N° 70. Zondag 28 April 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Het Pauzen-Kollegie Aelst, 27 April. Kandiduet -Ambitie. Kieskronyk. G-azette van Aelst Het Bureel van liet blad 1» gevestigd In de Kapellestraet IV» 11, waer «die brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnementepry* IV. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men Inscbryven ln ul de postkantooron, en voor de Inndelylce gemeenten by «le brlefdi-ngers. Ik ben kiezer, zegde zondag laetst ouden Tist tot zyne drinkgezellen uit het Krdeierken, ik ben kiezer sedert er in België kiezers zyn en, gelooi my, ik ken de kandidaten op den reïik. Er zyn er goê en er zyn er slechte. Degoè zyn degenen die het mandaet aenveer- den met vast besluit hetzelve in eer en trouw te vervullen. In geweten overtuigd van de hooge belankrykheid der taek welke men hun wilt op leggen, schrikken zy voor den last en dikwyls weigeren zy of laten zich lang pramen vooraleer te aenveerden. Dat zyn de goê en zy zyn raer; doch, hoe raer ook, heb ik ze leeren te vinden ik weet in welke party, en gy ook. De slechte zyn degenen die staen naer eenen zetel, 't zy in de Kamers, in den Provincialen Raed of op het Gemeentehuis, niet om hunne medeburgers dienst en voordeel te doen, maer enkel uit eigenbaet, uit ambitie. Wilt gy zulk eenen kandidaet aen gang zien? volgt my'en luistert wel. Één maend, twee maend voor de kiezing is Mynheer in 't harnas; hy loopt geleersd en ge spoord als een jager op zoek naer wild; maer zyn wild zyn geen hazen ol patryzenhet is de kiezer. Wat al moeite, wat al strikken, wat al hin derlagen, wat al lokaes, om*hem in 't net te krygen Is de kiezer niet gansch en geheel van zyne opinie, de kiezer moet bepreekt, overtuigd, over wonnen worden. Wat al woorden! wat al wel sprekendheid Is de kiezer hoeveerdig, baetzuchtig, wat al vleiery, getroetel en gebof, en wat al beloften, niet alleen voor hem maer voor al wat hem om ringd: voor de vrouw, voor den vriend, voor den neef, voor de meid, voor den hond en voor den papegaeiAen den man belooft hy het kruis van eer, aen de vrouw eene plaets voor kozyn, aen het jongskeneenen grooten, schoonen polichinel Hy zwetst, hy liegt, hy lastert, hy is tot alles bekwaem. En dit om boven te liggen, en gekozen te wor den, om mededingers en tegenkanters van boord te krygen. Voor KandidaetrAmbitie is de kiezing enkel een mastjeklimmen. Op den tóp van den mast staet zynen druk betrachten zetel. Anderen wil len hem veroveren, hy ziet ze klimmen, hy volgt, trekt aen broek en beenen en wilt boven kost wat kost, al brak hy zyn eigen hals en nek. In 1848 was ik vier-en-dertig jaer jonger, ik wil zeggen, vier-en-dertig jaer dommer dan nu, en toen heb ik my eens schoon in de kleeren laten steken. Eenen namiddag stond ik het privaet te rui men toen eensklaps myne Annemie van de wei kwam geloopen en my toeriep te Leuven. ïq 't laetst der 15® eeuw was Leuvens Iloogeschool reeds wyd en zyd vermaerd,en uil alle landen trol' men leerlingen in harelessen aen. Geen wonder dat men onder zoo talryke samenvloeijiug van allerhande natiën dikwyls zeer vieze mannen aentrof, die, zoo als men zulks nog in onze akademie-steden ontmoet, slechts gingen studeren om op vaders geldbeurs een vrolyk en lustig leventje te leiden, en, in -plaets van naer de les, naer de kroeg óf op wandeling gingen; inderdaed eene slechte manier om goed doktor of advokaet te worden. Nogthans waren dit alsloen slechts uilzonderingen op den regel, eii ieder' uwer is het bekend wat glans rvke rei van. kundige en verdienslelyke mannen, van uitstekende geleerden in alle wetenschappelyke vak ken, die oud-beroemde Universiteit voorlbragl, en met hoeveel eerbied en bewondering men thans nog van eenen Primus van Leuven spreekt. Nu, onder de studenten die, in het door ons aen- geslipte tydvak zich van de eerste scholen af aen meest onderscheidden, was zeker jongeling, Adriaen Flöriszoon, geboortig van Utrecht, in Nederland, zoon van een' scheepstimmerman, Floris Booyens genaemd, Steeds vlylig in de les, opmerkzaem by jde uitlegging, begaefd met een gejukkig begrip en werkzaem, muntte hy alras boven zyne medeleerlingen uit, en behaelde meestal de eerste pryzen; zoodal zyne leeraers hem achtten en beminden, en hy door zyne makkers geëer biedigd werd; doch was hy hierom geen suffer of droomer, geen trotsehnerd of windmaker; want nau- (i) Geslicht in 't jaer 1420 door Jan IV, hertog van Braband, Henegouwen en Holland. - Tist, schei uit, er komt een ryken heer uit de stad u bezoeken. - Zoo? En wie is die heer? - Ik weet het niet, inaer hy vraegt u en zegt dat hy My nheer de Kandidaet heet. En waer is die heer? Ik durf het byna niet zeggen. Mynheer kwam op de wei, waer ik de koeien stond te wachten, iny vragen of hy boer Tist kon spre ken. Ik antwoordde dat gyop T hof waert, maer, daer ik wist waer gy aen bezig stond, voegde ik er uit beleefdheid by dat hy u nietzou gevon den hebben en ik u ging verwittigen. Daerop heeft hy met veel minzaemheid mynen stok ge nomen en daer staet hy nu in myne plaets het vee te wachten....... Zyt gy niet beschaemd, Annemie? Ja, ik kon de beesten toch alleen niet laten. Ik staekte myn werk, vvaschte kloeffen en handen, en zette myn beste puntmuts op. Ik vond inderdaed Mynheer bezig met den os uit de haeg te dryven waer hy was ingeloopen, en ik dacht in myn eigen: Mynheer is niet fier, dat moet een goed hart zyn. Wy gingen huiswaerts al klappend, en, ik be vestig het u, klappen kon hy. Wat hy ft'iy al heeft verteld kan ik nauwkeu rig niet meer herhalen; afleenlyk heb ik ont houden dat hy my zegde dat, koos ik voor hem niet, het land verloren was; dat België mogt fier zyn op kiezers als ik, enz., enz. Verder be loofde hy voor de gemeente eenen nieuwen kerk toren, eenen kalseiweg en zelfs eene yzeren baen met eene statie; eïhdelyk groote verande ring van lasten en contribution. Ik zat ten dien tyde reeds met vier jonger kra- watlen.Zy hadden my met Mynheer zien binnen komen eu kwamen kyken. Eerst waren zy ver legen, maer Mynheer vroeg hun een pollen- handje en streelde ze zoodanig dat hy nauwe- lyks was neergezeten ofliy bader eenen op eiken knie en eenen scberlings op de schouders, terwyl de oudste, Charles-Louis, in den hoek met zynen hoed op stond. Ik maekte my boos en wilde de vlegels de deur uitjagen.a Laetzedocn,laetzedoen,sprak Mynheer,het zyn toch zulke lieve kinderkens. 'S anderendaegs vernam ik dat hyden zelfden avond, by pachter Sprokkels, den pap bad ge roerd Wat kon ik doen, sul die ik was, ten zy stem men voor een zoo treffelyk en gemeenzaeui man. Sprokkels deed als ik, de meerderheid dééd als wy en Mynheer was erboven op. Eeii jaer nadien ontmoette ik hem by geval. Ik groette hem met de muts tot tegen den grond, juist zoo diep als hy my zelf gesalueerd had toen hy nog maer kandidaet was: hywou my alleens niet bezien! Ik vroeg hem naer onzen kerktoren, naer onzen steenweg, enzhy had geenen tyd om er voor te zorgen 's Zondags nadien sprak ik den schoolmees ter, die de gazetten leest, en ik vroeg hem wat onzegekozene zoo druk in den raed te doen had om op ons niet te peinzen? wèlyks was de les geboord en de troep 't kollegie uil, of onze Booyeirs was met zyne inaets aen hel sloeijen, en werd er iemand eene nieuwe farls of klucht ge speeld, zeker was hy eene der uitvinders er van; welk dan ook oorzaek was dal hy by de anderen bekend stond onder den nacm van kluchtigèn Arjaen. Intusschen zalen er nog meer spotsboëvén op de schoolbanken, en dit ondervond Arjaen eens lot zyn harlelyken spyt. Hel was juist op een' morsigen november-dag, dat by hot uilgaen dor school hy de anderen toeriep: Pust op uwe hoofden, het regent! en onder de hand aen een halfdozyu eenvoudige slokkers de rüutsen afwipte; toen Jan, een zyner beste vrien den, doch dien hy gewoon was het minste te sparen, hem ditmael te knap was; wanl, zonder dal iemand 't merkte, wipte Jan, fen Arjaentjes hoed vloog naer de overzy der straeX in den modder en vuiligheid. Nu stond den overvlieger op zyne beurt te kyken, <fn werd doer de anderen luid uilgelagcheti; doch zonder in 't minst verlegen of verstoord te worden, raepte hy fluks zyn hoofddeksel op en riep: Zie, jon gens! als ik ooit eens Paus word, sticht ik op deze plek een kollegie! Een goedkeurig «gelaeh bedekte dezen kwinkslag, en de held kwam uogaraelszonder schande uit zyne nederlaeg. Zoo vervloog hel eene jaer na het andere, en Adriaen, die langs zoo meer uitmuntte en vorderde, volgde nu den hoogsten leergang der Universiteit,en dit met zoo goeden uilslag dat, by liét eerst volgend algemeen onderzoek, hy de uitstekende eer genoot van als Primus met de lauwerkroon gelooid te worden. Nu was het Stoeijen en ravotten uit: kluchtigèn Arjaen was nu Adriaen Booyens, was verstandig niensch, was reeds een groot geleerde. Ook had hel hooge bestuer tier akademie al voor lange hein opge merkt, en wenschte hem in hun midden le mogen behouden: en werd ha zag Leuven een tweede feest: Booyens, de luisterryk bekroonde Laureaet, werd nu op de plegligstc vvyze ingehuld als professor aen de groote, wereldberoemde Universiteit. Wel, antwoordde de meester, den eersten dag luisterde by, den tweeden dag zat hy te gapen en den derden dag lag hy te slapen. En vraegt hy niets? Jawel, congés. Wy waren gefopt. Maer Mynheertoch niet. Vyf jaer later had hy het kruis, zyn oudste zoon was regter op den tribunael, zyn tweede geplaetst in het ministe rie en zyne dochter ryk getrouwd te Brussel. Onzen kerktoren en de rest verkregen wy later door eenen anderen kandidaet die ons niets beloofd had ten zy.... zyn plicht te kwyten. Vrienden, wacht u van Kandidaet-Ambitie. Ik kom te spreken van mastjeklimmen. Welnu de goê kandidaten moeten wy leerken staen en voor de anderenzeep aen de sperre. En nu, genoeg politiek voor dezen noen. Wy gaennaer de vespers, het is reeds aen 't kleppen. Den 11 Junyaenstaendczullen 63 Kamerleden herkozen worden, verdeeld als volgt: Linker zyde. Beg ter zijde. Brugge 3 Kortryk 3 Dixmtiide Veurne '1 Oostende 4 Roeselare 2 Thielf 2 Yperen 1 2 Antwerpen 6 Mechelen 3 Turnhout 3 Brussel 13 _.euven 3 Nyvel 3 Namen 4 Dinant 2 Philippeville 1 1 Akrlen 1 Bastogne 1 Marche 1 Neufchateau 1 Virion 1 De heer Malou heeft aen al de agenten der administratie, welke hy bestuert, eene circu laire gezonden betrekkelyk de onthouding der openbare ambtenaren in de aenstaendc kies- worstelingen. Daerin wordt gezegd, dat ieder openbare bediende het voorregt heeft, zyn kiesregt vrye- lyk uit te oefenen, volgens zyn geweten, zonder dat eenige regtstreeksche of onregtstreeksche drukking op hunne stemming invloed mag uit oefenon. Van zynen kant vraegt het gouverne ment, dat de bedienden zich op hunne beurt onthoudenzouden van alle drukking op anderen, en zich werkdadig niet te mengen in de kies- worstelingen, geen deel te nemen aen de open bare redetwisten of dagbladenpolemiek, 'en II. Thans, treden wy eens even builen ons bestek, en, getrouw aen onze 'aengenoraen leus van immer het nuttige aen 't aengename te paren, maken wy, zelfs onder verbeurte uwer getergde nieuwsgierigheid,een klein uitstapje in onze vaderlandsohe geschiedenis. Niet altyd was ons land zoo regelmatig en vryzinnig door eenen koning bestuerd, als tegenwoordig; lot voor 300 jaren had ieder der provinciën van ons oud Belgenland, als 't ware, zyne regeerders; zynde prin sen, graven, hertogen, baronnen, heeren of iels anders van dat slach; en, lieve hemelhet was er niet te beter om. Nu klagen wy somtyds, lie? van die zware belastingen, van die patenten en aecynsen, van de rvke bezoldiging der grooten, enz.; maer toenja toen zag hel er veel noerder uit. In plaets van gouden schepter, hadden die heerschappen eeneu yzeren staf, die drommels zwaer op'het volk drukte. De burgers waren als hunne slaven, en de boeren een soorije hooger dan lastdieren; doch kregen niettemin duchtig van de zweep, en bezaten niets in eigendom. Geen wonder dus dal op 't platte land de grootste domheid op ellende heerschten; want wal is een land zonder onderwys en vryheid, zonder handel en nyverheid? ookvond menalstoen maerweinig geleerde menschen; de grooten waren te lui om te studeren, en de kleinen' hadden er geene gelegenheid toe: zoodat de kunsten en wetenschappen, veracht, verlaten en verstoolcn, de wyk namen in de kloosters en abtdyen: daer wer den ze vereerd, beoefend en beweerd, en van daer komt het dan ook, dat de meeste hóeken door geeste- lyken zyn geschreven. Dan, nu kwam Philips van Boergonje, zoon van Vlaenderens graef Janonversaegd of zonder vrees(M19), en dit was een dapper en braef vorst, welk hem nader hand ook den bynaem verwierf van Flips de goede. Deze hertog bragt het zoo verre dal hy al onze gewes ten met elkander verecnigde.... lly erfde Braband; in 1421 kocht hy hef markizaet van Namen, van den verkwister Jan 111, voor 432000 gouden kröonen; vooral den invloed niet le misbruiken, welke uit hunne bediening voortvloeit. Ziedaer eene vvyze aenbeveling, welke, wy zyn er zeker van, door de Staetsbedienden niet zal verwaerloosd worden. Vryheid voor eiken burger, ook voor hem, die afhangt van den Staet, doch ook voor dezulken, die onder 't gezag en den invloed der Stadsambtenaren zyn. Dit is bet eenige middel, om eene vrye, regt- zinnige kiezing, uiting van liet volksgevoelen, te bekomen. Intrekking van Wetsontwerpen. M. de minister van finantiën heeft, lezing ge geven van een koninklyk besluit, waerdoor het wetsontwerp wordt ingetrokken, op den vryen invoer der levensmiddelen, op het accyns van den jenever, de suiker en op de patent- en en- regi streeri ngsregten Wy zyn tevreden over het besluit, door den minister van financiën opzichtens de aecynsen genomen. Het intrekken van dit wetsontwerp toont wel aen, dat M. Malou zich door goede reden laet overtuigen. Deze laetsten waren hem ook klaeren duide- lyk voorgelegd in liet merkwaerdig rapport, dat de Antwerpsche afgevaerdigde, M. Gerrits, tegen hel wetsontwerp geinaekl bad. Het Vlaemsch. De centrale sektie, belast met bel onderzoek van hel voorstel-Coremans, betrekkelyk het ge bruik der vlaemsche tael voor de rcglbanken, heeft eene belangryke zitting gehouden. Zy is, met eenparige stemmen, overeengekomen op de volgende punten In de vlaemsche gewesten 1° Be eerste akt, hy het inspannen eener ver volging, zal gemaekl worden hetzy in het vlaemsch, hetzy in de twee talen. 2° By het eerste verhoor, zal de vervolgde verklaren welke tael, fransch ol vlaemsch, hy verkiest voor de regtspleging. Deze verklaring zal worden aengeleekend in het proces-verbacl van dit verhoor. 3° Het verhoor en alle verdere akten van regtspleging zullen plaets hebben in de tael door den vervolgde aengeduid. Wat ons betreft, wy geloovén de boogerge- melde punten ie kunnen bytreden; zy geven ons volledige voldoening. Ziehier den tekst van hel wel; uitwerp, dat aen de Kamer aeiigei» U u i-, en hetwelk eene straf bepaell voor de burgers, die weigeren de op marsch of in cantoimeuienuynde troepen te huisvesten Art. I. De ingezetenen kunnen opgeëisehl wor den soldalen, op marsch of in caiilonnemeni zynde, te huisvesten en le voeden, alsook hun de middelen van vervoer en andere prestatiën te leveren, vermeld in het besluit van 3 augusly 4844, mits de door do wet bepaeldc vergoeding. hy ontfutselde 't Luxemburgs in 4431, aen Joanna van Gorlitx, weduwe van den brabandscheu her\.o%Anloon van Boergonje en van Jan, Regent van Holland; en zoo ging het melde rest: doch biermede hield hy nog niet op. Zekere hollandsche gravin, Jukoba van Beijercn geheten, en die waerlyk eene bektagenswaerdige en ongelukkige vorstin van Holland en Henegouwen was, zoo zelfs dat zy op '1 laetst gedwongen was haer levens-onderhoud te winnen door het maken van aer- den kannekens, deze bad hy te Gent in de prison zitten, omdat zy hem bad tegengewerkt; doch dit wyfke wist door slimmigheid le ontsnappen en op nieuw op Hollauds grafelyken troon te sluipen; maer dit kwam haer duer te staen. Met vloten en sche pen vol soldalen zeilde onze hertog Filips, in 1426, naer Brouwershaven, in Holland, en gaf haer daer een hartclyk leske, en waerlyk niet goedkoop; want voor zyne moeite en reiskosten vroeg hy geheet Holland, welk hy na Jakoba's vroegen dood, ook aen zyn ryk vcreenigde. Nu was hy een der magtigsleVorsten van Europa, ja werd door zyne bondgenooten, die hy tol wyd over 'de zee had, zelfs koning genoemd; en door hem werd België een bloeijend en ryk land; do kunsten en wetenschappen verrezen in nieuwen glans,de slaven- boei werd verbroken; akkerbouw, fabriek en handel floreerden, en de iuvvoncrs waren gelukkig en wel varend. liet hof van Filips was een der prachtigste en ryksle van Europa, en hy was het die, in 1429, le Brugge het zoo verheven als vermaerd orde van hel gulden Vlies slichlle. En toen hy zoo vyftig jaren lang beroemd en voor spoedig bemind van zyne onderdanen en geëerd van zyne bondgenooton, geregeerd bad, vieiïle by zyn gouden jubelfeest, en dat was eene vreugde en viering door het ganscbe land; en, willende in zynen ouden dag toch nu ook eenige rust smaken, gaf hy het be stuer over aen zynen zoon Karei, die naderhand de stoute werd bvgenaemd. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1