N° 165. Zondag 1 Maert 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 28 February. Buitenlandsch Nieuws. Gazette vail Aelst Biet Bureel ran li«t blad I» gavesligd in da linpell^alraet IV* 11, waer alia brlnvan, golden, ruz. vrachtvry inootan toegezonden worden. AbannainenUprya SS fr. 'sjanra, vooraf batualbner. Voor den button ban man Inacliryvon in nl da poslbnntooran, en voor da landelyke gaineenion by do brlefdrngara IIUIHCHIAM). Ia den duitschen Ryksraed heelt de veld- maersclialk von Moltke, ter verdediging van het zwaer oorlogsbudjet, zich eenige woorden laten ontvallen, die verdienen opgemerkt te worden. Sedert den laetsten oorlog, zegde de over- winnaer der Franschen, heeft Duitschland veel in achting, maer niet in sympathie gewonnen. Van alle zyden stooten vvy tegen het wantrou wen, dat de magt van Duitschland opwekt. Dat schynt von Moltke te verwonderen, zegt het Fondsenblad, doch ligt dit niet in den aerd der zaek zelve? Wordt eene natie, om 't even welke, niet te meer door andere gevreesd, naer- mate zy hare sterkte en magt uitbreidt? Boven dien de aenmatigende toon, dien de offïcieele en officieuze pers van Duitschland sedert eeni- gen tyd aenslaet, de kwalyk verborgen zucht, omzicht in 'tstaetshuishoudenvananderevolken te moeien, billyken voorzeker dit wantrouwen. Men vindt in België (gaet von Moltke voort) veel sympathie voor Frankryk en weinig voor Duitschland. Men heefter nog niet erkend, dat de belgische onzydigheid maer éénen vyand te vreezen heeft, en daler maer één is.vanwien zy eene krachtige bescherming verwachten kan.» Het volk van België ziet evenmin in Duitsch land oenen redder zyner onafhankelykheid als in Frankryk. Heeft het niet vergeten, dal in geene eeuw de fransche natie ons land geluk, vryheid ofwelvaert heeft gebragt, het houdt al even weinig van een duitsch protektoraet, dat zou moeten betaeld worden door de opoffering van de kostelyke vryheden. In alle geval, heelt Frankryk in iedere eeuw een begeerigoog op ons land geslagen, Duitsch land zou, mogt het gebeuren, met evenveel ge noegen die kostelyke brok inpalmen. De een en de andere gelyken den vos uit de fabel, die de zwakkere dieren maer beschouwt, om ze... op tyd en stond in te slikken. In Holland is men al even weinig pruisisch gezind alshier;immersdaer,(bekentvonMoltke,) heeft men de lyn der overstroomingen, tegen Duitschland uitgebreid. In Denemarken Engeland is ereene beweging in denzelfden geest, zoodat het geheele noord- (1) TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (65* VERVOLG.) Den dag zeiven, hernam Bart, dat geregt werd de ongelukkige dien gy den stropdrager heet, een noodlottige naem voorwaer zegde ik eeuwig vaervvel aen den koning en zyne bandieten en ik ver trok naer 't land van Aelst, in de hoop er ergens myne zuster Annemie te ontdekken en samen uit te zien naer middelen van beslaen. Doch, het schynt dat haer fortuin reeds gemaekt is: zy is van de bende, zegdet gy daer even. Haer ontbreekt niets, viel Jan in. Zy is de beste vriendin geworden van Mie-gendarme en beiden zitten thans te Hundelgem by Tante Vina, in het Zwacntje. Dan trek ik maer regt van hier naer Hundelgem on, ontmoet ik ze daer inderdaed, ik beloof het u, 't zal zyn van aië mynen bult'k Zal haer leeren brigand spelen en.... Ga voorts! ga voorts! Ik was op weg naer 't land van Aelst en zocht <len koristen weg mogelyk. Doch, omtrent Melle ge komen, werd ik gedwongen zuidwaerls af te wyken. Ik ontmoette er eene vrouw vergezeld van een vyftien- jarig dochterken, die my vertelde hoe de parochie vol Iranschen lag, hoe zy streng waren op het passcport der vreemdelingen, en, hoe zy zelfe met haer kind was gevlucht, by gebrek aen goede papieren. Ik, ik had geen papieren, en ik schoot over langs Lands kouter en Oosterzelc. De vrouw vergezelde my een einde wegs. Zy zegde geborlig te zyn van Duinkerke en voor het oogenblik op zoek naer werk. Zy wist ook te zeggen waerom de franschen zoo streng waren op de vreemdelingenzy vreesden gedurig voor verraed. De engelsche soldalen van den hertog van Cumber land, bondgenooten van Oostenryk, hadden te Melle de priory Ten Hole geplunderd en in brand gesto ken, uil voorwendsel dat de prior franschgezind was en aen prins Cumberland valsche en verraderlyke be- rigten had gesluerd. De vrouw verliet my op Gondrode en trok het boscli in, in de richting van Massemen. Ik was ze nauwelyks uil het gezicht verloren of daer kreeg ik eensklaps de fransche maréchaussee op de hielen. Ik meende niet beter of deesmael was ik eraen voor goed. Reeds van toen ik Gent had verla at Gesupprimeerd in 1784, onder Keizer Jozef 11. Lettres hisloriques. Revue de Bnuelles. Septembre 1837. westen van Europa, gelyk eertyds tegen de Noor mannen, het gebed opzegt: Van Pruisen,ver los ons Heer Van wege de rykskanselary zyn by den Ryksdag ingezonden de noodige bescheiden, ter beoordeeling van de verrekening der fransche oorlogsbelasting. Daeruit blykt, dat zyn uitgekeerdaen Beie ren 90,200,411 tb., Wurtemburg 28,500,870 th., Noord-Duitschland (Noordduitsche-Bond) 530,116,053 th., Baden 20,133,182 th. en Hes sen 9,333,674 th. Daerenboven zyn tot dekking van verschillende uitgaven nog aengewend 115,715,810 th., welke met de vroeger gemelde sommen uitmaken het beschikbaer gebleven be drag van 793,000,000 th., in eene ronde som genomen. Het bedrag door Frankryk betaeld als oorlogsschatting, is 5 milliards; aen intrest (301,191,959 fr.) of 1,413,651,189 th. De oorlogskontributie door de stad Parys opgebragt, heelt beloopen 53,505,865 th. Ver der is door Frankryk in het door de duitsche troepen bezette gedeelte opgebragt aen belas tingen, om verschillende redenen geheven, een netto bedrag van 17,394, 220 th. Het totael der inkomsten van verschillende aerd klimt daer- door tot 1,483,551,274 thaler. Hiervan is aen Frankryk betaeld 86,666,666 th. (325,000,000 fr.) voor de spoorwegen in Elzas-Lotharingen afgestaen; ten gevolge hier van blyft eene ontvangst van 1,397,884, 608 th. By wettelyke bepaling zyn aenzienlyke sommen beschikbaer gesteld, ten behoeve vanhetRyks- Invalidenfonds, uitbreiding van vesting-werken en de uitrusting daervan, bewapening van het leger, schadeloosstelling aen reeders,enz.,enz. Na altrek, van al die uitgaven, bleef ter ver deeling in eene ronde som over, de vroeger vermelde 793,000,000 th. derhalve ongeveer de helft. Dit gansche bedrag is eigenlyk nog niet beschikbaer. De regeering heeft nog niet in handen het bedrag der wissels by de verre kening ontvangen; van vele en voor een groot bedrag is de vervaltyd niet daer. Ten andere is de afrekening met Frankryk, betreffende het laetste milliard en de daerop verschuldigde rente, nog niet tot stand gekomen. ERA.MiUÏK. De studiën der nieuwe versterkingswerken van Verdun worden met spoed voortgezet. Men denkt dat de aenbesteding der vier for ten en der gedetacheerde werken, binnen (1) Eigendom der Gazette van Aei.st. ten, had ik zeer verontrustende renconters gehad. Ik voelde maer al te wel dat de bandieten die ik zoo gelukkig was onlloopen, my niet waren vergeten en men eindelyk hel spoor van den deserteur had gevon den. Dat dacht ik: die in regel niet is heeft altyd te vreezen. Dat is volgens, bemerkte Jan. Dan, het liep goed af. Het was achter my niet dat ze zaten, maer wel achter de vrouw en hel kind met wie ik even kwam te sprekenzy kwamen te Melle, in een huis waer zy geslapen hadden, een stuk vleesch te stelen. Gy hadt te doen met Nelle Verbeke, sprak Jan; het kind dat erby was, heet Marianneken Bleecker. Beiden kwamen van Oordegem met eene boodschap voor den kapitein. Zyn zy misschien ook al van de bende? Gelyk gy zegt. Bliksem en hel! het schynt dat die bende overal zit? Overal en nog verder. Maer dat kind? De kleinsten zyn de besten. Er zit van alles in die bende, zelfs honden.... Zeg eens, onlmoel gy ooit op't grondgebied der kastelnyen of landen van Korl- ryk, Audenaerde, Aelst en Dendermonde ergens eenen keffer, die niemand schynt toe te behooren, en die u, zonder spreken, met de tanden in de broek of in de kazak springt, wilt gy vernemen te weten of die keffer van de bende is? Volgaerne, 't kan te pas komen. He wel, dan moogt gy het beest, om zyne onbe leefdheid, noch schoppen noch slagen, want anders valt het aen 't blaffen en vyf minuten later zyt gy een uitgeschudde man.... En viel hel by geval aen 't blaffen zonder ik het mishandele? Dan hebtgy maer te roepen: «loert, Jan! en de hond zal optrekken om zyne meesters te gaen zeggen dal zy u moeten in vrede laten.... Dat is aer- dig, he? Zoodanig aerdig dal ik het maer slecht geiooven kan.... Dezen avond.zult gy waerschynlyk nog veel aer- dige dingen vernemen en zelfs moeten geiooven.... Wal? wat zal ik vernemen? Vertel voort! 'kZou willen weten wal?.. Dan, wat het zy of niet, ik lach ermee. Ik ben arm als de straet en de lompen die ik om het lyfdracgzyn 'tuitschudden niet waerd... Gy bezit iets waer de kapitein zooveel prys aen hecht als aen geld en aen goed.... Wal, wat bezit ik? Vertel voort! eenige maenden zal plaets hebben. Zooals men ziet stelt Frankryk zich allengs in staet, om des noodig, aen wie het ook zy, het hoofd te kunnen bieden. Ziehier volgens de voorzieningen van het budjet der marine voor het jaer 1875, hoe en de vloot, en het leger der vloot zullen samen-, gesteld zyn Hel aktieve deel der vloot zal beslaen uit 92 gewapende vaertuigen, waervan 7 gekuras- seerde, en uit 78 reserve-schepen, of zulke welke proefvaerten zullen doen. Onder dit laetste ge tal zyn61 gekurasseërde schepen en 6 die moe ten dienen tot plaetsvervangende schepen. Het effektief van het personeel zal bestaen uit 29,477 man te land en ter zee. EAGELAIVD. Men maekl thans te Porsmouth houwitsers gezegd van 24 pond van eene gansch nieuwe samenstelling; de voornaemste byzonderheid dezer werptuigen beslaet in een langwerpig hoofd, eene soort van kogel, die met de meest ontplofbare stoffen is opgevuld. De uitwerksels dezer houwitsers zyn voor de schepen en de huizen zeer noodlottig, ter oor- zake der moeielykheid om dezelve uit te doo- ven, zelfs dan wanneer men ze gansch met water zou begieten, of ze tydelyk onder de aerde zou begraven. Onmiddelyk na den schok waerby zy vuer vatten, dringen er langs alle zyden vlammen uit, waerdoor al hetomringende in brand wordt gesteken. ITALIË. Uit Rome wordt van 22 dezer gemeldt, dat de H. Vader een groot getal vreemdelingen heeft ontvangen, waeronder zich verscheidene protestanten bevonden. De Paus heeft, in het lransch, eene korte redevoering uitgesproken, over de voortrelfelykheid van den katholieken godsdienst. Al de aenwezigen hebben opge merkt, dat Pius IX eene uitmuntende gezond heid geniet. arA,\jE. De tydingen van de spaensche grenzen zyn zeer verward. Generael Moriones schynt eene duchtige neerlaeg le hebben geleden. Zyne troepen hebben naby Bilbao 500 man verloren. Het verlies der Carlisten wordt niet gemeld. Deze zouden 25,000 man sterk zyn, terwyl Moriones slechts eene legermagt van 17,000 man bezit. Vonnissen XXVII en XXVIII. 't Zy. Gelyk gy komt le hooren, heb ik, sedert ik was gedeserteerd, weinig kans gehad. Eerst in d'handen der fransche bandieten, dan met de maré- chaussée op het lyT,dan in gezelschap van tweewyven der bende, dan half doodgeslagen op Sevecolc, om eindelyk opgeraept le worden door dezelfde bende van Jan De Lichte! Hoe langer hoe schooner! 't Staet op geen beleren met my.... '1 Is juist nu dal 't begint le beleren.... En zullen wy nu eindelyk vernemen, eeuwige zageman die ge zyt, hoeveel uren verhaels gy nog noodig hebt om, van Gondrode, waer gy Nelle Verbekeverliet,le komen op Sevecolc? 'k Ben juist op Sevecolc. Van Oosterzele vertrok ik naer Leeuwergem en vandaer, altyd langs de groolc baen, naer Hemelvcerdegem. De reis liep goed af; ik had geene renconters meer; maer, ontbloot van alle3, vond ik my gedwongen le bedelen hier en daer: een hard stieltje, jongens, voor iemand die nooit heeft gebedeld!.... Dan, ik kon niet anders, en de grootste omweg was voor my de veiligste. Op Schen- delbeke gekomen sprong ik over naer Ninove, om 's anderdaegs, langs Aspclaer, Nederhasselt, Kerkxken en Haellerl te Aelst le geraken. Dat was myn plan, en cilaes! nu zit ik hier, met een plaesler opliet voorhoofd, mi misschien veel verder van Aelst dan ik wel dacht.... Gy zult te Aelst zyn, sprak Jan, laet zien?.... —Ik'rekendeeraéntckomen morgen of overmorgen. Neen,gy zult er zyn vandaegdrv weken... Gaet u dat? Volstrekt niet!.... Nu, om '1 even.... Mag ik voortvertellen? Zeker ja't duerl al lang genoeg; Vandaeg, in den nanoen, verliet ik Ninove. In den valavond stond ik op Sevecote, uitziende waer ik ergens een stuk brood zou krygen en slapen's voor den nacht. Ik ontdekte een huis, lamelyk afgezonderd van al andere woonsten. Naderende, vond ik eenen grooten wilgen boomtronk bezyden de deur, en ecuen houten kloef voor uithangbord: ik was by eenen blokmaker. Ik klopte stout aen. Een sterke kerel, een echte reus, kwam openen, en ik vroeg wat ik te vra gen had.... De woorden waren uil mynen mond niet of ziet ik stond met de deur voor den neus.... en achter de deur hoorde ik zeggen: 't Is non bedelaer van de bende! Piet, houd hem in 'l oog!.... lk trok op, uiterst verrast van hel slecht onthael, en nog meer bekommerd met hetgeen ik kwam le hooren«nen bedelaer van de bendezegde ik tot myn eigen.... ik ben geen bedelaer.... Ik ook niet, viel Jan in, en nogtans ik ben van do bende. 'Nen bedelaer van de bende.... Van welke bende? Wel bliksems, van de onze! Er beslaet maer ééne meer in 't land.... Comitelt. voor «le vonledigioK vim «lo KoilMilieiiMllge lir^riilrniH, Ziehier de hoofdinhoud der redevoering van Mgr Bracq. Na ontkend te hebben, dat er, volgens den heer baron d'Anethan, een ontwerp tot verzoe ning bestond tusscheu de katholieke leer en de ongelukkige denkbeelden van den dag, welke verzoening zou overeenstemmen met de ge dachten van den prelaet, maekt Mgr Bracq zyn persoonlyk gevoelen bekend over de kwestie dat hy meent geheel overeenkomstig te zyn met al de geeslelyke schryvers I. De H. Kerk, door den Kerkraed vervangen, moet hare kerkhoven, daerwaer zy er bezit, bewaren, en er hebben in de nieuwe parochiën. Gelyk zy hel regt heeft eene plaets van vereeniging voor hare levende kinderen le hebben, heelt zy ook het regt er eene te hebben voor hare kinderen na den dood. Wy zeggen in onze tnelkerk en kerkhof, de kerk en den hof van de kerk, kerl: voor de levende christenen, en hof xoor de overledenen, opdat zy in vrede rusten. II. De kerkhoven moeien gewyd zyn volgens den kanonioken ritus; de geeslelyke wetten gebieden het; gelyk de kerken, hebben zy eene wyding noodig vooraleer men er eenen geloovige mag begraven. Op het kerkhof moet een betamelyk deeh'door eene haeg, muer of gracht gescheiden, voorbehouden bly- ven voor hen, die zonder doopsel gestorven zyn, en voor al degenen, die in geene gewyde aerdo mogen begraven worden. Zoo is de wetgeving der katholieke Kerk, die door de Belgische grondwet gewaerborgd is. De wetgeving van het keizerryk voorziet door het decreet van 23 prairial jaer XII, in de begraving van hen, die aen de Kerk niet toebehoorcu, die eenen verschilligen eeredienst volgen. Deze wetgeving be slaet nog, en lol heden hebben de Protestanten en Joden hun byzonder kerkhof gehad. Niels belet er, een te geven aen de Mahomedancn, aen de Evangelisten, aen de Vrydcnkcrs, die zich ergens zouden vestigen. Niejs belet een gemeentelyk kerkhof in te richten, en er eene groole en belamelyke plaets te laten voor hen, die gccnen eeredienst volgen, of die zich zelvcn aenbidden, geen wezen boven hen herkennende, en die meu, betamelyk gesproken, zou mogen zclfaen- bidders noemen. De Burgemeester, volgens hetzelfde dekreet van Prairial, heeft de overheid, do politie en de vvaek- zaemheid over de kerkhoven, zelfs over deze, die de byzondcren op hunne eigendommen, volgens artikel XVI van dit dekreet, maken. IIy heeft de overheid om de orde le doen handhaven en de uilvoeringder wellen en reglementen over de diepte en de lengte der graven Zie ik er dan toch zoo brigandsch uit, vroeg Bartel? Jan lachte hartelyk. En dan nogPiet, houd hem in 't oog!.... Wat ging er gebeuren?.... Ging men my acnklagen en vangen?.... lk was deserteur, ik heb geen papieren.... Dan erinnerde ik my den armen stropdrager, dien ik le Gent had zien hangen, en reeds zag ik ter markt van Ninove, de galg geplant voor Bartel MuldersI.... Ik vluchtte den naeslen boschkant in en zat mynen droeven toestand le overwegen. Er waren geen tien minuten verloopen, toen ik, in den boschkant, hoorde fluisteren achter my.... 'k zag op.... T Was de reus, de kloefkapper, vergezeld van 'nen krommen leelyken deugeniel met 'nen grooteu bult op zynen rugge.,.. Piet, sprak de reus, 't is hy!.... Zweepe, Pietl wy zullen hem afwerken.... 't Zal 'nen schelm min zyn in Vlaenderen!... En, op min tyds dan ik hel u verhalen kan, zat Bartel Mulders met een strop over lyf en armen en Bartel lag gestropt.... Het ging nogtans niet zeer ge- makkelyk. Ik verweerde my met handen en landen en schopte om reus en bullenaer do beenen te breken '1 was te vergeefs, lk lag overmand, en dan zyn ze beginnen le slagen slag op slag, totdat ik eindelyk in bozwyming lag.... Heb ik dan geroepen om hulp, ik weet het niet.... En zoo ben ik geraekl op Aspelaer in den Paling, wreed mishandeld omdat ik verdacht werd deel le maken van de bende van Jan De Lichte, en opgeraept en verzorgd door dezcllde bende.... iels toch, waer ik de bende en haren kapitein eeuwig dankbaer zal voor blyven. En daermee zyn myne avonturen uit. Kapitein Jan zat driftig zyne zwarte tronie le wry- ven en, met zyne krampendo zwarte vingeren, zynen rossen haerbos ledoorploegen. Er verliepen vyf minuten stilzwygcnhcid. Bartel Mulders, sprak Jan, uwe avonturen zyn niet uit.... Dan hebt gy maer zelf de resto te vertellen, ant woordde Bart, want, zoolang ik van myn zeiven lag, heb ik natuerlyk niet gevoeld wal er rond my is omgegacn. Doch, decs weel gy, niet waer, dat de kloefkap per om geen ander reden heelt mishandeld,dan omdat hy u van de bende waende? Dat weet ik vast en zeker. Zoodat de hoon u aengedacn gansch en geheel terug valt op de bende?.... Bartel zag vreemd op.... Wal zyt gy van zin? vroeg hy. Gillis, gebood de kapitein, blyf zitten: gy moet mee. En gy, fluisterde hy Gabriel in 't oor, houd Bart nog een oogenblik acn den klap, ik moet do bazin sprekenWordt voortgezet).

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1