N° 145. Zondag 12 October 1873. 3(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 11 October. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel vun l.ot bind I. gevestigd In do liupello.truot W» 11. waer ullo brieven, golden, om. vrnehtvry moeten toegezonden worden. .ooeorbetuelbner. Voor don button kun uien Inseltryven In ad do poetkuntooren, en voor do lnudelyko gemeenten by de briefdragers. Abonnoineuteprys Ir. 'sjncrs, *uu* FRANKRYK. Paris-Journal brengt eenige inligtingen aen over de besluiten, genomen in de laetste vei- gaderingvan de bureelen der regterzyde en liet regter-centrum. Indien men geloot mag hechten aen de beweringen van dit blad, zou het voor stel van de herstelling der monarchie, volgens de Charter van 1814, neergelegd worden den dag, dat de Nationale Vergadering zich zal ver eenigen. Indien het voorstel werd aengenomen, zou er een nieuw ministerie tot stand komen, samen gesteld uit dry leden der regterzyde, vier van het regter-centrum en twee leden der vereeni- ging Pradié. In dit kabinet zouden optreden de lieeren hertog Decazes, Bocher, Chesnelong, Grivart, Anison-Dupeyon, Montaignac en ge- nerael Changarnier. Maer mogelyk is dit laetste nog uit de lucht gegrepen. Wy houden (zegt de Kölnische Zeitung) de restauratie van den graef van Chambord voor zeker. Het bezoek van den graef van Parys te Frohsdorf is eene algeheele verloochening van zyn huis, met al zyne overleveringen, cn staet gelyk met de erkenning, dat slechts de legiti- mistische tak zyner familie onder de fransche monarchalen eene toekomst heeft. De republi- kcinen nu zullen niet kunnen verhinderen, wat slechts verhinderd worden kon door oneenig- heid onder de monarchalen. Het blad zegt verder, dat, ware de troonsbe klimming van den graef van Chambord niet op handen, en indien niet gezaghebbende staets- licden van Duitschland, Oostenryk en Italië sterk aen de mogelykheid eener restauratie ge loofden, de reis van Victor-Emmanuël, met al wat daèraen verbonden is, tamelyk onnoodig zoü zyn geweest. Frankryk gaet geene rustige dagen te ge- moet. De aenstaende zittyd der Nationale Ver gadering dreigt zeer ontstuimig te zullen zyn. De gewezen president der republiek,M.Thiers, welke nog altyd zeer verbolgen is, omdat hy den president-zetel heelt moeten verlaten, heeft zich aen het hoofd van al de ontevredenen ge steld, om tegen de wettige meerderheid den stryd aen te vangen. In eenen brief, door hem aen den mair van Nancy geschreven, beweert hydatde burgerlyke,politieke endegodsdienst- vryheid van Frankryk zyn bedreigd, en zelfs wil hy een beroep doen op het volk.... (i) M. Thiers gaet dus, in zyn blinden haet, voor niets achteruit; wy zullen zien tot hoeverre hy er in gelukken zal, het land in rep en roer te zetten. De man is wel diep gevallen, maer het is te hopen, dat de konservatieve meerderheid zyne dwaze plannen zal weten te verydelen. Het zal niet onbelangryk wezen in weinige woorden te zeggen, wie en wat maerschalk Franpois-Achille Bazaine werd den 43 tebruary 1811 te Versailles geboren. Op SOjarigen leeflyd trad hy in dienst als simpel soldact den 21 meert 1831. Den 16 july 1832 won hy de galons van onderofficier in Algerië, werd luitenant benoemd in 1835 in Spanje en kapitein in 1839, by zyne terugkomst in Frankryk. De graden van bataillons-overste en luitenant kolonel, in de jaren '1844 en 1848 en die van kolonel in 1850, verwierf hy in Algerië. Hy werd brigade-generael benoemd den 28 October 1854, tydens den oorlog in denKrim en divisie-gene- rael in het volgende jaer. Eindelyk den 5 sep tember 1864 werd hy maerschalk van Frankryk, tydens de expeditie naer Mexico. Deii 12 au- justy 1870, werd hem het opperbevel van het lynleger opgedragen. Hy verkreeg al de graden in hetEerelegiocn; dien van ridder in 1835 en denhoogsten gracd, dien van grootkruis in 1863. Hy bezit boven dien de militaire mcdalie,voorde inneming van Ojaca in Mexico, ten jare 1865 en de medaliën van de oorlogen in Italië. In hetgeheeltelt hy 42 1/2 jaren dienst, waer- van 35 in oorlogstyd. Hy nam deel aen 67 veld tochten, waervan er 32 als dubbel tellen, als veldtochten welke over zee plaets hadden. oosTEARYK. Het aenlal bezoekers der internationale ten toonstelling van 1 mei tot 30 september be- draegt: betalende 3,696,498, niet-betalende 1,705,675, te samen 5,562,135. De betalenden zyn verdeeld in twee kategoriën, namelykmet gewone toegangkaerten voor een dag 2,573,521, met kaerten tegen verminderden prys 1,122,977 De reeds lang verwachtte diamant der Kaep, genaemd Stewart-Diamant, de grootste in zyne soort welke er in Zuid-Afrika is gevonden, is onlangs op de Weener-wereldtentoonstelling verschenen. Deze diamant is van andere min kostbare gesteenten omringd, welke ook allen zeer schitterend zyn, onder ander vaneen robyn, die op 20,000 guldens wordt geschat. (De gul den is 2-50 fr.) De Stewart-Diamant weegt on bewerkt, 288 karaet 3/8 en heeft even als alle uit Zuid-Afrika voortkomende diamanten, eene TWEEDE DEEL. 1. Nu voor goed. (45° VERVOLG.) Jan de Lichte is dus vry. Had hy, de ongelukkige, had hy nu zyne vryheid tc baet genomen om uit te voeren hetgeeu hy op zyn kot, in zyne goede oogenblikken, zich zoo dikvvyls had voorgesteld, 0111 te vluchten verre, verre van Vlaenderen, om ergens, in een vergeten oord, zyn verleden te gaen herstellen en misschien nog een eerlyk en verdienstig burger te worden! Had hy dit gedaen, nooit méér, wel is waer, had men van hem nog gesproken; maer ook, hy had, min dan twee jaer nadien, op de markt van Aclst niet moeten terugkec- ren om, op de zelfde plaets, waer hy een eerste mael -zoo wreed werd verwittigd onder de helsche folte ringen van het rad den laelsten gil te uilen, 't Was dan ook voor goed! Had hy dat gedaen, zyne ge boortestreek ware van menige bittere ramp bevryd gebleven en wy, wy zouden ons thans niet veroordeeld zien over de honderd processen en andere stapels oud gebrabbel te doorsnuffelen, een echte doolhof, waer meer dan geduld noodig is om den verwikkelden draed van Jan's historie en van die zyner bende te volgen, en het eindeken van de bloedige legende, aen den naem van den aertsschelm vastgehecht, klaer te krygen.... Ook, hebben wy ons die moeite gegeven, het is (geenszins, wy kunnen het niet genoeg herhalen het is geenszins om de ydele nieuwsgierigheid te vleien van zeker slach van lezers, opgeleid in de school der fransche romanschryvcrs A la mode. De hemel beware ons, beware de vlaemsche zeden, de vlaem- sche litteraluer van de franscho mode! Inderdaed, welk goed zal dees verhael geslicht hebben, na de lezer erin nauwkeurig zal aengewezen zyn hoe en waer onze held gestolen, gebrand heeft of gemoord? Welk goed zal bet gedaen hebben vooral aen de jeugd, die, na dees boek te hebben ge lezen, er voor eenige zedeles zal in vinden, te welen dat, werd Jan de Lachte verbannen, gebrandmerkt, gegeeseld en eindelyk geradbraekt, in een woord, is hy er niet in gelukt zich ryk te stelen en te leven by plundering en moord, hy nieltegenstaende toch wel (4) Eigendom der Gazette van Aelst. geelachtige tint. Men weet niet of hy deze door de bewerking zal verliezen; doch men denkt uit het gansch zuivere gedeelte een brillant te kun nen verveerdigen, welke de helft meer zal wegen dan de vermaerdeKo-hi-nour ;welke 106 karaet 4/16 weegt en heden op eene weerde van 760,000 fr. wordt geschat. De grond (Claim) waerop hy te Waldecks plans werd gevonden, hoorde vooreerst toe aen zekeren F. Peppen, welke hem voor 30 pond sterling verkocht aen M. Spalding en deze hem op zyne beurt verkocht aen M. Antoine. Deze grond word, als ligging niet gunstig beschouwd, maer de eigenaer bad Veel hoop, en die hoop werd verwezenlykt. Eerst vond hy op eene zekere diepte denFly- diamant, en daerna den monster-diamant. De- wyl zyn zoon, zyne bevelen niet goed scheen te begrypen, nam hy op zekeren dag hem de aks uit de hand en vond spoedig den schat. Door dezen vond was hy zoodanig ontroerd, dat men hem in een rytuig naer zyn huis moest brengen en hy twee dagen bleef eer hy eenig voedsel kon gebruiken. Een andere diamant, die de bewondering op de wereldtentoonstelling tot zich trekt, is de Zuiderstar, welke zich tusschen de juweelen van gravin Dudley bevindt. Zekere M. Schalz kocht dezen steen van een Kaifer, voor 2 peer den, 12 ossen en 50 schapen, eene weerde van 7,500 fr.; doch hy verkocht hem tweo dagen nadien voor 11,208 pond (279,000 fr.) aen het huis Liliengeld, te Hopemvon. Van daer kwam die diamant in bet huis Moesenthal van Londen, waer zyne weerde op 750,000 lot 1 millioen fr. werd geschat. Hy woog toen 82 karaet 1/2; doch te Amsterdam geslepen zynde, daelde hy tol op slechts 37 karaet; hy werd daerna aen graef Dudley verkocht, welke hem als middenge steente in een hoofdsieraed zyner vrouw heeft doen plaetsen. SPANJE. De oproerige troepen, welke te Guarracha, van de Terluan en de Fernando el Catulico zyn ontscheept, zyn te'Vera en te Cueva de Vera in de provincie Almeria gevallen, waer zy 5,000 douros en eene groote hoeveelheid eetwaren hebben meegenomen. De laetste tydingen melden, dat het slechte weer hen belet heeft zich te Guarracha weer in te schepen. Te Alicante is bevel gegeven, om voor het eskader van het gouvernement, 50,000 rantsoen gereed te houden; dit eskader bevindt zich te Gibraltar waer hetzelve op het punt staet te vertrekken. iemand is, een persoonaedje waer men van spreekt, een held wiens naem het volk herhaelt en lang nog zal herhalen?.... Zicdaer noglans het eenige, als het niet nog slechter is, dal in bedoelde romans is op te rapenJan de Lichte ook zegde hel. In het Kruiskcn beloofde hy zyne makkers en hem zeiven dat, na dry jaren, zy zouden leven op hun renten; en, voor de laetste mael uitgerekt op de pynbank, riep hy zyne verstomde beulen toe: en toch, na honderd jaer zal men nog spreken van Jan de LichteZoo gaet steeds de hoogmoed met de boosheid gepaerd. Maer neen, Jan is eigcnlyk voor ons van zooveel vvaerde als een Tropniann, den afschuwelyken moordenaer, als een Gélinier, den afschuwelyken gavroche, den zestien jarigen kapitein der zwarte kasketten. Dat anderen in hunne schriften dergelyke helden vieren! Maer dan ook, wanneer de jeugdige navolgers dier helden op het eerloos verhoorbanksken verschynen zou de voor zitter der assisen hun wel dienen te vragen welke schouwburgen zy hebben bezocht en welke boeken zy hebben gelezen; want, hoe hoog men ook tegen woordig het onderwys zonder godsdienst doe gelden, zy zyn doorgaens zeer wel geleerd, de hedendaegsehe helden onzer assisenhoven!.... Neen, verre zy van ons beroemde schelmen tot den heldenrang te willen verheffen. Maer wy hebben ons herinnerd dat eens onze Vlaenderen getroffen lagen met eene plaeg welke dezelve, en meest nog het platte land onzeggelykconheilen heeft berokkend: de lccg- loopcry, de bedelary, de vagabondagie. Is er iemand die deze plaeg in al hare afschuwelykhcid verpersoon- lykt, die ze daerslell met gansch haren noodlotligen aenhang van slechte zeden en schelmstukken het is wel Jan de Lichte, het is wel zyne bende. Onder dit opzicht beschouwd verliest even gauw onze slordige held zyncn rang van held, ofwel, het zou moeten zyn dat de lezer er niet al te nauw op zag, aldus be schouwd wordt ons verhael noodzakelyk ryk aen treilende zedelessen; terwyl, van den anderen kant, na de lezer ecu slaelken onder 't oog zal hebben ge had van het kwaed dal de lcegloopery over een land kan halen, hy ook een dankvol herdenken zal vvyden aen den man die zoo veel heeft gedaen 0111 diezelfde plaeg te bevechten en derzelvcr ongelukkige slagt- oirers tot het goede terug te brengenwy bedoelen nog eens onzen edelen stadsgenoot Philip Vilain X11II. Zy in 'l voorbygaen gezegd dat dees ons verhael geen roman is, het is te zeggen, dal de knoop ervan op geen hoegenoemde vryagie zich gaet inwikkelen of ontbinden. Op slyk en modder groeide nooit de zuivere Heidebloem; op dampend menschenbloed pak ten nooit de teedere frissche kleuren van Iris. Jan de Lichte, van in kapittel VI heeft reeds bekend dat er haest, in de bende, meer vrouwvolk ging zyn dan mansvolk: men rade de rest. Eens misschien zullen wy bescheiden een hoeksken oplichten van den sluier. Maer de lezer weze gerust: het zal slechts een hoeksken zyn, voorzichtig en zeer bescheiden opgelicht.... En nu, in afwachting dat wy den schelm ergens terugvinden aen het hcrinrichten zyner verbrokkeldo bchdë verhalen wy terloops hetgeen ons menige ouderling heeft vcrhaell en dal voorgevallen is te Aelst gedurende de veertien dagen die volgden op hel ontvluchten van Jan uit zynen toren. Sedert nieuwjaerdag sprak men buitengewoon veel van ruzie in de kroegen binnen en rond de stad. Die geschillen ontstonden meest tusschen onbekende zwervers, wanlappers, kwakzalvers, bedelacrs en de soldaten van het garnizoen. Iets wat éenieder ver- baesde was dat byna telkens de uitdaging kwam van den kant van 'l vreemde grauw. Op drykoningen, hel was reeds laet in den avond, want sedert meer dan een uer waren dc stads poorten gesloten hadden zich eenige soldaten opgehouden in een drinkhuis builen de brusselsche- poort. Dien avond werd daer schrikkertyk gevochten. Slen was om hulp gaen roepen by de stadswacht en toen deze ter plaets was gesneld waren al de vechters verdwenen, uitgenomen eene, een ruiter van het regiment RoussÜlon: hy lag op den bezwalklen en bebloeden vloer der kroeg te zieltogen met een broodmes in de borst, lly was ook zynen sabel kwyt.... Ondervraegd ofliy wist wie hem had geslo ken, antwoordde hy voor zooveel hy nog spreken kon, dat hy zynen acnvaller niet kende, maer dat het hem scheen of die kerel sprak niet met zyne natuerlykc slem, en dat die gemaekle stem, op T óogenblik dat de slag werd loegebragt, hem in 'l oor had gebromd dees enkel woordOp afrekening!... 't Was al wal hy wist te zeggen. 's Anderendaegs werd er in de stad veel van het voorval gesproken. De burgers ken den den gewonden soldaetniel byzonderlyk;alleenlyk vernam men dal die zelfde soidael,dien zelfden avond, in de kroeg, publiek zich had beroemd van Jan de Lichte op zyn kot, in hél aenzicht te hebben gesla gen.... De burgerlyke en militaire overheden bevolen eene algemcene kfopjachl binnen en buiten de muren. Men vond niemand, ten zy, in het huis, waer Jan dc Lichte, den avond zyner ontvluchting was binnengetrokken, Maendag zyn te Cartliagena 21 oproerlin gen gedeserteert cn naer liet republikeinschc kamp overgeloopen. Dynsdag heeft zich nog een zeeman by deze laetste gevoegd. Generael Geballos heeft heden eene verster king van 400 carabinneros en eenige ruiters ontvangen. De linien der belegeraers strekken zicli in de richting van Herreria uit, en voor komen op dezewyzc eiken inval van wege de oproerlingen. Men meldt uit Pertus, dat in den namid dag van 6 october, 1,200 Carlisten Junquiera hebben ingesloten. Zyeischten eene belasting. Er zyn schoten gcwisselt en de gemeenschap is onderbroken. Gisteren zyn te la Palma, 250 ruiters en een aental officiers van verschillende korpsen aengekomen. De verslerkingswerken van den berg Boldau, worden door de belegeraers on der het besluer van officiers der genie en der artillerie voortgezet. De Gaceta meldt dat generael Calatrava, te Soleras in Catalonië eene carlistische bende heeft ingehaeld en na ze hare standplaetsen te hebben doen verlaten in wanorde heeft ver dreven. De vader van don Carlos is met Sabails in Spanje teruggekeerd en men zegt dat hy is ge komen om het geschil te vereffenen, hetwelk er tusschen don Alfonso en Sabails is ontstaen. Brigadier Reyes zet hen ieverig achterna. De burgerlyke wacht van Ternel, heeft in eene herberg te Valenzuela, 4,000 kardoezen in beslag genomen. De vaertuigen der oproerlingen zyn Aguilas voorby gevaren. Cartliagena wordt allengs nauwer ingesloten en de insluitingslinien strekken zich reeds tot llereriasuit. De Carlisten zyn er niet in gelukt, om tc Jun quiera binnen tc dringen en zyn afgetrokken. Aen weerskanten zyn er eenige dooden en ge kwetsten. De vrywilligers van Froga hebben eene bende van 400 tot 500 Carlisten op de vlucht geslagen; zy hebben hen belet de Store over te trekken en bunne booten verbrand. De militie van Almaden heeft andcrmael de bende van Talaran verslagen. Zy werd uit Charlin verdreven en moest op Agudo aftrek ken. Versterkingen, die door lief gouvernement gezpnden worden, komen voortdurend voor Cartliagena aen. De lyncn der belegeraers strekken zich nu tot aen Herria uit. een stokouden man en een jongen van dertien a veertien jaer oud; maer de gryzaerd was stom en doof en gcbrckkelyk, en de jongen half onnoozelmen liet ze beiden loopen.... Alsof dc ruziemakers der kroegen de bevolen klop^ jacht voor eene uildaging hadden aenzien, en dezelve wilden beantwoorden, vond men, geen vier en-twintig uren nadien, onder de forten, niet verre van de Genl- schepoorl, een der knechten van den beul, ball'naekt en zoo deerlyk geslagen cn mishandeld, dat hem het bloed uit mond en neuze stroomde.Deze ook werd on^ dervraegd. Al wat hy wist te zeggen was dat, terwyl men hem zoo onmenschelyk lag aen 'tmartelen, er ie mand by stond die gedurig spotte en hem vroeg: ï/ewcl schoone jongen, lioe smackt dc maellydhoe smacht ze?,.-. E11 de beulsknecht had zich het woord herinnerd dat hy Jan de Lichte, na zyne gceseling,op hel schavot had loegestuerd cn hy twyfeldc geenszins of hy kwam dc hem beloofde w ederwraek te ondergaen. Twyfelde de beulsknecht geenszins, Jaek Steven was er volstrekt van overtuigd, want hy ook kwam een aerdig bezoek te ontvangen. Den goeden man had men schandig en voor altyd van zyn cipierschap afgezet,en,niet wetende waer henen, was hy in éenen loop gevl'ugl naer het Sterreken, waer hy Jan Dc Lichte luidkeels zat te verwenschen en zyne furie in drank le koelen... Hy zat er geen uer of er kwam een nieuwe gast binnen, die, zonder meer beslag, ging plaets ne men aen de zyde van den wanhopigen Steven. Steven herkende hem: hy was een arme kroeghouder van erger.s op de Werf. Cipier,sprak deze,ik heb uw ongeluk vernomen; doch troost u, gy hebt vrienden in de wereld. Ik ben hier gezonden oin u le zeggen dal gy ten myoent moogt komen inwonen: kost en onderhoud zyn belacld voor een jaer, en niets zal u ontbreken. Wie heelt u gezonden, wie heeft dat bctacld, wie zyn die vrienden? Komacn, cipier, kom kennis maken met uw nieuw logist. Wat gaet er hier om? brabbcldo Jack... Nu, om 't even Hy volgde den kroeghouder cn, arm aen arm» trok* ken beiden Werfwaerls op. 's Anderendaegs 's morgens, zeer vroeg, was dc kroeg op deWeri'vol vnerlkapocncn.Er werd in 'tlang en in 't breed verteld hoe, huiten de Hrusselsche poort, den zelfden nacht, een ruiter van Roussillon was vermoord geworden, en hoe de ruiter had ge zegd dat degene, die hem had vermoord, gezegd had dat het op fil'rckcning was....

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1