N° 154. Zondag 14 December 1873. 3,le Jaergang. WEKELYKSCH MEUWSBLAD. UT Berigt. De Bende van Jan deLichte.(I) Aelst, 15 December. Buitenïandsch Nieuws. Gazette van Aelst Hot Bureel van liet l>lötl 1» gevestigd In de Kapellestrnet 11, wuer alle brieven, geldon, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprye 25 fr. »s Jaers, vooraf belaelbaer. Voor den bulten kan men Inacliryven in al do postlutntooren, en voor «Ie lnndelykt» gemeenten by de briefdragers. Wie van heden een abonnement neemt op de GAZETTE VAN AELST, voor 1874, zai het blad GRATIS ont vangen tot Nieuwjaer aenstaende. FRAAKRVK. De kommissie der dertig, welker samenstel ling zooveel moeite heeft gekost, zal niet in eens met eene grondwet voor den dag komen, maèr de meerderheid der kommissie zal achtereen volgens afzonderlyke organieke wetten voorstel len, welke levens voor eene konservatieve repu bliek met eenen president voor een zekeren tyd ot voor het leven, en ook voor eene grond wet tel yke en erfbare monarchie kunnen dienen. Er zouden vyf wetten moeten gestemd wor den, namelyk: 1° Wet op de attributen van het hoofd der uitvoerende m&gt, betrekkelyk de tus- schenkomst van den president der republiek in de debatten der Nationale Vergadering; 2e Wet voor de tweede Kamer; 3e Wet voor de eerste Kamer; 4e Municipale wet; oc Kieswet. Deze inlichtingen, welke wy aen den Temps ontleenen, verdienen bevestiging, zoodat wy ze dan ook slechts onder alle voorbehouding meêdeelen. De krygsraed van Trianon^heeft uitspraek gedaen. Maerschalk Bazaine is op al de door het hof gestelde kwestien schuldig verklaerd en met algemeene stemmen tot de doodstraf en de degradatie veroordeeld. Dit vonnis zal een onmeetlyken indruk ver oorzaken. Ongetwyfeld zal het niet in al zyne strengheid worden uitgevoerd, want onmid- dellyk 11a de uitspraek van het vonnis, hebben al de regters eene genadevraeg geteekend, welke door den hertog van Aumale zelve aen den president der republiek is overhandigd. Wat er ook gebeure, in alle geval is de' eer van den krygsman voor altoos geschonden; zyn tot nu toe onbevlekte naem zal in de ge schiedenis gebrandmerkt blyven, als die van eenen verrader des vaderlands. Het is thans 58 jaren geleden dat maerschalk Ney, prins van Elchingen en hertog van Mos- kowa, insgelyks ter dood veroordeeld werd, om den degen, welke hem in 1814 door Lode- wyk XVIII was toevertrouwd, tegen dien vorst te hebben gebruikt. Den 7 december 1815 viel hy onder de kogels der soldaten, welkeiï hy had toegeroepen: Soldaten, schiet op my. TWEEDE DEEL. V. Kapitein tegen Kapitein. (54* YEUVOLG.) Do lezer heeft geraden wie degene was dien Lieven en Arjaen den wael heetten, en dien Jan be Lichte Uyvara ie vermoorden. Hy had geenszins vergelen, Jan, wat Naos Jobbeis hem op zynen toren was komen melden, te weten dat hy, Jan, eenen mededinger had opTiet kapiteinschap. Dien mededinger had hy gezworen uit de voeten Ic helpen, vooraleer hy voor goed zyne werkingen ging hernemen; die onderkruiper zou wyken of hy was een doode man. Jan De Lichte wilde zyne bende gaef en geheel, en niemand in den weg. Den dag na de terugkomst by de familie had hy zich op reis begeven schier zonder bepaelde richting. Maer de wael was de Bohemers komen bezoeken en had beproefd dezelve tol zich over te halen, en hel was daer dat Jan de eerste stellige inlichtingen ont ving. De bohemers wisten den mededinger zeer. wel af te schilderen en nagenoeg aen te wyzen waer hy zat. Jan ontmoette hem in d'omstreek van Ronse. Om volstrekt zeker Ic zyn dat het wel de wael was dien hy voor handen had, had hy hem aengesproken en zich zeiven uitgegeven voor. eenen deserteur van 'l leger, nagezet door maréchaussée en ontbloot van alle middelen van bestaen. Daerop had de waelver leid door het dapper voorkomen van den jongen deserteur, hem aenstonds voorgesteld in zyne bende te treden, hem belovende goed leven en volle veilig heid. Jan antwoordde dal hy zich zou bepeiuzen. Macr hy had gevonden wien hy zocht, en, van dat oogenblik verloor hy den wael uit hel oog niet meer. Deze liep altyd vergezeld vau dry vier makkers. Dat wist Jan, en had zich doen volgen van Lieven Faviel en Adriaen Vagenende, twee goè die er min stens vier weerd waren. Doch hunne tack bepaelde zich enkel by dees: waken met hunnen kapitein om alle verrassing of (1) Eigendom dor Gazette van Aelst. In sommige fransche bladen wordt thans aengedrongen, om M. Gambetta en de andere kopstukken van den 4 september, in beschul diging te stellen. M. Gambetta zelve ziet met eene zekerë onrust de beraedslaging te gemoet van het verslag, betrekkelyk de daden van het gouvernement der Nationale Vergadering; vree- zende, dat'er voor hem en zyne byzonderste kollegas," noodlottige gevolgen zouden kunnen ontstaen, is hy sedert eenige dagen geheel en gansch, met het gereed maken zyner verdedi ging bezig. M. Thiers scfaynt weinig geneigd te zyn, om zich met die zaek te bemoeien. Eerje depeche, dynsdag morgend uit Ber- lyn te Parys aengebragL, zegt, dat de toestand van keizer Wilhelm, in de laelste 48 uren mer- kelyk erger was geworden, en dal men slechts nog weinig hoop had hem te redden. Wy deelen dit nieuws onder alle voorbehouding meê. WU1T8CHLAAD. Naermate M. von Bismark er op acndringt, om de zoogezegde onlangs gestemde kerkelyke wetten, zoo vol partyhaet en zucht lot vervol gen, te doen uitvoeren, vindt hy meer en meer wederstand. I11 antwoord op zyne bedreiging, om MgrLedochowski, aertshisschop van Posen, van zynen bissehoppelyken zetel te dryven en in de gevangenis te werpen, heeft de katholieke bevolking van die provincie geantwoord, met de kandidatuer voor te dragen van den door- luchtigen kerkvoogd, in de kiezingen voor het duitsche parlement, welke op 11 january 1874 zyn bepaeld. Een duitsch blad beweert, dat M. von Bis- mark ei' aen denkt, om het groothertogdom Posen, Westfalen en de Rynprovincien in staet van beleg te stellen. Ook groeit de opgewon denheid der geesten meer en meer in Pruisen aen, en het zou wel kunnen gebeuren dat de prins-kanselier zich welhaest lusschen twee vuren zal .bevinden:'de socialisten en de kon- servalieven, welke laetsten lot het uiterste zul len worstelen legen de vervolging, waeraen zy gedurigzyn bloot gesteldDe godsdienstige stryd, zeer onvoórziglig door hel gouvernement tegen de katholieke prelaten ingespannen, begint zich reeds lot het protestantism uil te breiden. Tot nu toe heelt er nog niet een proteslantsch lee- raer geantwoord op het ultimatum van het mi nisterie, hetwelk lnin beveelt, zich aen de zoo gezegde kerkelyke.wetten te onderwerpen. ITALIË. Uit Rome wordt getelegrafeerd, dat er op 22 dezer, een konsistorie zal worden gehouden, voor het benoemen van kardinaelsen bisschop pen. Te dezer gelegenheid zou de Paus eene allokutie uitspreken. Men verzekert, dat Mgr Guibert de eenige fransche prelaet is, welke zal worden benoemd. verraed te voorkomen, en den wael van zyq onaf- scheidbaer gevolg af te zonderen. Zeer gemakkelyk had Jan, bygestaen door Lieven en Arjaen den concurrent met zyn gevolg kunnen overwinnen; meer dan eens vond hy gelegenheid 0111 hem in den strik le doen vallen; maer, met den wael alleen wilde hy te doen hebben, man tegen man, kapitein legen kapitein! Dal aenzag hy als een kapi tale zaek, als eene zaek wacr zyne eer van hoofdman op hel spel stond. En, weigerde hy allen bystand, nog veel min wilde hy dat iemand in de bende hem later kon verwyten dal listige strikken ol latte sluip moord hem van zynen vyand hadden ontmaekl. Op een eerlyken stryd zou bv hem. beroepen en daer zou hy overwinnen of sterven Zoo bestond Jan; en zoo had hy den wael gevolgd, dag en nacht, van dorp lot dorp, tol lusschen Gaster en Tieghem; en zoo, gelyk hy zelf zegde, zoo had hy hem gevolgd tot over zee, ja, tot in den mond der helle.... Daer, op Caster, met veel moeite, leugens en be hendigheid, waren er Lieven en Arjaen eiudelyk in gelukt den oolyken wael gansch alleen in 't opên veld le krygen; en hel was daer dal, op gevoeglyken afstand van alle huizen, Jan De Lichte en zyne vyand elkander, als by geval, ontmoetten. Hel was daer dat het bloedig tweegevecht werd aengogaen. Al gaende, vertelde Jan aen zyue twee makkers hoe de zaek was al'geloopen. De wael, zegde hy, was onaengenaom verrast toen hy, zoo lael op den avond, op die eenzame plaets en gansch alleen, zich onverwachts tegenover oenen vreemdeling bevond, die stoutweg hem-gebood le staen.... Maer haest had hy in den vreemdeling den jongen deserlcur herkend van op ltonse, en hy bedaerdc. He welvroeg hy, hebt gy u bepeinsd Ja. En?.... En lot dees besluit hen ik gekomen, te weten dat, vooraleer my onder uw hevel le stellen, ik door eigen ondervinding wil heslaligen of gy wel waerd zyi mymncesterle worden? Wal? wat? En het redelyk is dal, vooraleer met elkander akkoord tc maken, wy zouden wel doen met elkander eens juist af te meten!.... Kom, kapitein, ik beroep u Eene latere depeche meldt, dat er omtrent Paseheh een tweede konsistorie zal plaets heb ben, waerin nog andere kardinalen zullen be noemd worden. Het gouvernement van Victor-Emmanuël zet zyn inpahningswerk voort. Den 3 dezer maend zyn de religieusen uit zes kloosters ver- jaegd; den 4 weer uit zes andere, en den 6 nog uit vyf, dus in 4 dagen uit zeventien kloosters. Sedert den 3 november zyn reeds 40 kloosters aen hunne wettige eigenaers ontnomen. Met de onteigening der kloosters gaet het soms zeer bont toe. De benediktyners van Ca- pranica werden op straet gezet, na zelfs van het voorbande zynde meest benoodigde onder goed berooid te zyn, hetwelk later onder bloed verwanten van leden der onleigeningskommis- sie verdeeld werd. De republiekeinsche troepen hebben de oproerige stad Carlhagena verwoest, zonder er in gelukt te zyn een der forten te bemachti gen; 400 huizen liggen in puin en de stad slact op dry punten in brand, zonder dat er iemand aen denkt, het vernielende element te keer te gaen. De leden der junta van verdediging en de andere oproerlingen hebben de bran dende wyken verlaten, en zyn in die van Santa-Lucia teruggetrokken, op welk punt generael Ceballes onmiddellyk het vuer zyner baltèryen heeft doen richten. By eenen uitval hebben de belegerden ver scheidene krygsgcVangenen geinaekt, en een kanon aen de belegeraers ontnomen. Rond hel kamp is de toestand versclirifcke- lyk, dewyl eene groote menigte vrouwen, kinderen en grysaerds, zonder kleeding en uitgeput door vermoeienis en honger., een veilig onderkomen zoeken. Het fort Galeras staet nog ongeschonden regt erf in het fort San Julian is de bres her steld. Het kasteel van Atlayas heeft echter veel geleden. I11 de stad hecrschen jammer cn nood, en wanneer geen enkel huis meer zal reglsiaen, wanneer gansch Carlhagena slechts een uitge strekte puinhoop wezen zal, zullen de opstan delingen in hunne forten weerstand bieden, in geval hun geene algemeene kwytschelding wordt toegestaen. Ofschoon het bombardement van Carlha gena, die stad schier tolael heeft vernield, kun nen de opstandelingen liet nog wel eene gan- sclie maend volhouden, indien zy onder elkan der eensgezind blyven; de forten en halleryen hebben nog weinig geleden. Men denkt dat, wanneer de munitiën zullen uitgeput zyn, een groot deel der oproerlingen, by middel van 25 Krupp-kanons, welke in hun bezit zyn, zich op den dolk!.... Gael liet wapen u? Zoo niet spreek; ik lael u den keus.... Is 't zoo spotte de wael. En, vooraleer Jan zich had kunnen wapenen, vliegt hy hem om het Ivf, en, met bovenmcnschelyke in spanning vair krachten, poogt hy hem den vuel le doen liglei).... Hy wist niet wien hy vóór had. Jan, van kindsboon al'op dergelyke worstelingen afgericlU; Jan, nicl min kloek cn sterk dan zyne legenkanler, maer veel kalmder dau hy; Jan slael onvvrikbaer pal legen dien woesleu aenval.... Hy wringt uil al zyne mngl, rukt zich los, springt achteruit, en, snel als de* bliksem,bukt hy zoo geweldig met het hoofd iu 'laen- zicht van den wael dal Jans aenzicht rood stael van het bloed dal don anderen uil neus en monde springt.... Beiden lagen langs de baen neergeroldde wael zal mei den plellenden knie van Jan op de borst eri met beide armen legen den grond geprangd. Ik heb u, vloekte Jan, ik heb u op cerlyke vvyze beroepen, cn gy, gy grypt my verraderlyk aen.... Gy zyt een slechte kerel! cen lafaerd! onder u zal ik niet dienen!.... Dan lael gy my maer los, schcrlsle de andere. Uw lafheid vergeef ik 11; ik wil edelmoedig zyn lot hel laelste. Los zal ik u laten, macr op deze voor- waerde: Op uw eer en leven gaet gy zweren de streek le ruimen, aenstonds, op slaendcn voel! Zoodat ik nimmer meer in Vlaendcren van u of van uwe bende hoore spreken Wie zyt gy om my dergelyk hoonende conditiën op te dringen? Ik ben Jan De Lichte; en gy, gy zyt niet waerd aen't hoofd le staen van eene bendeganzeuvvachlers Nu, mack hel kort, of ik stamp u de knie los door lyf en lenden.... Zweert gy?.... Ha! gy zyt Jar. De Lichte! Had ik het geweten!.... Zweren óf sterven Ik bepeins my, bvgde dc wael.... Ha! gy zyt Jan De Lichte!.... Jan dacht niet beter of de geveldcn tegenkamper ging hem de geeischlo voldoening geven cn de wael voelde hoe de knie en de vuisten zyns overwinnaers eenigszins min wogen op zyn lyf. lie wel? vroeg Jan. He wel, Jan De Lichte, al vvaerl gy kapitein van een legioen duivels, toch zyt gy te dwaes nog om u tc verdedigen.... eenen doorlogt zullen hanen, en over hel ge bergte zich by dc Carlistèn zullen aensluiten. Do anderen zouden poogen, aen boord van de Numancia te ontsnappen. UITVINDING DER AERDKOLEN.' By hel naderen van den winter on duerle der brand wan', denken wy de aenducht nogmaels te moeten in roepen op dc uilvinding (nieuw of niet) van de aerd- klollen met gruis en soda gemengd, Tgocn,zegl men, zoo goed brandt en warmt. Ziehier eenige byzonder- heden omtrent proefnemingen, die men reeds geno men heeft. De uitvinding om aerde met kolen gemengd te ver branden houdt voor hel oogenblik gansch het land bezig, üagelyks worden cr met duizendc proefnemin gen gedaen cn te oordeelen naer de menigvuldige brieven, den dagbladen toegezonden, worden velo met goeden uilslag bekroond. Een inwoner van Sint-Lievens-Haulem schryft ons, dal hy eene proeve heeft gedaen met aerdkoien. Ily hecfl tien kilos kolen gemengd met zeventien kilos aerde en cen weinig sodazoul, in water gesmolten. Het brandde zoo goed als de beste kolen. Een inwooncr van Gent schryft dat hy een derde deel aerde uit zynen hof heeft genomen en twee dee len kolengruis (volstrekt niets dan kolenstof). Hy deed voor zes centiemen sodazoul smelten iu eenen halven liter water. Na dc aerde en hel kolenstof ondereen geroerd te hebben, besproeide hy die brandstof met den halven liter water en mengde alles eens goed dooreen. Met deze toebereiding stookte hy zyne kachel van zes lot half tien ure des avonds, en de brandstof brandde beter en gaf meer warmte dan hetzelfde ko lengruis zuiver gebrand. Hy bekwam eene sohoonc vlam cn eeno voldoende hitte. Met dezelfde mengeling kookte hy den n orgend nadien hel water en de melk voor zynen koftic. Een ander inwooncr van die stad schryft: Om geene sleeneinn de nieuwe brandstof lo vcr- krygen en om vuer te maken, veel harder dan met zuivere kolen, behoeft men niet anders dau iu plaets van aerde of modder, 10 kilos geel of wil zand le ne men en 8 kilos kolen, gemengd met cencn halvcn kilo soda in water gesmolten. Daermedc verkrygt men eenevelie brandstol',die nieri melden haek kan schei den, in plaets van slcenen. Dit vuer is sterk genoeg voor hel stoken van stoomketels. Mon ziet hel, de kwestie der aerdverbranding gaet haren gang en willen dc eigenaers van koolmynen weldra niet genoodzaakt zyn, by gebrek aeu aftrek, hunne mynen te sftiilen, dal zy dan maer spoedig de kolen op hunnen ouden prys brengen. Tegen groote kwalen behoeft men groote middelen aen te wenden, en het groote middel sehynt men nu le hebben ge vonden. Meu schryft ons uil Waregem: Zoowel tc lande op de markt en in de herbergen alhier spreekt men byna uitsluitend anders niet dan van de nieuwe wyze om goedkoope brandstol' te ma ken, ten einde de kolen le sparen. Er zyn cr hier die volgenderwyze klompen maken, en dit met zeer goe den uitslag: i/t kolen; 2/4 aerde; 1,4 zagelingen van hoornen, al te samen gemengeld met een kwart kilo sodazoul (sel de soude) gesmolten in een liter of twee En forsig bonst hy regt, grypt den ponjaerd, neemt zynen loop, vliegt op Jan in, en..., slact. Maer Jan altyd kalm, cn het vlammend oog op den aenvaller vast, vermydt don slag cn de wael valt op Jans pistool, dat deze nauwclyks den tyd had gehad le spannen. Hel schol brandt los en de wael rolt ten gronde.... Ily ligt een oogenblik le stuiptrekken; een afgryslyke vloek ratelt hem melden laclslen adem uit de keel en hy blyft roerloos voor altyd.... Zoodal, vroeg Vagenende, zoodat gy zeker zyt dat hy dood is? Ik heb den tyd gehad zyne wonde te peilen: do kogel heeft hem het hart doorboord.... Allcenlyk hel) ik spyl dal ik heb moeten schieten, macr. ik kon uiet anders. T Is u vergeven,- kapitein; gy zyt liet ontsnapt en de viktorie die gy behaeld hebt is schoon, cn schoon behaeld. Zoo schoon, bevestigde Lieven Faviel dat zooals ik my heb laten wysmaken dal, by de wil den van Amerika, een kapitein, na dergelyke viktorie, niet zou nagelalen hebben hel bloedend hoofd van zynen vyand in zyne weitasch lo steken om hel overal te laten zien. Wy zyn, hoop ik, geen wilden of mcnschenvre- térs? keef Jan.... En zoo,al klappend, waren zygekomen IcKerkhovo, waer zy over de schelde trokken om vnndner het Ronsebosch le I reiken dat zich uitstrekte lusschen Orroir, Rozeiiaecken en Etichoven. Onder woge was er meer dan eens spraek geweest van Stien Merekx. Wellicht zat de arme jongen thans in de handen der boeren. Ik ben Stien veel verschuldigd, had Jan geant woord; macr de boeren gaen achterna loopen om hem te verlossen, dat ware een dwaes bestek geweest een kwaerl liers boven Gaster, zal hy er waerschyulyk met zes do/.yn te gclyk op de hielen. Dan, Stien kent de streek, hy heeft er overal vrienden: ik zou wedden dal hy op decs uer sedert lang iewers goed versloken zit.... En dan nog, besloot hy lachend, hel is te Oudenaerde niet dat men stropdragers hangt, maer wel te Gent, en Stien is nog le Gent niet.... Doch, voegde hy er op ernsligeren loon by, ontmoet ik Pier Putte, dien zal ik strenge rekening vragen over zyn gedrag. (Wordt voortgezet).

De Gazet van Aalst | 1873 | | pagina 1