N° 79. Zondag 30 Juny 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Naer de grot van Han, Aelst, 29 Juny. Kiezers der stad Aelst. Een droeve verjaerdag. Ituilenhiudsch Aicuws. G-azette van Aelst Het Bureel von het blad 1» geve»tlsd ln de Kai.elle.trnet IV" 11, vener olie brieven, gelden, c-nz. vr.i-lit.rj moeten toegezonden worden. Abonnemeiitsprys CS Fr» 'sjaers, voorafbetnelbacr. Voor den bulten kan men Inecbryven In al de pottkantoorcn, en voor de lundelyke gemeenten by de brlerdragem. Het plegtig, het beslissend oogenblik nadert. De stryd is hardnekkig; maer by zal uitkomen ten onzen voordeele, \vy hopen het, en onze hoop is vast gegrond. De kiezers van Aelst, vooraleer te beslissen in wiens handen zy het lot der stad gaen toe vertrouwen, hebben al te ernstig nagedacht op de ontzaglyke magt waerover een gemeente- bestuer beschikt. Zy weten welk groot getal onzer wetten door de gemeente overheid wordt uitgevoerd, en zy hebben ondervonden dat, zoolang het Land huis afhing van de coterie, de burgers onder den onverdragelyken dwang stonden der coterie, terwyl, sedert de katholieke meerderheid in den Raed zetelt, die wetten zyn uitgelegd en toege past geworden in den zin der vryheid. Zy weten dat twee allerbelankrykste vak ken -van het onderwys onder het toezigt staen van de gemeente overheid. Het lagere en het middelbaer onderwys worden geregeld en be st uerd naer de wet van 1842. Deze wet waer- borgt de vryheid van onderwys en de godsdiens tige opvoeding onzer kinderen. Zoolang de katho lieken aen het bestuer zullen zyn, zal die wet geëerbiedigd blyven; vervang men ze door de vryheid- en godsdiensthatende coterie, die wet zai verdwynen, of verkeerd uitgelegd worden, gelyk het gebeurd met de wet op de kerkhóven. Het dekreet van prairial, jaer XII, is niet ingetrokken; waer de liberale coterie aen 't be wind staet, leent zy haer gezag tot het schandig schenden onzer gewyde begraefplaetsen, terwyl \vy aen onze katholieke meerderheid de wyding van het nieuw kerkhof hebben ie aameen en wy niet te vreezen hebben dat, zoolang zy besturen zal, het kerkhof zal geschonden worden. Dit weten de kiezers. —Zy weten ook dat de hand van het gemeente- bestuer zit in de godshuizen en de bureelen van weldadigheid, en, sedert de katholieke gezind heid zich met dien belankryken dienst mogt be moeien, kunnen de kiezers de vergelyking daer- stellen tusschen het eene bestuer en het andere. ïnsgelyks kunnen zy oordeelen over het verzorgen der andere openbare diensten, aen wier hoofd de gemeenteraed staet, hoe stads- finantisn, het is te zeggen, de duer gewonnen penningen der burgers, sedert deze laetste jaren worden besluerd. Sedert de katholieke gezindheid hare verte genwoordigers op het Landhuis heeft gebragt, sedert daer de bekwame,-onomkoopbare, deftige en onbaetzuchtige burgers zetelen wier naem men steeds met eerbied en herkentenis uit spreekt, gaet de stad vooruit; dit kan niemand miskennen, niemand aen welke party hy ook behoore. Wilt gy dus, kiezers, dat bloei en vooruit gang, dat zedelyke en stoffelyke welvaert het aendeel blyven onzer schoone stad, zendt terug naer het Landhuis de heeren die daer sedert jaren onze ware belangen zoo druk ter harte hemen; zendt ze terug in gezelschap der nieuwe katholieke kandidaten die, even als zy, ons ver trouwen weerdig zyn en plegtig beloofd hebben de voetstappen hunner vrienden te volgen. Kiest dus voor de heeren VAN WAMBEKE, Victor. DE WOLF-COEVOET. BETHUNE, Paul. VERBRÜGGHEN, Charles, Avocat. MONFILS, Fransois. DE -BIÈVRE, Albert. GHEERAERDTS, Frangois. VAN WICHELEN, Edouaril. BORREMAN, Emile. VANDERHAEGEN, Charles, Docteur. DE MEULEMEESTER, Emile. MOYERSOEN, Frangois. CALLEBAUT-CALLÈBAUT, Charles. DE GHEEST, Joseph. VAN DEN BOSSCHE, Pierre. Bqrigt wegens de Kiesbriefjes. De kiezers worden verzocht om aen hun Kiesbrielje geene hoegenaemde uilschrabbingen of veranderingen toe te brengen, want de Kies briefjes waer op-namen uitgcschrabt zyn of an dere bygevoegd, zyn nietig en konnen in reke ning niet komen. f VERDEELING DER "kIESBURËELEN. 4e BUREEL. Stadhuis. 208 kiezers. VoorzitterAl.-Y.au \Viclial<m._ StratenAchterstraat, Bisschopstraet, Dam, Graenmarkt, Grootemarkt, Kapellestraet, Kerkestraet, Moicnstraet, Roozemarynstraet, Vaert, Yaertstraet, Werf. 2e BUREEL. —St-Eloi, (Esplanade.) 236 kiezers. Voorzitter: M. Van Wambeke. Straten: Commerciestraet, Cumontstraet, Esplanade, Esplanadestraet, Denderstraet, Fa- briekplaets, Gazometerstraet, Gheeraerdtsstraet, Keizerstraet, Korte Ridderstraet, Lange Bidder- straet, Leopoldstraet, LeopoldstraetpoortJ'eper- straet, Slatieplein, Statiestraet, Tragel, Veld- straet, Vooruitgangstraet, Vryheidstraet. 3e BUREEL. Afspanning Meiboom, aen de Zoutstraetpoort. 246 kiezers. Voorzitter: M. De Ryck. Straten: Botermarkt, Hoogstraet, Hop- pemarkt, Groote St-Jorisstraet, Kleine St-Joris- straet, Keizerlykeplacts,Korte Zoulstraetv Korte Nieuwstraet, Nazarethstraet, Nieuwstraet, Zon- nestraet, Windmolenstraet. 4e BUREELBenedenplaetsSchouwburgzael 212 kiezers. Voorzitter: M. Vanderlieyden. StratenBrabantstnaet, Brusselschen Steenweg, Erembodegerostraet, Gehucht Immer- seel (Somergem), Houtmarkt, Klapstraet, Lange Zoulstraet, Pontstraet, Stoefstraet, Sluijer- straetje, Vischmarkt. uit het dagboek eener Studentenreis. (1) (le VERVOLG.) Met kloeken moed en vasten voet trokken vvy de donkere holen van den kuil binnen. Haest bevonden wy ons in het midden van prachtige gaenderyen en onafmeetbaer ruime zalen, behangen en bemeubeld met ik weet niet wat al wonderlyke en grillige gewrochten, gevormd door duizende drop- steenén van allen vorm en alle grootte, cpreizend uit den grond of neerhangend van het gewelf. Wondere werking der natuer! Sedert eeuwen brengt zy daer met onafgebroken geduld het dropje water by dat van de rotsen lekt, hoopt zy het slofje kalk op welke het bevat om voor hel verbaesde oog eene gansehe schep ping le ontvouwen, zoo nieuw, zoo buitengewoon dat, wie ze nooit aen schouwen mogt, er zich onmo- gclyk een gedacht kan van maken. Ja, daer voelt men zich in cenen lol alsdan volstrekt onbekenden wereld, on, voor weinig zich de verbeelding aen 't tooveren zet, ontdekt men vreemde dingen in de grol: nien- schenhoofden en dierenkoppen, engelen en duivels, grimmende dwergen, walsialtige reuzen in dreigende houding, monsters van allé slaeh die u uit alle hoeken en kanten aengrynzen.... Wie de Tentatic van St-An- toon gezien heeft naer Callot vjndt ze daer terug, maer in het groot. (I) Verboden over te nemen. Hier reikt een witte zetel, van tintelend gekristali- seerd albast, u zyne armen en noodigt u tot de rust; daer verheft zich een riiajestatische troon, verder ontrollen zich prachtige verhemelten en Uitgestrekte draperieën over glinsterende fonteinen en golvende watervallen, verder nog, in het midden der grond- kegels, ryzig als masthoornen, en der gewelfkegels, dreigend neerkomend als hel zweerd van.Damocles, altaren met hunne kandelaers, lievevrouwbeelden, aenbiddende geesten en onlellyke andere gedaenten, meubels en gereedschappen, die van de grot van Han een echt toovcrpaleis maken. In de zael welke uien noemt voor zooveel ik onthouden heb la salie des draperies, genoten wy een voorlrcfïelyk schouwspel. Die zael is zeer ruim zoo dat, in de halve duisternis waer het flauw lanteern- lieht van den gids dezelve versmolten laet, het oog er. onmogelyk de diepte kanvan meten.Zy hangt geboogd over de Lesse die bruischt en kabbelt in volle water een dertigtal voeten diep onder het houten brugsken dat men voor de bezoekers er heeft overgeslagen. De vout is in gansch hare lengte bekleed met tamelyk lang afhangende versteende draperieën. De versteo- ningen der grot zyn op zekere dunte, zeer doorschy- nend. Eensklaps ontvlammen een acnlal stroofakkels, zy klimmen en houden stand achter de gedrapeerde d'ropsLccnen.... een stroom van smeltend goud en brons lieflyk herknetst en wiegelend op vlottende rivier! En,'terwylwy daer in bewondering verslonden stonden hoorden wy, wy weten niet van waer, eene stem zich verheffen. Die stem scheen van uren ver le BUREEL. Roklijf, (Aelst-Schaerbeke), Gentschen Steenweg. 253 kiezers. Voorzitter: M. Charles Verbrugghen. Straten: De Mot, Gentschen Steenweg, Gentschestraet, Koolstraet, Leedscheweg, Linde- straet, Nieuwbeekstraet, Oonegem, Ouden Aer- deweg, Paddenhoek, Postweg, Ste-Apolonia, St-Job, Schcrrestraet, Schoolstraet, Zoutstraet poort. 6e BUREEL.De Ark van Noë, aen de Molen- Straetpoort. 283 kiezers. Voorzitter: M. Philemond De Wolf. StratenBeekstraetBergenkauter, Bergc- straet, Binnestraet, Bolleweg, Botermelkstraet, Breedestraet.Dendermondsche Steenweg, Dom- pelstraet, Driesstraet, Geldholstraet, Groen- straet, Hammestraet,Hovenierstraet, Kleistraet, Koeistraet, Langestraet, Molendries, Moorsel- scbebaen, Papestraet, Roozendreef, Varkens- markt. Te samen 1438 kiezers. Jy, I I Den 22 juny, 1871, overleed alhier de heer Albert Lienart* inleven Volksvertegenwoordi ger van ons Kanton en Gemeenteracdslid der stad. De gedachtenis van den bekwamen en diep- betreurden volksvriend, in vollen bloei der 'jeugd aen zyne familie, aen zyne ontelbare vrienden en aeit de katholieke gezindheid ontrukt, leeft immer voort in ons midden. Zondag verleden, 23 dezer, werd door de on- afhankclyke en bewarende associatie der stad eene kroon gedragen op zyngraf; 's anderendaegs werd, in St-Martenskerk, zyn plegtig jaergetyde o-A/nno-flajii} /Ion rtnir p:uljpn Afin plegtige dieilSt Tübkc zyner vrienden. Elkeen dier plegtigheden vond buitengewone toeloop van volk. By de 'eerste dezer sprak M. Gustaef Van Wichelen eene redevoering uit welke wy ons verhaesten mede te declen Munheeren, Medeburgers, Vrienden. Wij zijn hier clan weêr voor dit graf, waar wij, oen jaar geleden,met de droefheid in deziel.de stoffelijke overblijfsels zijn komen neerleggen van den heer Albert Lienart, volksvertegenwoordiger en gemeente raadslid; onzen vriend, onzen broeder! Wij komen hier troost zoeken voor onzen rouw, wij komen ons vriendenhart nog eens uitstorten, wij ko men met betraande oogen, aan hetgedenkteeken door zijne achtbare familie opgeregl, eene Kroon hechten; eene Kroon van onstcrfelyke bloemen, afbeeldsel der hemelsche kroon die het hoofd van onzen vriend om straalt, afbeeldsel der liefde die Aalst aan Mijnheer Lienart bewees en zal blijven bewijzen, zoolanger in onze stad een edelmoedig hart zal kloppen. Ach! op dezen eersten verjaardag der dood van on zen duurbaren vriend Albert wordt onze hartwonde opengerukt, en onze ziel met smart overgoten, gelijk op den dag van droefheid en rouw, toen de akelige woorden: Mijnheer Albert is dood!! Aelst deden hui veren en sidderen; toen duizende mannenwangen met tranen werden besproeid; toen alle hoofden op de borst zonken; toen de moedeloosheid ons aangreep; toen hel iu onze harten zoo bitter klonk: Onzen vriend, onzen leidsman is dood Ja, hij was onze vriend, die goede, teedere, lieftal lige jongeling, hij had onze harten gewonnen, hij had ons om zoo le zeggen door zijne liefde betooverd, wij waren op weinigen tijd als ware broeders aan hem verkleefd. komen en.... vond geen weerklank. Eene andere klom uit de tegenzyde der zael, tusschenpozend roe pend iets als: Grotte de Han. Plotselings ontwaekten honderd Echo's te gelyk, antwoordende op de zelfde maet Grot-tc-dc-Hun. Langen lyd nog hadden wy onze bekoorde zinnen met al die vreemde wonderen verzadigd, ware er nie mand tusschengekomen om onze geboeide aendacht op de onaengenaemste wyzc af Ie keeren. Het was eene reeds bejaerde dame, eene waelin, een lastig wyf dat ons reeds meermaels gedurende onze wande ling voor den voet had geloopen. Nu was zy, wy weten niet in welken brabbelenden tongval, aen 't jammeren dal men haer kleed in brand stak. Wy wilden ze den mond stoppen, maer te vergeefs. Een myner makkers stelde schertsend voor (rok en dame) te blusschen in de Lesse. Zy nam de verdreiging voor ernstig op, morde dat zy M. den Directeur zou spreken en zweeg eindclyk. Wy waren de grot ingegacn te voet en te water voerden wy eruit. Men scheept in op vorschillige booten en daer.... gaen eensklaps al de lichten uit,en het is iu de diepste duisternis dat men klotst en schommelt, en stevent langs die onbekende oevers. Ook de angst was alge meen, -en, bevond eVzich op ditoogenblik een god- delooze onder ons, nog ben ik zeker dat hy lyf en ziel zyuen engel bewaerder aenbeveelde. Men zoekt, men roept elkander; maer te vergeefs: de stem vergaet in dit afschrikkelyk oord en blyfl zonder antwoord, zon derweergalm. En onzen leidsman, ja, dal was hij ook; dat herin neren wij ons des te vuriger daar wij nogmaals gaan strijden om de grondstelsels der onafhankelijke en katholieke gezindheid hier ter stede te doen zegepra len. Achik hoor nog de kloeke taal van onzen af gestorven vrien'd de gemoederen tol dien edelen strijd aanporren; ik zie hem op de eerste rangen staan'de andere aanmoedigen, blootgesteld aan den overvloe- digen laster welke zijne tegenstrevers hem niet spaar den en welke hij met zijne ware kristene gevoelens kon overwinnen, met des te iheer vuur strijdende, naar mate de vijand hem meer vergiftigde schichten toewierp. Kon die kloeke en verstandige leidsman in onze ge lederen terugkeeren, hij zou ons op maandag t julij ter strijde aanzetten, en ooggetuigen zijn van de wijze op welke onafhankelijke en katholieke burgers zich wreken over de eerschenders der achtbaarsle familien onzer stad; hoe,onafhankelijke en kalholijke burgers, de mannen verstoolen, die op al wat zij eerbiediger^ hunnen laster en logen werpen; hoe christcne Imr- gors de vreemde goddelooze schrijvers verwerpen, die niet werken dan om onze medeburgers, zoo niet door het verlies huns geloofs, ten minste door deszelfs ver zwakking, in oenen afgrond van ellende te sloolen. Maar, eilaas! neen, onzen welbeminden en duurba ren vriend Albert hebben wij het geluk niet meer, le bezitten; hij is ons onwederrocpelijk ontroofd. De Heer heelt hem verengeld. De aarde was hem niet meer waardig. Hij was rijp voor den oogst. Neen, Albert zal Onzen strijd niet bijwoonen. Maar katholieke kristenen, Sursum Corda, het hart omhoog, den blik naar den Hemel, waar vast de ziel van onzen vriend hel loon der brave strijders geniet. Vandaar! werpt hij zijne liefderijke oogen op zijne achtbare familie die hem zoo bitter beweent, op zijne talrijke vrienden die hem geen oogenblik uit hun ge heugen kunnen verliezen, op zijne lieve geboortestad welkehij zoo geestdriftig heeft bemind, zoo trouwhccll gediend. Vooruit, kloek in den strijd, roept ons de ziel van onzen grooten vriendoh ja, broeder, vriend, leidsman, ja, wij zwecren hot hier op uw gezegend graf! wij zullen in den strijd niet wankelen, wij zullen uwe les sen niet ontrouw worden, wij zullen uwe voetstappen »aa|>auiiAa, .utt'a gttdvruuhiighoid naleven en strijden opdat uw gewijd graf hier nooit bezoedelt worde! op dat, hier nooit de kille hand der vrijdenkers uwe rust Iconic stooreri en ons heilig kerkhof onleere. Ja, bet zij hier plechtig gezworen, strijden zul len wij om ons aller overtuiging, steunende op den onwrikbaren grond van godsdienst en waarheid, te doen zegevieren; strijden zullen wij en blijven strijden tol het einde toe, opgewekt door hel aanden ken van U, o duurbare, om eens met II den loon der brave en dappere kristenen te mogen deelen. En nu, nu hechten wij aan dit duurbaar graf eene Kroon van onvergankelijke bloemen Vriend Albert! ontvang onze hulde! zy spruit uit ware oprechte vriendenharten, zij komt van wegens de maatschappij der onafhankelijke, aan welke gij zoo va§t waart verkleefd. Vaarwel o vriend, vaarwel! Het hart diep ontroerd, maar tevens vol moed,"nemen wij afscheid van uwe duurbare overblijfsels. God geve ons, dit in onze bede, de noodigo sterkte om onwan kelbaar den heiligen strijd voort te zetten, dien wij aanvingen onder uw-geloide. Vaarwel, Albert, vaarwel FILVNKRYK. Mei valsche bankpapieren werden en wor den vele inensclien bedrogen, niet altyd echter onder omstandigheden als de volgende: Een tuinier naby Par'ys kreeg bezoek van iemand, die hem vroeg ot' zyn huis lydens do Cornmune niet geplunderd was geworden, cc Ja, antwoordde de tuinier met eenen zucht. Ik word door de wroegingen myns geweten tot u De roeiers lachten met onze vrees en zochten ons gerust te stellen, maer ongelukkiglyk waren de damen aen 't kermen gernekt en er was niets aen te doen. Wie .huilend bovenlag, wy herkenden de stem, was onzeWaelin uil de drapcriezael. Zy zwoer dat zy aen 't zinken was en sprak van den politie-commissaris. Een spotter riep haer toe: zink maer, madam, en.... goeden avond! Een krachtig silence! dreunde tegen het gewelf. Ginds, ver in.de verte, gaet eensklaps een flauwe glans op, flauw en bleek als de scliyn der m«cn en alle vrees is verdwenen. De glans verheldert en gliml reeds op de rimpelende haerkens die wy bevaren, cn het is onder dit toover- lieht altyd groeiend, dat wy de laetste gewelven dei- grol ons langzaem zagen te gemoed komen. De bogen, de dropsteenen spiegelen zich in den vloed en vlugton sidderend en dansend onder onze schuilen. Het is de kroon der grot, het is haer laetste tafereel, tafereel zoo niet hel meest grootsch cn ma- jeslalisch, dan toch liet lieflykslo. m Eindelyk vertoont zich het daglicht in gansch zynen luister: wy groeten hel met vreugd na er dry uren van beroofd te zyn geweest, en wy slappen af in hel mid den van hel loover en van de bloemen. Vooraleer ons T vaervvel te zeggon vulde de gids zvn kanon, en loste het 'schot onder het gewelf. Welk afgryselvk gedruis! De sombere kuil is ervan ontroerd en de weerga lm bromt en roll en dommelt van afgrond tot afgrond.... Wordt -voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1