N° 140. Zondag 7 September 1873. 3,,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 6 September. Handel en Nyverheid. Buitenlundsch \ieuws. G-azette van Aelst Hot Huroel van liet blad is gevestigd in de Kapellesteaet IV" 11, vvnei» alle brieven, gelden, enz. vracUtvry moeten toegezonden worden. AbonnemeateprjTB fr. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men inscliryven in al de postkantooren, en voor de landelyke gemeenten by de briefdragers. De kwestie der Granen. Onder dezen titel bevat de Semaine Fihttncière ■een opstel,dat de maetregelenbehandelt, welke genomen zyn, of nog genomen moeten worden, met het oog op den slechten graenoogst van 187 3 <c De openbare meening houdt zich op dit oogenblik, zegt het weekblad, meer bezig met den oogst dan met de politiek. Wat voor veertien dagen slechts een vrees was, is sedert,eilaes,eene waerheidgeworden. Het schynt zeker, dat er een tamelyk belangryk tekort in het graen zal wezen, en dat men het jaer 1873 onder de slechte jaren zal dienen te rekenen. Maer met het oog op de voeding, levert het tekort geen gevaer op. Dankzyaen de gemakkeiykheid, aen de snel heid der middelen van vervoer, aen de vereen voudiging der middelen van ruil, is hongersnood, Goddank, niet meer te vreezen. Om ons weêr inde tyden van dergelyke be zoekingen terug te voeren, zou er een van die dingen moeten gebeuren, die niet meer voorko men. Er zou in alle graen voortbrengende lan den, in de gansche wereld, tegelykertyd gebrek moeten heerschen. De Voorzienigheid evenwel doet de zaken heter. Zy brengt evenwigt tusschen goed en kwaed, tusschen overvloed en gebrek. Dit even wigt herstelt zich op natuerlyke wyze tusschen de landen die te veel, en de landen die te wei nig hebben. Het schynt aen den eenen kant waer te we- "zen, dat geheel Europa, met uitzondering alleen van Spanje en een der fransche provinciën,een slechten oogst hebben zal, en dat wy op Honga- rië en Rusland niet in die mate zullen mogen rekenen, als we dat meer deden in de slechte jaren. Maer aen den anderen kant schynt het niet minder waer, dat Amerika over een aenzienlyk overschot zal te beschikken hebben, voldoende voor alle behoeften der oude wereld. We weten, dat de handel zyn maetregels reeds genomen heeft, dat belangryke kontrakten gesloten werden, waervan de uitvoering niet lang meer op zich zal laten wachten. Sedert lan gen tyd reeds, worden de kaeien, de dokken van Havre overlast met verscbe ladingen. Ook de regeering heeft maetregelen geno men voorde onmiddellyke afschaffing der fiscale belemmeringen, welke den invoer van granen zouden kunnen vertragen. Indien het nu waer is, dat de entrepots van Antwerpen en Genua opgevuld zyn met groote voorraden, zullen wy eerlang overvloed zien heerschen, in plaets van het gebrek, van welke zonder twyl'el ook de spekulatie schuld draegt. Het zal niet nutteloos zyn hier eenige voor gaenden aen te halen. IX, Tweede bezoek. (40® VERVOLG.) Het sloeg zeven uren en onze twee kwanten zaten nog allyd in het Sterreken niet de voeten onder Lafel. De eene stoop had den anderen gevolgd en Steven de cipier had sedert lang vergelen dat hy meineedig was. 't Was te voorzien. De draDk had het gesprek ook zeer verlevendigd, by zoo verre dat, in de hevigheid der woordenwisse ling, de cipier reeds tweeraael den sergeant had be dreigd met zynen bussel sleutels terwyl de sergeant alle oogenblikken op het gevest van zynen degen sprong; doch, van zynent wege ten minste, moest het niet erg gemeend wezen want het moorddadig wapen kwam nooit verder dan ten halve uit de schee. De bazin nochtans vreesde voor ernstige ruzie. Sedert een uer reeds had zy de twee lappen aenge- maend te gaen slapen't kon niet helpen. Dan had zy nieuwen drank geweigerd, en eindelyk sprak zy van •de wacht te gaen halen.... Het woord alleen van wacht deed op den dron ken cipier het uitwerksel van een stortbad, lly schudde en beefde by hot gedacht van betrapt te worden in den stael waerin hy zich bevond ondanks al zyne schoone beloften, en geen de minste goeste voelde •hy om andermael van den toren Ie proeven. De bazin hoeft, gelyk, brabbelde hy; wy gaen te werk als twee onnoozelcn, wy die allyd zulke goede kamaraden zyn geweest Kom, Jobbeis, geef my de hand on alles is vergeten. Ik wil wel, antwoordde Jobbeis, maer daerom toch sta ik niet af wat ik voorheb. Ik zeg en ik zal het herhalen tot morgen vroeg dat hy die tegenwoordig op den toren zit, wezenlyk niemand anders is dan de Jan de Lichte, de kapitein der bende; dal die schurk (4) Eigendom der Gazette van Aelst. In 1861, toen het vrye handel stelsel pas be gon te werken, toen men nog niet wist hoe dit werken zou, had een levendige vrees, niet min der geregligd dan nu met hulp van de spekula tie, de graenpryzen tot een onzinnige hoogte opgedreven. Men zal echter niet vergelen zyn, met welk gemak de invoerhandel, aengedreven door liet lokaes eener liooge premie, op onze markten meer aenvoerde dau noodig was, en met welke snel heid een buitengewone goedkoopte volgde op een buitensporige duerte.Menhad 9 tot 10 mil- lioen hektoliters noodig, en men voerde er 17 millioen in. Men spreekt nu over een tekort van 18 tot 20 millioen hektoliters. Dit is te veel, dit is overgroot. Wy hopen, dat liet cyfer te hoog geraemd zal zyn. Maer in dien het al juist ware, dan behoeft daeruit nog geenszins te volgen, dat wy ook 18 a 20 milli oen hektoliters moeten invoeren. Ieder weet, dat bet jaer 1872 een buitenge woon voordeeliggraenjaer is geweest. Onzetian- delslatistieken toonenaen, dat de uitvoeren van graen in de tweede helft van 1872 en in de eerste helft van 1873 zeer gering zyn geweest. Zeker zyn er dus voorraden in de groote hofsteden, de doks en de pakhuizen, in den vorm van schoven, korrels of meel. De noodige opgaven om deze voorraden te begrooten, ontbreken, maer wanneer men de produktie met den uitvoer vcrgelykt, dan komt men tot de slotsom, dat er een aen merkel yk over schot wezen moet, welligt voldoende om te voor zien in de 12 millioen hektoliters, welkeer jaer- lyks noodig zyn voor hetzaeien. Waerin de maetregelen der regeering bc- staen, hebben wy deels reeds gemeld. Gebruik makende van de haer. toekomende bevoegdheid, heeft zyart. 1 en 3 der wet van 30 january 1873 tydelyk buiten werking gesteld. Krachtens bedoelde art. moeten de inge voerde granen en meelsoorten een surtaxe, de pavilion en een buitengewone pakhuisbelasting opbrengen. Voorts heeft de minister van open bare werken een konfercntie gehad met de direkteurs van de voornaemste spoorwegen, om te trachten ze te bewegen tot het verlagen der vervoerkosten voor de granen. De direkteurs hebben gunstige toezeggingen gedaen. Zy konden evenwel niet stelligs belo ven, daer zy zich natuerlyk aen de nadere be slissing der raden van beheer houden moesten. Iiet is echter meer dan waerscbynlyk, dat een algemeene verlaging der tarieven spoedig volgen zal. Men sehryft uit Marseille (Frankryk), 27 aug: De grootste werkzaemheid heersclit sedert verscheidene dagen in onze haven. Er zyn in 48 uren 144 schepen van groote tonning, geladen met graen uit het Oosten toegekomen. De graen oogst niet goed gelukt zynde, niet alleen in Frankryk maer in geheel westelyk Europa, zoo in zyn leven meer dieflen en moorden heeft gepleegd dan er dagen in't jaer zyn; dal men hem en ganscl) zynen aenhang reeds sedert lang de raven had moeten ten aze geven.... En ik, viel Steven by, ik verklaer en ik zal her halen'al leefde ik honderd jaer dal Jan onplichlig is; dal men hem heeft genomen voor eenen anderen; dat hy boel voor ergens eenen schelm die zynen naem misbruikt om en zich zeiven en zyne vvanbedryven eronder te verbergen. Komt gy zelf niet te bekennen dat hy verledene week is ingebroken te Wortegem, terwyl hy sedert zeven maend gevangen zit. Voor de honderdste mael van den avond werden de bewyzen van elke meening van wederzyde opgebragt. Er werd getwist, gestreden en gekeven zoodanig dat, geen tien minuten later de twee kwanten alweer in volle harnas stonden, de eene den anderen uitschel dende voor leugenaer en lafaerd en gereed om elkan der voor goed in 't haer te vliegen.... Kom, kom, riep de wcerdïn, dat heeft nu lang genoeg geduerd. 't ls schande voor twee beambten zich uit te laten als vacrlkapoenen!.... Baes, hael de wacht, zeg ik!.... 'I Isde s'Chuld van Jobbeis! kreet Steven. Wacrom ook heeft hy zich tóten opmaken legen dien armen en beklagcnswaerdigen jongenIs hy nacr Aelst geko men alleenlyk om my, zynen ouden kamaraed.den duivel aen Ic doen dan kon hy beter te huis blyven, metzynên schoonen sabel.... *t Is uw schuld, met al uw lawyl en oploopend- heidGy zyt alweer dronken als een zwyn en ge weet niet wat ge raesl!.... Moest gy op dees oogen blik by den baljuw op rapport, gy zoudl plakketten krygen,jongen! De cipier bedaerde. En nu, ging Jobbcls voort, wees toch eens redelyk. Gyzegt dat Jan hardnekkig alles loochent en het is het ccnigc bewys dat gy ten zynen gunste weel in te brengen. Ehwel, weet gy wie zy zyn uw provost, uw baljuw cn gansch uw fameuze politie? Ehwel? Eh wel? het zyn domkoppen, ezels zyn het! komt er veel graen toe van de kusten der Zwarte Zee. Onze Grieksche bureelen waervan men de betangrykheid kent, hebben een zeker getal stoomschepen uitgereed om naer Tagan rog, Odessa en op de oevers van deu Donau het graen te gaen halen welke door de agenten onzer Grieksche kantooren is byeen gebragt. SPA!V.1E. De brief van don Carlos aen zynen broeder de infant don Alphonso, welken door het ear- lislisch dagblad Fl Cuartel Real is afgekondigd, dagtcekend reeds van 30 juny 1869. Ik kan, lieve broeder, my aon Spanje niet ver- loonen als pretendent van deKroon;. ik geloof en moet gelooven dal de kroon van Spanje reeds opmynhoold rust uit kracht der geheiligde wet. Ik ben met dit regt geboren, maer ik wil dat myn regt bevestigd worde door de liefde myns volks. Myn plicht bestaet hierin, aen dit volk al myne gedachten cn al mync kracht op te offeren: voor hetzelve ic sterven of hel te redden. Zeggen dat ik verlang koning van Spanje te zyn, is byna ounoodig, want welke man die weerdig is koning te wezen, zou tevreden zyn om alleen over eene party te heerschen? Ik moet en wil geen koning zyn dan van al de Spanjaarden; ik verwerp er geene, zelfs niet diegene welke zich myne vyanden noemen, omdat oen koning gecnc vyanden kent. Ik roep hen allen; zelfs lol hen die het* meest verdoold schynen, doe ik een hartelyken oproep in naem des vaderlands. Indien ik de ondersleuiling van allen niet noodig hel) om den troon mynervoorvaders te beklimmen, zal ik misschien toch de hulp van allen behoeven, om op echte en onwankelbare gronden 'tstaetsgouvernement te vestigen en aen myn bemind Spanje een vruchtba ren vrede cn eene ware vryheid te schenken. Met de Cortes zal ik aen Spanje eene grondwet schenken, die, zooals ik dit in mynen brief aen de souvereinen van Europa uitdrukte, echt spacnsch zal wezen. Het unde Spanje had groote hervormingen noodig, het jongere Spanje heeft zware schokken ondergaen. Veel is er vernietigd, weinig opgebouwd. Oude instellingen zyn uitgeroeid; er werden pogin gen aengewend om daervoor nieuwe in de plaets te brengen, maer deze zyn reeds hun slervensuer naby. In dit geschokt land op eene krachtige bazis helopen- baer leven herstellen, waerin plaets is voor alle wet tige belangen en alle redelyke gevoelens, is eene moeielyke taek. Ik bedrieg my niet, door u te verzekeren dat Spanje behoefte heeft aen regtveerdigheid, dat het de noodzakejykheid, de dringende haest gevoelt aen een weerdig en krachtdadig, regtveerdig en eerlyk gouvernement en dat hot met driftig verlangen uil- ziet naer de onbetwiste regeering der wet, waeraen wy ons allee, grooten en kleinen, moeten onderwer pen. Spanje wil niet dal men hel geloof zyner vaders beleedigt of bespot, want daer het de waerheid bezit in het kalhoücism, zoo begrypt het ook, dat om weerdig zyne goddclyke zending te vervullen, de Kerk vry moet wezen. Spanje is vast besloten ten allen pryze de katholieke eenheid te handhaven, waerin het zinnebeeld van onzen roem, de geest onzer wetten, de gezegende band tusschen al deSpan- jaerden besloten is. Helspaensche volk, onderrigl door eene smarle- Jobbeis! Te dwaes om eenen gcmcenen brigand te biechten Zie, zie nuschertste de cipier; zie hem daer eens zitten, dat boerenchampeLlerken! Misschien heelt hy nooit den sabel getrokken tenzy tegen puiion en dolle honden en dat wilt ons hier te Aelst komen de les opspelen Ik antwoord op uw flauwe reden niet meer. Het wordt laet en ik trek er van door. Doch blyft cr u nog een Iaetste schemer gezond verstand by, luister dan, Steven, en ik zal u zeggen hoe ik Jan zou doen klap pen. Eh wel, ik luister; ik ben uiterst nieuwsgierig. En zult gy zwygen totdat ik zy uitgeklapt? Zwygen zal ik al moest ik er van barsten. Laet hooren. Het oolyk baronlje was bescheiden hy zyn mate ge bleven terwyl hy, niet den cipier te doen razen en drinken, dezen zoover had gebragt, dat hy hem thans de dwaeste reden voor beste munt mogt uitzetten en SlcveD juist van pas ging vinden om, ten gunste van zyn bestek hem don rockelooslen slap te doen wagen. Jobbeis schoof digi hy den cipier en sprak met ingehouden slem: Ziehier hoe ik hel zou acnleggen om Jan te doen klappen. Het middel is beproefd geweest op de slyf- hoofdigste en doorlrapsto hooswichten en dat middel is onfeilbaer bevonden. Ik zou zeggen: Jan, on gelukkige, diep belreurenswaerdigc jongeling.... Die is hy, knikte Steven. Ongelukkige, wacrom de waerheid niet ver- klaórd, gansch cn geheel de waerheid Waerom hardnekkig blyven loochenen hetgeen iedereen weet, hetgeen waerovcr uwe reglcrs de stelligste bewyzen in handen hebben?.... Steven zag op. By hel eerste openbaer onderzoek dat gy haesl zult ondergaen, zuil gy verstomd stacn te vernemen hoe wel men is onderricht van alles, en veel nauvv- keuriger dan gy u wel inbeeldt.... 't Zyn leugens! vloog Jack op. De reglers welen iykc ondervinding, verlangt in alles do waerheid; het wil dat zyn koning een wezenlyke koning zy, dat de Cortes eene wettige en vreedzame vergadering zy van procurations (vertegenwoordigers) vry en onom koopbaar uil de natie gekozen. Myn stellig gedacht, myn aenhoudend verlangen is, acn Spanje te geven wat er aen ontbreekt, lal is de vryheid welke erniel gekend is dan by naem, de vryheid die de dochter der H. Kerk is en niet het liberalism, dat, als hel kind der hervorming geroemd wordt; kortom, de vryhoid welke de regeering der wel is, dan als die wet regtveerdig is, dit wil zeggen, gelyk aen het regt der natuer, aen het goddelyk regt. Wy, koningszoon, wy erkennen dat het volk niet gemackt is voor den koning, nwer de koning voor het volk, dat de koning de eerlykste man zyner natie moet zyn, zooals hy de eerste caballero (edel man) zyns volks is; dat een koning bovendien zich moet verhooveerdigen in den eeretitel van vader der armen cn hulp der zwakken. VandaegbesiaelcrinSpanjeeenevreeselykevraeg, .namelyk den toestand der financiën;- Het te kart is aenzienlyk, de geldaengelegenheden des lands zyn onvoldoende om hotte dekken, het bankroet is onver* mydelyk. Ik weet niet of Spanjedien doodeïyken slag kan ontloopen, maer indien dit mogelyk is, dan alleen kan zyn wettige koning het daervan redden. Een onwankelbare wil werkt wonderen uit. Indien het land arm is, dat dan de ministers ende koningarm leven, want indien de koning de eerste is om het voorbeeld te geven wordt alles gemakkelyk, Diegene welke aen hot volk zegt, dat hy koning is, bedriegt hetzelve; maer het is waerheid, dat de deugd cn de wetenschap de eerste adeldom zyn, dat de persoon eens bedelaers zoo heilig is als die van den grooten heer; dat de wet zoowel moet waken aen de poorten der paleizen als acn de deuren der hullen; dat het noodzakelyk is nieuwe instellingen te maken om te voorkomen dat de adeldom en aen rykdom geen misbruik maken varr-de armoede en nederigheid; dat dc justicie voor allen moet gelyk zyn. Dat een goed en voorziende gouvernement, met by- zonderen iever moet waken over de geringen, of onreglstreeksch zorgen ondaL het werk nieloalbreekt acn de armen en opdat hunne kinderen, die van God eene hooge bekwaamheid zoude ontvangen hebben, den weg gebaend wordt tol do eerste weerdigheden van den Staet. Oud Spanje was goed voor de armen, de revolutie was dit niet. De party der natie, welke vandaeg aen de republiek droomt, begint die waerheid in te zien; zy zal eindigen met te begrypen, dat dc kristelyke monarchie voor haer doen kan, dat, wat nooit 300 koningskens kunnen, terwyl zyin ceue luidruchtige vergadering heraodslagen. De pariyen of hoofden van partyen verlangen natuerlyk naer eer, rykdom of raagt: wat kan echter een kristelyke koning op de wereld verlangen, zoo niet de welvaerl van zyn volk? Wat kan er aen den koning ontbreken, oin gelukkig te zyn, dan wel de liefde zyner onderdanen? Ik begryp zeer goed al de vreeselvke verantwoor- delykheid voor hem, die het op zich neemt om de zaken in Spanje te herstellen; maer als hy zegepra lend uil zyne onderneming opstaet, zal zyn roem on- metelyk zyn. Geboren met het regt lot de kroon van Spanje en in dit regt een geheiligden plicht ziende, neem ik die veranlwoordelykheid op en zoek naer dezen roem. Ik vind dien moed in de geheime hoop dal met Gods hulp cn het spacnsche volk, wy groote zaken zullen uitvoeren cn dat de latere eeuwen zullen zeggen,' dat ik een goede koning, maer helspaensche volk eene groote natie was. niets, want wisten zy iets ik zou het ook weten ei» ik weel niets; dus, Jan is onplichlig. Jobbeis wrong de hand op Stevens mond. Schreeuwer, keef hy, wat wy hier verhandelen, hebben bac3 of bazin geen gemeens mede! En daerby, domhoofd, zyn hel leugens, doe of het waer was; maek Jan benauwd en hy zal klappen alsof hy de spanader gesneden was. Ik zeg u dat Jan niets te verklaren, niets ie be kennen heeft! Jaek, gy hebt beloofd te zwygen en ik ben niet uitgesproken. Eh wel, spreek dan uit; maer maek het kort, of ik ga loopen. Ik zou erby voegenAl degenen die gy, sedert jaren, hebt aengerand, mishandeld, bestolen en uilgeslroopl, zyn niet dood. Er zullen legen u ge- tuigenissen opryzen die u zullen verpletteren. Gy, gyzult gezwegen hebben, maer niet te min zult gy a veroordeeld worden en sterven aen de galg.... Is 't nu uit? vroeg Stóven. Daerom, zeg ik, zult gy uw vonnis niet ontvluchten. En noglans, deddod is het ergste niet. Wat oneindig erger is zyn de tormentendo lorluer nog daergelaten de afgryselyke tormenten waer- mede men uwe koppigheid zal straften, Tegen u verbitterd, zal u het magistract noch rust noch vrede laten..,. Steven begon te luisteren. Men zal u kwellen cn plagen; men zal u het leven bitter, ja, onverd ra gelyk maken; voor bewa- kers zal men u geven, niet redelyke menschen, maer beulen, wreede monsters die u zullen boenen en bespotten, die u weerloos zullen slacn en stampen, die u zullen doen bezwyken van onverkroppclykc k schande cn razerny, zooniet van ellende en gwbrek. Uwe gevangenis zal eene hel worden waenjil alle hoop op verlossing u is ontzegd; wantjnaenden en maenden, jaren misschien, zal men^u martelen, martelen loldat gy spreket, martelen totdat gy cin- delyk toch zult sterven op het schavot.... De cipier zat met de trauen in d'oogen. Decsmael

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1