N° 124. Zondag 11 Mei 1873. 3a° Jaergang. WEKELYKSCIl NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 10 Mei. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst ivoor alle brlrven, gcblen, enz. vpachtvry moeten toegezonden woeden. Het Bureel vnn liet lilad is gevestigd In de liapelleatenct W» fe 'ojnres, vooraf betaelbaee. Voor den bulten kan men Inscliryven in ol de postknntooren, en voor de landeljke gemeenten by de briefdrager* Abounementsprj's SS FRANKRVK. Men berekend dat de verkiezing van Ba- rodet aen Frankryk minstens 1 1/2 milliard kost. De fransche rente is byna 4 p. c. gedaeld, wat een nominael verlies geeft van 500 millioen. Daer vele andere effecten, spoorwegaendeelen enz. evenzeer gedaeld zyn, schat men dit ver lies op minsten? het dubbele en zoo bereikt men de fabelachtige som van 1 i/S milliard. En nu is daer nog niet bygevoegd de overgroote schade, die handel en industrie geleden hebben door het intrekken van orders, wat in schier alle voorname steden heelt plaets gehad en nog dagelyks voortduert. Wy kunnen het juiste getal opgeven der plakkaerten die gebruikt zyn, gedurende liet kiestydperk en dat der omzendbrieven die rond- gestuerd zyn. M. de Rëmusat heeft 9 verschil- lende plakkaerten gebruikt, getrokken op 92,000 exemplaren. De omzendbrieven werden op een getal van 350,000 getrokken en de stembriefjes op 4 millioen. De komiteiten die hem onder steund hebben, gebruikten 128,700 plakkaerten en 268,700 omzendbrieven. De verklaring van M. Grevy is getrokken op 30,000 exemplaren; diegene van M. Cernuschi op 30,000; die van M Frank op 19,100. De brief van M. de Labou- laye werd op 1,500 exemplaren aengeplakt en uil gedeeld op 20,000 exemplaren. Voor M. Stoffel werden er 173,000 plakbrie ven ^edrukt, en nog 500,000 omzendbrieven rondgestrooid; de stembrieljes werden gedrukt op 5 millioen. Voor M.Barodet heelt men 93,000 roode plakkaerten groot formaet kunnen lezen. Er werden maer 500 omzendbrieven verzonden en 1 1 '2 millioen stembriefjes gedrukt. M. Mar cus Allart heelt 7000 plakbrieven doen drukken. Vergeten wy niet, in de opnoeming der kan didaten zekeren M. Raux, oud 84 jaer, kunst schilder graveur en mekanicien. Deze onbe kende kandidaet heeft 100 plakkaerten laten drukken; men kon er op lezen zynen ouderdom, zvne namen, beroep en hoedanigheden. Hy het daerby aen het publiek weten dat van dag tot dag zyn gezicht verflauwt, dat hy gedurende o0 jaren nationale garde geweest is en de schilder is van de groote schildery op het stadhuis, die in 1857 werd tentoongesteld. Men geloolt dat hy ééne stem heeft bekomen. De tyden zyn te ernstig, zegt de Pa trie van Parys, om het oor niet te openen voor al de geruchten welkeer in omloop zyn. Ziehier dus wat er in de omgeving van het paleis der Elysées gezegt wordt: M.Thiers zou stellig den republiekeinschen gouvernementsvorm doen uitroepen, waerin doof de beide centrums en de linkerzy is toegestemd. Er zou eene bondige grondwet afgekondigd worden, welke alle mogelyke waerborgen aen- biedt tegen de revolutionnaire buitensporighe den, en dit dank aen zekere wyzigingen, toe te brengen in het uitoefenen van het algemeene stemregt. De grondwet zou onder de bescher ming van het leger worden gesteld. De algemeene kiezingen zouden voor een jaer worden verschoven, en M. Thiers tot pre sident voor het leven benoemd worden. Frankryk heeft de laetste storting op het vierde milliard aen Duitschland gedaen; het fransch gouvernement bezit reeds 700 millioen in goud en wisselbrieven, voor de betaling van het vyfde milliard. De berugte bende van Delannoy heeft nog- maels van zich doen spreken. De herbergier Boulanger, in het dorp Mouchin, heeft verleden nacht een der smokkelaers, die met geweld in zyn huis drongen, meteen geweerschot gedood. De andere twee kerels namen hierop on ver wy ld de vlucht. Denaemvan het slagtoffer is Manesse, een zeer gevreesde kerel, die zelfs niet met zyne vrouw in vrede kon leven. De iever, die in geheel Frankryk blykt voor den nationalen pelgrimstocht naer Ghar- tres is groot. In de voornaemste steden hebben zich comités georganiseerd, die talryke blyken van aenkleving ontvangen. Orleans heeft reeds meer dan 1500 pelgrims ingeschreven. Versail les wil eene grootsche manifestatie doen plaets hebben; deinwooners zullen by duizenden naer Chartres gaen; 80 afgeveerdigden derNationale Vergadering zullen hen vergezellen. Mgr Pie, bisschop van Poitiers, die er zyn welsprekende stem moet doen hooreu, zal verscheidene trei nen zyner katholieke Vendeörs geleiden. De bisschop van Chartres heelt voor den pel grimstocht van 27 en 28 mei al de bisschoppen en aertsbisschoppcn van Frankryk en België uitgenoodigd, alsook verscheidene bisschoppen van Zwitserland, Duitschland en Engeland.Een „root aental hebben reeds geantwoord dat zy de uitnoodiging aennemen, De apostolische nunciussen te Parys en Brus sel hebben eene afzonderlyke uitnoodiging ont vangen. gPANJE. Wat doet het gouvernement van MM. Castelar en Piy Margall in afwachting der kiezingen? Het zoekt naer geld, naer veel geld en daer de schatkist leeg is en de belastingen niets in brengen, poogt het de jaerwedden der 'Staats bedienden en de soldy der soldaten in te krim pen. Er is spraek om aen de soldaten 75 centie men in plaets van fr. 1,50 daegste geven en aen de mobilizados een franc in plaets van twee- mael zooveel per dag te betalen; bovendien (i) De plaeg van Vlaenderen. (24° VERVOLG.) Zoo sprak de pachter, zonder te hebben bemerkt welk vreemd uitwerksel zyne wobrden op den vreem deling kwamen te weeg brengen, zonder te hebben bemerkt hoe, onder het blanketsel dat ze vermomden, zyne wezenstrekken schielyk waren verbleekt; hoe Jan de Lichte, om zyne aendoening niet te verraden, al zoekend en schuivend, derwyze zynen stoel had weten te keeren, dat, tusschen het ilauwe schemer licht van het venster en de blakende vlammen van den haerd, zyn aenzicht gansch in de schaduvve was verdwenen.... Wat was het dal den onversaegdeu, den schnkke- lyken kapitein ontroerde?.... was het te leur gestelde hoogmoed? Jan, van kindsbeen af, kende op zyn duimken de geschiedenis van denvermacrden Cartouche; den paryschen «- held had hy gedurig voor oogen; in zynen waen had hy gezworen hem in beroemdheid en vrome daden te overtreffen, cn zie, daer vond hy zich, by ccnen ge- mecnen boer, hem en zyne bende, eensklaps verheven, hem en zyne bende, ter hoogte van.... verachte en vcrachtelyke straelloopers Was het vrees? Hy, die zoo luidruchtig spotte met strop en rad, hy die, gelyk by Kobeu uit het Kruisken, voor bloodaerds uitschold zy die voor rad of galg schrikten, hy, de onversaegde, was hy voor dergelyk gevoel vatbaer? He boer kwam eenvoudig hem voor oogen te leggen welk onvermydelyk lot hem was beschoren; zag hy inderdaud, op dees oogenblik, zyn droef einde te gemoel, en beproefde hy wat, hoe stout of verhard ook, alle booswicht be proeft wanneer hy het kille en onverbiddelyke stael der dood hem den hals voelt raken?.... Was het wroeging misschien?.... Eensklaps, als om zich van zekere bezwarende gedachten te ontmaken, schudde hy koortsig het hoofd, stond regt en sprak: (t) Eigendom der Gazette van Aelst. zouden de rantsoenen verkleind worden, die waerJyk overdreven mogen hceten. Die tyding echter is alles behalve gunstig ontvangen en veroorzaekte groote ontevreden heid en een hevig gegrom in het leger. De sol- datenen vrywilligers hebben openlykverklaerd, dat zy hunne wapens zullen neerleggenen naer huis wandelen, als er in 't minst aen hunne soldy gepitst wordt. De mobilizados waervan het grootste deel den zwaren veldarbeid vaer- vvel zegde, om 2 fr. daegs te winnen en boven dien vryen kost te genieten, zyn de onhandel- baersten tegen dien mactregel. En terwyl de federale republiek in die soort van noodlottigen kring omwentelt om geld tot voortbeslaen te vinden, of wel om voort te le ven zonder geld, blyven de Carlisten de troe pen het hoold bieden. Generael Novillas, die door grootspraek, aen den oproer in eenige dagen het hoofd wilde verpletten, was steeds verplicht al zyne kolommen achter onvindbare vyanden te zenden, die hem op hunnen tocht het spoor byster maektcn of onverwacht te lyf ingeri. Zoo waren eenige dager, geleden twee Com pagnies ingesloten door de bende van Santa- Cruz, aen de brug van Anderlassa en werd er eene geheele brigade over Irun gezonden om hen te ontzetten. Verais gedeeltelyk door de Carlisten, gedeeltelyk door de republikeinsche troepen, bezet. Ofschoon ook de republiek geen geld heeft, bezit zy toch mannen die in andere zaken dan financieele kennissen uitblinken. Generael Ve- lardo onder andere, heeft eene proklamatie tot zyne soldaten gericht, om hen aen te kondigen d'at door hunnen moed en hunne dapperheid, don Alfonso de Borbon en Saballs verpligt waren Spanje teonlruimen eneenloevluglsoort in Frankryk te zoeken. Arme soldaten, zy wis ten zelf uiet, dat er zooveel moed en dapper heid tusschen hen genesteld was! Of echter die proklamatie van grootspraek aen het inkrimpen der soldy eene zalving zal geven, blyft sterkte twyfelen en een generael, die door zulke in het oog springende leugens zyne zaek verdedigd, is er verre af, den vyand overwonnen te hebben. De kiezing van M. Barodet te Parys heeft eene uilgelatene vreugd veroorzaekt by de in transigente*, de decamisados en de retenesvan Spanje. Kortom, al de mannen der wanorde zien hier reeds de verwezenlyking hunner droomeu te gemoet, zooals te Parys. Zy reikhalzen reeds naer de zegeprael, watAdoor alle lage harts- togten en het vrye uitvoeren van alle verachte- lyke instinkten straffeloos mag uitgeoefend wor den. Voor hen toch beteekeut republiek niet anders dan despotism van het canaille. E11 hunne brutaliteit, hunne wandaden, het Pachter, is 't iu uit?.... Ilct wordt hoog tyd dat ik voortreize.... De boer vatte hem den arm en duwde hem terug op zynen stoel. Neen, neen, T is Diet uil.... Ik zegde dus: zoo zullen wy van de plaeg nooit verlost worden, ten zy men geheel ander middelen in het werk stelde. Kent gy die middelen, heer? Neen? lk wel; maer ik ben hel niet die ze heb uitgevonden. Luister wel. Ik luister. Er heeft een man in Aelst, eon edel hart, een echt menschcnvriend, een verstandig en hoogver- dienstelyk bestuerder, die, sedert jaren, dc beste oplossing zoekt van hel zoo belangryke vraegpunt, te yveten: de luiheid te loeren werken. Anders niet? Hoe, anders niet, heer! Gelukte men erin al die zwervors cn leeggangers op te sluiten in wel inge richte tuchthuizen, niet 0111 ze onbarmhartig te kasty- den, maer om te te verbeteren, om ze te beschaven, om ze in eenzaemheid en stilzwygendheid den smack naer eerlyke en winstgevende bezigheid in te boe zemen, 0111 ze, van gevaerlyk rol dal ze zyn, tot nuttige leden der samenleving te maken, dunkt u niet dat het kwaed in eens tol in den wortel ware uitge roeid en oneindig veel goed te weeg gebragt? Inderdaed ja; doch ik vrees dat het schoone plan van uwen menschlievenden Aelstenaer op een ydclen droom gact uitkomen. Eenen luiaerd doen werken, baes, is eenen moor willen wit wasschen: men vcriiest er zyn zeep en moeite by. Wie weet, vriend, wie weet! Rome en Parys zyn op eenen dag niet gebouwd; met geduld cn vol harding sticht men wonderen en het kloek geloof vcrplaetst de hoogste bergen. Wie weet, kwam het vuer der christene zelfsopoffering die edele onderne ming te steunen en te bezielen, wie weet wat al onverwachte en nooit bedachte uitwerksels wy er zouden aen te danken hebben. Zie de zaek eens wel in. Nu lael men de bedelary schier vry begaen, of, ziet men zich gedwongen ze te kastyden, men gaet er wreed mede te werk; zoodat tusschen het laten doen en de lyfstraf zelve, er geen middelmatige beteugeling bestaet. Men beweert dat de luiaerd voor geen verbetering vatbaer is, en wat heeft men be proefd 0111 hem tot verbeternis te brengen? Volstrekt schrikbewind dat zy willen invoeren, heeft geene oorzaek, geene reden van bestaen. Spanje toch wordt door niemand in zyne onafhankelykheid bedreigd; wel integendeel, iedereen keert met afkeer den rug naer de nieuwe republiek, die door zichzelve zal omgeworpen worden. Te midden van al die wanordens welke de republiekeinsche party doet ontstaen, is zy er toch nog niet in gelukt om aen het spaensche volk de overleveringen zyner oude katholieke geloofsbegrippen te doen vergeten. Als voor beeld hiervan diene het volgende: In de laetste dagen der vorige maend, ging een priester met het H. Sakrament, door de calle Atocha, sterk bevolkte slraet te Madrid, die geheel belegerd was metrc/<ws(opgeraepto soldaten der republiek). Zoodra de priester met het H. Sakrament aeukwam, schalden de trom petten, de als bedelaers geklecde vrywilligers vormden de haeg, bieden de wapens aen en een geleide wordt uitgezocht om het H. Sakrament op zynen weg te beschermen. Al die gehavende republickeinen vielen, by het voorbydragen van den laetsten troost der stervenden, op de knieën. Dus is het niet het spaensche volk, datde ker ken doet sluiten, maer wel de koterie; het is niet het spaensche volk dat de federale repu bliek uitroept,-maer het canaille van Barcelona, Madrid, Valencië en Malaga. DIITSCIILAND. Volgens eene nieuwere geschiedenis dervry- metselary (Leipzig 1870) bestaen er 80 Groot- Oosten met 9 a 10,000 loges en 5 a 600,000 vry- metselaers. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika zyn 47 Groot-Oosten, in Duitschland 10, in Engeland 4, in Frankryk in België 2, in Zwitserland, Italië, Holland, Denemarken, Zwe den, Portugal, Spanje, Canada, Peru, Chili, Brazilië, Venezuela, Nieuw Grenada, Uruguay, de Argentynschc Republiek, Haïti cn Cuba ieder 1. Een der vrymelselaersbladen van Noord- Amerikageeft het volgendeoverzigt vandeame- rikaensche logesInde Vereenigde-Staten be staen omtrent 100 geheime genootschappen. De meest verspreide en bekende onder hen zyn de Odd Fellows, Good Fellows, Druiden, lied men, Seven wise men, Hermannssöhne, Ordensshöne der Freiheit, Harugam, Knights of Pythias, enz. Zy vormen te samen ongeveer 25,000 loges met 2,000,000 broeders. De eigrmlyke vrymctselaers lellen omtrent 500,000 broeders in 7000 loges, Odd Fellinvs 300,000 broeders in 3915 loges. Deze laetsten zyn in de twee laetste jaren ook in Duitschland ingevoerd en hebben reeds loges te Berlyn, Stuttgart, Dresden, Zurich, enz. Men heeft in Amerika ook lagere graden, ja zelfs loges voor vrouwen. Het is van algemeene bekendheid dat de ka niets! lk zou eens willen zien of opvoeding cn regelmatige arbeid hem ongevoelig zouden vinden, of die zelfde arbeid den misdadige opgelegd uit dwang en «andere ter exempcle zonder uitwerksel zou blyven op hem of zonder heilzainen invloed op zyne gelyken En de galg en het rad zoudt gy afschaffen?.... Welke schoone kroon gingen de dieven cn de moor- denaersu vlechten, baes!.... Neen, de boosheid kan te verre gaen; bloed eischl bloed en er zyn gevallen waer, door de dood straf alleen, hclgevaervan de samenleving is af te koeren. Neen, bot is van de bedelary dat ik spreek, van zekere nieuwe middelen welke men tot derzelver uitroeiing zou kunnen acnvahgen, van de zetklyke middelen om van den onnutten en gevaerlyken lecg- ganger een nuttig werkman en een eerlyk burger te maken, en bygevolg, het kwaed te voorkomen dat dc ledigheid noodlottig na zich sleept. Zie, vriend, zulk vertrouwen stel ik op bedoelde middelen dat, ware het in myne magl dezelve werkstellig te maken, ik ze zou willen beproeven al ware het op uwen Jan dc Lichte zeiven.... Zyne ouders hebben hem misschien al niet veel goeds geleerd; zeiven slecht opgeleid, hebben zy hem zonderzorg in 'lwilde laten opgroeien, en 't voorbeeld van verwaerloosdeen wilde kinderen als hy heeft wellicht hel laetste gevoel van deugd in hem uitgedoofd.... En toch, ik zou willen ondervin den of er in die onderdrukte ziel geen enkel levens- sprankel meer ligt te smeulen nog te jong is die ongelukkige om tot in 't merg der beenderen bedor ven te zyn. Wat de nalatigheid zyner ouders heeft te weeg gebragt en wat het slecht voorbeeld van anderen in hem heeft voltrokken, zou ik trachten te herstellen. Ik zou hem spreken van God, van zyne eigene weer- digheid; ik zou voor zyn oog de hoop doën glanzen op een eerlyk bestaen, op een onberispelyk leven, op dc achting zyner medemenschen, en, ik ben cr zeker van, Jan zou my begrypenhy heeft verstand, zegt gy, en ongetwyfcld ligt hom hol hart op de goede plaets. Ja, hy zou my begrypen! En dan, ware het niet schoon dien ellendeling, die in zynen waen gezworen had eens de nakomelingschap voor zyne euveldaden te doen schrikken, ware hel niet troostelyk voor het nicpsehdom dien brigand te zien optreden om, bekeer den zondacr, de zynen en al degenen die hem hadden misleid, zelvcn, door zyn voorbeeld op den goeden weg terug te wyzen?.... Onmogelyk de hevige ontroering te beschryven welke plotselings den baenslrooper had geschokt. Twee dikke tranen biggelden over zyne wangen; hy was regt gestaen en tolden pachter genaderd. Dc pachter had de aendoening van den vreemdeling bemerkt en hy ook was diep getroffen. Niet waer, heer, sprak by, gy begrypl my, ik zie-het. Gy hebt een edel, een gevoelig hart; gy ook zoudt willen medewerken tol de verbetering van het lol van zoovele belreurenswaerdige ongelukkigcn, tot de volvoering van het plan van myncn vriend, den doorluchtigen Aelstenaer? De naem van dien man? De weledele Philip Vilain XIlIl, burgemeester van Aelst. (I) En gy deelt gansch in zyne gevoelens?.... En gy ook zoudt medewerken om al dal goede te stichten? —Ik verpand eraenstonds myncn besten akkervoor. En het zou 11 gelukkig maken Jan de Lichte een treflelykinan te zien worden?.... Uiterst gelukkig. Eli wel, vriend, ik.... ik ken Jan de Lichte.... cn,hoorde hy u spreken, weet ge wat hy zou doen?.... Hy zou doen wal ik nu doe; hy zou u de hand vallen, u omhelzen en u herhalen dal, is hy geen roovers- kapitein gclyk een andere, gy, vriend, geen boer zyt uit gcraeene.... Zoo? Gy kent Jan de Lichte? Ja.... Ik heb hem eens zekeren dienst bewezen cn, ter dier gelegenheid heb ik kunnen hestatigen dal, zooals gy oven zegdel, dat hem het hart nog op do goede zyde ligt. Neen, Jan is niet ondankbaer. Ter vergolding van den hein bewezen dienst wou hy my geld aenbieden. Dal weigerde ik cn vroeg hem enkel zyne bescherming over myn huis cn have. Wat ik vroeg was meer dan geld, want Jan De Lichte is magtiger dan gy meent; doch hy stond my alles toe. (I) Wv achten ons gelukkig de gelegenheid te mogen waor- nemen om den naem van den doorluchtigcn man, inrigtcr van het zeden verbeterend stelsel, stichter van het wereldberoemde Rasphuis van Gent, in het geheugen zyner stadsgenooten terug te roepen. Eene beknopte notice over zyne vcrdienstvollc levensbaen zal decs kapittel van ons verhael sluiten.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1