N° 69. Zondag 21 April 1872. 2de Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD. De oude Praktizyn. Buitenlandse!» Nieuws. Gr&zett© van Aclst T,u i. ae KnpeU.itraet W „He gelden. en*. .»<vete„ .oege*„nden woeden Het Bureel von liet bind I» g S „.„lUaiitooren, en voor de lundelylie gemeenten by de brlerdMger». r Iner» vooraf betoelbacr. Voor den bulten kan men ln.el.ryve.. In al de kantooren, e Abonnement.pry. £5 fr. jner., voo. a. Kiezer. De pligt van den kiezer is tweederlei komen kiezen en wel kiezen. "Wie vaderlandsliefde bezit verzuimt z\ n kiesregt niet, en voor weinig nten verstand ge bruikt kiest men wel. Er zyn vcrscbillige maüten in den btaelae uitvoerende Maat, deSenaet, de Kamer, en, deze laetstedagen sprak men van zekerzevende minis terie en van den oproer alsiprinciep mgengt en bestemtom al de wettige magten te doen buigen. De groote magt in 't land, de magt welke, om zoo te zeggen, alles overheerscht is de kie zer, omdat hy degenen benoemt die de wetten maken en dat, in België, de wet als zy goed is alleen meester is. Het bestuer van een land is enkel een huis houden. Hy die in 't huishouden iets te zeggen heeft en die zwygt, 't zy uit onverschilligheid, 't zv om andere onaennemelyke reden, met gi - vaer de zaken in den war te zien komen en net huishouden ten onderen te zien gaen, verdient niet er deel van te maken. Zoo ook is de bur ger, die weigert, in de maet van zyn vermogen, mede te werken tot de welvaert van zyn land, een slechte burger. Dikwyls komt liet op eene stemaen en zyne onthouding kan de gevaerlyk- ste gevolgen te weeg brengen. Daer zelfs waer er, gelyk liet luer soms gebeurt, geen tegenkanting is moet het zege vierende deel van 't kiezerskorps, hoe overmag- tig ook, het als eene eer aenzien op bepaelde uer te bewyzen dat het leeft, en zyne magt too. nen al ware het slechts om de geheime listen der tegenparty te veredelen ofliaer alle poo ging tot tegenkanting beu te maken. Komen kiezen is dus wel, maer.... wel kiezen is beter, zoodanig dat, kwam men om slecht te kiezen, het beter ware t'liuis te blyven. Klaegt de burger dat hy slecht bestuerd wordt, het is de schuld van den kiezer. Er zyn in een land, even als in een liuis gezin, even als voor ieder in het byzonder twee soorten van belangen waer te nemende zede- lyke belangen en de stoffelyke. De zedelyke belangen berusten op den ui vloed van den godsdienst, en wy zouden won dere aenhalingen kunnen voorbrengen om te toonen dat de liberalen het eens zyn met ue katholieken om den godsdienst aen liet hoofd te stellen van de noodwendigheden van liet menschdom. Wy spreken van redevoeringen uitgesproken door liberalen in do Kamers en elders; maer, gelyk het spreekwoord zegt: (7® VERVQLG.) Een oogenblik, viel een onbekende in, die zich lot alsdan in eenen hoek der zael had schuil gehouden, oen oogenblik De heer Graef beweert dat de comedie is afgespeeld, maer zy zou wel een laetsle vertoog kurmen hebben. Doktor Gunter, ik herken u niet meer' Gv staet daer zonder moed noch kracht, alsof gy ter galg gingt opklimmen. Hemeltje lier! er wordt zooveel teruggevonden op de'Wereld, en, hebt gy uwe porte feuille verloren,die ook zal men terugvinden; te meer, daer de uvveslechts eenigearmzalige papieren bevatte, is het onbelvvyl'eld dat degene die ze ontdekt, zich zal verhaesten zc u ter hand te stellen, mits.... goede vergelding. Nu, laet hooren, hoeveel is er te verdie nen en ik, Hans, belast my u die papieren te bezorgen vóór dry dagen. De heer graef van Altdorff, hier tegenwoordig voegde hy er spottend.by, zal getuige nis geven dat, als ik my met iets bemoei, ik de zaek weet kiaer te spinnen. Ik bied myn gansehe fortuin, sprak Gunter met drift, myn gansehe fortuin aen wie my die stukken ter hand stelt. En ik de helft van het myue, voegde er Ernst van Altdorff by, die nog altyd nevens zyne moeder stond en hare handen in de zyne hield, gestrengeld. Goed zoo! juichte Hans, gy moogt op mv reke nen. Vóordry dagen zult gy nieuws vernemen; maer. vergeet de belooning niet. Marsico aenzag Hans met bliksemend oog en werd bleek als een lyk. Hy had Hans niet meer wederge zien sedert den nacht dal, na zy in geschil geschei den waren, hy zynen ouden makker had doen terug roepen om hem op bet spoor te jagen van doktor Gunter. Hans was, zooals wy hebben gezien, in zyne halelyke zending ten volle gelukt, maer de doortrapte brigand liad gewerkt voor eigen rekening. Marsico voelde maer al tc veel dal cje rollen gingen verwisseld worden, kende Hans, hy kende hem bckwaem tot alles.Hoewel hy niet stellig wist wal de mede werking van Hans hier girig te wege brengén, ver moedde hy noglans dal alios van henl ging afhangen. Ook toen Hans dc zael verliet volgde hy hem op de hielen. woorden zyn geen oorden en, in zake van bescherming onzer godsdienstige vryheden, hebben de partyen in België sinds lang bare preut gedaen. Wat betreft de overige belangen, bet be stuer is ons schuldig bet handhaven en de mo- gelyke uitbreiding onzer burgerregten, de be scherming en de bevoordeeling van koophandel en nyverbeid, het in stand houden der rust, der veiligheid,der goede orde in bet land, enz., enz. Maer, opdat het bestuer zyne zending doelmatig kunne vervullen, zyn wy het zelve hulp en on derstand verschuldigdwy hebben den dienst te betalen welke het ons doet. De kiezer make dus zyne rekening, en onderzoeke van welken kant hem het beste werk aen den laegsten prys is geleverd geworden, en, nog eens hy zal niet lang te zoeken hebben want, vraagpun ten welke in onmiddelyk betrek staen met ieders jeldbeurs, zyn wonder gemakkelykop telossen. En na de kiezer dit alles wel onderzoent heeften zynen man heeft gevonden, moet hy stemmen in volle vryheid, in volle onatnanke- lykheid, volgens geweten en overtuiging. Dit al zyn oude waerheden, zal men zeggen; maer daprop zal men antwoorden dat ze daerom niet te slechter zyn. VLAEMSCHE TAEL. Ziehier liet voorstel over het gebruik der Vlaemsche tael, voor liet geregt, zooals het door den heer Coremans is nêergelegd In de provinciën Antwerpen, Oost- en Wesl-Vlaenderen, Limburg, en in de regler- lyke arrondissementen Brussel en Leuven, zyn de magistraten en alle regterlyke ambte- naren gehouden, in zake van stratregt, voor alle akten van regtspleging, zich te bedienen van de Vlaemsche lael, telkenmale het niet o bewezen zyn zal, dat de beschuldigde, de be- tigteof de overtreder de Fransohe tael niagtig is, en verkiest, dat dezelve gebruikt worde. Indien dit voorschrift niet nagekomen wordt, zoo zal de prooeduer nietig en van geener waerde zyn. E. Coremans," Van der Donck, J. De Lael, Reynaert, L. Gerrits, Verwilghen, 1' De Bacts, Van Overloop, De le Haye, De Kerckhove, Van Wambeke, Schollaert, De Naever, Janssens, Tack, Zerezo de Tejada, Le Clercq, ,T1 Dit voorstel zal door gansch het, Vlaemsche land worden toegejuicht. Reeds meer dan te lang bestaet het schreeuwend onregt, dat de ongelukkige in eene hem vreemde tael wordt verwezen: een onregt, 2QO,groot, dat men moei- lyk in vroegere tyden een dergelyk vinden zou. Wy, hopen dan ook, dat die schandecn die on- regtvaerdigheid uit ons reglerlyk leven zal ver- dwynen. Wy bedanken de Vlaemsche afgevaerdigden, die er hei initiatief van hebben genomen, en liopen dat geen enkel Kamerlid, onze Vlaem sche districten vertegenwoordigende, zyne goedkeurende stem aen dit wetsvoorstel zal weigeren. ZONDAORUST. M. De Kerkhove, volksvertegenwoordiger van Mcchelen, heeft den minister van openbare werken gevraegd de bedienden van den yzeren weg, post, enz., des zondags vryheid genoeg te verleenen om op hun gemak hunne godsdiens tige plichten te kunnen kwyten. De lieer minister heelt geantwoord dat net bestuer op dit oogenblik bezig is met een mid del te zoeken ten einde iederen bediende van tyd tot tyd minstens eenen rustdag te laten ge nieten. n„ Mochte die rustdag vallen op den zondagDe Staet, die ongelukkiglyk geenen godsdienst her kent, blyft voor zyne bedienden, noodlottig bui ten de godsdienstige verplichtingen, nogtans blyft liet niet min waer dpt de groote meerder heid dier bedienden er aen houden hunne gods dienstige plichten te kwyten en liet is de plicht van liet bestuer hunne vryheid diensaengaende niette beletten. Een bezoek by Louise Lateau op Goeden-Vrydag. Een priester, verhaelt de volgende byzonder- heden over Louise Lateau, van Bois-d'Haine Door eene buitengewone gunst werd ik by haer toegelaten op den byzondersten dag des jaers, op Goeden-Vrydag. Alhoewel een groot getal persoonen gepoogd hadden tot haer te naderen, werd dit voorregt slechts aen weini gen vergund. Onder deze bevonden zich eenige priesters en hooggeplaetste persoonen van Frankryk. Wy werden om 10 ure 40 minuten in hare' tegenwoordigheid gebracht. Hare bloed stortingen waren reeds van 12 ure s nachts en hare verrukkingen zyn om 12 ure s middags begonnen. Ondanks hare menigvuldige smerten ziet Louise er tamelyk gezond uit, alhoewel zy se dert meer dan een jaer niet meer geslapen en niets meer genut heefl dan de H. Hostie, welke men haer dagelyks te huis toedient. Zy gaet echter alle dagen naer dekerk; Witteii-Donder- dagavond, om 8 ure, woonde zy nog de Passie preek by, ofschoon zy toen reeds lydende was. Dit lyden vermeerderde echter merkelyk op Goeden-Vrydag, en hare bloedstortingen wa ren dien dag veel overvloediger dan op gewone vrydagen. Onmogelyk u den indruk tebeschry- ven, die liet aanschouwen dezer heilige doch ter hy ons te weeg bracht. Geen der aenwezt- gen kon zyne aenuoening bedwingen. De won den in haer voorhoofd zyn zeer talryk on vor men eene bloedige kroon rond haer hoofd: hare ledematen waren kouder dan marmer al hare wonden stroomden overvloedig. Ik heb het ge- waegd hare wonden aen te raken en zelfs het bloed verzameld, dat er met druppelen aflekte en in plassen op den grond viel. Rond half dry deed zy èene kleine bewe ging vooruit en viel plotseling met het aenge- zicht ten gronde. Om dry ure stak zy hare ar men uit als de gekruiste Jesus en vereenigde haer gebed met het onze. Wy, priesters, lazen in hare tegenwoordigheid ops officie (comple ten), en als er strofen in kwamen, die byzon der spraken van de glorie Gods, vertoonde zich een zoete glimlach op haer gelaet. Echter heb ik haer by wylen ook tranen zien storten, die deden veronderstellen dat zy veel le lyden had. Geloof niet, dat ik in myn verhael liet min ste overdreven heb: integendeel herhael ik dat het my onmogelyk is de grootheid van dit won der naer weerde le schetsen. FHAMKUVK. Sedert de wet tegen de Internationale aen- genomen is, hebben de afdeelingen dier veree nigingen zich veranderd in vereenigingen tot verkooping van levensmiddelen, kleederen, ge reedschappen enz. Dit heelt het fransche gou- ernement met zooveel zorg vervuld, dat het, naer men beweert, aen de Vergadering zal voorstellen niet slechts eene verzwaring der vastgestelde stralFen, maer eene geheel gewy- zigde wet op de vereenigingen. Eene ollicieele nota zegt dat de formali teiten van een paspoort, te rekenen van 20 april, niet meer zullen verplichtend zyn, aen de belgische grenze», noch in de haven van het kanael. De reizigers zullen doorgelaten wor den op het teekenen van hunnen naem. De Francais bevat het volgende berigt: Volgens partikuliere berigten, die wy uit Rome ontvangen, is Victor-Emmanuel zeer ongerust over den toestand, waerin hy zich bevind- Hy is overtuigd dat hy niet kan hopen nog langer zich te kunnen verzetten tegen de uitvoering van de plannen der revolulionnaire party. De overbrenging van liet beeld van Mazzini naer het Kapitool, 't geen het ministerie niet heeft kunnen beletten, is voor den koning eene ver nedering geweest, die hy diep gevoeld heelt. De party der werking eisclit Nizza en Savoye van Frankryk terug. Het is ten onrechte dat men gemeld heeft, dat Rochefort aen boord vaneen schip vertrok ken is. Hy bevindt zich nog altyd op het fort Boyard en is erg ziek. Wat Willem betrefl, hy liacl niet een der woorden noch gebaren van beide kerels verloren, en hy, op zyne beurt, verliet de zael en volgde hen van naby. Een uer later vaerden dry bootjes langs den oever van den Rhyn; vooraen, op de twee eerste en op weinig afstands, roeiden Hans en Marsico, bel derde werd bestuerd door Willem die niet eenen der twee baenslroopers uit het oog verloor. Middelervvyl was de avond gevallen; het was som-, ber en gucr weder en dc scherpe noord wind zweepte met geweld de aenzigteu van die dry menschen op dit oogenblik aengedreven door zulke verschilligc aen- doeningen. Zy vaerden zoo den gunschen nacht tot dat de zon glansryk boven den stroom klom. Hans legde zyn bootje vast by de pui nen van St-Goar; Marsico volgde hem kort naby cn Willem zag ze dui- delyk den eenen na den anderen de puinen binnen trekken. Willem was onberaden: wal ging hy doen? De twee baenslroopers volgen? Maer ware het niet zonder tegenweer zich overleveren aen die booswichten en sterven misschien, zonder nut voor iemand?.... Hen afwachten? Maer was het niet een koslelyken en misschien onherstelbaren, tyd verliezen? Terwyl Willem daer radeloos naer een besluit stond te zoeken zag hy achter zich een nieuwen boot op bet spoor van den zynen. Zy die hem beklommen waren verre van in sombere gepeinzen verloren te loopen. Het was eene bende goede en vrolyke studenten van Heidelberg, die zongen in choor: Morgenstar, waer vlucht gy henen, Met uw schiitrend hemelkleed? Met uw blinkend, gulden haren Eu uw blauw, klaerzicncnd oogen ln den dauw gebaed. Eensklaps weergalmt een pistoolschot door de ber gen. Het schot kwam klaerblykend van den kant der puinen. Wat gebeurde er daer? Willem keerde zynen boot en kwam rogt op de stu denten aengeroeid. Ziet, ziet, riep een van hen, daer is onze spioen van by Fritz. yrienden, antwoordde Willem, ik ben geen spioen. Aenziet my wel cn gy zult my beier heoordee- len. Ik heet Willem en bien de dienaer, ja, byna de vriend van doktor Gunter dien gy kent, en die zelf de vriend is van professor Neuburg dien gy allen ontziet en eerbiedigt. Er gebeurt op eenige stappen van hier iets zeer ernstigs. Komt gy het schot te hooren dat uit de puinen van Sl-Goar is opgegacn. Nu, twee mannen zyn er even ingetreden: de eene heet Hans en het is de knecht van den anderen; en die andere geeft zich uit voor den graef Ernst van Altdorff. Waerlyk? waerlyk? Het is een bedrieger: doktor Gunter heeft het gezegd en de man liegt nooit. Eh wel! riep een jongeling die wy reeds in de taverne by Fritz hebben ontmoet, eb welwat zegde ik? Myn knecht de spanjaerd,-die my het portret van brigand Marsico heeft geloond moet dien held beter kennen dan hy het liet blyken. Dezen avond zai hy met mv te rekenen hebben. Marsico en de valsehe graef zyn één en de zelfde persoon, hernam Willem; maer vrienden lier, laet ous spoed maken anders mogten wy te laet komen. Hoera! riep Paul van Weisberg, die op eenen der booten zich bevond. Vooruit gezellenDen duitschen adel is eene vlek aengewreven die ik zal helpen uit- wisschen.of ik verlies er mynen naem bv. Wie volgt my? Allen riepen Vooruit! vooruit. De dry booten vaerden te gelyk naer de puinen van St-Goar'ssteen. De nieuwgekomen daelderi te gelyk den trap af die neerleidt tot de kelderingen. Daer gekomen verraste hen een al'gryselyk schouw den woedend, hopeloos gevecht had plaets gehad lusschen Hans en Marsico. Hans was overwonnen ge worden en was gevallen nevens kotters vol gemunt goud en zilver welke zyne armen krampachtig nog omhelsden toen hy den laetslen snik gaf. Marsico's aenzigt was wild en woest; zyn oog vlamde als dit van den getergden tyger en zoo geweldig waren zyno gebaren dat de studenten aerzelden hem te naderen. Zy gelukken er nogtans in hem handen en voelen te binden. Dan alleenlyk bemerkten zvdat hy ook ernstig gewond was en hacst zyne krachten ging verliezen, llaest werd liet geregt ontboden en na men de zegels had gelegd op de keldering der puinen, liet men dezelve onder de bewaking van getrouwe mannen. Marsico werd naer het gevang gedragen, cn.... de justitie maekte er kort spel mede: Weinige dagen nadien, hoetic hy aen de galg een levea gansch ver vuld mei schelmstukken, terwyl Ernst van Altdorft zich welhaosl in zyne totels en erfenis zag hersteld. VI. Twee maend nadien, op eenen schoonen zomer avond, wandelde de jonge graef eenzaem in het park dat zyn kasteel omringde. Hy hield het oog gevestigd op de kamer van Helena. Door het open Vensterraem hoorde hy de zoete stem der maegd. Van haren zang kon de jongeling de volgende woorden vatten Vergeel my niet, 0 gy, wien weelde en koningspracht En zoele vreugd niet tegenlacht, Vergeet my niet! 93py* Vergeel my niet ^Nu 't onverbid'lyk lol ons scheidt En u in hooger sphere» leidt Vergeet my niet! Vergeet my uiet Wen, kwynend, ik hier overal l)w aenzyn vruchtloos zoeken zul Vergeet my niet! Vergeet my niet Herdenk my in myn eenzaem graf Herdenk wie troost en liefde u gaf Vergeet my n.ol! Eenige dagen later vierde men in het kerkje van Deutz het huwelyk van Helena van Rozenthal met graef Ernst van Altdorff. De nakomelingen van dit edel huis bewonen nog de oevers van den Rhyn. Het kasteel van Ernslens kleiu- zoon is vermaerd om zyne ryke galery van kunstge wrochten. In die uilgekozen verzameling bemerkt men de portretten van al degenen die in deze geschiedenis eenen rol hebben gespeeld, uitgenomen, wel te ver- staen, die van llans en van Marsico. Hel schoon en edel wezen van doktor Gunter onderscheidt zich on der allen. De goede, oude praktizyn heeft zyne deugdvolle Icvenshaen voltrokken in het midden der dankbare vrienden wier gelyk hy had bewerkt. EINDE.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1