herschapen. De ge- wyde vaten zyn gestolen. Geen enkel dorp in gehectl Bessarabië en Rumenië is van deze vree- selyke wreedheden verschoond gebleven. De ellende is verschrikkelyk en'het is te vreezen dat die vervolgingen met nog meer woede zul len hernomen worden. OOSTEÜUYK. Den 16 dezer wordt te Weenen het interna- tionael kongres geopend van veeartsen, om te sp.reken over maetregelen tegen de runderpest. DLirrsctii-wi». Men. houdt zich te Berlyn sterk bezig met de militaire inrigting van den Elzas en Lotharin gen. Een keizerlyk besluit van 6 dezer beveelt, de vorming van het lo" korps der landweer, dat in elf distrikten en vier brigaden zal verdeeld worden, waervan de stafs te Biedenhove, Metz, SaeremundeenStra'etsburgzullen gevestigd zyn. Buiten de landweer, moet de landstreek jaer lyks een getal van 5,200 man leveren, die by de verschillende regimenten van Pruisen ingelyfd worden. Dit getal zal het werkelyk leger van Duitschland in dry jaren met 15,600 persoonen vermeerderen. Die inrigting is slechts voorloopig. Zy moet later veel meer uitgebreid worden. De bevel hebbers der distrikten, alsook die der brigaden ii benoemd. De oefeningen der landweer zul len met mei beginnen. - De fransche krygsgövangenen die van den lv-izm genade verkregen hebben en die in de o'.stèlyke provinciën waren opgesloten, zyn te Beriyn aengekomenennaer Erfurt overgevoerd, om van daer naer hunne haerdsteden gezonden te worden. Er zyn er geene van de strafkwyt- schelding uitgezonderd dan diegenen die er zich onwaerdigvan gemaekt hebben door hun slecht gedrag. Het kabinet van Berlyn is verwittigd van het verlangen van het russische gouvernement, betrekkelyk de ontruiming van het fransche grondgebied door de pruisische troepen. Te St-Petersburg echter is men gerust over de voornemens van Pruisen. M. von.Bismark heeft verscheidene malen verklacrd, dat de keizer sterk verlangt om een einde aen die bezetting te maken, zoodra de oorlogsschatting door Frankryk zal betaeld zyn en tevens, dathy alles zal doen wat mogelyk is om. de tack van M. Thiers te verligten. Graef de Chambord is maendag namiddag te Keulen incognito aengekomen en is dynsdag morgend ten 9 ure Ryn opwaerts, waerschyn- lyk naer Munchcn, vertrokken. Waer de graef afgestapt is, kan niet met zekerheid gezegd wor den, nogtans is het zeer waerschynlyk dat hy in het Ilótel du Nord vernacht heeft, waer hytydens de laetste vaslcnavonddagcn ook onbekend-ver bleef. FRANKRYK. De kommissie van onderzoek heeft byna al de afgevaerdigden van Metz gehoord. De getui genissen waren zoo gematigd als juist en brach ten zaken van groot belang aen het daglicht. Het is bewezen, wordi er gezegd,dat maerschalk Bazaine, niet gedwongen was zyne bewegingen te onderbreken, by gebrek van krygsvoorraed, zooals hy beweerd heeft; liet is bewezen dat hy verschillende malen de belegering heelt kunnen doorbreken en naer Verdun oprukken; eindelyk is het bewezen dat, toen hy de overgael tee- kende, de stad nog voor iet of wat meer dan acht dagen mondbehoeften bezat. Nog slechts weinige getuigen moeten gehoord worden en men hoopt dat de kommissie haer oordeel zal kunnen bekend maken tegen 't einde dezer of in 't begin der toekomende maend. Ziehier, volgens een verslag, gedaen door M.L.Say aen den gemeenteraed, welk de finan- ciëele toestand van de stad Parys is: De vaste schuld van Parys beloopt een milliard en hall, waervoor jaerlyks meer dan 80 millioen intrest noodig zyn. De vlottende schuld bedraegt 130 millroen; om ze af te lossen zal er gedurende vyltig jaren ten minste 1,700,000 Ir. noodig zyn-. België, dat meer dan vier millioen inwoonerg telt, heeft geene zoo groote schuld. De bladen van Marseille deelen de ware dagteekening mede van degeboortevanM.Thiei's. Men weet, dat er eenigen tyd twyfel daerom- trent beslaen heeft, een twyfel, dien de 'persoon zelf niet geneigd scheen weg té nemen. M.Thiers is den 18 april 1797 geboren. Mitsdien wordt hy in april 75 jaren oud. Verleden zaterdag trad eene dame by eenen juwelier in de rue de la Paix, te Parys binnen. Zy koos een kostbaren ring en haelde uit haren geldbeugel een bankbriefje van 1000 fr.te voor- schyn. Op hetzelfde oogenblik werd de deurvan den winkel geopend en trad er een heer binnen. Die heer was goed gekleed, scheen aen eene hevige ontroering ten prooi, sprong op de dame en sloeg haer in het aengezicht. In de ontroering van het oogenblik maekte hy zich terzelfder tyd meester van het bank briefje, stak dit in den zak en sprak op een toon der hevigste verontwaerdiging«Ellendig wyf, ziedaer dus waer het geld van ons huishouden en onzer kinderen naer toe gaetNeem dien ring terug, zegde hy tot den juwelier terwyl hy den winkel verliet. De dame was door dit voorval buiten kennis neergezonken, kwam langzamerhand tot bezin ning weder en vroeg toen of de persoon die haer geslagen had, aengehouden was? Maer mevrouw, zeide de juwelier, het was uw echtgenoot. Myn echtgenoot, mynheerIk ben weduwe en hy heeft het bankbriefje van duizend francs medegenomen. Ik ben bestolen! Werkelyk was de dame het slachtoffer van eenen stoutmoediger! diefstal. De schurk was reeds lang verdwenen, toen men er aen dacht om hem te vervolgen. EIVGEL^I). De koningin heeft een gouden eerepenning en een jacrgeld van 25 pond sterling" geschon ken aen haren lakei, den schot John Brown, als belooning voor zyne tegenwoordigheid van geest; by gelegenheid van de beleediging door Ü'Conner derkoningin aengedaen op29february HOLLAND. Men meldt uit Breda van 9 maert Gedurende de laetste dagen zyn byzonder veel vreemdelingen by den graef van Chambord toegelaten, zoowel dames alsheeren. Er komen nu en dan ook vreemdelingen van zeer verre, die niet toegelaten worden en dus onverrichter zaken moeten terugkeeren.» Volgens 1'Ami de Limbuurg zou de Maestrieht- sclic bevolking gaerne zien, dat de graef de Chambord zich daer ter stede voor eenige we ken vestigde. Het blad stelt daerom voor, eene deputat ie af te vaerdigen, om hem de gastvry- heid van Maestricht aen te bieden. «Waerschyn lyk zal eene dergelyke deputatie door de Bre- dasche leveranciers van den graef, minder goed worden ontvangen, zegt het Vaderland van den Haeg. Men.ziet dat de neeringen te Breda prys stellen op het verblyf van graef de Cham bord in hun midden. De graef van Chambord is maendag morgend ten 10 ure met zyn gevolg naer Keulen (Duitsch land) vertrokken. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De kamer discutteert sedert acht dagen de wyzigingen aen het koophandels-wetboek in te brengen. Niets merkwaerdigs te melden, tenzy de kamer eindelyk kalm en serieus aen 'twerk is gegaen. Zy bl'yve het zoo volhouden. Macr, ging Marsico voort, scheiden wy, wy zul len liet doen in vriendsebmomdaerom sluiten wy eerst en vooral effen rekeningen?; hier hebt gy eene por tefeuille. Zy bevat vier horfttewl duizend thalers; aen- vaerd zo met myn vaervvel. Ga, de gansche wereld staet voor u open; vertrek naer Spanje, naer Rusland, naer Napels, 'I is my gelyk waerhenen, als het maer verre genoeg van hier is. Eens gy ter plaets zult zyn neergezeten, schryf my, en aenstonds zend ik u eene tweede somme gelds, dubbel van deze. Ééne voor- waerde nogtans: gy stelt my eigenhandig een bevvys- schrift op, in vorm van brief, waerbv gy verklaerl dat gy eertyds deel hebt geinaekl van de bende van Mar sico; dat die zelfde Marsico onder uw oogen is gestor ven in Portugael,en dat gy in myoen persoon herkent den echten Alldorff, den graef Ernst, gevangen geno men door voornoemden Marsico, in 1765. Gy zult er byvoegen al wat gy best vindt om uwe gezegden goed te maken. Hans, voor alle antwoord, vatte de portefeuille, ledigde ze, verfrommelde de kostelyke banknoten, en ging ze in het vuer werpen; maer hy bedacht zich Neen, gromde de roovcr, hel is eindelyk zooveel op afrekening. En hy verborg de banknoten in zyn onderkleed. ban, de ellebogen op de tafel leunende en hel aen- zicht op beide handen, aenzag hy den graef met sty- ven blik en sprak geen woord. Andermaal begon den graef te beven onder het tergend oog van zynen dienaer. Hy wanhoopte een beslissend en voldoende einde aen die lastige samen- spraek te brengen. Doch al zynen moed verzamelende, vroeg hy eindelyk Eh wel, mynheer Hans, vriend Hans, hoe vindt gy myn voorstel Hoe vindt gy het fortuin dat ik u zoo mild kom aen te bieden? Mynheer en vriend, sprak deze op yskouden toon, hoe slecht en gemeen ik u ook achtte, ik moet bekennen da\ ik van u een beter gedacht had. Gy zyt een ondankbare!.... Gy biedt my drymaelvier honderd duizend thalers; dat maekt twaelfhonderdduizend, of, reken ik juist, vier millioen -en half, gelyk ze in Frankryk zeggen. En het is met zulke somme dat gy niy hoopt te voldoen? En het is met zulke beuzeling dat gy dengenen belaelt dien gy, roover Marsico, met den naem van trouwen dienaer meent te vleien Heb ik u geld gevraegd Al wat ik tot heden heb geëiseht is enkel deesmet u op gelyken voet te handelen eri in uwe tegenwoordigheid het vrye woord te mogen voeren. Hetgeen, waermede ik, in hope van fels beters, rny tot heden vergenoegde, hebt gv my dezen avond onbeschoft geweigerd. Gy speelt den vergramden heer en gy stelt u boven my. Dit zal ik niet duldèn. Ik wil uw gclykc blyven, zooals het betaemttusschen schelmen zooals wy beiden zyn. Graef van Altdorff, wat ik u ga zeggen zal het bewyzen. Gy hebt my uw rekening voorgesteld? Ziehier dehiyne: Voor zooveel ik my herinner, en Hans heeft goed geheugen, hebt gy geërfl zestien kasteelen, twee-en-twinlig dorpen en zeven tonnen goud. Ik vraeg voor myn deel acht kasteelen, elf dorpen en dry tonnen, de breuken laet ik u voor de kosten der vcrdeeling.... Hoe vindt gy myn voorstel, hoogedele makker van Hans den baen- slrooper? 't koude zweel lekte van Marsico's voorhoofd. Hans stond op en waudelde zegepralend de handen op den rug den salon rond. Eindelyk, geen antwoord vernemende van zynen kapitein, plantte hy zich voor hem: Tot wederzien,schertste hy,enzonderwrok,niet waer meester? En daerop reikte hem Hans de hand. Die hand vatte de kapitein met koortsige drift; hy trok zynen makker met woest geweld op zynen boe zem en drukte hem te pletten. Die zonderlinge omhelzingdroigdc eene beslissende worsteling te worden; doch neen. Wy hebben reeds gezegd welke kloeke kerel Hans was. Hy prangde zyne twee armen als een yzeren gordel oin zyns mees ters lyfen dwong hem neer te zygeu, zonder adem op zynen gulden zetel. Tot ziens dus, heer graef, herhaelde hy; hebt gy uwen oolnióedigen slaef noodig, gy weet waer hy woont, en hy houdt zich ter uwer beschikking. En hy vertrok. Marsico lag byna zieltogend. Een weinig tot zich zeiven gekomen, sleurde hy met geweld aen eene belkoord en riep om zynen kamerdienaer. Een doktor, riep hy, den besten doktor der stad Haest en spoed Geen kwaert uers later stond Gunter, onze oude prakjfzyn, voor den kapitein der rooversbende van de Sierra Nevada, die zich noemde graef Ernst van Altdorff. Wordt voortgezet.) DE PAUSELYKE MUNT. l)e Journal de Bruxelles houdt eene mede- deeling in van iemand die de zaek kent. Daer wordt in gezegd dat de weigering van het Pau- selyk geld, anders niet geweest is dan eene eerloosheid van wege goddeloos gebroedsel, om tegen Rome te kunnen huilen, en om den Paus als valschen munter te kunnen uitgeven. Immers, het lichtgeloovig volk luistert spoedig naer iets, als het zyne beurs raekt. Welnu, zegt de schryver, het Pauselyk geld is zoowel en zooveel waerd als h'et Belgische, het Fransche en het Italiaensche, juist zooveel, zonder min of meer; het is volgens dezelfde re gels gemaekt. Nu slaet de Paus geen geld meer, en bygevolg is het dom gezegde, dat wy van Pauzelyke munt zouden overstroomd worden, ook, zelfs voor de blindsten, in het water gevallen. Frankryk aenvaerdt nu op nieuw de Pauze lyke munt, en het is blyde van ze te hebben. Zou het geenen tyd worden vraegt de schry ver, van ook by ons dien tergenden maetregel te doen verdwynen, waerby men de Pauzelyke munt in onze staetskassen weigert, en van ze te aenvaerden gelyk andere, volgens recht en reden o^o-< Gedurende de maend february zyn er, ten ge volge van gebrekkige en onduidelyke adrespen, 7,798 brieven ter zyde gelegd. Van dit getal zyn er, na de opening, 5,095 kunnen besteld of aen de verzenders terug gegeven worden; 2,703 zyn in de scheurmand geworpen. Sedert de nieuwe belasting op den tabak in Frankryk, neemt de smokkelhandel op onze grenzen, van dag tot dag meeruitbreiding. Ook worden er en dan belangryke inbeslagnemingen gedaen. De Monüeur bevat het programma, betrekkelyk het ontwerp om te Berlyft een paleis te bouwen voor het duitsehe parlement. Voor het maken der plans van dit gebouw wordt een oproep gedaen tot de vreemde bouwkundigen. Er wordt een prys van 1000 gouden fricdrichs uitgeloofd voor 't beste plan. Voor de vier volgende beste plans worden 200 gouden friedriechs uitgeloofd. Het geregtshof van Brussel heeft dbor een vonnis beslist, dat geene wel eenen burger straft, die. wei gert soldaten te logeeren, voorzien van logement- biljetten door de gemeente-overheid afgeleverd. Het assisenhof van Brabant is maendag verga derd geweest om uitapraektg doen over de beschut tijging tegen Langrand-Dumoneeau. Deze afwezig zynde, was de jury niet opgeioepen.Niettegonslaende hel gerucht, door deze zaek verwekt, was er maer zeer weinig volk in de verhoorzael. Men moet ook zeggen, dat de zaken, in afwezigheid des betiglen ge oordeeld, nooit door eenige nieuwsgierigen worden bygewoond, en dat men er maendag tot twaelf toe telde. In den voorbehouden omtrek waren eenige advo- kalen, onder welke een van de curatoren der bank breuk van Langrand zich bevond. De beschuldigingsakt doet kennen dat het passief der persoonlyke bankbreuk van Langrand, volgens de verschillige verslagen der curatoren, en enkel in acht genomen de thans verklaerdaschuldeischen, kan be groot worden op omtrent een millioen dry honderd duizend francs. Maer, uit hoofde der vcrantwoordclykheden,die hy heeft ingeloopen, namelyk als bestuerder der ver schillige sociëteiten die hy gesficht heeft, moet men by dii passief aenzienlyke sommen voegen, welke men ten minste gelyk kan stellen aen het bedrag van het bestaende passief dier verschillige sociëteiten. En dit passief beloopt enkel voor vyf dier sociëteiten lot meer dan 46 millioen. Wal zyn persoonlyk actief betreft, hetwelk Lan grand, op het oogenblik der verklaring van zyne bank breuk, byna gansch had kunnen ontvreemden of ont veinzen, en van hetwelk de curatoren en de justieie veel moeite hadden de elementen te verzamelen, het beloopt, volgens eene schattende opgave, door de curatoren op den voet der acluëele vvaerde gedaen maer er in begrypende een zeker getal twyfelachlige creancen,tot een millioen,vier honderd dry-en-zeven tig duizend francs. Na de lezing van de beschuldigingsakle geeft de voorzitter het woord aen het openbaer ministerie. De heer Bosch, verklarende de wysheid van het hof in te roepen, eischt tegen Langrand eene strenge toe passing der wet. Het hof, na beraedslaging, spreekt een vonnis uit. hetwelk Langrand veroordeelt tot 10 jaren opsluiting, by lyve tot de kosten van het proces, en tot interdictie der regien in het 31*. artikel van het slrafvyetboek enz., vermeld. Men leest in den Moniteur van dynsdag: Er zal eene algemeene tentoonstelling van werken vap levende artisten, in 1872, te Brussel plaets heb ben. Zyzal den 1 augusly beginnen en den 1 october eindigen. De gronden van den nieuwen boulevard van het center der stad Brussel zyn aen buitengewone hooge pryzen verkocht geworden. Men kan er over oordee- len als men weet dat er loten verkocht zyn aen 400 fr. den meter. In den nacht van zondag op maendag, is het aen een stoutmoedigen dief gelukt, in het poslbureel van de zuider-statie te Brussel te dringen en er eene som van duizend francs te ontvreemden. De diefstal schynt met behulp van valsche sleutels uitgevoerd te zyn. De policie doet opzoekingen» Dezer dagen heeft er een nieuw geval van run derpest te Ooslkerke by Brugge plaets gehad; er zyn verscheidene runders afgemaekl. In Frankryk betert de toestand niet; sedert 1 tot 25 february werden in T noordér departement alleen, 16 gemeenten door den geesel bezocht. Hel grootste gevaer voor België komt thans uit den omtrek van Rysel en Duinkerke. Naer wy vernemen heeft ons staelshestuor by het fransche gouvernement aangedrongen op het nomen van krachtiger maatregels, dflrde-ziekte, welke ook België bedreigt, legen u- werken. Eerlang "ok y.ul.ten de belgische troepen, die de grens tegen den inval der runderpest beschutten, door lalryke afêeelingen douaniers vervangen worden. Daer zyn menschen, welke ryk zyn zonder het te welen. Alzoo zyn de nummers 233,684 en 63,099, by de Hen 14 trekkingen der leening van 22 millioen 1867 (stad Antwerpen) elk inel de premie van 50,000 fr. uitgelot, tot nog toe niet ter uitbetaling aengeboden. Er zyndus menschen, welko byde trekkingen hunne nummers niet nazien, en zich vergenoegen jaerlyks hunne coupons te gaen ontvangen. Wy raden hun aen, daer wal aandachtiger op te zyneen fortuintje van 50,000 fr. is in alle geval nog al welkom. Gisteren vrydag is er in de Schelde teAntwerpen een zeepaling gevangen, hebbende eene lengte van omtrent 3 meiers, en eene dikte van 70 centimeters, wegende 100 kil. Sedert veertien dagen zyn er vyf francs, halve francs, alsook een tweelranc stuk, alles in lood, met een dun schaeltje zilver of een ander blinkend me tnel bekleed, te Florenville (Namen) in omloop ge- bragl. Zv dragen deafbeelsels van Napoleon III, Leo pold II en Victor Emmanuel en de jaartallen van 1863 en 1867 en zyn slecht nagemaekt. Er is een koopman in vodden van Moyen, welke een dezer stukken in betaling gaf, betrapt; hy wordt verdacht dezelve ver voerd igd te hebben. In en rondom Charleroi, klaegl men luide over de menigvuldige diefstallen, welke aldaer gepleegd worden, zonder dat de policie er tot hiertoe in gelukt is, de hand op een der misdadigers te leggen. Geen dag gaet er voorby of men hoort dal hier of ginds in de stad en in de voorgeborgten, gestolen wordt. Alles doet veronderstellen dat onze omstreken op nieuw ten prooi zyn van eene wel ingerichte bende, welke al de pogingen van policie en gendarmen verydelt. Het ware dus hoogst wenschelyk, ja volstrekt noodig, dat tegen dit buitengewone kwaed ook buitengewone maetregelen genomen werden, wil men deafschuwe- lykheden, door de zwarte bende gepleegd, niet weer ■in 't leven zien roepen. De policie van Bergen heeft de verleden week een behendigen pickpocket aengehouden. De dief, die de zakboekjes van de kooplieden knipte, is van pool- schen oorsprong. Voor hel policie-bureel waer men hem naer toe geleid had, stonden talrvke persoonen. Een dezer vroeg wat er gaende was; men zegde het hem; onwillekeurig bragt hy de hand aen den zak om te zien of hy zyne portefeuille nog had, wacrin ver scheidene bankbriefjes zaten. Welk was zyne verwon dering als hy bemerkte, dat zy verdwenen was. l'-ë schelm had ze gestolen. De gemeenteraed van Luik heeft, op verzoek van den onderconsul van Frankryk, ter slede, kosteloos afstand gedaen van een deel grond op het kerkhof van Robermont, om er een gedenkleeken op ie richten, boven de graven der fransche soldaten, die gestorven zyn terwyl zy in de forten der stad opgesloten waren. Gelyke afstand is aen den ondereonsul van Duitsch land vergund, om in een enkel graf verscheidene zyner landgenooten te vereenigen, die in hel gasthuis 'aen hunne wonden overleden zyn. Men schryfl uit Luik, 13 maert: Maendag morgend begon een vigilanlpaerd, op St-Leonardskaei, eensklaps te steigeren, te stampen en zoo zeer tewerk te gaen, dat hel zich uit de vigi lant losrukte en op den loop ging, I)e koetsier sprong er voor, doch werd omgeworpen door het dier, het welk in zyne dolle vaert naer de Maes rende en er in sprong. Maer op de plaets waer het neêrkwam lageene boot, waerin het viel en roerloos bleef liggen. De koetsier, tevens eigenaer van het paerd, jammerde zeer over dit ongeluk, want hy was overtuigd dat het dier dood was, en dit was een groot verlies voor hem, Iedereen poogde hem te troosten; een' beenhouwer bood eene ronde somme voor het dier. De koop ging gesloten wórden; men ging naer den oever om" het gewicht van het paerd te schallen; maer het lag niet meer in de boot. Waer .mocht het verbleven zyn? Men zocht overal rond, en eindelyk zag men het op eerii- gen afstand, zich al zwemmend naer den anderen oever richten. Dc koetsier springt in eene schuit, roeit dapper door en bereikt hel paerd op het oogenblik dal het ging aen wal springen. Het had geen het minste letsel bekomen. Dezer dagen is te Parys, in zeer armoedige om standigheden een befaemd speler overleden, die door zyne gewaegdc inzetten meermalen de speelbanken deed springen, en tot vier keeren locmillionair mocht genoemd worden. Hy was een Spanjaerd, Garcia ge- naemd en de gevreesde by de speelbanken te Ba den, Wiesbaden en Homburg, waer hy aen de groene tafel algemeen als de held gevierd werd. Hy is arm en vergoten gestorven hy bezat nog zes franken, die men na zyne dood by hem vond. Runderpest. De spruwachtige ziekte van het vee neemt eene onrustbarende uitbreiding in 't groot ste gedeelte van Zwitserland. Te Bern zyn, zegt men, 5 of 600 besmette stallen. In het kanton Freiburg breidt de ziekte zich vooral uit langsheen de waed- landsche grenzen, in het Meer, de Broye, de Veveyne; de jaermarkt van Avenches, van 5 febr., was het uit gangpunt van eene zeer spoedige besmetting in het Meer en de Lagere-Broye. In de districten der Sarine en der Singine, is dc veeziekte zeer uitgebreidde Gruyère, daerenlegen, is nagenoeg nog gansch ge spaard. Maer wat nog erger is dan de voortzetting der ziekte, is dat zy eenen ernsligen aerd krygt, dien zy vroeger niet had, en dat zy zeer vlug voortloopt; somlyds zyn eenige dagen voldoende om eene nood lottige ontknooping te verwekken en de verliezen zyn tamelyk talryk. Eene andere omstandigheid heeft den toestand verergerd, namelyk dat de ziekte een en hetzelfde dier herhaelde malen treft. Men dacht over het algemeen dat een besmet dier later niet meer ge troffen werd, maer talryke voorbeelden hebben het tegenovergestelde bewezen. Men meldt dieren die het spruwgekregen hebben voor de derde mael,en andere die het na zeven weken weder gekregen hebben. Dus is het hoogst noodig krachtdadige maetregelen te nemen. - Kerkelyk Hlleuws. De eervv. heer Cornelis, onderpastoor van Baerle, is pastoor benoemd te Ophasselt. De eervv. heer Rubbens, Surveillant in het Col- legie van Dendermonde, is onderpastoor benoemd te Assenede. Hy wordt vervangen door den heer Van Helleputte uit het Seminarie.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2