N° 108. Zondag 19 January 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 18 January. Rampspoedige jaren. Napoleon III. G-azette van Aelst Het Bureel vuu het Wad I. «eve.tlgd in de Hupelle.trnet 11. »uer alle hrleven, gelden, en,, rr.el.tvry moeten toegezonden worden. Ahonne.nent.pry- S Ir. ■-Jaer., vooraf hetoelbaer. Voor den bulten kan .„en In.ehryven in „1 de poatkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdrager.. (2e VERVOLG.) Dergelyke rampen volgden nauw elkander op in den loop der vyftiende eeuw. Op Palmzondag 1446 (10 april), borst een woedend tempeest los langs de kusten der Noordzee. De golven bra ken de dyken door van Vlaenderen, van Holland, van Engeland en Schotland. In België was bet Zeelandsch Vlaenderen dat meest te lyden had; hoewel onze andere provinciën ook niet werden gespaerd. Het tempeest duerde zes-en-dertig urenboomen, huizen, torens en zelfs kerken werden neergesmeten. Hel sneeuwde en hagelde als in vollen winter. Het vee in de weiden kwam meestendéel om. Vele rivieren stroomden over en een menigte inwooners verdronken. By de overstrooming van 30 april 1451 leden de eilanden van Zeeland veel. De stad Zierikzee stond met de naburige dorpen onder water. Het tempeest van 18 October 1468 staet aen- geschreven als een der noodlottigste welke Vlaenderen heelt te beweenen gehad. De zee nam onze kusten in en overstroomde een aental dorpen. De stad Damme, alsdan nog van haren ouden bloei niet vervallen, stond gedurende eenige dagen geheel en gansch onder water. De wind deed vele schade aen de merkwaer- digste gebouwen van Vlaenderen. Twee jaren nadien, den 1 november 1470 stonden de kusten van Vlaenderen en het mark- graefsehap Antwerpen alweer overstroomd. Byna al onze polders werden door de zee weder ingenomen. In Holland verloren 20,000 men sehen het leven. Het tempeest van 27 september 1477 duerde 8 uren. De zee wierp hare golven zoo hoog dat zy de wolkeju, sdxenan o^tende en Nieuport werden overstroomd; de inwooners vluchtten op de daken, van waér ze de wji>d gj de wateren nedersloeg. Langen tyd nadien vona men nog zeevissehen in de beken en vele pol ders werden vernietigd. In het land van Aerden- burg werden overstroomd de dorpen St-Kruis, St-Laureyus, O.-L.-Vrouw (zuid), O.-L.-Vrouw (noord), Henneben, Heyle,St-Catherina,St-Bayo, Trabeten en O.-L.-Vrouw-by-Sluis. Vele dier localiteiten met hare inwooners en het vee dat op de weiden stond, vergingen voor altyd.Oost- kerke, Lapschuere, St-Catharina-by-Damme en West-Ka pel le werden ten'gronde vernield. Het kostte lange jaren aenhoudend geduld om op de zee terug te winnen die schoone landyen welke onze voorouders zoo duer hadden gestaen. Blankenbergsche visschers hunne hut, na het onweder, verlatende, vonden twee zeekalvers op het veld, een overgrooten zeehond en vele gevleugelde visschen. Zoo geweldig, zoo over vloedig had het gehageld dat byna al de vogelen dood lagen. Arenden van tien voet lang werden, met gebroken vleugels, langs de baen van Gent (i) Allen voor eenen» (9° VERVOLG.) Wat de gevierde kapitein al zwetsend voorspelde, werd ongelukkiglyk waerheid.Meer dan cene eeuw is voorby sedert hy ter groote markt van Aelst, om zyne misdryven heeft geleden, en nog wordt, in de streken, welke hy met zyne lyflrawanlen doorliep, zyne naem met schrik en ontzag herhaeld. Nogtans. hetgeen hy zyn reuzenplan noemde, heeft hv de kans niet gehad volledig te kunnen uit voeren." Niet dat hem daertoe de wil.de boosheid noch het noodig vernuft ontbrak, neen; maer zekere onvoorziene omstandigheden, verder breedvoerig acn- gehaeld, zyn tegen hem opgerezen om, God lof, juist in tyds zyn rampspoedig bestek le komen dwars- boomen. Niellegcnslaende dit, zoo hardnekkig heeft hy gewerkt, zoo driftig heeft hy gestolen, zoo wreed heeft hy gemoord, vooral het laetste jaer zyns levens, dat hy, op de pynbank en in 't midden der yselykste folteringen, met helsch genoegen, zyne verstomde beulen te regt het-schrikkelyk woord mogt toewerpen dat hy in het Kruisken had uitgesproken: En toch, na hónderd jaer, zal men nog spreken van Jan de Lichte.... Ook, in menige huisgezinnen is hy de held geble ven van grootmoeders vertellingen, en meer dan eene onzer lezers zal zich herinneren hoe dikwyls, nog kind zynde, na, rond den hacrd, oenen ganschen langen winteravond, te hebben hooren verhalen van Kcyster Licht, hy 's nachts gedroomd hecll van zwarte mannen en van bloed. naer Brugge opgeraept. Te Antwerpen deed zich een nog zeldzamer geval op.Daer het water van 8 tot 12 voet boven de kaei stond, kwamen, tot schrik der inwooners, de schepen tot inde stra ten gedreven. Een dier schepen geraekte vast in de stad. Als de wateren verdwenen waren, vond men zich genoodzaekt het ter plaets af te breken. De gevolgen van dat tempeest waren nog niet hersteld toen in november 1480, een nieuwe overstrooming de zelfde gewesten kwam beproeven. Brugge en de omstreken leden veel, doch meer nog het land van Cadzand en eenige eilanden van Zeeland. In 1485, in den nacht van 1 tot 2 january, groot tempeest op zee. De dyken van Vlaende ren en Holland werden overrompeld en 20 vier kante mylen gronds stonden onder water. Vele dorpen vergingen. In de omstreken van Brugge en Damme bleef niet éénen molen regt. De schepen op anker in die haven bonsden tegen elkander als in volle zee en de kerktorens beier den van zei ven. Geheel het eiland Walcheren stond onder water. Vele menschen kwamen ge durende dien yselyken nacht om het leven. In 1509,27 oogst, eenafschrikkelyk tempeest, omstandig verhaeld by dé hollandsche schry vers, en dat onberekenbare schade en vele onheilen veroorzaekte in Holland, Vriesland en Zeeland. Wy zyn gekomen aen het heuglyk tempeest van 5 nove m ber 1530II 'ordI vervolgd) Prins Karel-Lodewyk-Napolcon Bonaparte werd geboren te Parys, den 20 april 1808. Hy was de derde zoon van den koning van Holland en van de koningin Horlense, dochter der keizerin Josephina en van derzelver eersten echtgenoot, markgraef de Beauharnais. By den val van het eerste keizerryk, vertrok konjiigjnHorton^ en vandaer naer Zwitserland, alwaar inmnr - '-"i dienst nam onder de artillerie. Na 1830, vinden wy dien prins terug in Italië waer hy, Carbonaro, met de Garbonari in samen zweering was tegen den Paus, uit herkevtenis voor de edelmoedige gastvryheid door den H. Vader aen zyne verbannen familie geschonken. Van 1832 lot '1836, geeft de toekomende kei zer verschillJge werken uit, min of meer in den socialistischen zin geschreven. In 1836, aengespoord door den advokaet Fialin de Persigny (later hertog de Persigny), waegde hy de roekelooze onderneming van Straetsburg. Gevangen genomen, werd hy op bevel van Louis-Philippe naer de Vereenigde- Staten van Amerika vervoerd, welke hy het vol gende jaer verliet om zyne moeder de oogen te komen sluiten. Daerna verbleef hy te Londen tot 1840. Na een tweeden opstand te hebben gewaegd te Boulogne, werd hy opgesloten in het fort van Ham, waer hy ontvluchtte in 1846. In menige streek van het land van Aelst, zinspelende op zyne naem en ingezien zyne alom gekende vlugheid, doortrapt heid en behendigheid, vergeleek men hem aen eenen glinter, en, in zyne tael noemde hem het volk Klyster Licht. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Zeer vele van die vertellingen hebben wy gehoord en dezelve als min of meer aennetnensvvaerdige over leveringen onthouden en aengeteekend. Mcermaels maende men ons aen dezelve le schry ven, al ware hel slechts als feuilleton voor eene goede gazet. Doch wy dachten, en met rede: misschien kunnen bet meeslen- deel dier legenden loutere verdichtsels zyu. Wagen wy het ooit de Bende van Jan de Lichte le boek te brengen, eerst zullen wy het gunstig toeval afwach ten dal ons de officieele bevvyzen dier bende zal in handen brengen. Zoo stonden de zaken toen wy, in eene niets bedui dende en weinig bezochte boekvenditie, onverwachts de belangryksle der zoo druk betrachte stukken ont dekten! Geerne hadden wy ze duer betaeld; doch zie, niemand waerschynlyk er de echte weerde van ken nende, werden zy ons, op eonen koop, als boter papier bygeworpen.... Die eerste vond bragt ons op het spoor van andere beslacnde stukken, en, de stapel oude, berookte papieren, plans en kaerten, welke wy sedert dien hebben verzameld en doorsnuffeld, is, geachte lezer, is aenzienlyk. Vonden wy al onze legenden, al de namen die wy hadden aengeteekend, al de feiten welke wy hadden onthouden, m die stukken terug? Wy verwachten er ons geenszins aen. Ten eerste, het ware ongehoord dat legenden,op hoe vasten grond ook hare oorsprong steunen, na meer dan honderd jaren verhaeld en herhaeld te zyn geworden, gcene steerten hebben hygcwonncn. Ten tweede, ingezien de groote uilgestrektheid dor bende en de gebrekkige inrichting der politie van alsdan, is het al te klaer bewezen dat het onmogelyk is geweest, op zoo korten tyd, van 28 september 1748, wanneer, ten verzoeke der vier kasselryen van Kortryk, Oudenaerde, Aelst en Den- dermonde, de algemeene klopjacht is begonnen, lol 11 december nadien, wanneer de laelste der negen en-negentig gevonnisden, eene vrouw, Anna Maria Vcrcruyssen van Denlergem, verbannen werd, dat het onmogelyk is geweest al de medeplichtigen le vangen. Wy hebben stukken in bezit waerby blykt dat, na de dood van kapitein Jan, menige verstrooide Tydens de omvvenleling van 1848 was hy in Engeland. De voorvallen welke 1848 volgden zyn nog levend in aller gedachtenis. Den 10 december 1848, werd prins Napoleon als president der fransche republiek uitgeroe- pen. Zyne staetsaenslag van 2 december 1851, verlost hem van de tegenkanting der wetgevende vergadering. Een jaer nadien, dag op dag, werd by keizer. Den 30 january treed hy in den echt met gravin Eugenia-Maria de Montijo, geboren te Grenade, den 5 mei 1826. Zyne zoon kwant ter wereld, den 16 maert 1856. Napoleon III stierf in den ouderdom van 64 jaren, 8 maenden en 19 dagen. Napoleon III was zyn leven lang een zamen- zweerder. Gedurende twintig jaren beeft hyover Frankryk geregeerd. Langen tyd heeft hy eene ontzaggelyke magt in handen gehad en was schier de oppermeester over gansch Europa. Hy kon yeel goed stichten en veel kwaed belet ten. Hyneeft eilaes, veel kwaed laten gebeuren en in veel medegewerkt! Woemsdag morgend, ten 10 ure, hebben te Chislenirst de lykplechtighedcn voor keizer Napoleon III plaets gehad. Grael'Clary, M. Rou- her, delnarkies de la Grange,en eenige andere der verkleeldste partygangers van den overle dene hebben medegeholpen om de laetste klee ding van liet lyk te voltooien. Toenjdit geëindigd was, werd het stoffelyk overschbt van hem die in leven Napoleon III genoemÜ werd, in eene dubbele kist gelegd, de binnenste uit lood en de tweede uil mahoniehout gemaekt. Deze laetste is bekleed met rood flu weel en met wit trirtitn aü/i?Je<id. Zy draegt vpor v.Oft l Ti l NAPOLEON III, Keizer der Franschen, Geboren te Parys, 20 april 1808. Overleden te Camden-Place, Chislehurst, den 9 january 1873. R. I. P. Het lyk, iu dezellde maerschalks kleederen, die de overledene te Sedan droeg, gekleed, was op eenen doodwagen geplaetst, bespannen met acht paerden. De keizerlyke prins leidde den rouw op, gevolgd door de keizerlyke fami lie. Vervolgens kwamen de leden van het diplo matiek korps en hooggeplaetste personen, de officiers van het huis des keizers en de vrien den. Een stoet dames ging tot aen de kerk den doodenvagen vooraf. resten zuier bende bun gevaerlyk ambt in vcrschillige streken ïog jaren lang hebben volgehouden. Wy gin gen erbyoegen dat men ons,op zekere buitengemeen ten der >mstrekcn, zekere slaelspensionnarissen heeft actiewezen, die men beweerde afstammelingen te zyn va luitenanten van Jan de Lichte en die ver diend hciben twintig jaer in 't gevang le zitten. Maer de leverton laten wy over aen onze politie; met de dooden ileen hebben wy le doen, en wy zeggen: Ten derck dat, voor zoo weinig men de bowysslukken van die aek nagaet, liet even klaer is bewezen dal degenen lie men erin gelukt is te knevelen, en wy tellen eriONDERD zeven-en-twintig, zoo min geklapt hebben as 't zyn kon. Wy hebben er aengetroffen die, ondervragd op alle wyzen, gepynigd dat zy op de tortuer i onmagt vielen, veroordeeld, werden en aen de galg zn gestorven, die, ondanks preuven en ge tuigen vtstrekl alles hebben geloochend. Zelf kapitein Jan verklerde voor den crimineelen racd dat hy ge zwegen ad zoolang by kans zag aen het rad le ont snappenen slechts dan, wanneer hy gewaer werd dat zyn»t onvcrmydelyk was beslist, bekentenissen heeft gcaen. Maer heeft hy alles bekend? Alles, hoe wel hy eweerde ten volle zyn geweien le willen ontlaste en voor niemand zich te willen verdoe men, »)oals hy zegde?.... W hebben ons dus aen 't werk gezel en al de ingezanlde stof zoo getracht te verbinden dat de ernstigdezer voldoening vonde in ons gewrocht. Onder I door ons acngcschrevcn legenden hebben wy vool degene behouden die wy hoorden herhalen op versiillige gcnoegZaem afgelegene plaetsen, het zelfde it voorstellende en zooveel mogelyk onder denzelftn vorm. Die legenden hebben wy aengeno- men, dds uit eerbied voor 's volks overleveringen, deels oide vervelende, drooge eentonigheid 'te ver- wyden/elkè schryvcrs van verhalen als dees, gedu rig te erwinnen hébben; want men heeft schoon process en vonnissen te lezen en te herlezen, op elke blzyde ontmoet men eeuwig hetzelfde: sle- len, bjjdcn, moorden, zonder meer. En n nu wy ons besle hebben gedaen om overal en in as de waerheid getrouw le blyvpn, zullen De lykkapel was eenvoudig versierd en het baerkleed droeg slecht voor opschrift: NAPOLEON III. De lykstoet verliet Camden-Houseten 11 ure, om ten half twaelf in de katholieke kapel van Chislehurst aen te komen. Die kapel welke zeer klein van omvang is, was uitsluitend voorbehouden voor de keizer lyke familie, de vrienden van het huis Bona parte, de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden die aen de lykplegtigheden deel namen, de maerschalken van het keizerryk, eenige hooge personagiën en onderscheidene lieden. De lykwagen, waerop het stoffelyk overschot van den gewezen keizer aller Franschen rustte, werd door acht paerden get rokken en was voor- afgegaen door eene deputatie parysche werk lieden, die immortellen-kronen in de hand hiel den. Andere droegen de wapenschilden van den overledene of zyn naemcyfer, alles met een rouwfloers overdekt. De onafzichtbare menigte volgde op dry ran gen den weg naer de kapel, tusschen twee ryen rytuigen die den stoet afsloten. De keizerlyke prins, bleek, met opgedrongen gelaatstrekken, de oogen rood van weenen.trad met ingetogen droefheid achter den lykwagen, waerop het stoffelyk overschot zyns vaders naer zyne laetste rustplaets vervoerd werd en opende den rouwstoet. De menigte bleef ingetogen en maekte geene boegenaemde demonstratie. Er waren by de lykplegtigheden van Napo leon III ongeveer 60,000 persoonen tegenwoor dig. Talryke winkels, zoowel te Londen als ten plalte lande bleven gesloten. ^•kmaidyke prins werd by bet terugkeeren te Camclen-House begroet met de kreten Leve de keizer! Hy antwoordde: Neen, de keizer is doodLeve Frankryk Het lyk draegt twee ringen, alliancesaen eenen der vingers, waervan er eenen gedragen werd door Napoleon I. Het is de bisschop van Soutliwark die den goddelyken dienst verrigtle. Er hebben 25,000 tot 28,000 menschen Chis lehurst bezocht. Er bad geen enkel ongeval plaets. Men leest in den Figaro van Parys: Daer bet gouvernement vernomen bad, dat er in ver- sehillige kofiieliuizen en openbare gebouwen, te Parys, inteekenlysten open lagen tot oprig- ting van een gedenkteeken voor Napoleon III, zoo beeft bet verbod op die inteekeiiingen ge legd. wy een volmacht werk hebben geschreven? Zullen wy, tot de minste omstandigheid, hebben verhaeld wat de bende was van Jan de Lichte? Wy antwoorden op voorhand, en wy antwoorden regtuit: neen! Deeds sedert maenden,ligt ons verhael voltrokken,en,sedert wy hebben aengekondigd dat het ging uitgegeven worden in feuilleton, zyn ons van alle kanten zooveel nieuwe inliglingen toegekomen, dat, beleefde ons gewrocht eene tweede uitgaef, hel weinige dat er tot heden is van verschenen, zooniet verandering, dan toch vermeerdering zou worden bygezet. Nog een woord. Er is een slach van lezers, dal uiterst verzot is op verhalen van den aerd als dees: geen keuriger voedsel voor hunne verbeelding dan tooneelen van plundering en moordery.van gebroken slolen en gebroken leden. Aen zulken zal dees werk misschien weinig belang op leveren, want te gretig doorzoeken zy dagelyks de regterlyke kronyk, om sedert lang niet te hebben bestatigd dat, in 't vak van wangedrochten en wan- bedryven onze verlichte en zoo hoog geroemde bc- schacfde eeuw geenszins voor vroegere tydstippen te wyken heelt, in tegendeel.... Ook om enkel eene ydelc nieuwsgierigheid te voldoen hebben wy niet geschre ven; nog veel min om, naer het voorbeeld van zekere fransche romanschryvcrs naer de mode, beroemde schelmen tot den heldenrang te verheffen. Maer wy hebben ons herinnerd dat hel alstootelykste feit toch allyd zyne zcdeles bevat, en hadden wy de euveldaden van Jan i»e Lichte en zjne rende, alsmede de schrik- kclyke straffen welke ze hebben geboet, niet mogen voordragen als de noodlottige gevolgen der verwaar loosde opvoeding, der bedorven zeden en der ongere gelde driflen, die van redelyke schepsels echt dierlyke monsters maken, voor a I tyd had ons een al te natuerlyke afkeer voor tooneelen van dien aerd, ons van onze onderneming doen afzien. Hernemen wy dus ons verhael om liet nimmer meer leonderbrekeinen trachten wy, in deecrsl opvolgende tal'ereolcn het fameus.plan te ontdekken dat Jan do Lichte vvaendc le hebben uitgevonden. Wordt voortgezet*

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1