N° 164. Zondag 22 February 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 21 February; Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel »un liet blad I» gevestigd In da K«^ella«trnet 1*1* 11, waer alia briovau, galden, enz. vrachtvry mowtan toegezonden worden. Abannamentspryo SS fr. 'sjaor», vooraf bataolbaer. Voor den bultan kun man Inachryven In al de pootkantooran, on voor da landelyka garaeautan by da briefdrager# FRANKRTK. Een fransch blad wyst op het gevaer, welk een aental kleine Europeesche Staten loopt, ten opzigte van Pruisen. Het werk van de politiek dezes lands is inderdaed berekend naer een al gemeen plan. Denemark, Holland, België, Noord-Zwitser land, Livonië, moeten ingepalmd worden. De krygslist, dien Pruisen volgt, is gekendslechts één tegenstrever te gelyk aenranden, en mid- delerwyl de andere in slaep houden. Is het, inderdaed, niet alzoo gebeurd? Prui sen riep Oostenryk ter hulp, om Denemark te verpletteren, en stak vervolgens de hand uit tot Frankryk.om Oostenryk te breken. Vervolgens, sterk door de vriendschap met Rusland, bragt het Frankryk ten onder, en vereenigt zich nu met Italië, om het werk voort te zetten. Is dat gedaen, dan komt nogmaels de beurt aen Oos tenryk, en aen Italië zelf, tenzy de Pruis eers tens de Nederlanden zou begeren. Blyft echter te zien, of Europa nog langer lydzaem die veroveringsrazerny, die zucht tot overheersching, zal blyven aenschouwen; of er niet eerlang een algemeene bond zal tot stand komen, om den algemeenen vyand het hoofd te bieden, en in zyne grens terug te dryven. Ons dunkt, dat dit er eenmael moet van ko men. Zoo de koningen de oogen willen openen, zullen zy klaer genoeg in de toekomst zien, om te weten, waer de redplank is. Geven zy echter toe aen de verleidende stem van Pruisen, die niets dan religietwist en vervolging zingt, span nen zy zich aen den wagen van 't Geweld, en voeren zy de wenken en bevelen van Berlyn uit, hun ondergang en die der volken is onver- «nydelyk. DUIT8CHLAND. Het duitsch pariement houdt zich bezig met de beraedslaging over het wetsontwerp, be- trekkelyk de krygsinrigting.DeheerVonMoltke heeft dynsdageene lange redevoering uitgespro ken, in welke hy natuerlyk met kracht het ont werp van het gouvernement ondersteunde. Hy heeft aengedrongen op de noodzakelykheid, voor Duitschland, om een groot leger te hebben, ten einde het bezit der veroveringen inden laet- sten oorlog, in eenen gelukkigen veldtogt van zes maenden gedaen, te verzekeren; veroverin gen (voegde hy er by), welke Duitschland zich moet verwachten gedurende vyftig jaer door de wapens te moeten verdedigen. Noodlottig voor uitzicht! Haesten wy ons er by te voegen, dat dit duister tafereel, dat de krygsredenaer ge toond heeft aen het Parlement, maer een bewys TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (64* VERVOLG.) De Mulder zweeg een oogenblik, doch kwam spoe- ■dig van zyne ontsteltenis terug. Hy érinnerdezich die rol die hy zyn eigen had opgelegd en, vast besloten dezelve uit te voeren tot het einde, wat er ook van komen mogt of niet. Ba, anlwoorde hy, gheel myn historie is waer- lyk geen halve leugen waerd. Gelooft gy my niet, dat moet gy maer weten; en, dat ik noch lafaerd noch zwetser ben, ik wenschle, voor tien stoopen bier, de gepaste gelegenheid te vinden om hel u te bevvyzen. Wees gerust, gromde Jan, die gelegenheid zal komen, en vroeger dan gy peinst. Ik zegde dus, dat ik, den dag der inneming van Gen», den gemakkelyken triomf der Franschen wat al te driftig heb gevierd. Ik zat in het Kozyntje'straetje,'k ben vergeten in welke kroeg. Wat ik best heb onthouden, is dat ik daer, dien avond, my zoo buitengewoon wel deed dat, toen het op betalen aenkwam, ik by de bazin myne soldatenplunje in pand mogt laten. Bartel Mulders stond uitgeschud tot op het hemd. De baes noglans had medelyden met hem en leende hem een versleten broek en eenen blauwen kiel-... Wat nu gedaen! Met dergelyk kosluem mogt ik my naer de kazerne niét wagengy kent de strengheid der krygswetten, vooral in tyd "van oorlog.... Myn besluit was haest genomen. Ik was toch van zin van te deserteeren; ik had een volle jaer gediend, legen mynen dank, wel is waer, maer toch als vroom soldaet; benevens de blessuer ontvangen te Fontenoy, kreeg ik er nog twee vóór de muren van Doornyk, en ik meende genoeg gedaen te hebben voor Zyne Chrislene Majesteit, voor de eer van mynen naem jn dien myner nakomelingen....Dien zelfden nacht ging ik aenkloppen by eenen myner vrienden dien ik by geval te Gent had ontmoet en 's anderendaegs bezorgde hy my werk. Zoo heb ik gewerkt binnen en buiten de stad, op twintig ver- schillige posten, onder twintig verschilligc namen en (1) Eigendom der Gazette van Aelst. te meer is van den afkeer, dien deze vergade ring heeft voor de vermeerdering der krygslas- ten, waervoor men hare stem vraegt. By het einde derzelfde zitting, heeft een der vertegenwoordigers van Elzas-Lorreinen, Mgr Teutsch, hulpbisschop vanMgrRaess,een voor stel neêrgelegd, strekkende om de bevolking dezer provinciën over de kwestie van hunne aenhechting aen Duitschland, te raedplegen. Zooals liet te voorzien was, is deze voorstel door den duitschen Ryksdag verworpen. De Polen, de demokraten en de socialisten, alsook MM. Sonneman en Kryger hebben voor het voorstel gestemd. Mgr Raess, bisschop van Straetsburg, heeft in naem der katholieke Elzassers verklaerd, dat deze de gevolgen van den Frankfortervrede aennemen. Volgens eene latere depeche zullen de afge- veerdigden van Elzas-Lotharingen eene protes- tatie neerleggen, doch in den Ryksdag blyven zetelen, ten einde de konservatieven in hunne worsteling te ondersteunen. Detachementen van het eerste kurassiers en het derde ligte ruitery, doen te Munich sedert eenigen tyd proefnemingen om den yzeren weg en de telegraefdraden der statie te Munchen te vernielen. Er is ter hunner beschikking een zytak van den yzeren weg achter de vertrekhal naer Lins- bach gesteld. Hunne werktuigen bestaen ui eene drilboor en eene byzondere schaer om de rails op te breken en te verwringen. Nadat de weg aldus bedorven is worden de bils verbrand, welke waerscbynlyk vooraf met petrool bego ten worden. Er. wordt hun insgelyks geleerd deze wegen op de spoedigst mogelyke. wys te herstellen en om het verkeer met den telegraef te onderbre ken, wordt een byzonder dunnen en by na on- zichtbaren zilverdraed gebezigd. Hiermede worden al de leiddraden met elkander in aen- raking gebragt en zoo onmiddellyk de elek- trieke verbintenis onderbroken. Dit middel om bet telegraef verkeer te on derbreken bezit het voordeel, dat om de oor- zaek der onderbreking te kennen, het noodza- kelyk wordt by eiken pael de draden te onder zoeken. Prins Leopold heeft reeds verscheidene ma len deze oefeningen bygewoond. Er worden terzelfder tyd proefnemingen ge nomen met mortiers in het kamp Teget, naby Berlyn, met stukken die aen de monding 21 centimeters doorsnede hebben. In 1871, bezat hel pruisisch leger slechts 4 zulke mortiers, welker dracht niet verder ging dan 2,500 meters. Sedert dien is er het Jsrygs- wezen in gelukt door de wyziging van bouw en lading de vertedragt veel grooter te maken. verkleediugcn; want, myne vriend de Genlcnaer had wel uit te strooien en rond te brieven dal muskeltier De Mulder by het beklimmen der vestingen, onder de St-Pieterspoort was in den gracht gebleven, nergens had men het lykvandenvermisten muskeltier ontdekt, en de kwasten van myn regiment met wie ik, dien zelfden namiddag in 'l Kozyntjestraetje myn ekvvipc- ment had zitlen verdrinken, wisten maer al te wel dal Bartel Mulders in volle gezondheid was. Men zal my dus achterna en druk. En toch ik bleef le Gent, en bleef er lot over een tiental dagen. Men wist waer ik te huis behoorde en men spoorde uiy na op al de banen en wegen die leiden naer Aelst. Ik kon dus niet beter doen dan stillekens te blyven waer men my niet zocht, noch waer men geenszins vermoedde my te vinden. Binst dien tyd heb ik le Gent aerdige slrophen bygewoond. Ik heb gezien hoe koning Lodewyk XV er werd ingehaeld den,25 july; hoe de burgery en zelfs de adel geplaegd worden door de soldatepy, in weerwil zy die woestaerds zooveel mogelyk trachten te voldoen; hoe er gemord wordt tegen het vreemd gespuis. Doch morren baet niet; hoe meer de burgers zich misnoegd toonen, hoe slechter zy behandeld worden. Zoo is hel voorgevallen dat eenige officier- kens eene comediante bragten in 't huis van den voorschepen, die ze eerst aenzag voor eene officiers vrouw. Er werd hem wysgemsckt dat het eene dame was van hoog aenzien en dat hy ze moest logeeren. De magistract antwoordde dal de inkwartiering der vreemdelingen zyn vak niet was, en hy zond mynhee- ren en madame beleefd naer den sladsfocrier. Midde- Ierwyl waren eenige saletjonkers het huis gaen door snuffelen en gevonden hebbende dat de kamer van de vrouw des voorschepen de schoonsteen gemakke- lykslc was der woning, zoo hebben zy, zonder meer, de comediante er in bezit van gesteld. Die hoonende huisschending heeft al getrouw geblevene gcnlenaers ten hoogste verontwaerdigd en er werd fel geprotes teerd; maer Mauritz van Saxen is er tusschen gekomen en heeft verklaerd dat de fransche komedianten, dienende tot verzet van 'l garnizoen, zoo veel regt hadden als de soldaet zelf, en daerop trok een gansch batailloo gemeen vrouwvolk en ander canaille de stad binnen en werd gelogeerd by de beste burgers, en dat nog gratis. Hel volk is zoodanig verbitterd dat durft wclkdanige van dien slechten troep zich by dage De proefnemingen met elektrieken stroom, om een onbemande boot op een bepaeld doel te richten, zyn, zooals reeds gemeld%is, op het Tegelen meer ten volle gelukt. ITALIË. Men telegrafeert nogmaels uit Rome, dat er'in de maend juny een konsistorie zal wor den gehouden, waerin acht kardinalen zullen benoemd worden, waerönder de aertsbisschop- pen Dechamps en Manning zich zullen bevinden. In eene aenspraek van den Paus aen de pre dikers van den Vasten, merkt men dezen vol zin op: Thans is er geene kwestie meer, om zooals vroeger over de godgeleerdheid en de sakramenten te prediken; men moet, met ern stige argumenten, over de geloofspunten han delen, dewyl thans overal de twyfelgeest heerscht. RUSLAND. Op het galadiner te St-Petersburg, heeft de czar een toast uitgebragt op keizer Frans Jozef en daerin gezegd: Onze vriendschap met kei zer Wilhelm en koningin Victoria is de beste waerborg voor den europischen vrede. De Times, over dien toast sprekende, zegt dat Engeland het viervoudig verbond aenneemt, in dezen zin dat het de vastelandsche natiën zou beletten, hunne geschillen by middel van oorlog te vereffenen. In den tegenover gestel den zin, namelyk in dezen, van tegenover Frankryk eene vyandelyke houding aen te nemen, zou dit met al de grondbeginsels van Engeland strydigwezen. BPWJIi. Twee der belangrykste steden der provincie Barcelona zyn acngevallen, en in eenige uren door de koninklyke legerbenden overweldigd Vich (met 14,000 inwooners) op eenen afstand van tien mylen der hoofdstad, is in negen wy- ken met zeven poorten verdeeld, en haer om trek is omtrent dry mylen. Vich was door eenen sterken uauer van vyf meters hoog en van verscheidene gederene- leerde torens beschut, en door het tweede ba- taillon van Navarra, vier compagnien republi keinen, duizend nationale wachten en honderd vyftig ruiters verdedigd. Niettegenstaende dit talryk garnizoen en eene wanhopige verdediging, zyn muer en torens in zes-en-dertig uren voor de artillerie der Carlisten gevallen, die in Vich 2,000 geweren, 4 kanonnen, 150 paerden met hun harnas, overvloed van krygsvoorraed en 250,000 pesetas van belastingen vonden. Geheel het garnizoen is krygsgevangen gemaekt. Dezen groolen uitslag vernemende, heeft de Koning don Rafaël Trislany graef van Avino, tot luitenant-generael en zynen broeder don Francisco van Havana, tot brigade-generael benoemd. wagen langs de slraet, hy aenslonds wordt nagezet, uitgefloten en geworpen met vo_rle appelen. 't Is ne schoone maerschalk, die Mauritz van Saxenspotle Gabriël. Maerschafk Mauritz is 'nen dief! sprak Jan. Zoodan?.... Is hy ook al van de bende? Hy is er nog te gemeen voor! Hy heeft le Brussel de bibliotheek van Burgonje 480 allerprachtigste handschriften ontstolen en ze gestuerd naer Parys. Ik heb gcslolen van myn veertien jaer af; doch, stool ik nog honderd jaer lang, ik zou nog niet genoeg inzamelen om ééno van die stukken te betalen.... Zoo is 't, bemerkte Gabriel; de groole dieven laten ze loopen en de kleine hangen z'op en zich tol Bartel koerende, ge zult nu niet meer zeggen he! dal er in ons genootschap geen ander loopen dan lompe hoeren en domme bcdelaers. Daer hebt gy onzen K Gabriël kreeg, onder de lafel, eenen geweldigen trok tegen de schenen.... Ik wil zeggen, ik wil zeggen, hervatte hy met eene afschuwelyke grimas, ik wil zeggen dat er onder onzen troep le vinden zyn die méér kunnen dan lezen en schryven!.... Zy weten waer de bibliotheek van Burgonje slaet, en wat elk sluk weerd is!.... Ik, voor myn deel, ik had liever een lekkeren kapoen onder den tand, dan al de handschriften der wereld in de.... Bartel, ga voorts! gebood Jan. Bartel zal heimeïyk le lachen. Ik kom tc zeggen, hernam hy, wat al strophen ik heb bygcwoond;óochdo schoonste blyft nog ach ter. Weet dus dat ik te Gent, op vlaemschen grond, eenen vlaraing heb zien hangen, verraden en acngeklaegd door het fransch gespuis, omdat hy, die vlaming, dat zelfde fransch gespuis had gediend.... Begrypl gy dat?.... Hoe heel die? vroeg Gabriël. 'k Zal ik hem haest noemen, viel Jan in.... Ik weet reeds van hel geval, maer weet nog niet hoe de ongelukkige aen de galg is gekomen. Hel zyn omstan digheden die Bartel ons even gauw gaet verklaren. Bartel trek het kort, als 'l u belieft. Die vlaming is gehangen, juist vandaeg veertien dagen geleden, niet waer? Zie AVoisinNotice sur la bibliothèque de Bourgogne, Revue de Bruxelles, Juin 4839. Manresa (met 46,000 inwooners) op eenen afstand van 8 mylen van Barcelona, werd in het jaer 2509 voor Jesus-Christus gesticht. Hare versterking bestond in eenen dubbelen muer, door vier hooge torens en talryke sterke barrikaden beschut. De verdediging der repu blikeinen is niet min hardnekkig le Manresa en te Vich geweest, maer de batteryen der Carlis ten door prins Frans van Bourbon gecomman deerd, hebben alles omvergeworpen. De Catalonsche bataillons, met eene echte furia door de Zouaven bygestaen, hebben bezit van de stad genomen, en in zestien uren geheel haer garnizoen terug gevangen gemaekt. Vier andere kanonnen, 2,500 geweren, veel krygsvoorraed, 400,000 I'r. in afwachting van nog 800,000 Ir., ziedaer den buit der Carlisten. Hel zedelyk uitwerksel van deze twee overwin ningen is onberekenbaer. Generael lzquierdo heeft aen generael Tristany de verwisseling der krygsgevangenen aengeboden, welke aenvaerd is geworden. Men verwacht zich aen den aenval en aen do redding van Berga, Tarasa, Sabadell en andere byzondere steden van Catalogue. Het leger der Carlisten is reeds meester der vier provinciën van Catalogue, gelyk het, sedert de intrede van den Koning, van de vier Baski- sche-Navarreesche provinciën is. Het zal weï- haest meester zyn van die der twee Arragons, van Valencia en Murcie, waer het 20,000 voet knechten, 2,000 paerden en 12 kanons lelt van de beide Caslilliën, waer de geneinels Velasco en Lirio, onbetwislbaren vooruitgang gedaen hebben; eindelyk van Toleda, en van tëstrama- dura, waer de inrigting van het Carlistische leger van langs om meer vollediger wordt. Berigten uil Havanna zeggen, dat er te Narangs, in het midden-depaiTement een veld slag plaets had, welke 7 uren duerde. Generael Bascomes heeft met 3000 Spanjacr- den, 5000 oproerlingen, onder bevel van den markies Santalieia, verslagen. Er werden 50 Spanjaerden gedood en 180 gekwetst, liet ver lies der oproerlingen is niet gekend. Men weet dat in Spanje het gedacht cener. volksstemming was opgeworpen, om te weten welke soort van gouvernement de meerderheid zou verkiezen. Tcrwyl het blad La Discusion dit denkbeeld vooruitzet, wordt liet bestreden door de Jmparcial, de Prensa, el Pueblo en el Orden. Wat de ministerraed belreit, deze zttl er zich mee bezig houden wanneer de operatiën, tot het ontzet van Bilbao, met goeden uitslag zul len bekroond zyn, hetgeen echter nog zoo heel waerschynlyk niet is. HOLLAND. By het departement van koloniën is een tele gram van den luitenant-generael Van Swieten ontvangen, den 14 February van Atchin en 'k Geloof dat g'er by waerl vroeg Bartel. Ga voort, zeg ik u.... Weet dus dal Gent bestormd wordt niet alleen door.... Weet dus dat Gent niet alleen overstroomd is van rabauten en comedianten.maertevcnsvan een ganscho bende dieven en schelmen die achter bel leger zyu binnengedrongen gelyk hel schuim en hel slyk wordt meegevoerd door een watervloed. Het was in gezel schap van dal janhagel dal, onwetens, ik my bevond, eenige dagen geleden. Ik zat er met vyf rond my henen, en, zonder zich aen myne tegenwoordigheid verle gen te laten, beraemden zy cone diefte met inbraek, dien zelfden nacht tc plegen op Mariakerke. Zy praem- den my om mede le gaen; ik weigerde volsirekt. Zy bedreigden my: ik zwoer liever door hun handen om le komen, dan ooit in myn leven le stelen. Dan stond er een van de vyf op en sprak: Gy meent hier vry te mogen spreken, kerel, omdat gy denkt hier onbe kend le zyn. Gy zyl Barlholomeus De Mulder, gede serteerde muskettier van 'l leger en, voldoet gy ons niet, dan klagen wy u aen en gy zult varen, gelyk morgen zal varen zekere vlaming die, hy ook, meende vry le mogen spreken in zyn land, nel of gy sedert lang onder het gebied niet stondt van Zyne genadige majesteit den koningvan Frankryk en Van zyne trouwe onderdanen!.... Hoe wist die handiet mynen naem? Was hy ook soldaet geweest, ol was hy hel Dog? Had hy my ge kend in 't leger?.... Myn besluit was haest genomen. Ik smeekte myne makkers my te sparen en beloofde hun al wat zy wilden. Nog den zelfden avond, voor'l sluilensuer, trokken wy naer de Brugsche poort. Daer gekomen sprong ik, met gevaer van hals en nek le breken, over de brug den gracht in eq vluchtte langs de forten de stad weder binnen.... Ik hoorde hoe de anderen liepen le vloeken en te tieren; maer Bart Mulders was vry: hy had gezworen nooit (e stelen of le rooven, en.... 't Is wel, viel Jan in, en 's anderendaegs?.... Tien minuten later zat ik versloken op mynen winkel, vast beslolcn 's anderendaegs voor allyd de stad te verlaten: ik betrouwde het spel niet meer. Doch ik wou eerst weten of de bedreiging der ban dieten geen ydele zwetsery was, en ik ondervroeg bescheiden mynen baes. Deze antwoordde dat inder-

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1