Kieskronyk. party. Ik roep alle Spanjaerds,die allen myne broeders zyn. De heilige godsdienst onzer vaderen is vervolgd, de goeden zyn verdrukt, de onzedolykheidis vereerd, de regecringloosheid zegepraelt, de openbare finan ciën zyn aen de plundering overgegeven, het krediet is geruïneerd, de eigendom is bedreigd, de nyverheid is dood. Indien de zaken zoo voortgaen, zal het arme volk zondcivbrooö en Spanje zonder eer blyven. Zooveel hadden onze vaderen niet verduerd. Laet ons hen vvaerdig zyn. Voor onzen God, voor ons va derland en voor onzen koning, staet op, Spanjaerden. Gy weet wie ik ben en ooji wat ik wil. Wat kan ik willen tenzy de grootheid en het geluk van Spanje! Ik wil het met uwe hulp redden, vandaeg nu het verlo ren gael, en met uwe hulp een rechtvaerdig gouver nement slichten, d'e glorieryke dagen onzer voorva ders vvaerdig en in overeenstemming met de tyden waerin wy leven. Ik heb geene beleediging te wreken; is dit met eenigen van u het geval, dal zy dit vergeten en verge ven! Laot ons allen onze verhevene zending vvaerdig zyn, welke zonder twyfel de Voorzienigheid ons heelt toevertrouwdhet spaensche volk reddén en waer- schynlyk het grondbegin van geluk voor de andere volken der wereld worden. Spanjaerden, uwe aloude koningen, vóór dat zy den troon beklommen, legden den eed af de grondwetle- lyke regten van Spanje te eerbiedigen. Ik zweer voor Gpd, en de wereld zy myn getuige, dat ik getrouw volbrengen zal wal ik u plegtig aenbied. Ik zweer dal alle myne denkbeelden, al myne krach ten zullen strekken om u den vrede, de regtvaerdig- hcid en de ware vryheid te geven. Ik zweer dat ik het spaenseh volk zal redden, of dat ik met het volk ster ven zal. Dat God, die in het diepste myns harten leest, my bysta in myne poógingcn en myne onderneming be- krone. Uw koniug, CARLOS. ■TALIE. Het klooster van de Basiliek van het H. Kruis, waer de Reliquiën van het H. Lyden berusten zal onteigend worden en volgens de otlicieuse bladen als manége worden ingerigttothet dres seren van paerden. De gencrael en de klooster lingen zullen verjaegd, de bibliotheek en ar chieven ontvreemd worden. Victor Emmanuel verkeert in grooten angst door de tydingen, die hy uit Spanje ont vangt. Zyn zoon regeert niet meer; hy bestuerd niet meer. De koning maekt zich dagelyks minder illussie over den staet van zaken, en begrypt dat de doodsbedreiging, door Spanje naër 't huis van Savoye geslingerd, in Italië haren weerklank hebben zal. Na zooveel ex- souvereinen gemaekt te hebben, maekt hy zich bereid om den ex-koning van Spanje te ontvan gen, de eerste ex, die het huis van Savoye in de geschiedenis hebben zal. Nu is er slechts een begin noodig met de ex; is dat er eenmael, dan gaen de ex snel. De Vesuvius by Napels braekt op dezen oogenblik op eene ontzettende wyze, gloeiende lava of asscbe. die in een breeden stroom van de hellingen des bergs naer beneden vloeit. Deze vuerspuwende berg ligt ongeveer 2 mylen van Napels en hoort toe aen de bergen der Ap- penynen. Hy is 1650 voet hoog en heeft een pyramidalen vorm. De berg verheft zich in het midden eener plein, die tusschen hem en de bergen Sommd et Ottojano, twee breede val leien vormt, welke door de uitbersting van 1794 zyn aengevuld. De top van den Vesuvius is als.een gebroken kegelvorm, in welks middel zich de krater of' opening bevindt, die allyd rook opgeeft. De zy- den van den berg zyn kael en zonder groen; op weinige plaetsen ziet men een wyngaerd en eenige' f'ruitboomen; maer beneden is de Vesu vius goed bebouwd en met woningen overdekt, en dit niettegenstaende de stroomen lava, die .soms duizend passen breed zyn en van boven tot aen den voet des bergs vloeien. Op het lager gedeelte van den berg wint men den beroemden wyn Lacnjma Christie. De vruchtbaerheid van den Vesuvius wordt toege schreven aen de assche van den vulkaen. De opklimming van den Vesuvius is zeer moeilyk, dewyl hy tamelyk steil is. Men bereikt hem langs dry wegen een ter noorden, de andere langs Ottojana en de derde langs Resina, die bet meeste bezocht wordt. Als men dezen volgt komt men eerst te Portiei, een stadje be neden aen den berg gelegen; daer komt men aen de kluis, van waer men een prachtig ge zicht heeft. Van dat oogenblik af houdt allen plantengroei op. Men bereikt den kegel, die men in rechte linie opklimt. De aengroeiende warmte van de lava, de sollerdampen en de rook, die uit de spleten van den berg opstygen, het zwaer "ge donder beneden, verwittigen u dat gy den kra ter nadert. Dezes opening is ongeveer een halve myl groot en gaet omtrent 350 voet diep den berg in. De Vesuvius is nog de eenige volkaen die in Europa in werking is. Hy scheen vroeger uit gedoofd en is nadien weer in losbersting geko men. In 97 onzer tydrekening begraefde de lava de steden Herculanum, Statise, Pompei. Verder hadden er uitberstingen plaets in 203, in 472, in 512, in 685, in 993, in 1036, in 1306, in 1631, in 1730. by welke de kruin van den berg aenzienlyk liooger werd en zyn kegelvorm aennam. Deze uitbersting vernielde byna ge heel Torre del Greco. Sedert hel begin dezer eeuw hadden er gedu rig losberstingen plaets. Den 24 october 1822 verduisterde een regen van assche den dag te Napels, en deed zyn uitwerksel gevoelen tot Cassaro, op 105 mylen afstand, terwyl de lava, een stroom van L2 voet hoog den omtrek op eene myl afstand verwoestte. De uitberstingen van 1833 en 1834 waren verschrikkelyker. In 1801 en andere jaren daelden verschillende persoonen tot op zekeren afstand in den krater af, hetgeen velen met hun leven moesten bekoopén. Het getal der slachtoffers van de uitbersting ties Vesuvius wordt op meer dan honderd ge rekend. Dezen morgend is er een nieuwe krater ont- staen. Talryke Amerikanen, Engelschen 4 en andere persoonen, die in eene groep by elkan der stonden, werden onder de lava begraven. Men kan delyken niet terug vinden. De gekwetsten, die naer de gasthuizen gedra gen werden, zyn allen overleden. Duizende lieden ontvluchten Napels. Men schryft uit Napels, 29 april. Ten 2 ure vertoont de Vesuvius vreeselyke wonderen van elektriciteit, gemengd met blik semflitsen en aardbevingen. Hier en te Carcola valt er een zandregen. Te Massa-Somma regent bet gloeiend metael- schuim. Professor Palmieri telegrafeert van het ob servatorium, dat er een overvloedigen regen van metaelschuim langs de zyde van liet obser vatorium jralt, op meer dan eenen kilometer afstand van den Tberg. De lava heeft opgehouden te stroomen. Men schryft uit Napels, 30april Een overvloedige regen van brandend me taelschuim verwoest de omstreken en over de stad valt een zandregen rifeder. Het gedonder blyfl aenhouden. De asch is tot Capua toe gevallen. IUAAKUYK. Het denkbeeld van de vervroegde betaling der dry milliards, met de hieruit volgende ont ruiming van Frankryk, vindt veel tegenstand by een aqnzienlyk getal politieke persoonen van Duitschland. In de kroonraden, denkt men datPruisen het geld of de waerborgen mag aennemen, maer dat men niettegenstaende dit, moet gebruik maken van het bezettingsrecht in den strengen, maer onverwringbaren zin van het verdrag, volgens welken Duitschland het recht heeft om op ons grondgebied te blyven tot in 1874. Duitschland wil, wat men ook zeggen moge, geld; het wil dit zoohaest mogelyk, eensdeels omdat het dit noodig heeft, anderzyds omdat het overtuigd is dat de beslommeringen om aen zyne geldvorderingen te voldoen al onze werk- dadigheid, al onze krachtinspanningen zou be zig houden en ons in de onmogelykheidstellen, om aen eene herinrichting te denken. Juist daerom is het dat Duitschland, zonder zelfs iets voor te stellen, al de voorstellen die door ons min of meer rechtstreeks gedaen wor den, aenhoord. Vliegenregen. Een regen vliegen is ge durende deze laetste dagen op Parys gevallen. Deze vliegen, wier lyf zeer eng is, en wier poo- ten lang en fyn zyn, hebben de goede lieden verschrikt, die zè beschouwd hebben als de voorloopers van eene plaeg. De minder byge- loovige zegden, dat het eene invoering was van 't Duitsch leger, en men herinnerde zich te dezer gelegenheid de vloeien van den Don, welke de Kozakken in Frankryk bragten. Deze vliegen, integendeel, zyn volgens de bestaligingen der mannen der kunst, in het ge heel niet schadelyk, maer doen den oorlog aen de rupsennesten, welke in de omstreken van Parys zoo talryk zyn. De vliegen doorkerven de huid der rupsen of der runsp.nné^jM*" gen*ér hunne eieren in; als deze open gaen, dan voeden de kleine vliegjes zich met het in sect, in hetwelk zy gelogeerd zyn. Deze vliegen zyn met de stormen der verledene week naer Parys overgewaeid. Op dit oogenblik wordt door de zorgen van het franscli gouvernement de optelling ge daen van de burgerlyke en militaire gevange nen, gedurende hunne gevangenschap in Duitschland overleden. Hel getal hedraegtthans ongeveer 20,000; het werk wordt met de meeste zorg voortgezet. Onder de burgelyke gevange nen, in Duitschland gestorven, heeft men vast gesteld dat velen zeer oud waren; verscheide- nen waren van vyf-en-zeventig tot tachtig' jaer, en een groot getal van zestig tot zeventig. Die ongelukkigen waren als gyzelaers medegeleid, en voornamelyk genomen in de streken, door de vryschutters bezet. De treurwilg, die op St-Helena het graf van Napoleon I overschaduwde, en, zooals men weet, met diens lyk naer Frankryk werd over- gebragt, werd toen in den tuin van het stadhuis geplant. By den brand werd de ongelukkige wilg half verschroeid; eerst scheen dit niet zoo erg; maer nu hy het zachte lente weder het groen uitkomt, komen tevens zyne wonden in al hunne naektheid te voorschyn. Men is thans druk bezig met pogingen om den historischen boom te redden. De policie der wyk van Aubervilliers heeft de hand gelegd op eene bende dieven, twee mannen, en dry vrouwen, allen Belgen, die sedert dry maenden in de schouwburgen, bals, koncerten, koffiehuizen, statiën en omnibussen regenschermen, geldbeugels, uerwerken, ket tingen, spelden en dergelyke voorwerpen roof den. Men heeft in hunne woning 57 geldbeugels, 31 brieftesschen, 17 regenschermen, 26 wan delstokken, enz., aengeslagen. De ontdekking is toevallig gebeurd. Het kind van eert dei- dieven speelde op straet met eenen porte-mon- naie in russisch leder. Een heer herkende dit voorwerp voor het zyne, bragt het kind by den policie-kommissaris, waer het zegde, dit voor werp te huis genomen te hebben. Op aenwyzing van liet kind, is de gansche bende in den strik gevallen. HOLLAND. Over eenigen tyd is te Rotterdam een zeer zonderling man overleden, de grootste rooker en bierdrinker dien men ooit gekend heeft. Onze landgenooten noemden hem den koning fider rookers. Hy bezat eene grootc fortuin, die hy gewonnen had in den lynwaedhandel en hy had zich by Rotterdam een prachtig paleis doen bouwen. In dit paleis bevond zich eene zeer zonderlinge verzameling van pypen, geplaetst volgens chronologieke orde, alsook allerlei sta len van tabak. De koning der rookers heeft on gehoorde sommen uitgegeven om die verzame ling te vormen. Zyn einde voelende naderen, heeft hy het volgende testament aen zynen no taris gedicteerd Ik wil dat al de gekende rookers van het land op myne begravenis worden uitgenoodigd. leder zal tien pond tabak en twee holland- sche pypen van het laetste model ontvangen; en op de pypen zullen myn naem, myn wapen en dedagteekeningmynerdood gegraveerd worden. Al myne bloedverwanten, vrienden en uit- genoodigden, die myn stoffelyk overschot naer myne laetste rustplaets zullen volgen, zullen zorg dragen om de pyp niet te laten uitdooven, die myn majordomus te hunner beschikking zal stellen. Op het kerkhof gekomen en als de kist in den grond ligt, zullen de aenwezigen op myne kist de asch hunner pyp uitkloppen. De armen van het district en der omstre ken, die mynen laetsteri wil hebben uitgevoerd, zullen levensdurend, den dag mynsoverlydens, ■10 pond tabak en een tonneke goed bier ont vangen. Wat my zelf betreft, in wensch dat myn lyk gelegd worde in eene kist van eiken hout, langs binnen beslagen met het hout my- ner oude kastjes van Havanasigaren. In de kist zal men eene doos franschen tabak, gezegd kor- porael leggen, alsmede eene doos van onzen goeden ouden hollandschen tabak. Ik wil dat men aen myne zyde myne geliefde pyp die ik de oude van den oude noem, zal leggen, alsook een doosje met fosfoorstekjes en een vuerslag. De testamentmaker voegt er by: men weet niet wat kan gebeuren. Wy vergaten te zeggen dat die zonderlinge man den naem van Klaes droeg. Hy is 98 jaer oud geworden. Hy dronk dagelyks 15 liters bier en rookte 150 grammen tabak. Veronder steld dat hy gedurende 80 jaren heeft gerookt, dan heeft die man in zyn leven 4383 kilos in rook uit den mond geblazen, terwyl hy 438,300 liters hier heeft binnen gelapt. Dat kan nog al schikken. M. Deleour, minister van binnenlandsche zaken, heeft de volgende cirkulair gezonden aen de gouverneurs der provinciën Brussel, 26 april. Mynheer de Gouverneur Het land zal geroepen worden om- uitspraek te doen over het beheer zyner lasthebbenden, en dit in de dry graden van kiezing, door onze politieke inrich ting daergesteld. Het is noodig, in het belang van het land gelyk in het belang der provinciën en der gemeente, dat de kiezers hunne denkwyze met-eene volledige vryheid doen kennen. Doordrongen van dit denkbeeld, zal het gouver nement zich onthouden, regtstreeks of opregtstreeks, op de verklaring van den nationalen wil te drukkon. Het kent aen alle ambtenaers-kiczers het regt toe deel te nemen door hunne stemming, als burgers en volgens de ingeving van hun geweten, aen de keus der vertegenwoordigers des lands, der provincie en der gemeente; maer het kan niet aennemen dat zy, met een kiezingsdoel, misbruik maken van het gezag, hetwelk zy hebben of van den invloed die hun door dit gezag gegeven wordt. De ambtenaers, die aen niemand rekenschap ver schuldigd zyn over de wyze hoe zy stemmen, zyn ook verplicht, buiten de stemming, eene volledige onzy- dlgnëid in tiet oog to houdon, vy moeten fiorgTttlddg vermyden deel te nemen aen de dikwyls levendige en driftige worstelingen, die gewöonlyk de kiezingen voorafgacn. Gy zult er op waken, Mynheer de gouverneur, dal van deze gedragslinie Diet afgeweken worde. Alsdan zullen te gelyker tyd, de opregtheid van het beroep op het land en de waerdigheid van de agenten der uitvoerende magt, verzekerd worden. Het is ook onmisbaer, Mynheer de gouverneur, dat de kiezers verzekerd zyn dat hunne vryheid niet zal worden gekrenkt, noch gedurende de werking der kieskollegies, noch na de proklamalie der kiezing. Er zullen dus maetregels genomen worden, opdat iedere daedvan geweld of vreesaenjaging onmiddellyk kan worden onderdrukt. Dit zyn, Mynheer do gouverneur, de aenbevelin- gen welke het gouvernement verlangt, door de ver schillende overheden, in 't oog gehouden te worden. Gelief deze ter kennis te brengen van MM. de arrondissements-kommissarissen uwer provincie, en deze laetsten te verzoeken zich volgens de voorgaende instruktiën te gedragen. Gy zult my ook wel berigt willen geven, over de ontvangst van dc tegenwoordige cirkulair. Aenvaerd, Mynheer de gouverneur, de verzeke ring myner byzondere hoogachting. jQe minister van binnenlandsche zaken. DELCOUR. De onalhankelyke kiesvereeniging van Ronse heeft tot kandidaten uitgeroepen voor de provinciale kie/.in- gen: de heeren A.Pouette-Haertjens eu Ed. Van Hove. De katholieke lyst van Nyvel, voor de kiezingen in juny, heeft eene verandering ondergaende heer Alexander de Burlet.advokaet, heeft zyne kandidaluer ingetrokken, en zich laten vervangen door eenen Ant- werpenaer.d'heer Depret,grondeigenaer te Archenne. De kandidaten der doctrinaire party voor de Kamer, in 't kanton Nyvel, zyn de heeren Lehardy de Beau- lieu, Mascart en de Vrints, uittredende volksvertegen woordigers, en de heer Xaveer Olin, nyveraer te Vir ginal Samme. In eene vereeniging van Namensche liberalen is besloten, den kamp te wagen by de aenstaende pro vinciale kiezingen. De katholieken zullen in al de kantons van het arrondissement Marche den stryd aengaen voor de provinciale kiezingen. De behoudende en gróndwettelyke associatie van Brugge heeft de volgende personen aengeduid als kandidaten voor de provinciale kiezingen De heeren Eug. De Cock, H. Gilliodts, J. De Thibault van Boesinge, C. Breydel-De Brock, L. Van Ockerhout- Van de Woestyne, F. Van den Abeele, P. Boutens, Bn. van Caloen van Bassegem, L. Ryelandt, Otto de Nieulant en Peers-Ducpétiaux. M. G. Breokpot, notaris alhier, is woendag namid dag overleden in den ouderdom van 68 jaren. De heer P. Leenaert, Notaris te Meerbeke, neemt zyne residentie te Ninove. De provinciale raed van Oost-Vlaenderen heeft in zyne zitting van gisteren zich bezig gehouden met de aenbieding van twee kandidaten voor de plaets van voorzitter der regtbank van Dendermonde. Zyn gekozen geworden Tot ln kandidaet, de heer Scheixekens, ondervoor zitter der regtbank van Dendermonde, door 54 stem men tegen 2, gegeven aen den heer Landuyt, regter te Dendermonde, en 1 aen den heer Van Alleynes, regter te Brugge, en 4 witte briefjes en verlorene stemmen. Tot 2° kandidaetde heèr Landuyt, door 41 stem men tegen 17, gegeven aen den heer Van Alleynes en 3 naeralooze briefjes. By koninklyk besluit wordt de heer P. Van Bas- telaere benoemd tot burgemeester van Wachlebeke. Hel ontslag wordt aenvaerd van den heer F. La- lernant als burgemeester van Wichelen. De geconcedeerde weg van Zotlegem naer Neder- brakel is kosteloos aen den Staet afgestaen. De centrale sektie heeft (Je verlating der Annates Parlementair es en der parlementaire dokumenten aengenomen; het overige van 't voorstel is verworpen. Het is lo rekenen van 1 mei, dat het inkomrecht op de levensmiddelen is ingevoerd. Het gouvernement bestudeert thans een ontwerp lot herinrichting van het korps der gendarmerie. Dit ontwerp zou in den toekomenden zittyd aen de Kamer worden voorgelegd. Men leest in den Moniteur: De drukpers heeft reeds verschillende bedriegelyke handelwyzen aenge duid, die namelyk te Londen worden begaen. Onder voorwendsel van plaetsen te bekomen in engelsehe handelshuizen, wordt men verzocht, in postzegels en aen een adres dal men opgeeft, het bedrag eener som gelds te sturen. Berigten in dien zin verschynen in de dagbladen, onder de aenkondigingen. Wy meenen het nuttig het publiek te waerschuwen tegen dergelyke pogingen die, schynt het, nog herhaeld worden. Den 1 augusty eerstkomende, zal te Parys in het paleis der Nyverheid, de wereldtentoonstelling van huishoudkunde geopend worden. De inrigtende kom missie is te Brussel vertegenwoordigd door een komi- teit; de nyveraers die hunne voortbrengselen naer Pa rys willen zenden, zullen alle inligtingen kunnen be komen, mits zich per brief te wenden tot den voorzitter van het belgisch komiteit,15,Gretrystraet, te Brussel. De inlichtingen uit de verschillende punten van 't land komende over den toestand der velden, zyn nimmer zoo gunstig geweest. Volgens het zeggen van oude landbouwers, is het reeds vele jaren dat zulk een staet van zaken zich niet meer opdeed. Al de vruchten deraerde zonder onderscheid, staen overheerlyk en beloven eenen oogst zonder weérga. 't Is eene geluk kigevergoeding die de natuer belooft aen het mensch- dom voor het geleden verlies van verleden jaer. Men herinnert zich, inderdaed, de zeer gure lucht gesteldheid, die 2oo droevig woedde gedurende den loop des winters van 1870-1871; byna al de zaeiingen waren vervrozen, en tot overmaet van ongeluk, ge beurden de tweede zaeiingen in bcklagenswaerdige om standigheden, in der wyze dal de kwael, in plaets van verminderd te wezen, voor vele landbouwers verer gerd werd. De rosse maen zelve, die dit jacr.blyken van zoo bevalligestemming liet zien, komt den wasdom ter hulp door de frissche nachten, die zy verschaft, eene te haestige groeiing tegenhoudende. Het rekeningshof van Brussel heeft laten welen aen de bevoegde overheden, dat het voorlaen de vra gen van toelagen op de fondsen van landbouw niet meer zal aenvaerden, tenzy dat het proces-vcrbnel van schouwing en 't verslag van den ryksveearls in volle letters» de schat ling van'tafgemacklc dier aenduiden. Gedurende de afgeloopene maend april zyn er te Brussel 500 geboorten en 439 sterfgevallen aengege- ven. Er werden 230 hinvelyken ingezegend en eene echtscheiding uitgesproken. Men heeft op geen tydstip een zoo grooten trouwlust aengcleekend als tegen woordig. Do hniaurnnw Mofirmnns van Brussol, eene werk vrouw, heeft het leven geschonken aen eenen zevenden zoon. De Koning heeft zich doen vertegenwoordigen by den doop door den baron Eugeen van Rode, kapi tein en ordonpans-officier by Z. M. De nieuwgeborene heeft den naem ontvangen van Leopold, en het doop sel ontvmigen uit de handen van den heer pastoor van O.-L.-Vrouw op den Zavel. Men schryft uil Waver, 29 april: Onze gemeen te is de verleden week in verslagenheid gedompeld, dooreen hoogst brutael feit. In den nacht van 24 tot 25 dezer, heeft een schelm een naemloos schrift on der de ingangdeur der woning van Mcj. Opdebeeek, rentenierster, gesteken'. netschrift luidde dal de jufvrouw eene groote som geld op eene aengeduide plaets moest leggen, onder bedreiging dal zy zoude vermoord en hare woning in brand gestoken worden. Het parket van Mechelen is onmiddelyk ter plaetse gekomen, en na een eerste on derzoek, is degenaemde M. J..., 19 jaren oud, van zeer slecht gedrag, acngehouden. Hel schynt dat het schrift van den naemloozen brief als het zyne herkend is. Mej. Opdebeeck wordt alge meen geacht en bemind, en het is enkel geldzucht, die den betichte J.... moet hebben doen handelen. De vlasmarkt van Gent was onbeduidend. De ver handelingen hadden plaets by de kutzers. De pryzen waren vast, meer standhoudend in het gemeene vlas. De lynwaedmarkt was eveneens weinig bevoorraed en weinig bezocht. De Vanillaboom die zich te Gent in den Kruidtuin bevindt, sldet in bloei. Dit feit is niet nieuw, maer men mag het als een merkwaerdig verschynsel aen- zien, daer de kweeking dier plant zoodanig moeilyk of liever grillig is. De Vanilla aromatica is eene ran- kenplant, die groeit op de zeeoevers van Colombiëfen Guyana. In de broeikassen heeft haer uitzicht niets merkwaerdigs of byzonder aentrekkelyks en hare bloe men treffen het oog niet door haren luister. De korrektionneele regtbank van Gent heeft be slist, dat de beleediging per briefkaert, slrafbaer is als eene opénbüre beleediging. Tusschen donderdag en vrydag nacht, is er een belangryke diefstal begaen, ten huize en ten nadeele van M.A.Cornelius,koopman en winkelier,Luikstraet, te Lokeren. Sedert dry maenden miste M. Cornelius den sleutel zyner voordeur; het is by middel van dien sleutel dat men in het huis is gedrongen. Men heeft eenen lessenaer en eene kas opengebroken en er eene som van 4240 fr. uitgehaeld. Mogt de policie al spoe dig op het spoor des daders komen. By deze gelegenheid zullen wy ons eenige raedge- vingen veroorloven: 1° Indien men het missen kan, zoo weinig geld in huis als het mogelyk is. De spaer- kas is immers daer, waer men het krygen kaft als men het noodig heeft. 2° Wanneer men een sleutel mist, is 't geraedzaem hel slot todoen veranderen.Is de sleutel verloren, dan kan er soms weinig aen gelegen wezen, vermits hy die hem vindt ofwel niet oneerlyk is ofwel niet weet waerop hy past, maer wie zegt u dat hy niet genomen is met vooruitzien! er misbruik van te ma ken, en dan is hel allyd gevaerlyk. 3° Een enkel slot levert geene waerborg genoeg op voor eene voordeur; in de meeste gevallen voegt men daerby hetzy eene keling, hetzy een schuif of een grendel, en dit is ook wel het voorzigtigste. Men schyft uit Brugge, 2 mei: Zondag avond is een man, in eenen vrbuwenman- tel gewikkeld, door de policie aengehouden. De ver kleeding van dien persoon is in nog al. zonderlinge omstandigheden geschied. Het is een werkman die

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2