N° 127. Zondag 1 Juny 1873. 3de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte,(1) Kiezing van een Lid voor den Provincialen Raed, Aelst, 51 Mei. Vlaemsche Grieven. Buiteuhindsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van het blad Is gevestigd In de Knpelleatraet ÏM° 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys S» IV. *s Jaers, voorafbetuelbaer. Voor den buiten kan men Insehryven in al de postknntooren, en voor de landelykc gemeenten by de briefdragers» gedaen te Aelst den 26 Mei. Ist® B. 2de B. 3de B. 4de B. 5de B. 6d' B. Ingeschrevene Kiezers. 466 345 314 410 463 467 2435 Getal stemmers. 242 144 148 204 242 246 12 26 Geldige stemmen. 241 144 144 201 241 243 1214 Witte briefjes. 1 4 2 1 3 11 M. CH. LIENART. 241 143 144 198 238 243 1207 De verwachting der conservateurs is niet tg leur gesteld geworden. Hoewel er geen tegen kanting was, bevond zich een buitengewoon groot getal kiezers aenwezig. Do katholieke gezind heid liield eraen den naem van M. Cli. Lienart met eere uit de bus te doen komen en liy werd uitgeroepen ais Lid van den Provincialen Raed met 1207 stemmen. l)en zelfden dag, in den vooravond, is de Harmonie de Jonge Garde, waervan M. Cli. Lienart ondervoorzitter is, den nieuw gekozen komen vereeren met eene ailerluisterlykste serenade, on der de directie van M. Michel Schelfhout. DE ZAEK SCHOEP. Er was 'ne keer, schryft de brusselsclie kro- ;nyk, er was 'ne keer te Molenbeek, een vlaem sche boekbinder met naem Schoep. Hy had een kind op te geven op het gemeente-huis. Nu, er leefde te' Molenbeek een officier van den civie- len stand, die niet sprak of niet anders wilde spreken dan fransch.In deze tydenvan voor uitgang, van gelykheid en regt voor iedereen, hebben de bedienden zich met ander zaken te bekommeren dan de tael aen te leeren van de lieden die ze betalen. Dus, die beambte van den burgerlyken stand eisehte volstrekt dat de geboorte-akt van 's boek binders kind, akt opgesteld in 't fransch, door den vlaming werde onderteekend, beweerende dat het zoo de wet was. De vlaemsche boekbinder kwam tegen het wereischte in en verklaerde niet te zullen teeke nen hetgeen hy niet verstond, en dat hy eenen 4tkl vergde geschreven inzyne tael, in 't vlaemsch. De beleefde officier van den civielen stand van Molenbeek weigerde. De boekbinder hield aen van zynen kant. De vlaming werd voor hetcorrectionneel ge- Klaegd en hy werd voor het correctionneel ver oordeeld. Hy ging in appel, en hy werd in appel ver oordeeld. Hy ging in cassatie, en hy werd in cassatie veroordeeld. En dat heet men de zaek Schoep. En zoo is het gebeurd dat in België, 43 jaer na Revolutie te hebben gemaekt en Willem den koppige te hebben verjaegd om zich te ontma ken van liet verpliglend nederlandsch, de Vla mingen onder hetjukzyn hervallen van hetver- pligtend fransch. Vb Het Reuzenplan. (27® VERVOLG.) Het was de laetste dag of beter gezegd, de laelste ■nacht van de maend february. Onder de kluis, beneden in den kelder van bazin Beth, brandde licht. Rond eenige lampen en keersen wemelden men- schenschaduwen welke, klimmend en dalend, als spooken tegen het somber gewelf en de zwarte wan den der krocht opdansten. Tusschen den verstikkenden smook dor liehlGn en de zware wolk tabakrook welke het hol vervulden was het by't eerste zicht moeieiyk iemand onder die schaduwen te onderscheiden; slechts na eenige oogenblikken aenwezigheid gelukte men erin die halve duisternis te peilen, te ontdekken hoe buiten gewoon ruim die kuil was en welke wezens men voor hande had. Onder die wezens treffen wy hior en daer oude •kennissen aen. Het zyn vooreerst Gabriol Van der Cruysscn van Petègem-by-Dcynze, dien wy vroeger ontmoetten hy Siska Lauwaèrts, aen de Leybrugge; Simon Ysenbaerl van Maria-Oudenhove en Jan De Priester van Ronsse, twee onzer veekoopers van hy Koben uit hel Kruisken. Zy zitten in eenen hoek, rond een slacht van kapblok, aen 't teerlingspel met oenen vierden makker, Adriaen Vagenendc, geborlig van Bavegem, een roekelooze kerel. De spelers zyn slordig aengedaen; zy zien er ellen diger uit als de haveloosste bedelaer, en nochtans, onder de dansende vlam der dikke roeten keers, in haer afloopend vet op den kapblok geplant, gliuteren (4) Eigendom der Gazette van Aelst. En men staet dan verwonderd dat de Vlamin gen morren en klagen, dat zy op hunnen poot spelen en dagelyks luider en luider roepen om de vereffening en voldoening hunner billyke grieven FRANKRYU. De tydingen, welke ons uit Frankryk toeko men, zyn van het grootste gewigt. M. Thiers, de president der Iransche republiek, heeft zyn ontslag gegeven en is door M. Mac-Mahon ver vangen geworden. Het ontslag van M. Thiers werd aengenomen met 368 stemmen tegen 339, dus met eene meer derheid van slechts 29 stemmen. M. Mac-Mahon is met 390 stemmen tot presi dent der republiek gekozen, legen 1 stem, welke aen M. Grevy werd gegeven. Al de overige Jp- den hebben zich by die stemming onthouden. M. Mac-Mahon heeft dan ook, niet zonder tegenstand, het presidentschap aengenomen. De beurs van Parys heeft den val van M. Thiers met eene aenzienlyke ryzing begroot. Dit belangryk feit, dit oogenblikkelyk vertrou wen in het nieuwe gouvernement iseene schit terende veroordeeling der noodlottige politiek, welke M. Thiers gedurende zyn presidentschap gevolgd heeft. M. Thiers rekende op eene overwinning, en hicraen twyfelde hy niet het minste. Het be kendmaken van het cyfer der meerderheid, zon der byvoeging langs welke zy de meerderheid zich verklaerd had, maekte hem zeer vroolyk. Ik rekende op zooveel stemmen niet, was zyn antwoord, maer toen hem gezegd werd, dat de meerderheid tegen hem was, stond hy stom van verbazing. Hy kon echter nog nietge- looven dat zyn ontslag zou aengenomen wor den, en vooral niet zoo schielyk; hy hoopte dat die stemming zou uitgesteld zyn tot den volgen den maendag. De troepen waren verleden zaterdag uit voor zilveren speciea en zelfs hier en daer gouden munt. Er liggen ook, ten pand op den inzet uitgehaeid, stukken van verbroken juweclen.... Men weet het, geen volksken dat in 'l algemeen kwistiger te werk gaet dan wel dieven wanneer zy met poen byzittenmei 't fluitje gewonnen en met 't Irommelken verleerd. Misschien toch kwam een tweede spreekwoord hier beter te pas. Wie weel wat al gevaer de zoo zor geloos uitgespreiden buit aen die ODgelukkigen had gekost? Wie weet of de prangende nood misschien hunne lafhartige luiheid niet was komen bezoeken en hen tot stelen en inbreken had aengedreven, om de van honger kryschende vrouw en kinderen den mond te stoppen? Er lag daer zilver en goud genoeg om veel ellende ter hulp te komen, en zie, op eenige minuten tyds ging het dwaze kansspel, een blinde teerlingvvorp hel al nutteloos verslindenNeen, on- regt goed bedydt niet cn op menigvuldige wyzen zul len wy in den loop dezor geschiedenis, dien spreuk waergemaekl zien. Rond den kapblok gaet het spel in koortsige stilte vooruil. In het midden der krocht verheft zich eene breede tafel, uit los herden schragen opgemaekt. Op de tafel staen potten en kannen; bier, jenever cn wyn vloeien daer by stroomen; er ligt ook hesp en brood ten dienste der liefhebbers. Een zestal schuwe mannen zyn er met ingehouden stem aen 'l kouten. Hel zyn: Pieler De Moor, van Oosterzclc. Ily is een jonge ling van ongeveer dertig jaer oud, klein en mager van persoon, heeft bruin,geslepen haer en blauwe óogen; hy draegt zilveren oorringen, uit oorzaek zyner leep- oogen, welke, geprikkeld door den bvtenden rook der krocht, hy gedurig zit te wryven. Q* wy verwittigen den lezer dat al de door ons geschetste portretten letterlyk zyn overgenomen uit onbesprekelyk echte bewysschriften. zorg gekonsigneerd, maer sedert zondag is het konsigne reedsgeheven,daer Paryszyn gewoon en dagelyksuiterlyk heeft terug bekomen. Zoo min in de departementen als in de hoofd stad werd de orde in het minste verstoord en overal rekent men op eene groote herneming der werkzaemheden. Te Havre alleen hebben eenige manifestatiën plaets gehad. Ziehier de samenstelling van het Nieuwe Ka binet. MM. de Broglie, buitenlandschezaken en onder voorzitter van den raed. Beulé, binnenland; Magne, financiën; Ernoul, justicie; Batbie, openbaer onderwys; La Bouillerie, koophandel; De Seilligny, openbare werken, Admirael Dampierre-Hornoy, marine; Generael de Cissey, oorlog. Ziehier eenige levensbyzonderheden over maerschalk Mac-Mahon, welke thans tot presi- den der republiek is gekozen: Maerschalk Mac-Mahon, hertog van Magenta, is ge- horen te Sully, departement Saóne-et-Loire, op 13 july 1808 en stamt af van eene oud katholieke eu ier- sche familie, welke haer lot verbond aen dit van het huis Stuarl. Als zoon vaneen pair van Frankryk, die persoon- lyke vriend was van Karei X, werd hy in 1825 in de militaire school van Saint-Cyr opgenomen, en nam zyne eerste proeven in den oorlog legen Algerië. Hy was aide-de-camp van generael Achard, by het beleg van het kasteel van Antwerpen in 1831, werd tot ka pitein bevorderd in 1833 eu keerde mei dien graed naer Afrika terug. Hier onderscheidde hy zich door lalryke dappere feiten, onder andere in 1837, hy de bestorming van Constanline, waerna hy als luitenant-kolonel hy de jagers te voet overgeplaetsl werd. Op 24 april 1845 kreeg hy do epauletten van kolonel voor het 41" linie en by was brigadc-generael in 1848 voor het dislrikt Tlemsen. Hy werd verheven tot divisie-generael den 6 july 1852 en grootkruis van hel Eere-Lcgioen in no vember 1855, daer hy reedsiu augusty 1853 totgrooj- offlcier van dit orde verheven was. In april 1855 werd hy uit Algerië naer Parys ont boden en in augusty dacropvolgende tot hevelhebber eener divisie-infanterie benoemd, die met hel korps van maerschalk Bosquet naer den Krim moest vertrek ken. Op 8 september viel hem de gevaervolle eer te beurt, om de versterkingen van den Malakofl'-toren te veroveren, daer die versterkingen do sleutel waren van Sebastopol. Nicttegenslaende de herhaelde en woedende acn- vallcn der Bussen, behield hy de veroverde positie, die eindelyk alle verdere poging opgaven om ueFran- schen uit hunneveroverdestellingen te verjagen. Voor dit heldenfeit was hel groot kruis van het Eere-legi- oen en later een senaleurs-zelcl de welverdiende be looning. In 1857 voerde Mac-Mahon als generael hel bevel over eene divisie infanterie, tydens de expeditie tegen de Kabylen, waerby hy de Kabylen uit hunne onge- naekbaersle stellingen verjoeg. Korts daerop werd hy lol opperbevel heb her der land- cn zeemacht in Alge rië benoemd. Van hel begin des nieuwen oorlogs in Italië, die op 23 april 1859 verklaerd werd, nam hy het bevel over het tweede korps van h.et leger der Alpen en Frans Meulebrock, oud achttien jaren, van Cas- terc,kaslclny Audoftaerdc. Hy is iets als vyf voet lang, blond van haer en bleek van aenzichl; hy draegt wille kousen en eene lynwaden voermanskazak. Adriaen de Egypteriaer. Hel is een onzer bruin- vellen van op Korlryk marktdag, een oude kennis. Lieven Faviel, van St-Maria-Lierde, oud omtrent vier-en-twintig jaren. Gansch de uitdrukking van zyn wezen heeft iels in zich dat yzing verwekt: hy is een echt moordenaerslypc. Menigmacl nog zullen wy Lie ven ontmoeten voor hy geradbraakt worde. Michiel Embo, een wael van Ogy in 't land vaii Henegauvven,oud vi er-en-dertig jaren, een echt joden- gezicht. Hy is de byzonderste prangdief der bende, de schatbewacrdcr van Jan De Lichte. Jan Savoye, van SL-Truien, land van Luik. Hy is achttien jaer oud, maer ziet er veel jonger uit. Hy meet omtrent vyt voet en een kwaerl;hy heeft lange, dunne beenen en bierkleurig haer; hy is zeer leer en mager in zyn wezen, maer sluer van gelael: hy de bende is hy gekend onder den spotnaem van klein Janncken. Eindelyk Jan Collenier, van Wortegem.lly is een man van vyf voel lang, zwart van haer on baerd, en lang van beenen; maer kloek eu struisch van gestel en zelfs redelyk dik. Hy is de oudste der acnwezigen, hoewel hy op verre i.aer geen veertig jaren lelt. Hy is de hansworst der bende en de makkers heetten hem, omzynepoetsen en kwinkslagen,deZot van Worlegcm. By den ingang der krocht kwam men eensklaps gerucht te vernemen.... Elkeen zag op.... Een man, kruipend op handen cn voelen, rees op van onderden grond. Eindelyk'.juichteSimon Ysenbaerl,daeris Jan!.... De kapitein nadert. Sa, jongens, kort spel hier ge maekl! Dubbel ofkwyt, in dry worpen: stemt gy toe? 't Gael er. op los, was de antwoord. He! zie nu! riep men van eenen anderen kant, 't is dePoclenier! Welkom, Poelenier! nam een acnzienlyk doel in de overwinning van Ma genta, op 4 juny. Op het slagveld zelve werd hy lot hertog van Magenta en maerschalk van Frankryk ver heven. Na als vertegenwoordiger van Frankryk by de kro ning van Wilhelm III, tot koning van Pruisen, in 4861, aenwezig te zyn geweest, werd hy verheven tot be velhebber van het 3" legerkorps, in vervanging van maerschalk Canroherl, en by keizerlyk besluit van 4 september 4864, werd hy tot gouverneur-generael van Algerië benoemd. Ily vertrok onmiddelyk naer zyn nieuwen post en in zyn eerste proklamalie legde hy hot program der keizerlykc denkbeelden bloot, welke op de fransche kolonie zouden toegepast worden. Hel stolsel beoogde de oprichting van een arabisch koninkryk, dat echter met meer gelatenheid dan. goed gevolg nageleefd werd. De volksplanting verloor dagelyks in weerde en in plaets van naer Algerië uit te wyken, zochten zoowel franschoals andere ouropesche landverhuizers hun heil in Amerika. In de fransche kolonie heerschte in volle kracht hel persoonlyk gouvernement, wacrdoor de volks- planlers afgeschrikt werden, om daer een goed heen komen te zoeken, en de vreeselyke hongersnood, welke dit zelfde jaer over geheel de landstreek woedde, veranderde de inboorlingen in wezentyke menschen- elers. Niettegenstaande allo aengewende pogingen van Mac-Mahon, wilde het nieuwe arabiscne koninkryk geen wortel schieten en hoewel de Bezittingen van de landstreek slechts eenmael aen keizer Napoleon betwist werd, bleef Frankryk toch in het onverdeelde bezit der slecht bevolkte provinciën. In 4860 deden de leden van den stam Culed Sidi- Cheik een inval op de fransche bezitting, van uit de Sahara, maer zy werden weldra terug naer de over- groole zandwoeslyn gedreven, en sedert dien wap perde de fransche vlag ongestoord op al de torens der versterkingen. Wal het aendcol betreft, hetwelk door maerschalk Mac-Mahon genomen is, in den fransch-duitscben oor log van 4870-71, het is onnoodig hierop weêr te kee- ren, daer dit nog versch in ieders geheugen ligt. Groot nieuws! Maerschalk Mac-Mahon is, zegt de Patrie, het eens met den minister van financiën, om (le uitgaven van het oorlogsbudjel te verminderen, en om de belasting te falen val len, welke men tydens M. Thiers gelegd had, op de eerstnoodwendige nyverheids stoffen, welke belasting overigens niets anders heell voortgebragt, dan eene groote ontgoocheling. ITALIË. De romeinsche korrespondent van den l/ni- vers stelt tegenover de in omloop gebragte ge ruchten, dat de Paus doodelyk zwak zou zyn, een trelfend vorhael acngaende de audiëntie, den 16 dezer, door den H. Vader aen een jong geestelyke verleend. Zoodra Pius hoorde dat zyn bezoeker, die nog eerst de kleinere orden heeft ontvangen, als pauselyke zouaef had ge diend, voegde hy hem de volgende woorden toe Zoo! gy zyl zouaef geweest. Ik houd zooveel van myne dappere zouaven en zy houden ook veel van my! God heeft hen gezegend, cn overal doen zy zich zei ven en de Kerk, die zy gediend hebben, oer aen. Welnu, myn kind, wat kan ik voor u doen? Gy draegt thans 't priesterkleed; misschien wenschl gy ontheven te worden van eenige censuer. Hoeveel garibaldislen hebt gy gedood? Dal weet ik niet, H. Vader, Hekozyn, kom eens by, riep de zot van Wortc- gem; ik ben aen 't vertellen hoe wy onlangs gevaren zyn te Lede en ze maken my Uier uil voor leugenaer. Pier De Cock en Pier Van de Pullc waren erby, maer zy zyn afwezig. Ginder, Gabriel Van der Cruyssen was er ook; maer de jongen heeft gecncn tyd om te luiste ren hy zit zyn broek en hemd te verspelen. Geluk- kiglyk was er de kapitein ook, en die zal u zeggen of ik zeo zot ben als myne mulse staet. Luister, Poele nier, ik herneem myn historie op nieuw.... De Poelenier was aen 't rondkyken in de krocht en zyn onderzoek voldeed hem gariseh. Ily bestatigde hoe hartelyk de makkers zich vermaakten cn hy wreef zich de handen, He wel, vroeg hy, hoe vindt gy myn werk? Een meesterstuk, anlwoorde Adriaen de Egypte- naer; er ontbreekt hier niets, noch eten noch drin ken.... Noch slapens, viel een andere in: wel te vcr- staen voor degenen die gewend zyn aen de laugo pluimen, want bussels stroo, zie ik, outbroken hier ook niet. Er ontbreekt hier niets, juichltc de Poelenier. En zeggen dal het onder'l wakend oog onzer wan trouwige gobureri zeiven was dat wy hel bevel van den kapitein hadden ten uitvoer tc brengen! Waren zy komen te raden wat eigenlyk onze bakken cn kar- reljens inhielden, op dees uer, vriendjes, zoudl gy hier aen de kermis niet zitten. Op de gezondheid dan van onzen entrepreneur rnher Jan De Schepper! werdt er geroepen. Ik, kuchte Collenier, ik hen juist geen entrepre neur; nochtans, had ik de zaek moeten besturen, my dunkt, ik had het hier heter geredderd. Wy zitten zonder venster noeli luchtgat, en het is my onmoge- lyk te begrypen hoe wy sedert een uer niet allen verstikt en versmacht liggenhet rookt eu smookt hier gelyk in d'helie hy Lucifer; cr is geen schouw in T kot en wy verslyven van koude; cr is geeu

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1