N° 93. Zondag 6 October 1872. 2(le Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD. Robrecht de Monnik. Aelst, 5 October. Riiilcnlandsch Aieuws. Gazette vail Aelst Ilct Rurrcl van hot hln<l Is gevestigd In do Knpellestraet 11, wnei* alle beleven, gelden, enz. vraohtvpy moeten loegezoitden woeden. Abonnenientsppys fr. *sjaees, vooraf betuelhaee. Voor den bulten kan men inseliryven in al «Ie postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by «Ie brie Wat er te winnen is met de werkstakingen. By na (lagelyks meldt men nieuwe werksta kingen, voortdurend verwekt door de trawan ten der Internationale. De werkstakingen be schouwd onder het opzigt van 's werkmans be lang zei ven, leveren de volgende bemerkingen op. Vele lieden meenen dat de werkstakingen voor gevolg hebben de bestendige verhooging van prys op de bewerkte stoffen, en ook het nut en de welvaert van den werkman. Noch het eene noch het andere is waer. Wanneer er vraeg is op zeker artikel, is die vraeg steeds onderschikt aen den prys van het artikel, en wanneer het zelve niet te bekomen is aen den gewenschten prys, is de minste ver hooging dikwyls genoeg om de vraeg te doen ophouden. Van liet oogenblik dat, ten gevolge eener werkstaking, de stof niet meer te beko men is dan aen meerderen prys, vermindert de vraeg in evenredigheid van de prysverhooging. Dan komt de vreemde concurrentie, en brengt artikels voor om het in prys verhoogde voor werp te vervangen; velen koopenhet artikel niet meer en de vraeg vermindert. En dan, wat doet denyverheid? Denyverheid brengt zoo overvloedig niet meer voort, en een acnlal werklieden die voor dezen hun brood wonnen vallen stil. Het eerste gevolg is een deel der werklieden op straet te zetten; het tweede, een overdreven dagloon te verschaffen aen de genen die aen het werk gebleven zyn. Vooreerst dus het verderf en het verval van een deel van 't werkvolk. Doch daerby bepalen zich de gevolgen der werkstakingen niet. Van den eenen kant hebt gy een artikel voor het oogenblik in rag» gere- zen en waerop de vraeg is verminderd; van den anderen kant, een zeker getal werklieden een dagloon ontvangende overdreven in vergelyke- nis met hetgeen andere winnen. Wat moet eruit volgen? De concurrentie zal onvermydelyk nieuwe machienen uitvinden, zy zal des noods andere werklieden opzoeken zelfs in andere streken; ofwel zy zal zich koopwaren doen op zenden uit den vreemde alleenlyk om beterkoop te kunnen uitzetten. Wat meer is, het hooge loon door eenige bevoorregte werklieden ge trokken zullen andere werklieden doen bykomen, en al die omstandigheden samen moeten nood lottig de pryzen doen toëugkomen op hetgeen zy voortyds waren en waerschynlyk nog lager. En wat zullen de grevisten er by gewonnen hebben Zy zullen aen een gering getal werklieden, voor nauw bepactden tyd, een overdreven loon hebben bezorgd, terwyl duizend andere zonder brood zitten. Daerby hebben zy een nyverheids vak, misschien zeer belankryk, voor al tyd ge krenkt en in verwarring gebragt en de fortuin van plaets doen veranderen; en na dit alles is gedaen geweest, en na vele opofferingen zyn geeisclit geworden, doet de concurrentie, die toch niet kan vernietigd worden, den prys dalen op hetgeen hy was voor de verhooging. Derhalve, iets wat de werkman niet genoeg bëgrypt, is dat, eischt hy verhooging van dag loon, de nyveraer verhooging eisciit van prys, (Naer een vlaemsch handschrift van 1457.) (3® VERVOLG.) Het leger van dc koningen van Frankryk cn van Engeland was reeds de H. slad naby en het beleg ging beginnen toen er eensklaps betreurenswaerdige on- eenigheid ontstond tusschen de vorslelyke bondge- nooten. Het leger slaekte zynen togt; Sultan Saladdyn bood eenen wapenstilstand aen, dien de koningen, el kander mistrouwende, zich verhaesten aen te nemen. Gedurende den wapenstilstand verkleedde zich Robrecht in pclegrim en trok naer Jerusalem om het H. graf te bezoeken. Op het oogenblik dat hy de kerk binnendrong werd hy aengehouden door de spiong van Saladdyn. Voorden Sultan geleid, werd hyopge- eischt zyn geloof af te zweeren 'op straf van als slaef verkocht te worden; maer antwoordde dat hy liever te sterven had op oen kruis dan ongetrouw te worden aen de door hem gedane belofte zyn leven lang dc ontheiligers van Christus graf te bevechten. Saladdyn, in toorn ontstoken gebood dat men den christen hond geketend en gebonden naer Egypte zou overvoeren om afdaer met vele andere geloóï'belyders in een donker kot te worden opgesloten. Robrecht onderstond die vervolging om 's Heeren wil en mei eenvoorbeeldclyk geduld; alleen betreurde hy zyne wapenmakkers met raed en dacd niet te kun nen bystaen. Eilacs! de God der heirkrachlen was met de kruis- vaerders niet meer: de tweedragl was in hunne ran- gengeslopen. Hunne heilige zending vergelen, leverden cn dat alles komt eindelyk uit op... vorhooging van prys op de levensmiddelen. Ten slotte dus: vermindering op de eigenlyke waerde van het geld. O^cs— FRAAKRVK. De bedevaert van Nantes naer O.-L.-Vrouw van Lourdes is by hare terugkomst in de stad gestoord geworden. Onder het zingen der Marseillaise en het uit jouwen der bedevaertgangers werden deze aen de statie door 'tschuimder bevolking beleedigd. Er was geen hoegenaemde policie te zien. Op de ka,ei tegenover de statie waer de grootste hoop janhagel zich verdrong, werd de kolonel van het 12'' regiment dragonders, op de grofste wys beleedigd, omdat hy de verdediging der be devaarders wilde nemen tegen de onruststokers die de vrouwen en kinderen sloegen cn mishan delden. Twee zusterkens van liefdadigheid en een bedevaerder waren verpligt zich door een gendarm te doen vergezellen en ondanks die voorzorg, moesten zy in een huis op hunnen weg gelegen vluglen,omaen de mishandelingen der betaelde menigte te ontsnappen. Een anderen persoon antwoordde op eenen stamp met eenen stokslag en van dan al werd er een koncert aengeheven van scheldnamen en beleedigingcn zonder einde tegen die twee zus terkens van liefdadigheid die in eene apotheek gevlugl waren, ook de ruiten lagen weldra ver bnfzeld ten gronde. Verscheidene persoonen liepen naer de gendarmerie en generael Merle vergezeld door den kolonel van het 28'' nam de twee zusterkens onder zyne bescherming, doch hy werd zoodanig bestookt dat hy verpligt was. zyne manschappen die op de Plooc Louis X VI stonden te doen oproepen. Op andere plaetsen ging men zoo verre dat men de bedevaerders zonder lydige hulp in de Loire zou gedrongen hebben. Een rytuig dat traeg door den volksoploop heendrong werd met geweld geopend omdat men dacht dat den bisschop hierin zat, doch zy spuwden de per soonen welke er in zaten in het aengezigt om zich over hunne teleurstelling te wreken. De botaelders van den volksoploop liepen on der dit uitschot rond en deelden hier een halve, daer eene heele frank, verder eenige centiemen aen de menigte uit.. Er was een straetbengeldie zegde dat hem dit oploopje 20 fr. had aenge- bragt. Toen eenige personen de politie-agenten na derden, welke aen de statie verspreid waren, om hunne hulp in te roepen, werd hen door deze geantwoord dat zy zelve en de bedevaert gangers, de uitdagers van dien volksoploop waren. De krygsraed te Versailles heeft zekeren Garot veroordeeld tot twintig jaren tuchthuis straf. .Meh zou dien man waerschynlyk nooit hebben verdacht of gevonden, als hy geen kony- nen gehouden en aen die dieren, waervan hy zeer veel hield, de namen van Raoul, liigault, Pyat, Delescluzc, Flourens, Duval, enz., gege ven had. De buren, die telkens den naem van een commune-man hoorden roepen en daerbj^ van schrik opsprongen, hebben de policie aeti- MEEaH3SI3EK9 - zy zich over aen ondeugd cn wanorde en bevochten elkander met de zelfde hardnekkigheid welke zy legen de Sarrazvnen hadden aen den dag gelegd. Het noodlottig gevolg ervan was dal de ongeloovigen zonder wederstand te ontmoeten hel grootste getal hunner verloren sleden en plaetsen weder innamen. Eindelyk, door den tegenspoed ontmoedigd, zegden de koningen van Frankryk en Engeland hunne over- eenkomstop om elk naer hun land weder te keeren. Richardus het Leeuwenhart verliet heimelyk zyn leger maer werd om zynen ontrouw gestraft door de lang durige gevangenschap welke hy in Duitschland onder ging. Koning Filips scheepte in met het grootste deel zyner magt cn de andere vorsten volgden zyn voor beeld, zooihit haestde Musultnannen in bezit kwamen van al wat de kruisvaerten hun ontnomen hadden. Vooraleer Judeën te verlaten, verwisselde Filips met Saladdyn de krygsgevangen. Robrecht was onder het getal dergene die in vryheid kwamen en die vrome ridder zag zyne wapenbroeders terug na twee jaer bittere afwezigheid. Ziende dal hv den Heer in het H. land niet meer ten dienst kon staen, scheepte hy in met den koning vanFrahkryk en volgde, hem tot Parys. Daer bood hem,' Filips een prachtige heerlykheid aen en beloofde hem eeneprinccrsseinhuwelyk; maer Robrecht antwoordde dat hy heer was van Assehe en Ter Heyden eu dal hy den ouden Idesbaldus zynen vader wou wederzien. Dit vernemende, omhelsde hem de koning, deed hem ryke geschenken en wenschte hem eene gelukkige afreis. V. Robrecht verliet Parys met zynen schildknaep en loog Vlaenderenwaerts zonder tyd te verliezen. Hy was ongeduldig om nieuws van zyn land cn van zyne d ach tig gemarkt op dc eigenaerdigc benaming van konynen. Men heeft onderzoek gedaen naer Garots verleden en bevonden, dat de man een werkzaem aendeel had genomen aen den opstand en nu op zyne konynen de liefde voor de helden der commvne had overgebragt. 'Men leest in den Courrier de France: Wy weten uitgoede bron dat de aenleidersderradi- kalc party op dit oogenblik ruimschoots formu lieren aen hunne af'gevaerdigden der departe menten ronddeelen, met het vooruitzicht op den kruistogt die de ontbinding der Nationale Ver gadering ten doel heeft. Die kruistogt welke doorliet verbod der banketten scheen gedwars boomd te worden, wordt nu ten sterkste aen- gepredikt -in die rondgestrooide formulieren* Bovendien is het geweten dat er naer verschil lende departementen agenten gezonden worden, welke voor zending hebben door hunne rede voeringen op het volk der plattelandsgemeenten een durenden invloed te bekomen. Verscheidene persoonen, voorzien van kategorieke onderrig- lingen, zyn reeds vertrokken naer de departe menten Doubs, Jura, Haute-Saóne en andere, zonder te weten dat zy onder eene strenge be waking van hel gouvernement staen. De Ooster-spoorweg-maetschappy heelt het volgende ingesteld Sedert eenige dagen ontvangen de reizigers, die van deze lyn gebruik maken, eene kaert., waerop't volgende is vermeld: Daer de express- treinen slechts zeer kort aen de statie teVesoul stil houden, worden de heeren reizigers, die verlangen te ontbytcnof te dineeren verwittigd, dat aen het buffet zullen in voorraed zyn warme diners, gepakt in mandjes, v-oor den prys van fr. 3 ft 3-50, eene hahe flesch Bordeauxwyn daeronder begrepen. Deze diners bestaen uit dry schotels, eene halve flesch wyn, brood en ctéssett. l>c mandjesworden genomen teVesoul, en teruggegeven te Port-d'Atelier, of te Luze. De overtogl tusschen Vesoul .en deze twee sta tiën, geschiedt zoo wat in een half tier, zoodat de reizigers al den tyd hebben om hun mael in den waggon te gebruiken. De instruktie der zaek van maerschalk Bazaine wordt, naer men meldt, meer en meer ingewikkeld, zoodal de maerschalk onmogelyk in de maend november, gelyk men eerst gedacht heeft, voor den krygsraed zal kunnen gebragt worden. Vermoedolyk zal de openbare behan deling van zyn proces niet vroeger dan tegen het laetst der maend december beginnen. Er heeft dezer dagen eene volkstolling te Parys plaets gehad. Daeruit is gebleken, dat het 1,732,529 katholieken telt, 30,421 joden, 17,281 calvinisten, 14,940 lutheranen, 9482anglicanen, methodisten en kwakers, 422 Mahomedanen, Budhist.en en Brahminen; voorts 2500 personen, die verklaerd hebben tot geen godsdienst te behooren. In de rue Vaugirard te Parys woonde een huisgezin dal zichtbaer in de grootste armoede leefde. De man, beambte by eene administratie, vervulde met stelselmatige nauwgezetheid zyne bediening; hy kwam immer op hel bepaélde uer op zyn bureel en verliet dit met dezelfde nauwkeurigheid. Die voorbeeldige nauwkeurigheid had hem achtervolg ens in rang doen opklimmen en ge- volgentlyk zyne jaerlyksche verdiensten ver familie Ie vernemen. Aen eiken reiziger die uit het noorden kwam vroeg hy of hem de oude Idesbaldus was bekend en of de hertog van Rraband in vrede leefde met zyne gebaren. Al wat hem de reizigers doorgaens wisten te antwoorden was dat aller aendacht gevestigd was op den oorlog tegen de ongeloovigen; maer niet eene kende den heer van Assehe, hoewel Idesbaldus in zyn land in hooge achting stond om zyne magt cn wysheid. Aldus vooruit rennende, kwam Robrecht in Picardië, eene grensprovincie van Arlois; hy hield sland in eene kleine stad, St-Qucntin genoemd, waer zyne schildknoop ziek viel van ver moeidheid. Deze wederwaerdigheid baerde hem veel pyt. Na eenige dagen wachlens, ziende dat zyne dienaer niet beterde, begaf by zich naer een naestge- legen klooster, en verzocht defl abt zich te willen gelasten met de verzorging van zynen welbeminden kranke. Heer abt, sprak hy, ik moet haestig naer myn land terug. De krygsman die my ten kruisvaert heeft gevolgd, is in deze stad ziek geworden en zon der hulp kan ik hem niet laten. Wildot gy voor hem zorgen, ik kon myne reis voortzetten. Hier hebt gy geld om geneesheer en geneesmiddelen te betalen. De abt stond het verzoek loc en Robrecht was weder op weg. Hy kwam zonder ongeval toe te Gent. Te Gent zocht hy eene herberg om* te vernachten. Al wandelend op dc markt, onlwaerde hy eene her berg voor uithangbord dragende: in den koopman van Leuvenhy ging binnen, vroeg eene kamer en beval des hospes goed zyn pcerd te bezorgen. De baes even als meest al de lieden van zyn bedryl, was een jraetzieke man en ondervroeg Robrecht nopens zyne olgevallen, nopens zyn land en zyne familie. Robrecht antwoordde: Ik kom terug van dc kruisvaert en hoogd, Noglans, boe ouder by werd, des te geringer werden zyne uitgaven en immer kromp de soin in, welke by voor bet huishouden aen zyne huisvrouw gaf. Zyn leven was zoo nauwkeurig berekend als een kronometer, en tusschen al zyne bezigheden, welke immer dezelve waren, kwam er geen enkele voor die eene gelduilgave voor gevolg kon na zich slepen. Hy moest dus sparen, dat was zeker; maer waer duivel mogt hy zynen spaerpot verbergen Zyne vrouw die van een toegevenden aerd was en ook voor zyne kleinste gril 't hoofd boog, zou hem voor geenen prys luernaer heb ben durven vragen. M. V..., du* was dc naem van den wandelen den spaerpot, bad de jaren bereikt waerop by zyn regl op pensioen kon doen gelden, doch dit maekte zyne berekening niet en dagelyks nog, zooals in vroegere jaren, kwam het geregelde uerwerk voorby dezelfde plaetsen, om zyne bediening op de administratie waev te nemen, en wisten gevolgentlyk de personen die hem zagen komen en vertrekken, op den minuet al hoe laet hét was. Ongelukkiglyk kwam eene omstandigheid, geheel onafliankelyk van zynen \vil,*hieraen een einde stellen, daer hy door eene beroerte getroffen werd, die hem met eene byna geheele lamheid sloeg, en daerdoor was hy wel verplicht zyn regt op pensioen te doen gelden. Van het oogenblik dal de beroerte hem het gebruik zyner ledematen ontzegd had. Scheen al zyne genegenheid overgogaen te zyn tot. eenen ouden zetel, welken hy om zoo le zeggen niet meer verliet en waervan hy de nadering, door vreeselyke blikken aen zyne zwakke vrouw verbood. Het weder wordt reeds min of meer koud, vooral «les morgends en daarom deed hy eenige dagen geleden een vuer aenleggen iirden haerd, waerby zyn zetel geschoven stond. Zyne vrouw verliet voor eene ol andere boodschap het ver trek, na alvorens eenige versche stukken hout op het vuer gcplactst te hebben. Een dezer brandende stukken hout rolde van dehaenlstede tot tegen den vermolmden zetel en deelde het vuer aen den stoel en de kleederen van den lammen man mede. Het eenigste wat hy in dit geval doen kon, was om hulp roepen. De geburen liepen op dit ongewone voorval de deur open en doofden in tyds dit begin van brand uit. Ofschoon de lamme heer V. geene enkele wonde bekomen had, blies by toch weldra den lactsten adem uit. De schrik welke hy door dit voorval onderstaen had, was genoeg om het weinige leven dat er in zyn lichaemwas overgebleven, uit tedooven. Toen zyne vrouw terug le huis kwam, was zy zeer bedroefd over bet onverwaebtte over- lyden van den zelfzuclitigen lammen echtgenoot, vooral daer zy nu bel pensioen zou moeten missen hetwelk in bare dagelyksche behoeften moest voorzien. Een der geburen, die inmiddels nog bezig was om bel vulsel uit den door. liet vuer gedeeltejyk verteerden zetel te balen, trok hiermede eene oude portefeuille te voorschyn die goeu gesloten was, en o heir elin die oude brievenlesch stak een heele hoop bankbriefjes, Me zorgvuldig bewaerdcr scliat, van hel at&e- loopen uerwerk. ik bon op weg naer Assehe in Rraband, by den heer Idesbaldus, myuen vader. Gewaer wordende dat by te doen had met een byzondcr edelman, onihaclde hem dc gastheer met buitengewone belecfdjioid en sprakylToogedele rid der, gy kont niet beter gevallen zyn; ik Herberg voor. het oogenblik een uwer landgcnooleii, eenen wever van Leuven, Richardus genoemd, die naer Londen, in Engeland, trekt om er zyn bedryl' uil tc oefenen. Indien bel zyne heerschap verlangt zal ik hem by den wever brengen opdat hy nieuws van zyn land verncme. Gy kunt ongestoord kouten op uwe kamer en ik heloot u eenige vcrzeltclyke avondstonden voor weinig l)Ed. mynen ouden bourgonjewyn gebruiket. Robrecht volgde don raed van zynên gastheer en vroeg aen den leuvensehen wever om nieuws van zynen vader Idesbaldus en van Gceracrd zynen broe der. Deze vraeg maekte den wever vorwonderd en ver legen en antwoordde op treurigen toon: Eilacs, edele ridder, ik ga u moeten bodroeven: weet dat de heer Idesbaldus sedert lang is ten gravo gedaeld, cn dat uw broeder Welhoc! riep Robrecht uil, ik zal mynen vader niet meer zien, den vroomsteu der ridders, den wys- slen der mensehen! Ja gy bedroeft my zeer. Maer' is het wacrheid die gy spreekt? Loutere waerheid; eb loch is hel nog het minste der rampen die uw huis hebben getroffen. Uw broe der onteerl uvVen naem. Ily heeft de erfenis van Ides baldus met list en geweld ingenomen en doel zich in de streek vcrJ'ocien om zyne buitensporigheden cn zyne sirooperyen. Ik, ik moet hem vervloeken; aen- hoor mei geduld wat ik u tc melden heb: (Wordt voortgez:t.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1