N° 167. Zondag 15 Maert 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 14 Maert. KIEZINGEN. St-Pieters-Nieuwjaer. Buitcnlandscli Nieuws. Gazette van Aelst ,..„<1 i. „ve.U.d in .1. K»poll«„traet M- 11, a.le l.rloven, «e.den, vr.nhtvry moa.en ,oaBc*oude.. »ord.n. „et voor.fbela.lli...' Voo.- den Unit».. ..an In.Cryven In a. da „„.tl.antoo. an, an voor da landa.yUa «ente.nte» by da br.erd. a«aa.. AbcnaemenUprya £S fr. 'a jaer», vooi Het katholiek kiescomiteit van he' a"ondis- sement Aelst komt den lyst der kandidaten vooi de aenstaende kiezingen vast te stellen. De achtbare heeren De Naeyer, volksverte genwoordiger, en Jan Moyersoen, provinciael raedslid, liebben afgezien van het vernieuwen van hun mandaet, de eerste ter oorzaek van zy- nen gezondheidstoestand, de tweede uit hoofde zyndr menigvuldige bezigheden. Buiten deze twee uitzonderingen, werd de kandidatuer der tegenwoordige afgeveerdigden by den Provincieraed, den Senaet en de Kamei t0(fmde leemte in te vullen welke door het ver trek vanM. De Naeyer in de aelslersehe depu tatie wordt gemaekt, werd de kandidatuer voorgesteld vin 51. Karei Woeste, advocaat by het Hot' van Appel te Brussel. Deze kandidatuei werdby eenparigheid van stemmen aengenomen. Uns comiteit heelt in den persoon van M. Woeste,den allersclioonsten enonbesprekelyk- sten keus gedaen, en al de kaülohe'ie" wopste land wenschen er ons geluk oveiIn M. Woeste treffen wy den waerdigen opvolger aen van M. De Naeyer, van den schranderen en yvengen staetsman die tydens zyne lange paideinentaire loopbaen, zooveel uitstekende diensten heelt bewezen aen Godsdienst en Vaderland. De plaets van 51. Woeste was sedert jaren in ons Parlement aengewezen, en die plaets zal, liv voor ons aller belangen, met groote eer ver vullen: zyn buitengewoon talent, de stevigheid zyuer katholieke princiepen en de vroomheid van zyn karakter zyn er ons de waerborg van. Op die kandidatuer zullen wy breedvoeriger terugkomen. Wy hebben onzen lyst gesloten en ervan de opbrengst 't zy de somme van fr. 294-30 over handigd aen wie het toekomt. Wy bedanken de inschryvers, niet eigenlyk om de gift in zich zelve Want die zal Pius IX hun loonen door zyne vaderlyke zegeningen en heilige gebeden maer weleer omdat zy ons nederig weekblad hebben bygestaen in hel openbare huldebewys dat wy Z 11. den Paus in de hedendaegsche omstandigheid uitzohderlyk verschuldigd zyn, en in de verontweerdigde protestatie die uil alle roomsch katholiek hart moet opwellen by het aenzien der onverdiende en wraekroepende vervolgingen waeraen de vyanden der Kerk Hem hebben ten prooi geleverd. (1) TWEEDE DEEL. VII. Ondcrwege. (67* VERVOLG.) Het ging Dart bliksems slecht mee dat Jan hom by den arm leidde: hy had immers gezworen, de goede iongen, de eerste gelegenheid vvaer te nemen om de rooverskiiek te ontvluchten, al moest hy nog eens, gelyk te Gent, ervoor zyn leven wagen. Tot overmaet van ongeluk kwam Gruysken hy en vatte hem den anderen arm.... 't Is bestoken spel, sprak Bart in zyn eigen, ik zit gevangen. Te weten jiu wie de slimste zal zyn.... Zeg eens, vroeg Gabriël aen Jan, hoe heet gy dat snoerken vvaer gy daer even zoo behendig mee te werk gingt? Ik ben 't vergeten. Dat heet ik myn tooverheks. In Amerika heeten de wilde peerdcnstroppers dat een lasso. Die kerel weel alles, sprak Cruysken met be wondering.... Ik wou voor myn deel van dezen nacht dat gy my ook leerdel spelen met den lasso: ik geloof dat er daer meer mee te strikken is dan wilde peerden niet waer? en dat gy dezen nacht.... Wal zeker is, is dat ik, op eene wedding, er eens eene hesp heb mee gewonnen, 't Was niet verre van Uerzete, onder Heldergemdries, op Bergslrale, hy boer Loots. Ik mogl kiezen Lusschen een twaelftal stukken die in de schouw hingen te rooken; maer op dry trokken moest ik het beneden haten. De stukkeu hingen hoog en de worp was moeilyk. Ik koos eene hesp en mikte. De eerste mael was ik te leeg, maer by den tweeden trok lag de hesp in den aerd. Ik heb reeds vele van uw kunsten gezien, viel Gabriël in; maer die van hel snoerken wist ik nog niet. Ge moet my dat leeren. Dezen nacht zult gy de eerste les krygen, gratis voor niet. Maer daermee was "L niet uit. Wy zaten hy boer Loots op 'tkaertspel toen ik zyn hespe knipte. Wy waren met zessen en de vangst werd op staenden voet geproefd, 't Was lekker, 't was fyn, zoodanig dat, om den smaek niet te verliezen, ik den zelfden nacht hy boer Loots hel dak hen opgeklouterd en hoven door de schouwpyp heb uilgehaeld al wat er nog inhing. (1) Bigendom der Gazette van Aelst. HOLLAND. Wy ontvangen van Reuters Office de volgende depeclie, gedagteekend Penang, 9 meert: In bei'igtenvan atchineesche zyde wordt ver zekerd, dat de Atchineezen verscheidene lorten binnenslands krachtig hebben versterkt en ge wapend, met de stukken en het materieel uit den kraton afkomstig. Men zegt, dat de Atchi- peezen voornemens zyn de worsteling voort te zetten, tot dat de nederlandsche strydkrachten door de cholera en andere ziekten zouden weg gemaeid zyn. Zy zouden geenszins voornemens zyn in onderwerping te komen; zy protesteeren alsnog nadrukkelyk tegen het traktaetvan 1857, dat zy als een bloot verzinsel beschouwen; zy dringen op een onderzoek aen en beschuldigen 'Engeland van kwade trouw. Een gisteren by liet departement van kolo niën ontvangen telegram van luiténaut-generael Van Swieten,van 3 dezer, hield daerentegen de mededeeling in, dat er weinig politiek nieuws was; dat de Imans van Lepong en Loong aen de westkust de souvereiniteit van Nederland luid den erkend; dat het werk aen den kraton goed vorderde en dat het eene soliede en gezonde vesting worden zal. DEIT8CHLAND. De Post van Berlyn, een officieel blad, zegt dat M.von Bismark opnieuw zeer ziek is en dal hy zicli voorlangen lyd van de politieke zaken zal moeten verwyderd houden. Zaterdag avond moest hy tegenbevel doen geven voor zyne par lementaire soirée. De dochter van M. von Bismark wil gaen trouwen, met een katholiek jongeling van eene zeer katholieke familie. De kanselier is razend; maer de dochter verklaert, dat zy zelf liever ka tholiek wordt, dan alle zien van Iiaer ontwerp. De Daily-News heeft eeiie depeclie uil Ber lyn ontvangen, meldende dat de onlangs door MM. von Moltke en von Bismark uitgesproken redevoeringen, in Rusland een diepen indruk hebben teweeg gebragt. Er is, tussehen de dag bladen van Berlyn, Moskou en St-Petersburg, eene hevige polemiek uit voortgesproten. In den loop van dit jaer zal by de pruisi- sche infanterie eene verbetering worden inge voerd. De helft der infanterie zal worden voorzien van spaden, naer het stelsel-Linne- mann, dat reeds by het deensclie leger in praktyk is gebragt. Dit geschiedt met het doel qm aen de manschappen by het tirailleeren de gelegenheid te verschaffen, zich tegen denvyand te dekken en hem met vrucht te bestoken door het graven van kuilen, het.opwerpen van hoog ten enz., om zich daerin of daerachter tegen liet vuer des tegenstanders te vrywaren. Men ziet daerin een krachtig middel, om den vyand afbreuk te doen hy liet gebruik van de tegen woordige gebezigde verbeterde vuerwapenen. Men zal met de uitvoering van deze verbete- ing den meesten spoed maken, zoodat reeds by de aenstaende groote lierl'stoelëningen daer- van op uitgebreide schael gebruik kan gemaekt worden. - De Weser-Zeitung beval een berigt uit Metz, betreffende de versterkingen rondom Melz, uitgevoerd door de militaire genie. Men .heelt daerdoor deze vesting inderdaed onneein- baer gemaekt. De voornaeinste werken rondom deze stad aengelegd zyn de volgende Vooreerst is op den berg St-Quentin, zuid- waerts van het groote fort, een nieuw lort gebouwd; het strekt hoofdzakelyk tot dekking van liet terrein, hetwelk zich aen dien kant uitstrekt tot Amanvillers. Weldra zal dat fort worden voorzien van een beweegbaren yzeren toren, voor geschut van buitengewoon zwaer kaliber; door middel van een spoorweg zal hel fort worden verhonden met de forten St-Quen tin en Plappeville. Het fort St-Privat, waervan in 1871 de aerde- werken ter nauwernood gereed waren en dat deslyds nog geheel onbruikbaer mogl worden genoemd, is thans byna gereed. Hel wordt met stalen platen versterkt. St-Privat ligt op een uer afstand ten zuiden van Metz. Het fort St-Julien is mede geheel voltooid. Aen liet lort Quelen is veel geld en arbeid ten koste gelegd. De grond, waerop liet staet, is de oorzaek van zware teleurstellingen, ver bazende uitgaven en groote verliezen. Er heb ben telkens aerdversCliuivingen plaets, waer- door nu eens de wallen van liet lort, dan de daerin staende gehouwen verzakken of instor ten. Zoo heelt men nu kortelings een nieuwe kazerne in weinige dagen geheel bouwvallig zien worden. Intussclien zal men met opoffering van aenzienlyke sommen en het aenwenden van geschikte middelen 't kwaed wel te hoven komen Aen de vestingwerken der stad wordt niets gedaen om ze te versterken. Zy worden slechts in zoodanigen toestand gehouden, dat zy de plaets tegen een bestorming kunnen verdedi gen. Dewyi het lort Bellc-Croix de stad aen de oostzyde op voldoende wyze beschermt, zal de wal aen dien kant worden weggenomen. Dit geschiedt ten einde de stad aen die zyde te kunnen uitbreiden, waeraen groote behoefte bestaet. Door middel van de Seille zal de handel zoowel als de scheepvaert alsdan aenmerkelyk verlevendigd kunnen worden; er zal eene haven met de noodige los- en bergplaetsen voor steenkolen enz. aengelegd worden, hetgeen Zoodal boer Loots niet lang heeft moeten zoeken achter den dief? Ten dien lyde was ik, wel is waer, gekend voor een felle vlug, in alle handen 'l huis; maer ik had nog een goé reputatie: ik was maer zeslien jaer oud. De knecht werd ervoor weggejaegd en de echte dader werd nooit vermoed. Arme knecht! Dat was niet wel voor u hem alzoo te laten wegjagen. De arme knecht he'cft het zich nooit beklaegd Hebt gy ooit zaken al te doen op Bavegem, of hebt gy daer logist noodig, vraeg naer Steven Van Hauwe, en de man zal u zeggen wat verschil er is lusschen eenen wei gekalandeerden prangdiefen eenen elleudi gen boerenslaef. llauwken Steven Ik ken hem. Hy is van Gyscgcm Jan antwoordde niet; maer op Gillis wyzende, die allengskens zoover vooruit was geraekt dat, in de duisternis, de makkers hem schier niet meer onder scheidden, deed hy zeker teeken aen Gabriël. Verstaen, sprak Cruysken; nog eene die ons geerne zou kwytspelen.... ik weel wel waerom. En Gillis vairPamele inhalende, greep hy hem hy den schouder: He! kamaracd, riep hy, gy loopt verloren! Gy moet by ons blyven of wy planton u een kcers op den oor de yzerfabrieken in het rond van onbere- kenbaer nut zal wezen; dit zal gepaerd gaen met eene verbetering aen het vaerwater van de Moezel. Hierdoor zal het mogelyk worden, om steenkolen en and<?re producten tegen veel lager vrachten aenle voeren dan tot heden kan geschieden. De Kölnische Volkszeitung beschryft de ge vangneming van den bisschop van Trier in de olgende regelen De bisschop van Trier, dr Matthias Eberhard, is vrydag avond ten 6 ure aengehouden en naer de gevangenis overgebragl. Het domkapittel, vermoedende dat liet oogenblik der scheiding niet ver meer af was, had even te voren den herder van liet groote diocees de vernieuwde erzekering zyner trouw gebragt. Met de broe ders en den kapellaendes bissc.hops hadden zich vervolgenseenige gecstely ken der stad rondden prelaet verzameld, toen de landraed, M. Span genberg, werd aengediend. Aen dezen verklaarde du bisschop, dat hy nogmaels protesteerde en slechts voor het geweld zou wyken. Tot den aerzelenden uitvoerder van liét hevel van aen- houding moest den bisschop tol tweemael toe zeggen: Hier hen ik, doe wat gy doen moet; gebruik geweld. De landraed greep 's bisschops hand; de bis schop volgde nu als gevangene, niet door den hol' en liet achterpoortje, zooals van hem ge- ëischt werd,maer door de hoofddeur den land raed op de straot en ging door eene steeds toe nemende weenendc menigte, voorby de gelieele breedte van zyn paleis, zyne katliedrael, zyn seminarie naer de gevangenis, welke 'naer hare voormalige bewooners nog immer de Domi- nikaïien wordt genoemd, om daer liet begin zyner gevangenschap op eenen vrydag, met de eerste vespers van liet eeuwfeest van den 11. Thomas van Aquinen te vieren. Voor de diep bewogen knielende menigte en de geleiders des bisschops zal liet eene onver- getelyke herinnering zyn, dat de bisschop aen den ingang der gevangenis bleef staen,zyn volk overzag en het den bisschoppelyken zegen gaf. Moge de zegen des gevangen herders de harten versterken tegen liet zware lydcn.dat op dezen stap volgen moet. Hoe lang de bisschop in zyne eigene residentie, nauwelyks honderd schreden vanzyn kathedraelen zyn zetel, de dry voor hein ingeriglevertrekkenbewoonenzal,moeide toe komst leeren. Twee jaren (jevangenistraf! zoo luidt liet tegen hem gevelde vonnis. De rust is niet verstoord. Dit kan de telegraef aen hoogere inagt berigten. Welke groote en biltere smart echter het diocees Trier by deze gebeurtenis ondervindt, dal vermeldt do tele graef niet, maer dal staet hoven de sterren op geschreven. He wel! vroeg Jan spoltend aen den beteulerdcn Gillis, hoe zit het met het plan Zult ge den beer bui ten krygen? Het schynt dal gy weinig vertrouwen hebt in my, antwoordde Gillis. Slim zyl gy, dat weten wy allemael. Ik verstond de vraeg anders, grynsde Gille, en hy zweeg. Ik ook! lachte Cruysken, ik verstond de vraeg anders. Zeg eens, sprak hy tol Jan, die avonlucr van d'hespen door de schouwpyp bevalt my ten uiter ste. Ik ga de grap ook eens beproeven.... Wat my verwonderd, is dat ik, voor dezen avond, u nooil van die vrome daed heb hooren spreken. Gy zyl wel ter lael uogtans, en gy roemt er geerne op, op uw vrome daden.... Er zyn zoo nog al veel dingen die gy niet weel, Cruysken. Gy hebt ongelyk ze le zwygen, want, voorwaer, moeten wy ooit uw historie beschryven wy gerakeu er niet door. Die myn historie zal beschryven, lachle de kapi tein, zal er werk mee hebben! Nu, zy is verre van uil le zyn, en, in afwachting gaen wy er dezen nacht nog een kapittel byvoegen. En zicli lol Bartel keerende: Zyn wy er nog ver af, vroeg hy, van hel hol van den beer? Wy zyn er. Zie, daer voor uw voelen, ligt de wilgen tronk en boven uw hoofd hangt de houten kloef le zwieren. Stil nu! gebood Jan, en opgelet op hel com mando!.... üaerop nam hy een loopken en sprong... de kloef bleef hem in d'hand. Het was een grof stuk hout, dal, wel is waer eenen kloef verbeelde, maer niet was uilgehaeld. Goe gereedschap, sprak Jan. Gy daer, sprak hytoldc byzyude makkers, ligt dien wilgen tronk eens op, een voet hoog is genoeg. De makkers haelden uil al hunne magt; maer 't ging moeielvk: het stuk was te zwaer en ook het stak tamclyk diep in den grond geplakt. Labbekakken! keef Jan, byspringonde,zevkunnen alleens nog geenen boom opheffen, zy gedryen!.., Sa! alle mannen gelyk! De tronk rees krakend op.... Steek er nu den kloef onder, gebood Jan. '1 Is effen, sprak Cruysken. En nu, vroeg hy aen Jan, mogen wy welen wal gy van zin zyt, wat spectakel die opgeligle tronk verheelt?.... Gy zyt toch niet van zin, hoop ik, geheel dien boom op het lyfvan den beer te smylen, want het beest kon er subiet van sterven.... en dal ware eens echt spylig niet waer Bartel Mulders? Bart stond te schudden van angst in afwachting van '1 geen er ging gebeuren. Dat spectakel, schertste Jan, verbeeldt do pyn- bpnk waer ze my te Aelst hebben opgevezen en vvaer ze my, zes-en dertig minuien lang, hebben houden liggen.... Ik zal den beer onder den boom niet leggen, maer boven.... Gillis zyl gy veerdig?.... Waer moei hy komen. Hier, sprak Jan, en hy trok zyn tooverheks uil. Daerop viel Gillis eensklaps aen 't tamboeren op de voordeur dat bel huis op zyne grondvesten da verde. He! riep hy,beer! Tisl! geheel uw kot staet in brand Er volgde een oogenblik wanordelyk rumoer bin nen het huis. Iemand kwam voorgesprongen en riep. van achter de deur: Waer? Waer? Uier! antwoordde Gille. De deur vloog open en een lange manspersoon, half gekleed, stond in '1 midden der slrael. 't Is hysprak Bartel. Waer? waer is '1? vroeg do beer.... By duivel en bel, ik.... Zweepe! riep Jan. En de beer lag le spartelen in de modder, lusschen de nypende knoopen der tooverheks. Er werd een halve minuet geworsteld. Tist verweerde zich fel, maer 't kon niet balen: dcesmael had hy met zyn meester le doen. Den mond gestopt en gekneveld aen handen en voelen, werd hy solemneel naer den wilgen tronk gedragen. Jan keerde hem op den rug, strekte hem boven op den boom uil en maekle hem vast. Dan zyne ernstige houding aennemende, wees hy met den vingcr op den gevolden kloefkapper en deed hem een sermoon in dry puntjes: Beer, sprak hy, leelyke beer, gy hebt vandaeg iemand willen vermoorden, omdat gy hem van de bende waendel. Gy hebt de bende beroepen, en de bende slacl hier. Gy hebt vandaeg 'nen mensch gestropt. De list was niet slecht bedacht; maer, gelyk gy ziel, zyn er nog die kunnen stroppenoog voor oog, beer, land voor land. Wal uwen knecht be treft, doe hem myn complimenten en zeg hem dat, kryg ik hem ooit in d'handen, ik lieui een pond bus kruid in de maeg zal duwen, er liet vuer zal aensleksn en zynen bult mcl klank zal in de lucht doen springen. Wal u betreft, komt gy dezen nacht levend van uwen boom, en hoor ik ooit van u nog spreken in de streek, of word ik gewaer dal gy nog iemand van ons vervolgt, dan koom ik weer. Ik steek uw kot in brand en leg u op den stapel le braden gelyk een echt euverzwyn die ge zyt. Onthoud dat.... Gy, Bart, kom by, jongen, en verwarm u eens goed, hacl uw hart eens op. Als gy mod zyl van slagen /.al ik u komen aflossen. Gy moei niet tellen, het steekt op geenen stag.... Barlel was niet meer te zien, maer, be/.yden het huis, vernam men een gerucht als dal van eene hardnekkige worsteling. De dry rooversschoten by. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1