N° 170. Zondag 5 April 1874. 4<lc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 4 April. Buitenlandscli Nieuws. Gazette van Aelst Hel Bureel van hal l>la<i Is gevestigd in de KopellMtraet IV* 11, waer allo brievan, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Abonnomentsprys £5 fr. 'sjoers, vooraf hetaolbaer. Voor den bulten kan men inscliryvcn In al de postUnntooren, en voor do landelyke gemeenten by de briefdragers- inWKKYK. Rochefort, Pascal-Grousset, Jourde, Bal- liere en nog twee andere communards zyn uit Nieuw-Caledonië ontsnapt en te Newcastle, in nieuw Zuid-Wallis aengekomen. Paris Journal bevat de volgende byzonder- heden over die vlugt, hoewel het dagblad de zelve niet als echt mededeelt, want het draegt zorg er by te voegenIndien die ontsnapping waer is. Ziehier hoe het dagblad die vreemde ontvlug- ting besehryftMaendagavond begon het nieuws dier ontsnapping in Parys rond te loopen. Eene byzondere depeche uit Londen had gemeld, dat Rochefort, Pascal Grousset en twee andere veroordeelden, er in gelukt waren uit Nieuw- Caledonië te ontsnappen, op een engelsch vaer- tuig en dat zy te Sydney eene schuilplaets hadden gevonden. Daerby hielden de byzonderheden op, en er mogt tot zeker puut aen de nauwkeurigheid eerier zoo lakonieke depeche getwylëld wor den. Sedert dien echter zyn andere inligtingen de eerste komen bevestigen en liet scheen woensdag zeker, dat Rochefort, met nog dry andere veroordeelden, uil Noumea ontsnapt is. Hoe had die ontsnapping plaets? Hierover zyn de geruchten het nog niet eens. Ziehier evenwel wat er woensdag nacht, onder vrien den welken den veroordeelden genegen zyn, verteld is. Deze vereeniging, welke bovendien uitslui tend uit letterkundigen bestaet, heeft alle zon dagen by een beroemd scliryver plaets. Rond middernacht, het gewone scheidingsuer, kwam eenen expresshrief de gasten verzoeken om nog eenige oogenblikken te vertoeven. Er was spraek, zegde die brief, over eene belangryke mededeeling betrekkelyk Henri Rochelort. Natuerlyk verliet niemand het huis en rond 2 ure 's morgends, trad M. X. afgeveerdigde, de salon binnen, met de woorden: Rochefort is ontsnapt. Ziehier eene depeche, welke deze ontvlugting meldt. Het is niet gemakkelyk de ontroering te be- schryven welke deze onverwachte tyding deed ontstaen, alsook met hoeveel vragen de aen- brenger dier tyding bestormd werd. Op al die vragen antwoordde M.X. zoo goed mogelyk en ziehier, hoe volgens hem de ontsnapping plaets had: Er lag, sedert eenigen tyd, een schip onder engelsclie vlag.in het gezicht van Noumea, voor anker. Dit schip, dat zoo het scheen geladen was met verschillende benoodigdheden voor de veroordeelden, verwachtte eiken dag vergun ning om zyne lading te lossen. Die vergunning kwam niet en altyd bleef het vaertuig wachten, terwyl het een druk verkeer met de kust hield. Zekeren morgend vernam men te Nouméa dat vier veroordeelden, waerby zich Rochefort TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (70° VERVOLG.) Jan bedacht zich lamelyk lang. Zoudt gy willen gelooven, Bart, sprak hy dal, wal ik te vertellen heb, bliksems moeilyk is aeneen te stoeten? dal ik alleens niet weet hoe beginnen? Dan laet gy het maer steken, Jan; droomen is bedrog. Altyd niet! Luister liever: Gy hebt my erkend, Bart; gy kent my nu van naem en van persoon.... En ook zoo wat by uwe reputatie, meester Jan. Meent gy? Gy zyt toch wel Jan De Lichte niet waer? Die ben ik. De van kindsbeen af zoo droef vcrmaerde guit van Velsieck? De afschuwelyke schoelje die zyne ouders bestooi en iedereen bedroog? Die in de stad van Aelst werdt gegeesseld en verbannen voor zyn leven? Die zich aen 'l hoofd heeft gesteld van 't vuigsle en verachlelykste rot van 't volk? Die er eer en roem in zoekt die ellendelingen kunstmatig op te dryven en ze zooveel kwadd mogelyk aen wie het zy le brou wen? Die de schrik is geworden, de maledictie van ganseh de vlaemsche streek, als of er nog geen gees- sels genoeg hingen over het land.... My dunkt, Bartel, dat gy de puntjes op d'ikens zet?.... Gy ziet het, ik spaer mynen inkt niet.... Nooit, Bartel Mulders, heb ik gedoogd dat iemand sprak in myne tegenwoordigheid zoo stout als gy komt te spreken. Bartel had deesmael voor goed zyn besluit geno men. Wat er ook mogt van komen, hy zou den ge il) Eigendom der Gazette van Aelst. bevond, erin gelukt waren te ontsnappen. Wat was er van hen geworden? Weldra wist men dat zy aen boord van het zoogezegde engelsch schip waren. De eerste zorg der fransche overheid was, om de vlugte lingen op te eischen; maer de kapitein weigerde hen uit te leveren. Iiy deed zelfs meer: hy bleef nog 15 dagen in het zicht der kust liggen, met de bannelingen aen boord, waerna hy koers zette naer Sydney. M. X. kon natuerlyk de nauwkeurigheid dezer inligtingen niet waerhorgen; maer dit is zeker, dat de vrienden van Rochefort hocge- naemd niet aen deze ontsnapping twyfelen. Wat het schip betreft, iedereen stemt overeen in het geloof, dat dit het regt niet had om de engel sclie xdag te voeren.' Van waer kwam dit schip? Door wie was liet uitgerust? Dat zyn punten die nog moeten op gehelderd worden. Er wordt gezegd, dat er dynsdag- avond nog eene andere depeche te Parys aenkwam. Deze depeche, gedagteekend uit Sydney, zou melding maken van de aenkomst, in veilige ha ven, der vier bannelingen Rochefort, Pascal- Grousset, Jourde en Régère.Zy nmet bovendien het verzoek bevatten, om de alzenaing van 1000 pond sterling, (25,000 fr.), ten einde in de eer ste behoeften der vlugtelingen te voorzien. Het algemeen gedeeld gevoelen aengeno- men dat de ontsnapping waer iszou zyn, dat Rochefort en zyne vrienden voor het oogenblik niet naer Europa zouden terugkeerenHun voor nemen zou hierin bestaen, om naer de Veree- nigde-Staten over te steken, ten einde daei' voorlezingen te houden. Zy zouden daer ongetwyfeld veel geld ver dienen, zonder hetzellde gevaer te loopen als te Londen en Brussel,, waer de broeders en vrienden der Commune juist niet sterk geneigd zyn om eenigen hunner te helpen. Eene depeche welke woensdag uit Sydney ontvangen is, zegt dat de zes ontsnapten uit Nieuw-CaledoniëzynRochefort, Pascal-Grous set, Jourde, Olivier Pain, Bullière en Grandelle. Zy zyn ov^r Kalifornië naer Europa vertrokken. De nieuwe verdedigingswerken van Parys, welke op een aenzienlyken afstand van de tegenwoordige forten moeten gemaekt worden, zullen 60 millioen kosten. Van deze som wor den Ir.: 51,200,000 geschat voor de eigenlyke werken, fr. 3,250,000 voor den aenkoop van terreinen en fr. 5,550,000 voor onvoorziene uitgaven. De eerste kategorie, bevat de wer ken en forten te Gormeil, Monl-Lignon-Dumont en Stains op de noorderlinie, en die te Clialil- lon, Palaiseau, Villeneuve-Saint-Georges en Saint-Cyr op de zuiderlinie. Voor die werken wordt een krediet aengevraegd van 25 millioen, als: fr. 21,200,000 voorde eigenlyke werken, fr. 1,800,000 voor onteigening en aenkoop van gronden, en fr. 2,000,000 voor onvoorziene uitgaven. Na den uitslag der laetste kiezing zyn de legitimisten wel .verdeeld geworden. Eenigen wilden klaerder dan ooit hunne grondstelsels verzekeren; anderen gelooven, datzy het zeven jarig bestuer moeten hy treden, en van den grael'de Cliamhord hekomen, dat hy afstand doe ten voordeele van den grael' van Parys. De ondervoorzitter van de Republiek, met den Hertog van Au male, in zyne hoedanigheid van toekomenden voorzitter der Hooge Kamér, zou de brug zyn, langs waer de Orleanisten aen het bewind zouden komen en het algemeen stemregt afschaffen. Het manifest van den republikeinsclien hond is verschenen. Daerin wordt beweerd, dat de monarchisten voornemens zyn de pogingen te vernieuwen tot het herstellen van den troon. Verder wyst het op den vooruitgang der repu bliek en de bedreigingen tot verminking van liet algemeen stemregt; het doet eenen .oproep tot de eendragt en de lucht van al de republi keinen, en zegt dat de ontbinding derNalionale Vergadering het eenige redmiddel is voor de crisis des lands. De ministers zyn reeds met hunne buree- len te Parys geïnstalleerd, waer ze gedurende de vakantie der Nationale Vergadering, zullen verblyven. Er wordt gemeld dat de bank van Frank- ryk, die een reserve van 800 millioen in goud bezit, de bankbiljetten gaet vervangen door goadten munt. Volgens eene depeche uit Parys aen den Timesheelt generael Clianzy, algemeen gou verneur van Algerië, aen liet fransche gouver nement de magtiging gevracgd en bekomen, om de gemeente Algiers, krachtens de bestaenüe weiten, in staet van beleg te verklaren. Deze maetregel is genomen uil oorzakevan de hevige aenvallen der radikale drukpers tegen jiet mi nisterie en de Nationale Vergadering. De scheuring tussclien prins Napoleon en Cambdenhousc is zoo volledig mogelyk. De prins wil te Parys een dagblad oprigien; hy heeft de vergunning daertoe reeds gevraegd en een lokael geliuerd, waer de hureelen zullen gevestigd zyn. De vrienden van den prins be weren, dat le Chisleliurst de noodige fondsen voor de kcizersgezinde propaganda reeds be ginnen uitgeputte zyn. De plegtiglieid van 16 meert zou aen de keizerin, wiens persoonlyk vermogen, zooals men weet, niet zeer groot is, niet minder dan 1 millioen gekost hebben. Volgens de Ocean van Brest verkeert het eiland Siut-Hclena, dat eertyds zoo bloeiend was en tot ankerplaets diende voor alle sche pen die zich naer Indië begaven, in eenen staet van diep verval. Hetkanael van Suez doodt zy- nen handel; de bevolking is van 8,000 tot op 4,000 gezonken en neemt voor een groot deel de wyk naerde Kaep de GoedeHoop, terwyl de meeste huizen een vervallen aenzienvertooncn. Naer la Patrie verneemt zullen zeer dui- delyke instructiëngezonden worden aen de ver schillende departementale besturen, om allo «poogingen tol beroering of schandael» te be letten, die dit jaer hy de bedevaerten beproefd zouden kunnen worden. Daertegenover zouden de kerkbesturen door den minister van eere- dienst worden uitgenoodigd, om alle manifes- tatiën, lielzy hy de aenkomst, lielzy hy liet ver trek der pelgrims, tevoorkomen.die totcontra- demonstraticn aenleiding zouden kunnen geven. In den avond van 22 maert, zyn vier ge wapende Spanjaerden, welke zegden smokke- laers te zyn op eene hoeve te Arle-sur-Tech bin nen gekomen. Nadat zy wel geëten en gedron ken hadden, sprongen zy met den dolk in do vuist op de hewooners der hoef, bonden deze handen en voelen en vertrokken met eene som van 1,500 Ir. in geld,eenige juweeien en wape nen, onder bedreiging hunne slagl,offers te doo- den indien zy durfden om hulp roepen. DUITSCllLAND. Indien de militaire wet in Duitscliland wordt aengenomen op den grondslag van art. 1 dan zal hy de verhoogde uitgaef van 14,200,000 th., len behoeve van liet ministerie van oorlog, nog een bedrag van 2 ;i milioen th. moeten gevoegd worden. De te dekken som zal der halve bedragen 16,700,000 th. Om dit te kort le dekken, stelt de rykskan- sclier voor tebezigen: l°lielsaldo van 6,355,000 th. op den dienst der in- en uitgaende regten, zegelbelasting eu gemeenscliappclyke indirekte belastingen; 2° het bedrag van 1,500,000 tli., zynde de opbrengst van op intrest gestelde ryksgelden; heide sommen vormen een totael van 8,355,000 th.; 3° om de overblyvende som te dekken, stelt de rykskanselier voor het aen- wenden van het batig saldo van 290,000 th., op den dienst van 1873 voorhanden en liet ver- hoogen der inatrikulaire hydragen. Thans is do namelyke bydrage gesteld op 0,419 th. per liooftl, deze zal, volgens liet voorstel, worden gebragl op 0,760 th. per hoofd van de bevol king in eiken Bondstaet. By liet ingediende voorstel is als middel van vergelyking gevoegd, een staet opgemaekl dooi de militaire kommissie. In het duilsche leger op vredesvoet zyn, hy een sterkte van 401,659 manschappen, 19,211 officieren (zonder de offi cieren van gezondheid); onder deze bevinden zich 290 generaels, 1859 stafofficieren en 3682 kapiteins. In Frankryk lelt men op een stcrktecyfer op vredesvoet van 453,915 manschappen niet min der dan 25,755 officieren; onder deze komen voor 345 geueraels, 2633 stafofficieren en 7857 kapiteins. Belgie heeft in vredestyd een leger van 40,854 man; het teil 1280 officieren, onder welke zich bevinden 28 generaels en 291 stal- olliciers. In Oostenryk is in vredeslryd een.leger ter sterkte van 263,946 man, met 14,162 officiers; onder deze bevinden zich 194 generaels, 1271 stafofficiers en 3447 kapiteins. Italië bezit een leger, dat, op vredesvoet, telt 202,434 man; daerby dienen 9818 ofiiciers, onder welk aental zich bevinden 130 generaels, 1056 stafofficiers en 2701 kapiteins. duchten kapitein den bol eens wassclien en hem ten volle zyne zaligheid eens voorlezen, 11^1 lag den jon gen op hel hart en het moest eraf al moest het hem te schade slaen.... Schynt n]yn woord u stout, snapte hy den kapi tein bitsig loc, het is waerschynlyk omdat gy in uw leven nooit eeuen treflelyken mensch hebt ontmoet. Uw woord is bitter als gal, Bartel; hel gaet my doorliet hart als priemen en lansen.... Wat myn gedachl is over u, is hel gedacht van iedereen. Nogtans, iedereen zou hetnieldurven uitdrukken waer ik by sta. Dat loont dal ik van u niet bang ben. Ik acht er u niet le min om, Bartel; ik zie geerne menschen die niet bang zyn.... die, in tael en daed, regt voor de vuist zyn.... Myn woord is regtzinnig, ja; en, kwetst het u, het is leeken dat uw geweten misschien nog vatbaer is voor wroeging.... Jan was getroffen. Bart bemerkte hel: hy meende de toetsbare plaets van 's roovers hart te hebben ge vonden. Gy alleen, mompelde Jan, gy alleen in 't land moogtmy-aenspreken opdien loon.... Bart ik zie u geerne.... Bart antwoordde niet; hy wilde weten wat dit ontroerd gemoed ging uitbrengen. ....Wroeging! Onrust! zucble Jan, ja!.... En nogtans wat ontbreekt my?.... Ben ik niet gelukkig?.... Heb ik niet waer myne hoogmoed van over jaren naer zuchtte?.... Het kapiteinschap.... De meesterschap over ganseh de streek.... Ik moest tevreden zyn, Bartel; alles lacht my toe; eens zal ik ryk wezen, my in alles kunnen voldoeiien toch, in weerwil van dit vleiend vooruitzicht, ginds in het verschiet, spookt my gedurig iels legen, iels dal my. vervolgt dag en nacht, iels dal my het hart bevangt, iels dat my ver schrikt, iets dat my soms in hart en ooren klinkt als de stemme van Gods wraek.... Zeg, Bartel, is dat de wroeging?.... Aenhoor die slem, ongelukkige En dan, in die akelige stonden, die my den geesl drocl en somber maken als lag ik levend in een graf gedolven; dan, Bartel, verandert Jan De Lichte als gansch van gedaente voor myne oogen, en hy komt my voor als hel verachlelyksic schepsel der aerde.... Dan droom ik dat de vriendschap van een eerlyk man my zou verheffen, my zou veredelen.... Bartel, wees gy die vriend, veriaet my niet meer.... Barlel antwoordde niel acnslouds. Hy wou beslis sender vvyzc vernemen of de booswichl regtzinnig sprak en hy beraedde zich een oogeublik. Jan, sprak hy eindeiyk, luister: vcrlael het laud op ,slaenden voel; ga leven honderd uren verder; verandervan naein en verander van zeden; gy zyl jong; gy hebl veraufl;gy hebt wilskrachl; niets onlbreekl u om nog als trellelyk man door de wefeld le komen. Op die voorwaerdc volg ik u en veriaet u nimmer meer.... Lacthooren, Jan? Zoo ook, zuchtie Jan, zoo ook sprak de pachter, van by den windmolen over Gecraerdsbergen.... En Jan zweeg. Er moest op dezen oogenblik in hel ontzei gemoed van den jongen roovereen schrikkelyke slryd geleverd worden.... Wie ging er de overhand hebben?.... De wroeging, de stemme van Gods wrack die zoo kracht dadig kwam le spreken door-Barlels mond, ofwel.... hel ingeworteld kvvaed?.... Eensklaps stond hy regt, gelrolTen dooreen hevige zenuwschok; hy sidderde en beefde, en, in de duister nis, scholen zyn verwilderd oog als stralen vuer. Bartel, riep hy, geef my de hand. Wie vraegt my de hand?.... De boetende zondaer of de versteende booswicht?.... Jan De Lichte vraegt u de hand.... Wie is die Jan Dc Lichte!,... De kapitein der bende, doemnis! Bartel; gehoond eu veronlwaerdigd, trok mei ge weld zyne hand uil die van Jan. Dc hand van Bartel Mulders, riep hy, is voor gcon bacnstroopers! Uw hand NooitGy zyl een slechte kerel!.... Gy hebt tien maend lang op den toren van Aelsl gczclen, cn,... Spreek van den toren niet, of, nog dezen nacht zeiven, zal ik moorden!.... Moord! schelm, moord!.... cn, liehl gy noodig aenslonds uwdorslige wraeljzuclil in bloed te koelen, zie, daer is myne borst.... vermoord my, want volgen zal ik u niel!:... Wat! Wal! Barl Mulders de vriend vnndegroolste caiiaiüevanVlaenderenVan iemand die misschien morgen op hel rad zal liggen I.... Weg van my, ik verachl, ik verfoei li Jan had zich weder neergezet op den kant van den gracht, en zal met hel hoofd in dc handen. Bartel, sprak hy, eenigszins bedaerd, ik vind my dcerlyk le leur geslcld: ik rekende op eenen gansch anderen uitslag. Ik heb u niel voorgesteld lid te worden van ons genootschap; alleenlyk wilde ik u goed. Ik voel my onweefstaenbaer voor u genegen; gy zyl de bloodacrd niel, de ydele zwelser niet voor wien ik u eerst aenzag;in u klopt een vroom, een edel hart: gy hebl hel onder alle opzichten bewezen.... Gy hebt my dezen nacht misschien het leven gered, en welk slecht gedacht gy ook van my hebbel opge val, weet dal Jan De Lichte niel ondankbacr is.... Men zegt liet, antwoordde Barl; maer ik geloof het riet. Gy gelooft het niel? Wel nu, voldoe mynverzoek, blyf myjiy, en ik zal er u de preu!' van geven. Voor eeuig bewys uwer dankbaerheid vracg ik u de vryheid, en die vrvheid weigert gy my hardnek kig.... Maer; hemel toch, wal zoudt gy verrichten mei uw vryheid? Gy zyl moederziel alleen op dc wereld, want op uwe zuster moogt gy niet meer rekenen; gy zyt arm...» Liever arm dan onleerd!.... Derhalve overdryf den dienst niel dien, zegt gy, ik u heb bewezen. Heb ik het dreigend fusiek van den bult afgekeerd, gy, op uwe beurt, hold my verlost uil dc handen van den kloefkapper, dus.... wy zyn kwyt«.«

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1