N° 169. Zondag 29 Maert 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 28 Maert. Buitenlandse!» Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van liet bled Ia gevestigd In de Knpelleetraet IV* 11, weer nlle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abaanementiprys £S fr. 'njaeru, voorafbotaelbuer. Voor den bulten kan men iuacliryven In «1 de poatknntooren, en voor de landelyke gemeenten by de brlefdrugera* FRANKRTK. In de Nationale Vergadering is het verslag neergelegd over de versterkingen van Parys. Verscheidene afgeveecdigden vroegen dat er, in 's lands belang, over dit verslag in geheime zitting zal worden beraedslaegd. M Decazes verklaerde dat er geen reden bestaet om de diskussie geheim te houden. Wy handelen, zegde hv, overeenkomstig ons regt om ons te verdedigen; Frankryk toont iederen dag, dat het eene vredelievende politiek volgt. In de politieke kringen houdt men zich nog altyd bezig met de redevoering, welke door den kleinen Napoleon te Chislehurst is uitge sproken. Zooals men weet, verklaert die pre tendent zich bereid om over het fransche volk te regeeren; welnu, die jongeling, welke in Frankryk reeds als keizer zou kunnen optre den, kan in Engeland's artillerie nog geenen luitenant worden. Om dien graed te bekomen, moet hy in de school van Woolwich nog veer tien maenden de studiën volgen. Alsdan zullen de praktische Engelschen hem eene ^att®ry kanons toevertrouwen; maer slechts onder net toezicht van eenen kapitein; in Vrankryk daerentegen zouden M. Rouher en eenige an dere bopapartisten, hem van nu al al de hulp middelen van het land, het leger en de vloot in handen willen stellen. Welk verschil tusschen die twee volken In de Nationale Vergadering heefl M. de voorzitter maendag lezing gegeven van eenen brief des ministers van justicie, waerin ge- vraegd wordt om M. Ranc van zyn lidmaet- schap vervallen te verklaren. Men zal zich her inneren, dat er tegen dien afgeveerdigde, voor deelneming aen de Commune, vervolgingen wa ren ingespannen, maer dat hy in tyds naer Zwitserland wist te ontsnappen. De brief van den minister is naer de bureelen verzonden. Vervolgens heeft de Vergadering, met 580 stemmen tegen 7, een bygevoegd artikel aen de likwidatie-rekeninggoedgekeurd, waerdoor het gouvernement gemagtigd wordt gronden aen te koopen en te onteigenen, bestemd voor de nieuwe verdedigingswerken rondom Parys. M de Broglie heeft gevraegd, om, alvorens in vakancie te gaen, het noodige krediet te stemmen, voor het versterken van Paj-ys. DUIT8CHLAND. Zooals gemeld is, heeft de pruisische kom missie voor de militaire wetten, na de tweede lezing, met 22 tegen 6 stemmen, de eerste para- graef en eveneens de vaststelling der sterkte van het leger in vredestyd op 384,000 man, verworpen. Daerop heeft de minister van oor log verklaerd, dat zonder de aenneming van (i) TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (69* VERVOLG.) De bazin kwam welgemoed binnen. Zy was van de soort van baes 't Jeef en moeder Belh, en deed geerne zaken onderduims, vooral wanneer zv wist waer de te schacheren voorwerpen vandaen kwamenzy had by ondervinding geleerd wat er met zekere joden- stieltjes zoo al te winnen is. Hier hebt gy den buit, sprak Gabriël, de vracht op de tafel rollende. Trien, pak uil, gebood Jan. Doch, wel toe te letten op uw lange vingeren, hoort gy ik ben erby.... Niets weg te-foffelcn! Trien haelde op. Er kwam uit den bundel een grooten zwaren man tel, twee vrouwrokken, een twaelftal hemden en wat ander klein lynwaden goed. 't Is zoo weinig? meesmuilde Trien. Ja, T is weinig, sprak Gabriël; hel was de reis naer Sevecote niet woerd. 't Is weinig,bevestigde Jan; maer gy, vroeg hy, zich tot Bartel keerende, gy hebt toch den bult en den kloefkapper ten minste halfdood geslagen, niet waer? Zy zullen zich dezen nacht lang gedenken, ant woordde Bart. Dat is 't voornacmsle.... en, voor uw moeite, aenveerd dezen mantel.... Ik schenk hem u, T is myji deel.... Neem aen. Ik? vroeg Bartel. Waerom niet? Gy loopt gekleed Tyk 'ne bedclaer; de helft van uw kazak is dezen avond in den slag gebleven. Trek dat stuk over uwe lompen, in afwach ting dat wy u andere kleederen bezorgen. Neem aen, zeg"ik u Ik, riep Bartel, ik met gestolen goed op het lyf loopen?.... Ik vertrok nog liever op staenden voet 't bedoelde cyfer, de regeering van de verdere behandeling van het ontwerp moest afzien. Ziehier dus een bewys, dat zelfs M. von Bismark nog niet almagtig is. Tot de verschrik- kelyke drukking, die door de legcnvel op het duitsche volk zou gelegd worden, hebben zells al de liberalen niet willen medewerken, en de regeering moest inzien dat in de Kamer, waer de centrums-party zoo sterk is, de legerwet geen kans bad van aengenomen te worden, wanneer al de liberalen der kommissie haer niet goedkeurden. Of dit het flerecyn van M. von Bismark verergeren zal, weten wy niet. Het volk zal ongetwyfeld een pak van het hart zyn gevallen. Keizer Wilhelm vierde zondag de verjaring van zynen 77e geboortedag; hy heeft verschil lende aeputatiën ontvangen, welke hem hunne gelukwenschen kwamen aenbiedep. By de ont vangst der generaels, heeft de keizer, op eeue aenspraekvandenveldmaerschalkvonWrangel, zyn ongenoegen niet kunnen verbergen over de houding der parlementaire kommissie. Hy zegde ongeveer het volgende Daer gy allen als vertegenwoordigers van myn geheel leger voor my verschynt, mag ik u niet verzwygen dat op nieuw een krisis daer- over dreigt te ontstaen. Wat ik vroeger vier jaren lang uit pligtgevoel en overtuiging na joeg, waeraen ik vasthield en wat ik ten slotte ook doorzette, boven alle verwachting werd ik daervoor beloond door den ontzaglyk groo ten by val van myn leger en dat myner bond- genooten. Dit gevoel geelt my moed om ook nu geduldig vol te houden, want ik wensch, niet om oorlog te voeren, maer om den euro- peeschen vrede te verzekeren en vast te houden aen datgene wat reeds zulke schitterende be- wyzen zyner deugdelykheid heeft gegeven. Te Berlynwas hel zondag groote receptie ten hove. De gryze keizer Wilhelm ontving de gelukwenschen van al zyne Vasallen, ter 'gele genheid van zynen verjaerdag. Al de souverei- nen en prinsen, welke onder zyne heerschappy staen, hebben hem persoonlyk hulde gebragt, met uitzondering evenwel der koningen van Beieren en Wurtemberg, welke niets van zich hebben laten hooren. Er worden te Metz dagelyksch 4,000 bur- gerlyke werklieden gebruikt aen de verster- kingswerken; te Straetsburg bedraegt dit getal ongeveer 11,000. Fransche werklieden worden echter onder geene hoegenaemde voorwaerden aengenomen. Schlestadt en Phalsburg zyn ont manteld, even als.Bitche, maer in de laetste plaets blylt het kasteel behouden, dat, ofschoon slechts door 18 kanons verdedigd, byna onin- neembaer is. De twee eerstgenoemde sleden zyn geheel gewapend en van munitiën voorzien, behalve dat de kanons van 21 centimeters nog ontbreken. De wapening der forten zal voltrok ken zyn in den loop van denaenstaenden zomer. Eigendom der Gazette van Aelst. naer Turkyë, om, met bloolen rugge, den grooten turk als slaef te dienen.... Jan haelde spottend de schouders op. Trien, sprak hy, schat dien mantel.... en lel de hemden. Er moeten er vyflien of zestien zyn. Alles welgeteld, zoo vrouwhemden als mans hemden, er zyn er juist elf.... zonder bedrog.... gy ziet het voor uw eigen oogen.... Ha! Ha! lachte Jan, meester Gille is met zyn deel de baen op! Hy is my te rap geweest. Ik wist bliksems niet wat hy gedurig onder zyn kazak stond te moffelen terwyl wy den buit inzamelden en ziel nu, er ontbreken twee paer hemden, misschien dry! 'k Zal ze op zyn rekening zetten by de rest.... Nu, nu, lachte Gabriël sluw, liet is'1 kyven niet weerd. Gy kunt u misleid hebben, want dal Gillis onderzyn kazakstond te moffelen, dat is geen preuf.... U ook heb ik zien futselen onder uw kazak.... Wat? schoot Jan uit. Ik zeg dat het geen preuf is. Daer, riep Jan met gemaekte veronlweerdigiug, daer is myn kazak. Ik wil dal gy ze belast! Jan had zyn overkleed uitgespeeld en hel voor de voeten van Cruysken geworpen. Dat zal ik niet, antwoordde Gabriël, ik houd u niet verdacht.... gy zoudl de makkers niet willen be driegen.... En ik, vloekte de kapitein, ik wil het, ik eisch hel, ik beveel het!.... Wat! my met eenen Gillis Van der Eist willen gelyk stellen? Gabriel gal toe met schynbaren tegenzin. Nu myn ondervest!.... En nu geheel mynen persoon!.... He wel? Gabriël, tot zyn innig spyl, had niets ontdekt. Ik herhael u, sprak hy, dat ik u niet verdacht hield. Het zy, gromde Jan; maer 't is goed voor dezen keer. Durft gy nog ooit het minste hoonend vermoe den legen my opvatten, dan zal ik u eens aftasten.... met 't plat van mynen sabel.... Er werd gedeeld zonder verdere ruzie. Jan hield eenen vrouwrok voor Mie gendarme en eenige mans hemden voor zyn eigen. Cruysken ook eenige hemden, en al het overige werd verkocht aen de bazin. Bar- By de ontvangst der diplomatieke korpsen, op dom 23" verjaerdag zyner troonbeklimming, heeft Viclor-Emmanuël onder ander gezegd: dat Italië de vestiging van zyne onafliankelyk- heid aen den eerbied voor de onafhankelykheid van anderen heeft verbonden; de eenheid van Italië is nu een onderpand van vrede voor Europa; Rome tol hoofdstad is de goedkeu ringvan een heilzaem grondbegin,zoowel voor de beschaving als voor den godsdienst. Ten slotte beweerde hy stout weg, dat men, na God, aen de deugd van het italiaensche volk alles verschuldigd is Dat zyn niets dan groote woorden, en al de genen welke met de geschiedenis en den toe stand van Italië eenigszins bekend zyn, zullen er meélydend de schouders voor ophalen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus, by het ontvangen van den bisschop van Vannes, tot dezen prelaet heeft gezegd, dat het voor hem eene groote vertróósting was te midden zyner talryke beproevingen, de eendragten den onwankelbaren moed der bisschoppen van de katholieke wereld te zien. Vervolgens den bisschop van Kaep Haïti ont vangende, heeft de II. Vader met dien kerk voogd lang gesproken over den geestelyken toestand van dit land en over de verspreiding van het katholiek gelooi aldaer. Dynsdag heeft Pius IX verscheidene persoo- nen ontvangen, behoorende tot den adel en de burgery van Rome. Prins Chigi heefteen adres gelezen, waerin hel vaste vertrouwen in de ein- delyke zegeprael der Kerk werd uitgedrukt. Het kernachtig antwoord van den H. Vader werd geestdriftig toegejuicht. Naer men beweert zouden de volgende pre laten, in hetaenslaendekonsistorietol de weer- digheid van kardinacl worden verheven: MM. Manning, Dechamps, Antici,Mallei, de Merode, Vitelleschi, Nina, Simeoni en Bartolucci. Eene deputatie van het eiland Majorca heelt den II. Vader, in naeïn der katholieke dames, een ryk geschenk aengeboden, met een album, waerop een adres geschreven was on der hetwelk 5000 handteekens stonden. Pius IX heelt eene redevoering uitgespro ken, waerin hy zinspeelde op den tegenwoor- digen toestand van Spanje, en over de moei- lykheden sprak, welke door tnaerschalk Ser rano worden opgeworpen voor de erkenning der Spaensche bisschoppen, die, in overeen stemming met den heer Castelar, waren be noemd. ftE'AAJE. De tydingen die uit Bilbao aenkomen en wel langs zee, zyn zeer belangiyk. De belegerde stad is ten einde van hulpmiddelen en heeft het geduld verloren. De inwoners welke zoo lang gerekend heb ben op de aenkomst van het hulpleger, dat lel bad niet» willen aenveerden, noch goed, noch geld. O Wy trekken er van door, sprak Jan. Gabriël waergael gy henen? Ik weel hel niet juist. Twee jaer geleden ben ik wel gevaren te Meirendré en verleden jaer even goed te Lede, kastelny Audenaerdc: ik zou daer eens kun nen weerkceren. Ik weet ook nog kanskens op Pul- thern, op Nazareth, op Petegem by Deinze, op Augcm en zelfs te Hal Ie en verder nog. 't Is wel, loop waer ge wilt; maer vandaeg veer tien dagen, te Aelst, in de kroeg op de Werf. Begrepen, sprak Cruysken. Goe reis dan, en tracht niet verloren te loopen, of ik zal u op den weg komen zetten. Begrepen, begrepen, lachte Cruysken. En nu, Bartel, ik en gy vooruit. Ik ben toch zoo argcmal.... Laet my liever hier. Neen, neen, Gilles mogt komen met de boeren wacht, en de onschuldige zou het bckoopen voor allen. Derhalve ik beloof u, voor de nacht ten einde zy, een goed, malsch bed, waer gy in veiligheid moogl uitrusten al ware het dry dagen lang. Kom aen. Jan duisterde twee woorden in 't oor der bazin: hy sprak van Embo en Petryns. Daerop trok hy de keu ken uit om langs de herbergzael het huis te verlaten. In de herberg vond hy Jack Steven, uitgestrekt op de bank, ronkend en snorkend als een rosmolen. He! Steven! riep Jan, hem by den schouder sleurend. Steven bleef ronken. Hy moet nogtans mee, sprak Jan.... Bazin, hael een bussel strooen een string ol twee; en zet den kruiwagen voor de deur. Item un autre vol pres de Ninove cbezun Sabottier avec Gabriel Van der Cruyssen et Gillis Van Pamcle avec fraction, oil its ont pris deux juppes de femme, un manleau, quinze ou 10 chemises lant d'hoinmcs que de femmes, qu'ils ont vendue partiede ceseflels consistent en unc juppe, un manteau, quel- ques chemises et quclques petits tinges a la nommée Catherine demeurant a l'Enseignc dit TAnguille A Aspelaer, laquelle scavoit que ces elTels avaient été volés, d'autanl que Ie vol avait élé conccrté dans sa maison et en sa préscncc. (Fardé I. Proces van Jan De Lichte.) nooit opdaegt, beginnen te morren tegen den hevelhebber en dreigen, dut indien het beleg nog lang moet duren, zelve de poorten voor do Carlisten ie gaen openen. De bevelhebber antwoordde hierop, dat hy de plaets zou verdedigd hebben tot den 24, dat was lot dynsdag. Eens dien tyd verloopen, en, indien maerschalk Serrano zyne militaire ope- ratiën niet begonnen bad, zou hy de stad over geven. Terwyl de algemecne aendaclit op Bilbao gevestigd is, blyven de Carlisten uit Navarra en Guipuzcoa niet werkeloos. Talryke karren levensmiddelen vertrekken uit de omstreken van Tolosa, om liet carlistisch leger te voeden. Zy gaen over Hernani en Santa Barbara naer Durango om vandaer naer Bilbao te vertrekken. Geheel het land wordl daer op carlistischo wys geregeerd. Door bevel van don Carlos zyn er telegraefdraden opgerigt die de byzonderste punten der provinciën vereenigen, zooals te Durango, Zornoza, Vargara on Zumerraga. Die van Zarano en Tolosa naer Irun en de fransche grenzen, moeten deze week geopend worden, even als die van Estella naer Elizondo. Er zyn brievenbussen, waervan den inhoud door carlistische koeriers verzonden wordt. Al deze brieven zyn van postzegels voorzien, die de beeltenis dragen van Karei VII. Er is een deel van het leger der provincie Catalonië in optocht naer de hoofdstad, en maer schalk Serrano, welke volgens de Garcia ol/icial nog steeds onpasselyk is, moet aen zyne troe pen bevel gegeven hebben, om hunne positiën te Castro-Urdiales te verlaten, teneindeonmid- dellyk ter verdediging der hoofdstad aen to rukken. De heer Llano, zaekgelastigde van Spanjo by den II. Stoel heeft zyn ontslag gegeven, ten gevolge van bevelen, die hy van zyn gouver nement bad ontvangen, en welke met zyne persoonlyke overtuiging in stryd waren, en hem in eenen valschen toestand plaetsten. Vittoria, boofdplaets der provincie Alava, op den wegvan Irun naer Madrid, isdoor 6,000 Carlisten geblokkeerd. De blokus dier stad, welke ten hoogste 12 uren van Bilbao verwy- derd is, zal maerschalk Serrano verpügten een deel zyner troepen van zyn legerkorps af te scheiden om de stad ter hulp te snellen. Dat is een onwelkomemaetregel, waeraen de diktator zich in het geheel niet verwacht heeft. Volgens inlichtingen uil Madrid, door den Monüeur Universel meegedeeld, zou er-kwestie zynom degrondweltelykemonarchie inSpanje, met prins Alfons te herstellen; maer tol hiertoe zou koningin Isabella dit plan niet bygetreden zyn. De ondersteuners van dien pretendent vol harden evenwel in hun besluit en zouden eenen bestuerraed willen inrigten, in afwachting dat de omstandigheden den prins zouden toelaten, van den troon bezit te nemen. Steven werd acnstonds gebonden acn handen en voeten, en, van hoofd tol de teenen, achter en voren, geknoopt in den slroobussel. Met zyn kort dik lyf geleek hy zoo niet slecht aen een kalf dal men ter markte voert. En zoo werd hy op den kruiwagen gedragen. Ziel gy, sprak Jan, ik speel geerne comcdie. Ik span my in den kruiwagen, en, spreekt men hy geval my aen onderwege, ik hen de boer en daer is het.... Best! Best! juichte Bartel, zich de handen wry- vend. De jongen meende niet beter of, eens Jan De Lichte de handen vol, by vryheid genoeg zou hebben om zynen schuwen reisgezel te ontvluchten. Maer by had zyne vreu 1 al te luidruchtig laten blyken en ongelukkiglyk zyn byblyvend inzicht verraden. Neen, lachte Jan, zoo is 't niet host.... Ik hen niet vermomd en men mogt my erkennen.... Daerhy, gy zvl nog zeer vermoeid, zegt gy; langs den weg, zoudl gy komen te slronkelen en u zeer doen.... Trien wek uwen manhy stoole zelf den kruiwagen! De man kwam bedrukt hy. Over Neerhasselt henen, gebood Jan, tot aen den Vogelsang. Daer zal ik u aflossen. De koddige stoel sloeg de aengowezen rigling in. Jan liet den baes eenige slappen vooruit ryden. Dan sprak hy lot Bartel. Bart, gy spreekt fransch, niet waer? Toch genoeg, grynsde Bart, om my nergens to laten verkoopen waer ik hy hen. Ik ken juist even veel, lachte Jan. Wy zullen at ons fransch byeenlcggen en trachten zooveel mogelyk elkander te verstaen. Die hoer ginder, met zynen kruiwagen, mogt onswelligl afluisteren en wy hebben, dezen nacht, al te ernstige zaken te beklappen. Zoo, zoo? vroeg Bartel uiterst verlegen. Vooreerst, sprak Jan, gy loopt niet geerne met gestolen goed op hel lyf, he? Ik draeg er geen, meen ik? Toch wel! Zoek eens in uwen linker vestzak en geeft my wal gy vindt. Bartel zocht en haelde lot zyne groote verwonde ring een marokyncn doosje op. Dat is 't myn niet, riep hy uit. Dal is 't myn, sprak Jan.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1