N° 162. Zondag 8 February 1874. 4<le Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 7 February. Buitenlandsch Aieuws. G-azette vail Aelst Het Bureel .ei, liet bled Ie gevestigd In do Itiipelleetrnet RI* 11, weer alle brieven, gelden, on. vrecl.tvry moeten toejetonden worden. Ab»ou«iiients[)rj8 K fr '8ja«r«, voorafbetaelbaer. Voor den buiten kun men inscbryven In nl de postliantooran, en voor do laudelylte gemeenten by de briefdrager* DUIT8CHLAND. Wy vinden in de Nordd. Allg. Zeitung eene officieele nota, welke geenen twyfel meer laet bestaen, ten opzigte der fransche prelaten, welke bevelbrieven hebben uitgegeven die te Berlyn als beleedigend werden beschouwd. Wanneer Duitschland opmerkt, dat er na een zekeren tyd tegen deze bisschoppen geene maetregelen worden genomen, zal M. von Bis- mark hunne inbeschuldigingstelling vragen. Het artikel der Norddeutsche Allgememe Zei tung, strekkende om de godsdienstvryheid in Frankryk en België te beperken, heeft ïnFrank- ryk veel indruk verwekt, vooral in de parle mentaire kringen. Men wil er het klaerblykend inzigt van Pruisen in zien, om de kabinetten van Versailles en Brussel te doen vallen. Diens volgens hebben vele algeveerdigden, welke tot nu toe besluiteloos of vyandig waren, besloten het ministerie te ondersteunen. Men denkt dat de afgeveerdigden der uiterste regterzy, om dezelfde reden, zullen afzien van al de betwistingen over het karakter van Mac- Mahon's zevenjarig bestuer. Ook loopt het ge rucht, dat de interpellatie van Gambetta zou ingetrokken worden. Alzoo zou het duitsche blad, zonder het te weten, een grooten dienst aen M. de Broglie hebben bewezen. Voor de eerste mael hebben er maendag in Elzas-Lotharingen, kiezingen voor het par lement plaets gehad. Te oordeelen volgens den uitslag, welke de telegraef ons aenbrengt, moe ten die kiezingen als eene protestatie tegen de annexie dezer twee provinciën worden aenge- zien. Te Straetsburg isM. Lauth,gewezen mair van die stad en kandidaet der lransche party, gekozen met 5096 stemmen tegen 2926, welke aen M.Schneegans werden gegeven;de socialist Bebel bekwam slechts 168 stemmen. M. Haeffely, insgelyks kandidaet der fransche party, is te Mulhousen gekozen. Te Altkirch is de eerw. heer Winterer en te Guebviller de eerw. heer Gueber, welke beide de anti-pruisische opinie vertegenwoordigen, gekozen. Verder zyn nog gekozen: te Metz, de bisschop Mgr Dupont des Loges; te Rappoltsweiler, de eerw. heer Simonis; te Berlyn, de progressist Herz, enz. Volgens de depeche heerschte er by de kie zingen veel kalmte. Mgr Ledochowski was verleden maendag gesommeerd, door de regtbank van Posen, om TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (62* VERVOLG.) De twee roovers stormden de herberg uit, hielden stand dertig passen verder en luisterden.... De kreet help! help! verflauwde allengskens totdat hy eindelyk slechts meer galmde dan als een stervende echo.... Dan hoorde men niets meer tenzy, in de verte een zwaren aravenden stap als van iemand die vlucht. 'tis in de richting van Sevecote, sprak Jan. Spoed gemackl! zy voeren ze weg.... de galg wacht hen Ter vermoede plaets gekomen begonnen de roovers aen 't zoeken.... Zy zochten vruchteloos!.... Te laet, kreet Gabriël, te laet! Zy zyn reeds bin nen Ninove. Jan stond te stampvoeten van woede. Gillis, Gillis, brulde hy, dal gaet gy duer be- koopen!.... Vooruit, naer Ninove! Stil! gebood eensklaps Gabriël.... Ik hoor zuchten. Hy plakte het oor tegen de grond: Op tien passen lings, in den boschkant, ligt er iels te roeren. Jan vloog vooruit en.... slronkelde. Hy zocht tastend voor zich neer.... Eene! riep hy juichend. Gabriël bragt net licht by. Een lyk! gilde Jan. Z'hebben hert vermoord, de rabautenAenzie my dal wezen met slyk en bloed bemorst; hy is niet meer te herkennen, de arme mak ker! Wee! Wee!.... Gabriël plaetste de hand op de borst van den ge velde: Kapitein.... hy leeft nog! De kapitein trok haeslig eene kalbasflesch vol sterken brandevvyn op en goot er den lydende eeneil teug van tusschen de tanden. Hy verrees oogenblikkelyk ert kwam tol spraek. Help! Help! kermde hy. Hy is aen't dolen, sprak Gabriël,'t zal over- gaen.... He! riep hy den bezwymdein 't oor, gy zyt by vrienden, by Cruysken en Klysler Licht!.... (1) Eigendom der Gazette van Aelst. by gebrek aen betaling der talryke boeten waer- toe hy veroordeeld was, zich naer de gevange nis te begeven om er de straf uit te doen, welke het niet betalen der boeten na zich sleepte. Des anderendaegs 's morgends, ten half vyf ure, bezette eene sterke policieinagt het bis- schoppelyk paleis. Mgr Ledochowski gaf zich aen M. Standy, overste der policie gevangen; maer verzocht om door twee zyner kanunniken vergezeld te worden. Deze gunst werd hem geweigerd. Hy moest naer de-gevangenis van Frankfort aen den Oder overgevoerd worden; maer lui- dens eene tweede depeche, is de prelaet op tegenbevelen uit Berlyn, naer Ostrowo gevoerd. Er had geene demonstratie plaets, dan dat de poolsche schouwburgen gesloten en alle feeste- lykheden opgeschorst werden. De wybisschop Mgr Saniszewski is met hel bestuer van het bisdom gelast. De ISorddeutsche Allgemeine Zeitung heeft een tweede artikel afgekondigd, om liaer eerste, gericht tegen Mgr Dechamps, uit te leggen, en te zeggen, op welke wyze Duitschland verstaet tusschen te komen in het buitenland, om zynen haet tegen Rome te koelen. Het is niet gewa penderhand, zelfs niet met bedreigingen, maer by middel van vriendschappelyke raedgevin- gen, onbaetzuchlige verwittigingen, en vooral door te laten weten, dat elke poging, welke een nationael bewind in België of in Frankryk doen zou, om den Staet te onttrekken aen de theocratische eischen, in Pruisen zou kunnen rekenen op de levendigste sympathie, op eene vriendelyke medewerkingop eene verkleefde bewondering. Duitschland, zegt von Bismarck in zyn blad, eerbiedigt ten volle de binnen- en buitenlandsche vryheid zyner géburen, doch het ziet in hunne onafhankelykheid van allen geestelyken invloed een pand van algemeenen vrede. De Belgen kunnen de sympathie, de mede werking en de bewondering van den braven Pruis heel goed missen. Zyne vriendelyke raedgevingen zullen hier by de overgroote meerderheid des volks geenen weêrklank vin den.» Een cirkulair van den minister van bin- nenlandsche zaken, waerschuwt de ambtenaren, dat de bedienden, welke deel maken van katho lieke vereenigingen, zullen afgezet en voor de regtbanken vervolgd worden, dewyl deze ver eenigingen aenzien zyn als vyandig aen den Staet. OOSTENHYK. Het Vaterland van Weenen bevat eene kor- respondentie uit Munchen, waerin bestatigd wordt dat er in de hoofdstad van Beieren eene De andere keek verwilderd op, maer sloot even gauw de oogen weder toe. Wat nu gedaen? vroeg Gabriël. Gaen wy nog naer Ninove? Jan stond te dubben. Kom! kom! sprak hy, het haestigste eerst. Wy zullen hem naer den Paling dragen. Daer zullen wy trachten hem tot zyn zelvcn te brengen en hem te doen vertellen wat er is geschied. Dan zullen wy ons besluit nemen.... Sa, alle mannen, gelyk! gy by de beenen, en ik by de schouders.... Wacht, eerst nog 'nen slok, 't zal hem deugd doen. Gaep, kamaraed 't Is klaer En Jan blies het licht uil. Help! Help! kermde gedurig de zieke. De stoet geraekte zonder hinder op Aspelaer en trad de keuken der herberg binnen, langs de achter deur. Gillis Van der Eist zat in eenen hoek met bazin Trien aen de zyde, die hem uit medelyden laefde. He! Trien, riep Jan, laet dat slangenvel daer maer liggen: wy zullen hem haest zyne rekening afmaken. Hier hebt gy een treffelyken man voor hande. Gauw, uw beste zetel en uw malschle kus sen. Trien verliet haren Gille en volbragl het bevel. Daerop viel zy aenslonds den gewonde het aenzicht aen 't baden. De roovers stonden ernstig de bewerking na te schouwen, angstig nieuwsgierig als zy waren om te vernemen welk wezen er van onder dal bloedmasker ging te voorschyn komen. Wasch eerst zyn oogen, sprak Gabriël, de jongen kan niet zien. 'k Geloof het wel, antwoordde Trien, zie eens welke troef op zyu voorhoofd: geheel hel vel ligt open. Ze moelenerop gezeten hebben mei den houten kloef.... Het afgeloopen bloed staet een vinger dik gesloft in d'oogputten. Trien waschte en plaeslerde voorzichtig aen, ter- wyl het kille water op de ontstelde hersens des lydenden allergunstigst begon te werken. Haest ging de reiniging voltrokken zyn. Maer.... maer, stamelde Van der Cruyssen, naer mate het werk vorderde, my dunkt, of bedrieg ik my? dat is.... dat is Embo niet!.... Dal is Michiel Embo niet, herhaeldc de kapitein, en 't is nog veel min Jan Petryns.... groote ontroering heersclit. Ziehier om welke reden Een dagblad uit Munchen heeft bevestigd dat Maximiliaen, koning van Beieren, niet overte- den is, maer dat de Pruisen hem in 1864 zouden opgeligt en voor overleden doen doorgaen heb ben, door de lykkist te vullen met een wassen beeld dat de gelykenis des konings had. De korrespondent van Das Vaterland voegt er by, dat de studenten van Munchen, welke geerne dit geheim zouden ontsluierd hebben, de kerk der Theatynen wilden overrompelen, waerde afgestorven leden der koninklyke fami lie rusten; maer dat de overheid de kerk door soldaten liet bezetten, ten einde schandelyke tooneelen te voorkomen. FHANHEIVH. De munlkonventie te Parys, heeft hare werk- zaemheden geëindigd. Frankryk, Italië en Zwitserland hebben eene bygevoegde konventie geteekend, waerby eenige punten uit de kon ventie van 1865 worden herzien, zonder in eenigerly opzigt de grondslagen zelve te wy- zigen van het muntstelsel der vier landen. De fabrikatie van 5 frankstukken is voor 1874 aldus beperkt: Frankryk 60 millioen, Italië 40, België 12, Zwitserland 8 millioen. Italië zal in 1874 voor het reservefonds der Nationale Bank, eene som van 20 millioen kunnen fabrikecren. Het budjel voor 1875 is thans bekend ge worden. Hel effektief van het leger zal bestaen uit 442,000 man, waervan 381,000 man voor het binnenland en deoverige troepen van Alge- rië; voorts uit 99,000 peerden, waervan 14,000 voor Algerië. Onder de manschappen komen er 27,000 voor,behoorende tot de gendarmerie en van de republikeinsche garde. Het schynt dat de kommissie en de verte genwoordigers van den ouden burgerlyken lyst eindelyk tot overeenkomst geraekt zyn, nopens de reKiamenderkeizerin Eugenie. Het ehineesch museum en de kollektie Soltikoff zouden niet teruggegeven, maer hunne weerde in geld aen de erfgenamen van Napoleon III uitbelaeld worden. Zondag zyn er te Brest 84 vrouwen en 20 kinderen van bannelingen op de Sybille inge scheept om de reis naer Nieuw-Caledonië mede te maken. Den vorigen dag had dit vaertuig te Camarel 200 lot verbanning veroordeelde lie den opgenomen, en met deze vracht vertrok het in den avond van 2 february naer zyne bestemming. In de officieele fransche dokumenlen, welke openbaer gemaekl zyn door het bestuer, komt eene algemeene statistiek voor, over de handelsmarine der verschillende volkeren: Nochtans.... wacht.... ik meen dat wezen nog gezien te hebben.... Die trekken zyn raynielvreemd.... Waer breng ik die t'huis.... Eensklaps opende de kranke zyne oogen en liet ze langzaem dwalen rond het vertrek.... Hel was wel een vreemd tafereel dat, onder hel smokend en dansend licht der lamp, zich voor zynen j verwonderden blik ontvouwde. Daer, voor hem, twee onbekenden, zwart van aenzicht als de duivels der hel; verder, in den hoek, de half geworgde Gille die lag te hygen en te zuchten; en op de tafel, pisto len, glinsterende ponjaerds en de blanke sabel van Jan.... Waer ben ik? kreet de ongelukkige. En, als verbliksemd, zich de handen voorde oogen slaende. Hulp! Hulp! riep hy met bovendo slem, spaert my!.... Hy is van zyne zinnen, spotte Jan. Neen, neen, niet van myne zinnen.... Wat hebt gy dan gedurig te janken van hulp! hulp!.... Gy zyt immers by goö jongens. Ik zie maer al te wel waer ik hier ben.... ik zit in den moordkuil.... ik zit in d'handen der bende!.... Wy zullen op 't einde nog niemendal weten, gromde Jan. 't Is onze duivclstroiiie die hem bang maekt. Ik ga my wasschen. Neen, neen, nog nieteerst welen wien wy voor hebben. Sa, jongen lief, gy moogl zoo 'L kind niet uithangen; wy zullen u niet opeten. Wy hebben u opgeraeptin den boschkanl, waer gy overdood laegt; wy hebben u verzorgd en wy zullen u genezen.... Zie en Jan wrong de handen van voor zyn aenzicht. Zie, daer staet een beker wyn: drink hem uil, 'l zal u verkwikken. Ik zal al doen wat gy wilt, mynheer; maer spaer my, o spaer myIk heb reeds zooveel afge zien. Ik zeg dat gy drinken zult, schoot Jan ongedul dig op.... Zoo.... Nog 'nen beker.... op myn gezond heid De verblufte vreemdeling klonk met den zwarten roover. Rest. Nu gaen wy klappen. Gy ziet er my een jonkheid van rond de dertig: raag ik welen wie gy zyt? van waer gy komt? wie u zoo deerlyk bejegend heeft op Sevecote?.... Ik zal al zeggen wat gy wilt; maer, nog eens, Het totael getal voertuigen, welke de zeo doorploegen, bedraegt 56,281 zeilschepen en 5,148 stooinbooten. Engeland alleen bezit meer dan de helft dier stoomhooten, namelyk 3,061 stoomers en ruim een derde der zeilvaertuigen, dewyl dit getal 20,842 bedraegt. Tegenover die cyfers kan ge zegd worden, dat Engeland sedert twee eeuwen eene onbetwistbare heerschappy op zee uitoe fent. Na Engeland volgen de Vereenigde-Staten en na Amerika is de beurt aen Frankryk met 392 stoombooten en 3,973 zeilschepen. Duitschland dat sedert den oorlog met de hertogdommen, al zyne pogingen aenwendt om eene zeemogendheid te worden, volgt Frankryk van naby op. Het bezit vandaeg reeds 3,984 vaertuigen, zoowel zeilschepen als stoom booten. Belgie, dat slechts eene groote en twee kleine havens bezit, biedt volgens dezelfde do- kumenten een toestand aen, welke nergens elders terug gevonden wordt. Dat land bezit meer stoombooten dan zeilvaertuigen. De ingenieurs des onderzeeschei) tunnels van Calais naer Douvres, zullen te Galais een put laten graven welke verscheidene honderde meters diep is, met eene walervlakkige galery, wier dak een kilometer onder zeediepte zou liggen. Die proefneming moot dienen tot voor- looper der eigentlyke werken van den tunnel. iPANJE. Don Garlos heeft don Alfonso tot bevclheb- ber-generael van Catalonië en de helft van Va lencia benoemd. Cabecilla Freixa, gewezen kolonel der gen darmerie, is tot bevelhebber der provincie Bar celona verheven, Tristany lot kommandant der provincie Lerida aengesleld en generael Plana met dezelfde magt gekleed in de provincie Tarragona. Cabecilla Saballs, welke in ongenade geval len is, werd naer het hoofdkwartier ontboden. AI de opgegeven benoemingen werden by dekreet in liet officieel dagblad El Cuastel Ileal bekend gemaekt. Een ander dekreet beveelt onder doodstraf aen al de Carlislen welke hel indulto der repu- bliekeinen inriepen, om onder hunne \anen terug te keeren. Te zelfder tyd is het verzenden der dagbla den verboden, want de carlislisehe overheid gaet zelve postzegels uitgeven, ten gevolge van welken maetregel elke verzending met den post die deze postzegels niet draegt, zal acngehou- den worden. De brugboog van den yzeren weg te Cindad Real, naby Badosoz is opgebroken. wcest my genadig.... Ik ben, och arme, een deserteur van 't leger!.... Anders niets? onderbrak Jan lachend, wel, dan zyt gy welkom. Geef my d'hand, kamaraed, ik ook, ik hen een deserteur van 'l leger. Uw naem?..X Mis schien heb ik u gekend. Ik heel eigenlyk De Mulder, Dartel De Mulder, geborlig van Aelst. Ziet gewei! riep Gabnël; De Mulder, van Aelst! Gy zyt de broer van Mie Mulders, of ik verlies er mynen naem by. Gy gelykl elkander als twee druppe len water, met dees verschil dat gy een pronte flink- sche jongen zyt, en dal uw zuster d'eone schouder wat hooger draegt dan de andere.... Gy spreekt van Mie den hult? vroeg Jan. Ja, knikte Gabriël. Wel, Bartel, vriend, dan bevindt gy u in 't mid den uwer familie! Zyt gy van myne familie? Wie zyt gy? Luister. Mie is van de bende, en.... wy ook. Al wie in de beucle zyn, zyn broeders en zusters onder elkander, dus.... Trien, hael wyn op! Wy drinken de gezondheid van broeder Bartel. 11a! grommelde Bartel binnensmonds, Mie is van de bende?.... Die venynige heks! zy is er waerlyk slecht genoeg voor! Geraek ik hier builen, ik zal ze spreken; 'l zal er op zyn, op haren loelyken bult!.... Trien bragt den gevraegden wyn op en duwde levens een gevouwen papierken in d'hand van Jan. Van den bode, fluisterde zy. Wat op dat papierken gekrabbeld stond ware een onoplosbaer raedsel geweest voor iemand andèrs dan Jan, al ware die iemand nog de grootste geleerde ge weest van Europa.... Embo en Petryns zullen morgen komen, las Jan: onvoorzien belet heeft hen wederhouden. Zy hebben ons fel doen loopen dezen avond, doch 't is hun vergeven. Gabriël, vul de kroezen en gy, Bartel, vertel voort: nu welen wy nog niet boe gy lot op Sevecote zyt gesukkeld, waer men u schier het hoofd heeft gekloven. Drink eerst, en vertel op uw gemak: wy hebben tyd om te luisteren. Bartel was allengikons tot hel bewustzyn van zynen toestand gekomen, en meende niet beter uit de hfan- den der roovers te geraken dan met hen in alle3 gewillig te voldoen. Hy begon dus het verhacl zyner lotgevallen. Een oogenblik, onderbrak Cruysken. Het is nu klaer bewezen dal Gillis ginder, in alles onplichtig

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1