MILICIE, Do zittingen van den railicieraed te Aelst, voor de ligting van 1873, zyn vastgesteld als volgt: Eerste Zittvd, bestemd 'por het onderzoek derreldamcn der lo teling en, uiige stelden en afslag enen Den maendag 40 maevl 1873, hot 25® kanton. Den d||sdag 41 dito, hel 26'' kanton. Den woensdag 12 dito, het 27® kantön. Don donderdag 13 dito, liet$8l' kanton. 9 Den vrydag 14 dito, hel 30c kanton. Den zaterdag 15 dito', het 31® kantön. Den maendag 17 dito, hel 32® kanton. Den dynsdag 18 dito, het 33*' kanion. Den woensdag 19 dito, bel 3D'kanton. Den donderdag 20 dito, hel 36® kanton. Den vrydag 21 dito, het 29® kanton. Den zaterdag 22 dito, het 35® kanton. Tweede Zittyd, bestemd tot het onderzoek en de aenneming der plaetsver- vangers Den dynsdag 1 april 1873, voor de miliciens der 25®, 26° en 27" kantons. Den woensdag 2 dito, voor do miliciens der 28®, 29° en 30® kantons. Den donderdag 3 dito, voor de miliciens der 21®, 32® en 33® kantons. Den vrydag 4 dito, voor de miliciens der 34®, 35® en 36® kantons. Derde Zittyd, bestemd om op de rcklamen te beslissen, opziehtens welke, gedurende de vorige zittijden geene uitsprack is gedaen: Den maendag 7 april voor al de kantons. Scdort conige dagen hebben \vy een weder alsof wy in den zomer waren; reeds van 's morgen'ds vertoont de zon zich en blyl't ons den gansehen dag tot laet in den namiddag vervroolyken. Vele boeren die ten ach ter waren mot hunne landhpuwwerken en daerin ver hinderd werden door het aonhoudende,slechte weder, beginnen de werken lo voltrekken en gelukken daer zeer wel in, vermits de grond hen hoogst voordeelig is. Mochten wy voort droog weder bekomen, men zou haesl al de ellende vergeten die de overstroomin gen en regen in vele gewesten veroorzackl hebben. Gedurende do afgeloopene maend december,zyn er, ten gevolge van slechte ol onduidclyke adressen, 6,636 brieven ter zyde gelegd. Van dit getal zyn er na de opening 4,721 kunnen besteld of aén de verzenders weergegev en worden; de andoré 1,915 zyn in de scheurmand geworpen. De burgerlyke reglbank van Brussel heeft be slist, dat hel feit dal een huis zou gekweld zyn met wandluizen, cene oorzack is tol verbreking van het hu er ceel. Men zal te Brussel een nieuwen openbaren telegraefdienst inrichten, om al de policieafdeelingen van Brussol met hel parket' in gemeenschap te bren gen. Woensdag inorgend hoeft ten stadhuizc te Gent de 17® loting plaets gehad der leeningvan 17 millioen. De stad is ditmael met hare 30,000 loten niet gelukkig geweest. Zy heeft maer eene enkele premie gewon nen van 225 fr.; 17 harer loten zyn met 125 IV. uitge komen. Men verzekert dat het lot van 25,000 fr. acn den heer A. van Loo-Malfait, van Gent, ten deele is geval len. Eene kommissie van geestelyke en wereldlyke personen, allen vrionden der werklieden en arme menschen, is maendag laclstleden te Gent gevormd, om -deze te hfclptui ia lint vAJ'voJfl*u» Iwnr»^ wegens hel begraven van hunne bloedverwanten en vrienden. Sedept 'tjaer 1806 bestaet het dekreet, waerby vastgesteld is dat het lyk van allen armen monsch kosteloos naer de kerk moet gebragt worden, en wylen Mgr üelebecque heeft daerby gezorgd, dat de armen door het toedoen van een broederschap, ook eene mis en de gebeden zouden genieten. Nu zal men trachten al de armen op een gcvvyd kerkhof te leggen. Zekerlyk moet het hart van onzen hoogw. bisschop verkwikking en troost vinden in de edel moedige zorgvuldigheid zyner kinderen van Gent. De vlasmarkt te Cent van gisteren was tainelyk gewichtig, de vragen waren zeer levendig, uit hoofde der tegenwoordigheid van talryke vreemde koopers. De pryzen waren voor alle soorten in ryzing. De lynwacdmerkt was onbeduidend. Dynsdag voormiddag, is in de parochiale kerk van St-Jacobs te Gent, het vyftigjarig huwclyksfeest gevierd van M. de Lorge, loodgieter en pompmaker, op de oude Vlasmarkt en zyne echlgenoote. De buert heeft aen die plechtigheid veel luister bygezel door het uitsteken van vlaggen en de begroeting der jubi larissen. Een veertigtal kinderen,aengehuw'dekinderen en kleinkinderen der jubilarissen de Lorge, vormden den stoet naer de kerk; hy werd voorafgegaen door een veertigtal maegdekens, begeleidende een achter kleinkind, welke de jubeldruk droeg. Des avonds was de. buert der oude Vlasmarkt, rond St-Jacobskerk, verlicht. Aen de weduwe van 0. F. Timmermans, roeier aen de redding statie van Adinkerke die ten ge volge eener orkaen in de zeo het leven verloor, is een jaerlyks pensioen toegekend van 45 franken, met tydelyke verhooging van 6 fr. 'sjaers, in aenzien van dry minderjarige kinderen, waervan hel jongste tien maenden oiid is. Ziedaer het feit in al zyne eenvou digheid, zooals het in den Meniteur staet aengetee- kend. 51 fr. voor 52 weken, aen vier personen.., dat is nog geene 25 centiemen per weck voor ieder! Moge het gouvernement eens wei zyne verplichting tegen over zyne bedienden begrypen en de wet op de pen sioenen in dier voege veranderen, dat het onderhou den der weduwen en weezen van de staetsbeamblen, niet moor aen de armbesturen of de openbare liefda digheid worde overgelaten. Als eene byzonderheid moeten wy melden, dal in den tuin n°5,Tusschenbruggen binnenOudenaerde, eene bedde erwten in den voUen bloei staet. Deze, vrucht, die met het hoog water is gedoopt geworden, is in de maend september laetsl geplant door den zoon van de weduwe P..bygenaemd boerke Kobie Schflfhout, die van gedacht is binnen veertien dagen jonge erwten te zullen mogen peuzelen. Woensdag avond kwam een Hollandsche reizi ger met den trein van 9 ure te Antwerpen aen, en ging in een hotel logecren. Hy deed zich het avond- mael opdienen, maer alvorens zich aen tafel te zetten voelde hy de behoefte om naer achter te gaen. Onder weg vergist hy zich in den corridor en komt in de kouken. Terwyl hy om verschooning vraegt, valt zyn oog op eenenkoffer. De reiziger nadert haestig, en vraegt: Aen vvicn behoort die koffer? Aen oenen heer en eene dame die hier logeeren. Men leidt hem naer hunne kamer, lly klopt. Men opent. Men hoort dry kreten weérklinken. Een kreet van schrik van vvege de dame, een van woede van wege de reiziger, en een van spyt van wege den heer die met de dame was binnengekomen. Deze dame was eene ontrouwe .echtgenote, die hare-wooning had verlaten; en de reiziger, op het onverwachts gekomen, was niemand anders dan haren echtgenoot. Deze heeft de twee verliefde reizigers naer den amigo doen brengen, in afwachting dat zy hom uitlegging geven. Een echt zcldzaem feit is dynsdag in de static te Marche voorgevallen. Een'achtbaer koopman wandelde ^n de statie heen en weder, toen hy eensklaps door ^een trein omgeworpen, en op eenen afstand van 72 meters medegesleepl werd. Toen men hem onraeple, was hy gansch duizelig, doch hy had niet de minste wionde bekomen. Alles doet voorzien dat de wyding en de inleiding van MgrDumont, te Doornyk, zullen kunnen plaets hebben op zondag 2 february. Reeds houdt men zich onledig met de noodige voorbereidsels tot deze plech tigheid. Als eene byzonderheid wordt gemeld uit Bol- derberg (Hasselt), dat men aldaer reeds verleden week op 9 january, koorenhalmen gezien heeft, die in vollen bloei slaen. Men schryft uit Laplaigne (BelgenTerwyl el ders de overstrooming heeft opgehouden, is dit het geval niet in onze gemeente. Alhoewel het waterpas ongeveer 90 centimeters gedaeld is, zyn er ten minste nog honderd hektiren bezaeibarengrpnd overstroomd, en dry straten die naer de kerk geleiden, zyn altoos onderbroken door het water dat de gemeenschap zeer moeilyk rnaekt. De gevolgen eener overstrooming zyn rampvol, bovenal te lande, waerde huizen, in het algemeen slecht gebouwd zyD, zonder verdiepingen, en waer gansch de rykdom voor een groot getal familiën be staet in T bezit van eene koe of twee en in het bebou wen van een stukje land. Het hart is diep bedroefd als men dit klein hoekje land beschouwt, door het water verwoest: de tranen komen in dcoogen als men deze woonsteden binnentreedt; onlangs nog vol water staende; de muren zyn doorweekt tot boven de ven sters, men ziet er niet anders dan ingestorte vloeren, gansch verdracide deuren, en men ademt er eene on gezonde lucht in. Alles rondom het huis kondigt den doortocht aen van den verwoestenden geesel: het weinige graen dat nog in de schuer lag, is moeten weggeworpen wor den, omdat hel is beginnen te schieten van zoohaest het water zich heeft vorwyderd; het hooi is nog slochls een mesthoop, de acrdappelcn zyn zwart ge worden en zullen welhaest rotten; de wegen zyn met stinkend slyk bedekt. Dezer dagen heeft men eenen grysaerd van 81 jaren naer de gevangenis van Bergen overgehragt. Hy was beschuldigd van, ongeveer 12 jaren geleden, aen eenen persoon, die naer heL schynt een stuk wild op zynen eigendom kwam rooven, eenen stokslag toege- bragl te hebben, welke den dood ten gevolge had. De grysaerd zal voor het assisenhof van Henegouw verschynen; in 1862 werd hy by verstek, tot levens lange opsluiting veroordeeld. Zaterdag laelslleden, tegen den avond, is eene stoutmoedige diefstal begaen in een nyverheidsge- sticlil lo Seraing (Luik). Op 't oogenblik der betaling- van do werklieden, moest de bediende, gelast met dit werk, een oogenblik zyn kantoor verlaten,waervan hy de deur open liet. By zyne terugkomst bevond hy dat een dief was binnen gedrongen en eene som van nagenoeg 2500 fr. had gestolen. De politie doetvlytige opsporingen om den dief te vinden. Men schryft uit Holland, 15 january: In eenen hof te Roermond slaen reeds erwten en groole boonen in bloei; ook heefteen postbode in de nabybeid van de stad een vogelnestje met eitjes ge vonden. By M. Prillewitz te Wyk, by Heusden, stacn de rozen op den kouden grond te bloeien alsof wy reeds in de maend mei waren, en te Middelburg plukt dal de koeien er in zouden kunnen grazen. Ziehier de opgave van vroegere zachte winters: In den winter van 1172 waren de boomen met nieuw groen voorzien, en de vogels begonnen nestjes te ma ken; in 1289 is er geeii winter geweest en was op Kersdag de tempcratuer zoo zacht, dat de meisjes zich met viooltjes tooiden; in maert 1241 bloeiden de boo men, en in mei van 'tzelfde jaer waren de kersen ryp; in den winter van 1538 prykten de tuinen in december en january reeds in vollen bloemendos; in february 1572 en 1588 waren de boomen reeds groen; de win ter bleef weg in 1607,1609 en 1617; in 1659 was er sneeuw noch vorst; in 1722 hield men in Duilschland in january met stoken op en stonden alle boomen in february in bloei; ook in 1807 was er byna geen win ter, en de zachte winters van 1834 en 1846 leven nog in veler herinnering; in Petersburg, waer reen anders van koude weel mee te praten, vierde men den Nieuvv- jaersdag van 1870 by een temperatuer van 8 graden boven nul. Slechts eénige hoogbejaérde ingezetenen zegt de Dusseldor/er Zeitung (Duitschland) kunnen zich zulk een zachten winter herinneren als de tegenwoor dige tot nu toe geweest is. Daer men hier algemeen gelooft,dat men slechts du een koudeu,stre|gen win ter een vruchlbaer jaer kan verwachten, nEenen wy onzen lezers te moeten herinneren, dat de vinter van 1833 op 1834 byna even zacht was als dienwelke wy thans beleven en dat toch het jaer 1834 em van de vruchtbaerslc jaren is geweest. De wynooist was in hoedanigheid beter dan ooit, en in hoeveéheid zoo aenzienlyk, dat er thans nog veel vvyn van Jat jaer te verkrygen is. Tarwe en andere granen leèrden een rvken oogst op. Ten gevolge der langdurig: droogte was wel het veevoeder niet zoo overvloedij, maer de hoedanigheid was zoo uitstekend als zy ooi geweest is. Destyds beweerden veleo, dat het vvinërgraen te snel opkwam en later zeer veel van sneeuv en koude zou te lyden hebben. Die snelle wasdom bfeek echter alles behalve uadeelig te zyn; wat meer zeg: de oogst kon dat jaer eene maend vroeger dan gewoelvk wor den binnengehaeld. Het is te hopen, dat vy ditmael, iu weerwil van alle ongunstige voorspelling, weder na een zachten winter zulk een vruchlbaer jer mogen hebben. Middel om uitgeschoten graen schoo en goed brood te bakken. -Nu er by menige ladbouwcrs zooveel gescholen granen zyn, en er byna reral veel wordt gemarteld om brood te bakken di acneen houdt en hel mes kan verdragen, meenen v\ welkom te zvn met een middel aen te wyzen, dat w met den besten uilslag hebben aengewend, een nddel dat onfaelbaer en tevens zeer eenvoudig is.ziehr waerin het bestaet: Neem een kilo ryst per 30kil<r. meel, laet uwe ryst koken op omtrent 6 liters war tot dat het kooksel verdikt en eene witte kleur heft gekre gen; vermengt daermede 's avonds voor dn uwen deescm en laet alles zonder verder omzier.ol 's an- derdaegs aen de gisting over; gebruikt gee: gist en kneed stevig uwen deeg, handel overigenals naer gewoonte. Een uer lang mag het brood in <n geslo ten oven zilten en dan nog eene halve uer «rblyven met openslaende deur, trekt het dan maer I en zy verzekert,"dat gy van uwe proef hoogst te ede we zen zuil. Van ryst zal geen spoor meer te vr.en zyn. Hierby moét nog gezegd worden dat de zoo smack van het graen door die handelwyze verdwyi dat hot brood witter is en men uil dezelve hoeveelrld graen meer brood dan anders bakt Kerkelyk .\ieiiws. De eerw. heer Baes, onderpastoor te Vynkt, is on derpastoor benoemd te Geeracrdsbergen; hy wordt vervangen door den eerw. heer Daemers, heden ver- blyvende te Bellem. De eerw. heer Gevaert, coad jutor te Schelderode, is kapelaen benoemd van Sint- Baefs; de eerw. heer J. De Jonge, priester tier laetstc wyding, vervangt hem. Tot coadjutor van Overslag is benoemd de eerw. heer P. F. Van der Meulcn en tot coadjutor te Leeuwergem de eerwheer Compcyn, beide priesters der luelste wyding. De eerw. heer L. Buckens, onderpastoor te Lootenhulle, is onder pastoor benoemd te Sint Laureins en wordt vervan gen door den eerw. heer Van Durme, eerlyds onder pastoor te Kalken. Rnrapen on Ongelukken. Maendag laetst 13 dezer tusschen 6 a 7 uren 's mor- gends is er eenen brand uitgeborsten in de woonst van Fr. De Clippel viggen.koopman op Aelst-Schaer- beek. Al den huisraed, beddegoed, en al wat er zich be vond is de prooi der vlammen geworden, uitgenomen zynen ezel welk hy op het ontdekken der ramp bezig was mot eten te geven. Hy had nauwelyks den lyd om zyne vier kinderen vrouw en moeder te redden. Volgens verklaring van De Clippel, zóu hy eenige minuten voor het ontdekken van den brand aen zyne remisie eenen persoon heen en weer voor zyne woonst zien gaen hebben, en denkt hieruit dat de brand aen kwaedwilligheid zou kunnen toegeschreven worden. De schade in het geheel geschat, is ongeveer 4000 fr. Het huis De Clippel is verzekert door de maet- schappy Minerva. Eenen stal loebehoorende acn den landbouwer J. B. Van Geert er aen palende is door den zeiven brand in assche gelegd. Eene brandspuit begeleid door M. Geeraerdts was spoedig ter plaets en heeft veel werk afgedaen. Men schryft uit Schellebelle: Zondag nacht, ten 12 ure, is door de vlammen vernield geworden, de aloude hoeve, genaemd het Hof Erlbrugge, heerlyk- heid der familie Papeians en thans behoorendc acn M. De Lausnay-Papeians te Lokeren. Al wat huisraed en kleederen betreft is verbrand. Het schrikkelykste dezer ramp is dat eene dienstmeid van 20 jaren, er is by omgekomen; haer lyk was slechts een verkoolden klomp. Niets was tegen brandgevaer verzekerd, ende oorzaek dezer ramp is onbekend. De Moniteur van zondag bevat acn het hoofd van zyn niet officieel gedeelte, de volgende inlig- tingen over eene spoorwegramp: Een toeval, waervan de gevolgen zeer ongelukkig zyn geweest, is zaterdag l'aetstleden in de statie van St-Denys-Westrem gebeurd. De reizigerstrein, die ten 6 u. 32 minuten 's avonds, uit Gent vertrekt, ontmoette een koopwarentrein die manoeuvreerde. I)e botsing heeft den dood van twee werklieden veroorzaekt. Vier andere zyn gekwetst: onder deze laetsten heeft een zyn been gebroken en is naer zyne woning te Leupeghem gevoerd; de 3 anderen hebben hunne reis kunnen voortzetten, na, even als de eerste de verzorgingen ontvangen te hebben'van de genees- heeren, welke onmiddellyk ter plaetse waren gezon den. Een onderzoek, denzelfden dag door de dienstover- slen geopend, heeft bewezen dat het ongeluk veroor zaekt is, doordien de statieoverste en de wachter, met de signalen gelast, grootelyks aen hunnen pligt te kort gebleven zyn. Deze agenten zyn onmiddelyk in hunne bediening ODgeschorst on wy vornüoiAn da.tzvdes anderendaegs -nlicii.u van Gent zyn overgevum-u. Volgens men meldt zou de koopwarentrein, die in de statie van St-Denys stond te wachten tot dat de reizigerstrein voorby was, begonnen zyn te manceu- vreeren, om zich op eene andere lyn te stellen, voor de aeflkomst van den trein van Gent, en het zou ten gevolge van die ontydige verplaetsing zyn, dal de botsing is geschied. De schok moet verschrikkelyk geweest zyn. De twee stoomtuigen stuken om zoo te zeggen in elkander en verscheidene waggons waren tot splinters geslagen. Het gekerm der gekwetsten, zegt men, was pynlyk om hooren. Spoedig heeft men uil Gent geneeskundige hulp en werklieden doen ko men, om de ongelukkigen van tusschen de gebroken waggons te halen. Volgens men beweert zou een der inwoners van Syngem, eene vrouw en zeven kinderen achter laten. Een tweede is de ribben gebroken en het kinnenbak- ken verbryzeld en de andere moet een doodelyken stoot in den rug hebben bekomen, waerschynlyk ter wyl hy ingeslapen was, ten minste zoo oordeelt men uit de positie waerin hel lyk zich bevond. Het geregt houdt zich ieverig met het onderzoek bezig. Het ongeluk, te St-Denys-Westrem voorgevallen, vestigt in 't byzonder de aendacht op eenen - dienst van den spoorweg, welke dringend verbetering be hoeft. Wy bedoelen de werking van 't excentriek, in de meeste plaetsen toevertrouwd aen den gemeensten der werklieden van de statie. Aen de goede behande ling van dit werktuig hangt het leven van de reizigers af; het ware dus niet te veel, dat men het enkel toe vertrouwde aen menschen, die begrip hebben van 't geen zy verrichten, en dat men, vooral, de zorg voor hel excentriek goed betaelde. Als men in som mige statiën de mannen ziet, aen wie de bedoelde taek is opgedragen, dan is het te verwonderen, dat er niet meer rampen gebeuren als die van zaterdag avond Rakende de spoorwegramp meldt men, dat de dry lichtgekwetsten, dry onderwyzers van gemeenten naby Audenaerde zyn, welke van eene konferencie kwamen. De fcwaer gekwetste, die den bil gebroken heeft, is een maelder van Leupegem. De tyding, als zou een der gekwetsten overleden zyn, is gelukkiglyk on waer. Er zyn maer twee dooden; de een zou een kruidenier van Gavere zyn; de andere een werkman van den spoorweg, vader van zeven kinderen. Dezer dagen, is er te Oostmalle (Gent) eene schrikwekkende misdaed gepleegd, waervan men ons de volgende byzonderheden mededeelt: Op eene uer afstand van Oostmalle,ter rechterzy, naby de limiet van het dorp Wechclderzande, staet een klein huisje, bewoond door de echtelingen De Ceuster, en hunne twee kinderen, beide meisjes, het eene 3 en het andere 7 jaren oud. De beschuldigde. Joanna Jacobs, is de derde vrouw van De Ceuster. Er heerschteeeneschieraenhoudende oneenigheid in het huisgezin: de man was 60 en de vrouw slechts 36 jaren oud. De Ceuster was voortdu rend blootgesteld, niet. alleen aen de onbeschaemdsie spolteruyen, maer ook aen de grootste brutaliteiten van degene, welke hy tot huisvrouw had gekozen. Volgens men beweert, onderhield zy schuldige be trekkingen met verscheidene jongelingen van het dorp. Uit het onderzoek is gebleken dat zy, in den nacht tusschen zondag cn maendag laclstleden, de schrik wekkende misdaed heeft gepleegd, waerdoor de be woners van de gemeente Oostmalle en deszelfs om streken in verslagenheid "zyn gedompeld. Na haren man herhaelde mael mol een yzeren voorwerp, men zegt eenen haek, te hebben geslagen, heeft zy hem de keel afgesneden. Vervolgens bracht zy hem met eene byl verscheidene slagen toe op de beenen en het hoofd, lot dit laelste byna onkennelyk was. Toen hetyselyk misdryfwas gepleegd, gingzyhaer slachtoffer in hel holje, achter hare woning, begra ven, en des maendags hield zy zich gansch den dag bezig met de talryke bloedvlekken te doen verdwy- nen, waarmede de grónd en meubelen waren bedekt. "Ongerust zynde ging zy den daerop volgenden nacht het lyk ontgraven, en voerde het op eenen krui wagen naer een bosch, op omtrent 300 meters af stand van hare woning, waer zy het in den grond verborg. Woensdag begon men in hel dorp de verdwyning van den grysaerd op te merken. Het oudste dochterkc hierover ondervraegd, zegde dat haer vader doorhare moeder vermoord was. Deze op hare beurt onder vraegd, loochende dit en beweerde dat haer echtge noot in bedevaert naer Rome was gegaen; doch de bloedvlekken, die zy niet geheel en gansch had kun nen uitwisschcn, deden het vermoeden der misdaed veld winnen. De burgemeester werd gewaerscfiuwd cn deze aerzelde niet lang om het parket van Ant werpen, per telegram, van hel gebeurde te verwitti gen. Donderdag middag kwam het parket te Oostmalle aen en het begaf zich onmiddelyk naer de plaets van het misdryf. Eene huiszoeking deed een groot getal met bloed bemorste voorwerpen ontdekken, onder andere eenen stok, een mes en eenen bol, alsook de kruiwagen, welke gediepd had om het lyk naer het bosch te voeren. Eene boerenkar was schier onvol doende om al deze overluigingslukken te bevatten. In den hof bevond het parket dat de grond eerst versch omgewoeld en met bloed bevlekt was. Van- daer begaven de instruktierechters zich naer het bosch,-waer zy weldra het slachtoffer ontdekten. Het gansch naekle lyk werd in eenen put van slechts eenige meters diepte, ineengedrongen, teruggevon den. Voor het lyk van haer ongelukkig slachtoffer gebracht, liet de moordenares niet de minste aendoe- ning blyken, en aen den rechter die haer zegde, dat zy van moord op haren echtgenoot beschuldigd was, gaf zy dit schaemleloos antwoord: Dat kan men ook van n zeggen. Heeft zy hel schrikwekkende misdryf alleen ge pleegd; of heeft zy daertoe medeplichtigen gehad? Zie daer iels waerop nu nog geen antwoord kan gegeven worden. Ongetwyfeld zal het onderzoek, hetwelk vly- lig wordt voortgezet, dit welhaest aen het ligt bren gen. Zaterdag namiddag, rond 4 ure, is Joanna Jacobs, op eene boerenkar gezeten, en begeleid door twee gendarmen te paerd, naer onze celgevangenis over gebragt. Zy moet aHn hen bekend hebben, dat zy ha ren man had vermoord omdat hy veel te oud was voor haer. Heden zyn er reeds verscheidene getuigen in deze zaek voor den instructierechler gehoord, onder an dere een schacpherdcr, aen wien men de ontdekking van het schelmstuk grootendeels verschuldigd is. Deze man moest met zyne kudde voorby de woning van De Ceuster gaen en werd een gevigen brandreuk gewaer. Hy vroeg aen hel oudste meisje wat or bin nen gebeurde; het kind antwoordde, dat moeder de kleeren van vader verbrandde en bracht vervolgens alles aen het licht. Vrouw de Ceuster is sedert maendag niet meer voor den inslructieregter verschenen. Het onderzoek door het parket te Boisschot gedaen, heeft tot hiertoe nieic «loon untütrKKcii ccngoondo dc medeplichtigheid Yan zekeren bessembinder.dic door vrouw De Ceuster beschuldigd wordt van medepligtigheid aen den moord. Men schryft. uit Vlamertinge, lOjanry: Eene criminele daocl is te Brankkoek gepleegd. Donderdag, voor het voorbyryden van den eersten trein van Poperinge naer Vperen, had men op de riggels zes barreelen geworpen, die dienen om de wegen, waerop den spoorweg uitloopt, af te sluiten. Die hinderpalen waren van afstand tot afstand ge- plaelst op eene lengte van twee kilometers, lien trein is gelukkig niet ontriggcld; alles is verbryzeld en ter zyde geworpen geweest. Waer waren deboen- wachters, die dozen weg moeten nazien voor dal de treins voorby ryden? Men zendt uit Solre-sur-Sambre (Namen), de volgende inligtingen over de ramp in de suikerfabriek Maillard: Dit ongeluk heeft een onbeschryflyken indruk ge daen in ons vreedzaem landbouwkundig kanton. Het getal der slagtoffers is reeds 12; er zyn verscheidene gekwetsten die in groot gevaer verkeèren. De oorzaek van het voorval is het springen eener verwarmbuis van 60 centimeters omtrek. Zy is op ongeveer 50 me ters verre geworpen; zy is dwars door eenen muer gevlogen en het gat dat ze maekte, heeft juist de noodige grootte lot haren doorgang. Gansch het met selwerk der ketels is geschokt; een der ketels werd byna in loodregte lyn opgeheven. De briefdrager van Merbes-lc-Chateau was weduwe- naer gebleven met twee dochters; 't was de eerste nacht dat zy in de fabriek werkten; zy zyn beiden dood. Verscheidene werklieden zyn aen de ramp ont snapt. Zy hebben hunne gezellen aen hunne zyde zien vallen. Een vah hen is door een venster geworpen en opgestaen, zonder het minste letsel te hebben beko men. Sedert den dag der ramp, komt eene groote menigte nieuwsgierigen byeen aen de toegangen der werk- plaels en levert zich aen alle slach van gezegden over. 't Is onmogelyk de droefheid der volksmenigte te beschryven, die by do begrafenis tegenwoordig was. Iedereen stortte biltere tranen. In den nacht van 9 tot 10 dezer, heeft er in de suikerbakkery van MM. Malinar et Lamblot, te Mer- bes-le-Chateau, (Thuin) een schrikwekkend ongeluk plaets gehad. Een der ketels, de generateur genaemd, is gesprongen, juist op hel oogenblik dat de werk lieden er rondom stonden, om hun nachtmael te ne men. Door deze jammerlyke omstandigheid werden een groot getal arbeiders getroffen en onder de puinen begraven. Men verzekert dat er reeds elf slachtoffers bezweken, gn dat verscheidene andere vreeselvk ver brand, hen welhaest zullen volgen. Men kent de oorzaek niet der ontploflling en men weet niet of ze aen de ouvoorzichtighcid van den stoker'of aen een gebrek van den ketel moet toege schreven worden, Er zyn reeds zeven lyken van onder de puinen ge- haeld, cn er zyn daerenboven elf gekwetsten, waer van twee zeer gevaerlyk. HOPPEMARKTEN. P0PER1NGHE, 10 jan. Er blyft zeer weinig hop van den oogst van 1872 by den planter. Dank aen deze oorzaek alsook aen de verzending naer Amerika en de benoodigdheden der brouwery, heeft de hop Ihans

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2