De 5e krygsraed heeft Jules Benard, den sekretaris van Rossel, gevonnisd. Deze commu nard lieeft twee jaren geleden de hoogere nor- maerschool verlaten. Als de oorlog uitberstte, verliet hy de betrekking van professor van wis kunde in een groot pensionnaet te Hagny, om dienst te nemen in hel il° jagers; den 18 maert kwam hy zich ten dienste der Commune stellen. Jules Renard wérd bevelhebber van den staf en vervolgens stal'overste van kolonel Henry. Na de intrede der troepen vluchtte hy naer Bel gië, vervolgens naer Engeland. Hy kwam den 13 september te Parys terug en werd professor in een onderwysgesticht te Batignojles. Als hy de ter doodbrenging van Rossel vernam, ging hy zich zeiven in handen geven. Hy is tot de portatie in eene vesting veroordeeld. Oorlogsmunitiën die voor de spaensehe samenzweerders bestemd waren, zyn aen de grenzen der lage Pyreneën in beslag genomen. Detachementen van fransche troepen bewa ken zeer zorgvuldig de spaensehe buitengrenzen. Vier jaren geleden, zegt de Droit, werd er in de rue de Provencete Parys een bankiers huis geopend, met hel doel om de spaerpennin gen der werklieden te doen vruchten dragen. De kleinste sommen zoowel als grootere werden er niet liefde ontvangen. De stichter dezer bank was een zekere Charles P., geboortig van Rouaen, oud 35 jaren, \Vaer hy zyne ouders slechts tot last strekte. P... slaegde er in zich eene talryke menigte medewerkers te verschaffen. Op een schoonen morgend vond hy dat zyne'kas wel genoeg be zet was met titels aen drager, onder ander met 300,000 fr. italiacnsche rente, welke hy moest inruilen en verder met titels van drymael meer waerde. Op 2 april waren zyne bedienden verwonderd hem niet opde bureelender bankte zien komen, zooals hy dagelyks deed. Men ging naer hem hooren op zyn kwartier en vernam aldaer, dat hy onverwacht naer verre landen moest ver trokken zyn', want hy had twee zyner geburen verzocht, hem als getuige te dienen om eene paspoort te bekomen. Eene vrouw vvaerineè hy in betrekking stond, was insgelyks verdwenen met een overgroot koffer, dat waerschynlyk al de gestolen woer den bevatte, en, om geene aendacht te verwek ken, had de bankier het volgende listje uitge dacht: Hy wendde ëehe slechte overeenkomst voor met zyne minnares die om haer koffer kwam en hiermede vertrok. M. P.op zyne beurt vertrok naer de baden van Bagnères, ten einde zich hierover te troosten. Toen de portier echter later op zyne kamer kwam, was alles verdwenen. Hy liep naer den policie-kommissaris; maer de twee duitjes wa ren gaen vliegen. Den 3 april werden de zegels op de bureelen gelegd; den 11 ging men tot het onderzoek der kas over, waer in gevonden is 36 francs in specie en voor 30,000 lran.es obli gation van het Crédit foucier, maer die obliga- tiën zyn zoodanig beleend, dat zy geene waer- den meer hebben. M. Thiers is op 16 april 1797 geboren en is dus dynsdag zyn zes-en-zeventigste jaer inge- treden. Aix en Marsaille betwisten elkander de eer hem het leven geschonken te hebben; maer noch in de eene, noch in de andere stad zag hy het eerste levenslicht. De voorzitter der repu bliek is te Brun, dorpje, op 16 kilometers van Aix, geboren. Hy deed zyne studiën in het Lycée te Marseille, en bestudeerde de regten te Aix. Er wordt heden een amerikaensch eska der, samengesteld uit 7 oorlogschepen, te Mar seille verwacht. De departementale raed der Seine is voor nemens Parys van amerikaensche spoorwegen te voorzien, er zyn niet minder dan 45 ont werpen aengeboden; daeronder bevinden zich wegen onder en boven den grond, anderen langs den gewonen .stractweg. Onder degene, die zich op den rang stellen tot het bekomen der koncessie, zyn verscheidene Belgen. Zaterdag morgen hebben de echtgenooten Loth hunne schelmstukken geboet op het"scha vot opgerigt te Charleville, departement der Ardennen. Op 23 september 11. vond men den genaemde Leroy, bode, doende den dienst tusschen Rethel en Reims, dood op de groote baen, naby Isle- sur-Suiffe. Deze ongelukkige had aen het hoofd en aen de borst verscheidene slagen met een scherp werktuig ontvangen; en zyn hals, die, doorgezaegd was, hing nog slechts'mel eenige vezels aen de romp. De diefstal was de dryfveer des schelmstuks geweest, want eene som van 400 fr. in geld, welke Leroy by zich had, was verdwenen. De vermoedens vielen dadelyk op de echtge nooten Loth, wier ondeugend gedrag algemeon bekend is, zonder' bekende middelen van be- staen, zonder vaste woning, die van dorp tot dorp rondzweefden, en levende van aelmoezen, diefstallen en aftroggelaryen. Daegs voorden moord had men ze in eene herberg van de voor stad van Reims gezien, welke zy laet in den avond hadden verlaten, en men had hun de rig- ting van Rethel zien inslaen. Er werd door talryke getuigenissen bewezen, dat zy zich pligtig gemaekt hadden van het schelmstuk, waervan zy beschuldigd waren, en op 22 february werden zy beiden tot de dood straf veroordeeld. Het vonnis luidde, dat de strafuitvoering zou plaets hebben te Charleville, gelegen op twee kilometers van Isle-sur-Suiffe, waer de moord gepleegd werd. Ten half vyf ure 's morgens werden de ver oordeelden verwittigd, dat hun lactste uer ge komen was. Vrouw Loth word onpasselyk. Mon had meer dan tien minuten noodig om haer tot het bewustzyn te doen terug komen. Gedu rende het toilet was zy als verpletterd, weende bitter? tranen, en stamelde eenige omerstaen- bare woorden. De vertiiaoingen des aelmoeze- niers, welke zy de vorige dagen ontving, met none ontroering die aen het leedwezen grensde, hadden geene macht meer op haren geest. Heb medelyderi met my! sprak'zyop ieder oogenblik, op de aenwezige persoonen eenen verschrikten oogslag werpende. Loth, daerentegen, heelt eene diergelyke koelbloedigheid behouden. Slechts op het oogen blik der laetste toebereidsels is by eenigzins veranderd, doch, teekens van leedwezen waren by hem niet te bespeuren. Hy vroeg een halven liter wyn, doch, men heeft hem slechts een glas toegestaen, hetgeen hem scheen te verdrie ten. Hy kloeg vervolgens, dat men hem in bet gevang geen rooktabak beeft gegeven. De veroordeelden kwamen ten vyf ure min eenige minuten op de strafuitvoeringplaets. 't Is de vrouw, welke eerst haren tol aen de maetschappy betaelde: da erna gleed het mes, druipend van 't bloed, weêr omhoog, en-kwam eenige stonden daerna weer naer beneden ge ploft. Loth had op zyne beurt aen de justitie voldaen. Deze dubbele strafuitvoering heeft niet langer dan twee minuten gèduerd. Gedurende meer dan een uer is de menigte in de omstreken der plaets gebleven. Iedereen wilde zoo digt mogelyk by liet schavot nade ren. Terwyl men de guillotien afbrak, zag men jonge meisjes doorde rangen der schildwachten slibberen om hunne zakdoeken in hel bloed der slachtoffers te doopen. Volgens zekere bygeloovige lieden brengt.dit geluk by! Woensdag beeft de Munt aen de bank van Frankryk voor dry inillioen nieuwe stukken van twee francs afgeleverd. Dit geld is onmiddelyk, door tusschenkomst der andere publieke ge stichten, in omloop gebracht. Gevoegd by de vroeger geslagen munt, klimt nu de waerde der kleine muntspeciën die sedert den geldkrisis in omloop gebracht zyn,optot6millioenfrancs. Nog eene inaend en al de kleine koupuers die uitgegeven werden om in de behoeften van den kleinhandel en der nyverheid te voorzien, zul len uit de cirkuiatie terug getrokken wezen. Het vonnis tot Vestingstraf, over den be- ruchten Blanqui uitgesproken, is vernietigd; hy zal nu op nieuw teregt staen. Van 7 tot 14 april, hebben de 'krygsraden 4-92 vonnissen uitgesproken en 56 bevelen tot in vryheidstelling gegeven. Hel totael getal der vonnissen is tot nu 7,883 en dit der vrystellingen 21,206, dus te samen 20,089 persoonen, \vaerover uitspraek gedaen werd. DilIT8CHL,\i\D. Door 47,000 vrouwen in Elzas-Lotharingenis een adres gerigt aen prins von Bismark, om hare zonen en echtgenooten nog voor eenige jaren van den militairen dienst vry telaten. Blykens nadere berigten omtrent den ves tingbouw te Straetsburg, zal de stad worden omringd door eenen kring van 18 forten, ge middeld op eene myl afstand van de omheining. Het eerst zullen de vyf noordwestelyke forten worden aengelegd; deze moeten voor 1 april 1875 voltooid zyn. De overige zyn reeds gedeel- telyk aen verschillende bouwkundige korpora- tiën aenbesteed. Men is reeds bezig met het opslaan van een acntal houten gebouwen, lot tydclyk verblyf, elk voor 800 a 1000 werklieden. Daer deElzas- ser arbeiders weigeren aen de fortificatiën te werken, is men genoodzaakt uit de andere duitsche landen werkvolk byeen te brengen. Eerst wanneer al de forten voltooid zyn, zullen de tegenwoordige werken worden afge broken. ITALIË. Ter gelegenheid van den 42" verjaerdag der terugkomst van Gaëta, zyn talryke Romeinen hunne hulde aen den Paus gaen bewyzen. De Sint-Pietersplaets was met rytuigen bedekt. Pius IX loofde denyver der goede Italianen, die hem met hunne gitten bystaen, terwyl de slechte Italianen hem berooven. Hy noodigde al de goede katholieken uit, om zich digt rond hem te scharen. Des avonds waren 50,000 persoonen voor de gebeden van dankzegging in de kerk van den H. Petrus aenwezig. De Paus heelt zondag 400 vreemdelingen ontvangen. Hy beeft op hun adres geantwoord en vervolgens elke natie afzonderlyk zynea ze gen gegeven. Onder andere zegde by Laet ons voor België, bet land dat zoo zeer aen den H. Stoel verkleefd is, bidden. Vooral zegen ik dit land en wensch dat het niet in de gevoelens verandere, welke het 'licdendaegsch' bezielen. Men wil weten dat vele magazynen, die de algemeene aendacht trekken door hunne weelde, ■opgerigt zyn doormiddel van geld, ingenomen de geheime fondsen van 't ministerie. Wonder- lyke samenloopalleen die magazynen worden als zoodanig genoemd, die voor hunne ramen gravures en andere voorwerpen hebben uitge stald, die de zedelykheid kwetsen. Men twyfeit geen oogenblik aen de medeplichtigheid van bet gouvernement, wiens beginselen bekend zyn, en dat zich alleen ten doel gesteld treeft, de verspreiding der godverloochening en de ondermyning der goéde zeden. Dezer dagen liepen eenige troepen repu- bliekeinen, met de banier voor zich uit, dooi de minst bezochte 'wyken der stad, onder 't ge roep van: Levé Mazzini! Leve de republiekDe revolulionnairen bereiden zich voor om den 30 april eene groote demonstratie te houden, waervan de vcreering van Mazzini het voor wendsel is; het eigenlyke gedacht van die demonstratie is de herdenking van den dag, waerop in 1849 de garibaldisten en mazzinisten een aen val van de Franschen op.de poort Caval- leggieri afsloegen. Hoe zullen de ministers zich tegenover M. Fournier aengaende die demon stratie verantwoorden? Men spreekt nu veel in Italië, van een groot congres te houden, waertoe men alle voor name kalholiken van dal land zou uitnoodigen. Men zou er de zaek van Paus en godsdienst bespreken, en de beste middels opzoeken om ze op de meest krachtdadige manier te verde digen. 't Is voornamelyk de katholyke jongheid van Italië, die voordezezaek 'tvuer in't werk steekt, en die er vurig naer verlangt, zoo een kongres tot stand te zien komen. Het wordt algemeen bemerkt, dat er in Italië zoo een groot getal deftige katholieke jonghe den zyn, die zich al meer en meer onbeschroomd en moedig toonen, en die zaek van Paus en godsdienst maer openlyk verdedigen. In schier" alle steden bestaen er vereenigin- gen van zulksdanige jongheden, en nog dage lyks komen er nieuwe tot stand. Moedig durven zy de goddeloozen en revolu lionnairen in 't aengeziclit zien; zy slaen hunne spotternyen en bedreigingen in den wind, en gaen ongestoord hunnen gang, om te werken voor het goede, voor de zaek van den gelaster- den godsdienst en van den vervolgden Paus. De H. Vader verleend voortdurend veel audienciën aen Romeinen en vreemdelingen.De voornaemste vorstelyke persoonen, hier aen wezig, allen Protestanten hebben hunne bezoe ken aen het Vatikaen gebracht en werden door den Paus zeer minzaem ontvangen; Z. H. zond later geschenken aen den koning en de konin gin van Denemark, alsmede aen den prins en de prinses van Wales. De prins Frederik van Saksen, wiens komst door de dagbladen ver meld was, is niet te Rome geweest; men had den jongen hertog van Saksen-Weimar voor hem aengezien. De prinses van Wales bezocht vele nonnenkloosters en liet ryke giften na. Haer gemael noodigde meermalen den pater Mullay byzichenveneendehemeene som gelds, ter voorzetting van wetenschappelyke onder nemingen. 8PAAJJE. De uifslag der kiezingen is voor het ministe rie zoo gunstig niet als wy de voorledeneweek, naer een door het Spaensch gouvernement toe gezonden telegram zegden. De rust ook in Spanje is zoo algemeen en zoo volkomen niet, te oordeelen naer den volgenden telegram, donderdag uit Madrid overgeseind; Men heeft Garlistische bewegingen opgemerkt omstreeks Gerona, Huesca, Barcelona en Valen cia. Troepen zyn ter vervolging der opstande lingen gezonden. Ter gelegenheid der kiezingen zyn onlusten uitgeborsten te Lerida, Soria, Tarragona, Succa en Orensa. De uitslag der kiezingen bestatigd dat 174 kandidaten der oppositie gékozen zyn, onder welke 62.radicalen, 38 Carlisten, 42 republi keinen en 32 conservatoirs, Alfonistcnen Mont- pensieristen. Er zyn 201 ministeriëele kandidaten gekozen, onder welke 129 Unionisten en 72 aanhangers van den lieer Sagasta. Zyn deze opgaven juist, dan is de meerder heid voor liet ministerie maer van 27 stemmen. Kamer, der Volksvertegenwoordigers. Discussie van het budjet van openbare wer ken; elke vertegenwoordiger pleit tenvoordeele van zyn kanton. De heer Vleminckx heeft woensdag laetst het gouvernement ondervraegt over de betrekkin gen van België met Italië. Daeropstelde M.Guil- lery voor dat het gouvernement op bet bureel der Kamer de briefwisseling met Italië, sedert zes maend gevoerd, zou neerleggen. Dit voor stel werd verworpen met 54 stemmen legen 41. Ingezien de belangryklieid der kwestie is die meerderheid van 13 stemmen byna onbedui dend, maer.... er was een zeker getal katho lieke députés afwezig. Zondaglaetst tusschen 1 a 2 uren io den namiddag bemerkte een onzer kerkbedienden dal er eene kar tonnen doos stond op den vloer der groote kerk. Denkende dat er soms iets byzonders in verborgen was, opende hy uit voorzichtigheid de doos in tegen woordigheid van andere bedienden, die tot hunne groote verwondering er het lyk zagen in liggen van een pas geboren kind. Dadelyk heeft men de doos naer de permanentie overgebragt, al waer er kennis van gegeven is aen den heer prokureur des konings te Dendermonde, welke den volgenden dag met twee wetsdoctors alhier is aengekomen om het kind te aenschouwen. Volgens deszelfs bestatiging is het kind van het vrouvvelyk geslacht en scheen dood ge boren te zyn. De pligtige is nog onbekend. Gedurende de maend maert -1872 zyn 7,447 brieven, ten gevolge van slechte adressen, niet ver zonden. Van dit getal zyn 4570, na de opening, besteld; 4 877 werden in de scheurmand geworpen. Luidens berigt van den heer gouverneur van Oost-Vlaenderen zullen de zes jonge slieren, Engelsch Durhamsch ras, aengekocht door de provincie ter verbetering van hel rundvee,openbaer verkocht wor den vrydag, 26 april 1872. De vei'kooping zal plaets hebben te Gent, op de Beestenmarkt, ten 10 1/2 ure; zy zal gedaen worden met 10 t. h. verhooging, tegen complante betaling of op 14 dagen, mits voldoende borg te stellen. De stieren zullen moeten behouden worden binnen de provincie, ten minste een jaer lang, tol het dekken van eenieders koeien en vaerzen. Er zal niet meer dan 1 fr. per sprong mogen ge- ëischl worden. De stieren zullen een half uer voor de verkooping kunnen bezichtigd worden. Men leest in den Consiiluiionnel, dat de toestand van prinses Charlotte wanhopend is en dat men alle oogenblikkeV haren dood te gemoet ziet. Deze lyding is bezyden de waerheid. De lichaemlyke ge zondheidstoestand der gewezen keizerin laet weinig of niets te wcoschen, doch wat hare verstandvermo gens betreft, deze zyj» nog allyd zeer" onvast: de ge volgen der ramp van Mexiko duren by haer nog altoos voort. Ziehier den tegenwoordigen eskompleertaks in de voornaemste steden van Europa: Fransche. bank, eskompt, 5 p. c., voorschotten, 6 p. c.; Londen, 4 p. c.; Amsterdam, 3 p. c.; Berlyn, 4 p. c.; Frankfort, 4 p. c.; St-Petersburg, 6 p. c.; Weenen, 5 p. cv, Brussel, 3 1/2 p. c. Het borstbeeld van wylen den baron de Gerla- che, vervaerdigd door M. Van Kerckhove, is in de groote eerezael van het kassatiehof te Brussel ge- plaetst, waervan hy, zooals men weet, eerste voor zitter is geweest. De belgische kommissie der algemeene tentoon stelling van Weenen, herinnert de nyveraers en land bouwers, dat het den 25 dezer maend de laetste dag is, waerop zy de plaetsen kunnen doen voorbehou den, welke zy op de tentoonstelling denken noodig te hebben. Op dynsdag aenstaende, ten H ure voormiddag, zal baron Grassier, na in de handen des konings den eed te hebben afgelegd, plechtig geïnstalleerd wor den als eerste voorzitter van het verbrekingshof, te Brussel in vervanging van wylen M. do Facqz. Het hooger gerechtshof zal denzelfden dag overgaen tot het kiezen van eenen plaetsvervanger voor baron Grassier. Zoo wy vernemen is heden de statie van den yzeren weg te Petegem (Oudenaerde) geheel voltooid, en met 1 mei aenstaende zullen aldaer aen de reizi gers voor alle rigtingen des lands, coupons afgeleverd worden. De vlas en lynwaedmarkten van Gent waren niet gewigtig, nogtans was er veel vraeg naer vlas; de pry zen waren vaster in ryzing van 3 fr. de 100 kilos op al de soorten. Het beroepshof van Gent zal woensdag 24 dezer om halfeen, in plechtig gehoor vergaderen, ten einde de kandidaten voor de plaets van voorzitter der regtbank van 4n aenleg van Dendermonde aen te bieden. Bezitters van loten der leening van de stad Gent, ziet eens goed uwe nummers na. N° 72642 is by eene vorige trekking uitgekomen met 25,000 fr. en tot hier toe is nog niemand dit fortuintje komen afhalen. Er is te Gent eene nieuwe wetenschappelyke maetschappy tol stand gekomen, onder den titel van: Geneeskundige homceopathieke kring van Vlaenderen. Eenige dagen geleden zyn te Adegcm en in den omtrek veel landlieden door een behendigen schelm 'heet genomen, zegt de Gazette van Eecloo. Hy zag er uit als een welgekleedde boerenknecht, van zoo wat 40 jaer oud, met een blauwe kiel, eene blauwe broek, goede schoenen aen en eene zwarte klak op. Eerst kwam hy ojWaverschoot en zegde daer aen eenen landman, dat hy rondreisde om weefgetouwen te koopen. Hy kocht er ook een voor 20 fr., mits be sprek 't getouw te leveren aen Balgerhoek-statie. Nadien zegde hy van Zuienkerke te zyn, alwaer hy eene lynwaedwevery ging inrigten, en als om de waerheid van zyne woorden te bevestigen, noemdt hy verscheidene personen van Zuienkerke als bolvns den op. Onder belofte van hel getouw by de li vering te zullen betalen, vertrok de man naer Eecloo en kocht hier ook verscheidene gelouwen aen 18 tol 20fr. Hy zou den prys betaeld hebben; maèr hy had niet anders op zak dan banknoten van 1000 lr. en toonde eene overkropte portefeuille. Hy maektc overal ge bruik van zyn akkoord, om wel te eten en te drinken. Van Eecloo begaf hy zich naer Lcmbeke, Waar schoot, Oostwinkel en Adegem. In de laelsle gemeente 'deed hy zynen handel in 't groot, en liet zich verge zellen door zekeren P. Van Vooren, werkman op'dc vvyk Ouden Molen, aen wien hy 3 fr. toezegde per getouw, dat hy op hunne ronde zou koopen. Hy kocht er ook tien. Al deze getouwen moesten eveneens aen Balgerhoek-statie geleverd en betaeld worden. Met den landbouwer Van Haele inaekle hy akkoord, de getouwen naer die plaets te voeren, mits 3 fr. per getouw. Op het Westeindeken kocht hy een getouw van den landman Verdegem. Dit otid en vergeten werktuig lag- in de schucr onder het hout en slroo; doch de koop man kocht het zoo d uer, dat Verdegem geheel zyne schuer ledigde, om het getouw voor den dag te bren gen; zelfs was hy zoo goed het op zyn hof, dat nu vol lag met stroo en hout, byeen te brengen en op te slaen. Alwéér te leveren aen de statie te Balgcrhoeke! Na dry dagen met Van Vooren.rondgeloopen, ten zynent geëten, gedronken en geslapen te hebben (hy durfde niet elders logeeren dan by Van Vooren, zegde hy, doordien hy toch zooveel geld op zak had), klaegde hy van koude. Van Vooren liet hem zyn trouwvest aentrekken, en mynheer nam afscheid, 'onder belofte van zyne banknoten te zullen laten wisselen en in het terugkeeren te betalen. De koopman kwam eindelyk op Balgerhoeke. Hief kocht hy een getouw van zekeren Jan Tik koop voor myno eigene rekening niet, zegde hy, en aen u wil ik de waerheid zeggen'k mag tol 40 fr.voor een getouw geven, en, naluerlyk, overal waer ik goed eten en drinken kryg en logeeren mag, geef ik de voile 40 francs! Jan haestte zich: 't beste uit de schapraei werd opgediend en mynheer at en dronk naer harte lust. Jan en zyne vrouw brachten den volgenden nacht op eenen stoel door, terwyl mynheer gebruik maekte van li-un bed! Des anderendaegs ging mynheer rond zien naer andere getouwen. Jan T. brak zyn verkocht getouw uiteen en ging het naer de statie dragen.Daer stonden de sullen al te samen, elk met zyn getouw Niemand kwam 0111 het hun af te nemen, noch min om hen te betalenze keken op elkander en eindigden niet uit te vallen in bedreigingen legen den bedrieger. Dit was het slot van de komedie. De slimme kerel had eenige dagen geleefd ten hun nen koste en er nog de vest van zyn^n kommissionna- ris by gewonnen. De banknoten waermede hy hun de oogen had verblind, waren denkelyk niets anders dan loterybiljelten Het vorenstaende moge onze landlieden tot eene goede les dienen! Men schryft uit MaldegemHet gunstig weêr dat wy sedert langen tyd genieten, is allervoordeeligst voor den toekomenden oogst; ook staen al de vruch- te*overheerlyk. Er is geene de minste uitzondering; tarwe en rogge beloven om te meest, hel koolzaed, volop aen het bloeien, laet niets te wenschen; het lynzaed,vroegtydig gezaeid.staet met eene zeerkloeke plant en de aerdappelen-zyn in lange jaren in zoo geene goede voorwaerden geplant geworden. Verleden jaer, in de maend juny, werd Mej. Ver- meeren, van Vilvoorden, in haer bed vermoord gevon den. De vermoedelyke dader is te Rysel herkend, waer hy, onder een valschen naem, voor diefstal in de gevangenis zat. De stad Verviers zal de eerste stad van het land zyn, die nieuwe Comblain's geweren voor de burger wacht zal ontvangen. De reden is dal Verviers eene grensstad is, zonder bezetting en meer dan eene andere plaets er gebruik van zou kunnen maken. Zaterdag avond kwamen er, met den laetsten trein van Parys, vyf weezen te Charleroi aen, waervan de oudste 16 en de jongste 3 jaer oud was. Hun vader was tydens de Communeop eene barrikade gedood en hunne moeder was korts nadien van verdriet ten grave gedaeld. Tot nu toe waren de twee oudsten, door vlytig werken, er in gelukt, in de behoeften van allen te voorzien; maer dat kon niet blyven duren. Hun oom, een brave werkman van Leuven,gelyk men er zoo vele vindt onder de werkende klas, vernam hunnen toestand, vertrok zonder aerzelen naer Parys en bragt de vyf arme weezen mede, die nu met zyne eigene familie zullen worden opgevoed. «Ik had reeds

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2