N° 139. Zondag 31 Augusty 1873. 3(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 50 Augusly. Handel en Nijverheid. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst „et Bureel vun Uet W«a I. 6e™.tle„ „e „..pe.le.tr..et W truer e.,e ..r.rvru, en,. vr.Ct.ry .....eten t„ege,ouden worden. r r. nornfh.'v....r den l.ulten ton men lUBCl.ryve.. In ul de pootkuntoore.., en voor de l.mdelyke gemeente, by de l.rlefdruger.. AboonementepryB K '»Jaei 8' vo üe verhandelingen der afgeloopen week boden weinig belang aen en veranderden geen- zins den toestand der koolnyverheid; hierop zullen vooral de feesten v.an Luik en Antwerpen wel eenigen invloed uitgewerkt hebben. Deze week zal er eene nieuwe proef' plaets hebben voor den officiëelen taks der pryzen. Tegen 27 augustus is er eene openbare aen- besteding uitgeschreven voor het leveren van steenkolen voor de staetsyzerenwegen, in de statiën te Charleroi, te Saint-Ghislain, te La Louvière en te Luik. De worsteling tusschen koopers en verkoo- pers zal hierdoor natuerlyk nog scherper wor den afgeteekend, maer eiken dag staen de kansen voor de eerste beter, want de aenkom- sten uit Duitschland en Engeland blyven onaf gebroken en met verhooging voortgaen. Verleden week hebben wy gezegd, dat er reeds eenige onregtstreeksclie concessien ge- daen waren in een groot getal koolmynen van den bassin te Luik, en nu begint op diezelfde markt het gerucht te loopen, dat de afslag reeds algemeen zou zyn, indien een groot getal werklieden, welke aen den oogst gebruikt worden, door hunne afwezigheid de dagelyksche opbrengst niet bovenmatig verkleind hadden. By hunne terugkomst naer de mynen zal het zeer moeilyk worden en vooral zeer onvoor zichtig zyn, de pryzen zoo hoog te houden. Te Charleroi wordt het grof gruis nog allyd cekwoteerd aen 28 fr. en de fyne kolen aen2-tr.; inaer tusschen kwoteeren en verkoopen is een o-root onderscheid, en er worden weinige belangryke bestellingen gedaen aen die hooge nryzeii. Wat den bassin van Bergen betreft, voor die plaets kan de onderbrekingdervaerlgedurende 45 dagen, er wel iets toe bygedragen hebben om den stock te vermeerderen, maer er dient gewacht te worden tot hetverkeeroverde vaert regelmatig hernomen is, om te weten of die oorzaek de eenige was om den voorraed zoo zeer te doen opklimmen. I)e coke daelt immer in prys, zoodat hy vau- ■ilaeg gemakkelyk te bekomenis aenfr. 40. Aen dien prys moet de winst zeer schrael zyn, in dien de kolen waervan hy gestookt wordt aen den offlieieelen taks betaeld worden. Hetschynt dat er meer voordeel gelegen is in het leveren van kolen zooals zy worden uitgedolven, dan in liet verkoopen van coke, maer dan moet er noodzakelyk ook nog een grooten voorraed van die koopwaer beschikbaer liggen. Do fransche markt geeft niets nieuws aen te stippen. De toevoer van engelsche en duitsche kolen blyftimmer in dezelfde verhoudingvoort- gaen, ja word zelfs nog aenzienlyker. De HouiUe zegt dat er aenbiedingen gedaen <1) IX. Tweede bezoek. (39e VERVOLG.) Nog denzelfden dag klouterde Steven, zingend en welgemoed, het sleenen Irapkeri op en verscheen in hel kot van den kapitein. Hy aenschouwdc den gevangen en sloeg de handen ten hemel. Arme jongen, kreet hy, in welken toesfand vind ik u terug!.... Jan herkende de slem, doch den spre ker geenszins. Steven, van T lange vasten, was uiterst mager geworden; zyne bolle wangen en zyn rond opgezet buiksken waren gesmolten, zoodat Jan eenige oogenblikken noodig had om onder dat ge- racmle zynen ouden vriend terug te vinden. Eindelyk toch kwam hy ten regte en in blvde verrassing Steven, riep hy, leeft gy nog Dat zou ik wel eerst aen u dienen le vragen sprak Jaek. Gy ziet er uit of gy pas uit't hospitael kwacmt.... Heeft men u laten verhongeren, of zyl gy inderdaed ziek?.... Had Jan, by den eersten oogslag den cipier niet herkend, hy, van zynen kant was afzichtelyk geworden. Ontbering van alle slach, mishandeling, gebrek aen lucht en beweging hadden dat sterke lichacm als ver leerd en verdord, tcrwyl verdriet en wanhoop zyne wezenstrekken iels hadden ingeprent dat yzen doet, iets dat het woeste dier eigen is. Met zyne slordige lompen, gezuiverd noch vernieuwd sedert zes maerr- den, met zynen verwilderd opgeschoten haerbos en zynen stckeligen rossen baerd, kwam hy voor als had hy jaren en dagen in het gezelschap van wolven en boschzwynen doorgebragt. Tranen van medelyden stonden in Stevens oogen Gezwind sprong hy dc trappen neer, maer was haest ERRATA. In plaets van 1 september van 't jaer van gratie 4746 (4de kolom van voorgaenden feuilleton) lees: 1 ociober. (4) Eigendom der Gazette van Aelst. zyn tot het leveren van fyne Charleroi-koleu, aen fr. 19, cn dat er verzendingen gedaen wor den vanengelsclte kolen, welke tweemaef ge- zilt zyn, tegen fr. 32 op waggon -te Duinkerke. liet schynt bovendien dat er overeenkomsten gesloten zyn, voor meer dan 100,000 ton steen kolen met Engeland,aen pryzen die den onver- mydelyken val der bëlgiscltc en fransche hooge pryzen moeten voor gevolg hebben. De aen- komsten te Parys per yzeren weg zyn zeer groot, terwyl het vervoer over water, nog veelte wen- schen overlaet. DUITSCHLAND. Met grooten iever wordt thans gewerkt aen de voltooiing der vestingwerken rond Metz cn de forten in den omtrek daervan gelegen. Meer dati 8000 persoonen, van allerlei landaerd, vin den daerby een zeer ruim betaelden arbeid, liet fort St-Quentin zal nog in den loop van dezen zomer gereed zyn. Tot versterking van dit op zich zelf reeds zeer belangryk verdedi gingswerk wordt, voor bet westelyke vesting- Fort, een nieuw fort aengelegd, hetwelk bestemd is, om eene groote leemte in liet door deFran- schen gevolgde stelsel van versterking aen te vullen. Het bedoelde fort zal de klooi van Gra- velotte bestryken, welke door het fort St-Qucn- tin niet-wordt beheerscht. Op gelyke wyze worden voor liet oostelyke front twee nieuwe buitenwerken gebouwd en zuidwaerts van het hoofdfort, St-Quentin, is men bezig met het opwerpen van nieuwe ver sterkingen, waerdoor de vroegere schans van St-Privat tot een belangryk verdedigingswerk zal worden. Wat de stad Metz zelve betreft, deze heeft, naer het uitwendige genomen, nog hetzelfde aenzien als voor den oorlog. Alles is er schyn- baer by het oude gebleven; straten, pleinen, gedenlueekenen, enz., hebben hunne oude namen behouden. Maer met dat al, zegt de Weser-Zeitung, heeft er eene groote verandering ïlaets gehad: er heerscht eene stilte, welke juitengewoon mag genoemd worden voor een stad van den omvang als Metz. Allerwege, waer- heen men het oog moge wenden, onlwaert men onbewoonde huizen, ledigstaende winkels, enz. De stad telde voor den oorlog eene bevolking van 44,000 zielen, thans is dat aental, nadat er dry jaren sedert bet begin van den oorlog zyn vcrloopen, gedaeld Lot op ongeveer 30,000 per soonen, byna allen behoorende tot de laegste en lagere klasse der samenleving, van liet gel- delyk standpunt genomen. Aenvankelyk stroomde in groote menigte een nieuwe bevolking toe. Indien men daerop de noodige uitzonderingen maekt, wier getal niet groot behoeft te zyn, dan ontwaert men, dat zy behoorde tot de laegste en lagere klasse der samenleving, van een zedelyk standpunt geno men. Van dit groote aental is gelukkigerwyze byna niemand overgebleven; op de eene of andere manier is men daervan verlost geraekt. Het goede deel der nieuwe bevolking heeft een vruchtbaren bodem gevonden en heeft zich voor goed hier gevestigd. Wat betreft de verbroedering der duitsche en fransche bevolking, deze heeft in den loop van dry jaren slechts geringe vorderingen ge- maekl. De regeering bewandelt haermoeielyken weg met groote voorzichtigheid, hetgeen door het verlichte gedeelte <ler fransche bevolking wordt erkend en op hoogen prys geschal. Met het doel om aen de sedert eenigen tyd hand over hand toenemende onveiligheid der hoofdstad zoo mogelyk in eens pael en perk te stellen, heeft'de president van policie den vol genden mactregel doen nemen: Eene sterke afdeeling der berlynsche policieis in den laten maendag avond uit Rixdorl naer de Hascnheide getrokken. By die gelegenheid heeft zy niet minder dan 130 persoonen in verzekerde be waring genomen, van welke geene enkele een vaste woonplaets kon aenwyzen. Zy zyn allen naer den regter gevoerd, ten einde een voor- loopig verhoor le ondergaen; hierbyisgebleken, dat onder hen zich velen bevonden, die tot de gevaerlyksle boeven behooren. Een andere afdeeling begaf zich dienzelfden avond over Sehonebcrg naer den Kreuzberg, ten einde de sluipholeri van hetaldaer huizende geboefte te doorzoeken, llier had men eene geringe vangst, want men kon niet meer dan een vyllal mannen van dal slach meester wor den; intusschen behoorden ook deze tolde zeer gevaerlyke soort. Sedert deze opruiming is de locstand aen merkel yk verbeterd. FUAlAKItYK. Te Saint-Amand en Valencyn hebben by ge legenheid der bedevaerlen ernstige ongeregeld heden plaets gehad. De Propagateur da Nord deelt dienaengaende eenige byzonderheden mede. Te Saint-Ajnand wachtte een onafzienbare menigte op den trein, welke pelgrims van Cam- brai terugvoerde. Na de wagens verlaten te hebben, begonnen zy hymnen te zingen. In antwoord daerop, hie ven de op het stalieterrein aenwezigen de Mar seillaise aen, tevens schreeuwende: abasia calotte, a bas les pèlerinsEen der lieden droeg een roode vlag. De commissaris van politie maekte zich daervan meester, maer aenstonds werd hy door eene menigte omringd, die hem en zyne agenten beleedigde. De gendarmerie kwam tusschen beide en herstelde niet zonder moeite de orde. Een der belhamels werd hy deze gelegenheid ernstig gekwetst. Te Valencyn ging het even zoo toe, maer daer waren 2000 persoonen aen de statie. De Mar seillaise werd gezongen en de gendarmen, die tusschen beiden wilden komen, ontvingen eene hagelbui van steenen, terwyl zy eene charge moesten uitvoeren, om de oproerige groepen uiteen te jagen. Een officier der dragonders terug, met de handen vol. Oogehblikkelyk werd Jan gereinigd en gelaeld en van den goedharligen cipier behandeld met niet min troetelende zorg en liefde dan er eene moeder haor lydend kind zou kunnen bewyzen. Dc ongelukkige verlatene was diep getroffen. Dc cipier had hem van den muor losgemaekt en praemde hem eenige slappen rond den kerker le be proeven. Jan was zoo styf gezeten dat zyne leden als .vergroeid waren en dal onder de pogingen die hy deed om le gaen zyne gewrichten kraeklen. Ook moest hy haest die oefening staken en hy viel lam en mol in zynen hoek terug. Steven nam plaets nevens hem, op zyn stroo, en Jan moest hem vertellen, zonder vrees noch omweg al wat hem wedervaren was sedert bühne scheiding. Dc kapitein vertelde in korte woorden hetgeen hem was overgekomen sedert hy den goeden Jaek had moeten missen en hy klpeg bitter over dc onmensehe- lyke handelwyze dergenen die den braven Steven hadden vervangen. Steven was verontweerdigd. 't lswel! besloot hy. Ik za! myn beklag doen cn bezuren zullen zy hel, die beulen! Ik ken ze.... Gy kent ze? Degenen die my hier dry maend lang vervingen waren fransche soldaten van hel garnizoen. Alweer Franschen? vloog Jan vloekend op. Zie, Jan, viel Steven streelend in, gy moet bedaerd wezen. Het verleden is vergelen. Gy weet immers dat ik uw vriend ben en u altoos vriendetyk heb behandeld? Jan de Lichte is niet ondankbaer, Steven, en lael nooit onbeloond het goede dat hem werd gepleegd. Maer ook, wee degenen die hem misdoenWee dat fransch gebroed Zie, Jan, zoo zie ik u niet geerne.... met uw wreed gezicht.... bliksemend grys oog.... met uw krakende knarsende tanden.... '1 is ol gy my gingl verscheuren!.... 't ls gelyk!.... Wee dat vreemd gespuis! zeg ik Jan, gy moet wys zyn, ik gebied het u!.... Ik ben bang van u.... word door het gepeupel nagezeten, en moest de vlugt nemen in een politiebureel,om de ver volging te ontkomen.. Eerst laet in den nacht mogt de rust hersteld heeten. Hetgetal gearres teerden bedraegt omstreeks veertig. /WITSERLAIVn. De hertog Karei van Brunswyk, den 18 dester, in zyn hotel te Geneve overleden, was de zoon van Friedrich Karl van Brunswyk-Oels, die in den slag by Quatrebras gevallen is. De Voss, Zeitmg schryft omtrent hem Daer zyne moeder, eene prinses van Baden, reeds in 1808 gestorven was, ging de voogdy en het beheer der goederen over op den naesten bloedverwant, zynde koning Georg IV van En geland. De graef van Munster word gelast met de opvoeding van den jongen hertog tot deze op lOjarigen leeftyd de regeering aenveerdde oin hel monarchael stelsel geheel en al te kom- promitteeren. Uit kinderacluigen haet jegens zynen voogd en den graef van Munster werden al de door dezen laetste gedane inrigtingen op zy gezel en de doorhem in de regeering getrok ken mannen ontslagen. In de plaets daervan werden gunstelingen van den hertog benoemd, meest allen onbekwame en karakterloozc men schel). De ontevredenheid die deze n actreget opwekte, leidde tot een welbedacht en met de meeste gestrengheid uitgevoerd stelsel van ver volging. Ilalstarrigheid, wraekzucht en geldzucht wa ren zyne voornaemste eigenschappen, waeraen zelfs de onafhankelykheid der regtspleging werd opgeofferd. De in 1820 door den graef van Munster vereenigde provinciale grondwet werd door den hertog zelve afgeschaft en hy verkocht de staatsdomeinen ten voorfteele van zyne kas» In Brunswyk behaegde hem het verblyfniet, tengevolge der, hoewel ook langzaem, stygende gisting; hy was hel liefslrte Parys. Den 31 mei 1829 kwamen eindelyk de landstanden gedurende zyne afwezigheid, op eigen gezag te samen, or« een bezwaer by den bondsraed in te dienen. De gunsteling van den hertog, Bitter, wist deze verhandelingen op de lange baen te schui ven, zoodat er in july 1830 nog niets tot stand was gekomen. Toen brak te Parys de july-revo- lutie uil en werd de hertog van daer verdreven» In stilte keerde hy naer Brunswyk terug. Nau- welyks was echter zyne kornet aldaer bekend geworden, of er brak een grooten oproer uit. Het volk bestormde het residentieslot en stak het in brand; de hertog nam de vlugt. De bondsraed door deze beweging in Duitsch land bevreesd geworden, erkende later de bruns- wyksche revolutie, verklaerde Karei als onbe kwaam om te regeeren, en verklaerde zyn broe der Wilhelm (deze was in 1806 geboren en staet thans nog aen het hoofd der regoering), die in de bezwaren derBrunswykers te gemoet kwam en de regeering voorloopig had overgenomen, als bondsvorst. Karei heeft in het buitenland een aenzienlyk vermogen doorgebragt, en hield zich sedert in Ik weet wat ik zeg, Steven, cn ik herkael hel wee de Franschen! O! ik ben gelukkig te vernemen dal hel Franschen zvn, zydie my geheuld en mishan deld hebben, die.... my in hel aenzichl hebben durven slacnliet waren ook Franschen, zy die myn moeders huis.... Maer neen, gy weet hel niet, gy weel niet; vriend, wat al En gy, weet gy, wal al ik door u en voor u heb uilgestaen? Weel gy dat bel was alleenlyk om u te believen, om u Lc wreken dat ik negen-en-tachtig dagen lang onder den toren heb moeien zitten?.... Luister, Jan. En Steven, op zyne beurt, verhaclde wat hem wedervaren was, sedert den gedeiikwacrdigon ker miszondag, wanneer hy die oolyke zwarte poetsen- mackslcr had öpgebragl en hy zelf in de boeien werd geklonken inde plaets der opgeracplc dronkaerds die, had hy later vernomen, die men 's anderendags had laten loopen.... Dien dag, zegde Jaek, dien dag, zoo vroolyk begonnen enzoo onvoorziensdroet geëindigd, zou hy nooit vergeten: hy had hem met con zwart kruis op den almanak aengelcekend.... Doch hy be kende dal hy straf had verdiend; by gevolg, hy zou voorlaen veel voorzichtiger wezen. En Steven hcr- haelde den bloedigcn eed dien hy gezworen had aen hel bierken uit de herberg het Sterreken in de Kalte- strael. Hel vcrhacl van den cipier had lang geduerd, lan ger, men begrypt het, dan het hier beschreven staet, zoo lang, ja, dat de kapitein, die geen woord uit Stevens mond had verloren en allengskens tot bedaren was gekomen, thans klaer zag in al helgene was ge beurd sedert bel bezoek van Sara; dal hy het raedsel had gevonden van zyne bittere teleurstelling den nacht van kermiszondag; dal hy nu wist hoe zyne makkers, hoewel hunne onderneming was mislukt, liet toch zonder hinder waren ontkomen, dal zy hein noch vergeten, noch verlaten hadden; eindelyk dal hy hoop mogt opvallen op betere dagen!.».. 0! boe troostvol lachte die hoop hem tegen!.... Doop op ver lossing, hoop op.... wederwraek!.... Want, wreken zou hy zich, en wreed zich wreken! Hy had hel ge zegd, hy had hel beloofd, hy had het gezworen...» Hem was eene wonde in het hart geslagen die nim mer moest genezen en zyn leven lang ging bloeden..» Dc kapitein bleef ruimen tyd in bedenking ver geten. Eindelyk sprak hy: En nu, beste vriend Steven, nu gy my breedvoe rig hebt verteld hoe ongelukkig gy zyt geweest, mag ik u vragen hoe het nu eigenlyk staet met myne zaken? Zal ik nog lang moeten liggen vorten op den toren of wat zyn ze met my van zin? Van hooger hand heb ik geen nieuws, maer ik heb mynen tyd waergenomen om het volk te doen klappen. Eenige lieden zeggen: Ware degene dien men beeft geklampt, eigenlyk dc persoon rond vvien zoo in eens, eene zoo bezwarende faem is onlstaen, het ware ook niet moeilyk gefeest voor het Regt dien aerlsschelm van zyne wanhedryvon te overlui- gen; sedert lang reeds ware hy gevonnisd en gehan- gen. Integendeel, hv is nog altyd in leven, de zaek gaet niet vooruil, liet duert te lang en haest zal hy geheel en ganscli vergelen zyn. Hoovers zyn gewoon valsche namen lc nemen en hunno hoofdmannen a veranderen van naem gelyk van hemde» De politie zal zich mispakl hebben; degene die zy in 't net heeft, hy heete Jan de Lichte of hy heelewat anders, kan misschien wel een gemeenc landlooper zyn, icn hoogste een alledaegsohe kvvaeddoener; maer, de kapilein eoner bende? Nooit! Jan was in zynen schik. Publiek en politie waren in de war en hy mogt hel eerste uitwerksel bestatigen van zyn verdedigingstelsetloochenen, hardnekkig loochenen» Met niet min genoegen mogthy onder vinden dat geen hoegenaemd verraad legen hem was opgekomen. Die brave lieden hebben gelyk, sprak hy» Herin ner u, Steven, wal ik u zegde de eerste mael dat wy hier eikundcr ontmoeteden; herinner u wat ik heb houden slaen telkens rogters of beambten my hier kwamen ondervragen: ik ben onplichtigEn wat vertelt men nog? Wat men verder vertelt zyn oudvcrsletene fabels, malle praot die't aenhooren niet weerd is, en waer

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1