Ons St-Lievenspensionnaet komt zyn \erloopon schooljaer te sluiten met een nieuw succès. Wy heb ben reeds aengekondigd dat zestien leerlingen der 2,le klas op zeer voldoende vvyze hun cxaem hadden afgelegd van landmeter. Dry leerlingen der hoogste klas, meer hebben er zich niet voorgedragen, komen op even voldoende vvyze hun cxaem van intrede af te leggen voor de school der Genie en Mynen te Leuven en te Luik: M. Ad. Thys van Ollogne-sur-Pierre voor Luik en MM. J. Van de Kecre, van Aeltre, en H. Gail- let, van Verviers, voor Leuven. Wy denken onze lezers vooral de gone van den buiten en de koopmans en liefhebbers van schoon hoornvee en vette weibeesten aengenaem te zyn met hun te doen kennen dat hol maendag 27 October te Denderleeuw de groote jaermarkt en kampstryd voor vette weibeesten is. Ter dezer gelegenheid zullen er als na gewoonte premiën uitgereikt worden. Indien liet weder gunstig is zal hel er aen geen volk ontbre ken daer de groote jaermafkt van leste maendag van October te Denderleeuw als de laetste kermisdag van het jaer in deze streek aenzien wordt en de Fanfaron- Maetsehappy dier gemeente nooit nalaet,dezelve door hare lustige loonen op te luisteren. De heer C. Wurth, subslituct van den procureur des konings le Dendermonde, is benoemd in dezelfde hoedanigheid by de reglbank te brugge, en wordt vervangen door den heer J. Van Werveke, advokaet te Gent. Er zyn op dit oogenblik spacnsche geldstukken in omloop, welke de grootte hebben, en er byna uit zien als onze stukken van 1 fr.; doch slechts eene weerde hebben van 40 centimen. Deze muntstukken dragen de beeldlenis van Isabella II. Te rekenen van den 20 October, zal de Nationale Bank, te Brussel, en hare agentschappen der provin cie, de coupons van intrest, vervallende den 1 novem ber 1873, der belgische leeningen 3 t. h., 4 t. h. en 4 i/2 l. h., uitbetalen. Een besluit van den minister van openbare werken; gedagleekend 8 oclobcr, meldt, dal de duer derwel- tigheid van de socieieitbillellcn (van gaen en keeren) gelyk gemaekl wordt aon dengenen der gewone cou pons van gaen en keeren. Men zegt, dat de heer minister des openbare wer ken bevel gegeven hoeft aen al de postkantoren de correspondcntiekaerten nacr het depot weder te zen den, die zy bezitten. Zy zullen vervangen worden door andere van betere hoedanigheid. Men verzekert, dat de minister van financiën, door een nieuwen omzendbrief heelt kenbaet'gemaekt aen do bestuerders der belastingen, dal het zyn ver langen is, den toestand dor lagere bedienden zyner administratie to verbeteren. Wy juichen zooveel le meer deze uitmuntende gedachte toe, daer tot hier toe, de verbetering van het traktement der lage be dienden regelmatig begonnen is met de hooge be dienden. De kleine bedienden leefden van den over schot...., wanneer er wel een overschot was. Gedurende de maond september zyn er 6,289 brieven in de scheurmand geworpen ter oorzack van gebrckkelyk opschrift, van dit getal zyn er 4,525 naer hunne beslemming, of aen de sehryvers, na hunne opening, weergezonden; 1,764 zyn by het bestuer ge bleven. Verleden zaterdag was hel den 23" verjaerdag van het overlyden der eerste koningin van België, Louisa-Maria van Orleans, dochter van Lodewyk- Philip, koning van Frankryk en echtgenote van koning Leopold I, welke in den ouderdom van 38 jaren le Oostende overleed. Er is een lykdieust volgens jaerlyksche- gewoonte in de O.-L.-Vrouwckerk te Laken gecelebreerd. Eene groote volksmenigte woonde de plegtighcid by, doch men bemerkte met verwondering, dat voor de eerste mael sedert het afsterven der koningin, niemand der koninklyke familie by deze kerkelyke plegtighcid tegenwoordig was. Verleden zondag morgend heeft- do pryskamp voor den eereprys der nationale schyfschieting te Brussel plaets gehad. Deze eereprys is gewonnen door M. Gérard, jager-éclaireur te Luik, welke in 2 seriën 56 punten heeft gemaekt, hy heelt 10 kogels verschoten en elk dezer kogels bereikte de schyf. De eerëprys bcstaet in een zilveren beker, ter weerde van 5,000 fr. en 4 zilveren couverten. Zaterdag laelst heeft men in het huis van den senaleur Du Bus de Gisiguies te Brussel eene belang- ryke diefstal ontdekt. M. Du Bus kwam terug van eene reis, welke eenigc maenden geduerd had, en bevond lange afwezigheid, gy my beiden om den hals gingt vliegen.... Schelm, riep 't Jeef, van waerkomt gy? Vader, gy komt hel even te zeggenik kom van Aelst, van 't schavot.... Z'hebben u verbannen: hoe zyt gy hier in de streek? Z'hebben u verbannen, vader; z'hebben u ver bannen, moeder; z'hebben geheel de familie verban nen, en geheel de familie is in de streek.... Ware het geen schande geweest voor u, vader en moeder, geen schande voor de familie dat ik my, als een lammegoedzak, gedwee over do grenzen liet leiden? Men had het u verweten, u, en gansch de familie, zoolang er Schepper's en De Lichte'n zullen be- staen.... En wat komt gy hier doen? Vader, ge zyt al te haeslig; ge wilt het al welen in eenen keer.... De onbeschaemde dryft den spot met ons, kreet de getergde 't Jeef:.... wat houdt my tegen dat ik u.... De onbeschaemde had het lanteernken aen den wand gehangen en zich zeiven neergezel op het pik- kelstoellje. Ik vraeg u voor de laetste mèel, brulde '1 Jeef, ik vraeg u, brigand, wat gy hier komt doen Ik ben hier gekomen, antwoordde de-brigand zeer kalm, ik ben hier gekomen, vader, om u te zeg gen, ten eerste, dal gy zoo luide niet mogt roepen.... De wanden van dees leemen nest zyn dik als een papierken, en gy kunt er geen woord'spreken of men hoort het een half uer ver.... Ten tweede? Ten tweede, dat, ingezien hel nest niet veilig is, gy het moet verlaten om elders te gaen wonen; elders in een huis met bescheiden dikke muren, vooral voorzien van cenenveiligenen ruimen onderaerdsehen kelder, waer alle gesprek en beweging geheim blyven en doof als in een graf.... Ten derde? Dat gy ons oude kluis, de herberg van bazin Beth, zult heropbouwen 't Jeef aenzag zynen zoon Hy is zinneloos! kermd&de verblufte man: wal gaet er nog gebeuren Er gaet gebeuren, antwoordde Jan, dat de kluis zal hcropryzon uit hare puincn en dat baes 't Jeef de hand aen 't werk gaet slaen, niet later dan morgen vroeg!.... Voorwaer, voorwaer (jankte Beth, de arme jongen is zinneloos geworden (Wordt voortgezet). by zyne terugkomst, dat hy hel slagtoffer van een diefstal was. Het meubel waerin hy den sleutel zyner geldkas had gesloten, was met eene byl aen stukken gekapt; het geldkoiïer was geopend en de juweelen en weerden, welke er zich in bevonden, waren ver dwenen. Het schynldat de diefstal is gepleegd door persoonen, welke zeer goed met het huis bekend waren; zy hebben zich ook niet gehaest en moesten wel verzekerd zyn geweest met verontrust te wor den, want men heeft bevonden, dat zy, alvorens te vertrekken, verscheidene flesschen Champagnewyn hebben ledig gemaekt en een aental der fynste siga ren van den senateurhebben gerookt. Het parket heeft zich gisteren ter plaelse begeven en is met een on derzoek begonnen. Voor eenige dagen kwam oen heer van Charleroi le Brussel aen. Er viel een fyne regen en|daerhy geen regenschorm had, bood eene damo, welke nevens hem stapte, hem zeer vriendelyk een plaetsje onder den hare aen, hetwelk hy onmiddelyk aennam. 0|>de Muntplaets gekomen, verliet hy, onder veel dankbe tuigingen, de zoo vriendelyke dame en trad in het Café des mille colonnesdoch na eene korte poos ont dekte hy dat de slimme dame hem zyne horlogie en ketting had ontfutseld, evenals een juweel en met brillonten omzetten manchetloknoop. De burgemeester van Sl-Jans-Molcnbcok by Brussel, heeft van wegc do burgerlyke lyst, eene som van 150 fr. ontvangen, om aen J. B. Deroeck over handigd te worden, wiens zevende zoon men ten doop heeft gebragt en die de namen van Leopold-Maria- Amelia heeft ontvangen. Do koning heefter in toege stemd peter van dit zevende kind te zyn, wiens zes broeders nog allen leven. Mej. Brynaort heeft als meter hel kind over de vont gehouden; de burgemees ter der gemeente was de plaatsvervangende peter. Verleden zaterdag nacht heeft er op het kasteel van M. C. D..., le Itlerbcek (Brussel), een diefstal met brack plaets gehad. Na pogingen te hebben aengewend om langs de groote deur binnen te komen; hebben de dieven eene ruil uit de keukendeur verbryzeld, op welke deur langs de binnenzyde don sleutel stak, en zyn èr alzoo in gelukt in don kelder le geraken, waer zy twee tlesschen bier, eene flesch bordeaux en eene llesch champagnewyn hebben gedronken. Zy hebben daerna verscheidene deuren opengebroken en eene geheime kas ontdekt, welke alleen door de eigenaers was gekend, en waeruit zy speceryen en linnen heb ben genomen. In de beneden verdieping hobben zy meubels open gebroken en 10 couverten in Huolz", geleekend D. I., medegenomen, benevens 12 koffielepels, een soeple pel, lynwaed en twee stores, welke zy van de vensters hebben gelrokken, wacrna zy met hunnen buit zyn vertrokken. De knecht, wplke gewoonlyk op het kasteel slaept, had verlof voor dien nacht te mogen uitgaen en was onvoorzichtig gonoeg geweest, van in het dorp te vertellen, dal het kasteel dien nacht zonder bewaker zou zyn. In zyn laetste verhoor heeft het verbrekingshof, tweede Kamer, onder het voorzitterschap van M. De Longé, eene uitspraok gedaen diede stedelyke bestu ren aenbelangl. Het heeft besloten dat hel den ge meenteraden toekwam, de noodige maetregelcn te nemen, tot het onderhoud der gaenpaden, en dit on derhoud ten laste der aen de slraelpalende eigenaers le leggen; bygevolg, heeft het eene uitspraek van de korrektionneole reglbank van Brugge verbroken, welk eene uitspraek der reglbank "van enkele politie van Oostende bevestigende, had gevyeigerd, als onwettig zynde, de schikking uit te voeren van een artikel des rcglemcnts, van laelstgenoemdestad, diehei bedoelde onderhoud aen de eigenaers oplegt. Dit besluit, uitgesproken op verslag van den raeds- lieer Til lier, en op gelykvormige besluiten van den advokaet-gencrael Mesdach de ter Kiele, verzendt liet reglsgetling naer de reglbank van Yperen. In de bespreking der in Gent hcerschende ziek ten, welke plaets heeft gehad in het geneeskundig genootschap, heeft Dl' Stockman belangrykc medc- deelingen gedaen over eene der oorzaken van vele gevallen van kinderziekte. Hy heeft vooral op hel gevaer gewezen van het gebruik der zoogenoemde windolie of nachtrust. Deze drank, die ook anyssirop wordt genoemd, beval opium, die op de gezondheid, vooral van kleine wezens, zeer nadeelig werken kan. Hoevele kinderen sterven niet ten gevolge der uit werksels van windolie. De onverstandige moeders geven dien drank aen hunne kinderen om ze te doen slapen, en zonder het te welen of te willen, dooden zy hen! De heer Stockman heeft hevig en wel verdiend de apothekers gelaekt, die de zoogenoemde windolie zonder receptverkoopen. Hyvergeleek dewiDzuchtige apothekers aen de kruideniers of kleurverkoopers, die arsenic by den kilo mogen verkoopen. Het is vooral als de kinderen tanden krygen, dat zekere vrouwen hun windolie le drinken geven, welnu, ge durende hel lydperk dat zy tanden krygen, zyn de kinderen wezenlyk ziek; het bloed wordt naluerlyk naer het hoofd gedreven, en door klutsen en wiegen tracht men hen ledoen inslapen; als men -het kind daerby windolie ingeeft, dan stelt men het bloot aen gevaerlyke opdrongen naer de hersens. Men begrypt hoevele kinderen sterven ten gevolge van het toedie nen van opium. Wy hopen dat de huismoeders voorzichtiger zullen worden en hare toevlugt niet meer zullen nemen tot de windolie om hunne kinders in't slaep le krygen. Het is ongelooflyk wat groot gebruik er van de anys- siroop wordt gemaekt, vooral in de werkende klas. 's Avonds ziet men de winkels der apothekers vol slaen met vrouwen en kinders die de windolie komen koopen. Een apotheker dezer stad zegde onlangs, dat hy eiken avond eenen gcheelen flacon van die sirop verkocht. Hoeveel kinders zou die apotheker reeds hebben helpen dooden. De Borgerhoutcnaren onder Antwerpen zyn slimme gasten, opdat hunne gemeente druk zou be zocht worden en de herbergiers, en de kompagnic van den tramway goede zaken zouden maken, doen zy het spooken. Dat het middel volkomen gelukt, daee valt niet aen te twyfelen. Buizende en auizende nieuwsgierigen begeven zich alle avonden naer Borgerhout, om het zoogezegde spook te zien, en dan wordt er eene maï solie pint gedronken, tot groot profyl van degenen welke de krak van hel spook exploiteren. Ziehier wat de oude wyven, alsook de straelben gels en de bewoners van den Stecnen-Molcn, le Bor- gcrhoul, over het spook vertellen Alle avonden, tusschen 10 en 11 uren, vertoont zich-op de versterkingswerken, tusschen de Schyn- en Deurnepoorten, eene in 't zwart gekleede dame van meer dan twee meiers lengte, draegsler van een dievenlanteern. Zy wandelt langzaem over de vestingbergen, en roept luidt de volgende woordenIk vraeg mynen arm terug. Vier dagen geleden, zou het spook de schildwacht aen den pocierloren aldaer vastgegrepen en den berg afgeduwd hebben, zynen rantsel en zelfs hel schild wachthuisje hem achterna werpende; toen de wacht kwam om den soldaet af te lossen, vond men hem, in een bedenkelyken toestand, aen den voet van den berg liggen. Een ander soldaet zou op het spook geschoten hebben, waerna het onraiddellyk in eene zwarte kat veranderd is. Eergisteren zou het spook zich in een jongsken vertoond hebben en dit zou aen een soldaet een rolleken tabak hebben aengeboden, doch toen hy er een stuk van in den mond stak, veranderde het in eene ontelbare menigte insokten, zooals meikevers, bicn, wespen enz. En zoo worden er honderd ver schillende feiten verteld. Kleingeestige menschen veronderstellen, dat het spook niemand anders is dan de ongelukkige, welke eenige weken geleden, op den yzeren weg aldaer overreden is; de man zal weerkomen, zegt men, zoo lang men hem zynen arm, welke afgereden is, niet terug geeft. De soldalen gelooven ook aen het spook; het zyn de schildwachten welke het feit het meest ruchtbaer maken; als men hun moet gelooven^ wandelt het spook den ganschcn nacht op de vestingwal, ofschoon de menschen welke er naby wonen, het nog.nooit gezien hebben. Menschen met gezond verstand beweeren, dat het spook niemand anders is dan een poetsenmaker, woonachtig aon don Steenen-Molen, welke alle avon den den mantel van zyn vrouw op eenen stok hangt, twee meters lang, en er de versterkingswerken meé rondwandelt, om de schildwachten schrik aen to jagen. Deze uitleggingen zullen waerschyrilyk niet belet ten dat er zich heden avond weër talryke menschen naer Borgorhoul zullen begeven, inde hoop van het spook eens te zien. Mev. Rose, geboren Dubois, van Namen, heeft woensdag haren achtsten zoon ter wereld gebragt. De koning heeft erin toegestemd de peter van dit kind te zyn en den burgemeester van Namen gelast, hem by de doopplechtigheid le vervangen. De meter was Mev. Anciaux de Pierpont. De koning heeft aen de familie 150 fr. ten geschenke gezonden. Hel schynt dat de bestuerders der koolmynen van Charleroi, moer de uildelvingtrachten le vermin deren dan wel te vermeerderen, om alzoo de voor handen zynde stocks niet te vergrooten; welke onge- twyfeld eene zekere prysdaling zou teweeg brengen. Hetgene deze inliglingen nog verder bevestigt, is, dat men volstrekt weigert de steenbakkers in de koolmy nen toe te laten, welke gedurende het zomersaizoen, de mynen hadden verlaten, om in Frankryk ofDuitsch- land een hooger loon le gaen verdienen. Verleden maendag hebben behendige dieven, gedurende de verkooping van gracn, op de bèurs van Luik, aen een koopman dezer stad, een portefeuille mot twee biljetten van 1000 en een van 500 front vreemd. De politie doet alle mogelyke pogingen", ten einde den dader van den diefstal te ontdekken. Er blykt uit een berigl, afgekondigd door den minister der volksplantingen van het koninkryk der Nederlanden, dat mot den 1 january 1874 de verschil lende koopwaren, in de Nederlandsche Indiën, niet meer aen de betaling van het dilïercntiëcl regl zullen onderworpen zyn. Na dezen tyd zullen deze koopwaren in de Neder landsche Indien aenvaerd worden zonder dal de invoerders zullen verplicht zyn te bewyzen, dat zy in Nederland vervaerdigd zyn. De franscke maelschappy van den Noorderspoor weg houdt zich yvcrig onledig met "hel leggen van den spoorweg van Kameryk nacr de Belgische grens, zoo ongeduldig verwacht door de bevolking der placlsen, die 'hy bedienen zal. Er is een komeet in aentocht. Do sterrekundi- gen hebben eene merkweerdige komeet ontdekt, die met den telescoop gezien, zeer vorgroot en eiken nacht meer tot de aerdbewooners nadeel. Haersteerl ontwikkelt zich in evenredigheid, by de beroemste kometen onbekend. Weldra zal men haer met het bloote oog kunnen zien. In een tydschrift vinden wy het volgende voor schrift om porcelein te hechten. Op gevaer af om iets te herhalen, dat den lezer reeds bekend is, deelen wy het voorschrift hier mede. Men neme een zeer dikke oplossing van Arabischen gom in water, en roert dacrin een weinig plaester, zooveel, totdat dit mengsel eene zekere vastheid verkregen heeft. Men brengt van dit mengsel dan door middel van een pen seel een weinig op de gebroken randen van de porse leinen stukken, en hecht ze aeneen. In dry dagen is de kit bard. Verleden zaterdag ging een zeer netjes gekleed heerschap door de rue de Provctice, te Parys, en scheen zieh fel te vermaken met het gebabbel van eenen pape- gaei, welke op zynen schouder zat. Toen deze heer echter eensklaps een hard woord uitsprak, vloog de gevleugelde prater in volle vlugt eene karnpr binnen, waervan de vensters open ston den. Zyn meester bood zich seffens in dit huis aen en deed zich by de bewooners van het appartement bin nen brengen, waerin de papegaei was gevlugl. 0 mynheer! riep hy uit, zie toch toe dat uwe dienstboden niet pogen myn vogel le vangen; hy zou hun de oogen uit den kop halen en groote schade aen- riglen. Lael my in do kamer gaen waer hy zich be vindt, ik zal hom aenstonds by do veêren hebben. Men haestle zich om dien wcnsch te bevredigen en de papegaeibaes werd binnengebragt. Een uer nadien bespeurde men, dat eene kostbare juweeldoos, van de schouw der slaepkamer verdwe nen was. Zes stukken zilverwerk ontbraken aen de tafel der eetzael, welke gedekt stond, toen de onbe kende er binnen trad. Men zoekt vlytig dezen stoutmoedigen dief op, welke men hoopt, dat weldra door zyn gevleugelden medepliglige zal verraden worden. Hnmpen en Ongelukken. Zondag laelst in den voormiddag is alhier door eenen persoon die bezig was met visschon aen den dender ter plaets genaemd den Zwarten Hoek, het lyk opgevischl van een pas geboren kind van het vrouwe- lyk geslacht, gewikkeld in eenen slechten overlapten rok. Het parket van Dendermonde vergezeld van de wetsdoklors, des anderendaegs aengekomen, hebben bestatigd dat liet wichtje levendig ter wereld is ge komen en ten gevolge der slechte behandeling is bezweken. Hel onderzoek ter ontdekking der plichlige is tot hiertoe vruchteloos gebleven. Een bedroevend ongeluk is den 7 October in de suikerfabriek van Ordingcn (St-Truiden) voorgevallen. Twee werklieden waren bezig met het horstellen eencr buis, en de genaemde L. Genard, had de on- voorzichligheid eene vys to .ontschroeven, om het werk te bespoedigen. Onmiddelyk had er eene zoo groote gazontsnapping plaets, dat hy verstikt naer beneden in den put rolde. J)e andere werkman, een Luikenacr, L. Coeuc, mekauiekmaker, de onvoorzich tigheid bemerkt hebbende, had den tyd zich naer boven le spoeden. Aen moed ontbrak hel er niet, om den ongelukkige te redden; twee werklieden die dit wilden beproeven, werden insgelyks verstikt en vie len in denzelfden put. Het is maer nadat men de gaz had kunnen, laten ontsnappen, met het deksel van de gazklok te nemen, dat men de dry ongelukkigeu uit dien nelelingen toestand heeft kunnen redden» De eerste die men redde, Roubba, had slechts ligte kneuzingen bekomen en kwam weldra uit de bedwel ming in welke hy zich bevond. Do tweede die meil boven haelde,de ongelukkige Genard, scheen een lyk# doch hy bekwam nog, om des 's nachts, tusschen den 7 en 8, ten 4 ure 's morgends, te overlyden. Daerna werd L. Muls boven gehaeld:deze bleef wel eene halve uer buiten kennis, waerna hy een weinig lot zicli- zelve kwam; zyn toestand boezemt gegronde vrees in. Doktor Burv van St-Truiden, ter plaelse geroepen, heeft al de mogelyke verzorgingen toegediend. Woensdag avond, rond 5 ure, is een bedroevend ongeluk gebeurd aen het openbaer slagthuis, in de Hauwersslraet le Brugge, waeraen er tegenwoordig herstellingswerken worden uitgevoerd. Men was aen het dekken met pannen van een der slagtplaetsen; dry werklieden waren daeraen bezig; de genaemde Picter Vandenberglie, metser, oud 57 jaren, wonende in de Kamersstraet, gehuwd en vader van verscheidene kin deren, die 't onderste stond, is door 't breken van eene lat, van eene hoogte van omtrent 7 meiers ten gronde gevallen en op liet hoofd gestuikt. Deerlvk getvond opgenomen, werd hy de eerste zorgen toe gediend door den heelmeester Valcke en om zes ure nacr het Sl-Jans-hospilael overgebragt, alwaer hy een uer later, ten 7 ure, overleed. Twee jongelingen, 18 jaren oud, zyn dezer da gen te Boneffes (Luik) in de suikerralfinecrdery van M. Bovy, al spelende in den kokenden ketel gevallen. Zy werden er onmiddelyk uitgehaeld, doch hebben slechts nog omtrent een uer geleefd. HOPPEM ARKTEN ANTWERPEN, 13 October: De markt van dit ar tikel is deze week in betere neiging geweest, onder den invloed eener levendige vraeg die geheerscht heeft zoowel voor de konsumptie als voorden uitvoer. Er zyn aldus deze week verkocht verscheidene hon derden zakken nieuwe a'elslersche hop, beschikbacr en op levering in den loop dezer maend, in de pryzen van fr. 88 in toenemende ryzing tot fr. 92 per 50 kil. LONDEN, 9 oct. Sedert acht dagen zyn de zaken minder levendig geweest en de pryzen waren een weinig lager. Aldus behielden de Goldings, East-Kent en Mid-kent hunne pryzen, doch de tweede keus en al de soorten van Weald of Kent en Sussex worden 8 a 15 sh. lager bclaeld. SAEZ, Bohemen, 8 oct. Sedert acht dagen is de handel hier kalm, lor oorzako dat vele kooplieden en brouwers, die alhier komen om te koopen, terug keeren zonder afdoeningen te hebben gesloten, omdat zy de overhooge pryzen niet wilden betalen die men deze laetste dagen vroeg. Men belaell voor hop van Saaz gl. 180 a 175; Saez omstreken gl. 150 a 160; Saezdislrikt gl. 145 a 130; Auscha gl. 100 a 90, en Dauba gl. 75 a 80. LONDEN, 13 oct. Het artikel vond de vorige week meer aftrek; puike partyen zyn schaersch en vast in prys, terwyl middelsoorten tot lagere pryzen aenleiding tot kooplust gaven. Voor de konsumptie wordt nog zeer spaerzaem gekocht in afwachting van eene daling. Belangrijk bericht voor alle Maaglijders. Steenwijk (Prov. Over-IJssel). Den Heer Heinr. von Gimborn te Emmerik a. d. Rijn. Mijn Heer! De buitengewone werking, die Uw UnSverseel-Zut- verings-Zout op mijn langdurig maaglijden, als gebrek aan eetlust, verbonden met slechte spijsverteering en maag- persingen, uitgeoefend heeft, noopt mij U mijnen hartclijken dankte betuigen en alle lijders aan maagkwalen den welgemeen- don goeden raad te geven, zich van dit eenvoudig en goedkoop huismiddel te bedienen. Daar ik mij onlangs hier ter stede als APOTHEKER gevestigd heb, zoo verzoek ik U, mij ten spoe digste eene kwantiteit \an Uw zout zoowel in i/i, 1/2 als ook in 1 pakjes le willen zenden. Met achting UEd. Dw.'Dicnaar G. van Urk, Apotheker. Dit alleen echte onvervalschte SJnïverseel-Xsai vo- i'ïjip;8-Zoï!tt, is allergunstigst bekend wegens zijne gene zende uitwerking bij alle Maagkwalen. Verkrijgbaar iri 1/4 pakjes a 10, in i/'a a 75 centim. en in 1/1 h fr. 1-40 te Aalst: P. G. Schai.tin, Apoth.; te Zele: H. Vei.ies, id.; te Dendermonde: L. Van der Spekten en F. Bhuylant-Van Aerde, id. Brochures over gebruiken getuigschriften gratis. Bij den aankoop van dit artikel wachte men zich voor scha delijke namaaksels en lette niet alleen op de prijzen maar, er ook bijzonder op, dat ieder pakje tot waarborg der echtheid de handtcekening draagt van Emmerik a. d. R. IS. von Gimborn, Apotheker en Fabrik. v. chem.-technische Praeparalen. LAEUWREN ZONDER VLEK. DE ZEGETEEKENEN VAN EEN WETENSCHAPPELYK WELSLAGEN. Wanneer de dwaling de begoocheling heeft van eeuwen lange overhand, is zy een onlzaggclyke tcgenparly zelfs voor de vastberadenstc en verliclitste kampioenen der hervormingen; en indien crooil eene dwaling bcstaen heeft, die moeite zou hebben om op te houden is hel gewis die van den ouden ge neeskundigen Sleur of Slender. Holloway heeft, door eene op rede steunende en ovcralleszegevierende Theorie, bevestigd door de duizende menschen, wier leven hy heeft behouden, miljoenen persoonen bekeerd, die doorgedrongen waren van de denkbeelden, van de oude mcdicale praktyk en hy heeft zulks gedaen door hun de groole eigenschappen le doen kennen, welke deze twee beroemde geneesmiddelen bezitten. Overal in Zuid-Amerika vervangen deze twee onfeilbare ge neesmiddelen al de andere. Eenige dagen geleden vroegen wy aen een welbekenden handelaer, die altyd eene hoeveelheid van beiden voorhanden heefl,voor het gebruik der huisgezinnen, welk onderscheid cr is tusschen de geneesmiddelen van Hol loway en die, welke gewoonlyk door de Faculteit worden voor geschreven cn hy antwoordde my, glimlagchend: Hel onder scheid is, dat de eerste de ziekte en de laelstc,den zieken ver nietigen. De waerheid ligt in dit spollend gezegde. Wy hebben het kwik. in schrikbarende dósisen toegediend, de meest bedroe vende gevolgen zien te weeg brengen, cn, daerentegen hebben wy door de uitwerking van de Pillen van Holloway, in gevallen van denzelfdon aerd, in tveinige dagen genezingen zien te weeg brengen, en wel zonder hel gestel in 't minst te krenken. Nogtans zyn wy geneigd te geiooven, dal de Zalf van Holloway tot dus verre, in dit land, van meer nut is geweest dan zyne Pillen. De uitwendige ziekten zyn, helaes! zeer algemeen in Zuid-Amerika; de roos, de melaetschheid en de uitslag van de huid van allen aerd hebben in alle gedeelten van het land do overhand en schynen zich, met eene builengewoone boosaar digheid aen de slachtoffers er van vast le klemmen. Maer geen uitwendige ziekte, welk de aerd cr ook van zy, geen open wond, noch eltergejwcl, waerdoor onze bevolkingen gelcistcrt worden, kunnen de ontsteking tegenwerkende eigen schap, welke deze Zalf bevat, weerstaen. Zy doet, door opslor ping en uitwaseming, de plaelsolyke koortsen verdwynen, vcr- dryi'l de koortsachtige stof, die in de huid en de klieren aenwe- zig is, en, binnen een byna ongelooflyk korten tyd, vernietigd zy al de sporen der ziekte. De gencesheeren, diede uilwerkingen er van hebben gade geshigi in dcrgelyke ziekten, die de welverdiende straf schy nen te zyn derzinnelyke vermaken, zeggen, dal. men alle ver trouwen mag stellen in die Zalf, en wel in dc ergste gevallen, dan zelfs wanneer liet overdreven gebruik der minerale medi- cynen alle hoop schynt te hobben vernietigd. Inderdaed, om 't even waer de koortsachtige stof zich bevindt, of waerzy ook moge hebhc doorgedrongen door de opslorpsorganen, zal deze heilzame, en de verrotting tegenwerkende Zalf binnen dringen. Wy weten ook, dat zy met een verrassend goed gevolg aenge wend is geworden in gevallen van aenbeijen, die sedert ver-

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 2