N° 166. Zondag 8 Maert 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 7 Maert. Buitcsilandseh Aieuws. Gazette van Aelst ISet Bureel van liet blad I» gevestigd In de Kapellestroet AT® 11, weer alle brieven, golden, enz. vracbtvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys S» fr. ja«re, vooraf botaelbaer. Voor den buiten kan men inscliryvon in al de postkantooran, en voor do landelyke gemeenten by de briefdrager*. EUANKHYli. Het detachement soldaten, dat Frankryk te Yokohama onderhoudt, ?al binnen kort terug- geroepen worden. De oorzaek daervan isjiet geschil, bestaende lusschen verschillende mo gendheden van Europa en het japansche gou vernement, hetwelk hardnekkig weigert, aen de Europeanen toegang tot het binnenland te verleenen, indien de mogendheden niet van de konsulaire jurisdictie afzien. De fransche minister van oorlog heelt, in navolging van den minister van binnenlandsche ■zaken, eene cirkulaire aen de korps-oversten gerigt, waerin zy uitgenoodigd worden niet te dulden, dat hunne ondergeschikten aen Bona- partistische manifestatiën deelnemen. Elke over treding van dit bevel, zal door den minister streng gestraft worden. Voortdurend loopt het gerucht, dat het regter-centrum voornemens is, den hertog van Aumale tot onder-president van de republiek te benoemen. Men beweert dat de vrienden van den hertog, in openbare vergadering, de geheime stemming zullen vragen, waerdoor zy hopen de meerderheid te bekomen, tevens rekenende op de hulp van een gedeelte van 'tlinker-centrum. Het Journal du Lot et Gar.onne kondigt een nieuwe pretendent aèn, bestemd om met Naun dorlï in konkurrentie te treden, namelyk een jongeling die zich Lodewyk-Karel-Maria van Bourbon doet noemen. Hy bewoont de omstre ken van Montauban en de gansche nabyheid spreekt van hem. Hy heeft aen verschillende leden der legitimistische party geschreven, ten einde zyne regten te doen gelden; doch hy scliynt weinig gevaerlyk te zyn, daer hy zegt den troon van Frankryk niet te willen beklim men dan na den graef van Chambord. Het beroepshof van Parys heelt, gelyk reeds gemeld is, in de zaekder erfgenamen vanNaun- dorff, uitspraek gedaen. Ziehier in hoofdzaek de overwegingen, die het hof tot hetreeds bekende arrest geleid hebben: Lodewyk XVII is den 8 juny 1795, werkelyk in den Temple overleden; de authentieke akte van zyn overlyden heeft bestaen,en zoo zy door den brand van het raedhuis in 1871, al vernield is, er bestaen toch afschriften van dit stuk, die alle zekere waerborgen aenbieden. De voorzorgen, die genomen warén ter be waking van den dauphin en zyne zuster, gedu rende hunne gevangenschap in den Temple, wa ren zoo t'alryk en zoo buitensporig streng, dat ze elke ontvluchting moesten verhinderen, zoo dat het onderschuiven van een ander kind tot drymael toe, waerop de verdediger zich beroe pen heeft, teenemael onmogelyk was. Ten opzichte van het bewys, dat men ontlee- (i) TWEEDE DEEL. VII. Onderweg©. (66® VERVOLG.) Gilles! had Jan gezegd, gy moet meó! Gilles had wel volgaerne hernomen vvaerhcnen hy mcê moest.... Hy hield nieuwsgierig hel oog geves tigd op de deur laixjs waer Jan de keuken had verla ten. Bart, uiterst bekommerd, kéck 'n dezelfde richting. Waerom, vroeg hy aen Gabriël, waerom is hy zoo in eens weggeloopen?.... Gabriël wiens rooversinstinkt reeds had geroken waer de lonte lag te vinken, zat lachend in zyn han den te wryven, de lippen te likken, morrende bin nensmonds van poen en van buil.... Ba, antwoordde hy op Barlelsvraeg,de kamaraed is zeer gevoelig op de zenuwen. Gy komt iels te vertellen dat hem zeer onaengenaem heeft .verrast. .Inderdaed, ge vraegt naer nieuws van eenen vriend, van iemand dien ge, slechts eenige dagen geleden, gezien en gesproken hebt, ge vraegt hoe het gaet met zyne gezondheid, en ge krygt voor antwoord: reeds van, over twee weken is hy naer Gent om kemp!.... Ge begrypt?.... Bart begreep zeer wel, maer de verklaring voldeed hem geenszins. Hy aenzag Gillis ondervragend in d'oogen.... ban herinnerde zich Cruysken wat Jan hem had opgelegd, te welen, dat hy Bartel nog een oogenblik aen den klap moest houden: en den jongen op de schouder kloppende. Ga voorts! gebood Cruysken.... Bartel stond juichend op, vatte zyne klak, groette en bedankte het gezelschap en was naer de achterdeur om vijort te gaen. De jongen moest mis verslaen hebben, want even gauw zat hy met Gabriël op hel lyf. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. nen wil aen de dry brieven van Laurent, is het bedrog evenzeer in 't oogvallend. De erfgenamen hebben geen enkel ernstig per soon kunnen noemen, die de ontvluchting van den dauphin of de onderschuiving van andere kinderen begunstigd heeft. Een onwederlegbaer bewys vindt men in de getuigenissen van Germain en Lasne (1834, '1837 en 1849), die de cipiers waren van den hertog van Normandië, die hem hebben zien sterven en by de lykschouwingzyn lyk herkend hebben. Behalve de be.wyzenvan stoffelyken aerd,zyn er ook zedelyke bewyzen, als men overweegt, dat de koningsgezinde party gedurende de oor logen in de Vendée, eene groote kracht zou ge put hebben uit het nog in leven zyn van Lode wyk XVII, iets, waeraen men zelfs niet gedacht heeft, daer men de zekerheid had dat de dauphin dood was. Het avontuerlyke leven van Naundorlï' in Prui sen, in Engeland en Nederland, zyne veroordee lingen,zyneopsluiting in de gevangenis wegens het verveerdigen van valsche munt, zyn onmo gelyk overeen te brengen met den vorstelyken rang, dien hy iicli toeëigende. Dit alles nagaende, kan men in Naundorlï niets anders zien dan een onbeschaemden, door en door slimmen gelukzoeker, die met meer be hendigheid dan deandere valsche pretendenten, de rol van dauphin heeft gespeeld. Maendag is in dcrue Violet eene gaerkeu- ken geopend, onder de bescherming van Mev. Mac-Mahon. Dit gesticht is aengelegd in een huis, bestuerd door de zusters van den H. Vin— centius a Paula. Graef de Chambord heeft 3000 fr. aen deze weldadige instelling doen geworden. Het onderzoek derzaek van kolonel Stof fel is geëindigd. De kapitein verslaggever heelt geene andere getuigen gehoord dan die, welke in het proces Bazaine werden opgeroepen. Ko lonel Stoiïel is slechts tweeniael ondervraegd. Het verslag zal weldra naer den gouverneur van Parys gezonden worden. Men heelt dikwyls gevraegd welk het be drag der onkosten van het Proces Bazaine mogt zyn. De raed buiten Parys moetende zetelen, werd er van den beginne af besloten dat eene schadeloosstelling by uilzondering zou toege kend worden aen de oliieiers, gelast met het onderzoek even als aen de grilliers. Een der- gelyke maetregel werd genomen, ten voordeelc van de regters, aen wie men 10 fr. per zitting toekende. De schadeloosstelling aen de getui gen, die volgens de wet 2,50 per 24 kilometers en per dag is, werd op 6 fr. gebragt. De algemeene onkosten beliepen ongeveer Ir. 84,000; de inriebt-ing te Trianon en te Com- piègne kostte 80,000 Ir. of in ronde cyfers, een totael van 160,000 fr. Dewyl de maersclialk tot de kosten van het proces verwezen is, noodigde de schalbewaer- der in den loop van january, den grelïier van Botterik! onbeleefderik! viel Gabriël uit: is hel alzoo dat men Vrienden verlaet? Ha, gy vvoudt vluch ten!.... Zwicht u, kerel!.... Vooraleer nog eenen voet te verzetten zult gy de orders afwachten van den meester.... En nu, terug op uwen sloël en, voor uw straf, zult gy voort aen 'L vertellen gaen, al vcrloort gy er uwen laetsten adem by.... Laelhooren, wy luisteren! Bartel krabde zich wanhopig achter 'l oor.... Mislukt! gromde hy, hoe geraek ik hier builen!.... Of gy vertellen zult'.' school Gabriël op. Wat moet ik vertellen? Ik ben uitverteld.... Er volgde een oogenblik slilzwygenheid.... Bartel was tol bedaren gekomen en meende zyn plan gevon den te hebben. 't ls wel, hernam hy, ik zal vertellen al wat ge wilt, al ware het honderdinael 'l zelfde; maer op één conditie: zeg my wat uw zwarte makker, hy die de keuken komt te verlaten, zeg my wat hy u daereven in 't oor komt te blazen.... Is 't maer dal? lachte.Gabriël: hy zegde my dal hy de bazin ging spreken'en.... en zorgen voor hel avondmael.... Ik geloof u, antwoordde Bart het hoofd schud dend.... en nu, wal moet ik vertellen? Weet ik het?.... vertel van den stropdrager.... van Gent.... van den koning.... van al wal ge wilt. Bartel bedacht zich: Wilt gy vernemen, vroeg hy, hoe men Lode wyk XV, by zyne uilrede te Gent, heeft onthaeld? Ik was er by. 't Is my gelyk!.... Komen er daer ook stropdra gers en bandieten lusschen?.... Ik hoor geerue ver- lellen van dieven en moordeuaers.... Hoeveel heelt men er dien dag, ter eere van den koning, te Gent gehangen en geradbraekl?.... Luistert, sprak Bartel, ik ga u in twee woorden herhalen wat ik gehoord en gezien heb. Bartel begon; maer hy keek gedurig naer de deur langswaer de kapitein was verdwenen: de arme jon gen zag er gansch verstrooid uit en had liever gehad te mogen zwygen en wachten.... Doch hy ving aen: Dus, 'den 24 july verlieten 's koningshuis, de gendarmerie, het regiment der fransche en zwitser den 1° krygsraed uit, eenen staet der kosten op te maken. Een gewetensbezwaer ontstond op het laetste oogenblik in den geest van het be- stuer. Was liet regtveerdig den maersclialk de inrigtingskosten en de verhoogingen aen de getuigen toegekend, te doen betalen?De vraeg voor den minister gebragt, werd ontkennend opgelost. Men maekteeene nieuwe berekening, gegrond op den wettigen taks en men kwam tot een cyfer van 23,000 fr. Het was dit cyfer, dat den 5 lebruary aen de schatkist werd op gegeven. De maersclialk werd verwittigd, dat hy die som te betalen had. In andere landen, in Engeland by voorbeeld, waer zeer hooge schadeloosstellingen aen de getuigen worden verleend, zouden de kosten van zulk proces veel hooger geweest zyn. Terwyl in Frankryk het proces gevoerd werd vaneen zoogezegde Lodewyk XVII, wordt er in eene kleine stad van Toskanen een man aengewezen, welke beweert de hertog van Reichstadt, of de zoon van Napoleon I te zyn. De wezenstrekken van' dien persoon roepen werkelyk het gelaet van Napoleon I terug in het geheugen, zooals die waren in de laetste jaren zyns levens, maer derzelver uitdrukking is niet zoo krachldadig. Die persoon is noch zinneloos, noch een in trigant. Hy leeft nederig van de hulpmiddelen welke hem eene onbekende hand mededeelt, en hy geniet de achting van allen die hem kennen. Hy verhaelt zeer ernstig hoe in 1814, er een ander kind inzyneplaels gestelden hoe hy eerst aen de zorg van eenen Doiniiiikaen en vervol gens aen eenen ridder van Malta toevertrouwd werd. Eene zaek is hierin zeker, namelyk dat gedu rende de 60 jaren welke.hy in Toskanen ver- blyft, hyaltyd zyne verzekeringen staende hield, zonder noglansooit hieruit reglstreeksol'zyde- lings voordeel te willen trekken. De Weener Presse meldt, dat er in Beieren eene beweging tegen Pruisen is ingericht; zy heeft tot aenleiding de inhechtenisneming van Mgr Ledochowski. liet weener blad zegt, dat al de katholieke genootschappen, de burger- en volkskringen, de kringen der werkgezellen enz., onderling overeen gekomen zyn om een adres te zenden aen den prelaet, en zyne gevangne ming af te keuren. Reeds heeft Munchen be gonnen, en dit voorbeeld zal door al de steden en dorpen van Beieren worden gevolgd. Die tegenstand rnaekt M. von Bismark woe dend. Ook heeft hy besloten de vervolging, met meer kracht dan ooit, voort te zetten. De bisschop van Trier.is reeds verwittigd, dat hy de gevangzilting moet ondergaen, waerloe hy veroordeeld is, en op den aartsbisschop van Keulen zal ongetwylëld dezelfde straf worden toegepast, want hy ook gaet onder eene vcr- oordeeling gebukt. Er hebben ernstige wanordelykheden plaets schc garden het kamp van Borst en kwamen vlaende- rens hoofdstad binnen langs de'koizerpoort. 's Ande- rendaegs trokken de schepenen hun plechlgew3ed aen, begaven zich builen de Heuvelpoorl tot aen de barreel. Daer verwachtten zy den koning, /.y moglen er tamelyk lang staen schilderen; maer eindelyk toch, meester was daer. Zyne majesteit moest ergens dien nacht slecht treslanen hebben, want hy zag er maer vies gezind uit. 't Schynt dal het niet al te best gaet in zyn huis houden, bemerkte Cruysken. Zyne vrouw een door- braef mensch noglans.... 'I fs geweten, hervalle Bart. Lael my voortgaen. De wyn van eer werd aengeboden en de eerste staetspensionnaris; Mher Ameye, deed een aenspraek in 't franseh. 'I Was zeer schoon om hooren, zoodanig dal, na de aenspraek leneindewas,de koning bilzig antwoordde: Fort bien. Anders niet? Anders niet. 't Was niet zeer beleefd voor 'nen franschman, en dal nog voor 'nen koning. De franschen zyn maer beleefd als ze '1 huis zyn, en de grootslen zyn de slechtslen.... Daerna boog het magislraet de knie en boden do sleutels aen van de slaa. De stoet zelle zich in beweging. Voor den monark marcheerden op de twee ryen, honderd man zeer rylt en op dezelfde wyze gekleed. Zy droegen elk eene brandende, torts van witwas. De huizen waren fraei versierd en de straet met zand bestrooid; het kanon donderde in de stad en op de ciladeRde klok ken en de beiaerd lavvyllen om hel meeschoven op den draeg van 'l belfroot stond iemand eert overgroot vaendel te zwaeien ten leeken van vreugd. En dan werd het Te Deum in St-Baefs en 's ayOnds was het volle kermis. De burgery werd gedwongen vrijwillig by te leggen om te helpen verlichten, op straf van boel. Het belfroot hing vol-lanleernen, boven op den draek brandden pektonnen, en gansch hel stadhuis was verlicht met fakkels. Het franseh garnizoen had overal danspartyen ingericht, speelde muziek en slak een grootvuerwerkal'; inéén woord, het spookte er dien nacht tc Gent.... gehad te Munster, by liet in beslagnemen der meubelen van den bisschop. Het volk wilde zich tegen het wegvoeren der meubelen verzetten en nam eene dreigende houding aen. Daer de poli- cie niet sterk genoeg was deed de overheid de soldaten oprukken, om het hooger bevel uit te voeren. Er wordt gesproken over lalryke aenhoudin- gen. Ook scliynt het dat er verschillende pcr- suonen gekwetst zyn. De troepen zyn in hunne kazernen gekonsigneerd en hebben kardoezen inet kogels gekregen. Te Triër hadden dezelfde tooneelen plaets, maer het schynt dat het volk daer bang was, voor het sterke garnizoen der plaets. De justicie onderzoekt de feiten. Volgens een berigt zou er indeaenstaende maendmei,teStuttgaru eenesamenkomst plaets hebben tusschenjje koningen van Beieren, Wur- temburg en Saksen. De ondervinding heeft die vorsten geleerd, dat de politiek van den duit- Sjcheii kanselier, ten hunnen koste, het gebouw van het duitsche unitarism voltooit. Het is on- noodig hierby te voegen, dat M. von Bismark al het mogelykc zal doen om de samenkomst dezer vorsten te verhinderen, die zich voorstel len te redden wal hun nog van hunne souverei- nileit is overgebleven, en van den gunstigen samenloop van omstandigheden, die zich zou kunnen opdoen, gebruik te maken, ten einde de magl te verzekeren, die zy zich in de vreugde over hunne overwinningen, onvoorzichliglyk, hebben laten ontnemen. fél'ANJE. Het wordt van alle kanten bcvêstigd, dat de republikeinschegenerael Moriones,voor Bilbao eene duchtige neerlaeg heeft geleden. Hy is van Soifiorostro langs Castro-Urd tales op Santona achteruit geweken. De Carlisten zyn, te midden van de vreugdebetuigingen der bevolking, te Aridoam, Tolosa en Hcrnani binnengetrokken. Wat Bilbao betreft, het bombardement is ge- staekt en de voorwaerden van overgaef aèn don Carlos, worden geregeld. Inlusschen voelt men zich ie Madrid onmng- tig. De gemeenteraed en de provinciale depu tatie, hebben verschillende maetregelen geno men, om het gouvernement, in den Qorlog tegen de Carlisten te helpen, en eene progres- sislische vereeniging te Tertulia, heeft maer sclialk Serrano, per telegraef, van hare onder steuning verzekerd. De bankier M. Gandeara heelt eene vereeni ging der drukpers teweeg gebragt, waerin hy de inrichting van 40,000 vrywilligers heeft voorgesteld, mits een voorschol van 30 railli- oen realen, hetwelk door de bankiers en de kapitalisten van Madrid zou worden gedaen. Hy zelve wil aen die leening van 4 inillioen realen deelnemen. Zal men met dit alles den vooruilgang der Carlisten kunnen tegenhouden? Dit valt sterk te betwyfelen. Jan Dc Lichte Irad binnen met de bazin. Gabriël deed Bartel zwygen. 'l ls wel, sprak hy; wy welen nu genoeg en gy zyl bedankt.... ik heb in de mol dat het er dezen nacht iewers in d'omslreek ook zal spooken.... Do bazin moest vooruitkomen. llerhael voor de makkers, gebood de kapitein, wat gy my even komt zeggen. Ik zegde, sprak de bazin, dat die kloefkapper 'nc \arsche botte kerel is, allyd uil op geweld. De kama raed daer is de eerste niet die door zyn handen is gepasseerd: in den wandel lieelen ze dien biclebouw Tist den beer. Wy zullen dien beer eens kammen, viel Jan in. Ja, kamt hem maer, en kamt hem goed; niemand in de gebuerte zal liet kwalyk nemen.... 'k ben zeker dat hy, waert gy op hel geroep van den gekwetsten niet tocgcloope.i, by den jongen zou doodgeslagen hebben. Gelukkiglyk hebt gy hem op de vlucht gedre ven, iels wat, ten andereu, niet zeer mooilyk is: Tist den beer vreest gedurig voor wedeFwraek, en die vrees maekl hem lal'. En wal is er zoo al to krygen, by den bullebak? vroeg Jan. Kloefen in'overvloed. Hy moet er tegenwoordig wel met dry honderd paer byzilten Hemeltjelief! lachte Cruysken, ware ïïicgcndarmc bier, zy deed hare provisie op voor tien jaor! Inderdaed, antwoordde Jan; maer kloefen kun nen ons niet dienen. Wal ligt er nog? Is er geld. Dal weel ik nicl. Komt, jongens, riep de kapitein, wy zullen eens gaen zien. Gy, Bartel, vooruil! Dat zal ik niet, antwoordde Bartel op beslolen loon. Wilt gy den bietebouw gaen uitslroopen, dal gaet u aen. Ik, ik ga niet mee; ik hei) liet gezegd en hel blyl't gezegd: moorden, branden of stclon zal ik nooit. Wie spreekt er vr.n moorden, branden ol slelen, snul die ge zyt? Of zoudl gy misschien liever de slagen van Tist den beer oofeölaeld laten? Zyne plaketten zal ik hem uitwisselen, de eerste ma el ik hem ontmoet; maer dal zal ik doen voor eigen rekening: met u ga ik niet mee.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1