N° 159. Zondag 18 January 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Be Bende van Jan de Lichte. Aelst, 17 January. Gendarmerie Buitenlandsch Nieuws. G-azette v Aelst liet Bureel van hot bla<l l* gevestigd In de Kapelleatraet IV* 11, wacr alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonneuienteprye 25 fp. 'sjaors, vooraf betuelbaer. Voor den buiten kan men Inacliryvon In al de poatkantooren, en voor de laudelyke gemeenten by de briefdrager* Verscheidene onzer gemeenten betrachten eenen post of eene halve brigade gendarmen in hun midden. Eenigen zyn bereid op t punt te dien einde request in te dienen by het departe ment van oorlog. 't Is te bejammeren dat de instelling der maréchaussée of gendarmerie niet reeds zy uitgestrekt tot al de puhten van ons land ahvaer de behoefte eraen wordt gevoeld. Onder elke vreemde heerschappy n Belgie werd die instelling verbeterd en uitgebreid; 't is maer sedert 1830, sedert België zellstandig is en zichzelven beheert, dat de gendarmerie staende is gelaten en geene verbetering heeft bekomen. In 1830 beval ons nationael congres (grond wet art. 120), dat de inrigting en de regtsmagt der gendarmerie by eene wet zouden worden vastgesteld. Die wet is nog te maken! Ziedaer een bewysvan de onachtzaemheid onzer regee- ringsmannen en wetgevers. Ten allen tyde bestond er eenemagt tot hand having der orde en tot uitvoering der wetten. Aenvankelyk waren de inwooners van iedere gemeente verpligt zoowel by dage als by nachte de ronde de doen. Later werden er in sommige streken byzondere mannen tot deze dienst aen- gesteld. Zoo kwam de maréchaussée tot stand. Reeds in 1439 werd zy in Frankryk ingesteld en naderhand al meer uitgebreid. Zoo ook in België. Eerst echter in 1791 werd de maré chaussée veranderd in nationale gendarmerie, verordend en meer algemeen gemaekt. Napo leon I bragt er belangryke verbeteringen aen toe. In Nederland werd ze heringerigt in 181-* en geregeld in 1815. België stelde haer op den Franschen voet in 1830. Sedert dien schynt België al 't nut dat die instelling bevat, geheel uit het oog te hebben verloren. Onder de dienst der gendarmerie is ook be grepen: het beschermen der douaniers, den vryen omvoer der vruchten en levensmiddelen en den koophandel, het beteugelen der Iand- zwervery, het beletten der schendery van de velden, de bosschen, de boomen, de steenwe gen, de bruggen, enz. Het zyn dus vooral de buitengemeenten, die bet naest de grens, welke het regt laet ons zeggen den pligt hebben de dienst der gendar merie in te roepen. Barcelona is in oproer tegen het gouverne ment van maerschalk Serrano. Sedert den 10 january 's morgends zyn er barrikaden opgeworpen in de voorsteden Sans (1) TWEEDE DEEL. VI. Bastoreel visïet. (59* VERVOLG.) Die Mie kon ongeveer dertig jaer oud zyn. Zy heette '«igenlyk Maria Van Dorpe en was geborlig van Huyssc, by Audenaerde. Zy had de gestalte, de magt en tevens de onver- saegdheid van eene reuzin. Hare kleine zwarte oogs- kens, diep in hunne holten teruggetrokken, schoten stralen vuer en hadden den stoulsten brigand doen wyken. Niemand mogt zeggen dat hy Mie Van Dorpe ooit had zien lachen; doch, wanneer de minste tegenkanting hare dunne roosvervige lippen in sidde rende beweging bragt en haren mond deed grynsen, dan ontdekte zich een dubbele ry krakende peerlen, glansend wit als 't zuiverst ivoor; iets wat niet weinig -afstak op de taenkleurige lint die haer matbleek wezen gansch versomberde. Voeg erby een wild opgeschoten haerbos, zwart als git, wiens overvloedige lokken in wanorde waeiden op haer voorhoofd of vlottend neervielen op hare zware schouders; van waer zy, in dikke krullen, hare muls weder opkropen, en gy hebt genoeg,«achtbare lezer, om voorlaen, al waer gy ze in den loop dezes verhaels nog zult ont moeten; om op 'l eerste zicht, en al ware het onder duizend, de door gansch de streek vermaerdc Mie gendarme te erkennen. Dan, konden hare wezenstrekken voorkomen als tamelyk fyn geleekend, toch was het heele hoofd veel te klein in evenredigheid der breede schouders, der logge lidmaten van de mannindie vrouw was, in den vollen zin des woords, gebouwd op zyn Her- cul's. Wie in de wezenstrekken dier vrouw hare inborst zocht te ontdekken, vergiste zieh doorgaens. Die trekken verraedden niets dan terugslooleude onver- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. en Garcia van waer de geweerschoten lievig knallen. Uit het lort Monjuich wordt met het kanon uaer de oproerlingen geschoten. Al de magazynen en winkels der stad zyn ge sloten. Sedert den 7 january deden de federa listen het werk staken in al de werkhuizen en fabrieken en den volgenden morgend werden aenzienlyke samenscholingen op de Plaza di Catalogna door de soldaten uit elkander gedre ven, tot dat er ten 10 ure een kapitein der jagers te Hastallranch door een revolverschot gedood werd. Dat was het teeken tot de vyandelykheden. De federalisten werden uit de wyk Hastal- franch verjaegd en weken af naer de voorstad Sans, waeruit zy later moesten verdreven wor den. Ten 3 ure namiddag waren er overal barri kaden opgerezen en om die te overmeesteren moest het republiekeinsch leger toevlugt nemen tot de kanons. Des avonds had de worsteling nog niemand begunstigd, hoewel de verliezen groot waren langs beide zyden. Iedereen was gereed om de worsteling des anderendaegs voort te zetten. De nacht ging ongestoord voorby; slechts nu en dan werd zyne stilte onderbroken door eene enkele ontplofling van een geweer dat de eene of andere schild wacht op een vermoedelyken vyand loste. De dageraed brak eindelyk over Barcelona aen en oproerlingen en soldaten ontwaekten, om den afgebroken stryd te hernieuwen. Dry kanonschoten welke op het fort Monjuich gelost werden, waren het teeken tot den aenval op de nog overeind staende barrikaden. Na eene hevige worsteling, maeklen de troe pen zich meester van de voorstad Sono en ein delyk van de barrikaden in de wyk, gezegd van het Hospitael. Van achter al de overige barri kaden waren de verdedigers verdwenen, be halve in de voorsteden Sans en Garcia. Eene laetste pooging der federalisten, om barrikaden op te werpen in de Fanollarstrapt, mislukte tegenover den krachtdadigen weer stand der inwooners en rond het einde van den dag, waren de troepen meester in de geheele stad en in verscheidene harer voorsteden. Den volgenden dag liep rustig ten einde en werd gewyd aen het optellen der geledene ver liezen. Dc soldaten hadden 223 man buiten ge vecht, de oproerlingen lieten 270 dooden, 244 gekwetsten en 300 gevangenen op het slagveld achter. De leiders der werkmansvereeniging hielden eene algemeene vergadering om te beraedsla- gen over de middelen tot voortzetting der wors teling en tevens om uit te zoeken door welk middel de ontbonden Cortes haren zetel te Bar celona zou kunnen oprigten. Vele openbare en partikuliere gebouwen zyn sterk beschadigd, vooral hebben twee kerken zwaer geleden. De Internationale is ontbonden. Eene depeche uit Figueras onder dato 12 ja- schilligheid, ja, zelfs woeste wreedheid. Doch, wie Mie van naby aen 't werk had gezien, wist dat haer hart geenszins ongenaekbaer was voor goede en tee- deregevoelens. By voorbeeld: zy was van kindsbeen af een ellendige landloopster geweest en menigmael had men ze haer laetste stuk brood zien breken met ellendiger dan zy. Menigmael, daer waer zy op ha ren weg een hut ontmoette waer een zieke lag, verla ten van een ieder, of de plaeg besmeüelyk was of niel, Mie die nooit vrees had gekend, bleef den zieke by tot dat by genezen was of stierf. Er was schier geen hofstede in Vlaenderen of de gendarme was er komen bedelen. Waer zy gewoon was wel ontliaeld te wor den, en viel het voor dal er daer nood was aen werk volk, dan smeet Mie haro hot af', trok hare gespierde armen bloot en viel aen den slag. Zy wrocht voor vier en de kloekste boerenknecht moest hel voor haer op geven. Dat duerde twee, dry dagen, totdat haer wilde aerd weer boven kwam en zy het juk beu werd. Dan vatte Mie hare hot terug, en, zonder de minste ver gelding te eischen, zonder goeden dag of goeden avond, was zy het volle veld in en hernam haer zwervend leven. Dan ook juichten knechten en mei den, want Mie was toch een lastige makker: by de minste tegenkanting kwam haren kloef voor den dag en menigeen wist by ondervinding welk schrikkelyk wapen die kloef in hare vuisten was. Integendeel, pachter en pachteres zagen ze ongaerne vertrekken; zy keken haer na vol medelyden, zeggende: arme zottin!.... Zot, neen, was zy niet, doch't was een zonderling schepsel, een ononlwarbaer mengsel van goed en kwaed, een ruwe, onbebouwde grond waer hel onkruid des hoogmoeds al opwellende kiem van deugd versmachtte. Zy voelde hare weerde, zy wist waerop zy hare vervvaendheid mogt slaven, en alom en in alles wilde de reuzin meester zyn. Wie de meesterschap haer dorst betwisten leerde op staen- den voet waerom men haer de gendarme had gehee- ten. 't Was nu reeds eenigen tyd geleden toen zy, by geval, Jan De Lichle ontmoette. Dikwyls had zy van hem hooren spreken en haesl mogt zy bcslaligen dat dc facm van den brigand geenszins overdreven was. nuary, zegt dat de worsteling tusschen federa listen en republiekeinen, in de voorsleden Sans en Garcia, nog verre van geëindigd is. Talryke federalisten en internationalen welke den oproer in de stad aenvuerdenzyn na hunne neêrlaeg binnen de muren van Barcelona, met hunne wapens naer de omliggende plaetsen ge weken. Zy hebben de rails der yzeren wegen opge broken en de kantonale onafhankelykheid ge- proklameerd te Sabadella, ondersteund door 2000 voluntaries en vryschutlers van Caldas. Kolonel Martin heeft eene federalistische pro- klamatie aen het leger gesluerd, dat te Sarria, een dorp op een uer afstand van Barcelona ge legen, garnizoen houdt. De officiers en soldaten van 't republiekeinsch leger die als slagtofiërs van den kantonalen op roer in de straten van Barcelona hunnen dood vonden, zyn met groote militaire eer ter aerde besteld. Na de lykplegtigheden der gesneuvelde éol- daten, moesten de troepen weldra oprukken tegen de intransigentes welke te Sarcia genes teld waren. Zoodra de vyanden in elkanders bereik wa ren, werd het vuer geopend en begon de stryd. Den ganschen dag en den geheelen daeropvol- genden nacht duerde het gevecht voort. Toen de dageraed aenbrak waren de meeste oproerlingen achteruit geweken en weldra ble ven de republiekeinsche troepen meester van het slagveld. Het verlies deroverwinnaers bedraegt 5 doo den en 20 gekwetsten. Ook op dien dag, 42 january, grepen er ten tweeden male onlusten in de stad zelve plaets. Er werd een hevig geweer^uer gewisseld op den Rambla; maer de oproerlingen moesten achteruit trekken by gebrek aen munitiën. De stad Carthagena is eindelyk voor de over- magtder gouvernementstroepen bezweken. Van zoohaest de belegeraers zich van het fort Ata- laya hadden meester gemaekt, was hare over- gaef onvermydelyk geworden. Na de inneming van gemeld fort, had de ge- nerael Lopez Dominguez dc opstandelingen ge sommeerd, zich binnen de 24 uren over te ge ven. Dit uitstel werd door de junta en talryke andere persoonen, die geen zuiver geweten hadden, benuttigd, om op het oproerig schip Numancia, in zee te steken. Wel werd deze fre gat door het republiekeinsch eskader aengetast, doch zy gelukte er in, tusschen vyf vyandelyke schepen door te varen, en de haven te verlaten. De vluchtelingen waren ten gelalle van om trent 2500, waeronder generael Contreras, Gal- vez en andere zich bevonden. Zy zyn te Mers- el-Kebir, in Algerië, onlscheepL waer zy zich aen de fransche overheden hebben overgegeven. Het fransche gouvernement heeft hevel naer Algiers gezonden, om de vluchtelingen van Van dien stond af sloot zy zich aen by de bende en zal den kapitein op de hielen al waer zy hem volgen kon. En inderdaed, do lezer heeft bel reeds gezien, onder menig opzicht geleken die twee kwanten elk ander wonder wel. Doch, de vrede heerschle niet lang tusschen beiden. Mie, die nooit te temmen was geweest, meende met den jongen roover te mogen omgaen gelyk met iedereen. Deze misgreep stond haer duer: Jan begon met ze eens duchtig af te ranselen. Die eerste proef gelukte maer half. Een week nadien vatte Jan dc tweede aen; maer deesmael sloeg hy zoo hard en zoo lang dat eindelyk de gendarme om genade riep.... Mie had haer meesier gevonden, en, van dien stond af, kende haer oulzagvoor den kapitein geen palen meer. Zy roemde hem overal en vertelde aen wie het hooren wilde dat zy op aenslaenden Paschen met Jan De Lichte zou trouwen. Zoo zeker was zy ervan, dat zy Jan reeds haren man heette; zoo dat de makkers, om haer te believen, of ook misschien om met hare grillen heimelyk den spot ie dryven, noemde men by de bende haer niel anders meer dan Mie kapitein. Dat maekte haer trolsch en fier en wie gansch hare gunst en vriendschap zocht te winnen, had het woord slechts te keeren en haer te groeten niet den tylel van kapitein Mie, wel te verslaen, als er Jan niet by was. En kapitein was zy inderdaed. Was Jan het van 'l mansvolk, zy was het van 't vrouwvolk en zelfs menige roover vreesde haer ernstig, vooral had hy, gelyk Pier Putte, het ongeluk kig van met meester Jan niet al te best overeen te komen. En dat zy weerdig was van in de bende te treden, bewyst de volgende opgave der processtukkenMaria Van Dorpe, geborlig van Huisse.kaslelny Audenaerde, was reeds vier mael publiek gegeesseld geweest. Dc eerste mael te Aelstvoor dieflc van kleedingslukken; de tweede mael te Gent; dc derde mael nog eens te Aelst, waer zy tevens werd gebrandmerkt; de vierde mael te Brugge, waer zy tevens werd verbannen. Wat Jan De Lichte bel reft hel scheen geenszins dat hy haesl had om met den woestcn gendarme een huwelyk aen te gaen. Doch by was te rap by d'hand om dc hoedanigheden van Mie niet te bael te brengen. Carthagena, welke aen boord van de Numancia te Oran aengekomen zyn, te interneeren, tot dat er eene nadere beslissing over hun lot zal genomen zyn. Maer wat zal Frankryk met die opstandelin gen en met hun vaertuig aenvangen? De op lossing van dit vraegstuk zou wel cenigo moeilykheden kunnen veroorzaken, wanneer men bedenkt dat de spaensche revolutie door de mogendheden niet is erkend geworden. Er is reeds een deel der belegeringstroepen van Carthagena vertrokken naer Valencië, ten einde nieuwe operatiën te ondernemen tegen deCarlistender provinciën Valencië en Arragon. Lopez Dominguez, welke tot luiteriant-gene- rael benoemd is, heeft met zynen staf intrek genomen binnen de veroverde stad. Volgens eene dcpeche uit Rome, heeft M. von Bismark, aen de vertegenwoordigers van Duitschland, eene vertrouwelykc nota gezon den, meldende dat. het keizerlyke gouverne ment, al het mogelyko heeft gedaeri, om de worsteling tusschen den Staet en de Kerk te vermyden, doch dat het nu gedwongen is, deze worsteling tot het uiterste le dryven. Alzoo zal de kerkvervolging in Duitschland, nog met meer strengheid dan vroeger worden voortgezet. DUITSCHLAND. De Kölnisclie Zeitung heeft dezer dagen, met veel ophef den duitsclien tekst meegedeeld van een pauselyken bevelbrief, bestemd om, ter oorzake der omstandigheden, de cermoniën te wyzigen, welke voor het verkiezen van een nieu wen Paus, dc opvolger van Pius IX, moeten worden in acht genomen. Als byeenkomst voor het konklael wordt Monaco aengeduid, of eene fransche stad, ol zelfs het eiland Malta, waer men in volle vryheid zou kunnen handelen. Welnu, volgens inlichtingen, aen de beste bronnen geput, blykt het thans, dat die zooge zegde bul geheel en al valsch is. Dit wordt door de Germania, de Moniteur Universelde Voce della Verita en l'Univers bevestigd. Ziehier hoe die valsche bevelbrief gefabri- keerd werd Sedert verscheidene maenden had de duit- sche legatie te Rome, aen zekeren ïtaliaen 10,000 IV. beloofd, indien hy den tekst kon be zorgen der bul, welke door Mgr Mercurelli, sekretaris der pauselyke bevelbrieven, wordt bewaerd. Nu ging men aen het werk om dit Judasloon te vei dienen, en met behulp van een afgevallen priester, werd de breve gemaekt, welke door de Kölnisclie Zeitung in de wereld is geworpen, den dag voor dat de kiezingen voor het parlement moesten plaets hebben, en als een middel om op deze invloed uit te oefenen. Ziedaer alwéér een staelije der cerlykheid van von Bismark's politiek! Daer liet hem onmogelyk was geworden op tyds overal tegenwoordig ie zyn, bad by helvvyf aengesteld als bode tusschen de talryke vertakkingen der bende; en, in der waerheid, een trouwer bode bad hy niet kunnen vinden. Om Jan haren iever le toonen had zy haer leven gewaegd, ja zelfs, zy, die anders do vingeren tamelyk lang liet hangen, zy was cerlyk geworden, cerlyk op hare manier, eerlyk in het haer opgelegde ambt. Michiel Embo, die wy reeds kennen als schalbewaerder der bende, hield hel magazyn van het gestolen goed. Mie was nu gelast hetzelve uit te zetten en het le verkoopen door gansch Vlaen deren. Menige makker, kon hy, builen de wele des' kapiteins, iels onder duims voor eigen rekening ver passen,miste de kans nooit;doch Mie,die nu dagelyks met de hot vol roof liep, had haer eigen voor slecht oenzien, kwam zy, al ware het van den knop eencr versleten kazak, ten haren profyle te beschikken. Zy was ook gelast met geld uil le dragen, gelyk wy het komen te zieo by Mie Willems; eh v\e', liever had zy langs de baen van honger liggen sterven dan er een duit van le verteren. Hier hebt gy dus, geachte lezer, de fameuze Mie Van Dorpe, met al haer deugden en ondeugden. Wy zullen ze nog dikmaels ontmoeten, altyd en overal haer zeiven gelyk. Mie Willems had hare boodschap volbragl en kwam terug met Jcf Van de Maele. Weinig nadien trad een tweede manspersoon in: hel was dc man van bazin Willems. Er werd onmiddclyk racd geschoren tusschen Van de Maele, Lehouck en Van de Putte, hoe men het best zou aenvangen om den kelder van den pastoor tc ruimen. De bazio trok zich de bcraedslaging niel aen; maer zeer misnoegd stond zy van verre de potten bier te tellen welke lydcns hare korle afwezigheid, op de tafel waren gebragl. Zy had aenslonds strenge reken schap govraegd aen do twee roover9 die hun gegeven woord hadden miskend, maerzy wederhield zich uit vrees voor Mie kapitein. Deze was by de roovers blyven zitten, en luisterdo

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1