N" 65. Zondag 24 Maert 1872. 2<le Jaergang. WEK ELY KSCH VIEU WSRLAI». De oude Praktizyn. Aelst25 Maert. Het duitsehe leger. Nieuwe versterkingen BiiileEilniulsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel von het blad Is gevestigd In de Kapelleatraet IV» 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnement spry m fr. '#Jaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men lnaehryven In al «le poatknutooren, en voor «ie Inndelyke gemeenten by briefdrager - MOORD DER GYZELAERS ONDER DE COMMUNE, 26 Mei 1871. Den 24 mei, werden de Aertsbissehop van Parys, M. de president Bonjean en vier andere gtoffers vermoord in eenen hoek van liet ge vang la Róquette. Maer het was niet genoeg, en werd beslist dat, volgens de uitdrukking van enen der Communemannen, al de^gevangen .ouden opgekuischt worden. Den' 25, hadden eenige atzonderlyke moorden plaets, maer des anderendaegs werden zeven-en-veertig pries ters en .gendarmen geleid naer de Haxostraet, en vermoord met ongehoorde wreedheid. Dry-en-twintig betigten staenop dees oogen- blik voor den 6e krygsraed te Versailles, om te verantwoorden over dit schrikkelyk feit. Den 26 mei, omtrent dry ure namiddag, kwa men een zestigtal gefedereerden zich aenbieden in de Róquette. De officier die er het bevel over voerde, bood den directeur van het gevang, de genaemde Francois, een schrift aen, gcteekend Th. Ferré, waerby geeischt werd onmiddelyk zooveel gevangen gendarmen en andere gyze- laers uit te leveren als het peloton er kon geleiden. Aenstonds deed Francois zynen opperbriga- dier Ramain rbepen en gebood hem al de gen darmen te doen beneden komen, daerna over handigde by hem eenen lyst dragende twaelf of vyftien namen van gyzelaers opgesloten in de vierde sectie van het gevang, en gaf hem bevel deze zelf te gaen halen. Ramain lastte zynen onderbrigadier Picon met het bevel betrekkelyk de gendarmen, en klom naer de vierde sectie om de priesters en wereldlyken te halen. In deïi gang gekomen riep hy: Opgelet 1 ik moet er vyftien hebben, dat men* zich gereed houde en antwoorde! ©e verschyning van Ramain met zynen lyst en zynen barschen oproep bragt angstige ver legenheid tusschen de gevangenen; n'ogtans zy lieten het niet blykeri. Bereid tot de dood kwa men zy op het aflezen van bunnen naem, deeene na den andere vooruit. Eene onder hen, de eerw. P. De Bengy, wiens naem Francois slecht uitsprak, naderde den lyst en zegde op kalmen toonDe Beugv, ben ik. En hy nam plaets onder de veroordeelden. Twee stappen verder stond de eerw. P.Gué- rin, priester der vreemde missiën, nevens M. Chevriaux, bestuerder van het lyceum van Vanves, en stelde hem voor in zyne plaets te ant woorden en te Sterven indi^hy geroepen werd. Reeds sedert den vorigen dag had P. Guërin aen M. Chevriaux gezegdGy hebt vrouw en kind; zulke banden is het al te pynlyk te moeten breken; laet my u redden. Men zal niets ontdek ken; ik ben gekleed in burger gelyk gy; myn leven heb ik aen de martelie gewyd en kan het (4® VERVOLG.) De graef lag uitgestrekt op eenen sopha. Hy zag er tamelyk kalm uit, maer zyn wezen was uiterst bleek. Doktor Gun ter stond voor hem, en aenzag hem als poogde zyn scherp en helder oog tot in 't diepste diep van 's zieken hart de dringen. Doktor, zuchtte de.graef, ik ben niet wel. Gunter tastte hem den pols. De zenuwen, die al te gevoelige zenuwen leve ren my lastig spel. Gunter sprak niet. Ik heb den bekvvaemslen geneesheer der stad gevraegd, en gy zyt hel die gekomen zyl. Gy zult my genezen, niet waer? Het is niet noodig, lieer graef. Hoe, niet noödig? Onze kunst heelt slechts hel lichaem. Eh wel? En by u is hel lichaem niet dat ziek is. Zoo En wat is hel dan Waerschynelvk de ziel, heer graef. Uwe Hoog heid lydt aen eene my voor het oogenblik onbekende zielekwael: groot werd riet misschien, drukke bekom mernis, knagende onrush... Wal weel ik al? De graef sidderde en poogde onder gemaekten scherts zyne ontroering te verbergen Onrust?.... bekommernis?.... Verdriet?.... Gy spot, doktor! Ik ben ryk, schalryk; ik word geëerd en gefeest waer ik my ook verloone; myn lot wordt benyd van al wie my ook nadert en ik zou niet tevre den, niet gelukkig zyn? Ik ken u niet persoonlyk, doktor; maer ik had een betel' gedacht van de faculteit der goede stad Keulen. Gy staet hiér voor hiy als hüre doorluchtigsle vertegenwoordiger, en ik verzeker u dat zy en gy u beiden vergist. Nogtans, ik zie u meer en meer boven.... Wal hebt gy dan? Gy lydt ernstig?.... Ik herhael en verzeker u dat ik ziek ben en druk lydt.... Nu, koriom, genees my. Wat rnedt gy? Wat schryft gy voor? uw leven redden, het zal tot iets nuttig zyn ge weest: laet my antwoorden in uwe plaets. M. Chevriaux had geweigerd. Nocli hy, noch P. Guérin werden geroepen; beiden wer den gered. Ramain kwam met de gyzelaers voor de gref- fle. Er waren er 4735 gendarmen of garden van Parys, 10 priesters of kloosterlingen en 2 wereld Jyke persoonen. Die ongelukkigen plaetsten zich zei ven tus schen de rangen van bet peloton, dat bet gevang verliet omtrent 4 ure, en optrok in de rigting van den boulevard van Belleville. Tot alsdan was de stoet inrustvooruitgegaen; de priesters baden en spraken woorden van aen- moediging tot de gendarmen. Beneden den weg van Ménilmontant gekomen bevond zich eensklaps de stoet voor eene bar ricade en tusschen de gefedereerden van het 174" bataillon. De weg was vol volk. Daer vroeg de officien van het geleide eenige mannen meer en men trok vooruit naer de Pueblastraet. Daer begon de menigte den stoet te omringen, maer bet was slechts nieuwsgierigheid welke ze aendreef. Eensklaps, als by tooverslag, verandert de houding van het gepeupel: Er wordt geroepen A bas les calotins! ter doodter doodDe ongelukkige gyzelaers kwamen eene bende ge federeerden te ontmoeten die pas verslagen wa ren door de troepen van Versailles; die ellende lingen wilden zich wreken met aenstonds de gevangenen te doen fusillecren. Nogtans de stoet zette zich vooruit naqr de meiery van Belleville en hield stand op de koer. De meiery van Belleville was bet hoofdkwar tier van Ranvier, lid der Commune, en de toe vlucht der brandstichters van de Tuileriën en het Stadhuis. Ranvier kende de gyzelaers; dik- wyls was hy dezelve in hun gevang gaen hoo- nen en schelden, terwyl by en Francois ze ten toon stelden aen de nieuwsgierigheid hunner eerlooze vrienden. Daer gaf Ranvier bevel dat de gyzelaers zouden gefusilleerd worden op de buitenvesten; hy liet hun slechts een kwaert uers om hun testament te schryven en 'tlaetstevaer- wel te doen. De stoet trok de meiery uit en, van dit oogen blik af, vonden de ongelukkige veroordeelden zich blootgesteld aen de woede van het bloed gierig gepeupel. (Wordt vervolgd.) Uit de officieele stukken zyn de navolgende mededeelingen geput over de sterkte van'het duitsehe leger gedurende den veldtogt van 1870-71. In de eerste plaets blykt, dat op geen enkel tydstip van den oorlog liet aental soldaten het cyfer van een millioen beeft overtroffen. Van duitsehe zyde werd de stryd begonnen met 450,000 man, die van den 4" tot den 6n au- gusty de fransche grenzen overtrokken. Tot, Ach, edele heer graef, de zielekwalen zyn zeer moeilyk te genezen. Geloof my, heb trouw in myn woord cn in myno oude ondervinding: uw gezond heid lydt geen gevaer en de kunst kan niets voor u. Ai wat ik u voor te schryven heb is rust cn kalmte. Word kalm, graef, hel is hel eeuigste geneesmiddel dal ik voor u vinde. Voor hel overige spyt hel my n te moeten melden dal ik niet langer by u kan blyven. Ik verlaet Keuleneene ernstige en plechtige zending, hoogedele heer van Alldorff, roept iny verre van hier. Maer ik herhael het, uw gezondheid loopt geeii gevaer, gy hebt geenen geneesheer noodig. Nogtans kon het u aengenaem zyn, een myner geleerdste collegas zal mv hier vervangen. Begeert gy dat hy komc? Zeker ja. Nog dezen nacht zal hy ten uwent zich bevinden. Zoo haesl mogelyk, doktor. Gunter groette den zieke en vertfok. By hel uitgaen mompelde hy, nydig en droef, den naem van den graef van Altdorff. De rooverskapilcin was duizelig. Hy lag te keeren cn le wringen als wilde hy zich ontlasten van iets als genen band die hem hart en leden knelde. Na eene tamelyk lange tusschenpoos zuchtte hy pynlyk: Hoe gaet het uitkomen?.... Hans ontziet, noch vreest my cn dreigt le klappen.... Die oude isegrim van kwakzalver spreekt van zaken waer ik hem niet naer vroeg.... Zou ér waerlyk gevaer zyn?.... Wal gedaen??.... Vooreerst geen doktors, geen moeialen meer!.... Hans ifloet ik hebben, Hans, al kostte hy my de helft vrfn den roof.... Daerop trok hy andermael de belkoord en zyn kamerdienaer, tamelyk verwonderd en verlegen, stond op zyne bevelen te wachten. 's Anderendaegs verliet Gunter de stad Keulen cn was op weg naer Heidelberg. VI. Te Heidelberg gekomen begaf Gunterziclwcglstreeks naer een hem bekend huis, klopte aen en vroeg om onniiddclvk professor Neuburg te spréken. Oilzc praktizyn werd ingeleid tot een klein kabinet waer gevraegdc professor zich gewoonlyk ophield én zyne bezoeken ontving. 22 augusty rukten nog 112,000 manschappen op, terwyl in Duitschland destyds nog 400,000 man achterbleven. De sterkte van de duitsehe armee bedroeg dus by het begin van den veld togt 962,000 man. De verliezen, alleen op bet open slagveld geleden hebben tot aen de veld slagen van Sedan eri Noisseville 71,436 man be dragen. De insluiting van Parys is met 146,986 man en 622 stukken geschut begonnen, liet korps der garde telde op dat oogenblik slechts 14,215 man; bet 6e korps, dat nog in het geheel niet in het gevecht geweest was, 21,809 man (van meer dan 30,000 man.) Den 21 October was bet insluitingsleger tot 202,030 man infanterie en 33,794 mankavalerie, alzoo te samen 235,824 man aengegroeid. Het le leger (1° en 8" legerkorps) telde na de inne ming van Metz nog slechts 36,244 man inlante- rie en 4,433 ruiters (van meer dan 60,000 man). Het %e leger van prins Frederik-Karel (3'\ 9e en 10e $gerkorpsklc en 2e kavalerie-divisie) begon den oorlog omOrleans te heroveren met 49,607 man infanterie, 10466 ruiters en 276 stukken geschut, (van veel meerman 100,000- man). Op hetzelfde tydstip bestond het leger van den groot hertog van Mecklenburg nog slechts uit 36,312 man infanterie, 9,190 ruiters mal 208 stukken geschut. De strydkrachten der Duitschqfs bedroegen in den slag by Le Mans 57,737 man infanterie, 15,426 ruiters en 318 stukken geschut. Voor Belfort stonden 33,278 man infanterie, 4,020 ruiters met 150 stukken geschut, tegenover meer dan 150,000 man vyan'dëlyke troepen. Het leger van generael von Manteuffel was, toen bet 'optrok tegen Bourbaki,44.950 man infante rie, 2,668 ruiters en 168 stukken geschut sterk. Op 1 maert 1871 was de sterkte van bet duit sehe leger in Frankryk weer geklommen op 450,075 man infanterie, 57,515 man kavaleric en 1,662 stukken gestapt, behaWe l 19,800 man infanterie ën 595 ruiters met 80 stukken geschut als reserve en bezettingstroepen. Op dit tydstip dus bevonden zich, zonder artillerie, genie en staf, 700,000 man duitsehe troepen op franschen bodem; terwyl in Duitschland 259,000 man reserve en bezettingstroepen gereed stonden. By liet einde van den veldtogt had Duitsch land dys 970,000 man op de been. Van Transche zyde zyn in den loop van den veldtogt 1,400,000 tot 1,600,000 man opgeroe pen, waervan de gevangen bezetting van Parys medegerekend 963,000 man in krygs- gevangenschap of op vreemden bodem, in Zwit serland en in België zyn opgesloten geweest. In sommige militaire kringen loopt het ge rucht, zegt de Tmps\ dat generael de Cissey in de Nationale Vergadering een voorstel zal doen, om een krediet te verleenen van twee honderd millioen francs. Ofschoon die som over ver- IT iH'M.jgfrr.in iiimm Ecnczydcur ging open.cn een gryzaerd Bood zich aen. De man mogl wel zeventjg jaer oud zyn, was klein van gestalte en tamelyk vollyvig; niémand zou, onder dit ceni'gszins gemeen voorkomen, den geleerd- sten professor der universiteit van Heidelberg hebben herkend, den groolen heelmeester beroemd door gansèh Europa, oil wiens raod of vriendschop al wat ten dien tyde groot of geleerd was, op builengewonen prys stelde. Gunter genoot hel voorregt een zyner beste vrien den te zvn: het was genoeg te zien aen het gulhartig onthacUlal Neuburg hem deed. Hy vroeg den profes sor een byzonder gehoor cn beiden zetleden zich neder. Lnteirwy de twee geleerden hun gesprek in vry- heid voortzetten en begeven wy ons op eenige slap pen afstand van Neuherg's woning. Wy slaen voor eene groole, schoono herberg, het uithangbord draegl voor opschrift: In den wy zen student. Hier woonde baes Fritz, de baes en de beste vriend van de studen ten van Heidelberg, die, in het algemeen, felle rookers en onbeschroomde drinkers waren. Het was zondag. De vérmaerde herberg is proppens vol en de blyde lonen welke tot in de strael weergal men verwittigen ons dat er hier min ernstige zaken op 't spel stacn dan, op dees oogenblik, er tusschen doktor Gunter en doktor Neuburg beplete» worden. Het was zondag en, wat meer is, de deputatie der duitsehe edelen, gezonden naer Frankryk om de plechtigheid der zalving van Lodewyk XVI, by le wonen, was teruggekeerd. Vandaer de meer dan buitengewone toeloop der studenten in de herberg van Fritz, want, onder de leden dier edele deputatie, telde men de jonge graef Paul van Weisberg, die den eigen broeder van Marie-Antoinette, den nertshertog Maxirailiacn, had vergezeld naer Frankryk, en die zelfde graef Paul van Weisberg, deed zyne studiën te Heidelberg. Van hunnen edelen makker gingen de studenten het eersteen beste nieuws nopens de plech tigheid van Rheims vernemen. hnlei'daed, graef Paul vertelde hoe hel rytnig van den koning aehllien voel hoogte mcelle en hoe men een der poorten van Soissons. had moeten afbreken om bel in de stad le kunnen voeren; hoe de kroon schillende jaren zal verdeeld worden, is men toch van plan de verdedigingswerken, welke men in het oog heeft, krachtig door le zetten. De helft van die som zou worden aehgewend voor het maken van twintig forten rondom Parys. Zy zouden elk vier millioen kosten en aengelegd worden op die plaetsen, van waer de Duitschers hunne aenvallen hebben gedaen. Twintig millioen zou bovendien besteed wor den om do verdedigingswerken der hoofdstad le voltooien. Er zal vooral op gewezen worden, dat, nu Straelsburg en Metz in dc handen der Duitschers zyn, Parys als het ware in de eerste verdedigingslinie Jigt, en dat het dus noodzake- iyk is de stad zooveel mogelyk te versterken. Bovendien zal er aen herinnerd worden, dat in 1870 twee honderd zeventig millioen nutteloos zyii besteed om de stad in «taet van verdediging te stellen. Dc tweede helllvan het aengevraegde krediet zou bestemd worden om, zoodra de Duitschers het land zullen ontruimd hebben, de grenzen van Longvvy naer Belfort te ver sterken. ITALIË. Al meer en meer wordt het van alle kanten geschreven, dat er aen de verwarring en den ellendigen toestand van Italië geen einde is. Moorden en diefstallen overal, magteloosheid van policie en justicie, verwarring ten allen kant. Kazernen en brigaden gendarmerie moet men by de magt vermenigvuldigen, en nog vindt de burger maer zekerheid, als by in staet is van zyn c>gen te verdedigen. De gouvernementeele bedienden steken ook een handje by om die hutsepottery nog te ver meerderen, en alle dagen hoort men dat et' op speelreizen gegaen zyn, een hol in hunne kas achterlatende. Maer is het gouvernement niet in magt om de bi]pnslroopery le beteugelen en met goeden uitslag te vervolgen, het doet ten minste zyn best om de katholieke drukpers den oorlog aen te doen. Van zoo dat er eene katholieke gazet is die liaer de kleinste vrypostigheid van schry ven toelaet., wordt zy met het bezoek van rechters en policie-agenten vereerd, gevang en boet volgen er op by de magt. De Frusta is reeds voor den 18 keer aengeslagen. Dc italiaensche minister van t openbaer onderwys, heeft een omzendbrief' geschreven, waerby hy aen zyne onderhoorigen voorhoudt van nauwkeurig te bespieden de scholen die gehouden worden door religieuzen. De minister geeft voor reden dat de religieuzen het gouver nement bedriegen; dat zy uilzendeliugen zvn van vreemde volkeren, en dat zy te dikwyls van woonst veranderen om de oogen op hen niet te trekkenArme redens voorwacr, niaer wat wilt gy, als men geen betere heelt! PrinsNapoleron zal te Rome het Quirinael alleen van den koning geschat word op negentien millioen, en hoe Monsieur, de graef van Artois, de hertog van Orleans, de hertog van Chartres, de prins van Condó en de hertog van Bourbon drfzes groote vassalen van hel koninkryk vertegenwoordigden, en in praclif met den koning wedyverden. En dc koningin, hoe was zy? vroeg oen der studenten. Ja, de koninginOm heter de ceremonie le kunnen bywonen had zy zich byna een geheel huis doen op slagen in de kerk zelve: toiletkamer, slacpkamer, voorzael voor de wachten, niets ontbrak er. Dit schynt my tamelyk verre gezocht. Wal wilt gy er aen; als Marie-Antoincltc iels doet, doelzy het wel. Gy zult er misschien om spollen, maer toch is het waer dal zy my en haren broeder eenen franschen dansmeester heeft gezonden om, vooraleer naer liet fransche hof te komen, de kadrillen te leeren die er meest in voege zyn. Ook, hebben wy gesprongen! hebben wy geschitterd En de franschen, hoe zien zy cr uit. De franschen zyn allemael zot, antwoordde Paul van Weisberg op ernstige» toon, en hy stopte oene pyp. Waren er véle duitschers op de plechtigheid tegenwoordig? Ja en neen. Men zocht er le vergeefs twee onzer voornaemsle edelen cn de koningin loonde zich zeer spylig om hunne afwezigheid. Zoo, zoo! Etl wie ontbrak er dan? Ten eerste de graef van Altdorff. Zooveel le beter, scherslccen student. Hoe dat Hoe dat? Wel daer kwam hy te pas als dc hond in het kegelspel. Graef van Altdorfl'is wel de grootste flauwe dien ik ooit hebbc ontmoet; hy doet den duil- schen adel schande; hy heeft tael noch toon. Kent gy hem byzonder? Het is le zeggen. Over eenige weken was ik te Keulen en ik bood my aou len zyuont; maer mynheer was ziek en ontving niemand. Hoe kent gy hem dan? Omdat ik hem elders heb gezien. Waer?

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1