geslagen en de overtreedsters moesten eene zeer vernederende straf onderstaen, aén welke de Gazette de Cambrai het publiek herinnert, na zich zeerover den tegenwoordigenzakentoe- stand beklaegd te hebben. Op eene publieke plaets te Kamerryk stond eenen stoel of zetel der schande, waerop men de betrapte bedriegster met geweld deed plaets nemen. Men bond liaer de banden op den rug, hechtte haer een yzeren ring rond den hals en op haer hoofd werden al de stukken boter ten toon gesteld, waerin men stukken linnen, aard appels of rapen gevonden had. De middagzon deed de rest. De boter welke do-er de warmte der zon in eene dikke vloei stof veranderd werd, liep over het aengezicbt en den hals der veroordeelde boterboerin, zon der dat het haer mogelyk was die onaengename besproeiing eenigermale te doen ophouden. On- noodig hierby te voegen dat zy bovendien nog bloot stond acn de uitjouwingen der menigte, welke zich verdrong om het figuer der gestrafte bedriegster te zien. Nogtans waren onze voorvaders niet eento nig in hei toon spreiden hunner straffen. Zy wisten die af te Wfegülen, aiiyd met 'net voor nemen om het volk te vermaken, ten koste van de veroordeelden. Zoo leest men in eën oud handschrift, dat sterk naer de boter riekt, dat in het jaer 1521, op 27 april, altyd in vooruitzigt om het volk te vermaken ten koste der veroordeelden, dat er eene boterboerin waè die in eene mand boven eene kuip water gehangen "werd en datzy daer moest blyven hangen tot dat zy de koorden bad doorgesneden om zoo in bet. water gedoopt te worden. Om dit schouwspel by te wonen, waren er dan duizend personen opgekomen. De boterboerin maekte gebruik van de woe ling des volks, om de koord door te snyden, viel in het water en ontvluchtte, zonder langer aen de bespottingen en beleedigingen der toeschouwers bloot te staen. Gelukkiglyk zyn wy hedendaegsch mensch- lievender geworden, hetwelk echter niet belet, dat wy ook door de boterboerinnen bestolen worden. Er wordt ons ten stelligste verzekerd, zegt de Patrie van Parys, dat ondanks de tegen overgestelde beweringen der radikale dagbla den, de beleedigingen aen liet leger eene jammerlyke uitbreiding genomen hebben, vooral in de omstreken van Parys. De overheid van haren kant, verdubbelt hare waekzaemheid en men berekent op 50 daegs, liet getal der aenhoudingen, welke voor zulke laffe aenval- len tegen vreedzame soldaten, bewerkstelligd worden. De Faubourg Saint-Antoine werd sedert eenigen tyd door dieven bezocht, die het vooral gemunt hadden op ontvreemdingen in de win kelkassen, en zy oefenden hun bedryf met zulke behendigheid uit, dat het onmogelyk was hun op het leit te betrappen. Ten gevolge der talryke klachten, werd er Aan O hyZi-UliitAl'A waAkziiArnliaidJn flit Lvuir-t lor aen den dag gelegd. Macndag avond zagen eenige politieagenten eene bende voddenrapers stilstaen in de rue Moreau Saint-Antoine, naby het magazyn van M. C.... koopman en koperdraeier. Zy zochten te weten wat die kerels daer uitrigten en ein digden, na een nauwkeurig onderzoek, door te begrypen wat er voorviel. Het magazyn was gesloten ter uitzondering- van de deur die aenstond. De handelaer werd in eene bovenkamer opgehouden door een wel- gekleeden persoon, die met den heer des huizes kwam onderhandelen over voorwerpen die nergens dan by dezen te koop waren. Intusschentyd vormden de voddenrapers eene ketting. Een hunner welke in het magazyn was doorgedrongen, wierp aen een andere de voor werpen die het magazyn versierden toe, verze kert als zy waren niet in hunne bezigheid gestoord te worden, daer het Reeschap dat met den meester onderhandelde, aen hun ge zelschap toehoorde. Van hand tot hand overgegeven, werden deze voorwerpen in eene hot verborgen. Wanneer er eene vol was, werd die met oud papier en andere rapeling overdekt, dat ad hoe (vooruit) gereed lag, en men begon eene tweede te vullen. Zoo waren al de hotten vol geraept en de voddenrapers m,aekten zich gereed om hunne manden op den rug te nemen; toen de politie agenten vooruittraden en personen en zaken in beslag namen. Slechts aen twee gelukte het te ontsnappen. Men ontdekte weldra dat die kerels valsche broeders waren en dat de talryke diefstallen welke in den laetsten tyd gepleegd werden, aen hun moesten toegeschreven worden. lieL zyn allen jongelingen, waervan de oudste nog geen 20 jaren telt, en die reeds twee veroordeelingen voor diefstal ondergaen heeft. Onder den hoop bevinden zich twee gebroe ders, die voor hunne behendigheid en gymnas- tieke kennis bekend zyn. Al de valsche vodden rapers zyn, na een eerste verhoor, in de gevangenis opgesloten. DLIT8CIILWD. In Ruikerode, in Ryn-Pruisen, is by het ver diepen van een waterput een petroleum bron ontdekt, die reeds "dagelyks 680 liters geeft. De bezitter van het land was er slechts korten tyd eigenaer van en reeds nu zyn hem voor dien grond aenzienlyke sommen geboden. De kosten, gemaekt door de stad Berlyn, tydens het verblyfder twee vreemde keizers te dier stede, bedragen de aenzienlyke som van ruim een millioen thaler. De uitgaven voor het feest, dat in het nieuwe paleis van (ren kroon prins is gegeven, worden berekend op 100000 thaler. Door het bankiershuis Stern, te Frankfort, werd den 12 september een wissel van ruim twaelf millioen thaler belaeld, die eene zoo lange verlenging had dat het ruime kantoorlo- kael niet groot genoeg was om ze geheel uit te leggen. Deze buitengewone lengte was veroor- zaelu, doordien de wissel 6000 thalers aen zegelregt vereischte, en aengezien de duerste zegelstempel niet meer dan 10 tb. kost, waren 600 zulke stempels noodig, die opgeplakt moes ten worden. OOSTEIVRYK. De tentoonstelling van Weenen zal zich on derscheiden door een groot getal nieuwe en tot hiertoe onbekende uitvindingen; aldus heeft M. Tomassi, ingenieur te Parys, de toezending acngekondigd vaneen nieuw toestel, dat gediend heeft tot proefnemingen in tegenwoordigheid van bevoegde overheden, te Parys, en hetwelk voor doel heeft de overseining der onderzee- sche depechen te vervangen door de elektrici teit by middel van een hydraulisch stelsel. De bank der vereenigde wisselaers van Weenen heeft zich eigenares gemaekt van een brevet, om aen de ovefseining der telegralische depe chen eene nieuwe methode toe te passen, die er het gebruik goedkooper zal van maken; er zullen model-toestellen werken, ten dienste der tentoonstelling. De tentoonstelling der liefheb bers wordt dagelyks yerrykt met nieuwe in- schryvingen van voorwerpen, die de eigendom zyn van ryke partikulieren uit al de gedeelten der wereld.' Het zyn, voor het meestendeel, schatten die verborgen zouden blyven ronder deze gelegenheid; het algemeen bestuer zal ze allen by elkander plaetsen. wax.ii;. Men verzekert uit goede bron, dat de rente niet zal verminderd worden en dat het gouver nement aen de Cortes zal voorstellen, om ge durende 5 jaren, met waerborg, s/s in species en i 3 in konsolidees aen den taks van 50 o/o te betalen. AMERIKA. In de Vereenigde-Sta ten is thans een inter- nationael postwissel-stelsel ingevoerd, dat niet alleen voor den handel, maer voor duizenden landverhuizers van veel belang is. Voor iets meer dan 2 p. c. kan men naer alle deelen van de wereld, door bemiddeling van het postkan toor, gelden overmaken. De afzender ontvangt eene kwiltantie, waerby het gouvernement zich verbindt onmiddellykhet volle bedrag der ge storte gelden uit te betalen, indien de postwis sel verloren raekt. Jaerlyks worden millioenen door landverhuizers aen hunne arme betrekkin gen, vooral naer Ierland en Duitschland over gemaakt; veel van dit geld ging verloren. Nu de Staet de zekerheid van bezorgen op zich neemt, zal de verzending meent men, aenzien- lyk toenemen. In San-Francisco is een lading van 7000 kangoeroevellen uit Australië aengekomen. Deze vellen worden door verschillende looiers opge kocht en tot leder verwerkt. Zy zyn dun en zacht en geven een uitmuntend leêr/dat tegen den regen zeer goed bestand is en minder berst CblU kalfslftAi' <iplnr»iHo uit Mexico en Midden-Amerika zyn in het geheel geen zeldzaem artikel op demarkt van San- Franciscó, en worden veel tot goed en water dicht schoenwerk bewerkt. De bevolking van New-York bedraegt tegenwoordig ongeveer een millioen. De vlakte waerop die bevolking woont, beslaet 22 vier kante mylen. New-York bezit 29 mylen aenleg- plaetsen voor schepen, 300 mylen bcstraette en 166 mylen niet bestraette wegen. Twintig dui zend gazvlammen, tegen den prys van 4-3 dol lars, verlichten de stad; 350 mylen buis zyn er vooi' den aenvoer van water en 277 mylen riool. De politie bestaet uit 2000 personen en de brandweer uit 600 man, waervan het salaris, in een ronde som, 3 millioen dollars bedraegt. De gemeente heeft 3000 werklieden in haren dienst. ZWEDEN E1V IVOORWEGEX. Koning Oscar II is den 21 dezer te Christia- nia, tot koning van Noorwegen uitgeroepen. Runderpest. De runderpest schynt zich in Engeland te willen verspreiden. Er zyn nieuwe gevallen be- statigd geweest de verledene week in het graef- schap van York, namelyk te Bridlington, by eenen veekoopman. Volgens de Engelsche bla den vertoonde zich de gcesel insgelyks in d'om streken van Hull, en Hull is een der byzonder- sle onlschepingshavens van vee, in Duitsche en Ierlandsche produklen. Alhoewel wy met Engeland slechts eenen onbeduiden koophandel dryven, voor wat het vee betrelt, aenbelangt hef nogtans al de noo- dige voorzorgen te nemen om de indringing der ziekte in ons land te vermyden. 'T is om deze reden, dat een ministerieel besluit van 18 dezer maend, een in- en doorvoor verbiedt derrund en woldieren en der andere herkauwende die ren, alsook van 't vleesch en anderen verschen afval dezer dieren, uit Engeland komende. Wy zyn nog zonder tydingen uit Hamburg, deze week. Het is te veronderstellen dat men er in geslagen is, zich meester van den geesel te maken en dat hy opgehouden heeft te woe den in dit deel ven Duitschland. Het Fransch gouvernement neemt zyne voor zorgen tegen eene nieuwe indringing der run derpest. Een besluit des ministers van koophandel, van 14 september gedagteekend, verbiedt den in-en doorvoor in Frankryk der runddieren van 't ras gezegd: der steppen, de versche huiden en anderen afval, van deze dieren voort komende. Dezelfde verboden zyn uitgestrekt tot de wol dieren van alle ras, uit Rusland, Noord- Duitschland, Oostenryk, Hongariën en de Do- nauwprovinciën voortkomende. Den invoer van andere producten zal maer plaets hebben na een streng onderzoek door aengeduide douanenbureelen. Do landbouwtentoonstelling der sectie van Aelst met de medewerking van hel ieverig gemeentebesluer van Denderleeuw, zal op morgen zondag 29 dezer te Denderleeuw geopend worden om 10 ure 's morgens, in de groole en voor die omstandigheid ryk versierde schoolzacl. De tentoonstelling zal gedurende dry da gen openblyven den zondag29,maendag.30 september en dynsdag 1 October; bygcvolgezal iedereen de gele genheid hebben de ryke landbouwvoortbrengsels van bet schoone land van Aelst te gaen bewonderen. Wy noodigen dus onze vrienden van Aelst en omliggende dorpen, die voor den landbouwvooruilgang genegen zyn, uit om een uitstapje naer Denderleeuw te doen op morgen zondag, zy zullen er zich zonder kosten wel kunnen vermaken, een lekker glas bier vinden en in den namiddag bel koncert kunnen bywonen dat ter dier gelegenheid door de fanfaren onder kenspreuk de Dendergalm gegeven wordt. Wy hebben reeds het genoegen gehad de zacl die waerlyk allerliefst versierd is benevens een groot ge tal tentoongestelde voorwerpen te bewonderen en daer het land van Aelst niet alleen zal vertegenwoor digd zyn vormiis men zendingen telt uit de omstreken van Gent, Brussel, Lessen en Wetteren, zal de ten toonstelling prachtig zyn. Des avonds zal die echte vlaemsche volksfeest door eene schoone verlichting van het lokacl en der markl- plaels gesloten worden. De Moniteur kondigt de volgende benoemingen af van burgemeesters en schepenen: Woubrechl^ghem: burgemeester, R. De Kerchove, schepenen, II. Michicls en P. De Braekeleer. Wichelen: burgemeester, F. Verbekc; schepenen, G. Van Wesemael, A. Vander Cruyssen. Negen leerlingen van ons kollegie hebben zich dit jaer voor den jury van Gent-Brugge aengeboden. Al len hebben met voldoening het examen oiiderslaen en hun diploma bekomen. Men schrylt uit Dendermonde, 21 september De volgende omzendbrief is deze week door hel parket onzer reglbank aen de burgemeesters en amb- lonaers der reglerlyke politie van ons arrondissement toegestuerd liet getal der branden vermenigvuldigd op eene verontrustende wyze in het arrondissement Dender monde en hetmeeslendeeldezerwordentoegeschrevcn aen de onvoorzichtigheid van minderjarige kinderen, die met fosfoorslekskcns spelen. Hel is hoogst noodig maelregelen te nemen, om dien staet van zaken zoo veel mogelyk te keer te gaen. Ik verzoek u gevolgen- lyk, indien er een brand in uwe gemeente uitberst, een streng en allernauwkeurigst onderzoek te doen, ten einde de oorzaek der ramp te ontdekken. Indien de brand door jonge kinderen veroorzaekl werd, heb ik vast besloten, welke ook hun ouderdom wezen moge, hen voor de reglbank te yervolgen, alsmede hunne ouders, als daoroverburgerlykverantwoordelyk zynde. Ik verzoek u ook aen dezen omzendbrief de meest mogelyke ruchtbaerheid te willen geven, opdat uwe bestuerden goed zouden ingeligt zyn over de verantwoordelykheid die zy inloopen. De substituet-prokureur des konings, WURTH. De gouverneur van Oost-Vlaenderen brengt ter kennis zyner bestuerden dat, van heden af tot 10 Oc tober aenstaende, eene inschryvingslyst is neêrgelegd op hel sekrelariaet der steden en in de bureelen der arrondissements-kommissarialen, voor den aenkoop van kunstvoorwerpen, in de nationale tentoonstelling •.on iot2 ic Drussoi voorkomende en bestemd om, door het lot, onder de inschryvors te worden verdeeld. De inschryvingsprys is bepacld op 1 fr.per actie. Eene volledige reeks van 10 actiën, welker nummers op elkander volgen, geeft regt lot eene steendrukplaet, groot fórmaet', van eene der voornaemste schilderyen van de zael. De persoonen welke voor twee volledige reeksen van tien aktiën inschryven, zullen een gra- vuer ontvangen, door M. J. Demannez, volgens de schildery van wylen M.Leys, getiteldde Schryfkamer van Erasmus. De keus ceuer proef voor de letter is den.bezitter van dry volledige reeksen van tien actiën voorbehouden. De verloting zal plaets hebben na hel sluiten der tentoonstelling. Eerlang zullen er een zeker getal bewakers van 2« klas in de celgevangenissen benoemd worden. De voórwaerden van toelating zyn de volgende: 21 jaer oud zyn ten minste en 35 ten hoogste; Belg geboren of genaturaliseerd zyn; voldaen hebben aen de wetten der milicie; eene goede gezondheid en vry zyn van alle lichacmelyk gebrek; drager zyn van een certificaet van goed gedrag; fransch en vlaemsch kunnen spre ken, lezen en sehryven, of ten minste eene van die twee talen, en de grondbeginselen der rekenkunde kennen; zooveel mogelyk eenen der stielen kennen, uitgeoefend in de gevangenissen of kunnende met vrucht geleerd worden aen de opgeslotenen; een be- lamelyk voorkomen hebben. By gelyke ^verdiensten wordt de voorkeur gogeven aen de soldaten, van dienst vrygesteld, en vooral <aen de onderofficiers. De kandidaten worden onderworpen acn een exaem, dat dient.om hunne geschiktheid vast te stellen. De bezoldiging, verbonden aen de bediening van bewa ker van 2" klas, bedraegt 4000 fr., -iOSOfr. na vyf ja ren en 4100 fr. na tien jaren dienst. De postulanten worden verzocht zelf hunne aenvragen te sehryven. De insehryving op de 2« serie der turksche spoorweg obligajaën schynt te Brussel tot een mons terproces aen leiding te zullen geven. Op den laetsten dag der inschryvingverscheen namelyk de gcregtelyke overheid by eenige wisselaers, die inschryvingen aennamen.In België bestaen nog altyd de voorschriften van het decreet van 4844 en van art. 240 van 't straf wetboek die door de nedcrlandsche regeering, in 4870, door andere wel is waer ruimere, maer even min geheel onberispelyke wetten zyn vervangen. Nu hebben zich in het geheel 62 personen öf aen het ver knopen of aen hetaenkondigen der bedoelde obligation schuldig geuiaekt. Of het parket gevolg zal geveu acn een proces, schynt nog twyfelachtig. Het zou een uitmuntend middel wezen om van onze wetgeving op dal stuk te worden verlost, die daerenboven nog des te ongerymdcr is, aengezien zy krachtens byzondcre verdragen met sommige landen, geheel krachteloos is gemaekt. En daerenboven zou het wenschelvk wezen, te weten te komen wie de zaek juist inziet, de nederlandsche, de belgische of de fransche wetgever, die haer ieder anders begrypen ofwel of de tyd niet al die beperkende bepalingen is ontwassen. Hel getal vreemdelingen die naer Brussel hebben geweest om do septemberfeesten by te woonen, was zeer groot. Overal wapperden de belgische nationale nevens de engelsche kleuren; men bemerkte ook eene engelsche vlag op het stadhuis. Verleden zondag namiddag is op het kerkhof te Elsene by Brussel het gedenkteeken onthuld, welk de Vlamingen opgerigt hebben acn den dichter Daulzen- berg. In den optogt naer het kerkhof, waren de voor naemste maetschappyen van vlaemsch België verte genwoordigd. Talryke vlaemsche letterkundigen be merkte men in den stoet. Op het graf zyn verscheidene redevoeringen gedaen. De korresponden lie van de Pall-Mall-Gazette schryft uil Gent: lk heb inlichtingen van de wisse laers dezer stad, waervan velen hun huis hebben moe ten sluiten, daer zy al hun geld hadden uitgewisseld; ik verneem dat zy 22,500 fr. engelsch geld hebben uitgewisseld, door de vrywilligers medegebragt. Voe gen wy erby, dat het meestendeel der hotelhouders het engelsch goud aen zyne volle vvaerde hebben aen- genomen, en 't zal geene overdryving zyn, te zeggen dat er ten minste 250,000 fr. in de stad verleerd zyn gedurende de vier feestdagen. De Gazette van Gent, die niet nauw ziet in kwes tie van tooneel, geeft het volgende verslag over een stukje, dezerdagen gespeeld in de school der zeden, gelyk de belanghebbenden, teel modest, den schouw burg gelieven te noemen Tricoche et Cacolet heeft hier maendag avond nog al veel doen lachenomdat de hoofdrollen goed vervuld werden, doch walde letterkundige verdiensten betreft, het is den schryver van Froufou onwaerdig. Als Tri coche et Cacolet typen bevat, naer het parysche leven gephotografeerd, dan moet Parys schrikkelyk diep in eenen poel van zedebederf gezonken zyn, en wel levende lieden er zoo zeldzaem zyn als in het oude Sodoma en Gommora. Ofschoon er vele rollen in voor komen, treft mei' er geen enkel cerlyk, edeldenkend mensch in aen. Allen zyn er op uit, om elkander te bedriegen en te exploiteerenallen dryven den spot met alle edele gevoelens, en kennen enkel zinnclyk en dierlyk genot. En daerby, welke platte tacl, welke gemcene geestigheden! Eu dat heet men komedie! Hoe vindt ge nu het Gcntsch publiek, dat by al die infamies zit.,..te lachen? Ziehier een nieuwe formuel van eedaflegging: De Courrier de Hug, verslag doende over de zitting, den 20 dezer gehouden door den gemcenteraed van Hooi, drukt zich als volgt uit: Vooraleer tol het dagorde over te gaen, legt M. Bernard, in de bandon van M. den burgemeester, den volgenden eed af: Ik zweer getrouwheid aen den ko ning, gehoorzaemheid aen de konstitulie.aen de wet ten van 't volk, en am u, lil. den burgemeester. Na deze eedaflegging, wordt M. Bernard geïnstal leerd verklaerd als gemeenteraedslid. M. de burge meester heeft niet de minste aenmerking gemaekt. cc Gehoorzaemheid aen de konstitutie, aen de wet ten, en.... aen M. den burgemeester!» Ziedaer een formuel die 't water in den mond zal doen komen aen meer dan eenen burgemeester onzer kennis Kcrkelyk Xicnws. De cerw'. heer De Groote, onderp. te Ronse, is pas toor benoemd teNukerke. Hy wordt vervangen door den eerw. heer Minué. De eerw. heer II. Sallet, professor van rhelorica te Oudenaerde, is onderpas toor benoemd van S. Jan Baptist te Gent. De eerw. heer Van Verdegem wordt onderpastoor tc Ooike. De eerw. heer Vermeire, lot heden professor in het college van Dendermonde, is Directeur benoemd van het gesticht van Ninove. Zyn professors benoemd de volgende hoeren: In hel klein Seminarie MM. Van Bogaert en Demanez; te Geeraerdsbergen M. Lamon, te Eekloo M. Bauwens; te Dendermonde MM. L. De Vos en Stockë; in T geslicht S. Jozef te Sinl-Nicolaes MM. Van derSnickt, De Swaef en Drossens. Verleden zaterdag heeft Z. H. de Bisschop eene pricslervvyding verrigt in de kapel van hel Semina rie; een eerw. heer Josephiel ontving de kruin en de mindere orden: 5 eerw. heeren ontvingen het subdia- conaet, 42 het diaconact en 8, waeronder een Pator Augustyn, het priesterdom. Deze laetsten waren de eerw. heeren: P. D. Coppens van Aelst, surveillant te Eekloo; J. R. Den Hacrynck van Elikhove, professor te Dendermonde; L. De Vos van St-Cornelis-Hoorebeke, surveillant in Sl-Jozefsgesticht te St-Nicolaes; A. J. F. M. Mesldach van Gent, professor in T klein Seminarie; I). Van Branteghem van Eekloo, professor te Deinze; V. Van llellepulle van Mater, surveillant te Dender monde en T. Watlévan Sleenhuize-Wynhuizo, profes sor in Sl-Lievensgestichl te Gent. Maendag heeft Mgr de Bisschop van Gent de kerk van Haellert plechtig ingew^d. De ceremonie, om 8 ure begonnen, eindigde met de Mis en de aenspraek van Zyne Hoogvvaerdigheid om 12 i/a ure. Vele vreem delingen, te Haellert te dezergelegenheid toegevloeid, bewonderden debuilengewoneschoonhciddcr nieuwe kruiskerk. Rampen en Ongelukken. Verleden zaterdag is er in hel lokael der schyf- sehieting van de burgerwacht te Gent een ongeluk gebeurd. M. V. D., lid der burgerwacht van Charleroi, had geschoten cn was bezig met zyn wapen Ie her laden; by het stampen met den laedslok, deed hv do nieuwe lading vuer vatten, die hem delwee eerste lid maten van eenen vinger der linkerhand wegnam. De noodige zorgen zyn hem onmiddelyk in de ambulan- cie van de schyfschieling, door den geneesheer van den dienst, toegediend. MM. Eug. Rolin cn Ce,aennemers van de nieuwe brug, te Gent aen den boulevard van het Beggynhof te leggen, doen de palen, noodig voor de fondatie- werken, met een stoomwerktuig inslaen: een koppel mannen, doen dan met gemak het werk, welk anders zins een 40tal arbeiders verciseht. Doch deze heeren zyn hier waerlyk ongelukkig met hunne pilootma- chicn. Woensdag laetstleden heeft zy eerst gewerkt, donderdag namiddag, terwyl de machinist was gaen eten, hadden dry aerdewerkers den mekanicien wil len spelen en den heiblok, 4000 kil. zwacr wegende, doen opryzen, om zy ook palen in te slaen, maer door ongeoefende handen bewerkt, schoot de zware hei blok toen hy 8 a 9 voeten hoog was, los en donderde alles diep in den grond. Gelukkig waren er geene an dere onheilen dan groote schade aen de machien. Deze wel-d onmiddellyk hersteld en heden morgend was zy gereed om het werk te hernemen, maer reeds ten 40 ure was de heiblok, die nog maer eenige kee- ren in de hoogte gehaeld was, of hy schoot weder los en plofte door de zware stoelen der stelling jn den grond. Geen mensch isbydit geval gekwetst geworden. Verleden zondag is er te Eernogeui (Brugge) een bedroevend schelmstuk gebeurd. De veld wachter N..., ziende dal een man niettegenstaende zyn eerste ver bod, altyd voort met laerlingen om geld speelde, vroeg hulp aen den genaemde N...Zy gingen te samen den speelman te gemoet, namen zyne taerlingen af en geleiden hem met groote moeite naer 't gemeentehuis, waer hy eene ondervraging onderging, waerna zy hem loslieten. 'Savonds stond de genaemde N...die den veldwach ter geholpen had, aen de deur van eene herberg rond te zien, toen eensklaps hy een zoo geweldigen slag op het hoofd kreeg dat hy plotseling in den grond stuikte, bloedende uit neus en ooren;voor het oogen- blik gaf hy geen teeken van leven meer. Men raepte hem aenstonds op en de doctoor gaf hem zyne eerste zorgen. Donderdag was hyer nog niet in gelukt, hem tot zyn verstand te doen wederkomen; hy is gansch onnoozel geworden. De gendarmerie van Gistel kwam aenstonds ter plaets, hield den teerlingspeler aen en bragl hem naer '1 gevang van Gistel over. Ten gevolge eener slechte beweging, is een ry-

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2