N° 68. Zondag 14 April 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH MEUWSBLAI). De oude Praktizyn. Buitënlandsch Niieuws. Aelst, 13 April. De groote hervorming. Pius IX, Koning. Gazette van Aelst ■Iet Bureel van liet bind 1* gevestigd in de HLapellestraet IV 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Abonnementspry» 2S fr. 'gjners, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men Inacliryven In al de poatkantooren, en voor de lnndelyke gemeenten by de briefdrager*. zeggen dat PiusIX wacrlyk koning is. Een voegt er by dat hy voortaen de cenige koning is op de aerde. Mén beeft hem zyn ryk ontrukt, maer nooit beeft men bem bet koninklyk karakter kunnen ontnemen. Pius IX is Koning in bet lyden. Hy vcr- draegt zyn ongeluk als ware koning. Hy vreest de verlatenheid niet, waerin by zich bevindt; by verliest nooit de hoop, behoudt ganscb zyne waerdigheid, die alle dagen grooter wordt. Hy lydt geweldig en de vyandcn vermoeien zich eer met bem te verdrukken, dan onze H. Vader met er de smarten van te verdragen. Nooit komt eene wolk van ontmoediging zyn onbevreesd voorhoofd benevelen; nooit doet eene zwakheid dezen held van bet katholieismus buigen. Hy lydt als Koning. Pius IX is Koning in het spreken. De waer beid daelt in haer geheel van zyne waer- dige lippen. Hy verzwygt nooit eene zaek, die moet gezegd zyn, en zegt nooit bet minste wat moet verzwegen blyven. Hy spreekt zonder be reiding aen zyn klagend volk in de nabyheid zyner vyanden, die bem met starrigc oogen be waken en de oorcn rekken om bem op zyn woord te vatten. Maer niets kunnen zy bem ernstig en met rcgt ten laste leggen. Nooit ver geet by zyne zeer.hooge waerdigheid, en npoit verlacgt bem noch bet schertsen der spotrede, noch de begeerte der wraek. Hy spreekt als Koning. Pius IX is Koning in het goed dat by doet. Niemand richt zich vergeefs tot bem, die arm en bestolen is. Alle oogenblikken spreidt by zyne wonderdoende banden open, en stort schatten neer, zonder dat men weet van waer zy gekomen zyn. De bewoners van bet eiland Burano, by Veuelië, sterven van honger. De pastoor neemt zyne toevlucht tot. den grooten Pius en bekomt er aenslonds tien duizend fran ken van. Die groote som wil men besteden aen een hospitael, men vraegt er de toelating van den Paus voor. Ily stemt toe .en geeft er vyf duizend franken by. Honderd diergelyke daden zou men kunnen aeuhalen, maer Pius IX wil niet dat wy die verkondigen. Hy doet bet goed als Koning. Pius IX is Koning in de eerbetuigingen, die hy ontvangt. Welk koning beeft ooit zyiie volkeren zoo eerbewyzend aen zyne voeten ge zien, op die dagen dat de scepter, dien by in de banden hield, gebroken was? Hy is Koning in debefeedigingen.dieby lydt. Deze beleedigingen toonen zyne magt en de groote vrees die by de opstandelingen inboezemt. Hy is Koning in de gebeurtenissen, die by af wacht, want de gelatenheid is eene der schoon ste koninklykedeugden. Hy is meester van zyn eigen gemoed, duizend keereu meer dan de in- nemers van Rome. Hy beeft de verduldigheid eens konings, den moed eens konings en, als een andere H. Leo, houdt by zyne vyanden tegen op den drempel van bet Vatikaen. Buigen wy ons voor dezen grooten Koning, dewelke niet alleen den katholieken godsdienst verdedigt, maer zelfs de redder is der koning- dommen, en aen de vorsten, die bem verlieten eenen onwaerdeerbaren dienst bewyst.O Prin sen, o Koningen, gaet naer Rome. paer zult gy niet alleeu de aloude overblyfsels vinden van de pronkgebouwen der Gesars, gy zult er niet al leen de glorieryke gedenkstukken zien der zege pralen van bet Pausdom, maer gy zult er ook loeren hoe men moet leven, bandelen, spreken en wederstaen als Koning. DUITWaiLAAD. De duitsche pers houdt zich op bare beurt met bet berucht geworden duitscb-italiaenscb verbond bezig. De KölnischeZeitung zegt wel is waer, dat men niets omtrent dit verbond weet, maer zeker is het toch, en dit reeds door het traktaet van 8 april-1866, dat in geval van aenval van wege Frankryk, Duitschland Italië's zydekiezen zou. Het verbond wordtechtertegen gesproken. De Opening van den ryksraed beeft den 7 april 's namiddags ten 2 ure plaets gehad. De keizer beeft bet parlement niet in persoon geopend, hy is, zegt men, lydende, anderen be- wecren dat by niet al te veel keizerlyke zit tingen wil houden. De redevoering, door prins von Bismark uit gesproken, beval geen'woord omtrent de gods dienstige twisten, door hem en zyne acnhan- gers, in Duitschland meer en meer aengestookt. De keizer van Duitschland beeft aen den dom van Keulen 500 centenaers kanon-melael uit bet arsenael van Straetsburg geschonken, om daervan de vyfde klok van den dom te gie ten. Deze klok zal de zwaersle worden van alle klokken uit Duitschland. De groote klok uit den toren van'de Stephanuskerk te Woenen, weegt slechts 400 centenaers. Door bemiddeling van den kroonprins heeft de keizer 25 centenaers van betzelfde mctael geschonken voor de klok uit de St-Martinuskerk te Keulen, die'op nieuw gegoten moet worden. Mochten alle kanonnen alzoo in klokken veran deren. In Posen en West-Pruisen bestaet er on der de bevolking een vroeger niet gekende zucht om het land te verlaten en naer overzeesche streken te trekken. Honderde mannen en vrou wen, benevens eene menigte kinderen, ziet men dagelyks met de spoortreinen qenvoeren. Hoe wel diezelfde geest zich allerwege indeprovin ciën openbaert, zyn er toch streken welke by- zonder daerdoor getroffen worden. Zoo vindt men in den omtrek van Naekel vele dorpen waer meer dan een tiende gedeelte der bewo ners reeds is vertrokken, of op het punt staet een ander vaderland te zoeken. Nog een andere provincie is door dienzelfden verhuizingsgeest aengetast. Sleeswyk, en wel voornamelyk het noordelyk gedeelte dier pro vincie, wordt thans door een aental vreemde agenten doorloopen, die reeds vele honderde bewoners van bet platte land naer Hamburg en Bremen hebben gezonden, om hen van daer Dees jaer zal voor België by uitstek bet jaer der kiezingen zyngemeente- en provinciale kiezingen, ten gevolge der wet van 12 ju ny 1871 en algemeene kiezingen voor de gedeeltelyke vernieuwing der Kamers. De hervorming der kieswet, door vermelde wet tot stand gebragt, wordt aertziën als eèn der schoonste, onpartydigste, regtveerdigsteen nut' tigste hervormingen, sedert 1830 bewerkt, en het land heeft ze uitsluilelyk te danken aen bet ministerie d'Anethan en aen de tegenwoordige meerderheid. Wel is waer, in -1848, kwam men op het mi nimumvan den constitulionneelen kiescyns voor de algemeene en provinciale kiezingen, en, wat de gemeente betreft, de kiescyns werd verlaegd op 42 fr. 32 al waer hy dit cyfer nog overtrof Maer het is bewezen dat die hervorming werd ingebragt onder den invloed der buitenlandsche gebeurtenissen en van den algemeenen en plot- selyken schrik ontstaen door den donderslag van 24 february 1848. Die hervorming is dus weleer het werk der omstandigheden dan dit van welkdanige politieke party. De hervorming voorgesteld door het ministe rie van 2 july 1870 en aengenomen door de meerderheid ontsproten uit de kiezingen van 2 augusty opvolgend, is gansch het werk der regterzyde. Met gelykelyk den communalen kiescyns te brengen op 10 fr. klimt het getal gemeente kie zers van 230,000 tot de 400,000; en het getal der proyinciale kiezers, die slechts 20 fr. meer betalen, klimt van 111,461 tot by 250,000! Zy die, ondanks deze merkelyke vermindering van eyns, nog het kiesregt niet hebben bekomen, maken eene onopmerkelyke uitzondering uit in 1 land. Het beste kiesregiem is voorwaer hetgene dat best zich toepast op 's lands instellingen, dat best overeenstemt met de nationale zeden en de toereikendstc vertegenwoordiging verzekert van elks belangen. Daer hebt gy juist het karakter der hervorming bewerkstellig gemaekt door het ministerie van 2 july, en dezelve, hoe ernstig en grondig ook, heeft bet weten in te brengen,on danks den vreeselyksten krisis welke, sedert 1830, België hebbe bedreigd, zonder dwang, zonder gevaer voor 's lands rust of veiligheid. Het. is te verhopen dal de nieuwe kiezers niet ondankbaer zullen zyn, en zich op bepaclden dag zullen berinneren wie hen tot kiezers heeft verbeven. In de vreemde dagbladen, en zelfs in deze die zich weinig gelegen laten aen godsdienstige zaken, vinden wy een gevoelen uitgedrukt van bewondering jegens Pius IX, en het Romein- sche volk dat bem omringt., hem aenhoort, hem toejuicht. Al deze dagbladen gevoelen en (6C VERVOLG.) Niet lang nadien, eenen morgen der eerste dagen van mei, bemerkte men eene buitengewone beweging rond hel kasteel van Altdorff. Sedert de dood van den oudengraef hadden de inwoners van Deulz zoo grooten toeloop niet gezien. De groote brug van Keulen naer Deutz was vol volk en vol schoone rytuigen die el kander op korten afstand volgden. Al de poorten van het kasteel stonden wyd open en de nieuwsgierigen, die tot daèr de rytuigen hadden vergezeld, hadden beurtelings zien afstappen doktor Gunter dien ieder, kende en eenen kleinen gryzaerd dien niemand wist te noemen; den jongen graef van Altdorff die er zièke- lyk uit zag; eenen sohoonen jongeling met blonde haren en statige, fiere houding; den aertsbisschop van Keulen; menige heeren en damen en nog meer lakeien van allen aerd en kleur zoo als men er nooit over Deulz had ontmoet. /TC,'ft feest, welke plechtigheid ging or gese.hioden? Mejuil'cr Helena had sedert cpnige dagen overvloe- ■diger aelmoezen doen uitdeelen, hare armen belas tende op eene byzondere wyze voor hunne Vveldoon- ster té bidden. Op het middagtier was de groote salon van het kasteel vol bezoekers. Marsico was de laelste ingekomen, groette deaen- wezigen en vroeg waerom de gravin dien dag zooveel volk had uilgenoodigd en waerom zy hem had doen verzoeken zonder vertoeven zelf naer het kasteel «te komen. Hy was uiterst verwonderd en.... verlegen; maer hy bedwong zich en liet niets blyken. Eensklaps ging de middendeur open en de gravin verscheen, leunende op den arm van Helena; zy droeg eenen witten doek voor de oogen. Na haer kwamen doktor Gunter en professor Neuburg. Deze laetste kwam vooruit én verklaerde op kalm eenvou- digen loon dal hy met zynen collega Gunter er in gelukt waren de oogen der edele vrouw van Altdorff te genezen en haer hel zigt weder te geven: iets, voegde hy erby, wat de edele uitgenoodigden, allen bloedverwanten of vrienden der gravin, ongctwyfeld met veel voldoening zouden vernemen. Een bly en juichend gejoel heerschte door den salon. Neuburg ontbond de oogen der gravin. De oude dame zag'uit in het ronde. Marsico kwam tol haer; zy bemerkte hem allcenlyk niet'. Móeder, sprak hy, herkent gy uwen zoon niet? De gravin gaf geen antwoord. Maer eensklaps ontsteld, bevend, met uitgestrekte armen viel zy tegen de borst van eenen jongeling die men tot dan weinig had opgemerkt. De jongeling, want hel was Ernst van Altdorff, uit zinnig van blydschap en geestverrukking, wierp zich neder voor de voeten van zyne moeder. Zy dwong hem op te slaen en drukte hein tegen hare borst hem met bare tranen besproeiende. Deiden wilden spreken, maer te vergeefs. M; -. sco, bleek en sidderend, kwam lusschen beiden en op don jongen graef wyzende Wie is die kerel? riep by. - D,e kerel die komt te spreken, antwoordde Gun- ter. ik zal u zeggen wie, hv is! Het is eene droeve, oeiie schrikkelyke geschiedenis welke gy gaet verne men, edele heeren. De jongeling daer, die rust op zyns moeders boezem, is de graef Ernst van Allderff, en die andere, die bruinharige, is een eerlooze, vuige, laffe bedrieger.... Oh! aenzie my zoo strak niet, kapitein Marsico! Ik ben immers niet bang van u; ik bezit, ik heb niets, gy kuht my niets rooven!.... Marsico voelde zich het hart bevriezen; yskoude zweetdroppels lekten van zyn voorhoofd, Weet gy, edele heeren, ging Gunter voort, weet gy wal die kerel heeft gedaeu» Van baenstrooper die hy was werd hy vorvalscher; hy heeft zynen naem wan Marsico, den bandiet, verwisseld tegen dien van Altdorff den graef, alsof er iels gemeens lusschen bei den kon bestacn. Aenziel hem, myne heeren, en oor deelt tusschen bem en den.edclen jongeling geknield voor zyne moeder. Is hel God niet die hier heeft be slist? Is het de natuer niet die hier heeft gesproken? Heeft de gravin van Alldr rff, toen wy haer den doek voor de oogen afnamen, een enkel oogenblik geaer- zeld lusschen den bandiet Marsico en den erfgenaem van haren naem en titels?.... Derhalve, wat ik voor breng steun ik op onweerleggelyke preuven, op stuk ken wier wettelykheid niemand zal betwisten! Ah! ik dank God dat hy iny lang genoeg beeft laten leven, dal by my lot zyn onweerdig werktuig hebbe uitver koren om dien jongeling zyne moeder, en de goederen en den naem zyner doorluchtige voorouders te mogen doen terugvinden. Een schreeuw van blydschap weergalmde door gansch de salon., jgTOriï, hoewel verrast, glimlachte alsof hy zyn verrSOfeden eindelyk zag klaer gemaekt. Helena, de goede, stond nevens de gravin; hare blik was vol geestdrift voorden jongen graef, vol erkentenis voor den ouden praktizyn. Haer hart ver smolt van vreugde. De jonge graef was kalm. De anders zoo koude wezenstrekken van Gunter verrieden nu de warmste en hevigste aendoening. Hy was fier eene zoo moeielykc onderneming te hebben doen uitvallen, hy was gelukkig de onschuld te heb ben gewroken en hel bedrog te hebben ontmaskerd. Maereilaes! zyne vreugd ging van korten duer we zen! Praktizyn, viel eensklaps Marsico in, gy zyl een man vol kennis en talent, iedereen zegt het ten min ste, en ik wil u de eer doen het te gclooven; maer de rol, welke gy op u hebt genomen, is een gevaerlyke rol. Verzorg uwe zieken, genees ze, vermoord ze, hel is my om 't even, ik heb er niets tegen; maer, bv hel en duivel! kom niet op als wreker van 'L onregt! Gy spreekt van preuven, gy spreekt van stukken; maer ik hetzy naer Noord-Amerika of naer andere over zeesche gewesten over te schepen. Een oostenryks blad sehryft het volgende over den. toestand in Beieren: De inwoners van Munchen hebben tegenwoordig slechts één zorg, en wel om bun koning Lodewyk te doen trouwen. Door de Pruisgezinden wordt verze kerd, dal de koning met de oudste dochter van prins Frederik-Karel van Pruisen zal trouwen, eene vorstin die reeds in verband tot een ander vorstenhuis in Zuid-Duitschland genoemd werd. De koning zou zich onmiddelyk na den terug keer van prins Frederik-Karel by zyn toekom- stigen schoonvader begeven en het huwelykzou den 25 augusty, den geboortedag van Z. M., plaets hebben. Van een anderen kant wordt gemeld, dat de politieke invloed van prins Luilpold weêristoe- genomen, en dat een huwelyk met eene oosten- ryksche prinses wordt voorbereid. Dit bietste gerucht heelt wel eenige waerschynlykheid, daer de laetste berigten van Nymphenburg weer ongunstiger luiden omtrent den gezond heidstoestand van prinsOtto, zoodat p: ins Luil pold er belang hy heeft om door het bevorderen van eene echivereeuiguig te toonen, dat hy in 't geheel geene peisooirlyke inzichten heelt. Gelyk men ziet, eisclit men inBeiereuonver- borgun, dat de koning een stactkundig huwelyk zal sluiten, waeruit volgt, dat hy zich eigenlyk niet met eene vorstin, maer met eene goede party in den echt zal hegeven. Overigens is het op zich zelf zeer naluerlyk, dat de bevolking van Beieren zich bekommert over de kwestie der troonopvolging; immers, daer is een staet in Duitschland, die voor alle vakante vorsten Iroonen levert....» OOSTEAHYK. Aen de uiterste oostelyke grenzen van llon- garië, ligt eene kleine provincie, die, om zoo te zeggen, tusschen de bergen verloren isen slechts door herdersfamiliën van Wallachyschen oor sprong bewoond wordt. Door de natuer in hunne diepe dalen opgesloten, zonder byna eenigen omgang met de buitenwereld te hebben, zyn de bewoners in een staet van halve wildheid ge bleven en hebben trouw de zeden en overleve ringen hunner voorouders bewaerd. Onder meer schilderachtige gewoonten van dit volk, bekleed de vrouwenmarkteene byzondcre plaets als eene van de zonderlingheden der wereld. Op Sint Petrusdag van elk jaer, ziet men langs eenen kant van het plein Kalinesa, lange ryen wagens aenkomen,door boeren geleid die hunne Paesehkleêren aeugetrokken hebben. De wagens zelve zyn geladen mei meubelen en buisraed, en.achter op volgen kudden ossen en .schapen, die met schitterende linten en klinkende bellet jes behangen zyn. De meisjes zitten boven op de wagens, zyn ter kermis uitgedoscht en pra len vooral met rykgekleurde rokken. Langs den legenovergestelden kant der markt, komen de jonge Wallacbysche herders opdagen, in hunne kostbaerste gcitenvellen uitgedoscht, die den keus eener vrouw willen doen; en bet overzigt begint.... vcrklaer hel en herhael heldie stukken, die preuven zyn valsch en myne lasteraers zal ik lol stilzwygen weten te dwingen!.... Gy zyl arm, doktor, ik weet hel; maer het is myne schuld niet, en, in plaets van hel tweede stielken te beproeven dal gy luier zoo roe keloos komt uitoefenen had gy best kunnen aenspraek maken op myne mildheid.... Het woord van Marsico was hitsig, koortsig. Zyne wangen, zyn voorhoofd, zyne oogen vlamden. Maer toen hy Gunter zyne tesch had zien ophalen en er hem te vergeefs de stukken had zien in zoeken welke de wettelykheid van graef Ernst moesten bewyzen, borst hy los in eenen nydigen, zegcpralenden schaterlach. Eh wel, riep hy uit, waer steken ze dan, die fameuze papieren welke gy in uw bezit waetidet?.... Voorwaer, doktor, ik achtte u slimmer. Gv gingt my verbryzelen, en, ziet hem daer slaen, myne heeren, hoe vernederd, hoe helachelyk! De oude praktizyn was dood bleek,eên zenuwachtige rilling schokte gansch zyn lichaero; nauwelyks vond hy kracht genoeg om zich rcgt te houden; hy wrong zich de handen en liet ze nypend een voor een óver zyn voorhoofd ryzen; niet éen haer op zynen schedel of hel druipte zweet; hy doorwroette zyne kleederen voorde honderslomael en allyd tevergeefs; hy wendde en keerde de kostbare portefeuille langs alle zyden, doorzocht het een na het andere de blanke papieren welke zc bevatte en wreef zich de oogen als deed hy geweld om uit eenen schrikkelyken droom te onlwa- ken. Eindelyk kon hy aen de droeve waerheid niet meer twyfelen en dan nam zyn karakter de bovenhand. liet is waer, sprak hy op tragen, somberen toon, hel is waer dal ik hier moet doorgaen voer een be drieger of voor een uitzinnige. Ik ben noch hel een, noch liet ander, en wie doktor Gunter kent, moet welen dat hy voor eerloosheid onbekvvaem is. Myn gansch leven is daer om ten gunste myner gevoelens le getuigen. Die papieren, ik zweer het, die papieren welke ik te vergeefs zoek, had fk in myn bezit. Zy zyn

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1