N° 158. Zondag 11 January 1874. 4dc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. 18737 De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 10 January. Builenlandsch Aieuws. G-azette v Aelst blad 1» gaveatlgd In da Kupolloatraet I11, vraer alle brieven, «oble.i, enz. vracbtvry moeten toegezonden worden. vooraf betaolbaer. Voor den bulten kan men lnnchryven In nl de poatkuntooren, en voor de landelyko gemeenten by de briefdragers. Het Bureel van het jgfeennementsprya u ft*. Jaers, (vervolg.) Oostenryk heeft den XXVjarigen jubilé ge vierd van de troonbeklimming van keizer E rans- Jozef (2 december 1848). Het heeft ook zyne wereldtentoonstelling geliad welke liet slecht weder, de duerte der levensmiddelen en vooral de schrikkelyke tinancieele knsis ten deele hebben doen mislukken. Ons Belg e was in de tentoonstelling, op de roemiykste wyze vertegenwoordigd. In Engeland is er weinig merkwaerdigs ge beurd, ten zy dat liet liberael stone de nederlaeg beeft bekomen met de wet aengaende de Universiteit van ierland. De servatieve princiepen winnen dagelyks grond in Engeland en het is te voorzien dat liet kabi net Gladstone liet niet lang meerKzalv®1p^f„ "(i In den loop der maend meert begon Rusland zynen veldtogt tegen Khiva, ten gevolge dei- ongehoorde strooperyen welke in dit land on gestraft werden bedreven. Thans ligt de on- meetbare uitgestrektheid van het russisch gi ond- gebied met een deel van het Khanaet vermeer derd. Onder het opzigt van d.e.b,es®^?„Voüf<.n Khiva is deze nieuwe annexie niet te betreuren. Portugael heelt de weersohok gevoeld van de gebeurtenissen in Spanje. l)e spaensche com munards hebben gepoogd erbinnen te d''"ge"- en vele groote familien van Spanje hebben ei eene schuilplaetsgevonden tegen de,ve™°'f'"f" De revolutionnairen wilden Portugael inetSpanje vereenigen, maer Engeland is er tusschen ge komen en Portugael heelt zyne onafhankelyk- heid behouden. Er heerscht rust en vrede dank aen de krachtdadige houding van het bestuer tegen de doening der spaensche omwentelaers eni)e Sultan van Atchin (eiland Sumatra), Oost- Indiê niet volkomen hebbende aen de traktaten met Holland gesloten, zoo is deze mogendheid tegen den meineedige te velde getrokken. De eerste expeditie mislukte en de nederlandsche opperbevelhebber verloor er het leven. Eene tweede, veel beter ingerigt, en bestaende uit 10 a 11 duizend man, heelt reeds merkelyke voordeelen behaeld. Haest, hoopt men, zal de veldtogt met den besten uitslag bekroond wor den, iets wat eenen nieuwen luister zal byzet- ten aen de XXVjarige jubelfeest van den koning van Holland, dat gevierd zal worden den 12 mei 1874. In de Nieuwe-Wereld zyn er slechts twee (1) Staten waer er rust is, in het zuiden, Brazilië en, in het noorden, de Vereenigde-Staten, waer generael Grant voor vier jaren is herkozen als President. In 1873 hebben de Vorsten veel gerotst en gereisd. De keizer van Duitschland is aen den Tzaer van Rusland het bezoek gaen wederge ven dat deze hom had gebragt te Petersburg in 1875. De schab van Perzië heelt byna gansch Europa doorloopen. De koning der Delgen, de keizer van Rusland, die van Duitschland en de koning van Italië hebben Frans-Jozef bezocht ter gelegenheid van de tentoonstelling van Wee- nen. De keizer van Oostenryk vertrekt in Fe bruary aenstaende naer Petersburg. De keizerin van Rusland is eenigen tyd te Sorrente verble ven en heeft Italië niet verlaten zonder een by- zonder bezoek af te leggen by den Paus. Den 9 january is te Chisleliurst overleden de gewezen keizer Napoleon III, en, den 29 Octo ber, Jan, koning van Saxen. Zyn zoon Albertus is liern opgevolgd. Wat ons eigen land betrelt, kalmte, voorspoed en tevredenheid zyn er voortdurend blyvenheer- schen, dank ten grooten deele aen de wyze en regtveerdige doening van het huidige ministerie. De tydingen uit Spanje zyn van het uiterste gewicht. In dit ongelukkige land volgen de ministerieele krisissen en staetsaenslagen,, el kander op, terwyl van den anderen kant de bur geroorlog, met meer woede dan ooit wordt voortgezet. Op vrydag, 2 january, zyn er te Madrid ern stige gebeurtenissen voorgevallen, en dit wel by de opening der Cortes. M. Caslelar, presi dent der spaensche republiek, had lezing ge geven van zyne boodschap. Die boodschap eindigt met een beroep op alle liberale partyen, tot vestiging van eene progressistiscbe republiek, welke al de krach ten der samenleving in zich vereenigt. Vervolgens had er ee'ne beraedslaging plaets, welke niet minder dan 14 uren heelt geduerd, namelyk van 2 ure des namiddags tot 4 ure 's morgends. In twee achtereenvolgende stem mingen bekwam het gouvernement de neerlaeg, en alsdan gaf M. Castelar zyn ontslag. Schier onmiddellyk daerop, werd er aen M. Salmeron, voorzitter der Cortes, een brief gebragt van generael Pavia, kapitein-generael van Madrid, hem gebiedende tot de ontbinding der Cortes over te gaen. Er drong eene kom- pagnie der burgerwacht in de zittingzael en de TWEEDE DEEL. VI. Pastoreel vlslet. (58° ybrvOlg.) Zy kwamen dus aen in den boschkant, by^Iarie Guillielmus en, hoe afzichtelyk ook zy uit hun mod derbad waren gekomen, zy werden zeer vriendelyk onthaeld. Marie had weinig vertier in hare herberg en de- komst van makkers was haer aityd uiterst aen- genaera: het waren schier de eenige kalanten die zy te stroopen kreeg. Die Mie was nu rond de veertig. Zy had de dry vierden van haer leven versleten langs de bacn, niet aenhoudende dan met schelmen en dieven, en was uit dien hoofde, zooals Pier Putte hel even komt te herinneren, reeds meermaels door beuls handen ge passeerd. Jan de Lichte die haer keude van over jaren, had in hel wyf zekere hoedanigheden ontdekt die hem ten nutte konde staenonbeschacmde stoutheid genoeg om politie en gendarmen zonder vrees in 't aenzieht te kykcn, en genoeg listigheid en geveinsd heid om iedereen te pieren. Daerop had de kapitein liaer doen woonst nemen niet verre van Thiell in de bosschen, en had haer eene herberg geopend. Derge- lyke gewaerborgde schuil- en vergaderplaetsen, had hy, gelyk uit het volgend kapittel zal blyken, op alle hoeken* en kanten van Vlaenderen en, verder nog, gevestigd. Mie was dus van landloopster herbergierster ge worden. Hare herberg was wel maer een vvalgelyke bedelaerskroeg; maer slecht volk, gelyk doorgaens de bezoekers waren, ziet er niet al te nauw op: het was een halte voor de zwervende bende, een vergelen hoek waer de makkers ongestoord mogWÜP brassen, als er te brassen was, en dat voldeed ruimschoots. Nu, Mie was tamelyk nauw by haren intrest en zy meende niet heter of dien dag zat zy met de kans. Zy vroeg beleefd wat de makkers beliefde. Twee stoppen wyn van den beste! gebood Lc- houcke. Wyn?... Waer zou ik hier in dees mottig luizen nest wyn gaen ontgraven? Gy zyt gpiukkig, Mieken, lachte Jef, want (1) Eigendom der Gazette van Aelst. zoowaer ik Lehouck heel, 'l geen ook de naem was van rnyn vader en van myu grootvader, deesmael hadt gy de stoopen aen uw been!.... Laet hooren, wat hebt gy anders ten beste. Bier, zooveel gy will.... Dal is te gemeen voor lieden als wy. Kom, Pier, zit hy: het is nog vandaeg niet dat wy van hon ger of dorst zullen sterven. Daerop schudde Jef zynen knapzak uil, en dc llesch jenever werd tusschen 't brood en 't spek op de tafel geplaetst. De roovers vielen gulzig op de proviand. Mie, met de armen gekruist, stond gram en ver baesd te kyken. Wat comedie is dat nu? keef zy. Myn herberg is geen duivenhok waer men naer beliefte in en uil vliegt zonder bescheid te doenWacht een oogenblik. Zy liep naer den kelder, en, eenen pot bier op de tafel stootende: Daer, riep zy, en zy reikte de opene hand lot Jef. Geld? vroeg deze.... Och, Mieken lief, wy zyn zoo arm als Job. Maek dat 'nen dooven wys.... Waer zyt gy ge bleven met uw deel van Harlebeke? Gy waert erby, en gy daer ook, Van de Putte Aliemael op, Mieken, allemael op! Vraeg het liever acn Pier. Dan kunt gy ook wel op slraet gaen vreten Zy greep het geregt en ging inderdaed de gansche hoedel ter deur uitschieten. Zachtjes, zachtjes! sprak Jef; en zyne nypende vuisten wierpen Mie Willems in den hoek, dat de hut daverde. Blyfdaer staeu, bevool Pier; fixe! x_ is het toch mogelyk, kreet het wyf, zoo onbe schoft te moeten behandelt worden, en dat nog in zyn eigen huis!.... liet is hier 't huis van den kapitein, en bygevolg, zoowel het onze als het uwe. Zoo? zoo? Dan loop ik liever wederom op den bedel. Ik ben gewend aen de volle vrye lucht, ik, en, in dees enge krocht, zit ik te smachten.... Spot maer: ik heb vrienden in de wereld, en met die is er nog wat te verdienen. 0 myn schoone jonge tyd Bravo! riep Jef. Zing ons liever een lieken van Den jongen tyd Die 'i hart verblydt.... Ik en Pier zullen u begeleiden. Maer zwicht u, wyf, van uw herberg te verlaten zonder meester Jans afgeveerdigden werden er met geweld uitge dreven. Generael Pavia stond met zynen staf voor liet gebouw, waertegen de kanons waren gerigt. Het ministerie is samengesteld als volgt: Serrano, president; Sagasta, buitenlandsche zaken; Lavala, oorlog; Figuerola, justicie; Bec- cera, landbouw; Ecliegaray, financiën; Garcia- Ruiz, binrtenlandsche zaken; Topete, marine. De gouvernementskrisis, welke er thans is ontstaen, is reeds de vyfde sedert de stichting der spaensche republiek, welke zooals men weet slechts dagteekent van den val, ol beter gezegd de vlucht van Amedeus, in de maend february 1873. Eerst had men liet drymanschap Figueras, Castelar en Pi-y-Margall; dan Figue- ras alleen, welke werd omgeworpen door Pi-y- Margall, die zich welhaest voorSalmcron moest verwyderen. Op zyne beurt werd deze laetste igedwongen plaets te maken voor Castelar, en iet is deze die nu door de stemming der Cortes genoodzaekt is geweest al te treden. Thans is het prësidVntschap in handen van maersclialk Serrano, gerugsteund door eene vereeniging van officiers, waervan hy de aen- leider is, en zooals men uit de samenstelling van zyn ministerie zien kan, maken de voor- naemste party hoofden er deel van, welke de revolutie van 1868 hebben veroorzaekt en den troon van Amedeus hebben gevestigd ol onder steund. Wat generael Pavia, de dader van den staets- aenslag, betreft, deze heeft zich in de laetste dagen van den burger-oorlog onderscheiden, door de inneming van Sevilla en Valencië, on der het ministerie Salmeron. Men zegt dal hy tot de republiekeinsche detikwyze behoort, doch het verdient welligt opgemerkt te worden, dat hy deTiroeder is van maersclialk Pavia, die in den veldslag van Alcolea, over de troepen van koningin Isabella het hevel voerde. Volgens de laetste berigten is de krygswet in Spanje overal geproklameerd. Al de grondwet- telyke waerborgen zyn onbepaeldelyk opge schorst. Het is tot nu toe moeielyk te voorzien, welke de gevolgen zullen zyn der gebeurtenissen, die in Spanje, op Nieuwjaersdag, hebben plaets gehad. De aenwezigheid van maerschalk Ser rano aen het hoofd van het gouvernement en die van den admirael Topete aen het departe ment van marine, geven,zoo niet eene alfonsis- tische, dan toch eene monarcliieke, beteekenis toelating, of wy klagen u aen, en morgen zal dc heul u alweer eens de lenden smeren. Dal ze dan hun woord houden, die gevloekte rabauten! viel Mie brutael uil. Z'hadden my beloofd eerlyk paerl en deel in alles, en ik zit hier te vergaen van gebrek. Ze roovcn en stelen op de vier hoeken van't land, en'k weet den tyd niet le noemen op welken ik de kleur hebbe gezien van hunne munt. Zie, Mieken, dal is niemands schuld. Ge-weet het, de kapitein heeft tien maend lang tc Aelst doode- lyk ziek gelegen, en middelerwyl zyn de zaken wat in de war geraekt. De zaken gingen noglans goed op Harlebeke, niet waer? De duivel weel met hoeveel honderdc kronen gy daer zyt opgesleken.... Juist honderd duizend en een kleintje, Mie. En 't is dan allemael opEn daer zitten de vet- muilen dat er ne mensch de geeuwhonger zou van krygen, en dat wil zelfs zynen stoel nog niet beta len Sa, sa, viel Pier Putte in, dat begint my le vervelen als kofi pap. Komaen, dat ze meeëtc en zwyge. Halte la! sprak Jef; meepeuzel'en magzy, maer op één conditie. Tc weten? vroeg Mie. Dat gy onmiddelyk na den disch vertrckkel naer Thiell en terugkomet met Jef Van de Maele. En vóór ik terug zy, slael hier het heele kol hel onderste boven cn al myn bier is uitgedronkenik ken u. Mie Willems, antwoordde Jef op ernsligen loon wy zyn treffelyke lieden, of voor wie aenziel gy ons? Voor wie gy zyt. En gaven wy u ons woord van eer; zwoeren wy hy den rossen knevel van den kapitein, dal wy in uwe afwezigheid niets in uw huis zullen raken?.... Zoo nicl, klaeg ons aen hy de vrienden als verraders en slecht volk. Dergelyk geslaefde belofte was goud wcerd by de bende en Mie schoof by. Op dezen oogenblik Irad langs de achlcrdeur, eene nog jonge vrouw in de kroeg. Zy was zoo buitenge woon lang vim gestalle dal zy moest bukken om binnen te geraken. Op den rug droeg zy eene zware hot, in de hand eenen ruwen mispelaren stok, en plompe mansblokken aen de voeten. Zy wierp slok en hol in eenen hoek cn sprak met grove heeschc stem - aen de beweging, waerdoor de Cortes ontbon den werd. Wat dus eerst een staetsaenslag scheen te wezen, neemt alzoo eenigszins het karakter eener revolutie aen. In alle geval staet Spanje weer juist op het zelfde punt als hy het uitbersten der septem- ber-omwenteling, daegs na het omverre wor pen van Isabella's troon. Zooals men zich her inneren zal, was Serrano in dien tyd een der ieverigste verdedigers van die koningin, of schoon hy later de party koos van maerschalk Prim, in zynen opstand tegen de vorstin. KU8LAIVD. Het militarism wint in Rusland allengs meer en meer veld, en de aenneming van het wets ontwerp op dc algemeene dienstpligtigheid, door den ryksraed, wordt spoedig te gemoet gezien. In de laetste zitting werd liet vraegpunt )esproken, of aen den adel het regt van vry- stelling van militairen dienst mogt worden ont nomen. Daeraen valt evenwel niet meer te twy- lelen. Niet alleen heeft de keizer met nadruk te kennen gegeven, dat met betrekking op de mili taire dienstpligtigheid,alle Russen moeton wor den gelyk gesteld, maer wegens liet stelsel in andere groote landen, is dit ook eene noodza- kelykheirl geworden. De algemeene dienstpligtigheid zal alzoo worden ingevoerd hy eene bevolking van 80 millioen zielen, die binnen tien jaren een leger en eene reserve zal kunnen hebben, ruim twee- mael grooter in getalsterkte dan in andere groote europcesehe Staten. Een vroeger bezwaer tegen liet oyeenbrengen van zulk een leger, groote afstanden zonder gemeenschap, is dooi de snelle uitbreiding van het russisehe spoor wegnet vervallen. Wanneer men nagaet welk een geduchte magt Rusland door het nieuwe stelsel inettertyd op de heen zal kunnen bren gen, vindt men daerin ruime stof tot nadenken en moet men zooveel te meer wenschcn, dat, even als de tegenwoordige keizer,ook zyne op volgers gezind mogen zyn om zoo krachtig mo gelyk, den vrede te handhaven. FltAAKRYU. De Courrier de Chdlon zegt dat, sedert eenigö dagen, verscheidene vluchtelingen der Commune langs den Jura, terug in Fraukryk zyn gedron gen, en in al de plaetsen waer zy zyn doorge trokken, eene menigte brocliuren hebben ver spreid. De grenzen worden thans streng hevvaekt. De policie van Soissons heeft den kunst schilder Fortin aengehouden, welke als oud aide-de-camp van generael Dombrowski, onder de Commune, hy verstek tot verbanning naer eene versterkte*plaets en verlies van burger- lyke regten, veroordeeld was. Ik dacht zoojuist niet te roden: 'k heb wie ik hebben moest. He! He! riep Jef verrast, nog een Miel Wel kom Mie! Mie de geitdarmc'. sprak de bazin. Bliksems, morde Fier Pulie zich de ooren krabbende, het is Mie kapitein'..... Wat gaet er my nog gebeuren De-ingekomene, zonder den minsten groet le wis selen, trok af op de kroeghoudster en duwde haer twee kronen in de vuist. Dat is voor u, sprak zy. Laet eens zien? laet eens zien? vroeg Jef. 't Geld zat reeds diep in den heupzak. He, Mieken, ging Jef schertsend voort, klaeg nu nog, mor nu nog op die gevloekte rabauten!.... Mie kapitein keek vertoornd op; zy blikte dreigend hel verschrikt bazinneken ih d'oogen.... Wat hoor ik? gromde zy; gy mort? gy klaegt?.... Neen, neen! kreet d'andere; 'tis niet waer, ik heb niets gezegd En, zonder nog ergens naer om te zien, vloog zy de kroeg uit, gelukkig van aen de vuist van den gen darme te zyn ontsnapt. Jef keek haer achterna door het vensterken cn lachte dat hy schokte. Ziet ze loopenriep hy. Wat is haer overgekomen! vroeg Mio kapitein; waerom is zy gevlucht Zy had, antwoordde Jef, een haestige boodschap voor ons, en nu loopt zy al dansend en springend van blydschap de bacn op naer Thiell: 't is 't effekt van 't duimkruid, Mie. Mie goot een groot glas jenever in, ledigde het in eenen teugen viel op net brood en hel spek dat ge sneden stond voorde bazin. Gy daer, vroeg zy, zegt op! Waer is mync man? Hebt gy hem gezien? Waer zit hy? Het is haest een maend dal ik hem achterna loop en vind hem ner gens.... Heeft men hem ievvers geradbraekt?.... Terwyl Jel aen 't verhalen is wat hy vernomen had nopens de avonluer van den kapitein op Caster, en hoe hy, in 't gezelschap van Lieven Favicl en Arjaen Vagenende, naer 't land var. Aelst was weergekeerd, gaen wy kennis maken met onze nieuwe personage, met Mie dc gendarme alias Mie kapitein. In de bendo heeft zy eeife der voornaemsle rollen gespeeld en ver dient eene byzonderc melding. Wordt voortgezet).

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1