N° 111. Zondag 9 February 1873. 3de Jaergang. WEKELYRSCH IV1 EEWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 8 February. Wyding van Mgr Dumont, Rampspoedige jaren Buitcnlandsch IVieuws. G-azette van Aelst Hot H..0001 van hot blad ia gevestigd In do Knpelle.teaet IV- 11, tvae,- allo brieven, golden, em. vruehtv. y inncten toegezonden tvorden. Abonnementaprya B IV. 'e Jeers, vooraf betaolbaer. Voor don bulten ban men Inaehryven In ul do postkuntooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdrager.. 201fi bisschop van Doornyk. Verleden zondag had in de prachtige hoofd kerk van Doornyk een dier godsdienstige plechtigheden plaets, die onuitwischbaer in het hart en liet geheugen blyven van al wie hel geluk heeft, eens in zyn leven dezelve by te wonenwy bedoelen de wyding van Doornyks nieuwen bisschop Mgr Dumont. Melden wy die plechtigheid, het is met met het inzicht om dezelve te beschryvende plaets laet het ons niet toe; maer eerder om te pro testeeren legen de schandige en ongeoorloofde doenwyze van zekere drukpers, welke juist die plechtigheid te baet neemt om de zoo indruk wekkende en heilige ceremonien van onzen godsdienst met schimp en smaed te bejegenen. De liturgie der kerk, hare zangen en gebeden, de zoo verhevene en leerzame bediedenis der ceremonien, de versiering der hoofdkerk van Doornyk, een der schoonste tempels der chris tenheid, de persoon van den gewyden prelaet, die zyner eerbiedweerdige collegas, de gedach tenis van zynen doorluchtigen voorzaet, de godvruchtigheid der geloovigen, hunne vlyt en iever om den herder die tot hen komt in den naem des Heeren te onthalen en toe te juichen, alles wordt bespot, op dit alles brassen de organen der vrydenkery den zwadder uit van hunnen haet tegen God en godsdienst Waren het slechts de modderbladjes, thans in onze groote steden zoo overvloedig dry vend langs de riolen, die pligtig zyn, het stilzwygen het mispryzen ware al wat hun van wegens treffelyke en wel opgevoede lieden toekomt; maer die bfaedjes zyn hier slechts de weergalm der grrroote drukpers van hunnen boord, van eene Indépendance, die beweert te schryven voor ernstige lezers, die gedurig opkomt met cc den eerbied van het liberalismus voor den godsdienst onzer vaderen, die beweert de geestelyke overheid tegen te kanten alleenlyk op het politiek terrein, alleenlyk om de over weldiging van den klergé te bestryden. Die drukpers iicgl telkenmale zy zulks beweert, en liegen doen zy, die schynheilige liberale kies- manifesten die spreken van hunnen eerbied voor den godsdienst. Inderdaed wat heeft de wyding van eenen bisschop gemeens met het politiek?... Waerom dan zendt de Indépendance haren reporter naer Doornyk, betaelt zy zyne reis, en geelt zy den vuilen artikel uit, die spot met al wat wy eer biedigen?... Alleenlyk om te toonendat, zooals bbssin een ander orgaen van 'i liberalismus bevestigt, om te toonen dat het liberalismus niets anders is dan vrydenkery Springvloed van 1573. By voegsel oen ons laetste vervolg. Ende in Januario den achsten dach glieleden, Als men vyflhien hondert jaer gheschreven sach En dryen seventich, werdl wederom bestreden Die stad van Loven met eenen swaeren slaoh, Duer 't groot water dal hem nacht en dach Hoogher aan der stad l vesten oft wallen heeft verheven, Duer tveel sneeuwen dan tgemeynlyck plach Heevel boven veelden, huysen, beemden, ghedreven, Soc dat gheen mensche nauwelyck en is int leven Die thoogher ghesien heeft soot elkelyck int gemeen. Sompt, En heeft menich menschep van have ende goedt doen [sneven, Men seyl ghemeynlvck een ongheluek selden alleen [Compt. Dit groot water heeft ons soe subitelyck overvallen, Syn herte mach hem sweeren diet vertelt, Soe dal met chraehle brack duer die dickeaerdevvallen En heeft soe menich schoon huysdaer neder ghevelt Menich duysent roeden muers duer 't groot ghewell Met fundamenten ende al ter aerden ghesmeten. Meer dan die halve sladt stondl int water ghestell, En hebben veel tollen daecke toe int water gheseten Die groote schade en is niet moghelyck om weten, Duer menich honderl huysendyer ghebrokongeschent. Syn, Schoon hoven,haghen,boomen,tuyneaalheel verbeten: Alsdwaler syncracht baertlesser quaet omtrent—Syn. Tende Giest porie hecvet die heel Brugghe wech ge- [vuert, Met huysen, met hoven, met schnern ende stallen, Hoe wel dat sy uuter aerden sterek stonden bemuert, Ten heeft schier niet gbeholpen met allen. Inde Gorslraete heevet noch met crachte doen vallen Die horenbrugghe die groot en sterek was van machte, Met die brugghe op Duylaecke soe voorts duer die [wallen, Ende vvirpet alle om verre stadt vesten, torrens en [grachle. Die twee S. Jobs poorten, hoe sterek van crachte, Metten fundamenten syn heel daer nederende bederven. Maer twas gheluck dal niet en ghesehiede by nachle; Menich duysent menschen hadden daer duere moeten [sterven. Huysen die niet en conden staende blyven, Ende sommighe met man en wyf, en kinderen daer [innc gesloten, Eylacen! die sacli men metten watere wech dryven, EÏi verdronken al tsamen, en soo wech ghevloten; En meer ander crachtcn die bitter noten, Die alle soo dool bleven, soo int gasthuys, soo hier, [soo daer. Met wonde dat men alle thenen sach comen ghevloten, Van bedden, coetsen, stoelen, banken, lynwaet, dit [is al waer, Kisten,coffers,8chaprayen,Saulon van menich aullaer. Veel druox en jammers, men alle die sladt duer ge- [schien Sach, Veel gheroeps, ghecryscli, ghejammers hoorde men [openbaer: Dovervalleuvan den water men qauli ontvlien mach. Hoe wfel dat die suslerkens int sieck gasthuys waren, Neerstich oindiesiecken allen tesalveren van der dool, En oock siende het water soo hooghe openbaren, Soo en hebben sy hun ghespaert cleyn oil groot; Soo sy best conncn drocghen die siecken uut der noot Eilacen, haer selven niet sparende! Een suster Heler [lieven, Die welcke duert verrasschen niet te tye en vloot. Noch vyf crancken syn noch op hen bedde gheblevon; Met bedde en al om hooghe van dwaler gheheven; Maer een van vyven en verdronck, soot verklaert—is, Nochtans sy op dwater al den bcyaert duer dreven. Hy is wel salfch die van den heere bewaert is. Hoewel datier noch a! syn al staende gheblevon Veel steenon brugghen, nochtans synse meest al ghc- [schendt En groote houten brugghen syn oock mede wech [ghedreven Soo dal men nauwclycx hout oft pyl af en vindt. Ende rnidts datter veelcloostcrsdorbylcn staen omtrent Sy hebben al seer groote schade van den water ghe- [hadt Tgroot baghynhof, soot elckelyck wel is bekent Is oock wel hall bedorven, en veel huysen ter aerde- [pladt, Want sv ligghen alder nacst die vesten van der sladt Daer twater met crachte quamp in sladt gheloopen. Veele koeien,paerden.verckeneu baddcnl oock te badt Die al verdroncken en melterdoot moesten becoopen. Dit water heell hem seer hooghe, wyl en breed gho- [slrect Tot op do groote maret toe in die backerye Gheheeten crancnburcheen half elle op den vloer [gbere.ct Ende slonl oock lot in den iveldeman ten selven tye", Ende lot aende burchtrappers aen dander sye. Noyt mensche en sach lol Looven meerder abuys! Het stondl inde neerheyt, tis waer wat ick ubelye' Som XI111 som XV voelen hooghe in een huys. Meest alle straten ghebroken ligghen vol steenen en [gruys.... door H. Diependaele van Leuven. ITALIË. Men leest in de romcinsche korrespondentie van den Tablett: Slechts weinigedagengeleden heb ik Z. H. den Paus gezien. Hy genoot eene goede gezondheid. Allen die hem zien bewon deren het voortdurend behoud zyner krachten. Hy staet vroeg op, doet zyne gebeden in de kleine kapel van het H. Sakrament, die tegeno ver zyne slaepkamer ligt; van daer gaet liynaer eene grootere kapel, waer hy de inis leest en er eene tweede bywoonl tot dankzegging, aen God. Een groot deel van den nacht en der vroeg ste uren van den dag, worden door den Paus in gebeden voor het H.Sakrament overgebragl. Hy neemt zyn nachtrust in eene kleine yzeren bedstede, zonder gordynen en ofschoon hy goed slaept, besteed hy er echter niet veel tyd toe en gebruikt bovendien weinig voedsel. Hy is steeds vol hoop en vertrouwen. Een kardi- nael die hem alle dagen nadert, heell my ge zegd, dat de gezondheid en de geesteskrachten van Z. H. byna mirakeleus schynen. Hy boe zemt moed in aen allen die hem omringen. Onder de bevolking der Kerkelyke-Staten heeft de ellende en armoede aenzienlyk toege nomen, sedert de overheersching van Piëmont. Gouden en zilveren geld is uit den haudel ver dwenen en men ziet niets meer dan koperen munten en papier. De goudsmeden klagen dat zy de metalen, die voor hunnen handel noodig zyn, niet kunnen bekomen. Niets, niets kan een gedacht geven van den ellendigen toestand van vele arme lieden. De kelders van Londen en Liverpool overtreffen verre in pracht de wooningen der arme Ro meinen. Ik heb gezien dat er lo persoonen in een vertrek huisden, dat zoo klein was, dat de helft dergene die het bewoonden de eerste helft des nachts slapende doorbragten en de overige in de andere helft de plaets der eerste innamen. Een enkel kussen dat in het midden der kamer gelegd was, diende, lot hoofdpeluw voor allen en de lichamen der slapenden gingen van daer uit, zooalsde assen in een wagenwiel. Niemand weet wanneer dit alles te Rome zal eindigen. Ik zal u enkel zeggen, dat er een ze ker voorgevoel bestaet waerdoor dit einde nog in het jaer 1873 moet plaets hebben. Onlarlgs is er te Florencie een Annuaire de la francmaQonnerie (jaerlyksch verslag der vrymetselary) verschenen, dat aen het Giornal di Florenciaeen goed middel aen de hand doet om het algemeen denkbeeld en de bewegingen der sekte te ontvouwen. Wy zullen op die studie wederkomen die overbelangryk is. Tol staving der opmerkin gen, die gezegd dagblad te dezer gelegenheid doet, over de booze werking der sekte in poli tieke zaken, haelt het een feit aen, dat volgens zyne bewering, onder zyne oogen gebeurd is. Ziehier dit feit: Na den slag van Sedan, bleven onze ministers (de italiaensclie) ten hoogste besluiteloos over de kwestie der bezetting van Rome. Het is tevreden?.... Daerop wensch ik u de goede rustik blyf hier vernachten met mynen knecht; ik ben te vermoeid om voorts te voeren en, voegde hy er zuch tend by, en ook.... ik heb niets meer te voeren!.... Schele Jaek wederhield hem. Vermits gy mynen raed aenveert, sprak hy, en om u op myne beurt te toonen hoe goed ik het meen met u, zal ik u nog iets zeggen; maer, onder ons, hoort gv? want, ik hcrhael het, voor niets ter wereld wou ik dal de bende vernam dat ik haer in 't minste legenwerke.... Luister; Ik kom u te zeggen datgy te ligtzinnig geklapt hebt over uwe zakendoe het niet meer. Men heeft uwen hond vergiftigd: neem eenen anderen, by voorkeur den kwaedslcn en den boosslen. Liever dan hem onderden wagen te binden, zet hem boven op, in volle vryheid. Eindclyk in plaets van uw vracht vast te leggen met koorden, gebruik kettingen, dieven zyn voor stil en spoedig werk; ketens rammelen te veel on zyn met een mes niet los te snyden. En daerop wensch ik u den goeden nacht. Tracht ml te rusten; gyzythierin veiligheid. De jongeling vatte de hand van Jaek en bedankte hem voor zyne zorgvolle vriendschap. Onnoodig te zeggen dal de voerman, hoc mat en vermoeid hy ook was, den ganschcn nacht geen oog kon luiken. Had hy, gedurende dat lastig waken, tien voet dieper, onderden vloer zyner kamer kunnen zien!.... Daer, in eenen kelder, die uit kwam op eene verlatene steengroef, ruim, en verwikkeld van gangen als een echte doolhof, had hy zyne roovers ontmoet, Schelo Jaek aen 't. hoold, bezig met hunnen buit to schatten en te stapelen.... Schele Jaek was oen der byzonderste geassocieerden geworden, en zyne afspanning, die van overouds dc beste faem genoot, een der zekerste berg- en verga- derplacts der bende.... De schynheilige baes mogt vry zynen rol spelen en vry mogl hy den uitgestroopten jongeling de-nauwkeurigste voorzorgen ncnbevclen; hy wist dat die aen bevelin gen, hoe gepast, hoe ge grond ook, overbodig werden, eens de voerman van eene vrygeleide was voorzien. Derhalve, hy won eraen in vertrouwen by het volk, dal hem niet kende voor wie hv was geworden, en zulks was voor hein en zyne medeplichtigen minstens een beugel geld en eene vracht kost el y ken buil weerd. Wordt voortQpmI,) in. Allen voor renen. (12° VERVOLG.) Wel gesproken, antwoordde Schele Jaek; maer die dieven zyn geen dieven gelyk andere dieven. Wat zy eens beloven blyven zy getrouw, en, hebt gy eene vrygeleide, zy zullen ze eerbiedigen. Gy moet die dieven kennen, baes? Kennen? Wie ter wereld kent ze!.... Wat ik u zeg wordt verteld door reizigers, door lieden van uw bedryf en anderen, die als gy eene vrygeleide hebben betaeld tegen hunnen dank, ofwel veilig heidshalve er een hebben gekocht uit eigene bewe ging. De strenge wil des kapiteins is dal zyne mannen eerlyk handelen. Zoo?.... dat is nieuws!.... En zy hebben eenen kapitein, die eerlyke schelmen? Zeker! En eenen kapitein die, hy toch, zynen naem niet zwygt.... Hebt gy sedert ceuigen tyd niet hooren spreken van zekeren de Lichte.... Jan de Lichte? Inderdaed^ dien naem heb ik langs de baen hooren vernoemen. Maer, ik beken u vryuit, baes, dat ik voor louter fabel aenzie al de wonderen welke men nopens dien ellendigen vagebond vermeldt. Ik wed, schertste Schele Jaek, dat gy sedert een uer van gedacht zjtveranderd!.... Wal? Hot is hy, die my heeft aengehouden?.... 't ls goed het te weten; poets, wederpoets, en wat hy my ontstolen heeft zal hy naer 't Paradys niet dragen. Gy zyt zeker, niet waer baes, dat het Jan de Lichte is die my by de keel heeft geval en my en mynen wagen heeft uitgestroopt? Hy of een zyner luitenanten. Nog beter! De bende heeft eenen kapitein en dc kapitein heeft luitenanten!.... Hoe sterk, vroeg spot tend dc voerman, hoe sterk rekent men wel dal ont- zaggelvk bacnstroopersleger? fiat weet ik niet. Een andere vraeg dan. De soldaten, zegt gy, zyn niet gekend; maer de kapitein verzwygt zynen naem niet.Waerom dan legt men de hand niet op dien held? (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Ik vrees, antwoordde Jaek, ik vrees dal zulks niet haestzal gebeuren; ten minste tol heden zyn alle pogingen mislukt. Eehige boeren hebben hel willen beproeven en degene, die zich ai te ieverig toonden op de jacht, zyn er afgekomen met schade. Het volk is benauwd geworden en de gewapende magl is ner gens te zien. Wy beleven droeve tyden! Te Velsicq, waer de schelm geboren is, kent men hem genoeg; maar sedert maenden is hy er niet meer te zien ge weest. Een bende soldalen zyn op zyn ouders huis gevallen en hebben het onderzocht en omgeworpen van deD kelder tol den zolder.'Men had hun gezegd dal er buit lag verscholenzy hebben er niets gevon den dan miserie en naekle muren. De ouders, waer- schynlyk nopens dit bezoek verwittigd, waren in tyds gevlucht. Dal vertelt men. Men zegt nog dal, na de soldaten de kluis hadden verlaten.de geburen er zich meester hebben van gemaekl en, uit wraek, het kot hebben afgebroken. Waer de oükens vervaren zyn weet men niet en nog veel min weel men waer hunne Jan zit.... Ware hel myn ambt, viel dc voerman in, ik zou hem wel vinden. "t Is mogelyk, want, is hy nergens, toch is hy overal, nu hier, nu daer, aen 't hoold zyner benden, al waer er kans is om te stelen en te rooven; men beweert zelfs dat hy eens, op den zelfden stond, is gezien geweest op dry verschillige plaetsen te ge lyk!.... Ah! ah!.... Gael er de superstitie zich meo be moeien dan zal hy de boerkens nog lang benauwd maken En dat hy er nog lang zal loopen, dat vrees ik met u. Nu, is hy geen tooveraer, hy moet toch een stoute, doortrapte kerel zyn; want, zoowel weet hy overal zyne voorzorgen te nemen dat, telkens men hem voorzeker in het net meent, hy telkens verdwynt als rook.... De voerman schokte de schouders en bedacht zich een oogenblik. Ik weet noglans een middel, sprak hy. Zoo?.... Laet hooren dal middel? Hoewel zy my de strengste stilzwygendheid hebben geboden, ging ik aen hel geregt het orde woord leveren dal zy mv hebben opgegeven, ik zou eens willen zien of er haest niet eene van die vage bonden in T droog zou zitten, en éene gevangen, zal de lortuer.... Schele Jaek sprong tot den jongeling en sloot hem de hand op den mond. Gy hebt een ordewoord? riep hy angstig; uw vrygeleide is een ordewoord? Oh! op uw leven, zvvyg het en houdt hel voor u alleenWeel gy wat men zcgl, wat men bevestigt?.... Jan de Lichte, zegt men, heeft overal reglsdienaren uitgekocht,die hem moeten overbrieven al wat er by de schouten omgael of legen hem en zyne benden wordt gebrouwd.... Men voegt er zelfs by dat er van zyne eigene mannen by de reglsbecren in dienst of in bediening zyn.... De voerman aenzag den ontstelden baes met uiter ste verwondering.... Jaek, sprak hy op zeer ernstigen toon, ik ver neem hier vreemde dingen. Waerlyk, om met zooveel zekerheid te spreken als gy, om zulke nauwkeurige inliglingen te kunnen geven nopens dien kapitein, nopens die bende, nopens hare inrichting en hare doenwyze, moet men van de bende deel maken of ten minste ze kennen van zeer naby!.... Zwyg! zwvg! kermde Jaek. Ik ken-ze niet!.... In de bosschen waer zy nestelen hooron de boomen en verraden den reiziger.... Geen myle ver van myn huis zvl gy aengeraod en misschien hebben de muren van myn huis ook ooren!.... Zwyg! zwyg! Ik ken ze niet, ik mag ze niet kennen. Eu 't was of de verschrikte man zich van wanhoop de haren uit het hoofd ging rukken. De voerman, de goede jongen, voelde innig spyt over het jammerlyk uitwerksel dat zyne woorden op den armen baes kwamen te weeg bremgen. Bedaer, Jaek, viel hy in, bedaer! Ken ik u niet? Wat ik zegde is ydel scherts.... Zulke buitengewone gevallen komen my te verrassen dat het als duister is geworden in myn verstand, dat myn hoofd is op den hol geraekt. Zoo verontrust, zoo wantrouwig gevoel ik my op dees oogenblik, dat ik haest mynen besten vriend zeiven zou gaen verdenken.... Vergeef my en verschoon de onbedachte woordon die ik kom uil te brengen. Dank! dank! zuchtte Jaek. En om u te toonen hoe goed ik liet meen met u, beloof ik, hoe hard het my ook valle, stiplelyk uwen raed te volgen. Ik zal het schrikkelyk ordewoord zwygen en doen of ik van niets wiste. Anders kunt gy niet, arme jongeling. Ja, ik zal zwygen en, met. geduld en voorzichtig heid afwachten hoe het al zal uitkomen. Zvt gv nu

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1