N° 160. Zondag 25 January 1874. 4de Jaergang. WEKELYüSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 24 January. Onze giften aen den Paus. JSuileiilandsch Nieuws. G-azette van Aelst liet Bureel van het bind Is gevestigd In de Knpellcatraet IV* 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnementepryg Ï5 fr. »s jaers, vooraf botaelbaer. Voor den buiten ban men lnachryven in al de postkantooren, en voor do landelyke gemoenten by de briefdragers Regelmatig jaerlyks moeten de katholieken denzelt'den rimram hoorenWaertoe dient al dat geld van den Paus? Wat doet de Paus met al die sommen welke van de vier hoeken der wereld hem worden opgezonden? Ja, wat doet de Paus ermede? Gebruikt hy het voor zyn eigen? Wel, het is geweten.de wereld door, dat hetgeen de Paus dagelyks voor zyn eigen verteert een opregte, een be- Iachelyke beuzeling is! Is het zyn Hof die al dat geld verzwelgt? Wel, was er wel ooit een Hof zoo eenvoudig opge toomd als dat van den Paus-Koning? 01 zyn het misschien die eenige oude dienaers die hem zyn getrouw gebleven, die eenige priesters en pre laten die hem in zyne pauzelyke bediening en in zyn ongeluk bystaen,zyn zy het die die som men verslinden? Het ware te dwaes het zelfs te peinzen. Neen, maer wie geeft aen Pius IX, geeft voor al de goede werken die hy te onderhouden heelt als Paus en Koning, want Paus en Koning is en blyfthy. Wie geeft aen Pius IX helpt de Kerken van den Oosten, ondersteunt de bisschoppen van Italië, onwettig door het Bestuer van alle in komst verstoken, verspreidt en vermenigvuldigt He goede scholen, bevoordeeligt het onderwys •«der jonge Seminaristen, de goede drukpers en staet duizend andere liefdadigheidswerken by. Wie geeft aen Pius IX komt degenen ter hulp Hie den Paus zyn getrouw gebleven in het on geluk, zyne oude bedienden die geweigerd heb ben den eed af te leggen voor het Bestuer der overweldiging. Wie geelt aen Pius IX, geeft aen den dagloo- ner in den nood, aen den kunstenaer zonder werk, aen de verlatene weduwe en wees, aen den schamelen armen. Want al wie te Rome in nood verkeert, weet dat Pius IX de mildste en grootmoedigste is aller menschen, slaet den weg in naer het Vatikaen en komt nooit terug zonder getroost en geholpen te zyn. Men zegt nog Maer waerom onze armen berooven van het geen de armen van Rome doet leven? Degenen die zulks vragen zyn doorgaens zy die minst geven aen den armen.' Er ontbreekt hun juist de opbrengst van St-Pieters-Penning on van St-Pieters-Nieuwjaerom voor de armen •eens echt liberael te wezen!... Dan, het is niet alleen te Rome dat Pius IX zyne weldaden uitspreidt. Komt welkdanige ramp deze of gene streek van Europa of van gansch de wereld treffen, Pius IX springt de eerste by om de slagtoffers te helpen. (i) TWEEDE DEEL. VI. Pastorecl vigict. (60® VERVOLG.) Pier Putte en de twee Jefs verlieten de kroeg 's anderendaegs na noen, vast besloten dien nacht eens wel te smullen op de rekening van den pastoor van Ruyssclede. Al gaende vertelde Van de Maele hoe hy, te Lap- scbuerb, eenen verren kozyn had die koster was; hoe die koster, ook een Van de Maele, niet al te wel stond met zyne overheid, en hoe hy in de war liep en vies opkeek telkens het pastoreel visiel werd afgekondigd; eindelyk, hoe de pastoor van Ruyssclede ook ging vies staen kyken wanneer hy zynen kelder yl zou vinden en hoe, bygevolg, het visiet, waeraen hy zich geens zins verwachtte, nu ook een pastoreel visiet zou wezen. Lehouck lachte hartelyk om de ongorymdheden van den makker en besloot dat $e pastoor wellicht veel liever zynen landdeken zou ontvangen dan wel het visiet van dry kwanten als zy. Want voegde hy erbv de pastoor is een brave vent, van iedereen geerne gezien; zoodat, betrappen ons de geburen wy er niet levend zullen van lusschen komen. Ook het spyt my dat ik hem moet schade doen; maer de man zit met verkensribbekens, en.... iedereen moet leven. Wat my spyt, viel Pier Putte knorrend in, is dat die heks, dat die onverdragelyke commandant van Mie Van Dorpe er alweer moet by zyn. Houdt u gesloten! keef Lehouck, en laet Mie begaen, of anders komen wy er zeker met slagen af!... Wat meer is, Pietje knorrepot, zie maer toe dat gy den commandant in den weg niet loopet, haer in niets legenspreket, haer gehoorzamet in al wat zy u zal opleggen, of gy riskeert alvvoer te varen gelyk te Korlryk, by de bohemers, waer gy zyt opgetrokken met meer schoppen dan poen.... Iets wat my de stropdrager zal betalen. Iels, schynl het, datgy nog niet vergelen hebt? Onthoud de les Pier eu laet den stropdrager loopen. Eigendom der Gazette van Aelst. De Pö zet Lombardië onderwateraenstonds een milde gift voor de overstroomde Lombar- disten. Op een der verst afgelegene hoeken van Amerika, schiet de stad Chicago in brandaen stonds een milde gift voor de ongelukkige in- 'wooners. Verleden jaer stond de stad Gent half onder wateraenstonds, van wegens Pius IX, eene milde gift voor de overstroomden. In den loop van het jaer 1872 zyn dievwyze, elke maend, niet min dan 100,000 scudi's, 't zy 535,000 frankenuitgedeeld door het Vatikaen, om in de dringendste noodwendigheden te voor zien!... En wat zal het nu zyn, nu de klooster lingen uit Rome verjaegd, het getal der reeds zoo menigvuldige behoelligen van Pius IX zoo merkelyk is komen vermeerderen! Men vraegt nog: Waerom aenveerdt de Paus den civielen xlyst niet welken Victor-Emmanuël hem zoo ge nereus aenbiedt Wellioe zy hebben Pius IX berooid van zynen troon en van zyn grondgebied, en hy zou dan van hen eene aelmoes gaen aenveerden?... Daerby die aelmoes aenveerden ware toestem men in de spoliatie, en dat mag de Paus niet: non possumus. Aen ons, zyne getrouwe kinderen, aen ons dus alleen de eer en de pligt onzen Vader ter hulp te snellen. En zoo, tot verergernis en spyt hunner tegenstrevers, geven de katholieken en blyven zy geven al waer het nood doel. Zy geven* aen de Zusterkens der armen; aen de Conferentiën van St- Vincentïus a Paulo; aen het 'Genootschap van de li. Franciscus van Sales; voor de Vlamin gen van Parys; voor de arme kerken; voor de overstroomden,- voor de zieken, voor de patrona- giën. Zy geven voor de bisschoppen, voor den Idergé, voor de kloosterlingen veroordeeld, verbannen en vervolgd in Duitschland, in Zwitserland en in Italië. Zy geven voor de II. Kindsheid, voor de voortplanting van het ge loof, voor de christene scholen, voor de goede drukpers, voor de Universiteit van Leuvenenz. Zy geven vooral aen den PAUS. Eens hebben onze vrygevigen(in 't fransch liberalen,) het zich in 't hoofd gestoken ook te geven, en zy kwamen voor den dag met den schoolpenning. Zy gingen eenige scholen op richten, echte modelscholen, (modelscholen volgens hen,) scholen zonder godsdienst, en zy verzamelden nog niet genoeg door gansch hei land, om de gaz te leggen in de gemeente scholen van Brussel.... Een van de modder- bladjes der hoofdstad zegde daeropLes libéraux sont des ping res!.... Van 1860 tot'1873, in het bisdom van Gent alleen, hebben de St-Pieterspennirig, de St-Pie- tersnieuwjaer en de inschryving voor het Con- Alzoo, dan twistend, dan jokkend, waren de kwan ten gekomen op Mcirdans Hoek.. Zy keken uil, zoe kend naer Mie kapitein. Van achter eenen elsenkant klonk een zacht gelluit hen tegen.Zynaderden, vonden de hot van Mie legen ecu boom en dry passen verder, Mie zelve in eenen uilgedroogden gracht, de spade in de vuist, en bezig met eenen diepen put te graven. Blikslagers! schertste Van de Maele, Mie, wie hebt gy nu vermoord? Alles vcerdig, antwoordde Mie. En het klokzeel? vroeg Lehouck. Hel hangt er nog. En het hondje? Het leeft nog. By duivel en hel, dan geraken wy niet binnen Moest gy daervoor zoo haeslig vooruit loopen In plaets van al dat vragen en steerien, schoot Mie gestoord uit, zoudt gy veel beter doen met een handje by te steken! loop, schud myn hot uil en breng my de vracht. Lehouck volbragt het bevel. Er kwam van alles uit die hol: een half brood, twee bussels vlas, vrouw- mutsen, andere, kleedingstukken, zellk een hacs nog met het strop om hel lyf. Den haes en het brood legde Mie op zyde; al hel overige was voor den put. Zy wierp een bussel lak ken op den boedel, en vulde 'de opening aen met aerde, drooge bladeren en groes. Eii nu, sprak zy, gy gedryen vooruil, regt naer 't dorp, by Trien uil den Helleput! Er staen vyf kan nen belaeld; drinkt ze uil, en, op klokslag liene aen de voordeur der pastory! Die deur zult gy open vin den, want ik ga den pastoor zyn spa lerugdragen.... Het was dien nacht afgryslyk slecht weder; hel goot water, en het was onmogelyk een hand voor zyn oogen te zien. üp klokslag tien ure, slonuen de dry dieven voor de poort der pastory. Jef Van de Maele sloolle zeer voorzichtig aen en de poort week. Mie had het slot met steentjes ingestoken, en de meid, die ten zessen was komen sluiten, had, by gebrek aen sluitend slot, de twee grendels uitgeschoven, zonder in de duister nis te bemerken dat,boven en beneden, haken en hou vasten waren verdwenen.... Mie had ze in haren zak. cilie opgebragt de somme van dry mili.ioen vyf HONDERD TWEE-EN-VYFTIG DUIZEND FRANKEN, ietS wat doet voorzien dat na twee jaer, de opbrengst ervan liet vierde millioen verre zal overtreffen. Hadden onze schoolpenningsmannen al die millioenen, en al die* duizenden aen andere katholieke werken uitgegeven, wat zouden zy scholen bouwen Wy bevelen den inschryvingslyst aen, voor gedragen door de Gazette van Aelst. Niet dat wy rekenen op de aenzienlyke sommen door de groole katholieke dagbladen opgehaeld. Neen; maer wy begeeren, zooveel liet in ons vermo gen is, ons bewys van hulde en verkleefdheid aen O. H. Vader den Paus te brengen, en daerom bidden wy onze lezers den lyst der Gazette van Aelst indachtig te wezen. FHANKHYli. De Univers, het moedige blad van Louis Veuil- lot, is voor twee maenden opgeschorst, omdat het den herderlyken brief heeft bekend gemaekt, waerdoor Mgrden bisschop van Pcrigueux, de encycliek van 21 november kennen doet. Dat nieuws, ongeloofbacr inderdaed, was reeds den dag te voren in omloop. Men weet dat M. von Bismark ten stelligste aen hel kabinet van Ver sailles gevraegd heelt, dat de Univers zou op geschorst worden. Doch men had nooit gedacht dat de hertog van Broglie, dit zou hebben aen- genömen en het hoofd zou hebben gebukt voor de bevelen van Berlyn. M. Louis Veuillol zelve verklaerde dat 't gouvernement van Mac-Mahon, weigerde den kanselier by te springen, in zynen veldtogt tegen Rome, door den Univers te doen zwygen. Doen zwygen, dat is alzoo liet ordewoord. L'ordre règne a Varsovie, de orde heerscht te Warschouw, zegt men; maer het was de orde der dood. M. de Broglie heeft aen de drukking van den Pruis toegegeven. Wat is de reden van die straf? De opneming van het woord van eenen bisschop, die op zyne beurt niets zegt dan wat de Paus in liet Vatikaen gezegd heeft. Het is dus het willekeurige van den slaet van beleg, die aen M. Louis Veuillol de eer geeft van, voor de regten der Kerk, vervolgd te worden. Ziehier het gedeelte uit gemelden herderly ken brief, dat de gal van M. von Bismark ont stoken heeft: Gy zult het dan hooren, Z. W. B., dal groot en heilig woord van Pius IX. Hy zal u zeggen, wat ver volging dc wereldlyke magt doet lyden aen de H. Kerk, onze Moeder dc wereldlyke magt, welke het regt veracht, de vyand is van den godsdienst en de goddelyke en menschclyke wel onder de voeten trapt. Dal woord zal u zeggen, dat hel vertrouwen in pleglige traktaten stoutmoedig geschonden is; dal De roovers traden op hun leenen den voorhof in, en zochten.... Jef Van de Maele geleidde ze by de hand en bragt ze voor het keldervenster...Zy vonden er Mie kapitein, met dc ledige hot over hoofd en schouders geslagen en gansch op haer gemak neergezeten. Mie haelde een lanteerken van onder den voor schoot en slak Pier Putte een grof stuk hout in de vuist. - Wring hel venster open, gebood zy. -En het hondje? vroeg Lehouck, en het klok zeel? 't Is effen! riep Pier, en hy sprong den kel der in. Mie stootte hem de twee Jefs achterna, gaf hel lanleernken over, slrekle zich plat uil in de modder, met het aenzichl tegen het openslaendc venster, en vroeg Wat vindt gy? Er verliepen vyf minuten vóór zy antwoord kreeg. Veel wyn, fluisterde Lehouck, allemael witten; veel vleeseh en boter. Vult uw zakken, antwoordde Mie, en reikt my de rest.... Eerst de flesscheu.... Nu het vleeseh.... en nu de boter.... De hot van Mie kwam proppens vol. Genoeg! sprak zy. En op hare beurt sprong zy hel gapend venslcrken binnen. Zy deed hare holleblokken uit, liep den keldertrap op die uitkwam in de keuken, en beproefde de in gangdeur. Zy was digi. Haest u, Lehouck, gebood zy, breek my die deur uil. Waer wilt gy henen? vroeg Jef. Naer de keuken. Om?.... Oin den hond.... La cl het beest in vrede, Mie; het heelt tot nu toe zoo schoon gezwegen, en wordt het wakker.... Daer is geen gevaer voor. Het beest ligt dood in zyn mandeken sedert een uer; anders hadden wy het lang reeds op de hielen gehad. Ik heb het een pil ingegeven. Laet dan liggen wat ligt. Het is nu alles tot hiertoe zoowel uitgevallen; gy gact lawyt maken en 't spel verbrodden. de rcglveerdigheid onwcordigbcleedigd, het gezag der Kerk door het geweld verd rukt, haer geloof ver- stoolen, hare zedelykheid bedorven, hare grondwet zeil, lot in hare fondementen, omgeworpen is. Ja, ziedacr de halelyke trekken waeraen gy het dwangstelsel zult kennen, dat in verscheidene dee- len der nieuwe wereld en iu ons oud Europa, met een ongehoord geweld in Zwitserland en in Duitsch- landin voege is. Het is vooral in die twee landen, dat de apostolische brief u do bisschoppen looneu zal, beroofd van vryheid in hunne bediening, voor de regtbanlcen gesleept, met vcroordeolingen gesla- gen, bedreigd met gevangenis of ongenadig iu bal- lingschap geworpen. De pauselykc brief zal u nog doon zienpriesters uil hunne parochiën gejaegd en tot gebrekvcrvallen; geloovigun belemmerd in do uitoefening van hunno godsdienstige pligten, en door bedreiging of verlei- ding tot afscheuring gedwongen en dat alles in uitvoering van gewaende wetten, uitgegeven op bevel der hedendaegsehc Ccsars. Men ziet liet, de opscliorsing van den Uni vers, als deze aen die regels moet toegeschreven worden, is eene direkte werking tegen Rome. Het persoonlyk karakter van M. Louis Veuillot is bier niet in 't spel. Hy zegt slechts wat een bisschop gezegd heeft, en deze zelf zegt slechts wat het Vatikaen zegde. In alle geval, het fran- sche gouvernement bukt onder den hiel van M. von Bismark; de vryheid van drukpers wordt door den kanselier zeil niet meer geduld builen Duitschland. Men mag alles scliryven wat men wil; men mag God, Kerk, zcdeleer, godsdienst, alles aenranden en vertrappen; maer men mag den keizer en zyn kanselier de wacrheid niet meer zeggen. Alvorens in de Norddeulsche Alg. Zeituna het beruchte artikel te doen afkondigen dat de fran- sclie drukpers een weinig verontrust, zegt M. Veuillot, had M. voir Bismark aen hel fransche gouvernement eenige notas doen aenhieden over verschillende grieven van Pruisen. In een dezer werd legen de vrysprack der vryschutters gere- klameerd;^en ander vroeg de afschaffing van den Univers. M. Veuillot meende verzekerd ie zyn, dat hierin niet zou toegestemd worden; doch hy wei d in zyne verwachting bedrogen. Zyn blad is wel niet afgeschaft, maer voor twee maenden opgeschorst. DUITSCHL/LIVH. Het blykt meer en meer dat de uitslag der verkiezingen voor den Ryksdag, het pruisische gouvernement heelt verrast; het wist niet dat de katholieken zoo sterk en de socialisten zoo stoutmoedig waren. DeRynprovinciënzyn teenemael aendc natio- nael-Iiberalen ontsnapt. Te Keulen, Bonn, Dus- seldorf, Aken en Koblenlz zyn schier overal uit sluitend katholieke'algeveerdigden gekozen, het geen aen de doktrinaire dagbladen van Berlyn zeggen doet: dat de Ryn van al Koblentz, thans golven aenvoert, die zoo zwart zyn als inkt. Of gy de deur zult openen? vraeg ik u. Jef trok de schouders op en viel aen 'l, werk. Hy slak de vingeren onder de deur, haelde uil al zyne magt, en gelukte erin ze uit hare hangels te ligten, zonder veel gerucht. Mie kwam terug met het dood hondje. Ziet eens, sprak zy, de iauleern verheffende, ziel eens wat lief beestjeWal fyn kroezelhaer! Van dal vel maek ik een schoone warme w intcruiuls voor mynen man.... 'l Is daerom dal ik 't hondje inecdraeg. En nu, hernam zy, hier buiten, en opeen drafkon naer den Helleput! Daer''zullen wy deden.... Ik heb beweging geboord boven de keuken. Er is nog juist geen haesle by, maer wy hebben hier niets meer te vcrricblon. Vooruit dus, gy gedryën; de kapitein sluit den aftocht. Terwyl dc makkers, met hunne gevulde zakken, moeielyk liet lo nauw geworden vensterraeni uitkro pen, vulde Mie hare eigene zakken met llesschcn wyn, en kroop dan op bare beurt uit bel hol. Zy wierp dc zvvaer geladen hol als een pluimken op hare breede schouders, en dc bende verliet do pastory. In den Helleput werd dc buit uilgehaeld. De lango tafel der kroeg stond er vol mee. Er moest maer onder vier gedeeld worden; doch Mie maektc vyf paerton. Een voor mv, sprak zv, dry voor u, en het vyldo voor kapitein Jan. Pier Putte zag op en ging protcsleeren. Mie greep liem in den nek, by zynen queue, en haelde den kloef voor den dag. Pier begreep, en.... zweeg. Eensklaps hoorde men in de kroeg het klokskon opgaen van de pastory. Stil, gebood Mie, /.'hangen aen 'l zeel..*.. Een..., twee.... 't ls uil! Blyft zilten gy, er is geen gevaer. Dc klok zal niet meer spreken: 't zeel ligl in de keu ken. De vefbaesde blik der roovers vroeg uitlegging. Ja, sprak Mie, ik mogt vandaeg, na veel biddens en smcekens, de meid van den pastoor bystaen om den zolder te kuischen. Gekuiscbd is thans de zolder, zoowel als de kelder van den pastoor. Maer de meid,

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1