ïïaelspel (Esplanadeplein). Kaetspel, te Haelterl. balls, Anguet; Mirct en Masfcarrat een gevecht gezocht tegen generael Yelardo, maer deze is met zyne troepen tot ónder Mahsera achteruit geweken. Hetzelfde dagblad zegt,datd.erepublikeinselie troepen in Arragon, dool' de carlistcn geheel verslagen zyn. De geliëelc stal' moet de wapens hebben neergelegd. De neeriaeg der kolom van Navarro, naby Eraul dorpje der valei "Yerri, heeft een grooten indruk geinaekt op liet publiek. De kolom van den brigadier Navnrro bestond uit 1500 man, waervan na de veldslag een offi cier on 27 soldaten dood, 2 officiers en 46 sol daten gekwetst, een officier en 69 soldaten ern stig gekneusd en 35 oversten en 400 soldaten als krygsgevangenen achterbleven. De briga dier Navarro welke onder de laelste gerekend wordt en zyne officiers die met hem de gevan genschap declen, worden hoffelyk behandeld door cabeciUa Dorregarray. Het gevecht begon den 5 mei, by het krieken van deu dag, in eene bergengte. Het eenig ge bruikte wapen was de bajonnet en by die gele genheid maekten de Carlisten van de taktiek gebruik, waerdoor Zamulaccareguy zyne be roemdheid verwierf, tydens den zevenjarigen oorlog, tegen Espartero. Die generael viel byna nooit de troepen der koningin aen als met de punt der bajonnet. De carlislische troepen, welke grootendcels bestaen uit vlugge, sterke en onverschrokken jongelingen, wier gcheele uitrusting in een ge weer en eene patroontesch vervat is, zyn voor die soorten van aenval zeer geschikt. Zy krygen hierby een groot voordeel op de republikein- sche troepen, die in hunne lange jassen en den ransel op den rug, in al hunne bewegingen be lemmerd worden. FRANKRYK. Een overzicht, opgemaekt sedert de eenige dagen die op de verkiezing van M. Barodet ge volgd zyn, bewyst dat de groote l'ransche kre dietgestichten tusschen dit tydverloop reeds van 120 tot 140 millioen francs hebben terug- betaeld welke kapitalen onmiddellyk in het bui tenland geplaetst zyn. De kiezingen van 11 mei in Frankryk, volledigen degene van 27 .april laetstleden. De uitslag is zooals men voorzien had. De twee feiten, welke er uit voortvloeien, verdienen opgemerkt te worden: van den eenen kant den volledigen byval der radikale kandidaten, MM. Ranc, Guyot, Lesguillon en l'erin, en van den keizersgezinden kandidaet, M. Bollinton; van den anderen kant eene algemeene neerlaeg op gansch de linie voor de kandidaten, welke on der het programma der zoogezegde konserva- tieve republiek van M. Thiers zyn opgetreden. Het voorbeeld van Frankryk en Spanje; waer de mannen der Commune den grootsten byval vinden, is een feit dat in de andere landen met veel bezorgdheid wordt aenzien. De policie bezoekt vandaeg vele herber gen om er voor dë gezondheidschadelyke dran ken in beslag te nemen, daer het verkoopen hiervan een waerlyk onrustbarend karakter aenneemt. Zoo hebben, verleden vrydag, de policieagenten, by een wynverkooper op den weg van Asnières, 300 hektoliters vervalschten wyn en likeuren, in beslag genomen. Volgens deskundigen, bestond die wyn uit een vyfde deel wyn, aluin en campechehout. De likeuren waren uit afkooksels van maluwroozen en an dere min of meer schadelyke planten samenge steld. Er ligt een nieuw werk ter perse getiteld Correspondance entre Marie-Antoinette, Louis XVI et sa sanw madame Elisabeth, doorM.Feuil- let de Conches. Dit werk dat zoo vreeselyk waer en op den dag van heden toepasselyk is, roept Waervoor dan zyt gy hier gekomen? Om te vragen wie er meester is in 't land; om u te zeggen dat ik myne belastingen betacl zoo nauw keurig als iemand anders; dat ik wil gediend zyn voor myn geld; dat uwe politie geen twee oordjens weerd is, en dat, durven er nog vagabonden myn huis nade ren ik er zal onder schieten gelyk onder de mussehen hoort gy morgen van ongelukken spreken,ge zyl ver wittigd.... Afgrysselyk, een trefielyk man alzoo af te vangen! Zy waren gevieren, ik heb ze ingenomen uit louter medelyden, zy waren voorzien van reispassen, de schelmen! Vraeg het aen den jongen heer, die, op dal der, ten mynenl was, hy heeft de papieren nage zien. Zy waren in regel zegde hy,en zie hoe zy met my hebben gehandeld! En de opgewonden man stak de gestolen ktcedings- stukken vooruit. Is 'l dal, wat zy u ontnomen hebben? Ja,maer ik heb het hun ontnomen op myne beurt. Laet die klee'ren hier, als bevvysslukken der dief te. Ik houd wat ik heb. Groet van mynent wege den Meier en zyneh luitenant, ik trek er van door. De commies, van onder zynen bril, acnschouvvde den boer met zonderling navorschenden blik. Zeg eens vriend, vroeg hy, weel gy wie de jon geling was, die terzelfder tyd met de dieven, in uw huis zich bevond. Zeker ja! Ik heb twee urenlang met hem ge sproken, en hy heeft my in alles gelyk gegeven. Die heer is zeer trefielyk, hy gaf my den besten raed om dieven en Inbrekers te verjagen en, ware hy een dag vroeger gekomen, ik ware niet bestolen geworden. Hoe zag er die jongeling uit? Twintig jaer oud, kloek en steak, niet waer? Ja, en daerby van zeer deftige afkomst: by ging naer d'omstreken van Aelst zyne moeder bezoeken;... De boer vertrok. Haest, morde hy, gaet die oude aep mynen jongen vriend nog aenzien voor eenen deu- geniet!... Zoo bestaen die mannen: de dieven laten ze loopen en de troffelyke Lien houden ze verdacht.... De oude commies schudde bekommerd het hoofd. Iladde die boer zynen treffelyken heer opge- bragt, zegde hy, liever dan zyne vodden, de vangst ware misschien veel aenzienlyker geweest.... Ha, hy ging zyne moeder bezoeken, niet verre van Aelst Wy kennen hem..,. Hy ontbood een dienaer van het Landhuis: Haest, bevool hy, loop om den Meier, er isge- vaer Wordt voortgezet). ons tevens een deel van eenen "brieï in liet ge heugen, zegt de Figaro, waervan de bewoor dingen, in alletydèn, op hetfransche volk kun nen toegepastwvorden. Dit volk, schreef de ongelukkige koningin, is in den grond niet slecht, daervan bezit ik zon derlinge bewyzen. Zyn grootste gebrek is te wispelturig te wezen. Het bezit edelmoedige opwellingen, die zonder gevolg blyven; hctlaet zich opwindën als een kind en met den neus leiden, maer eens van den rechten weg gebragt, kan men liet alle misdaden doen bedryven, om die later mei bloedige tranen tedoen betreuren. Maer het is te laet als het kwaed geploegd is. Hoe juist wist de ongelukkige Marie-Antoi nette hare onderdanen te beoordeelen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Na dry weken discussie is eindelyk hét oor- logsbudjet gestemd geraekt. Van de 88 aenwe- zige representanten hebben 69 voor gestemd en 19 tegen. Onder deze laetste tellen wy 6 leden der regterzydeMM. Coomans, Moerman, Van- derdonckt,D'Hane, Delaet en Meeus. De inrigting van 't leger blyft op den ouden voet, uitgenomen dat eenige verbeteringen zullen worden ingebragt en het budjet met zekere verhooging is geslagen om die verbeteringen te bekostigen. Verleden zaterdag heeft de linkerzydc de gelegenheid waergenomen om kermis te houden op den rug dei* Broerkens. M. David interpel leerde het bestuer nopens het volgende feit: Br. Mémoirc, bestuerder der Normaelschool van Carlsburg.ïs aengesteld geweest om op de tentoonstelling van Weenen, de pedagogieke sectie van 't Belgisch onderwys in te rigten. M. Delcour antwoorde dat het de inrigtings- commissie zelve is welke dien Broeder deze taek had toevertrouwd omdat zy er hem meest bekwaem toe kende, omdat, benevens de uit stekende persoonlyke verdiensten van Br. Me mo ire, het gesticht van Carlsburg het meest heeft bygedragen om dit vak der Belgische ten toon gestelde voorwerpen op te luisteren, enz... Maer, Br. Mémoire heeft schoon gedecoreerd te zyn van 't Leopoldsorde, van het Eerelegiocn en met andere merkwaerdige onderscheidingen te zyn vereerd geworden, Br. Mémoire is Broeder, hy is kloosterling, hy draegt het habyt en dergelyk klerikael is voor niets goed,'zegde M. Bara, dan om België bloot te stellen aen den spot van gansch Europa. M. Bara voegde er by dat het onderwys der Broeders de pest is van T land en dat de meeste communards en pctruleurs van Parys uit hunne scholen zyn ge komen, dus, hy vroeg een blaem tegen het ministerie.Na men MM. David, Bara en Bergé eons duchtig op hunne plaets had gezet, word de motie van M. Bara verworpen door de meer derheid der Kamer tegen geheel de linkerzyde. Zondag 18 Mei ten 1 ure namiddag spelên de par- Iyen van St-Gillcs (by Brussel) en Hofslade. Om 2 11-2 ure degene van Pierre d'Hoir en Louis MonschaciT, beide van Aelst. Ten 4 ure deoverwinnaers tegen malkaer. Donderdag 22 mei ten 1 ure namiddag spelen de pariyen van Camille De Wolf en Polydore De Paepe, beide van Aelst. Zondag 25 mei om 1 ure Damiddag, spelen de par iyen van Brussel koninglyke sociëteit en Lessen. Om 2 i -2 ure degene van Oltergcm en St-Gillos (du Pont) by Brussel. Om 4 ure de overwinnaers tegen malkaer. Maendag 2 Juny (2dcn Sinxendag) ten 1 ure namid dag spelen de gene van Eugène Claus van Aelst en Erondegem, en om 2 1/2 ure die van Erpe en De Vidts van Aelst. Om 4 ure de overwinnaers legen malkaer. Op Donderdag 22 Mei 1873, (0. II. Hemelvaert,) na de Vespers, zal by Ch. L. Lliano-Ester, Haellert, Hoogslraet, de pryzen afgespeeld worden, van den kampstryd van hel kaetspel, tusschen de partyen Aefsl en Meire. Volgens wy vernomen hebben, is de dader der diefle van ellegoederen, by d'hoei'Van Snick te Ninove, Borgtdam, laetst gepleegd, reeds acngehouden, het schynt een persoon te zyn van Nedcrbrakel, hy heeft bekentenissen gedaeu; het verraed is ontstoen, uil den verkoop van sloffen waervan hy de ware teregtwyzing niet kon van toonen. Of er medeplichtigen zyn, of niet, zulks is nog niet bewezen. Do heer 0. Périer, advoeaet te Deudermonde, is benoemd tol byvoeglyk regter by de rcglbank van eersten aenleg aldaer. Meu schryft uit Mocrzckc by Dendermonde: Als een voorbeeld van langlcvendheid mag zekerlyk aengehaeld worden dat van den heer Jozef Joos, uit onze gemeente. In 1870 vierde men alhier zyn eeuw feest. Thans den 6 mei laetstleden heeft hy zyne 103 jaren voltrokken en geniet betrekkelyk zynen Imo gen ouderdom eene zeer goede gezondheid naer geest en lichaem. Geboren in 1770, is hy dus nog gedurende 10 jaren getuige geweest van de vreedzame dagen van Maria- Theresia; hy beleefde het tydstip van Joseph II en der patriotten, der Fransche Republiek en het schrikbe wind; van het eerste Fransch Keizerryk;van onze ver eenigen en scheiding met Holland; van Leopold I en nu nog dalvan onzen doorluchtigen koning Leopold II. Het spreekwoord heeft dus gelyk dat er veel gedu rende een menschenleven kan voorvallen. De Moniteur behelst een breedvoerig berigt, vermeldende de pryzen aen welke men naer Weenen reizen kan. De maendagen 19 en 26 mei, 2, 9,16, 23 en 30 juny; den 7, 14, 21 en 28 july; den 4, 41,18, en 25 augusty; den 1, 8, 15, 22 en 29 september zullen er byzondere treinen zyn, samengesteld uil ryluigen van 2P en 3° klas; de reiskaerljcs zullen geldig zyn voor 21 dagen, en de prys van gaen en koeren uit Ant werpen is vastgesteld alsvolgt: tweede klas, fr.96-70; derde klas, fr. 66-45. Om reiskaertjes voor die treinen te bekomen, moet men zich des zondags te voren doen inschryvcn; men betaclt tegen kwiltantie en den dag van hel vertrek wisselt men de kwiltantie uit legen eene ryskaert. Er is eene overeenkomst gesloten tusschen België en Amerika om den vorvoerprys dor brieven te verminderen. De ontvangsten der Staatsspoorwegen, gedurende het jaer 1872, beliepen lot 62,240,103 fr. 52 c. dit is 4,698,328 fr. 91 c. meer dan in 1871; de posten brag- ten op 8,005,834 fr. 31 c. of 160,665 fr. 88 c. minder, en de telegrafen 1,793,487 fr. 78 e,, dus 67,951 fr. 95 e. minder dan in 1871. De inschryvingen op de nieuwe leening te Brussel van 3 t. h., bedragen 68,588,500 fr. De aen- vragen van een nominael kapitael van 1000 fr. ten minste, maken te zamen eene sommc uitvan i ,437,900 fr. Deze niet verrainderbare aenvrageu er af getrokken zyndc, blyft er tusschen de inschryversvan 67,150,600 fr. nog 63,562,100 fr. te verdeden, waeruit in ronde evenredigheid eene vermindering volgt van 5 t. h. 30 honderdsten. Het overschot der gestorte gelden in de provinciën, is den 15 dezer, aen de inschryvers weergegeven. Den 15 augustus aenstaendc zal het 25 jaren ge leden zyn, dat het standbeeld van Godfried van Bouil lon, te Brussel op de koninklyke plaets werd opgerigl. Op het voetstuk slael nog geen hocgenaemd opschrift, hetwelk ons regt bcstaligt op dien beroemden oor logsman, welke Jerusalem uil de handen der onge- loovigen verloste, en aen de kristenen van bet Oosten de vryheid wedergaf. Men schryft aen het gouvernement het inzicht toe, 0111 in de oude abdy van Ter Kameren,ongebruikt gebleven door de verptactsingder militaire akademie, de troepen te kazerneeren die tegenwoordig zich be vinden in de lokalen der Annunciaden en van St-Elisa- belh, te Brussel. Men zegt dat volgens een wetsont werp, dat aen de wetgeving ondervvorpen is, de steden zullen ontslagen worden van de verplichting om de soldaten in garnizoen, te logeeren en dat deze zorg aen den Slaet alleen moet toekomen. Het onderzoek in de zaek der internationale dievenbende, wordt met een verdubbelden iever voortgezet. De bestuerder en al de toezichters van het gevangenhuis der Kleine Karmelieten te Brussei, zyn dezer dagen door den instruktieregter ondervraegd. Dit is naer het schynt, opzichtens de beschuldiging, welke op een gewezen toezichter drukt, belicht van zich door een lid der bende te hebben laten omkoo- pen. Deze toezichter zou als geschenk, onder andere juweeleneenen ring hebben ontvangenvoortkomende van eenen diefstal by de gebroeders Obrie. Deze be diende deed in stad de boodschappen, waermede sommige opgeslotenen hem belastten. Hy zal voor de korrektionneele rcg'lbank worden gebragt, even als de gevangene welke beschuldigd wordt, eenen amb- tenaer van den Staet, door giften te hebben omge kocht. Dit proces zal de voorlooper zyn van datgene hetwelk later voor lhct assisenhof zal opgeroepen worden. Men herinnert zich dat verscheidene inwoners van Brussel geklaegd hadden, omdat de gemcenleraed toegelaten heeft dat men voor hunne woningen kleine kiosken plaelsle, voor den verkoop van dagbladen. De zaek is voor de regtbank gebragt en deze heeft ge lyk gegeven aen den gemeenteraed. Volgens het von nis heeft deze regt om te beschikken over deu open baren weg gelyk hy het noodig oordeelt, en in dit geval heeft hy aen eene openbare behoefte voldaen en is geenszins zynen plicht te buiten gegaen. Volgens men verzekert zou het kontrakt met MM. Dufranc en L. Finet, lot het leggen van eenen tramway te Gent, geteekend zyn. Men wacht nog enkel op de goedkeuring 0111 de handen aen hel werk te slaen. De amerikaensche spoorweg zal twee ver schillende spoorwegnetten bevatten. Een voor de reizigers en een voorde koopwaren. De waggons op de laelste lyn zullen door stoomtuigen getrokken wor den en vooral des morgens vroeg en des avonds ryden, om zoo weinig mogelyk de cirkulatie te be lemmeren. De spoorweg voor reizigers, zegt men, moet binnen de zes maenden, na de goedkeuring van het gouver nement, ingericht zyn. Wy Weten nog niet juist langs welken weg de rails zullen gelegd worden. Men spreekt van eenen weg van de Kortrykschepoort naer de Muide; van de Brugschepoort tot op de Koornmarkt en van de groote statie naer de statiën builen de Dampoort. Verleden zondag was een boer te Gent bezig met in zyne melkkan, aen eene openbare pomp, water te doen. Hy werd juist betrapt door eenen politic-agent, die, nadat de boer in een huis melk was geweest be stellen, hem verzocht mede naer het bureel van den politie-commissaris te gaen, waer proces vcrbael werd opgemaekt. De boer, verwonderd dat men daer op sprak, riep uit: Ik moet toch myne klanten kunnen gerieven, 'k en hadde geen melk genoeg, wat moest ik doen Maer dal gebeurt zeer dikwyls, dat wy een beetje water by de melk doen,en de incnschen spreken daer niet op. Daerby, wy doen dit allemael. Het is te vreezen, dat die redenen niet geldig zullen zyn voor de regtbank en de boer voor zyne gedoopte melk zal moeten boelen. Ziehier hoe dezer dagen een dief te Steinbach (Namen) op eene zonderlinge wyze betrapt werd: Na langs eene opene deur in de pastory gedrongen te zyn, had hy zich op den zolder verborgen, ten einde zyn werk te beginnen als de bewooners der pastory zou den iugeslapen zyn; doch daer hy zelve was ingesla pen en men, terwyl hy sliep, de deur van den zolder langs buiten gesloten had, zat onze held als in de klem gevangen. Toen de broeder van den pastoor op een geschuifel dat hy builen hoorde, was uitge- gaen, vond hy den dief, hoog aen het huis in eene blinde venster zitten. De overheid ter hulp halen, den dief beneden brengen en aenhouden, was het werk van eenige minuten. Men vond op hem gouden kruisen en ringen gelyk de vrouwen dier streek er dragen, en men denkt dat hy geschuifeld heeft om zyne mede plichtigen ter hulp te roepen. Hy is in de gevangenis van Marchc opgesloten. Bittere klachten komen ons ter oore over het treurige lot der Luiksche steenbakkers in Duitsch- land. Door schitterende beloften verleid, hebben die gasten, even als telken jare, ook dit jaer by honderd tallen Luik en omstreken verlaten, om in Duitschland een hoog loon te verdienen. Nu blykt het dat de omstandigheden, waerin die uitvvykelingen werken, door gebrek aen water, als anderzins, alleszins ongunstig zyn. Het is te verwach ten, dat, gelyk ten vorige jare, onze steenbakkers, in stede van gespaerd geld 't huis te brengen, geld aen hunne bloedverwanten zullen moeten aenvragen, om de terugreis te kunnen aenvaerden. De Houilleur van Bergen zegt dat er nog geen afslag op de kolen te verwachten is, daer er nog zoo veel vragen zyn, ondanks al de vreemde kolen die daer acnkomen. Wy denken dat de afslag zich toch niet lang zal laten wachten, want op verscchillende punten begint men weer stapels kolen te zien opryzen,. 't Is het gebrek aen werkvolk dat voor het oogenblik den afslag belet. Kerkcljk Nieuws. Wy vernemen, dat de luislerryke, godsdienstige en historische processie, ter gelegenheid van het elfhonderdjarig Jubelfeest van de H. Amelberga, pa trones van Temschc, ter oorzaek van het slecht weder uitgesteld, nu zal uitgaen opMonderdag 12 juny aen staendc, en zal verrykt worden met een prachtig ver sierden praelwagen. Decerste parochiale processievan het jaergetyde 'Ie Brussel is maendag morgen, ondanks het twyfel- achtige weder, uilgegaen, en heeft zonder eenig let sel haren gewonen weg gevolgd. Deze godsdienstige stoet was diegene van de kerk Sinl-Jaek-op-Kauden- berg, koninklyke parochie. Mgr Donnet, pastoor dei- parochie, deken van het Zuid-district van Brussel, apostoliekc prolonotaris ad instar parlicipantium, zetelde deze plechtigheid voor, welke destyds werd ingcrigt ter eere van een Onze Lieve Vrouwebeeld, welk van 's Hertogenbosch naer Brussel werd over- gebragt. Dit geschiedde in 1629 als de Staten-generael der verceaigde provinciën zich van deze stad meester maekten. Sedert meer dan twee ecuwen komen ieder jaer bedevaerders van 's Hertogenbosch om aen deze pro- oessie deel te nemen en het beeld tedragen der heilige Maegd, eertyds gekend onder den naem van Onze Lieve Vrouw der Zeven Weeën, en thans Toevlucht der Zondacrs genaemd. Op de koninklyke plaets, aen den post der groote wacht, werd de bbnediotie gegeven. De kinderen der koninklyke familie zaten op den balcon des paleizes. Hampcn en Ongelukken. De heer Lodewyk Van Zyleghem, landbouwer te Dcinze, welke zoodag met eenen persoon zyner ken nis naer Oudenaerde was gekomen, is by het nemen van hel noenmael onpasselyk geworden en op den koer der herberg den Walvisch, bewoond door Lode wyk de Tavenier, ongelukkiglyk gestorven. Zoo wy vernomen hebben, zou onder hel eten een stukje vleesch in 's mans adempyp zyn gedrongen en aenstonds zich onpasselyk bevindende, is de heer Van Zyleghem van de tafel naer den koer gegaen, alwaer hy eenige minuten later stierf in hetbywezen van deu bedroefden vriend en de andere persoonen, welke met hem aen de tafel hadden gezeten en ter zynpr hulp waren toegesneld. De zoo spoedige dood van den heer Van Zyleghem, heeft te Deinze eenen grooten indruk op zyne talryke vrienden gemaekt, en zyn lyk is dynsdag namiddag, na de kerkelyke plech tigheden aldaer begraven. In al de omstreken van Namen is er groote schade veroorzaekt, door het orkaen van verleden vrydag. De bliksem is gevallen op eene kleine hof stede te St-Denis-Bovesse en heeft er een yselyken brand verwekt. I11 een naburig huis is de bliksem in eene kamer gedrongen, waer zich 6 kinderen bevon den; geen enkel is er door gelrolTen. Te Lesves heeft het hemclvuer eenen stal verslonden. I11 verscheidene andere dorpen zyn de verliezen, door den hagel ver oorzaekt, aenzienlyk. Een vcrschrikkelyk ongeluk heeft maendag mor- gend, rond 10 ure, de bewooners van eene der volk- rykste stralen der 4® wyk te Antwerpen, in versla genheid gedompeld. Een werkman en een klein jongske zyn in eenen beerput versmacht. Ziehier de inlichtingen welke wy ter plaets inge wonnen hebben: Het ongeluk is gebeurd in de wooning van M. B. V., fabrikant in sigaren, Boeksieeg, 36. De buis van het gemak was sedert eenige dagen verstopt. Het deksel van den beerput ligt in den vloer aen den ingang van het huis, en dezen morgend had B. V. dit geopend, om langs daer de buis door te steken. Een knaepje, August De Beer genaemd, wiens ou ders hetzelfde huis bewoonen, stond op het werk te zien, en V. zond het kind om eenen cent mortel, ten einde het deksel weer toe te metsen. Een oogenblik nadien kwam de knaep terug; V. had intusschentyd het deksel toegelegd, doch de steen moest niet juist op het gewelf liggen, want toen het kinderover ging, kantelde hy om en het knaepje viel in den put. Er ontsnapte een kreet aen de borst van V.; onmid dellyk wilde hy in den put dalen om het kind te red den, maer een voorbyganger kwam toegesneld, en riep hem toe: Gy zyl te breed van lyf, gy kunt niet door het gat, ik zal in den put dalen.» Men plaetste een ladder in den put en de brave nian ging er in, doch nauwelyks was hyeenige schre den diep, of de sterke uitwaseming van den salpeter sneed hem den adem af en hy viel bewusteloos in de diepte. De angst en de schrik der getuigen van dil jammer- lyk looneel was onbeschryfbaer; langs alle kanten snelden mannen, vrouwen en kinderen op de slraet en riepen uit al hunne magtom hulp. De moeder van het ongelukkig kind huilde en schreeuwde: red myn kind! red myn arm kindik zal alles geven wat ik bezit. Honderde menschen kwamen langs alle konten loe- geloopcn. Wat V. betreft, deze was in bezwyming ge vallen van aendoening. Eenige persoonen zetten zich onmiddellyk aen het werk,om by middel eener dreg, de twee ongelukkige boven te halen, en intusschentyd kwam de policie, alsook de geneesheeren Mayer en Van Biervliet; en de eerw. heer Mens toegesneld. Het lichdem van den per soon, welke zich zoo bereidwillig had aengesteld om den kleinen De Beer te redden, werd het eerst boven- gehaeld. De geneesheeren hebben langen tyd gewerkt, om den ongelukkige terug in 't leven te roepen, maer alles was vruchteloos; de arme man was dood; eenige oogenblikkcn later bragt men 't lykje van het zoontje De Beer boven. Byna al do omstaenders weenden van aendoening. De lyken zyn oogenblikkelyk, door de zorgen der politie, naer het gasthuis gebragt. De ongelukkige, welke by dil geval het slagtoffer zyner zelfopoffering is geworden, is erkend; hy heet zich Jaek Luppens, 31 jaren oud, werkman, woon achtig in de Rochusstraet. Hy is algemeen gekend onder den naem van Jack kardoes. Het ongelukkige jongske, dat nieltegenstacnde al de aengewende pogingen der geburen in den beerput versmacht is, was het oudste van dry kinderen, zyne twee jongere broerkens zyn tweelingen. Woensdag morgend, het kwart voor 9 ure, heeft in de kerk van het St-Elisabeth gasthuis de lykplechtig- heid plaets gehad. Eene talryke volksmenigte heelt den dienst bygewoond; de kerk was veel te klein om de menigte te bevatten. De baerdscbeerder van eenen herbergier, in de Predikheerenstraet te Brugge, kwam woensdag na middag ten huize van dezen laelste; vooraleer zynen kalant te scheeren, ging hy eerst naer achter om aen eene natuerlyko behoefte te voldoen. De barbier liet zich reeds ruimen tyd wachten, en de herbergier on geduldig wordende, ging naer hem zien, maer groot was zyne verwondering en ontzetting de barbier, De Vloo genaemd, wonende in de Langestract, dood op het gemak te vinden zitten; zyn lyk is naer zyne wo ning overgevoerd.

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2