insghryvTngslyst Landbouw. Dr Breyer heefl by het einde van het verleden jaer aen de Belgische Maetschappy voor de insectenleei' eene nota laten geworden nopens de rupsenwering. De schryver schetst de 11a- tuerlyke geschiedenis der soorten die de meeste schade acnrichten, en waervan de vernieling door /eer eehvoudige middelen te bekomen is. Wy- zullen ons bepalen tot het opnoemen dezer soorten, en tot den aenwys der middelen weTke de heer Breyer voorstelt, om ze te be- stryden. Pothesia chrysorrhea (gulden gat). Als de win ter de bladeren doet vallen, houden de nesten van dit slach stand. De nest wordt zeer zigtbaer. Indien men de vier wintermaenden verkoos om ze te doen wegnemen door de arme lieden of door de kinderen, dat ware eene nuttige uitgave. Bombyx Neustna. De vernieling van dit soört moet pkiets hebben voor de Meimaend, zoodra de limit boo men uitgebloeid zyn. Voor dat het gebladerte van den boom heel zyne dikte be komen heeft, zyn deze nesten zeer zigtbaer. De eigenaers van hoven moeten worden gevvaer- schuwd op het goed oogenblik en -men moet htLii dq zorg overlaten van de vernietiging eens vyands die vooral geducht is uithoofde der onwetendheid waerin men verkeert nopens fcyne zeden. De Processierups. Het is omtrent het einde van mei dat men hare nesten behoeft te vernie tigen.' Zy worden geopenbaerd door het groot getal zyden draden, die als een net, een deel bekleeden van de schors des booms die door de rups wordt bezocht. Men verkiest by voor keur een regendag; men rukt de nesten uit met eenen haek, op zulker wyze om op behoorlyken afstand te blyven, ten einde de gevaervolle nabuerschap van dit insect te vermyden. Men begraeft dan onmiddellyk de nesten ter diepten van 1 voet. Lipans Dispar. De eieren van dit soort wor den gelegd tegen de tronken en de zware boom takken. Zy ontluiken in de lente. Het zal zeer gemakkelyk wezen de tronken des winters te doen afborstelen in de gangen door deze rupsen bezocht. De ten gronde gevallene eieren zullen in dit jaergetyde stelliglyk omkomen. Leucoma Salicis. Men ontmoet deze maer op den populier en de wilg; zy kan slechts aen de lanen, nieuwelings bezet met jonge populieren, schade toebrengen. Men zou de bovenmatige vermenigvuldiging derzelve voorkomen door deze boompjes by het einde van mei te doen schudden; de vernietiging van den vlinder zou meer moeite kosten, dan de schade, door de rups toegebragt, zou kunnen waerd zyn. Zulks is de opnoeming der voorname soorten waertegen men de rupsenwering heeft daerge- steld. op het S'-PlETERS-IVlEUWJAER voorgedragen door de GAZETTE VAN AELST. Opbrengst van den vorigen lyst. fi\ 146-00 De ondergeteekende heer Francois Moyersoen, koopman te Aelst, verklaerd en bekend mits deze dat de Maetschappy van brandverzekering de Vereenigde Eigenuers, te Brussel, waervan den hoofdagent te Aelsl is AI. J. Verleysen, Stads-Secretaris, hem op de allei'lreffelykste wyze heeft voldaen over de schaden die hy geleden heeft in zyne koopwaren van Hoppe in den brand van den 21 tot 22 february lest, en dat hy zich ten uitersten beloofd over de goede en deftige handelvvvze van de gemelde Sociëteit. Aelst, 14 maert 1873. Fas. MOYERSOEN. fr. M. FRANS MEGANCK, landb. Iddergem ANTONIA MEGANCK, id. M. BERNARDUS MEGANCK, id. M. JOANNES FR. MEGANCK, id. NAEMLOOS, Aelst. ONBEKEND Hiermede staken wy onzen lyst en bedanken de voorstaenders van den H. Stoel, die ons hunne gilten hebben willen toevertrouwen. 5-00 2-00 1-00 1-00 1-50 3-00 En sprekende haelde de boef een marokynen doosje op waerin, benevens een zwaer, blinkend halsjuvveel een gevoiivven briefken stak. Zielgy? lachtle hy, na zwoegen en zweeten, eene grap om te sluiten.... Ik begryp,antwoordde Pieter,er gaet geraept» worden.... Ik zie het juweel en hel brielje; maer den rapor, hebt gy hem gevonden. U< vond er dry voor eenen, en heb er natuerlyk deü beste uitgekozen. Ik ken mynen man van over lang. Hy is een boer van Deerlyk, een gierige scha- cheraer, die met meer dan eenen blinden plaket op do lever zit. Dezen morgend. heefl hy zynen os verkocht. Het beest was opmerkelyk ziek; doch hy heeft het zich welen te doen betalen voor gezond vleesch. Anders is hy maer een domme ziel, die slechts ver stand krygt als hy iemand in den nek kan zien. Doch wy zullen hem leeren hoe de gierigheid de wysheid bedriegt. Tegen dief, dief en half en het geld van zynen os is voor ons!.... Zie, zie!.... Of heb ik het mis op?.... Neen 'l is dezelfde!.... Ziet gy hem ginder de slraet komen afgezakt, met gemeten slappen, den wipneus in den wind en- de borst vooruit?.... Sa! mannen, op gepast en elk op zynen post! Gy, pachter Pieter, ia allerhaest naer de Harlebeeksche poort. Er hangt daer een stuk papier uitgeplakl: wat er op te lezen staet, gaet my niet aen; maer er hangt toch een, ik heb, het gezien. Gy, smerige Adriaen, by den raper en tracht uw zaken wel te doen en ik, een slapken vooruil: verlies rayn lange kazak uit het oog niet, hoort gy, meester bedelaerf iloe heet hy vroeg deze. 'I Appeiken gaf eenen naem op en allen scheidden. Adriaen de bedelaér viel aen 't hinken en huppelde den ossenboer te gemoct. Op weinig afstand genaderd onderzocht hy het veroordeelde slagtoffer. Het onderzoek moest vry vol doende zyn want de schelm lachte. Een echt model, mompelde hy binnensmonds; er zyn slechts de mannen van den kapitein om zulke te ontdekken! Wacht,vogel,gy vraegl om gepluimd te wordeu? want het staet op uw dvvaes en verwaend wezen te lezen. Eh wel! in uw bloot vel zult gv naer Deerlyk, of, by den zwarten duivel der hel, ons aller vader, ik verlies er mynen nacm van Romanichel by En dit zeggende hield hy den boer aen. (Wordt voortgezet.) De afgeveerdigden van den Bond der katholieke kringen zyn zondag te Brussel byeengekomen, om de stad aen te duiden waer de vyfde algemeene vergade ring van den Bond decs jaer zal plaets hebben. Met eenparige stemmen is Luik aengewezen. Deze verga dering zal op zondag 20 april acnstaende plaets' hebben. tiet bureel vüh den Bond is herkozen. Het beslaet uit: Voorzitter, M. van Canart d'Ilamale, senaleur; ondervoorzitters, MM.den baron VauCaloen-DcGourcy, senaleur, en E. Poncelet; algemeen secretaris, M. A. Neut; schatbcwaerder, M. de senateur P. Bcthune; leden, MM. de Burggraefde Kcrckhove, volksvertegen woordiger; Alex. Delraer, Mabille en Choppinct. Het getal der dagbladen en maendschriften is niet vermeerderd in België sedert 1869. Het beloopt thans 816, waervan 104 vlaemsche, 2 duilscho, en 2 engelsche. Men heefl in de post bestaligd dat het bel- gisch abonnement op de fransehe dagblanen vermin derd is, lervvyl onze uitgaven meer gezocht zyn in den vreemde, byzonder in Holland. De landbouwseklie van Gembloers heeft aen al de landbouwmaetschappyen een afdruksel gezouden van een smeekschrift aen de Kamer van Volksverte genwoordigers, vvaerby gevraegtl wordt: 1 de popu lieren en olmen, die geplant zyn langs de steenwegen van den Staet, uitte doen; 2. ze ledoen vervangen door hoornen met hart- of recht in den grond schie tende wortelen; 3 de hoornen langs de Slaelsbanen te doen plauten op eenen afstand van ten minste 20 me ters, Dat populieren en olmen, vooral wanneer zy tot een zekeren ouderdom gekomen zyn, vele schade toebrengen aen de aenpalende landgebruikers, is eene onbetwistbare waerheid. Te regt zegt hel smeek schrift: De schaduw der hoornen belet de planten den weldadigen invloed der zon te genieten. Maer boomen gelyk hier beoogd wordeu, doen door hunne worte len nog veel kwaed aen het land, welke zy gulzig uitputten tot op ten minste 15 meters aen weerskan ten van den steenweg.'I Is waer, vooral wanneer de boomen een zekeren oudordom bereikt hebben; men wacht, tot groote schade van den landbouw, door- gaens te lang, vooraleer ze te vellen. Men schryft ons uit Herzele, 8 maert Dezen morgen is alhier by den schaepberder Ferdi nand Van Paemel,op de holstede van Van der Slricht, een wonderlyk lam geworpen met 8 beenen en twee achterlyven, zoodat hel van achter dubbel is, en van voren maer ééa lyf uitmaekl; de achterlyven zyn vol- maekt met pooten en stacrlen; het voorlyf is ook na tuerlyk, maer op den rug, achter de schouders zyn nog twee pooten, die al achter gerigl staen. Het lam beeft na de geboorte nog 10 minuien geleefd. Het wonder dier zal opgezet worden. Sinds eenige tyd was een bakker te Gent gcwacr geworden dal men liern geld uit zyne schuiflade ont stook Zooals dit altyd gobeurd in dergeiyke omstan digheden, verdacht men een weinig iedereen in huis en de bakker eindigde met verscheidene geldstukken te leekenen, die hy in de schuiflade legde, om de schuldigen te ontdekken. Deze list had den gewensch- len uitslag. Des avonds onderzocht de bakker zyne schuif en stelde vast dat er eene som van 25 fr. ont- biak. Te vergeefs al zyne dienstboden onderyraegd hebbende, Dam hy zynen toevlugt tot dc politie, die in bezit der dienstmeid een goudstuk vond, den zelf den morgend door den bakker geleekend. De dienst meid moest hare schuld bekennen en werd ter be schikking van den prokureur des koning's gesteld. Zooals men weet, is cr kwestie dat Blanken- berghe eene leening zou aengaen van een millioen fr., tol het uitvoeren van openbare werken en tol ver- fraeiing dezer badplaets bestemd. In de zitting van 7-meert heeft de burgemeester in zyn verslag gehan deld over de Xiitlevoeren werken met de eerste 500,000 fr., en daerin zyn begrepen: een casino met stadhuis voor fr. 250,000; -een slagthuis 26,000; een hospitael 30,000; een gazgeslichi 110,000; eene over dekte markt 40,000;'eene vischmyn 15,000; eeD kiosk 6,000; meubelen voor casino en stadhuis 13,000. Totael490.000. De vlasmarkt van Gent wasgisteren tamelyk ge wichtig, zoo ten opzichte der te koop gestelde hoe veelheid als ten opzichte der verhandelingen. De aen- koopen voor Engeland waren talryk. De pryzen ble- veu zonder verandering. Een stoute diefstal, die de daden der benden van Baeckeland en der Voetbranders herinnert, is in den nacht van dynsdag lot woensdag in de gemeente Ledegem (Kortryk) gepleegd. Een landbouwer, die een schoon fortuin bezit, leefdegerustmetzynevrouw, van hel bedrag hunner inkomsten. Zy hadden eene nog al groote somme gelds, die zy, na den laetsten crisis, aen geene bankhuizen meer toevertrouwden en te huis hielden. Terwyl de landbouwer en zyne vrouw in diepen slaep waren, is eene bende dieven in hunne woning gedrongen; verscheidene dezer kwaeddoeners ston den voor het bed van den landbouwer, gewapend met pistolen en messen. Toen de landbouwer ont- waekte, moest hy, met de pistool op de borst, zeg gen waer zyn geld verborgen was. Terwyl eenige schelmen de plaets doorzochten, door den landbou wer aengeduid, riep eene steur. Kapitein, alshy zich roert, dood hem, zy storen ons! Deze bedreigingen heb ben eene uer lang geduerd. De dieven, waren ten minste met acht; zy zyn ein- delyk vertrokken, eene som in geld van 10,000 fr. en andere voorwerpen ter waerde van 5,000 fr. mede nemende. Het parket van Kortryk is ter plaetse ge weest, maer tot nu toe zyn de dieven onbekend. Laet ons hopen, dat de daders van dit schelmstuk welhaest in de handen der justitie zullen vallen, en dat er eene welverdiende straf op hen zal toegepast worden. Vrydag laetstleden heeft eene sterke ploeg gen darmen te Antoing een bezoek afgelegd, en in een enkelen slag eene gansche bende dieven aengehouden, die naer de gevangenis van Doornyk is gebragt. Een zonderling avontuer is dezer dagen aen een der stadspoorten van Givet (Namen) voorgevallen. De koetsier X...-. had gewed een varken in de stad te brengen zonder oktrooirecht te betalen. Men had een prachtig beest, in eene hoeve der omstreken opge kweekt, ter zyner beschikking gesteld. Hy laedde het dier in zyn rytuig en, na het eenen muilband aenge- daen te hebben om het schreeuwen te beletten, deed hy het vrouwenkleederen aen. Dit gedaen, zette hy zich op zyne bank, legde de zweep over zyn peerd cn reed naer de stad. Aen hel bureel van den oktrooi gekomen, werd hy dooreenen bediende tegengehou den: Hebt gy iets te verklaren? vroeg men. Ja, antwoordde de koetsier met een spotlachje, ik heb een varken, dat in myn rytuig ligt te ronken. De bediende eene klucht gissende, keek in het rytuig en bemerkte eene vormlooze massa in vrouwenklee deren gewikkeld. Hy aenzag ditgroote pak voor eenen dronkaerd, die van een gemaskerd bal wederkeerde. Al grommend tegen den koetsier, keerde de oklrooi- bediendo terug naer het bureel. De koetsier, die niet aen een verder gesprek hield, vervolgde zynen weg en kwam met het varken op zyne bestemming. Hy had de wedding gewonnen. Woensdag nacht is er een bolangryke diefstal, by middel van brack, ten nadeele van M. Karei An thony, goud- en zilversmid, Jesuïetenplein n. 20, dus in het midden van Antwerpen gepleegd. De dieveu moeten verscheiden in getal geweest zyn; de stoutmoedigheid vvaermeê zy te werk zyn gegaen is byua ongelooflyk. Na eerst een der vitrien- blinden uitgerukt, en de groote spiegelruit der vilrien gedeeltelyk met zeep te hebben ingesmeerd, hebben zy deze met geweld, by middel van eenen casse-téte, ingeslagen en in minder dan twee of dry minuten voor ongeveer 3 a 4 duizend francs gouden voorwer pen gestolen. De slag, veroorzaekt door het verbryzelen der spie gelruit, was zoo hevig dal M. Authony, welke op de eerste verdieping sliep, verbaesd ontwaekte en uit zyn bed opsprong, denkende dat zyne wooning ge deeltelyk ingestort was. In een oogenblik was M. An thony aen het venster en vervolgens beneden; hy opende de straetdeur, maer werd teruggeworpen door een zwaer voorwerp dat hem op het lyf viel. De kwaeddoeners moeten zeker zeer behendige schelmen zyu; het gedruisch, door het inslaen der spiegelruit veroorzaekt, had hen doen inzien, dat M. Anthony en zyn huisgezin spoedig beneden zouden zyn, en om dus meer tyd tol stelen te hebben, hadden zy de uitgerukte vensterblind tegen de ingangdeur geplaetst, zoodat de eerste persoon welke de deur opende, het voerwerp op hel lyf kreeg en verschrikt zou terug deinzen. De booswichten waren gevlucht toen M Anthony in de straet kwam. De cassc-tête welke gediend had om de misdaed te begaen, is in de Moriaenslraet te ruggevonden. De polieie onmiddelyk verwittigd, is er tot nu toe niet in gelukt de dieven te ontdekken. De dienstmeid van M. Anthony heeft dry gouden kettingen, welke de schelmen in de haesl der vlucht verloren hadden, voor de wooning teruggevonden. Een weinig verder vond de polieie eenige andere gouden voorwerpen insgelyks door de dieven achtergelaten. De gestolen voorwerpen bestaen grootendeels uit gouden keltingen en oorbellen. De dieven worden vlylig opgezocht. Men vraegl zich af, hoe het mogelyk is, zulk een brutael feit, ongestoord te voltrekken in een der volkrykste straten van de stad. Wy vernemen later: Do gestolen voorwerpen be staen uit: 6 gouden halskettingen, 14 dito gilletket- tingen en 6 paer dito oorbellen. In een grooten lap goed, met zeep besmeerd, door de dieven achterge laten en in de vilrien teruggevonden, plakten nog dry gouden kettingen. Men denkt dat reeds de nacht te voren de dieven gepoogd hebben by M. Anthony te stelen; men had opgemerkt dat de slaef, welke de blindekens sluit, min of meer krom getrokken was. Wy vernemen ook, dat men verleden nacht gepoogd heeft te stelen by M. Slaets, goudsmid, Klapdorp, en by M. Cbapelle, goudsmid, Handschoenmarkt; doch, by deze, zyn de dieven verjaegd geworden. lierkeljk Nieuws. De eervv. heer G. Le Bègue, eertyds pastoorvan het militairen gevang te Aelst en later van de celgevan genis te Geut, is den 10 dezer aldaer overleden in den ouderdom van 71 jaren. Rampen en Ongelukken. Een paer weken geleden is er melding gemaekt van eenen brand die op het gehucht Korspel (Hasselt) eene hoeve in asch had gelegd. De ongelukkige pag- ler, P. Willems, werd toen met zyn gezin en geredde meubelen opgenomen in eene nabyslaeude boerdery, die maendag weêr gansch afbrandde; ten tweede male een onderkomen zoekende werd hem andermael huisvesting verleend in eene naburige pachlery, die den daerop volgende dag ook wéér afbrandde. De oorzaken van deze branden blyven met eene geheim zinnige duisternis omhuld, want ofschoon men bier aen kvvaedwilligheid moet denken, schynen tot dus verre hier voor nog geene bewyzen aenvvezig te zyn. By de inwooners van Korspel schynt echter zoo zeer de overtuiging te heerschen, dat eene verrader- lyke hand de toers voert, om rampen over het hoofd van Willems te zwaeien, dat hy ten derdenmale in dat gehugt geen huisvesting meer kon vinden en slechts in hel dorp Beverloo onder dak is gekomen met zyne vrouw, die, ten gevolge van deze vreeselyke gebeur tenissen, gansch van hare zinnen is beroofd. Hel is te hopen dat bet de justicie moge gelukken, by al dat vuer, ligt in die zaek te krygen. .Men schryft ons uil Bazel, 1U meert, over de brandrampen van zondag laetstleden: Het is opmer- kensvveerdig aen le stippen dat, telkens op zondagen en feestdagen, de brandrampen hunne verwoesting over onze omstreken verspreiden. Zondag laetst, te- gch middernacht, zyn er alweer dry slrooslapels door het schrikverwekkend element vernield, een le Cruy- beke en twéé te Burght. Dank aen de spoedig toege- bragte hulp en aeu de gunstige richting van den wind, zyn de naestslaende gebouwen van het vuer bevryd gebleven en hebben de eigenaers geeoe andere ver liezen te betreuren. De algemeene gissing is, dat de brandstichters met een tol ny toe ongekend doel handelen en eene bende uitmaken. De poging tot brandstichting, van zondag 2 meert, gepleegd le midden in het dorp te Bazel, by M. Van Bogaen, dienstdoende burgemeester, en welke, zoo als ik reeds gemeld heb, zeer ernstige gevolgen had kunnen verwekken, heeft eene andere wending doen ontstaen in de ieverigc opsporingen van het geregt en in het algemeen gevoelen, door de beangstigde bevolking geuit, nopens de vroegere brandstichtin gen. Er was nu geen twyfel meer: de misdadiger moest een echte Bazelaer zyn, woonende in de nabyheid van dit laetste brandtooncel. Alle vermoedens vielen dadelyk op eenen voorheen militairen plaeisvervan- ger, eenen kerel waervan het gedrag vaa kindsbeen af op alle manieren verdacht en berispelyk was voor gekomen. Op al de braudplaetsen bevond hy zich een der eerste, en hy wordt beschuldigd telkenmale ze kere voorwerpen ontvreemd te hebben. Zou hy de brandstichter niet kunnen zyn? Niemand verzekerd het; maer hel geregt, dal tot hiertoe zich met de zaek bemoeit, heefl niet geaerzeid hem op byzondere ge- wiglige teekens verleden zaterdag in hechtenis le houden en naer Dendermonde doen overvoeren. De aengehoudene is een doortrapte en geslepen kerel, cn het parket zal er moeilyk in gelukken hem als plichtig te doen doorgaen, zonder nadere beslissende bewyzen. Hy loocheiU hardnekkig alle deelneming aen de hem ten laste gelegde misdaed. Is hy in de zaek betrokken en heeft hy inderdaed medeplichtigen? Het is niet gemakkelyk er over te oordeelen; maer de brand van gisteren le Cruybeke en te Burght is een volledig bewys dat hy niet alleen de misdadiger is. Sedert verleden zaterdag is het grondgebied van Bazel bezet door twee compagniën soldaten van het vierde linie-regiment, met zeven officiers aen hun hoofd, komende van Gent. Men zegt dat er eerstdaegs nog vier kompagniën zullen aenkomen, om in den geheelen omtrek verspreid te worden. Laetstleden donderdag heeft er een betreurens- weerdig voorval te Salet (Dinant) plaets gehad. Dc mynwerkers waren onder in eene myn.toebehoorende aen de gebroeders Colot, aen het marmer te kappen, toen eensklaps een stuk steen boven van het gewelf sel viel. Een werkman werd gedood, een ander ver pletterd, een derde aen de bil gekwetst. Een vierde werkman, die getuige was van de ramp en geen enkel liehamelyk letsel bekwam, verkeerd in eenen toestand van opgewondenheid die aen zinneloosheid grenst. De slagloffers van dit ongeluk waren ongehuwd en genoten de beste faem. Niets deed dit ongeluk voor zien; het gewelfsel was verscheidene mael onderzocht, zonder eenige vrees in te boezemen. Dynsdag morgend, rond half tien ure, heeft er een ernstig ongeval plaets gegrepen te St-Gillis bui ten Brussel, op den steenweg van Charleroi. Byna op den hoek der Jonckerstraet, groef men putten, waerin de fondameuten voor een byzonder gebouw moesten gelegd worden. Men werkte op ditoogenblik in een der putten, tegen den steenweg, toen een deel der aerde er van inzakte en eenen werkman, met naem Charles Warroux, gehuwd en 40 jaren oud, onder eene lacg aerde van 8 meters begroef. De reddingswerken'konden slechts traeg voortgezet worden in den zavelachtigen grond en het zal wel avond zyn eer men het slagtoffer uit zynen toestand kan verlossen. Dit is zooveel le smartelyker daer zyne gezellen die aen de reddingwerken bezig zyn, verze keren dat hy rond den middag nog leefde, want hy had op hunne vragen geantwoord. Dit is het derde onge val dat in een kort tydbestek in die gemeente plaets heeft. Talryke nieuwsgierigen zyn by de reddings werken aenvvezig. Ten 5 ure dezen morgend was, hoewel men den geheelen nacht de reddingswerken had voortgezet, de ongelukkige Warroux nog niet uit zyn graf opgehaeld, dat hem door de inzakking in de Jonckerstraet te St-Gillis, levend begroef. Een werkman voelde op dit oogenblik een zyncr handen; maer die was koud als ys. Gisteren avond ten 7 ure is er een detachement der mineurs uil Antwerpen naer Brussel vertrokken en onmiddelyk naer de plaets van het onheil verzon den. Het is te bejammeren dat men niet vroeger de hulp der mineurs van Antwerpen heeft ingeroepen, want dan zouwaerschynlyk het ongelukkige slagtoffer levend uit zyn graf verlost zyn. De mineurs begonnen aenslonds een nieuwen pul nevens den oude te del ven, om den armen Warroux te verlossen, maer al hunne pogingen moesten vruchteloos zyn; het lyk van het slagtoffer is naer het doodshuis van St-Gillis ge voerd. Er wordt een onderzoek ingespannen, om de oorzaek le kennen, waeraen de aerdinzakking moet worden toegeschreven. Wy herhalen ons laetste raedsel en geven er de op lossing van. RAADSEL. Gij moogt nog eens raden, als 't u zal believen Ik tel slechts vijf letters, doch drie substantieven, Het eerste beduidt iets, dal misselijk is, Het tweede dan is een dier schepselen Gods, Zoo zwart als een kool en zoo wild als een rots, Het derde beteekent een' soorte van visch, En ook eene vloeistof, die mij, dat 's gewis, En nog aan vele andren onaangenaam is. Oplossing. Wat 't heele woord bediedt is ligtelijk te missen, Want kwaal is't, meenen wij, zoo wij ons niet ver- [gissen. Is juist altijd de waal zoo zwart als gij verzint, Zoo wild als d'harde rots, welke ons zijn zweet [ontgint? Dat laten we onbeslist.... Het derde substantief is iels dat wordt gevischt: 't Heet aal of paling; du, hoe het met 't reuksken staat Van 't geen wij aal ook schrijven, Ik heb het liefst den neuz' le wrijven Van den ruimer van '1 privaat.. J. R. Aelst. BEROUW KOMT NOOIT TE LAET OF BETER LAET DAN NOOIT. Dit veel belovende spreekwoord, even als zoo vele andere verstandige gezegden, staet bloot aen vele tegenwerpingen; in alle gevallen zyn er vele slepende ziekten, welke onherstelbaar schynen, volgens aan genomen theorien, en volgens de gewone praktyk. Het blykl eóhter, uit de opinies van het publiek, waervan er verscheidene in de registers zyn opgetee- tend, en uit de werkelyk algemeene aenvraeg naer de middelen van Professor Holloway, dat de meeste kwalen, hoe hopeloos zy gewoonlyk ook zyn mogen, een strael van hoop op genezing vinden, in hét ge bruik daervan. Hel is waer, dat men zou kunnen aen- voeren, dat menig voorkomene geval, als hopeloos opgegeven door den eenen practicus, somtyds door eenen anderen genezen wordt, maer de gunstige resultaten van de Pillen en Zalf van Holloway, schynen de aenspraelt op onfeilbaerhèid te waerhorgen, zoo voorspoedig zyn zy geweest, in elke ziekte, waerop niet meer de minste kans van genezing bestond. Ten allen tyde zyn er eenige eigenaerdige byzondere ge neesmiddelen geweest, die vertrouvvelyk aenbevolen werden voor alle kwalen, hoe hopeloos ook. Zelfs tabak genoot eens dat verheven en magtige aenzien, en het is zeker, dat deze door de uitstekende genees- heeren van dien tyd als een hulpzaem n.iddel werd aenbevolen voor eene massa kwalen. Al deze alge meene geneesmiddelen echter, bepaelden zich lot eene korte heerschappy; daer zy inderdaed niet voldoende gevonden werden in evenredigheid met hunne ver spreiding onder de burgery. Dit beschouwen wy als een beslissend bewys, dal zy onvoldoende waren. Het geval is nu echter veranderd, daer wy een middel ge vonden hebben, met gelykluidende beloften dat echter voortdurend meer en meer de achting van het publiek wint, naer mate het zich verder verspreidt, en vvaer- naer jaerlyks eene toenemende aenvraeg gedaen wordt in alle oorden der wereld, beschaefd of onbeschaefd, door geleerden en onwetenden, door ryken en armen, die alien getuigen van de uitstekende werking in de zvvaersle ziekten en voornamelyk in de gevallen, die de verlerings-organen aendoen. Wy hebben hier het oog op de Geneesmiddelen van Professor Holloway, welke zonder twyfel aen onze lezers overbekend zyn, en nauwelyks eenige aenbeveling behoeven. Het is eene vreemde daedzaek, maer tevens eene, die hoven

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2