N° 67. Zondag 7 April 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Aelst, 6 April. De toestand van Europa. Een pynlyken ptigt. Buitenlandsch Nieuws. Graz6tt6 van Aelst He. nu. ee. vuu he. blad 1= d. Kapel.eafaat M- 11. w.ee -He brieven. «el.len, »x. vr.eh.vr, .nnetau .„e«e,o.u.eu »«rd.n. Abonnement.pry. B re. Jaer.. vooear beUe.b.OT, Voce lea ..u.teu ban u,e„ ...ache, ve„ In de po.tUaotuoeeu. en vooe de lande.yte «e,„.eaten by de brlefdeagaea. Er valt niet meer aen te twyfelen dat er in Europa groote gebeurtenissen op handen zyn; van ddg tot dag wordt de gezichteinder langsom meer duister; zware wolken stygen van alle kanten op en overal bespeurt men teekenen van den wreeden storm, die vele landen bedreigt. Vooreerst schynt het zeker dat er een verdrag gesloten is tusschen Italië en Pruisen. In beide landen worden groote toebereidselen voor den oorlog gemaekt; vele steden worden in aller- haest versterkt en by Capua wordt een uitge strekt legerkamp aengelegd; Prins Frederik Karei, generael von Moltke en talryke pruisische generaels bevinden zich in Italië, zydoorloopen gansch het land, om niet alleen de slagvelden van vroegere oorlogen te bezoeken, maer ook het terrein voor nieuwe slagvelden te verken nen; het italiaensch bestuer heeft een stoom schipter beschikking gesteld van Prins Frederik Karei om dezen gelegenheid te geven op zyn ge mak alle havens van het eiland Sicilië en de Napolitaensche kust in oogenschouw te nemen. Langs de nieuwe fransche grenzen ontwikkelt Pruisen eene byzondere bedryvigheid, terwyl aenzienlyke bestellingen van kanonnen en ge weren aen 's lands werkhuizen en aen Ameri- kaensche fabrikanten zyn gedaen geworden. Ook Rusland wapent zich. Behalve de nieuwe versterkingen van Kroonstadt, de troepenbewe gingen in het zuiden des ryks, enz. wordt er berigt dat er groote geldsommen door de Rus sische regeering zyn gestemd tot het vervaerdi- gen van nieuwe en verbeterde wapenen. Frank ryk van zynen kant werkt vlytig om zyn leger op eenen 'goeden voet te brengen. In Spanje staen de zaken altyd even slecht, en van dag tot dag verwacht men den val van koning Amedeus en de uitroeping der Republiek. Tusschen En geland en Amerika bestaet er ook een geschil, gezegd de A labamakwestie, hetwelk vroeg of laet slechte gevolgen zou kunnen hebben. In één woord, naer welken kant ook dat men zyne oogen rigte, ontmoet men niets dan donkere wolken. Voegt daerby nog de aenhoudende poogingen der Internationale óm in alle landen van ^uropa de wettige magt omver te werpen en hare god- delooze beginselen te doen zegepralen, en men zal zich een gedacht kunnen vormen van den ellendigen staet waerin Europa zich thans be vindt. God bereidt nieuwe geesels, daer valt niet aen te twyfelen, en dit moet ons geenszins ver wonderen. Niet één land van Europa reikt de hand tot den gevangene van het Vatikaen, den roemryken Stadhouder van Christus op de aerde; niet één der thans regeerendekoningen of prin sen verheft de stem ten zynen voordeele of denkt er aen hem van de verdrukking te verlossen. Integendeel, men ziet Pruisen, Italië, Spanje en andere mogendheden openlyk en op alle wyzen den katholieken godsdienst vervolgen en de hand leenen aen de vyandcn des Pausdoms. Zelfs het gekaslyde Frankryk blyfl doof aen de vermaningen Gods en wil tot zynen almagtigen Redder niet regtzinnig wederkeeren. En België, zal het nogmaels aen de wreedhe den des oorlogs en der revolutie ontsnappen? Zal God nogmaels ons Vaderland beschermen? Het is voor ons allen een geheim, maer wy dur ven hopen dat de aenhoudende gebeden die wy dagelyks den Hemel voor onzen teergeliefden Vader Pius IX opdragen, dat de menigvuldige goede werken, waeraen wy met zooveel iever en mildheid deel nemen, ons nog eens van het naderend gevaer zullen bevryden. Van de pruisische grenzen worden onder dagteekening van IS maert aen de Univers de volgende byzonderheden gemeld aengaende schandelykheden welke by gelegenheid van het vastenavond in eene luxemburgsche gemeente zyn voorgevallen, en thans door den bisschop van het groothertogdom voorbeeldig worden gestraft. De gemeente Kayl zal nooit den 10 maert 1872 vergeten! Het was dien dag, welke de bisschop van Luxemburg heeft uitgekozen om een slag te slaen, welke door gansch het groot hertogdom Luxemburg, zooniet door de gansche wereld zal weêrgalmen: de bisschop legde dien dag interdikt op de parochie Kayl. Een interdikt in de negentiende eeuw! Jonge lieden dier plaets hadden van den vastenavond een groot misbruik gemaekt en alles wat heilig in onzen H. godsdienst is, hadden zy bespottelyk voor gesteld. Zy aepten den Paus na in zyne verhevene bediening, gaven den zegen envermaekten zich met het eeuwenoud gebruik van den voetkus; en dit alles had plaets by het volle daglicht, onder het gelach van een gedeelte der bevol king, met de zwygende goedkeuring van het gemeente bestuer en zonder protest van het beter gedeelte der parochianen. Te vergeefs heeft Mgr eene herstelling geëischt van den smaed welke den godsdienst en zyne bediena ren was aengedaen: er gebeurde niets. Den 10 11. werd er eene plechtige Mis opge dragen door den zeer eerw. heer Mullendorff, pastoor van Kayl, oud-leerling van het duitsche kollegie te Rome, waerna den eerw. heer Hoff mann, sekretaris des bisschops, tot de geloo- vigen eene aendoenlyke aenspraek hield en het vonnis voorlas dat de parochie Kayl met het interdikt trof tot de inwoners openbare boete zouden gedaen hebben. Onmiddellyk werd te midden der verbazing en het gesnik der parochianen de heilige Hostie genuttigd, de godslamp en de kaersen werden uitgedoofd, de altaren even als op Goeden Vry- dag ontkleed en de beelden met een sluier overdekt; voorts werd de kerk gesloten, het klokgelui verboden, de viering der H. Mysteriën geschorst en de pastoor verliet op staenden voet de parochie. Een priester uit de nabuer- schap ontving last om alleen in stervensgevaer en zonder eenige plechtigheid het H. Sacrament toe te dienen. In een woord, alles is met de meeste strengheid verricht wat voor eene met interdikt belegde parochie is voorgeschreven, tot dat de onteerders van heilige zaken hunne schuld zullen beleden hebben. FRAMKHVK. De wet tegen de Internationaledoor de Nationale Vergadering van Versailles aengeno- men bevat de volgende artikels: Art. 1. Iedereinternationalevereeniging,die, onder welke benaming ook, en vooral onder den naem van Internationale Arbeidersvereeni- ging, ten doel zal hebben do staking van den arbeid, de afschaffing van het eigendomsregt, het regt van het huisgezin, het vaderland, den godsdienst of de vrye uitoefening der eerediens ten te doen onlstaen zal, reeds door het feit van haer bestaen en van hare vertakkingen op het fransche grondgebied, een aenslag zyn tegen de openbare rust. Art. 2. Ieder Franschman, die na de uitvaer- diging dezer wet zich zal lid maken of een daed van vereeniging met de Internationale arbeids- vereeniging of met welke andere vereeniging ook, stellen zal, die dezelfde beginselen belydt, zal gestraft worden met gevangenisstraf van 3 maenden tot 2 jaer en met eene boete van 50 tot 1000 francs. Hy zal daerenboven kunnen beroofd worden van al zyne burgerlyke, bur- gerschaps- en familie-regten, opgenoemd in art. 42 C. P. gedurende 5 jaren minstens en 10 jaren hoogstens. De vreemdeling, die zich in Frankryk lid zal maken of eene daed van vereeniging zal stellen, zal met de straffen dezer wet getroffen worden. Art. 3. De gevangenisstraf zal tot 5 jaer en de boete tot 2000 fr. kunnen opgevoerd worden voor allen, Franschen of vreemdelingen, die eene betrekking in een dier vereenigingen aen- vaerd, of met volle kennis zullen deelgenomen hebben aen hare uitbreiding, hetzy door ten haren voordeele inschryvingen te openen of uit te lokken, hetzy door haer kollektieve of per- soonlyke goedkeuring te schenken, hetzy einde- lyk door hare leerstellingen, hare statuten of cirkulairen te verspreiden. Zy zullen daerenboven door de korrektion- neele regtbanken kunnen veroordeeld worden na het ondergaen hunner straf tot toezicht der policie voor minstens 5 en hoogstens 10 jaer. Ieder Franschman, op wien voorgaende alinea is toegepast, zal gedurende denzelfden tyd on derworpen blyven aen de policie-maetregelen, op de vreemdelingen toepasselyk volgens de artikels 7 en 8 van de wet van 3 december 1849. Art. 4. Met gevangenisstraf van 1 jaer tot 6 maenden en eene boete van 500 francs zullen gestraft worden zy, die met volle kennis zullen afgestaen of verhuerd hebben een lokael voor een of meer'vereenigingen, voor een gedeelte of sektie welke ook van bovengenoemde vereeni gingen,alles onverminderd zwaerdere straffen, toepasselyk volgens het C. P. op de misdaden van allen aerd, waeraen zich de beschuldigden, waervan in deze wet gesproken wordt, hetzy als hoofdbewerkers, hetzy als medeplichtigen kunnen hebben schuldig gemaekt. Art. 5. Art. 463 C. P. zal kunnen toegepast worden, wat betreft de gevangenisstraf en de boete, door de voorgaende artikelen. Art. 6. De bepalingen van het C. P. en van roegere wetten, die door deze wet niet ver nietigd worden, blyven van kracht. Art. 7. Deze wet zal in alle gemeenten open- baer gemaekt en afgekondigd worden. Te Parys is eene nieuwe katholieke ver eeniging opgerigt, en wel in de voorstad Belleville, namelyk eene werkmansvereeniging. Deze heeft ten doel zich eerst door geheel Parys en daerna door geheel Frankryk te ontwikkelen tot een tegenhanger der Internationale. Zy is in het leven geroepen door een schoenmaker, Crepin geheeten. Crepin beleedigde tydens de Commune een liarer hoofdmannen, Raoul Rigault. Daervoor werd hy in de gevangenis Mazas geworpen, waer hy kennis maekte met een gevangen gees- telyke, van wien hy voor het eerst van zyn leven vernam, dat er een God is. Na de verlossing van Parys uit zyne gevange nis ontslagen, werd hy door den geestelyke verder in den godsdienst onderrigt en had weldra het geluk zyne eerste kommunie te doen. Zyne vrienden waren zeer verwonderd hem naer de mis te zien gaen, en volgden hem op zyn aendringen zoo lang, tot zy uit vrye bewe- ging gingen en eindelyk zich met hem vereenig- den tot het vormen ecner katholieke arbeiders- vereeniging. Crepin en zyne vrienden zyn begonnen met een goed voorbeeld te gevenzy sluiten name lyk des zondags en op de feestdagen hunne winkels en hebben reeds op vele plaetsen na volging gevonden. De stichter heeft uit verscheidene wyken van Parys aenzoek gekregen, daer afdeelingen zyner vereeniging op te richten. De 8 millioen francs, gestemd als het eerste krediet ter voltooiing van het oorlogsmaterieel, zullen gebezigd worden tot aonkoop der nood- zakelykste benoodigdhedenv welke bestaen in: 450 veldbatteryen en hunne bommen en bus kruit. Ook moeten er gemaekt worden vier be- leg-batteryen met 600 vuermonden; 650,000 geweeren volgens het verbeterde en in .gebruik zynde stelsel; 60,000 karabynen; 120,000 rui- tery-karabynen; 66,000 revolvers; 120,000 sa bels en 10,000 borstkurassen voor de ligte ruitery. De fabrikatie van kardoezen zal in dezelfde verhouding uitgebreid worden en ook zullen er een zeker getal werktuigen verbeterd worden, om zoo snel mogelyk door ligte aerdewcrken, de soldaten tegen het uitwerksel der snelschie- tende vuerwapens te beschutten. M. Heindrich, de beul van Frankryk, is met Goeden Vrydag, op den boulevard Beau- marchais, overleden. Hy was 70 jaren oud, ten minste zes voeten hoog en bezat eene ongemeene lichaemskracht. Heindrich had zyn ambt metl6jarigenleeftyd, op de galeien van Toulon begonnen, onder de leiding van zynen vader. Hy is ongehuwd ge- „storverr, sedert 4 september was hy de eenige scherpregter in Frankryk en genoot eene jaer- wedde van 12,000 fr. M. Thiers heeft macndag voor de besten dige commissie bevestigd, dat het handelsver drag met België opgezegd was; maer dat Frank ryk hierdoor slechts zynevryheid van handelen heeft willen terug bekomen. Hy is voornemens over nieuwe tarieven te onderhandelen die alle zes maenden moeten vernieuwd worden, en Bel gië heeft er belang by, die onderhandelingen te begunstigen, daer zyne invoeren in Frankryk veel grooter zyn dan die van Frankryk naer België. De officieele nota, wacrdoor het handelsver drag van Frankryk met België opgezegd wordt, voegt hierby, dat de overeenkomsten van dit verdrag zullen in voege blyven, tot aen de stem ming der nieuwe tarieven, door de Nationale Vergadering. Zoo voortreflëlyk zyn de betrek kingen tusschen de twee landen, dat zy zich ge- makkelyk zullen kunnen verstaen, over de wy- zigingen die in hun handels-stelsel zouden kun nen gebragt worden. ITALIË. De liberale bladen blameeren zeer hevig Z.H den Paus, omdat hy de ceremoniën der Goede Week niet beeft gevierd. De Paus heeft zondag, by het ontvangen der paeschwenschen van persoonen van alle natiën, gezegd, dat hy niet uitging,omdatdit hem bloot stelde aen hét zien van oorzaken tot droefheid en schandalen, en de ceremoniën der Goede Week werden niet gevierd, omdat er verschil lende kerken ontheiligd waren. —Ziehier, volgens het nieuw jaerlyksch pau- selyk verslag, eenige byzonderheden over het H. Kollegie: Het H. Kollegie is de pauselyke raed. Inge volge den bevelbrief van Sixtus V, van 3 decem ber 1586, bestaet hetzelve uit. 70 kardinalen, verdeeld in dry orden6 kardinalen-bisschop pen, 56 kardinalen-priesters en 14 kardinalen- diakens. De kardinalen-bisschoppen hebben elk voor titel een bisdom inde nabyheidvan Rome; de kardinalen-priesters en de kardinalen-diakens elk eene kerk der hoofd plaets van 'tkristendom. Voegen wy hierby, dat er in de katholieke Kerk 12 patriarchen zyn, waervan 5 totdenoos- terschen en 7 tot den latynschen ritus behooreu; 151 aertsbisdommen waervan 21 onderdenoos- terschen en de andere onder den latynschen ritus staen, en 697 bisdommen, wat alles te samen genomen, nagenoeg 900 bisschoppelyke zetels uilrnaekt. - Te Ravenna heeft de dood van Mazzini ernstige ongeregeldheden doen ontstacn; ver scheidene karabyniers, die den oproer wilden bedwingen, zyn gedood. De stad is vol troepen; de gemeenteraed is ontbonden en vervangen door eenen koninklyken commissaris. Reeds zyn honderd personen gevangen geno men, en de lokale bladen zeggen, dat het er niet by blyven zal. De beweging heeft een repu- blikeinsch karakter. In de andere provinciën is het rustig. De afgezant van Pruisen heeft op zyn afscheids gehoor by den H. Vader een bitter half uer be- eefd. De heer von Arnim, wordt er gemeld, zeide tot Pius IX, dat hy over vele zaken wenschte te spreken, doch meende te moeten zwygen, om de droefheid van den H. Vader niet te vergrooten. Daerop zou Pius IX geantwoord hebbenIk zal dan spreken voor u en hy zou den afge zant van Pruisen zoo vele en zulke harde waerheden hebben laten hooren, dat deze, ge heel vergeten waerom hy op het Vatikaen geko men was, vertrokken is, zonder er eens op gedacht te hebben, zyne brieven van terugroe ping te overhandigen. Te Rome is op dit oogenbiik alles tegen- strydigheid. By voorbeeldde ware Romeinen gaen naer St-Andrieskerkdc/fa valle, om er den Pauzelyken brief tot de katholieke genootschappen te hoo ren lezen; en twee stappen van daer, in eene zacl van den Argentina, vereenigt de ex-pater Hyaointh zyne oude-katholieken en een of twee honderd Russische, Engelsche en Amerikaen- sche protestanten. In St-Andrieskerk bidden en knielen de ge- loovigen om den zegen van het 11. Sacrament te ontvangen. In den schouwburg Argentina houdt de heer Loyson godlasterende redevoe ringen, die door zyne aenhoorders worden toegejuicht. Zondag was er eene weldadigheidslotery in het paleis Salviati; al de caccialepri wilden er deel aen nemen. Wanneer de gouden beker, door den Paus gegeven, gewonnen werd, weergalmden in de zalen de geroepen van Ixve Pius IX! Leve onze SouvereinMen spreekt van eene som van 35 duizend franks, voor de armen ingezameld. De buzzirri, integendeel, eischen altyd de 140 duizend lire's, door de openbare liefdadig heid gegeven voor de ongelukkigen, welke het laetste jaer, door de overstrooming van den Tiber geruïneerd zyn. Eindelyk ziet men op de muren bedreigingen tegen de priesters en schimpredenen tegen den godsdienst; dezer dagen was byna gansch de vvyk van den Transtévère vol schrikkelyke op schriften tegen de consorterie en tegen Victor- Emmanuël; en men moet wel verstaen, dat deze opschriften het werk niet waren van onderda nen des Pauzen. Het is waer, dat deze geweldige tegenstry- digheid eene schrikkelyke uitkomst voorspelt, destemeer, daer in gansch het schiereiland de misnoegdheid van dag tol dag en de misdaden op eene schromelyke wyze vermenigvuldigd worden. Het gouvernement moet eenen buitengewo nen gelastigde naer Ravenna zenden, ter oor- z:tek der onlusten, welke zonder ophouden in die stad vernieuwd worden. DIJITBCHLAND. Men schryft uit Berlyn Een besluit van den keizer van Duitschland, onder dagteekening 29 maert, belast de sektie der geschiedenis van den grooten staf, om vol gens de duitsche en fransche documeuten, de volledige geschiedenis van den oorlog 1870-71 op te stellen. Dit werk zal al de veldslagen in volgorde opsommen, de standpunten der twee legers, dag voor dag aenwyzen, builen eene kaerl van eiken veldslag, gevocht of schermut seling, waerdoor deze oorlog gekenmerkt is on eene speciale kaert der belegering van Parys. Die uitgave za! geheel en gansch officieel zyn en al vorens er het drukken van toegelaten wordt., onderworpen worden aen het onderzoek van het keizer lyk kabinet. Officiers die aen het be-

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1