Kaetspel (Esplanadeplein). ^RgqFr~n*mnnr—wmb—e—a—aw— prins gesteld. De som is .klein, tnaer men ge- looft dat zy weldra door andere zal gevolgd worden; de party-gangers der carlistisclie zaek zullen in verschillende landen inschryvingen openen. Zondag 6 juny te ul ï/a ure namiddag spelen de par tyenvan Philemon Ringoot NiouwerkerkenenAlphonse Bourgeois Aelst, ten 2 ï/ade gene van Van Hoever Gent en Temmerman Erembodegem. Om 4 uro de overvvinnaers tegen malkaer. Zondag 15 juny om 1 i/a ure namiddag spelen de partyen van Schoonaerde en Aelst-Mylbeke, ten 2 1/2 de gene van Dominique Van Landuyt Nieuwcrkorken en Gustave Teirlinckx Aelst. Ten 4 ure de overvvinnaers tegen malkaer. Men gelooft acn hel publiek te moeten herinne ren, dat de brieven, verzoekschriften, enz. door by- zouderen toegesluerd aen den heer gouverneur der provincie, aen de bestendige deputatie of aeu de overige provinciale overheden, behoorlyk en toerei kend moeten gefrankeerd zyn. Dy gebreke aen deze voorwaarden te volkomen, moeten gemelde stukken geweigerd worden, en der halve zonder gevolg blyven. Er is tusschen België en do Vereenigde-Staten een postverdrag onderteekend, krachtens welk de brieven, regtstreeks uit Antwerpen naer Philadelphia verzonden, maer 60 centimen vragt zullen betalen. Die welke over Engeland gezonden worden, kosten 80 centimen. Nick, de weerkundige van Périgucux, die ons voorde twee laetsle maendenweervoorspellingen ge- daen heelt, die maer al te goed uitgevallen zyn, voor zegt ons niets, geruststellend voor de maend Juny,en t schynt er zich naer aen te leggen om hem gelyk le doen hebben. Ziehier wat by ons beloofd: Vcrandcr- lyk weder, stormig, met dikwyls overtrokken lucht. Schielykc weersveranderingen; koude nachten. Hiel en daer, in de twee lactste derden der maend voor- namelyk, hevige onwederS; storm en hagel. Ziehier eeqige byzonderhedon over het nieuw Pruisisch geweer Mauzer: Het geweer draegt met eene biiilengewoone zekerheid, vooral opgroote afstanden; voor de kleine afstanden is hel min zeker, omdat men het geweer lager moet houden en eene juiste losbran ding alsdan moeilyker is. Maer deze moeilykheid ver liest hacr gewigt als men bedenkt, dal do gevechten tegenwoordig op zeer verren afstand worden geleverd. Men kan met liet nieuw geweer op eenen afstand van 16 meters mikken. Het maximum der seholen beloopt 18 per minuet, gelost door afzonderlyke schutters; 12 schoten in salvo, en de oefeningen. I11 het gevecht komen deze getallen waerschynlyk op 12 en 8. Voor het naaldgeweer ge beurd de lading in 6 tyden, voor de chassepot in 4 en voor 't geweer Mauzer in 3. De kampstryden voor Werk-Veulenmerriën, zul len ditjaer plaets hebben, le weten: Te Ninove, Beestenmarkt, op donderdag 19 juny, ten 11 1/3 uren, voor de 2e afdeeling van het regter- lyk arrondissement Oudenaerde, bevattende al de kan tons Geeraards bergen, Herzele, Nederbrakel, Ninove en Zottegem. •Overeenkomstig liet gewyzigd artikel 23 des voor gcmelden provincialen reglements, zullen ter mede dinging tot de premiën by artikel 21 ingesteld, worden toegelaten do eigenaers van merriën ten minsten 4 jaren oud, vol zynde of hebbende een veulen gedragen sedert het tydstip van den voorlaet sten kampslryd (juny 1871.) De eigenaer van alle ten wedstryde aangebodene merrie, moet bewyzen met een getuigschrift der plaelselyke overheid zyner gemeente, dat deze merrie licni toebehoort en dal zy een veulen, gesproten uit eenen goedgekeurden hengst of uil eenen hengst van de voormalige Rykspaerdenstoetery, gedragen heeft binnen het vastgestelde tydverloop. Op dynsdag, 10 dezer, ten 10 ure 's morgends, zal in eene der zalen van het stadhuis te Brussel, de 3* trekking plaets hebben van de obligation der lee mng van 1872, (36 millioen). De herstellingswerken der oude stadsmonumen- ten van Brussel worden vlylig voortgezet. Na de her stelling van het stadhuis, is men begonnen met die van het broodhuis; daerna zal het de beurt zyn der voorgevels van eenige huizen der Groote Markt, welke na het bombardement van 1695 gebouwd zyn. Aen de kerken van Sl-Qpdula en van Sl-Jan-Baptisla gaen de herstellingswerken even goed vooruit. Deze laetsle kerk is een werk van Coeberger, welke den Augustynen lempel en de kerk van Scherpenheuvel heelt gebouwd. Die werken worden uitgevoerd dooi de zorg en onder hel bestuor van den kerkraed. Er was verleden zondag van wyd en zyd veel volk naer Brussel gekomen om den vliegenden man te zien; maer M. De Groof heeft ze leelyk beet gehad. ODgelwyl'eld, omdat hy vreesde zyne vleugels nat te maken, heeft hy zyne vliegparty lot morgen zonda' uitgesteld. De brusselsche bladen verzekeren dat de proef, die op liet Wapenoefcningsplein zal plaets hebben, iets meer zal zyn dan die van een gewoon luchtreiziger die meteen parachute uiteen luchtbal naer beneden daelt. De Groof beweert zich naer goeddunken le kunnen besturen. De plakbrieven stellen hem voor op eene trapeze, de koorden in de hand houdende, die de vleugels doen bewegen. Tol hiertoe heeft het vliegen in de lucht nog niet veel geluk bygebragt, aen degenen die het beproefd nebben. Acht eeuwen geleden vond een Ilaliaen den dood, met le willen door de lucht vliegen. Zestig jaer geleden sprong een horlogiemaker van Weenen, van een paer vleugels zyner uitvinding voorzien, van den St-Stephanustoren te Weenen. Hy werd erg gekwetst maer niet ontmoedigd; hykwam naer Parys 0111 zyne proef op het Marsveld te wagen, maer hel volk wilde hem aen stukken trekken, daer het zegde bestolen te zyn en geheel zyn vliegstelsel werd verbryzeJd. Men zal zich nog wel herinneren, dat de ge naemde Monthey, kommissaris van de noorderstatie te Brussel, door zinneloosheid getroffen, 's nachts er >n gelukte uit zyn huis te ontsnappen, en in de ge meenten Schaerbeek en Laken nachtwandelingen te doen. Gedurende den nacht van 18 tot 19 january tegen 3 ure 's morgends, hoorde G. Van Pevenange' brouwer le Evere, gerucht binnen de omheining van zyne bcouwery; hy stond op, nam zyn geweer en schoot uit zy* venster den zinnelooze eene ladin® schroot in de beenen; eenigen lyd daerna overleed de zrnnelooze. Maendag heeft de korrcktionneele regtbank van Brussel zich met deze zaek bezig gehouden, en G. Van Pevenange veroordeeld tot 50 fr. boete of in geval van niet betaling, lot eene gevangenzitting van 14 dagen. Op 10 der loopende maend moet voor de assisen van Brabond de zaek opgeroepen worden, van het drama der Zayelstraet, den moord op den ongeluk- kigen P. J. Arys, dienstknecht van de douairière de Ruddere van Lokeren, geboren van Guelcke. Deze zestigjarige dame is voor weinigen tyd gestorven in haer hotel der Zavelstraet, te Brussel, in hetzelfde huis waer de yselyke misdaed van 18 meert, in vollen dag plaets had. De beschuldigde is een jongeling, welke nog de 20 jaren niet heeft bereikt; hy heet M. S. Mortier en is geboren te Otlignics. Hy woonde tydens de mis daed waervan hy beschuldigd is, by den gezant van Rusland, en was vroeger in dienst by generael Ru- zetti te Yperen, en daerna in het Hótel de V Europete Brussel. Het schynt dat men tot nog toe de oorzaek der mis daed niet kent, alhoewel hier omtrent verschillende geruchten zyn in omloop geweest. Misschien zullen de deballen er in gelukken liet duistere dezer bloe dige zaek op tc helderen. Het ambt van openbaer mi nisterie is toevertrouwd aen M. Crets en de verdedi ging aen M. Herman Pergamenie. De Echo de Spa meldt dat de grootvader van maerschalk Mac-Mahon, te Spa gestorven en begraven is. Wy hebben, zegt hy, in de parochiale registers van dit overlyden, de volgende melding ^ongetroffen: Op 15 oclober 1775, ontsliep in God, don Hoog-mach- ligen heer Messire Jean-Bapliste de Mac-Mahon, graef van Egvillie, van Limerick in Ierland, voorzien van de lactste Sakramenten. Er wordt tc Dinnnt voor al de garde-civieken van het land eene schyfschieling ingerigi, welke op 15 augusty aenslacnde zal beginnen. Er worden premiën uitgeloofd ter gezamentlyke weerde van 5600 fr. Dc schyfschieling van Dinant is op eene rots ingerigt, welke 600 voet boven dc oppervlakte der Maes is ge legen, en van waer men een uitmuntend gezicht geniet. Een stoutmoedige poging tot diefstal heeft op 2 july, 's morgends ten 5 ure te Luik plaets gehad, ten nadeele van een inwooner der voorstad St-Gilles. Twee mannen waren, na overeenen muer geklommen te zyn en eene vensterruit verbryzeld te hebben, in een huis gedrongen waorzy eenen sekretair geopend en er reeds eone som van 200 fr. uitgenomen hadden, toen een der huerlingen van het huis hen hoorde. Hy wekte onmiddelyk door zyn geroep: dieven, dievml de overige huisgcnoolen; welhaest was alle man te been en de dieven baestcn zich om weg tekomenjeen hunner werd echter gedurende zyne vlugt aengehou- den en aen de politie overgeleverd. De aangehoudene is een genaemde Pieter S., 30 jaren oud, en van vreemde alkomsl. Op een godshuis le Bergen, woont een 86jarig vrouwko, met name Ursula Arnould, weduwe van A. Petilal. I111810 waszy eenderzoogezegderozenmeis- jes, die op denzelfden dag trouwden als Napoleon I. Op dien dag trouwden er le Bergen zes soldaten van het keizerryk; hel diner had by den burgemeester Du- val plaets. Van deze zes soldaten en hunne ecïilge- nooten, leefter niemand meer dan Ursula Arnould. De opbrengstaen tabak bedraegl over de ge- heele aerde ongeveer 432,500,000 millioen kilo, waci-loe de verschillende werelddeelen als volgt hun konlingent leveren: Azia 155, Europa 141, Amerika 124, Afrika 12 en Australië een half millioen, 't geen alles in rook vervliegt! Kerkelyk Nieuws. Dc onvermoeide missionnaris der amerikaensche Indianen, pater De Smet, is, zooals wy gemeld heb ben, op 23 mei overleden. Ziehier enkele levensbv- zo 11 der lied en: Ofschoon de gezondheid van den moedigen apostel sinds een jaer te wenschen overliet, voedde men echter do hoop, hem nog langen lyd, tot welzyn der missiën onder de wilden van hst vvestelyke Amerika te behouden. De E. P. De Smet had zich sinds 40 jaren aen het heil dier stammen toegewyd. Hy was te Dcndermoude (in Vlacnderen) geboren den 31 jan. 1801, verliet op 21 jarigen leeftyd het klein-seminarié van Mechelen en vertrok in de maend july van 1821 in gezelschap van den Evv. heer Karei Nerincx, bel- gisch missionnaris in Kentucky, naer Holland, waer liy zich te Texel aen boord van de Columbus inscheepte met beslemming naer de Vereenigde-Staten. Het was in het noviciaet der jesuiclen te George town in het distrikt Columbia, aen de Poiomack dat de toekomstige apostel der Roodhuiden den grond van zyn gecstelyk leven legde. Spoedig daerna deed hy zyne studiën in de wysbegeerte en godgeleerdheid tot in 1827, op welk tydstip hy de H. priosterwyding ontving. Zyne oversten zonden hem vervolgens naer verschillende missiën; naer Saint-Charles, Porlage der Sioux, Dardenne Sl-Ferdinand, enz. Hy werkte er krachtig gedurende dry jaren. Op dat oogenblik leg den de jesuiclen de grondslagen voor hunne universi teit te Sainl-Louis. Pater De Smet werd naer Europa gezonden voor de belangen van de orde, en ten einde zyne verzwakte gezondheid te herstellen. Na eenigen lyd verblyf in zvn vaderland, keerde hy naer Amerika terug en vvydde zich geheel, volgens het verlangen zyner oversten, aen den zwaren arbeid der missiën onder de indiaensche stommen. Van 1838 tot 1871 kan men zeggen, dat hy onophoudelyk bekommerd was, niet het lot van zyne dierbare Indianen; nu eens ver bleef hy onder hen, dan weder nam hy voor een lyd van hen afscheid, maer slechts 0111, dank der edel moedigheid van lalryke en vrome vrienden, welke liy zich gemaekl had, de noodige hulpmiddelen tc ver zamelen, ten einde aen verschillende missie-statiën, die zyn ïever had gevormd, de noodige vastheid en ontwikkeling te geven. Ziehier, onder andere byzonderheden, wat wy lezen in het eigenhandig geschreven gedenkboek zyner reizen; I11 january (1871) werd ik voor de belangen der katholieke missiën naer Washington ontboden. Ik kwam naer Sl-Lo„uis terug via New- York en Buffalo. In den loop van hel jaer bezocht ik Chicago en Milwaukee. Gedurende den zomer begaf ik my naer de Pottowatomies en de Osages. I11 july ben ik vertrokken naer New-York, waer ik my in- scheepte naer Liverpool. Van Liverpool ging ik naer Brussel, vervolgens naerHolland, Luxemburg, Rvsel, Ierland en Engeland. Op het einde van het jaer kwam ik naer België terug en keerde weder naer de Vereenigde-Staten in het begin van 1872. Dit was zyne laetste zeereis; veertien malen had hy den Atlantischen Oeeaen overgevaren en honderden missionnarisscn voor Amerika geworven en met zich genomen. By vele presidenten der Vereenigde-Staten stond hy in hooge gunst, en meer dan eens werd hy door deze officieel afgeveerdigd naer de oproerige India nen, 0111 ze tot vrede en vriendschap terug te bren gen. Zyn groote politiek was die van het Evangelie en hy deelde omtrent de indiaensche kwestie, volstrekt niet het gevoelen van sommige staelslieden, die nog heden ten dage in Amerika het stelsel voorstaen van geheele uitroeiing der arme wilden tot den laetsten toe. Een amcrikaensch generael, die zich beroemd geinaokt heelt in den laetsten droevigen oorlog tus schen de Noordolyken en Zuidelykcn, vond, wat de indiaensche politiek aengaet, een hevigen tegenstan der in onzen dierbaren overledene; echler waren zy voor het overige vrienden. Pater De Smet was ridder van de Leopoldsorde. R(mipen en Ongelukken. De Lange Winkelslraet, te Antwerpen, is maendag avond, tusschen 7 en 8 ure, door een bloedig drama in opschudding gebragt. De genaemde Jan Clacs, in de vyflig jaer oud, koop man in fruit, heeft eene moordpoging op zyne wet- Uge vrouw, Maria Roggemans, 58 jaer oud,gepleegd. Hy heeft de ongelukkige twee messteken, in de borst en aen dtrn arm tocgcbragt. De vrouw is beweegloos ten gronde gestort. De kinderen Claes, geholpen door de geburen, hebben hunne ongelukkige moederopge- nomen en le bed gelegd. De geneesheer Pinnoy is oogenblikkelyk ter plaets gesneld De wonde aen de borst is zeer gevaerlyk; het slachtoffer is onmiddelyk van dc HH. Sakramenten bediend. Het parket is maendag avond reeds ter plaetse ge weest, en heelt zich tot laet in den nacht met het on derzoek bezig gehouden. Ziehier eenige inlichtingen, welke wy ter plaetse ingewonnen hebben: \rouw Claes heeft 16 kinderen gehad, waervan er nog verscheidene in 't leven zyn; zy is algemeen ge kend voor eene brave en zorgzame huismoeder; nacht en dag heeft zy voor haer huisgezin gewerkt en ge groet; in den zomer is zy dagelyks van 1 en 2 ure s nachts te been om fruitte gaen koopen; in dezen handel vverd zy ieverig door hare kinderen geholpen. vvat Claes betreft, deze is, zegt men, een dronkaerd; een woeste kerel; het is nu reeds de tweede mael dat hy messteken aen zyne vrouw heeft loegebragt; eenige jaren geleden is hy door de korrektionele regtbank tot dry maenden gevangenis veroordeeld, omdat hy haer slagen en wonden loegebragt had. Zaterdag laetstleden heeft hy verscheidene venster ruiten in zyne wooning verbryzeld en zyne vrouw en kinderen uitgescholden voor al wat slecht is, lol ein- dclyk dc policie hem naer den amigo heeft gebragt. Claes was zoohaest niet in vryheid of hy begon op nieuw le drinken en te twisten; maendag namiddag werkte hy nogmaels al zyne woede op zyne vrouw en kinderen uit; om niet langer de uitscheidingen te moeten aenhooren, nam moeder Claes eenen stoel en ging aen de deur zitten. Doch eensklaps kwam Claes, gewapend met een mes, aen de deur geloopen, trok zyne vrouw van den stoel en bragt haer twee lievige steken toe. De gewonde uitte een scherpen en pynlyken kreet en hare kinderen en de geburen kwa men verschrikt toegesneld; men kent het overige. Claes verwyderde zich langzaem^ met het bebloed mes in de hand, maer werd spoedig opgevolgd door verscheidene persoonen; hy bedreigde met zvn mes degenen welke poogden hem aen te houden." Op de Pcerdenmorkl wierp hy het mes weg en werd spoe dig by den kraeg geval en naer de gevangenis gebragt. De toestand van moeder Claes is nog altyd gevaer lyk; dynsdag morgend lag zyin eene hevige koorls. Clacs is een struische en sterkgebouwde kerel- zyne vrouw is in tegendeel zeer afgemat en verou derd, door nacht en dag te werken. Dit smartelyk tooneel heeft een diepen indruk ver- oorzaekt in de Lange Winkelstraet, waer liet huisge zin Claes, woonachtig is. De toestand van vrouw Claes, uit de Lange Winkel slraet, is niet verergerd; de geneesheeren hopen haer tc redden. Behalve de twee messteken, heeft Claes haer ook nog een hevigen slamp toegebragt, welke haer insgelyks veel pyn veroorzaakte. Claes heeft dynsdag een eerste verhoor voor den instruktie- regter ondergaen. Verleden zondag, is er een jammerlyk ongeval aen den yzeren weg, tegenover de St-Jobstraet te Ant werpen, voorgevallen. Men was bezig met dc'n koop- warentrein.die ten 5 ure naer Ans moest vertrekken, in gereedheid te brengen. Op het oogenblik van het vertrek, wilde de excentriekwachlcr, met name Alf. Van Camp, oud 17 jaer, geboortig van den Ouden-God, het machien acn den bagagiewagen vasthechten; de ongelukkige werd het hoofd tusschen de tampons verpletterd. De dood was onmiddellyk. De helft van het dorp Hevremont (Luik) is dezer dagen door eenen brand vernield. De bevolking ver keert in diepe neerslachtigheid; verscheidene °famil- liën zyn zonder middelen van beslaen, en hebben geene andere schuilplaets, als die hun door medely deude persoonen wordt aengeboden. Dc brand, wiens oorzaek nog onbekend is, berstte uit 111 hel huis van den gewezen particulieren bosch- wacliter, Mauhin, het kwart na 1 uer 's namiddags. Mauhin bewoonde dit huis slechts sedert veertien da gen; hetzelve stond op eene hoogte tegenover de ka pel, en had uitzicht op de ry huizen, welke de prooi der vlammen geworden zyn. Reeds van het begin van den brand bevond zich de ganschebevolking ter plaetse, doch daer een sterke westenwind de vlammen in de rigting der naburige met strooi gedekte huizen joeg, had de brand in eenige oogenblikken zich zoo verschrikkeiyk uitgebreid, dal dc best ingerichte redmiddelen moesten te korlsehie- len. Vrouw Mauhin had slechts kunnen om hulp roepen en was op den dorpel in bezwyming gevallen, van waer men liaer in een naburig huis heeft gedragen. Men haesttc zich om de kinderen in veiligheid te brengen, doch van den huisraed kon men niets red den, evenmin als van dien der twee of dry naestbyge- legene huizen. I11 het neveitslaende huis heeft men den bewooner met geweld uit den vuergloed moeten terug houden; de man wilde te midden uil de vlammen zyne weinige meubelen redden. Op dry kwarluers tyd stonden elf wooningen in vuer en vlam; de daken stortten in, de schouwen en muren vielen, en de bewooners konden slechlseenige armzalige meubelen op de slraet werpen. Tegen 3 ure werd de brandspuit dergemeente Lim burg alsook die der vrywillige pompiers van Dolliain acngebragt; de overheden, de gendarmen, benevens talryke werklieden waren insgelyks op de plaets dei- ramp. De spuiten hebben tot 8 ure 'savondsgewerkt, behalve die van Limburg, welke gewerkt heeft tot 4 ure 's morgens. De verbrande huizen hebben een bedroevend uit zicht; op eene uitgestrektheid van honderd meters ziet men niets dan puinhoopen; slechts hier en daer verheft zich nog eene zwarlverbrande schouw. Deze huizen hadden een vloerverdiep, stagie en zolder. Zy waren van gehouwen steen; slechts een was van ge bakken steen gebouwd, en verscheidene waren met pannen gedekt. De stallen en schuren zyn insgelyks door het vuer vernield. Ziehier, eenige byzonderheden over de misdaed, op maendag 26 mei,te Herinnes (Henegouw)gepleegd, op den persoon der 14jarige Amandine Franccus: De genaemde Joseph Coutsier, geboortig van Ruycn, by Audenaerde, oud 41 jaren, verbleef sedert eenige weken te Molembaix by eenen kleermaker waer hy werkte, en waer hy voorgegeven had Joseph Bour- gelle te heeten. Hy had zich zondags en 's maendags by de familie van zyn slagtoffer aengeboden, en was daer, alhoewel men hem niet kende, als een vriend omvangen. Om streeks 4 ure 's namiddags had hy het kind mede naer het dorpsplein gelokt en het meisje lekkerny gegeven. Vandaer begaf hy zich met haer in de rigting van het n De Lossy> langsheen een gracht-, welkenacst de dreef loopt,die naer het kasteel voert' vcnfin^irt* 00genblikken daerna had men hartscheu rende kreten gehoord, en landbouwers zagen een be- ïfd.nieisjc naer hen komen geloopen, hetwelk hare keel krampachtig in hare kleine handen drukte. Zy viel, doch stond weer op, om eenige stappen verder P,n'euvv vaHen, tot ze eindelyk bezweek en den Smo SC rP JIel ,was armo Amandine; dry l nS h duidden de plaets aen, waer het arme wei "~e°0 ™aei' V'UChle,H,<!- emnen was De euveldoed was gepleegd; in gemelde gracht had het monster zyn slagtoffer mot een snoeimes aen do keel getroffen, en de aenkomst van eenige voorhygan- gers had hem waerschynlyk in het plegen van een schandelyken aenslag verhinderd, tot welker volvoe ring hy het kind in deze afgelegen plaets had gelokt; en, woedend van zyn afschuwelyk feil niet ten uitvoer le kunnen brengen, heeff hy zyn slagtoffer gedood Snel als de bliksem was dit nieuws in het dorp ver spreid, en er begon eene algemeene jacht on den moordenaer. Op omtrent een kilometer afstand van de plaets omdekle men hem. Hy had gepoogd zvn spooi te verbergen, door duizonde omwegenle ma- kon. e" zich 111 het graen neder tc loggen; doch zVno der'laSd"8'!?11 Va" °P M"e h006le wees Óen der landlieden de ngling aen welke hy nam, en ein delyk vond men hem, als een wild dier onder het houtgewas van eene kleine gracht. Nog hield hy zyn mes in de hand en riep dat hv er zou gebruik van maken; maer do moedige landlieden waren van hem met verschrikt. Na zyne aenhouding zou de menigte hem in stukken gehakt hebben, zonder de lusschenkomst der gewa pende magt. Deze tooneelen vernieuwden zich hv zvn vervoer le Peek en aen de statie van Néchin; vrouwen met den holleblok in de hand, schoten op hom toe roependelaet ons hem doodslaenMen zal hem misschien voor zinneloos verklaren, gelyk den moor denaer van Espierres. De moordenaer heeft reeds vroeger verscheidene veroordeelingen ondergaen, voor verschillende mis daden. 1Vifr Memchcn verbrand. Gansch Amsterdam (Holland) spreekt over niets anders dan over een ver- schrikkelyken brand, op den Nieuwcndyk in de bak- gehad rius' welke dezei' dagen heeft plaets Eerst scheen het dat men den brand spoedig mees ter zou zyn, maer weldra bleek het dat hy zich aen den achterkant van het perceel reeds veel verder had uitgebreid dan men eerst vermoedde. Er werd ter stond al het mogelyke gedaen om de bewooners tc redden, en waerschynlyk zou dit ook gelukt zyn, in- dien dc persoonen, die redding aenbragten, tevens met de inrigling van het perceel bekend waren ge weest. Het perceel toch was door zes huisgezinnen bewoond, waervan sommigen op kamers woonden, tot onder de dakpannen toe. Twee kinderen werden uit een venster van de bo venverdieping geworpen en kwamen ongedeerd be neden; eene moeder wierp, opaensporing van voor- bygangers cn buren, die bedden spreidden en kleede ren uitgestrekt hielden, een kind van omlrent 3 jaren oud, uit liet raem der vierde verdieping, hetwelk zon der letsel werd opgevangen. Daerop sprong de moe der, die slechts eenige dagen het kraeinbed had ver laten, zelve uit het raem; zy hackte echler met hare rokken aen een uitstekende spion en bezeerde zich hevig aen het hoofd. Door de kloekmoedigheid van een marinier en een sleepersknecht, die zich door de vlam men cn rook een wegbaenden, zyn de slapende bak ker en een kind gered. Met behulp van negen spuiten was men de vlammen tegen 11 ure meester. Toen men eenigen tyd later de kamers, voor zoover zy nog waren ov'ergebleven, bin nenging, vond men de ongelukkige slagtoffers die door de vlammen waren overrompeld. In de eene ka mer lagen een onderwyzer met zyne vrouw dood in elkaers armen; in de andere kamer vond men verbrand eene69jarige weduwe. De tyd schynt hun onlbroken te hebben 0111 langs den trap van 'thuis te ontvingen. Het grootste deel van hel perceel is uitgebrand; al leen nog de beneden-verdieping is gedeellelyk ire- spaerd gebleven; de brand is begonnen op eene ach terkamer, maer hoe, blyft tot nog toe een raedsel. Gelukkig was er weinig wind, anders ware de ramn niet te overzien geweesl. 2waelf Moorden.M. Simons, amerikaensch policieagent is te Parys aengekomen, om in Frankryk dc schuldigen eener geheime misdaed, of liever eener reeks misdaden, welke in Amerika gepleegd zyn od te zoeken. v Sedert ongeveer een jaer waren in den Staet Kan sas verscheidene persoonen op onuitlegbare wys ver dwenen, zonder dat het mogelyk was hun spoor terug te vinden. Onlangs vermiste men doktor York, terwyl tevens de bewooners eener eenzaem gelegen herberg, naby Osage Mission Road verdwenen. De. vier persoo nen, twee mannen en twee vrouwen, waren onder den algemeenen naem van Bender bekend. Het onverwacht vertrek dier vier lieden, welke in den omtrek eene slechte faem genoten en het verdwy- nen van doktor York op hetzelfde tydstip, wekte kwaed vermoedon by de policie cn er werd een onderzoek geopend. Het herbergje had slechts twee benedenplaetsen, de eene voor, de andere achter. Achter het huis lag eenen hof en nevens het gebouw stond de stal. Alles scheen in de beste orde in de herberg, ondanks de overhaeste vlugt der inwooners.maer by het verplaat sen van een bed vond men kleine oneffenheid in de planken vloering en men ontdekte daer eene verbor gen val. Toen de val geopend was, drong er een verpestende reuk uit naer boven, terwyl men tevens den put half gevuld zag met geronnen bloed. In den pnt zelve werd geen enkel lyk aengetroffen, maer weldra ontdekte men in den hof het lyk van eenen man, waervan het aengezicht naer beneden gekeerd-was, en wiens hoofd met hamerslagen verbryzeld werd. Dat was het lyk van doktor York. De opzoekingen werden voortgezet en weldra wer den achtervolgens 6 lyken ontgraven, waervan eenige, daer tegenwoordig zynde persoonen, als inwooners uit Cherryvale erkend werden, en waervan elk spoor verdwenen was. Hieronder was het lyk van een gry- zaerd en zyne kleindochter welke eenige maenden ge leden beide uit Cherryvale naer Fort-Scolt gingen, maer nooit in die laetste plaets aenkwamen. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken dat het kind levend nevens den vermoorden gryzaerd in den put gedolven was. De bevolking was zoodanig verontweerdigd dat een man, welke zegde de moordenaers gekend te hebben, aen een naburige boom werd opgehangen, omdat hy niet wist te zeggen waer de booswichten verbleven waren. De koord werd niet afgesneden voor dat men zag, dal de gehangene byna den adem kwyt was en men moest wel overluigd zyn, dat hy het verblyf der schurken niet kende, daer hy na die vreeselyke proef in zyne eerste verklaring voortging. Des anderendaegs ontdekte men nog 5 lyken, het-

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2