Kieskronyk. Gemeenteraed van Aelst. de veld- en boomvruchten schade toebrengen of ze vernielen, worden door de kraeien ver slonden, terwyl zy zeiven aen den oogst geen kwaed doen. Het *iS daerom onvergeeflyk van onze boeren, dat zy zulk eene jacht maken op deze nuttige dieren, en het ware te wenschen, dat van hoogerhand.aen het vernielen van deze vogels pael en perk werd gesteld. SPAIVJE. OPROER. De Gazette di Madrid bevestigd het gerucht over den intocht van don Carlos in Navarra, waer hy door de manschappen, onder het bevel van generael Rada, vervoegd was. Generaal Rivera is ter vervolging dezer bende afgezonden. Generael Tristony is Catalonië binnen ge drongen. De dry provinciën van Catalonië zoo wel als de Baskische provinciën en Navarra, loopen by zynenoproep te wapen. De oproer breidt zich óp eene onverwachte wyze uit. Verleden nacht heelt eene bende tusschen Figuieresen Bascara, de deligentie van Girone naer Perpignan aengehouden, en 18,000 francs aen de reizigers ontnomen. De Carlisten hebben de brug van den yze- ren weg op Areta naby Bilbao verbrand. De carlistische oproer is zeer in uitge breidheid toegenomen. Men schat het getal der aenhangers welke hy onder de wapens heeft op 20,000. Generael Rada heeft don Carlos verlaten, slecht gezind zooals hy was omdat de preten dent door zynen persoonlyken vyand Aguirra vergezeld was. Rada is uit Frankryk gedreven. Uit Catalonië ontving de Gaceta de volgende berigten: In de bergengtevan Busen, doorston den 200 Carlisten eene fusillade van 3 uren, tegen eene vliegende kolom van het regiment Tarifa. Benden die men nog niet heeft kunnon uit elkan der dryven, doorloopen de provinciën Oviedo en Leon. Te Barcelona heeft het gouvernement vele persoonen doen acnhouden, vooral onder de geestelykheid en de lieden die gekend zyn om hunne godsdienstige gevoelens. De Union zegt, dat er den 4 mei, te óros- quieta, een klein gevecht is geleverd. 3000 Car listen, welke don Carlos escorteerden, werden door generael Mariones overvallen. Zy verloren 700 krygsgevangenen, doch weinig dooden en gekwetsten, want er had, eigenlyk gezegd, geen veldslag plaets. Het was zoo weinig be slissend, dat don Carlos met zyn escort, naer het gebergte is kuunen wyken, zonder veront rust te worden. Don Carlos is dus niet gevangen genomen, zooals van verschillende zyden werd gemeld? Hy staet integendeel nog aen het hoofd van den opstand. De Union voegt er by, dat de Carlisti sche inrichting zeer goed werkt in Catalonië, Aragon en Valencia. Vólgens een officieel berigt van woensdag avond, hebben zich in den morgend van dien dag, 3500 Carlisten met wapens en bagagiën aen de overheden-van Navarra overgeleverd. Dus kan de carlistische oproer in Navarra als geëindigd beschouwd worden. Don Carlos heeft, door de troepen achter volgd, de wyk in Frankryk genomen. De benden die de andere provinciën nog, gewa pend doorloopen, worden dapper achtervolgd. De ontmoediging is onder de Carlisten geslo pen; overal leggen zy de wapens neêr. De Times ontvangt van eenengelschen kor- respondent uit Bayonne, omtrent don Carlos de volgende byzonderheden De prins is een zoon van Juan, tweeden zoon van den ouden pretendentde oudste zoon was de graef Montemoulin die onder zyne aen hangers bekend was als Carlos V, even deze Carlos thans Carlos VII is. Carlos VII werd geboren den 30 maertl848. Het is nu, naer meening van denkorrespondent, de eerste mael,dat don Carlos den grond, waer zyne voorouders geregeerd hebben, betreedt. Een der vrienden van den korrespondent bragt een bezoek aen den prins en zyne gemalin, toen zy weinige jaren geleden te Parys vertoefden. Alvorens een onderhoud aen te knoopen hield de bezoeker het voor niet meer dan billyk den prins te zeggen, dat hy vroeger in de gelederen zyner vyanden had gestaen; de prins glimlachte en boog, maer zegde niets. In den loop van het gesprek vroeg de vriend van den korrespondent onwillekeurig, of don Carlos ook spaensch sprak, waeropdeze met veelwaerdigheidantwoordde: Si, senor, ismilengua. (Ja, mynheër, dat is mynemoedertael.) Don Carlo's gemalin is de dochter der herto gin van Parma en eene nicht van den graef de Chambord. Zy is blond en van kleine gestalte. Hare manieren zyn zacht enongemaekt.en hare stem welluidend maer zwak. Zy spreekt zeer goed engelsch en vloeiend fransch. De gelaetstrekken van den prins zyn die van de echte spaenschebourbonschetype: hy is van middelmatige grootte, en hoewel mager, toch zeer goed gevormd; in zyn doen en laten is hy eenigzins teruggetrokken of liever wat ernstig, maer steeds hoffelyk in den hoogsten graed; hy spreekt een weinig engelsch, goed fransch en zyne eigene de spaensche tael natuerlyk uitmuntend, 't Is zonderling, merkt de korres pondent verder op, dat Karei-Albert, de groot vadervan Amcdeus, gedurende den zevenjarigen burgeroorlog, een der volhardcndste en krach tigste ondersteuners was van den carlistischen pretendent, en dat hy gedurende den oorlog, alsook eenigen tyd daerna, weigerde koningin Isabella als'de wettige vorstin van Spanje ie erkennen. Aen het hof van Sardinië viel der ver bannen familie de hartelykste ontvangst te beurt; men droomde toen weinig dat de kleinzoon van Karel-Albert den troon zou innemen, dien de kleinzoon van d°n Carlos als den zyne opeischt. Nog eenige dagen en de kiesstryd voor de provin ciale raden vangt aen. Wy deélen hieronder de namen mede der kandidaten, welke in verschillende kantons der provincie Oosl-Vlaenderen, door de konservatieve denkvvyze zullen voorgesteld worden. Aelst. De bewarende Associatie onzer stad en van ons kanton is zondag verleden in algemeene ver gadering samengekomen ten einde den lyst der kan didaten voor den Provincialen Raed beslissender wyze vast te stellen. De groote zael van den Katholieken Kring De Vriendschap was le klein om de kiezers te bevatten welke aen den oproep der commissie hadden beantwoordby de acht honderd leden waren tegen woordig. De achtbare heer Van Wambeke, volksvertegenwoor diger, deed in eenige wel gepaste woorden de belank- rykheid uitkomen van de provinciale en communale kiezingen in Oost-Vlaenderen. Hy sprak van den altyd toenemenden voorspoed der Associatie, van de samen stelling van de Provinciale Raden in Delgië, en ein digde mot de kiezers op te wekken om allen, zonder uitzondering, den dag der kiezing op hunnen post te zyn, ten einde de tegenstrevers te doen gevoelen dat, waogden zy zich in het strydperk, de provincie, hel arrondissement noch de gemeente hunne overheer- sching willen ondergaen. De vier uittredende leden, de heeren Desiré Vander- heyden, De Backer, De Vos en F. Gceraerdts, zyn wederom als kandidaten uitgeroepen. M. Philemon De Wolf, voorzitter der handclsregt- hank, geen mandaet niet meer kunnende aenveerden, heelt de kiezers bedankt voor net vertrouwen waer- mede zy hem lol heden hebben vereerd en zyneyverige medewerking beloofd ten voordeele der katholieke kandidaten. Vervolgens is de vergadering overgegaen tot de be noeming van den plaetsvervanger van M. De Wolf. Het is nu Jan Moeyorsoan dia mot penparige sLemmOn is uitgeroepen. Herzele. M. Aug. Van den Bossche en llenri De Smet, aftredende leden. Zottegem. De kiezers van 'l kanton hebben vrydag eene voorbereidende vereeniging gehouden om hunne kandidaten voor den provincialen raed aen te duiden. De vergadering was zeer talrykongeveer 500 kie zers, waren tegenwoordig; de uilslag der stemming was De heer Eugeen de Kerckhove bekwam 243 stem. Mussely-Van Aelbroek, 212 Schollaert, 200 De Beer, 71 By gevolg zyn de heeren de Kerckhove en Mussely tot 'kandidaten uitgeroepen. Ninove.— Eeman, aftredend raedslidjvan Vreckom, id.; L. Van Steenberghe, nyveraer te Ninove. Geerardsbergen. M.De Cock,Vilael Van Wambeke, advokael te Geerardsbergen. Nederbrakel. De Wilde, geneesheer, aftredend raedslid; Eug. De Kerchove-d'Ousselgem, grondeige- naer te Gent. SL-Maria-Hoorebekc. Het schynt zeker, dat in ons kanton de liberale party van de worsteling voor do provinciale raden kiezingen, afziet. 'I Zy de hoofden dier party dit besluit genomen hebben of niet,de her kiezing der katholieke kandidaten, MM. De Raedt en Van der Haegen, is niettemin zeker. Oosterzecle. De Potter van Indoye; Alf.Vergauwen, Loochristi. Eug. de la Kcthulle, grondeigenaer teSaffelare; Edm. Thuysbaert, nyveraer te Moerbeke. Evergem. J. Legrand Van Loo, grondeigenaer te Gent; J. DePoortere, grondeigenaer te Evergem. Zomergem.. De Rycke, aftredend raedslid; C. E. De Korckhove, grondeigenaer te Bellem. Ncoele. Mulle-Van Terschuren,aftredend raedslid Th. Libbrecht, advokael te Gent. Nazareth. Baron de Pelichy, aftredend raedslid, A udenaerdc. 3 aftredende leden en M. Timmer man, grondeigenaer te Leupegem. Dendermonde. De katholieke kandidaten voor de provinciale kiezing dezer stad zyn de aftredende leden, uitgenomen de heer Van Damme, die een nieuw man daet weigert om reden van gezondheid; hy is vervan gen door den lieer advoeael Limpens. fitting van 7 Mei 1872. Waren aemvezigMM. Van Wambeke, bur gemeester, De Ryck, De Wolf, Cumont, Bethune, Verbrugghen, Monfils, De Bièvre, Raes, Levion- nois en De Moor, raedsleden, en Jh. Verleysen, sekreteris. Het proces-verbael der laetste zitting word voorgelegd en aengenomen. DAGORDE De raed beslist over de volgende voorwerpen: Hy keurd goed bet kohier van lasten voor de opénbare aenbesteding van het metsen eener onderaerdsche goot achter de Kerk en in de Achterstraet. De maetregelen te nemen voor de reparatie aen de baen van Opwyck word verschoven tot eene verdere zitting om reden dat de stads bouwmeesterdoor ziekelykheid is belet geweest zyn verslag in te dienen. Een buitengewoon crediet van 3000 fr. word op vraeg van het collegie van burgemeester en schepenen, gestemd voor de afbraek der kaserne. Hebben tegen gestemd MM. De Ryck, De Moor, Leviotinois en. Cumont. Eene concessie op het kerkhof word toege- staen aen de familie M. Guillaume Breckpot, op de gewoonlyke conditiën. Het programma der kermisfeesten 1872 word naer de sektie verzonden. De voorloopige rol der belasting op de hon den voor 1872 word aengenomen; de aen- plakking word er van bevolen gedurende 15 dagen voor het aennemen der reclamen. Daerna heeft de raed aengevangen de discus sie op de vraeg van oprechting als succursael der nieuwe kerk van den H. Joseph. Na eene hevige discussie waer aen- deel heb ben genomende heeren Van Wambeke, De Ryck, Bethune, Levionnois en Monfils, heeft de raed op de conclusien van 't verslag van M. Van Wambeke, een gunstig advies aen deze vraeg verleend, met 7 stemmen tegen 4. Hebben gestemd voor de oprichting der kerk MM. Van Wambeke, De Wolf, Verbrugghen, Monfils, Bethune, De Bièvre, Raes. De andere leden hebben zich onthouden uit genomen M. Cumont. Daerna is de raed in geheime zitting getreden. Kamer der Volksvertegenwoordigers. In de zitting van 10 mei heeft de Kamer het wetsontwerp betrekkelyk de Nationale Bank aengenomen door 87 stemmen tegen 6, de hee ren Boucquéau, Cóuvreur, Dansaert, Defuis- seaux, Demeur en Drion. I)e heêren Balisaux, Jamar.en Lehardy de Beaulieu hebben zich onthouden. Er worden eenige byzondcre kredieten ge stemd. Het gouvernement wordt ondervraegd nopens de officiéél e omzendbrieven over de tusschen- komst der staetsbedienden in de kiezingen. Eene levendige discussie ontstaet over die questie. Het gouvernement geeft zeer bepaelde uit leggingen. De Moniteur bevat het volgende koninklyk be sluit gedagteekend uit Londen 5 mei, en betreffende de ontbinding en herkiezing van de provinciale raden: Art. 1. De provinciale raden zyn ontbonden. Art. 2. De kieskollegien van al de kantons zyn tegen maendag aenslaende, 27 mei, ten 9 ure 's morgends, byecngeroepen.ten einde het getal raedsleden te ver kiezen, bepaeld in de wet van 28 maert 1872. Art. 3. De nieuwe provinciale raden zyn tegen dyns- dag, 2 july daeropvolgende ten 10 ure 's morgends, byeengeroepen. py ministerieel besluit van 30 april, worden de volgende brevetten verleend: Aen den heer J.-B. Van de Velde, alhier, voor eene machien om bobynen te draeien; aen den heer P. De Backer, te Dendermonde- Wichelen, voor eene machien tot het plptteren en pel len van vlas. Op 28 en 29 dezer maend zal de koninklyke Aka- demie van België, te Brussel, welke zooals men weet door do koiuerin Maria-Thereaia is gesticht^plegtig de -100® verjaring harer instelling vieren. By koninklyk besluit van 30 april is eene subsi die van 1000 fr. verleend aen de bcsluer-kommissie van Maldegem, voor 't bouwen van een hospitael- godshuis in deze gemeente. De Moniteur van dynsdag kondigd de wet af, waerby de begrooting van openbare werken, ten be drage van 53, 601,504 franks, wordt goedgekeurd, Men schryft uit Dendermonde, 6 mei De doortogt 'der schepen langs de vaertengte van de brug des spoorweg» van Dender en Waes, gevestigd op den Dender, onmiddellyk bovenwaerts der plaets van de besluisde afsluiting, by de monding dezer rivier, te Dendermonde, te bouwen, is verboden, te begin nen van heden tot latere verordening. De vaert der schepen met beweegbare masten en welker afmetin gen den doortogt veroorloven, zal geschieden tusschen den linker oever der rivier en den dam van het in op bouw zynd'e werk en langs het vaste vak der brug des spoorwegs van den Dender en Waes, grenzende aen het beweegbare gedeelte. De doortogt zal met al de noodige geoordeelde voorzorgen moeten plaets heb ben. De schippers zullen, des noods, hunne vaartuigen meren aen de palen, te dien einde op de oevers geves tigd, om allen schok tegen den dam en de steunsels der brug te vermyden, en alle ongeval voor te komen. Te dien einde, zullen de schippers zich moeten gedra gen naer al de aenduidingen, welke hun door de agen ten der.wateren en wegen zullen worden gegeven. Op t3 mei aenslaende, wordt in de gemeente Sl-Amandsberg te Gont de Negenmeimarkt gehouden. Van- nu af zyn verscheidene stallen aldaer reeds bezet door pracht- en andere paerden, en er wordt zelfs sinds eenige dagen reeds handel gedreven, Omtrent het midden der maend september zal er eene internationale schyfschieting te Gent plaets heb ben. Volgens de ingezamelde inligtingen, zullen de schutters van het land en den vreemde in groot getal den oproep beantwoorden, die hen zal worden gedaen. De stad Gent zal by deze gelegenheid hare aloude faem van gaslvryheid weten te handhaven; zy zal het voor beeld navolgen, voor eenige jaren door de sleden Brussel en Luik gegeven; zy zal zich vooral hel geest- drifligste onthael herinneren, dat in Engeland aen onze gewapende burgers is te beurt gevallen. De offi ciers der burgerwacht hebben zich wel willen gelas ten een groot aendeel opzich te nemen inde inrichting van dit feest, waeraen zy allen mogelyken luister zul len trachten byte zetten.Doch om dit doel te bereiken, rekenen zy met volle vertrouwen op de dienstvaerdig- heid en de edelmoedige medehulp van geheel de bevolking. Reeds hebben zy verschillende komiteiten tot stand gebragt, ten einde zoovele inschryvingen als mogelyk in te zamelen, bestemd om op eene gevoeg- lyke wyze de schieting in te richten alsook defeesten, wélke te dier gelegenheid zullen worden 'gegeven. De vlas- en lynwaedmaïkten van Gent, waren onbeduidend; de geweefsels van zuiver vlassen garen werden spoedig verkocht aen de gewone pryzen. Joanna Theresia De Bakkere, weduwe van Jan Francies Lanckrier,is dezer dagen te Ruiselede (Gent) overleden in den ouderdom van 102 jaren. Zy behield tot haren laetsten dag toeval hare verstandelyke ver mogens. Men schryft uit Audenaerde 5 mei Heden heeft de bedevaert plaets gehad naer de kapel van O.-L.-V. ten Kerzelaer, eene der talryke bidplaet- sen, aen de Moeder-Maegd toegewyd, welke men in het katholieke Vlaenderen aentreft. Reeds dezen morgen waren talryke bedevaerders in onze stad aengekomen. De menigte werd byzonder aenzienlyk omtrent het begin van den namiddag. Omtrent 2 1/2 ure vormde zich de stoet by de kerk van'Pamele, eene der parochiën van Audenaerde. Men zag er de groepen van talryke omliggende gemeenten in, voorgegaen door hunne standaerdcn;de parochiën van Audenaerde, vergezeld van hunne geestelykheid en afvaerdigingen van meer verwyderde plaetsen,enz. Gent had een ruim contingent opgeleverd. De orde was volkomen. Jonge lieden, dragende eenen armstrik met de pauzelyke kleuren, rigtten den stoet. Na achter de kerk van Pamele gedraeid te zyn, defileerden wy voor Mgr den Bisschop van Gent, on der de herhaelde geroepen van Leve Pius IX, Paus en Koning Mgr bevond zich omtrent het einde der processie, die den steenweg naer den Kezelberg volgde. Het schouwspel was waerlyk grootsch. Te midden van een schoon landschap, door eene schitterende zon verlicht, ontvouwde zich een over- groote stoet. De gezangen van het Magnificat, van de psalmen en Litanie der H. Maegd werden afgewisseld door 't lezen van den Roozenkrans en andere gebeden. Overal heerschle de diepste ingetogenheid. Ten halve van de helling des bergs was de oogsla; overal luisterlyk. Boven op den berg,in het dal, langs de bochten der baen, op eene uitgestrektheid van by eene myl, zag men enkel eene zee van menschengolven, in welke, van afstand tot afstand, zich kruisen, standbeelden bevallige wimpels en ryke standaerden verhieven. Men kan zonder overdryving het getal bedevaerders schatten op veertig duizend. Ten 5 ure klom Mgr op de 1 rryk versierde 1 die, legen de kapel van 0.-L.-\. van Kerselaer opgerigt, en sprak eehe warnn redevoering nit. gelukkiglyk konden wy hem n .erstam ndank: onze poogingen hadden wy erop eenen grc< 1 en ai- sland moeten van verwyderd blyven. Eene overgroote menigte stone op de hoogte by de kapel en vervulde al de wegen, ja zed's de Omliggende velden. Na een lof, in de opene lucht ged;«n, gaf Mgi 'en zegen aen die overgroote menigte. Allen win n ge knield; de trompetten der jagers te f-d weergalm den in het veld, terwyl de hand d Hoogwa n. Bisschöps zich over de op zyne stem oegeloopem diocezanen uitstrekte. De plegtigheid wasten 5 1/2 ure geëindigd. De politie van Antwerpen heeft maendag nog- maels verscheidene kerels aengehouden, betigt vau diefstal. Zy maekten deel van de bende,, w ervan de oudveroordeeldon Backhoven, Van Tengel. V u i Hoef, Vermeeren, enz. de kopstukken waren. Er zyn nu reeds een iwaelftdl dezer schelmen gevat. De benüe moet 30 tot 40 man sterk geweest zyn.Dagelyks wor den er mandaten van aenhouding uitgevaerdigd; de politie werkt nacht en dag. Het schynt dat de dieven soms 600 tot 700 fr. buit deelden. Onder hen bevond zich eene vrouw, welke insgelyks achter de grendels gezet is. Tusschen de maendag aengehouden dieven bevin den zich zekere S..., bygenaemd de Rus, en V. 0.... De laetste is gevat op het oogenblik dalhy zich met zyne beminde in de statie bevond, om de plaet te poetsen. De Rus was de kapitein der bende; het is hy welke zondag zyne medepligligen aenwakkerde om de politie te mishandelen. De policie heeft dynsdag morgend nog twee schel men aengehouden, voor medeplichtigheid in de tal ryke gekwalificeerde diefstallen, sedert meer dan een jaer in onze stad gepleegd. Het getal der aengehou- depen, welke aen de bende deelmaekten, beloopt nu reeds tot zeventien. Dagelyks worden er, ien gevolge der inslruktie, nieuwe mandaten van aenhouding uitgevaerdigd. De bende moetpmtrent dertig a veertig man sterk geweest zyn. Zy was verdeeld in dry ploegen; elke ploeg had haren meester, welke men kapitein of lui tenant noemde. De ploeg van-Seis, bygenaemd de Rus werkte 's nachts in de stad en in de omliggende ge meenten. Ze stolen met braek en beklimming; nul waren deze kerels, welke de diefstallen in Borger- hout, Berchem en by M. Roosbroeckx, Ouden Steen weg, begaen hebben. I11 een enkelen nacht, stolen zy soms voor meer dan 3,000 fr. koopwaren. De schel men braken de blindekens open, besmeerden de ven sterruiten met zeep, en verbryzelden dezelve alsoo, zonder soms het minste gerucht te maken. Deze ploeg was samenge.steld uit de vier behendig ste schelmen der bende, le weten: Seis, bygenaemd deRuskapitein; Van der Meer, deserteur, bygenaemd Jef uit den Seefhoek, luitenant; Van der Hoef, byge naemd de Bult en van Neer, bygenaemd Jan de Neus. Terwyl twee dezer schelmen braken en plunder den, stonden de twee anderen op schildwacht aen den hoek der straet. Het zyn ook deze kerels welke, eenige dagen geleden, de policie aengevallen en mis handeld hebben. Alle vier zynoud-veroordcelden. De tweede ploeg, werd besluerd door Van Tongel, 20 jaren oud, woonachtig in de Beggynenstraet; deze kerel was nauwelyks dertien jaren oud, toen hy reeds eene veroordceling onderging. Nooit heeft' hy willen werken of oppassen. Deze ploeg ging op eene geheel andere wyze te werk dan du cerate. Van Tongel bragt zyne medeplig ligen aen de Schelde; met een of meer bootjes vaer- den ze lot tegen de kaei, en stolen de kostbaerste koopwaren, welke aen den boord der rivier lagen. De schelmen waren voorzien win yzeren haken en koorden; ze haekten de koopwaren vast, trokken ze in 't water, en verwyderden zich alsdan met hunnen buit. Op deze wyze hadden ze, in den nacht dat de dievery ontdekt werd, voor eene waerde van 700 fr. huiden gestolen. Aen het hoofd der derde ploeg bevond zich A. Weels, beter gekend onder den naem van Kareisoud-maga- zynier, woonachtig in den Beylengang, Breedestraet. Weets stool by middel van valsche sleutels. In zyne hoedanigheid van oud-magazynier, kende hyzeergoed de byzonderste magazynen der stad, en maekte van deze kennis gebruik 0111 ze dapper te bestelen. Voor zien van valsche sleutels, drong hy met zyne mannen in de magazyncu en soms roofden ze in eenmael tien balen koffie. Een andermael stolen ze 6 balen wol, ter waerde van 6000 fr. Waer de schelmen met het gestolen goed verbleven zyn, dit zal het onderzoek bevvyzen. Seis, winkelier in de Breedestraet, een der opkoopers, zit reeds ach ter de grendels. Een andere opkooper, zekere Jans- sens, woonachtig op de Steenhouwersvest, is er in gelukt de plaet te poetsen. De 6 balen wol, ten nadeele van M. Mauroy gestolen, zyn te St-Nikolaes ontdekt. De bende was goed ingericht; ze had een pryscou- rant van de gestolen koopwaren opgemackt. Het grootste gedeelte der deelnemers werkle.byna nooit. Ze hadden zich verstaen van, in geval er verraed was, onmiddellyk in verschillende richtingen te vluchten, den buit achterlatende; ook hadden ze .gezworen elk ander nooit te verraden. By het deelen van den buit ontstond er soms twist onder hen; ze hadden een boekhouder en 't schynt dat deze niet al te just de optelling maekte. De onderaerdsche gangen, dezer dagen te Luik ontdekt, bestonden reeds 400 jaer. Zy hadden vroeger tot eene waterleiding gediend. Men zal zich herinneren dat op den zondag Lcetare, door Mgr Adamès bisschop van Luxemburg, interdikt werd gelegd op de parochiekerk der Luxem- burgsche gemeente Kayl, welke zich genurende de laetste Vastenavonddagen, reglslreeks of zydelings aen de schandelykste beschimpingen jegens den gods dienst had schuldig gemaekt. Den 2 paeschdag, is de geheele parochie in proces sie naer de stad Luxemburg getrokken, om er voor het beeld der H. Maegd, patroones der stad en van het groot-hertogdom, eerherstelling te doen voor het ge geven schaendael. Dit beeld der H. Maegd is den 2 juny 1866, door den H. Vader gekroond geworden; de Paus had voor die gelegenheid den kardinael Reisach gezonden. Daegs te voren, toen het blyde Alleluia door de geheele katholieke wereld weêrklonk, heerschle in Kayl de stilte des doods. In die stilte had de genade gesproken. In het holle van den nacht en te midden van gesnik en geween, biddende uit den grond des harten en met luide stem, doorliep de processie, met den meijer aen het hoofd, de straten van Luxemburg, en bevond zich reeds ten 7 ure 's morgens in de kerk van 0. L. V. der Bedroefden. Na daer langen tyd gebeden te hebben, woonden de parochianen van Kayl gezamentlyk de II. Misse by, welke in de zelfde kerk ter bevryding van den H, vader werd opgedragen. Dit klaer bewysvan diep berouwov u t gebeurde, heeft Mgr Adamès onmiddelyk tot de c van het interdikt, doen overgacn; zoodat Kayl ,ü- vat

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2