N° 81. Zondag 14 July 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Maria van Braband, Aelst, 15 July. Gemeentekiezingen Kermis van Aelst. Heden ik, Morgen gy! Builenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van het bind In gevestigd In de Kapellentraet IV0 II, waer nlle brieven, gelden, enz. vrnchtvry moeten toegezonden worden, /tbonnementsprys SS fr. 's Jners, vooraf belaelbaer. Voor den bulten kan men lnschryvea In nl de postknntooren, en voor de Inndelyke gemeenten by «le ItrleTdrngers. Brussel, (geene worsteling), Doornyk, (gedeeltelyk).) Namen, Gent. Luik. Mochelen. Veurne. Diksmude. Diest. Leuven. Antwerpen. Yperen. Oostende. (id.) I'S dei-behoudende denkwyzc Brugge, (de helft). Verviers, (gedeeltelyk). Charleroi, (id.) likkcl, (Defrd is buiten). Roeselare, (zonder worsteling). Thielt, (id.) Waesten, (id.) St-Nikolacs, (id.) Aelst, Dendermonde, I.okeren, ltonsse, Geerardsbergen, Ninovc, Eckloo, Poperinghe, Meenen, Kortryk VVervik, T urnhout, Lier, Nyvcl, Wat de plallelandsche gemeenten betreft, in de Vlaemsche provinciën hebben dacr meer dan de dry vierden zich een ka tholiek bestuer gegeven. Het is nu veertig jaer dat wy van Holland zyn gescheiden om eenen onafhankelyken staet uit ie maken, en sedert 1830 he'eft Belgie om zyn wyze en voorzigtige doening de achting van gansch Europa verworven. Overvloed en ryk- dom binnen het land, eer en aenzien by den vreemde, zietdaer de schoone vruchten van veertig jaer werkzaemheid en vryheid. Ongelukkiglyk, in het midden van dien altyd toenemenden voorspoed, vergeet men maer al te dikwyls de oorzaek waeraen die voortrefFc- lyke toestand te danken is. In de hevigheid van 'den politieken stryd verliezen de partyen al te dikwyls uit het oog dat het de Eendragt is die, ons demagt heeft gegeven om ons vry te maken. Wanneer onze provinciën zichaen Holland heb ben ontrukt, bestond de volkomenste overeen komst en eenstemmigheid tusschen deverschil- lige gezindheden: Katholieken,liberalen envry- denkers streden hand aen hand om het regt der Belgen te doen zegepralen. Het is dus aen de Eendragt dat Belgie zyn bestaen is verschuldigd en door de Eendragt alleen zal het blyven be staen; ontstaen uit de Eendragt, zal het slechts voortleven door de Eendragt, want het is eene lang beproefde waerheid dat in de zelfde oor zaek waer de Staten hunne opkomst hebben ge vonden zy hun voortdurend bestaen en aengroei- enden bloei kunnen ontmoeten. De hardnekkige tweedragt, de nydige verdeeldheid, de gewel dige scheuring zyn dus zoo veel gevaervolle klippen welke wy te vermyden hebben, willen wy onze onafhankelykheid en ons geluk niet zien schipbreuk lyden. In een land ingerigt als het onze, is de politieke stryd onvermydelyk, het is als de ziel onzer instellingen; maer die stryd moet vry zyn van alle persoonlyke baet- zucht, van blinde zucht naer overheersching en Ongelukkige gemalin van Lodewyk den Gestrenge. (Episode uit de Belgische geschiedenis der dertiende eeuw.) 1. Lodewyk II, hertog van Hoog-Beieren en van het palatinael des Ryns, huwde in 11254 Maria, dochler van Hendrik den edelmoedigen, hertog van Braband, en beminde .zyne echtgenoote zoo teedeclyk als hare jeugd en schoonheid, haer geest en bevalligheid zulks verdienden. Hunne dagen vloeiden in het zoetste geluk, in de bekoorlykste eensgezindheid; en iederen dag strengel den hunne herten zich nauwer aen elkander; hunne woon was het verblyf der liefde en des vredes; van dat heil, welk men zoo zelden onder de gewelven der prinsen-paleizen aentreft.... Zoo vervlogen twee heilvolle jaren, toen Lodewyk cene reis ondernam naerdcRyn-gewesten, waerdebe- langen zyner regering hem dringend riepen. Roerend was het vaerwel der vorstelykc gelieven; vooral Maria's acndoening was hevig, toen Lodewyk den afscheidskus gloeijcnd op hare wangen drukte, en een onuitsprekeiyk iets boeide hare tong; vruchteloos poogden de minvolle woorden haers gemaels, zync verzekeringen van heilige trouw, het vooruilzigt op een spoedig wederzien haer te troosten. In stommen weemoed slaerde zy voor zich heen, eene onvcrklaer- bare huivering beving haer, even als of een naer en bang voorgevoel haer voorspelde(leze kus zal de laet- ste zijn. Dan de ridders en heeren stonden reeds op 't voor plein verzameld, de briesschcnde rossen stampvoetten, de trompet weerklonk door de zalen en gewelven, en slechts voor doelwit hebben den bloei en dc welvaert van het land. In het oogenblik der drukste opgewondenheid, gelyk in de tegen- woprdigheid van welkdanig gevaer, moeten wy ons de nationale leus herinneren, de leus van 1830: Eendragt maekt magt. Men heeft zelden zoo grooten toeloop gezien op onze kermis dan dees jaer. Vele inwooners wel is waer hebben zich onthouden, uit oorzaek van politieken rouw; maer de algemeene geest drift die heerschte maekte die leemte onopmerk- baer, terwyl ze onze schoone buitengemeenten van 't omliggende honderdvoudig invulden. Het uitstekend korps kunstenaars, dat men het Muziek der Gidsen noemt, heeft ons zondag met een Concert vereerd gelyk het alleen er weet te geven. De groote markt was te klein om de toegesnelde menigte plaets te geven eii op het balkon van het Landhuis zaten de schoon ste familien onzer stad vertegenwoordigd. On- noodig te zeggen hoe geestdriftig dc voorgedra gen muziekstukken werden toegejuicht. De heer Burgemeester bedankte de kunst enaers .in den naemder stad Aelst waerna dezelve eene prach tige collatie werd aengeboden. De beroemde Harmonie verliet dc stad onder den indruk van het hoffelyk ontliael dal haer van wegens den burgemeester en de burgery van Aelst was te beurt gevallen. Den avond van het Concert werd een schoon Vuerwerk afgestoken. M. von Bismark houdt dp vervolging legen de Kerk en de katholieken van Duilschland vol. Hy heeft nu eens de Eranschen neergeslagen, nu wil hy de katholieken neerslaen, en hel protes tantism in Duitschland oppennagtig maken. Ge weet nog dat een blad van Italië de Unita Cattolica, Louis Napoleon voorspeld heelt dat hy vallen zou, vallen als een steen toen hy de handen aen den Paus sloeg; nu schryft datzelfde blad eenen brief, die zoo gezegd, door Napo leon III geschreven is, aen prins von Bismark. De brief is kurieus genoeg om.hicr in zyn ge heel te worden opgenomen, om de groote waer- heden die er in- staen: Ilodie mihi, eras tibi. Prins. ik.zie met buitengewoon plezier dal gy den weg ingeslagen zyt, die my heeft doen wegjagen en Frankryk zynen ondergang heeft naby gebra'gt. Ontvang m'yne gelukwenschcn! Uwe dagbladen en uwe vrienden zeggen dat er een afgrond ligt tus schen het proleslanlsche duitsche keizerryk en den onfcilbaren Paus, en dalhet meiischelyk geslagt voor dcel behalen zal by de vernietiging die Duitschland tegen den tweede, welke de niagt der duisternissen is, onderneemt, en gy begint met de Jesuieten.aen te randen. Zoo ben ik ook begonnen. Gy verzei u legen dc katholieken, en u door myne denkbeelden latende leiden, zocht gy den Paus le bevechten door eenen kardinael lot uwen gezant te kiezen. Zoo was ik ook gewoon Pius IX te plagen, toen ik veinsde my aen zyne voeten te werpen en my altyd zyn devoten zoon noemde. Lodewyk verliet in vollen ren zyn lustslot, gevolgd door den adclyken stoet.... Maria loosde hare smart in den boezem harer schoon zuster, de koningin-weduwe Elisabeth, en verbleef met deze te Schwabischwerth, thans Donauwerth, stad die eenmael Maria's weduwgift zou wezen.... II. Gedurende de afwezigheid des hertogs bood zich eene gelegenheid aen ter zending van eenen brief. Maria gaf haer boezem lucht in de vurigste uilbocze- mingen harer trouwe genegenheid, üaer hert schetste hem al het biltere van 't afzynswee met het hygend verlangen naer-de spoedige hereeniging; ter zelfder tyd zond zy eenen brief aen zekeren ridder, Raugrafe. gcnacmd,een harer verkleefdste en opregtste dienaers en die zich thans in 's hertogs gevolg bevond; en devvyl de bode niet lezen kon, verzegelde de hertogin den brief aen haer' gemael met rood, den anderen met zwart lak, ter gemakkelykc en zekere herkenning. In weerwil dezer voorzorg, bedroog zich de bestel ler; zoo dat de brief van Raugrafe overhandigd werd aen Lodewyk.... Deze had nauwelyks denzelven doorlezen, of eene geweldige gramschap vervoerde hem buiten ziehzel- ven; als een verwoede sprong hy op en doorslak den armen bode met zyn' dolk, beklom zyn peerd eu ylde als vliegende naer Donauwerth. De kapitein der lyfwachten den hertog ziende nade ren, trad vooruit om zyneu heer deu schuldigen eer bied te bewyzen; doch viel oogenblikkelyk, doodelyk getroffen door een' sabelhouw. Hclitta van Bromberg, cere-dame der hertogin, die hy by toeval ontmoette, onderging hetzelfde lot; de groot-meesteresse van 't paleis wierp hy van boven uit een' torengalm, en kwam zoo, schuimbekkend van woede, als een razend dier, by. zyne familie, die op zyn' enkelen acnblik luidkeels genade vroegen. Het gezigt zyner vrouw vermeerderde zyne dolle vervoering, die zoo hevig Tusschen den oorlog, dien gy nu aen het opper hoofd der katholieke Kerk verklaerl, en dien, welken ik zelf hem aendeed, vind ik, prins, eene volkomen gelykenis van gedachten, stelsel en handelingen. Ben ik niet opgetreden met de plegtige verklaring dat de Paus hersteld moest worden in al zyn reglen van wc- reldlyk vorst? Zoo ook sprak uw koning Wilhelm op den 15 november 1867 tot de vertegenwoordigers van zyn volk: «Myn gouvernement zal zyne poogingen aenwenden om voldoening te geven aen hel REGT, dat myne kat holieke onderdauen hebben op myne bezorgd heid voor het handhaven van dc waerdighcid en do onafhankelykheid van het opperhoofd hunner Kerk. Dry dagen daerna ontving hy een adres van de kalholiekei) van Keulen, die uwen grooten meester smeekten de noodzakclyke middelen aen te wenden om de vryKeid en onafhankelykheid van den 11. Stoel en dezes "bezittingen te verzekeren en le handhaven. En dit adres werd later gevolgd door adressen uit El- berfeld, Maintz, Trier, eilz. enz. Even als ik, Napoleon 111, my lydens den oorlog van 1859 altyd heel gevoelig voor den Paus heb ge toond, hebt gy ook gedurende den oorlog van 1870 uwe betuigingvan liefde en locgenegenheid zoo krach tig herhaoid, dat vele geloovigen meenden dat gy Pius IX ter hulp zoudl komen en hem verlossen van zyne vyanden. Wie herinnert zich niet eene beruchte partikulieredepeche, wacrin gv zegdetdat, wanneer de Paus Rome verliet, hy in Duilschland de besteen grootste bescherming en de hartelykste ontvangst vinden zou? Maer toen het gevaer voor my niet meer bestond, ik belyd het u, o groot man! ben ik wéér den ver schrik kelyl(8ten en wreodslen vyand van den Paus- Koning geworden. Ik heb het Kongres, dat hem In 1860 zou gered hebben, naer de maen laten loopen;ik heb de piëmonlecsche geucraels aengespoord de pro vinciën Marken en Umbrië te overvallen; ik heb be loofd het italiaensch koninkryk to erkennen; ik heb de inzameling van den Si-Pieterspenning in Frankryk belet; ik heb den hertog de Persigny en myne dag bladen belast het pauselyk gouvernement in diskre diet te brengen; ik heb de fransch-italiaonsche kon- ventie van 4864, die lot zulk een ongelukkige uitkomst leiden modst, gesloten. In een woord, wanneer ik de tegenwoordige rampen van Rome zie, moet ik Uitroepen: mea culpa, vica culpa, men maxima culpa. 't Is myn schuld, my'n schuld, myn allergrootste schuld. In dien tyd zegden my de klerikalen, vooral die van Italië, dal als ik my aldus aen den Paus sliet, ik omkomen zou. De Unita Cattolica durfde den 28 no vember 1866 een artikel drukken, getiteld: dc onder gang van het eerste en tweede keizerrijk en voorspelde mynen val. Napoleon lil valt den Paus non, zegde dat blad, des tp beter, hel laclsle uer dor Bonaparlen is geslagen. Ik lachte om die ongeluksvoorzegging als een man, die teenemael gerust was. Ik regeerde en werd door allen bemind en geëerbiedigd. De souvereinen van Europa kwamen my eerbied bewyzen, en gy zelf, o prins, zyt met uwen koDing naer Parys gekomen. Evenwel heb ik hel turynsche blad een procés aengedacnen het doen veroordeelen; maer toen het zyne boeten belaeld en de gevangenis verlaten had, hcrhaelde het: Sire, gy zult vallen, omdat gy den Paus vervolgd bebt en hem nog vervolgdEn ik lachte op nieuw, want in plaels van zooals voorspeld was le vallen, kreeg ik eene schoone volksstemming. Eilaes, prins, go weet wat er sedert met my ge beurd is, ën hoe een noodlottige oorlog my tol uwen gevangene, my van den troon beroofd en in balling schap gejaegd' heeft. Te midden myner rampen begin ik eindelyk le erkennen dat de ware oorzaek myner ongelukken de schandelyke vervolging was, die ik werd, dat hy nauwelyk§ in slacl was haer te verwytcn dat zy hem ontrouw' was, en te gebieden van haer oogenblikkelyk ter dood te brengen.... Nu had er een hert verscheurend tooneel plaels. Elisabeth smeekte in wanhopend handenwringen haer' broeder van zich le bedaren en toch te onder zoeken en te oordeelen, alvorens vonnis te vellen: de teedero en deugdzame Maria hield smekend zyne knieën omvademd, en snikte in heele tranen hare onschuld: zy bezwoer harenechtgenoot by hare liefde, by hare huwelyks-trouw,by Goddat zy hem immer wnerdig bleef... Dan, niets kon het woeste gemoed des bavbaers verzachten: neen! de gloeijende tranen der blceke lyderes, der onschuldvolle gade bluschten het verslindend vuer van zyncri valschen minnenyd niet.... hy gebood, en de ontheiligende hand des wree- (len heuls rukte de edele vorstindc getrouwe Echtgenoote van de knieën haers woedenden gemaels; als het weer loos lam sleepte hy haer ter slagtbank, en het offer werd voltrokken; in 't kasteel zelf sloeg de heul haer het hoofd af;... en hare ziel steeg hemclwaerts, te rein, le engelachtig voor 't bezit eens afschuwelyken dwingelands.... III. Geheel het hof, de gansche stad, ja al T volk, welk bare weldoende vorstin zoo harlelyk beminde, waren in rouw gedompeld. Niemand durfde het monster ge naken, dat als een pest of geessel alles met dood en vernieling bedreigde. Eindelyk ontwackte den on- menschelyken herlogalsuiteenen staet van verdwaesde geestverbyslering, en kwam tol de bewustheid terug; maer nu ook zag hy met afschrik en ontstelling de rampzalige gevolgen zyner overdreven jaloersehheid. Al spoedig ontdekte hy de.onschuld zyner deugdvolle gemalin; en het zelfverwyt, de pynigende wroeging, de follerendslc weedom verscheurden zyn hert, als een ellendig verworpeling rolde hy zich stuiptrekkend op zyne fluweelen sponde; dacht zich omgeven en den Paus deed ondergaen, en nu zoek ik myne fouten te herstellen. Zooals gy weet, heb ik te Parys een blad VOrdre geheelen;dit verdedigt .myne zaek,"terwyl veel andere my verlaten hebben. Den 13 mei, den d.ig waerop de Pans zyn lachtigslen verjaerdag vierde, heb ik het do volgende regels doen schryven De souvereine Paus Pius IX, de cerbiedwaerdige peter van den keizerlyken prins, trecdt.hcden zyn 80»10 jaer in. Pius IX, is de eerste Paus die zyne dagen ver lengd ziet boven de jaren der regeerïng, die aen don H. Petrus toegeslaen zyn.De deugden van Pius IX ver dienen deze goddelyke gunst, die de droefheid der katholyke wereld matigt. Nu moet ik u zeggen, o prin3, wat de smart my ner ballingschap vermindert. Openhartig zal ik hel u bekennen; het is dal ik weel dat gy u tot vervolger en vyand van den Paus hebt vorklaerd. Na de jaren van Petrus en den val van'l tweede Napoleonsryk gezien te hebben,zal Pius IX waerschynlyk ook den ondergang van het duitsche ryk zien. Ga dus voort tegen het Va- likacn te vechten. Iedere belocdiging.die gy den Paus aendoet, is eene slrael van hoop, die gy werpt in d<i bitterheid van myne ziel, dacr zy my uwen ondergang verzekert lk spreek uil ondervinding, o prins, en kondig u aen, wateertyds de klerikalen my acngekondigd heb ben. Op het oogenblik, waerop gy er het minst aon zult denken, zultgy met blindheid geslagen worden; gy zult ellendig vallen en gy niet alleen. Het keizerryk, datgy gesticht hebt, kan niet lang leven. Do tranen van den Paus hebben uwen ondergang reeds in do eeuwige registers'der goddelyke reglvaerdigheid op- geleokend. Ongctwyfeid zult gy spotion met myne profetie, omdat niets op dezen oogenblik u doet voorzien wat ik u nenkondig. Wat bel in mynê oogen klaer en dui- delyk maekt, is uwe houding tegenover den Paus en hel katbolicism. Toen de keizer van Duilschland zyne zege-depêches met God en dezes Voorzienigheid'be sloot, beefde ik; nu gy van loon veranderd zyt en gy de goddelyke gramschap over si afroept, verheug ik my,en ga ik my gereed maken het sterfgeval Ie schry ven van het tweede duitsche ryk. NAPOLEON UI. SPANJIü. Niets kan een denkbeeld geven van de ver- standelyke verwarring, die in de tael derspaen- sehe dagbladen voorkomt. De kwestie over welke zy jneest spreken, is die der nieuwe kiezingen. In elke party is zy liet voorwerp der tegenstrydigsle beoordeelin gen. Aen de eene sohynenzy als een niets waer- dig en ydel middel voor de herstelling van 's lands rampen, en aen andere als een middel van redding, van vrede en goede overeenkomst. Het meeste deel dier bladen zenden den her tog van Aoste naer Italië terug; zy noemen hem niet meer Koning; zy spreken zondereenig ont zag voor den zoon van Victor-Emmanuël, over hel bewind dat zy zullen inrigten, nadat hy te rug in Italië zal zyn. DeAlfonsisten werken veel en koesteren eene groote hoop, maei- de massa van bet volk er kent dat hun gelukken eene reeks van pronuncia- mentos en onheilen aen Spaenjezou veroorzaken. De cenige hoop van het monarchieke Spanje, ligt in de herstelling van Karei VII; de tyd der halve maetregelen en der proeven is voorby. Er is nu aen de natie een-sterk bewind noodig, ver- vervolgd door bloedige schimmen, vlugtle, smeekte en bad om verschooning. Zyn gejammer, zyn gehuil weerklonk akelig door de holle feestzael, en de doffe echos herhaelden treurig hel woord Maria.... Te vergeefs sprak hom de vertroostende tael zyner zuster, vruchteloos zocht men door jaglparty of festyn zyn gemoed lot bedaren te brengen of zyne zwaer- moedigheid afleleiden, steeds zag hy het lillend lyk zyner eens zoo teerbeminde en schuldeloos gesneefde Maria, een zwartgallig koortsvuer verleerde zyn' boe zem', eene loodkleur belrok zyn ingevallen wezen, en met bolle oogen joeg hy den hem bcgroelenden angst en schrik aen: nu was hy het cehtc beeld der mis- daed, der wanhoop, des verdoemden! Zyn paleis werd bom eene hel, zyn leven een last; doch Gods bermhertighcid had nog medelyden met den booswicht, zy schonk'hem tranen van berouw, en behoedde hem aldus van de nog vreossclyker mis- daedvan dc zelfmoord Gehuld in 't hairkleed toog hy ter pelgrimagie naer de hoofdstad der Christenheid, en wierp zich wcenend voor do voeten van den Vader der geloovigen. In tra nen smeltend bezwoer hy hem den wrekenden hemel te willen verbidden, en de boete op le leggen voor zyne zoo gruwelyke euveldaden. Langen tyd vastte, bad eu weende hy. En voor zeker vereeuigde de nu gezaligde Maria hare reine smokingen met do zyn en* en stortte die geurend voor den troon des Allerhoogslen; want eene genade- slrael schoot in zyne verdorde ziel en verlevendigde die; allengs daelde de kalmte in zyn' onrusten boezem, en in hoop op vergeving koerde hy naer zyn vader land terug; doch de smart en 't verdriet vergrysden toch zync haren in nog jeugdigen leeflyd. Hy besteedde hel overige zyner dagen in goede werken en hciligo stichtingen, fer uitwissch.ing zyner zonden, waeraen hel beroemd klooster van Furstcnfeld, by Munch en, zyn oorsprong verschuldigd is.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1