tegenwoordigende het landelyke Spanje en de behoudende elementen. Zoo een bewind alleen zal den stroom van het socialismus kunnen tegen houden, want zoo een bewind ook is alleen het uitverkorene der volksmenigte. EKGELilIVD. Op de tegenwoordige tentoonstelling te Lon den treft men een glazen kas aen, die uitsluitend door policie-agenten en vrouwen omringd is. In deze kas bevindt zich een voorwerp, dat door den prins van Barada, in Hindostan, is ingezonden. Het is het rykjte cachemir, dat ooit in Indlë gemaekt is, geboi'duerd met paer- len, arabesken van smaragd, robynen en dia manten ter waerde van 25 millioen franken. Dit prachtwerk was door den vorigen vorst bestemd voor het graf van Mahomed te Medina, doch zyn zoon en opvolger, de tegenwoordige prins, heeft er anders over gedacht en het naer Londen gezonden. Een Engelschman, -die onlangs Chicago bezocht, geeft in het engelsche weekblad tlie liuilder eene korte beschryving van deze lier- bouwde stad. Monsterhotels verryzen in menigte en voor winkels is ook meer dan genoegzaem gezorgd. Een werk, dat dagelyks voorkomt en zeer aerdig is om te zien, is het verplaetsen van de woningen. De opwinders en vcrplaetsers van huizen hebben zich tot eene vereeniging ge vormd, en voor 50 dollars wordt door deze ver eeniging, in een gewoon géval, aengenomen, om een gebouw van twee verdiepingen op te nemen, te verrollen en op de begeerde plaets neder te stellen, nemende deze vereeniging daerby alle schade, zoowel aen het gebouw als aen het ameubelement, voor hare rekening. IXJITSGIILAND. De generale staf van Bcrlyn heeft besloten, dat voortaen Metz en Slraetsburg versterkte plaetsen van eerste klas zullen.zyn, en dat Die- denhove en Neu-Brisach in den eersten rang- van die der steden van tweede klas zullen treden. De nieuwe versterkingen voor Metz zyn goed gekeurd en er zal met hunne uitvoering begon nen worden, doch over die welke te Straatsburg moeten aongelegd worden, is men het nog niet ten volle eens. Er zyn reeds dry groote werken goedgekeurd, die zullen begonnen worden op 15 dezer maend. Kolonel Klotz, die het beleg van Parys by woonde, is er naer toe gezonden, met den titel van algemeen bestuerder dei- werken, welke volgens een geheel nieuw stelsel zullen aengelegd worden. FRAIVKRVK.. Op het einde dezer maend moeten de per- soonen, welke beschuldigd zyn de kerk van Saint-Laurent geplunderd te hebben, voor den 3e krygsraed teregt staen. Acht officieren van het 104e bataillon zyn in die zaek betrokken, waeronder een genaemde Godefry, dien zware beschuldigingen ten laste gelegd worden. Het is dezen die op Goeden Vrydag, ten 5 ure namiddag, de kerk deed sluiten. 11 y voerde het bevel over een 'detachement van 50 mannen. Den volgenden vrydag begon de vreeselyke ko medie der tentoonstelling van de lyken. Verscheidene persoonen die een groot aen- deel namen in die voorvallen, zyn dood of niet in handen van het geregt gevallen. Leblond, de policie-kommissaris die de opzoekingen be- stuerde terwyl hy zynen rooden sluier droeg, heeft de wyk naer het buitenland kunnen nemen. Zyn geheimschryver Henri Pió werd op 25 mei gedood en Rousselet die het tooneel der lyken- vertooning bestuerde, waervoor men 50 centie men per persoon betaelde, is verdwenen, zon der dat men weet waer hy verbleven is. Omtrent zestig getuigen zullen in deze zaek gehoord worden. Een dezer getuigen, welke de belangrykste mededeelingen over de voorvallen zal geven, is wel zeker de portier van het huis dat met de kerk gemeenschap heeft en langs waer men in de straet Faubourg-Saint-Martin komt. Die man heeft alles gezien wat in de kerk voorviel, van het oogenblik der sluiting, tot op den dag dat het bataillon van het vierde linie, onder bevel van kapiteinSéran, er bezit van nam. De verklaring van den suisse, die dry dagen door de oproerlingen werd gevangen gehouden, zal insgelyks zeer belangryk wezen. Men heeft te Parys in het konservatorium der kunsten en wetenschappen, zegt een pary- sisch dagblad, eene reeks belangryke proeven genomen met onverbrandbaer papier. Reeds sedert langen tyd was die uitvinding het onder werp van de ieverigste opzoekingen, welke echter tot nog toe zonder uitslag gebleven waren. De brandstichtingen der Commune moesten eerst voorbygegaen zyn, om eindelyk te doen gevoelen welk belang er in gelegen was om Staetsregisters, boeken voor den burgerlyken stand, geregtsboeken en andere te bezitten, welke tegen elk brandgevaer gewaerborgd zyn, om de scheikundigen in hunne opsporingen aen te moedigen. Het was aen M. Dogncs, lid van verscheidene akademiën, oud professor van scheikunde aen het kollegie van Antwef-pen, dat de eer te beurt viel, de eerste ontdekking hiervan te doen. De uitvinding is tot nog toe een geheim, maer zyne uitslagen zyn zeer belangwekkend. Dynsdag gal hy ons verscheidene bladen van zyn papier en liet was te vergeefs, dal wy die in de vlammen eener spirituslamp hielden, het papier bleef ongeschonden, te nauvyernood krolden zelfs de hoeken een weinig om. Op hetzelfde papier dat gedrukt is blyft de proef neming gelyk, men heeft eene roi van hetzelve genomen en verscheidene minuten in eenige vereenigde bekken van de gaz gehouden,zonder dat het papier in helminste beschadigd werd. De debatten over de gesloten handelskon- trakten tvdensden oorlog van 1870-1871, welke voor de regtbank van Rysel opgeroepen waren, zyn woensdag avond gesloten. De uitspraek van het vonnis zal op 24 july plaets hebben. In zitting van 9 july heeft de provinciale raed van Oosl-Vlaenderen den lieer Landuyt.'regter te Don- dermonde, eerste kandidael benoemd voor de plaets van ondervoorzitter der regtbank van eersten aenleg te Dendermonde, en den heer Tydgadt, vrederegter te Zele, tweeden kandidael. - De provinciale raed van Brabant heeft maendag een wensch uitgedrukt, om het werk der kinderen in sommige nyverheden, door byzondere wetten te zien geregeld worden. Hy verlangt insgelyks dal de tyd der kinderen tusschen bet werk en de school zou ver deeld zyn. Hy drukt een derden wensch uil, namelyk om het werk der vrouwen in-de myncn te zien ver bieden. Wy vernemen dat er by dé bestendige deputatie van den provincialen raed van Antwerpen, reklamen zyn ingezonden, strekkende om do 'gcmeenle-kiozin- gen van Antwerpen, Meehelcn en Oeleghem te vernie tigen. De binnen geroepen milicianen zyn den 25 juny in het kamp van Bevorloo aengekomen en hebben het effeklief van elk oefcnings-bataillons op ongeveer 360 man gobragt. Vele milicianen, denkende dat de maet- regel van het binnenroepen niet strengelyk zou toege past worden, haddon het land verlaten, zonder de ge meente-besturen van hun vertrek of van hunne tegen woordige verblyfplaets te verwittigen. Ten gevolge zyn er gemiddeld 50 a GO aehterblyvers. Men verneemt uit goede bron, dat de mililiens en remplakanten der ligting van 1865 en 1867, be- hoorcndejol de infanteriekorpsen, alsook de klassen van 1867*en 1868 der artillerie-en ruileryrcgimenlen, die voor het lydslip der groote krygsoefeningen onder de wapens, geroepen zyn, in onbcpaeld verlof zullen naer huis gezonden worden van den 20 tol 25 der loo pend e maend. M.. Dcleour, minister van binncnlnndsehe zaken, verlangende zoohnest mogelyk de nieuwe gemeente besturen in te richten, heeft eenen omzendbrief ge- stuerd aen do boslendige depulaliën, om ze uit te noodigen zoo spoedig mogelyk uitspraek lo doen over de niet betwiste kiezingen. Do gouverneurs zullen insgelyks in den koristen tyd mogolyk hunne aenbie- dingeö te doen hebben, voor de benoemingen van burgemeesters en schepenen, dewyl hel gouverne ment verlangt dat de toestand spoedig regelmatig worde ingerigt. Gedurende de maend april laetsledon, zyn er op den Belgischen Staets-yzeren weg vervoerd geworden 1,816,527 reizigers, terwyl in april -1871 er maer 1,430,720 vervoerd werden, zoo dat er een verschil van 385,807 bestact. In april 1872 hebben de reizigers opgebraglfr. 1,460,320,56 en in april 1871 slechts fr. 2,428,458,24, dus een verschil van fr. 31.862,32. Laten wy de uitslagen kennen der maenden mei en juny, en wy iwyfelcn niet of zoowel onder betrekking van het vervoer der reizigers als onder dat van de geldelyke opbrengst, zal de lafiet van M. Wasseige zeer voldoende resultaten opleveren. Er zyn niet minder dan 1392 studenten inge schreven om gedurende den aenslaenden zit tyd der gekombineerde jurys hunne examen af te leggen. Ziehier hoe dit getal verdeeld wordUniversiteit van Gent 153, van Leuven 540, van Luik 350, van Brus- sel 369. Van 1 dezer zyn in België verschillende bepalin gen in werking getreden, betreffende het telegrafisch verkeer, zoowel in hel land zelve als met het buiten land. Tot hiertoe moest voor Iedere 20 woorden 1 halve franc wouden betaeld; thans is men voor de eerste 20 woorden 1 halve franc verschuldigd, doch verder voor ieder lOtal woorden meer, 25.centiomcn, e i niet zooals vroeger 50 centiemen voor iedere reeks van 20 woorden of gedeelten daervan. In den nacht van zondag Tol maendag heeft er te Geeraerdsbergen een manslag plaets gehad. Een be woner der Vrcdestraet, M. L. De Lil, was later dan gewoonlykte huis gekomen, en gevoelde behoefte om aen eene naluerlyke noodwendigheid te voldoen, wanneer er op eens aen zyne woning gebeld werd. Men ging vragen wie daer Was, een persoon ant woordde: Goed volk, en vroeg om mynheer te spre ken. De dochter des huizes die opgestaen was en zich aen de voordeur bevond, vroeg ofzy mogt openen; doe maer open zegde de vader, terwyl hy naer voren kwam; maer toen hy zich in het bereik van den aeu- gekomenc bevond, bekwam hy eenen slag op het hoold, by middel van een steen in eenen zakdoek geknoopt, en wel zoo hevig dat het bloed by stroomen uit de wonde vloeide. De schuldige nam de vlugl, terwyl de huisgenooten, die inlusschen opgestaen waren, om hulp riepen. Men snelde loe, hielp den gewonde in huis dragen, en liep spoedig eenen geneesheer halen. De politie ook werd van het feit-berigt, en de kommis- shris begaf zich naer het huis van den gewonde, waer een proces-vcrbael werd opgemaekl. De wonde, twee vingers hooger toegebragt,zou on ver m yd el y kgevae r- lyke gevolgen voor het leven van M. De Lil kunnen gehad hebben; heden is zyn toestand zonder gevaer. Do verdachte dader, welke in tegenwoordigheid der jonge juffer is gebragl, en onmiddellyk door haer tusschen vier onbekenden werd uitgekozen, is woeDS- dag door de politie aengehouden, en naer do gevan genis van Audonaerde gesluerd. Iedereen alhier is pynlyk door deze ongehoorde aertranding getroffen en men vindt geencveroutwaerdiging genoeg om eene zoo laffe daed te schandvlekken. Zoo het schynt, zou de wraek de ecnigsle beweegreden van dit voorop beraemd schelmstuk geweest zyn. Men schryft uit Brussel, 5 july: Een kind van dry lol 4 jaer, verlekkerd op de ker sen, die op haer hoedje en dit van haor zustertje sla ken, heelt ze opgccëlen, met het gevolg dat zy wel dra al de teekens van vergiftiging vertoonde. Dank aen spoedige zorg, is de kleine snoepster gered, doch het is eene les voor de ouders, die zulke vruchten niet op hef hooft hunner kinderen moeten steken. M. X. Havcrmans.die te Brussel, in de gemeente- kiezingen door den Vtaemscheti Kiezershond was voor gedragen, bekwam 1019 stemmen. Het is de eerste mael sedert f830 dal in Brussel een kandidaat optreedt met een uitsluitend karakter van Vlaming, met het vooraf verklaerd inzigt v;pi in den gemeenlcraed vlacmsc.il Ie spreken. Die 1019 stemmen aen M. X. Ha- vermans gegeven, zyn dus zeer beduidend. Zy loonen dal de vlaemsche party in Brussel mogefyk is; dat zy zelf beantwoordt aen eene behoefte. De leiders dier party mogen dus de opgenomen taek niet laten varen. Het vierde van de stemmen des kiezerskorps behoort hun toe; er is dus maer een vierde meer by te winnen om gelyk te staen met de party van het Brouwershuis. En, wanneer men nagaet dat die party al den Invloed der besturen en der groote finaneicmannen noodig heeft om zich slaende te houdon, dan kan men gemak- kclyk voorzien dat zy legen eene ernstige inrigting, tegen -de meelingen en het vrye vlaemsche volk niet lang stand kan blyven houden. Men schryft uit Hoei By het openen der steengroeven, geëxploiteerd door den heer Bodart-Bodart, in de schoone rotsen van Lovegnëc, gemeente Ben-Ahin, reglovpr de prachtige puinen van het kasteel van Beaufort, die de Macs bc- stryken, heeft men holten ontdekt, bevattende been deren van zoogdieren en vogelen, welke thans niet meer bestaen. Die beenderen zyn zorgvuldig ingeza meld geworden. Het is waerschynlyk, dat er nog meerdere ontdekkingen zullen gedaen worden. Zaterdag lactst voormiddag heeft de uitvaert en begrafenis van Dr Snellaert te Gent plaets gehad. Eciic aenzienlyke schaer van vrienden en voorstaenders der vlaemsche letteren was gekomen om eene laetste hulde te brengen aen den geleerden en regtschapen Vlaming, te vroeg onttrokken aen de schoone levens- taek, die hy tolde zyne had gemaekt. By het graf builen de Dampoort werden vier lyk- redenen uitgesproken, namelyk door M. II. Conscience, namens de koninklyke akademie; een lid der maet- schappy van geneeskunde; M. Heremans, voor de maelschappy de Tael is gansch het Volk, en K. Van Acker, in eigen naem. De rede van M. Conscience vooral maekte een diepen indruk op do talryke omstanders; hy schetste in kloeke trekken dat zoowel vervulde leven van den menschcnvriend en vaderlander, terwyl M. Van Acker onder andere met nadruk, als op een te volgen voor beeld wees, op de verdraegzame gevoelens des be treurden overledencp, die gelyk men weet, moedig, doch te vergeefs heel t geieverd om de eendragt onder de Vlamingen van alle denkwyze tot stand te brengen. Wy hopen dat, tngevolge den wensch, door Snel laert uitgedrukt, zyn lyk naer St-Amandsberg zal overgebragt worden en een denkmael aldaer van de gewichtige diensten des volstandigen Vlamings, tcge- lyk als van de erkentelyke trouw des volks, getuigen zal. Een oud leerling der hoogeschool van Luik M. Albert Vanden Bossche, heeftop 4 dezer den Mont- Blanc (Zwitserland) beklommen. Die beklimming, of schoon dan ook in de laclslë jaren door een zeker ge tal reizigers beproefd, blyft niet minder bezwaerlyk en vol gevaren, ter oorzake der talryke moeilykheden welke men moot overwinnen en vooral dpor de on voorziene gevaren wetke een weg opleverd, die op elk oogenblik onder de voelen van den stouten op- klimmer kan wegzinken. M. Vanden Bossche, ofschoon reeds gewoon aen dergelyke reizen door verscheidene andere merk- waerdige beklimmingen, onder andere die van den Mont-Rose en die der hooge alpische bergtoppen, bereikte den top van den Mont-Blanc slechts na eenen tocht van 6 uren, sedert zyn vertrek uit de hut der Grands-Muleis. Deze hul ligt reeds op eene hoogte van 2,800 meters, op hall'wege den gevaerlyken tocht. Een oogenblik zelfs werd hy door eene inzakking" naer den bodem eener bergkloof, juist voor de aenkomst op de groote vlakte, medegerukt. Voorzichtigheid zoowel als behendigheid zyn on- misbare zaken om zich uit dergelyke toevallen "te red den; ook zyn de uitwerksels der luchtgesteltenis op hel laetste uer der beklimming, van zulkcn invloed opdelicliaemsgesleltenis.dat ér eene goede dosis krachtdadigheid genoeg is, om de smarten te over winnen welke hierdoor op de zintuigen vcroorzackt worden. Do afdaling tol Chamounix, welke op sommige oogcnblikkcn duizelend is en waerby men dan eens moet glyden, dan weder rollen en eene derde mael springen, vroeg acht uren tyd om die te volbrengen. Men schryft ons uit het noorden van Frankryk De vlaskooplieden beginnen onze arrondissementen af te loopen. Zy tooncn zich overal zeer moeilyk en handelen maer in uitzonderlyke soorten. Men weel dal deze 1 meter tot f n>. 35 c. hoogte en eenen zeld- zamen fynen steel hebben, wal vooral gezocht wordt. De kooplieden aerzglen niet 140 tot 150 fr. te ge ven, dit is 15 lot 1600 fr. de hectare. De oudste vlaskweckcrs herinneren zich niet, het gewas ooit zoo groot gezien te hebben, en de op brengst zoo hoog. Er zyn aenbiedingon voor de mindere kwaliteiten van 120 tot 125 fr. De landbouwers verkoopen niet; zy weten, dat er te veel koopwaer in de magazynen ligt, onbemerkt en bewerkt, doch hopen, dat de toe stand beleren zal en dal zy meer kans hebben om bin nen een jaer aen hoogere pryzen te verkoopen dan nu. De Scluueiz Kirchcnzcilung deelt het volgende rekenkundig opstel mede. Paus Pius IX werd geboren in -1792; trekt men de cyfers byeen dan krygt men tot som het getal 19; zyne priesterlyke wyding geschiedde in 1819 en de som van deze cyfers is' insgelyks 19; in 1846 heeft men hem tot Paus gekozen en by "optelling van deze cyfers verkrygt men andermael 19; 1873 geeff opgeteld opnieuw 19 en op grond daervan is dit blad van oordeel, dat de Paus in 1873 de vyanden der II. Kerk zal vernederen en dat hy de Kerk en zich zel^ ven zal verhoogen. De uil Amerika tot ons overgekomen plant Elodea Canadensis, die zich hier te lande den onvriendelyken bynaem van Waterpest» heeft verworven, blykt-ge heel ten cyiregte een reputatie van slechtheid te heb ben verkregen. Men somt thans allerlei nuttige eigen schappen van haor op. Wanneer men haer op zonnige octoberdagen uil hel water trekt, droogt zy in weinige uren op. Zy is dan niet broos, maer taéi en veerkrach tig, zoodat zy zeer geschikt is om tot het inpakken van allerlei waren en tot het vervullen van peluwen, in plaets van zeewier, gebruikt te worden. Ook kan zy in de stal het stroo vervangen, daer zy cigenlyk geen bast heeft en de vochtige meststoffen in korten tyd op zuigt. Haer gehalte aen koolzure natron maekl haer bovendien voor bemesting bovenmate geschikt. Ook verschaft zy aen hel jonge broedsel der visschen eene veilige schuilplaels. Eindelyk is nog gebleken, dat in de lage venen geene plant spoediger het dichtgroeien bevordert, waerom zy reeds door verstandige eige- naers in hunne veenplassen is overgeplant. De Waterpest zoo besluit T. in de Gr on. Cour., waeraen hel bovenstaende is ontleend is dus alleen voor den onwetende en trage eene pest; voor den werkzame is zy een zegen. Een Engelschman geeft in den Times de vol gende mededceling: Al de lieve dames, die het vol strekt noodig oordeelen om een massa, valsch haer te dragen, waerboven een hoed met verscheidene ver diepingen gebouwd wordt, en die dit monument vol-, ledigen met hoopen bloemen en lentegroen, groot ge noeg om eenen -ganschen veestal te spyzen, worden zeer bclcefdelyk verzocht, wanneer zy in den schouw burg zyn, van achter op hunne coiffuer ook het libretto of de partitie van het gespeelde stuk te steken, opdat de heeren die achter haer zitten, toch iets zouden we- ten van hetgene op het tooneel gebeurt. Een jongen ging in eenen bakkerswinkel om een brood te koopon. Hy deed den bakker aenmerken dat hem hel brood wat klein scheen. bekommer u daer- over niet, zegde de bakker, gy hebt dan zooveel min der te dragen. De knaep wierp slechts een gedeelte van het geld op den toog en ging met het brood weg. 11c, kom eens terug! riep de bakker, er is geld te kort. Dal is niets, riep de kleine, gy hebt dan zoo véél minder te tellen. Kerkdak Nieuws. De eerw. heer Gar. Van Vreckem, eertyds pastoor van Liefferinge en bestuerder der abdy van Waesmun- ster, is te Meerbeeke,zyne geboorteplacts,den 7 dezer overleden, in den ouderdom van 72 jaren. l&nnipen on Ongeluk Icon. Een droevig voorval is woensdag morgend ge beurd in den Casino te Gent. Gazwerkers waren bezig met eene gazbuis te leggen voor de verlichting, toen er zich eensklaps eene doorbraek van gaz heeft opgc- daen, in eenen gracht voor 't werk gedolven; een der werklieden is op den slag gedood geweest en een an dere naer 't hospitael gedragen, gevaerlyk gekwetst zyndc. Volgens een blad dezer stad verzekert, zou de eerste niet door de gaz versmacht maer aen eene congestie van het bloed in de hersenen overleden zyn. Dynsdag morgend, rond half tien* ure, is de stoomketel der fabriekvan denheerBracq-Vercruysse, aen de voormalige Sl-Lievenspoorl te Gent gelegen, gesprongen. Twee slachtoffers, A. De Vogelare, hulp- stoker, en K. Donckaert, metsersknaep, die aen een gebouw werkten, nevens den ketel slaende, zyn on der de puinen begraven geworden, en de lyken dier ongelukkige werklieden zyn er later van onder gc- haeld. Een derde slachtoffer is gestorven onder den weg in het overbrengen naer de Byloke. Eindelyk is Demeyer, metser, die van binnen aen hetzelfde gebouw werkte, als by wonder aen dep dood ontsnapt: hy is er afgekomen met eenige kneu zingen, die zyn leven niet in gevaer brengen. Na de eerste zorgen van den geneesheer Lados te hebben ontvangen, is hy naer zyne woning te Zwy- naorde overgebragt. Al de werklieden hebben in deze jammorlyke om standigheid, moedig hnnne medewerking verleend. De heer Marochal, ingenieur by den stadsspoorweg, heeft do reddingsmaetregelen ingericht, en bygestacn door de werklieden, hebben zy met goed overleg eu behendigheid de ontruimingswerken gedaen, en is men er in gelukt zonder ander ongeval de slaglolfers er van onder te halen. Omleidde personen, die zich het meest onderschei den, noemt men: de heeren Marechal, ingenieur; Van den Bossche, bestuerder der fabriek; Flamoche, offi cier der artillerie; G. Janssens; Roland zoon; F. Pul- sys; D. Degraeve; E. Vêrcruysse; V. Lux; P. Vanvos- saele; H. Demculemeester en E. Joudain. De geneesheerenLados, A. Van Oolcghem en Demil, als ook de heeren Braun en G. Denys, hebben ook hunne welwillende medewerking verleend en ver dienen den openbaren dank. De oorzaekdezer ramp, evenals de stoffelyke schade, zyn nog niet gekend. Het parket onderzoekt. Woensdag laetstleden heeft er een ysolyk onge luk te Brusthem, naby St-Truiclen; plaets gehad. Een oude lamme vrouw, alleen te huis zyndc en wier kleedercn vuer gevat hadden is lót kool verbrand. Zondag nacht, rond 11 i/-> ure, heeft er in een huis der voorstad St-Gillcs, (Luik,) een hevig gevecht plaets gehad, tusschen twee personen, de genaemden Willem C...., oud 29 jaren, en Andreas S...., oud 33 jaren. Elk hunner greep een ponjaerd, en in de hillo der worsteling rolden beide van de trappen en vielen lol in den kelder. Nieltegenslacndc dezen val, begonnen zy op nieuw te vechten, en toen de policie ter plaetse kwam, lag een der slryders, mét verschei dene zware wonden en in de schrikkelyksle pynon op den grond; de andere was dood. De gewonde werd naer hel gasthuis gebragl, en de policie heeft twee personen aengehouden, welke in de zaek betrokken zyn. De oorzaek van het gevecht wordt niet gemeld. Te Sappemeor (Holland) woedde den 8 july, tus schen 6 en 7 ure 's avonds, een hevig on wed er; een watermolen verbrandde tot op den grond, een boor- dery geraekte in vlam; een boom is van boven lot benoden door den bliksem gespleten, in de oomiddcl- lyke nabyheid van woonhuizen. Er loopen geruchten van nog andere branden en ongelukken. Alles bad in den korten.tyd van een half uer plaets. Woensdag morgend is te Holland in zee' gevon den een tot aen den top van den mast gezonken vaertuig. Naderby komende vond men hel lyk van ecu hier bekenden bejaerden visschcr aen den mast ge bonden. Zyn zoon, die altyd met hem vischte, werd niet ontdekt; mogelyk zit deze nog in de schuit. Men onderstelt dat het vaertuig door een stoomboot is aengèzeild, of dat er een plank van hel reeds zeer oude vaertuig geborsten is. Een byzondere bl ief uit Noorwegen zegt, dal de stad Namsos door een h'cvigon brand vernield is. Namsos Avas gelegen ten noorden van 'Drontkeim en volgcns's lands gewoonte geheel uit hout, opge timmerd. Alles werd vernield, werkplaclscn, zage ryen, woningen, houtvoorraed; tot zelfs de schepen die in de haven lagen zyn door het vuer verslonden. De ramp ontstond op vrydag 28 juny, een buiten gewoon heete dag,doormcngd met hevige zeewinden, en men verzekert dal het onheil veroorzaekt werd door kinderen die by eenen timmerman met phos- phoorstekjes speelden. De New-York-Times hangt een verscbrikkelyk tooneel op van de te New-York (Amerika) heerschende openbare onveiligheid. In de week van 16-23 mei, schryft het blad, werden niet minder dan 8 lyken in en naby de dokken opgevischl; dat eener onbekende vrouw werd op straet gevonden en een algemeen geacht burger, van duitsche afkomst, is op onver- klaerbare wyze verdwenen. Byna op al deze lyken was vermoording door mes of pistool duidelyk waer te nemen. Rekenen wy by dit geval nog twee moordaensla- gen, waervan de offers voor hunnen t^ood nadere ophelderingen konden geven, alsmede 'die talryke aenslagen in dezelfde week begaen, van welke altyd nog eenige den dood ten gevolge kunnen hebben, dan hebben wy eene kronyk van misdaden en geweldadig- heden, als welke geen andere hoofdstad zal kunnen aentoonen. Men behoeft slechts 's avonds in 't donker langs de rivierzyde der stad te gaen, om te begrypen, hoe hel komt, dat steeds zooveel lyken uit het water gehacld worden. De policie vermydl zooveel doenlyk des nachts den omtrek der rivier, terwyl do schur ken, die zich in de kroegen verzamelen of rond de magazynen op den loer liggen, roof en moord kunnen bedryven, zonder gevaer van ontdekt to worden. Hunne slachtoffers zyn gewoonlyk zeebeden, en de beweegreden hunner misdaden geldzucht. Het verdwynen van oen matroos of kapitein van een kleinen kunstvaerder, die weken lang van huis kan zyn, zonder dat zyne familie zich daerover ver ontrust, verwekt weinig of geen achterdocht. Vele dagen kan het duren eer de rivier hare dooden terug geeft, en eene lykschouwing heeft dan niet meer plaets. Werden de rivier-omstreken 's nachts.behoor- Ivk door patrouilles bezocht, dan zouden de moorden op vreemdelingen begaen, in allen gevalle aenzienlyk verminderen. -X><>C5— Ingezondene stukken. Oordegem, den 11 Julij 1872. Mijnheer de Opsteller, In uw blad van 7 dezer schetst men mij af als onaf hankelijke kandidaat. Ik kan niet nalaten mij daartegen

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2