w zettingsleger toehoorëh, hebben bevel ontvan gen om op de plaetsen zelve, alle aerdrykskun- dige waememingen te doen en at de afstanden juist op te nemen, benevens de plans der plaet sen wae.p militaire botsingen plaets hadden. De geschiedkandige sektie van den keizerly- ken slat doet op dit oogenblik al de werken ver talen die in Frankryk hierover sedert een iaer gedrukt zyri, zoowel als de dagorders en andere otfleieelel'rankche stukken, om hiervan by de geschiedenis gebruik te maken. Het werk zal in dry 'deelén en in dry jaren verschynen. Den 1 april vierde graet' Bismark zyn zeven-en-vyftigste jaer. EIVGELA^ID. Tydens de ziekte van den prins van Wallis, was er op het kasteel van Sandringham een sterk'gebouwd jongeling, half boer, half burger, die met eene zichtbare ontroering den voort gang of het afnemen der ziekte van den prins gade sloeg. Toen het gevaer van de ziekte ge weken was, werd hy aen het bed van den prins toegelaten, die hem met de grootste blyken van genegenheid ontving en hem aen zyne zyde hield tot hy volkomen hersteld was. Wie en wat, was die jongeling? In 18uo begat zich de koninklyke familie van Engeland naer het eiland Wight, waer de kin deren des konings veeltyds op de zeekusten wandelden. Op zekeren dag nu, ontmoette de prins van Wallis op zyne wandeling een jonge ling die gekleurde schelpjes verzamelde en er reeds een kortje er mede gevuld had. De prins die dacht dat hem alles toegelaten was, vond er vermaek in dit korfje om te smy- ten en de boy van het eiland zegde hem, tervvyl hy gansch rood werd van kwaedheid: Indien gy het nog durft doen. You will see. Welnu, sprak de priifs, laedt uwe schelp jes terug in de mand en you will see, of ik durf. De jongen raepte zyne schelpjes weder op en zegde toen dit gedaen werd: Komt er nu eens aen, om het om te stampen. De prins schopte het mandje met den voet om; maer voor dat het laetste schelpje nog stil lag, kreeg hy een zoo duchtige stomp op het aengezigt dat neus en lippen opzwollen, alsof liy een geregelde boksparly gevochten had. Toen de koningin hem eenigc oogenblikken later in dien deerlyken toestand vond, wilde zy de waerheid weten. In het eerst zweeg de prins dood stil, doch eindelyk eindigde hy met de waerheid te zeggen. Gy hebt slechts gekregen wat gy verdien- det, was de opmerking der koningin, en indien gy niet reeds genoeg gestraft waert, vervolgde de moeder van den prins, zou ik u eene strenge kastyding opleggen. Indien het hog meer rnogt gebeuren, dat gy u op dergelyke wyze gedraegt, hoop ik dat men u niet sparen zal. Toen richtte zy zich tot den jongenen gaf hem bevel des anderendaegs 's morgends met zyne ouders naer het kasteel te komen. Op het gestelde uer waren de ouders met hunnen zoon op het slot en de koningin gaf aen vader en moeder het inzicht te kennen, dat zy zich niet de opvoeding en de toekomst van hun kind wilde gelasten. En zy heeft woord gehoudenDe jonge schelp- raper groeide nevens den prins van Wallis, op Hy werd zyn onalscheidelyke gezel 'en vervult nog steeds de rol, die de zoogbroeders aen het huis der oude koningen speelden. AMERIKA. Sedert het begin van den winter is de ge meenschap tusschen San-Franeisco en de Sta ten van het Oosten, per spoorweg, verscheidene malen onderbroken geweest, tot groot nadeel van den handel en van het publiek over 't alge meen. iMaer nu is het nog wat anders; sedert by na eene maend ontbreekt de mail van dien kant. Achttien tottwintig treinen, met verschei dene'honderden reizigers, zyn op verschillende plaetsen geblokkeerd door de sneeu w, die in de dalen ligt. Talryke werklieden arbeiden om ze vry te maken, maer het sneeuwt voortdurend, en niemand kan voorzien wanneer de blokus zal geheven zyn. Daeruit ontstaetnatuerlykeene groote stoornis in den handel. De toestand is veel erger dan' voor dat de spoorweg lag; toen kreeg men brieven en dag bladen by middel van eenen paerdendienst, ge- heeten de expi-esspony, ineen tiental dagen en zelfs minder, naermate eene nieuwe vertakking van den spoorweg by de vorige gevoegd werd; er waren daerenboven dry aenkomsten per maend langs Panama," en men kon op eenige dagen, zelfs dikwyls op eenige uren na, deaen- komst van de mail berekenen. De klachten zyn des te grooter en talryker, daer men sedert de inhuldiging van den spoorweg over 't vasteland, gewoon was de mail regelmatig iederen dag te ontvangen en de bestellingen, alsmede de ver zending van koopwaren, tusschen het Oosten en het Westen, gegrond waren op dagelyksche betrekkingen. Er zyn huizen, die koopwaren verwachten, sedert de maend november uit New-York ver zonden. Natuerlyk zou mendie, haddemen kun nen voorzien wat er gebeurd is, over zee ver zonden, hebben; maer men scheen niet te ver moeden dat men na twee winters onderbroken betrekkingen, de ongemakken zou lyden, waer-. van men op dit oogenblik blootgesteld is. De doortocht der Sierra Nevada, tot. 7000 voet en niebr hoogte, gebeurd zonder ongemak, en gansch de lyn van San-Franciscó naer Og- den, yen afstand van 880 mylen, is vry. 't Is op de andere groote sektie, degene van* de Union Pacific, ten westen van Ogden, omtrent de brug gen der Groene Rivier en andere slandplaetseii, dat de treinen geblokkeerd zyn. De Vereenigde-Staten waren terecht fier op hunne spoorwegen over gansch het vasteland; men rekende namelyk veel op den indruk dien de japansche gezanten er zouden van medene- nen, onder het oogpunt van het vervoer der reizigers en der koopwaren door Californië. Het japansche gezantschap heeft sedert een veertiental dagen San-Francisco verlaten; het wacht te Salt Lake City tot dat de weg naer het vastenland vry is, om zyne reis naer Washing ton voort te zetten. MEXICO. Volgens de laetste berigten uit Matamoras, over Brownsville, in Texas, heeft generael Pala- cio een buitengewoonen koerier ontvangen,die hem de officieele tyding bragt der herinneming van Zacatecas, door de gouvernementstroepen, onder bevel van generael Rocha. De oproerige generaels Trevififf' Guerra en Martinez moeten ten volle verslagen zyn en generael Rocha heeft zich van al hunne kanons en oorlogsmaterieel roeester gemaekt. Slechts eenige ruiters zyn, met de gevluchte generaels, ontkomen. De klokken luiden en het kanon dondert om die groote overwinning te vieren. SPAAJE. Spanje heeft de kieswerkzaemheden begon nen, ten gevolge der ontbinding van de Cortez, dooi' in ieder college de bureelen samen te stellen, welke de kiezing moeten voorzitten. Deze eerste werking is gunstig aen het gouver nement, want de tweederden der gekozenen behooren tol de verschillende ministerieële tinten. Te Madrid, evenwel, waer de vrienden des kabinets beweerden de zegeprael te beha len, is de oppositie boven. Be Moniteur kondigt de volgende wetten af: Art. 1. De provinciale raden zullen, krachtens een koninklyk besluit, worden ontbonden. De bestendige deputation zullen hunne funcliën bly- ven vervullen tot de installatie der deputatien, door de nieuwe raden gekozen. Art. 2. Er zal, overeenkomstig de art. 11 en 44 der provinciale wet van 30 april 1836, door koninklyke besluiten voorzien worden in de byeenroeping der kiescollegien, voor de geheele vernieuwing der pro vinciale raden, evenal9 tot het installeeren der nieuwe raden. Art. 3. De verdeeling der provinciale raedsleden is gewyzigd," overeenkomstig de hierbygevoegde tabel, welke degene zal vervangen, die by de wet van 29 Fe bruary 1860 is gevoegd. Art. 4. In den eersten zittyd zal er by loling wor den overgegaen om de orde te regelen van de gedeel- telyke vernieuwing, zoowel der raedsleden als der bestendige deputatien, overeenkomstig de art. 93 en 100 der voornoemde provinciale wet. De eerste uittreding zal op den eersten dynsdag der maend july 1874 plaets hebben. Art. 3. De dryvoudige lysten van kandidaten, samen te stellen door de bestendige deputatien, voor de grif- fiersplaetsen, zullen opgemaekt worden binnen de twee maenden, welke op de sluiting van den eersten zitting der raden zullen volgen. De tegenwoordige titularissen zullen voorloopig voortgaen in het vervullen hunner functiën. Art. 6. De verdeelingstabels van de leden der pro vinciale raden tusschen de kantons,zullen herzien en in overeenstemming met de bevolking worden ge- bragl, ten laetste binnen de hvee jaren, welke op iedere algemeohe volkstemming zullen volgen. PROVINCIE OOST-VLAENDEREN. 80 raedsheeren. Auüenaerde 4 Overdragt. 47 Geerardsbergen 2 Nazareth 1 llerzele 2 St-Maria-Horëbeke. 2 Oosterzele 2 Nedcrbrakcl. 2 Somergem 2 Ninove 3 Waerschoot 4 Ronsse 2 Sotteghem 2 Dendermonde 3 Gent 44 Assenede. 4 Hamine 2 Caprycke. 2 Lokeren 2 Cruyshautem 2 St-Gillis-Waes 2 Deinze 2 St-Nikolaes 3 Eccloo 3 Tcmsche 2 Evergem 2 W'etteren. 2 Loochristi 2 Zele 2 Over te dragen 47 Tofael. 80 ijem, 9; Ophassell, 9; Ottergem, 7; Oultre, 9; Ovcr- tóelare, 9; Pollaere, 7; Ressegem, 7; St-Antelinkx, 7; Santbergen, 9; Sarlardiuge, 9; Schendelbeke, 9; Smeerhebbe-Vloersegem,7; Smetlede,7; Sottegem, 9; Steenhuize-Wynhuize, 9; Strypen, 9; Velsique-Rud- dershove,9; Viane, 9; Vleekem,7; Vlierzele, 9; Voorde by Ninove, 9; Waerbeke, 7; Wanzele, 7; Welle, 9; Woubrechtegem, 7; Zonnegem, 7. ONTBINDING DER GEMEENTERADEN. Art. 1. De klasseering der gemeenten, zooals zy door de wet van 29 february 1866 is bepaeld, is vol gens den liierby gevoegden stael gewyzigd. De gemeente Schaerbeek en Seraing zullen elk vier "schepenen hebben. Art. 2. De gemeenteraden zullen,'in den loop van 1872, geheel worden hernieuwd. De koning zal het tydslip voor de byeenkomst der kieskollegiën aenduiden, ten einde tot die hernieu wing en het installeeren der nieuwe raden over te gaen. Art. 3. De kiesbureelen zullen gevormd en voorge zeten worden, volgens de schikkingen van artikel 154 der wet van 30 maert 1836. Art. 4. De eerste aftreding van de helft der raeds leden zal door het lot beslist worden, in het jaer dat het einde van den eersten term vooraf gaet. De loting zal plaets hebben in de zitting, aengehaeld in artikel 70 der voornoemde wet. De schepenen zullen by helften aen iedere serie tochooren; de eerste zal te Brussel dry schepenen be vatten. De burgemeester zal tot de laetste serie behooren. Ziehier de klassceringstabel, wat onze provincie betreft. Het getal schepenen in elke gemeente is 2; in Gent alleen 4. v De eerste aftreding zal op 1 january 1875 plaets hebben. Art. 5. De burgemeester, schepenen en raedsleden die nu hunne bediening, uitoefenen, zullen dezelve blyven vvaerneraen tot op hel tydstip der installatie, van de nieuwe raedsheeren. PROVINCIE OOST-VLAENDEREN. Arrondissement Aelst. Aelst, 15 raedsleden, Appelterre-Eychem,9;Aspelare9;St-Maria-0iidenhove, 9; St-Gooriks-Oudenhove, 7; Aygem, 9; Baerdegem, 9; Baevegero, 7; Bambrugge, 7; Borsbeke by llerzele, 9; Burst, 7; Denderhaulem, I I; Denderleeuw, 9; Deu- derwindeke, 9; Elene, 7; Erembodegem, 11.; Eronde- gem, 9; Erpe, 9; Erwetegem, 9; St-Lieven-Essehe, 9; Gvsegem, 9; Godveerdegem, 7; Goefferdinge, 7; Gee- raerdsbergen, 11; Grimmingen, 7; Grootenberge, 7; Haeltert, 11; St-Lievens-Hautem,9; Heldergem,9; Her- dersem, 9; Herzcle, 9; Hillegem, 9; Hofslade, 9; ldder- gem, 7; Idegem, 9; Impe, 7; Kerxken, 9; Lede, 11; Leemvergem, 7; Letter-Hautem, 7; Liefferinge, 7; Meerbeke by Ninove, 9; Mei re by Aelst, 9; Meldert by Aelst, 9; Moerbeke by Geeraerdsbergen, 9; Moorsel by Aelst, 9; Neder Boulare, 7; Nederhasselt,9; Neigem,7; Nieuw enhove, 7; Nieuwerkerken by Aelst, 9; Ninove, 11- Okegem, .7; Onkerzele, 9; Oombergen, 7; Oorde By koninklyk besluit van 3 dezer, is de beraedsla- ging van den gemeenteraed onzer stad, by welke er aen den Staet 6 aren 34 cent. 12 m. van het voorheen beluik der dry Koningen werd atgëstaen, tot het bouwen van een Postkantoor met zyne toebehoorten, goedgekeurd. Nu nog een crediet van den Staet, en het Postkan toor zal nog gedurende dezen zomer opgebouwd wordeir. Er wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt: 1° Dat Z. M., by besluit van den 4 dezer maend, het dienstontslagvan de milicianen der klas van 1862 heelt gemagtigd.Het zal plaets hebben op dagtcekening van 1 april 1872; 2° Dat de milicianen der klas van 1864, op 1 april 1872, dc acht jaren dienst vereischt by de wet, voltrokken hebbende,zullen beschouwd worden, als op die dagteekeniDg uit den dienst ontslagen te zyn; nogtans zal overeenkomstig art. 2 der wet van 2 juny 1870, hunne afrekening slechts in 1873 vastge steld worden. De milicianen dezer ligting zullen tol een burgerlyk ambt kunnen worden benoemd, als plaetsvervangers aengenomen worden en buitenland- sehe paspoorten bekomen zonder voorafgaende mag- tiging van het departement van oorlog. Onlangs is er tusschen het belgisch en het 8paensch gouvernement eene overeenkomst gesloten, voor de wederzydsche mededeeling der akten van overlyden. De akten, in België opgesteld in het vlaemsch, zullen moeten vergezeld zyn van eene fransehe vertaling (waerom niet eene spaensehé?) Dit zal ook het geval zyn met de in Spanje opgestelde akten in de spaensche tael. De korrespondenliën uit België, naer de Ver eenigde-Staten van Amerika, er in begrepen Californië en Oregon, en de andere landen die de tusschenkomst der Vereenigde-Staten noodig hebben, zullen gedu rende de maend april rechtstreeks uit Oostende ver trekken, als volgt: Des maehdags, dynsdags, donder dags en zaterdags, rond 10 ure des morgends, na de aenkomst van den trein, die ten 7 ure 25 m. 's mor gends uit Brussel vertrekt. De verzendingen van den maendag morgend en avond, kbrrespondeeren met de pakèlboot van de North German Lloyd, die op dyns dag uit Southampton vertrekt. Degefie van dynsdag morgend korrespojideert met de paketboot, die des woensdags-te Queenstown aenlegt (lyn Cumard). De- gene van woensdag avond en van donderdag mor gend korrespondeeren met de paketboot, die des vry- dags te Queenstown aenlegt. (Inmam-lyn). Degene van vrydag avond en van zaterdag morgend, .korrespon deeren met de paketboot, die zondag to Queenstown aenlegt (lyn Cunard). M. de minister van buitenlandsche zaken heeft van den belgischen konsul te Tunis eene mededeeling ontvangen, waeruit hlykt dat de belasting van 3 I. h. op de koopwaren, welke uit den vreemde worden in gevoerd, op 8 t. h. is gebracht. Deze belasting zal toepasselyk wezen, te beginnen van 5 juny aenstaende. Er is een petitie in omloop, oen de Kamer van Volksvertegenwoordigers, om een ontwerp voor le stellen lol bet graven van een kanael van Brussel naer de Schelde, met uitbreiding naer Leuven en Meehelen, ten einde van Brussel eene zeehaven te maken. Dit ontwerp is opgevat door MM. Dubois-Nihoul en C°. De suikery is een der artikels van groote ver bruiking, welke dit jaer het meest in prys gestegen zyn, en men bestatigt dat de grondstof, die verleden jaer betaeld werd, op 't zelfde tydstip, 17 tol 48 fr., heden 29 fr. comptant kost. Deze ryzing is hieraen toe le schryven, dat de groote landbouwers der beide Vlaenderen, ten aenzien van het gebrek van levens middelen in Frankryk, aerdappelen hebben geplant, in plaets van suikerwortels te zaeien. Men schrvft uit Philippine Voor den lezer zoowel in Zeeland als in Vlaenderen, zal de volgende opgaef over onze mosselbanken wel niet onbelangryk wezen. De zachte winter en de gunstige winden, die wy tot nu toe genoten hebben, is een groot voordeel ge weest voor bet broeizaed der mosselen: dat ligt op de zandbanken en klippen der Wester-Schelde. Onze vissehers zullen zich dit jaer met veel gemak het ver- eischle zaed kunnen aenschaffen. De mosseloogst 4872 kan dus anders niet dan zeer vruchtbaer wezen. Met maert en april wordt de mossel mager en slecht van smaek. Daerom worden ook dan de ver zendingen voor eenigen tyd opgeschorst. Van Pasehen tot Sinksen is het de bepaelde tyd, dat men de banken met broeizaed mag bezaeien. Buiten dien tyd is men daervoor strafbaer volgens de wet. De massa mosselen, sedert 4 j'uly 4874 tot heden naer vreemde landen verzonden, beloopt ongeveer cen-en-dertig duizend tonnen! Tweemael in Tjaer vangt men de garnalen: in't voor- jaer, van maert tot mei, en in T najaer, van october tot december. Het gemiddeld cyfer der garnalen, die men wekelyks naer de omliggende dorpen en steden verzendt, beloopt tot twee duizend kilos. De kreukels, die men op de banken der Wester-Schelde raept en vangt, en van hier verzendt, mag men op dry duizend kilos per week begrooten. De Braekman is sinds meer dan vyftig jaer eene bron van welvaert voor deze streek; en nu, dat wy voorzien zyn van steen- en yzerenwegen, waerdöor wy onzen vischhandel langs alle gewesten kunnen uitbreiden, drukt ons eene zwarigheid, die wy niet overmeesteren kunnen: namelyk de opslyking van dien zeeboezem, opslyking die zoo rap toeneemt, dat zy dreigt binnen weinige jaren al onze mosselbanken onder het zand te begraven, en onzen handel zoo niet geheel, dan toch gedeeltelyk, vernietigen! Hot standbeeld van wylen koning Leppold, ge- plaelst aen destatiete Namen, was omringd met stroo, om het le vrywaren tegen ongevallen, welke het vriezen had kunnen teweegbrengen. Dynsdag nacht is door onbekenden het vuer aen het stroo gesteken; het beeld is er niet door beschadigd, maer het gelaet is zoodanig zwart, dat dit aen dat van eenen neger uit Abyssinië gelvkt. In den nacht van 23 tot 24 maert, hoorde men geweerschoten in het bosch van den graef de Lan- noy, te Auving (Namen). De boschwachlers begaven zich in de richting waer die schoten waren gehoord, en stonden welhaest tegenover twee kerels, waervan de eene met een geweer gewapend, op den wachter Martin schoot, gelnkkiglyk zonder hom te treffen. Als dan namen de wildstroo'pers de vlucht, zonder her kend le wezen, of door de kogels geraekt. te zyn, welke hun achterna werden getroffen. Men zegt dat de wild- stroopers niet omsingeld waren en, by de nadering der bosebwaehters, gemakkèlyk konden vluchten. De moordpoging opMarlin mag dus als eenezeerbooze daed worden beschouwd. De vrederechter van Fras- nes is mel de gendarmerie ter plaets gekomen, om een onderzoek in te spannen, hetwelk tot nu toe even wel tot niets heeft geleid. Een varkensslachter, woonachtig te Merxem (Antwerpen), was woensdag naer de stad gekomen om pensery te koopen. In tien namiddag, was hy van alles goed voorzien; zyn karken was geladen met den geheelen afval van een groot hoorndier, en verder had hy nog eenige rommeling, alsook eene party kiekenelen gekocht. De man dacht nu naer Merxem terug te keerén, maer in dc Zirkstraet ging hy eerst een borrel drinken en liet zyn karken voor de herberg staen. Een oogenblik later, toon hy terugkwam, ont dekte hy dat het karken met al wat het inhield, ver dwenen was". Een behendige dief was er meé weg ge reden; alle opzoekingen om. den dief te ontdekken, zyn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Enkel een ossenkop, in de St-Paulusslraet van het karken geval len, heeft men terug gevonden, en die is door de voorbygangers naer de permanence gebragt. De dief zal zich zeker den tyd niet gegeven hebben om den ossenkop op te rapen. Men denkt dat-hy met zynen buit de stad heeft verlaten. De opzoekingen worden voortgezet. Het slachtoffer is heden morgend den ossenkop by de policie komen halen. Zoo wy vernomen hebben is de stootwagen in de Venusstraet terug gevonden. Er is een oud-veroor deelde, geboortig van Gent, aengehouden, welke den wagen had medegenomen. Hy beweert, dit maer voor de grap gedaen te hebben. Donderdag nacht is er een stoutmoedige diefstal gepleegd, ten nadecle van M. Petrus Van der Vcken, winkelier, woonachtig te Borgerhout, naby de Deur- nepoort, le Antwerpen. De dieven zyn by middel van braek, in den winkel gedrongen en hebben er voor eene waerde Van ongeveer 3 a 4,000 fr. baei,lynwaed, gemaekte goederen, enz. gestolen. De schelmen zyn onbekend. Zy hebben eene ruit verbryzeld, welke zy eerst met zeep hadden bestreken, om alle gerucht te vermyden; langs deze opening, zyn ze in den winkel gedrongen en er langs de deur 'weder uitgekomen. Deze was in het nachtslot, Hoch men had den sleutel er van binnen laten opstekon. De dieven hebben een keersken aengpsteken en tegen den muer geplactst. In de schuif van den winkeltoog, welke niet gesloten was, lag eene beurs die ongeveer 300 fr. inhield, en niet door de dieven aengeraekl is. Men denkt dal de schelmen nogal talryk geweest zyn, want een alleen kon al de geroofde goederen niet meênemen; men ge looft insgelyks dat zy eenen stootwagen by zich gehad hebben. In den nacht heeft Van der Veken eenig ge rucht gehoord, doch hy dacht dat het op de straet was, en is terug ingeslapen, zonder er verder acht op te nemen. De dieven worden vlytig opgezoeht. Toen in april 1810 Napoleon en Maria-Louisa het onderaerdsche kanael van St-Quenlin en eenige bel- gische steden bezochten, ontvingen de autoriteiten hevel allervvegc eerepoorlen op te richten. De burge meester van zeker gehucht, niet ver van Antwerpen, meende op zyne eerepoort een berymd opschrift to moeten plaetsen en vervaerdigde daertoe cfeze regels II n'a pas fait uw; sottise En épousant Marie-Louise. Toen Napoleon dit proeljevan staetkundig doorzicht en poëtisch talent zag, liet hy den burgemeester by zich komen. Welzoo, mynheer de maire! zegde de keizer: Men beoefent hier de fransehe muze, naer ik zie? Sire! Ik maek een enkel vers, stamelde de bur gemeester. Ahgy zyt het dus.... Snuift ge, mynheer? vroeg Napoleon^ hem zyne met diamanten versierde snuif doos aenbiedende. Sire! Waerlyk, ik ben verlegen Behoud de doos, mynheer, en Quand vousy prondrez unc prise, Rappelez-vous Marie-Louise, improviseerde de keizer er by. Waerschynlyk heeft de dichterlyke burgemeester dikwyls, wanneer hy zyne snuifdoos bekeek, gedacht: Het is toch gelukkig, als men talent heeft! Eene dienstmeid zonder plaets cn die al hare spaerpenningen had opgeleefd, begaf zich zaterdag naer den Berg van Barmhartigheid Adelbert, te Luik, ten einde er hare beste kleederen te verpanden. Daer zy de stad niet heel goed kende, vroeg zy den weg aen eene voorbygangster. Deze was weldra be kend met den-toestanif van bet jonge meisje en raedde haer aen hare kleederen naer den Berg van het Ooster kwartier le dragen, zeggende dat men daer meer gaf; zy stelde zich zelf aen om de ongelukkige te verge zellen. Het voorstel werd aengenomén; maer onder weg zegde de bereidwillige vrouw dat zy goed be kend was in den Berg en dat zy dus met de kleeren zelf te dragen, meer geld zou bekomen, dan indien de meid ging. Natuerlyk vroeg de laetste of zy het dan voor haer doen wilde. De gédienstige vrouw gelastte er zich meê, trok naer binnen en deed de dienstmeid buiten blyven staen. Deze wachtte en bleef wachten, doch vrouw en pak waren weg en kwamen niet terug. Eindelyk ging de ongelukkige weenend haer beklag bv de policie doen, die, voorzien van hel signalement der diefegge, aenstonds op jacht ging om haer in ver zekerde bewaring te brengen. Men schryft uit Verviers, 4 april Er dreigt hier eene nieuwe werkstaking onder de schrynwërkers uitte hersten.Aengempedigd door.den gedeellelyken bvval (een uer minder werken) welke zy verleden jaer bekomen hebben, komen zy thans met inderdaed overdreven eischen voor den dag,namelyk: nieuwe vermindering van een uer werkens (dag van 40 uren); 25 t. h. vermeerdering op het dagloon; 50 t. h. op het werk dat per stuk in het werkhuis wordt uitgevoerd; betaling 'van een overiallig uer, wanneer het buiten het werkhuis wordt verrigt; dub bel loon voor het zondagwerk en het overwerk in de week. De patroons hebben besloten, aen de eisschen niet toe te geven. Van hunnen kant hebben de werklieden beslist, dynsdag het werk te staken, indien er aen hunne reklamen geen regt wordt gedaen. Het is dus ten naesten.by zeker, dat de voornaemste werkhuizen morgen zullen gesloten zyn, want de patroons hebben onderling eene verbindtenis aengegaen, niet toe te geven en voortaen niet eenen arbeidstaker werk to geven. Er zyn te Verviers 800 a 4000 schrynwërkers; het grootste gedeelte zyn buitenlieden en Duitschers. Die der werkhuizen van den tweeden rang, hebben wys§r lyk besloten, eerst den uitslag af te wachten van de pogingen der eersten, alvorens hun werk te laten staen. Woensdag nacht is de gemeente Goé (Verviers) het looneel geweest van een verwoed gevecht. In den avond was er, voor eene nietige wek, tusschen ver scheidene werklieden der afdamming en der waterlei ding van Gileppe, een twist onlslaen. Rond 44 ure vonden de twisters elkander in eene herberg terug; het krakeel begon op nieuw en welhaest sloeg men over lot gewelddaden. •Gansch de baen werd in een uitgestrekt strydvcid herschapen; er vormden zich meer dan vyftig groepen en de slagen en stampen vielen als hagel. Daern? nam de worsteling een nog meer verwoed karakter aen: de kampvechiers wierpen met groote steenen naer

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2