171. WEKELY&SCH NIEUWSBLAD. Aelsl, li. April. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van het blad Sm gevestigd Sn da !i«pell«8traet N* HB, waer alia brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten tdegezoudeu worden. jjjjunementBpryB Sï Ir. 'sjaers, voorafbetaelbaer. Voor den bulten kan men Inschryven in «»I do postUantooran, en voor do landelyke gemeenten l>y de briefdrager* FRAA'KRÏK. De Moniteur beweert dat eene zekere fraktie der legitimisten, voornemens is, de kwestie tot herstel der monarchie op nieuw op het tapyt te brengen, zoohaest de zittyd der Nationale Ver gadering zal hervat zyn. Hetzeltde blad maekt ook melding van een gerucht, volgens hetwelk de graef de Chambord zou besloten hebben, zyne zaken zelve in handen te nemen, en er eene meer regtstreeksche en persoonlyke rig- ting aen te geven. Ten slotte drukte het blad de hoop uit, dat slechts weinig atgeveerdigden dien nieuwen veldtogt der legitimisten tegen het zevenjarig bestuer zullen volgen, en dat als dan liet ministerie, wanneer het er toe gedwon gen is, de stryd zal kunnen aennemen. De viugtvanRochefort en de andere com munards had op de volgende wyze plaetsZy hadden vergunning verkregen om op zee te visschen, legden nevens een engelsch schip aen en werden daer verborgen, tot dat hetzelve de volle zee bereikt had. Sedert 14 dagen, zyn in de omstreken van Lyon, te Valence en in Savoie, Duitschers aengeliouden, welke zich uilgaven voor een voudige touristen, doch die na een scherp verhoor, tot de bekentenis moesten komen, dat zy officiers zyn in dienst van keizer Wilhelm. Daer er rond Lyon vestingwerken zullen wor den aengelegd, wenschten zy het terrein in oogenschouw te nemen. Te Valence wilden zy de vorderingen van het geschut leeren kennen. 'De spions,die te Thonon aengeliouden werden, hadden slechts even den tyd van de stoomboot aen wal te stappen. Toen de gendarmen hunne papieren vroegen, antwoordden zy, dat ze officiers van het garnizoen te Rastalt waren, die als vreedzame burgers gekleed, naer Frank- ryk waren gekomen, ten einde de weldadige voorjaersluclit aen den zuidelyken oever van het meer van Geneve in te ademen. De autori teiten verzochten hierop de reizigers beleefd, weêr te vertrekken met -«dezelfde stoomboot, waermeê zy gekomen waren, de gendarmen ontvingen hevel, de zuid-oostelyke grenzen goed te bewaken, daer de spions meestal van die zyde komen. De opvolgende teleurstellingen, die het bestuer der domeinen ondervindt in zyne poo gingen tot het verkoopen der gronden van den Staet, bewyzen ten volle, dat de weerde van den grond te Parys, sedert eenige jaren eene aenzienlyke daling heeft ondergaen. De twee zoo belangryke loten, voortskomende van liet oud-ministerie van financiën en de gron den van den Luxembourg, bezitten, volgens liet (i) TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (71" VERVOLG.) De arme jongeling begreep inaer al te wel cn hy voelde zich diep ongelukkig. Dal afschuwelyk galgenaes, sprak hy tot zich zeiven, dat lielsch gebroed is waerlyk in slaet zyne bedreiging uil te voeren en my aen de krygsmagl over te leveren.... Deesmael zit ik voor goed in 't net.... Waer heb ik het toch verdiend! De duisternis belette deesmael den kapitein in de ■oogen van Bart te lezen en te ontdekken wal er om ging in zyn gemoed; doch dc oolyke schelm wist hy ondervinding welk uitwerksel soortelyke bedreigin gen op zyne slagloffers noodlottig te wege braglen. Gerust over den uilslag liet hy dus den ontstelden en radeloozen Bartel by zyne overwegingen. Doch Bartel bleef zoo buitengewoon lang in zyne overwegingen verslonden dal het Jan begon te verve len. Ja, ja, sprak hy sluw, zoo ken ik al myn man nen. By voorbeeld: Dezen avond hebt gy Gabriel Van der Cruyssen gezien; 'l is een van myn besten. Hewel, ik zou u nauwkeurig kunnen zeggen, misschien nog beter dan hy zelf, waer en waerom dat Cruysken, geborligvan Petegem by Deinze, oud 22jaer en kra mer van stiel, werd gegcesseld en gebrandmerkt; wat hy sedert dien bedreven heeft, en zelfs wat hy nog van zin is te verrichten.... Ik weet niet of hel middelken, dat ik gebruik om myn volksken samen le houden, juist van 'l eerlyksle is; maer, wal kan ik er aen doenIk ken dal volksken; met vrees en geweld alleen is dal grauw te temmen. Niet eéne is my opregt verkleefd uit vriendschap, en het is daerom, Bart, dal ik, voor de eersle mael myns levens, eens geerne oenen vriend had gehad, eenen waren vriend, en.... gy hebt niet gewild Ik heb my bepeinsd, antwoordde Bartel. Ha? Gy hebt u bepeinsd? lacbtleJan. Ik blyf. (1) Eigendom der Gazette van Af.lst. schynt, de voordeeligste voorwaerden om de aendacht der kapitalisten lot zich tc trekken, en nogtans is de verkoop dezer gronden, by gebrek aen koopers, tot betere tyden moeten verdaegd worden. De inzetpryzen waren nog- tajis veel lager dan zy voor 5 jaren zouden ge weest zyn, wanneer deze gronden, naermate hunne ligging, tot 1,200 fr. en zelfs tot 1,500 l'r. den vierkanten meter weerd waren. Voor de gronden van het oud-ministerie van financiën heelt men gemiddeld 790 fr. per vier kanten meter aengeboden, en degene voorts- komende van 't lokael 'der archieven van de rekenkamer, hebben 250 fr. per vierkanten meter opgebragt. Nauwelyks heelt de Nationale Vergadering de nieuwe versterkingswerken van Parys ge stemd, of men lieeft de hand reeds aen 't werk geslagen. Dynsdag is men te Buc, naby Ver sailles, begonnen, en ditjaer zullen er ten min ste nog dry werken voltooid zyn, namelyk te Buc, Valleras en Saint Cyr. Deze laetsle fortifi- katie zal zoo sterk wezen als degene van den Mont-Valerien. DUITSCIILAND. De Neue Freie Presse herinnert, dat het niet voor de eerste mael is, dat M. von Bismark dreigt zyn ontslag te nemen. Telkens wanneer -het duitsch Parlement of depruisische Landdag niet toestemt in zyne grillen, heeft hy zich van dat middel bediend, om zynen wil door te zet ten, en hy heeft altoos zyn doel er mede bereikt, al stemde die uitslag ook weinig overeen met de weerdigheid der vertegenwoordiging. Dit- mael echter is hy een stap verder gegaen: in plaets van enkel zyne oude bedreiging te her halen, spreekt hy tevens van den Ryksdag te ontbinden. Het is dus nu: één van beiden er onder, ik of gy! Men moge die verbittering aen zyn zieketoestand wyten, het is en blyft voor de ontwikkeling van liet nieuwe duitsclie ryk een zeer bedenkelyk verschynsel, dat de verte genwoordiging er zulk eene behandeling kan ondergaen. De aenkomsl te Berlyn van den keizer van Rusland, der groothertogen Alexis Alexandro- witch en Gonstantyn Nicolaiewitch, en van prins Gortschakoff, kanselier van het russische keizerryk,is op den 3 mei des middagsbepaeld. De keizer zal in het hotel van het russische ge zantschap afstappen. De Ostsee-Zeitung berigt.dat de regeering bevel heeft gegeven, om den arbeid te staken, aen de groote vestingwerken vafi Dulma en Ossawiec, gelegen aen de grenzen van Oosten- ryk. De aenleg dier werken getuigt, dat de re geering die tot vestingwerken van den eersten rang wilde verheffen. Hierin is door de vriend- schappelyke betrekkingen, welke tusschen beide regeeringen heerschen, een geheele omkeer te Ik wist het wel! Ik zal al doen wat gy wilt, uitgenomen.... Uitgenomen? Stelen, branden of moorden Daervoor zyl gy veel le goed, Bartel Mulders, en voor dal vak heb ik er genoeg by d'baod. Gy kunt my anders dienen. Ik zal u dienen niet fils slaef, maer als vriend.... Opregt gemeend? En opregt gezegd. Bepeins u wel.... Hier is myn hand, gal Bartel lot antwoord. Driftig en opgetogen wrong Jan die hand» dc .eersle treffelyke hand welke hy ooit in zyn leven had ge- raekt; hy vloog Barlel om den hals en kusle hem op beide wangen. Barlel huiverde onder den bezoedelenden kus des roovers. Als vriend, niet waer? riep Jan. Als vriend! bevestigde Barl. Maer hy zegde in zyn eigenSchelm, gy hebt nooil ondervonden wat echte vriendschap heel. Kan ik u lot het goede niet brengen, toch zooveel kwaed mogelyk zal ik hier beletten.... Ik zal u byzillen als de echel op de zieke huid; ik zal u vervolgen als de knagende worm op hel geweten des boozen!.... Ik ben tevredenik ben gelukkig! juichte de kapitein.... Kom voort nu Bart, hel is tyd; die rede kaveling heeft te lang geduerdmen mogt ons welligt hier verrassen.... Kom! Ho! boer! riep hy lol den baes uit den Paling, hoe zit het met ons kalf? Hel kalf is wakker, gromde de boer; het ligt tc spartelen in zyn slroo. Maek het los dan, en zet het op zyn poolen.... Gy moogt naer huis gacn, baes. De dronken Steven werd verlost en zwymeldc voor uil aen de zyde des kapiteins. Is die Steven nu ook van de bende, vroeg Bartel spottend. Steven? Nooit! Steven is een onverbcterlyke dronkaerd; in zyne zalle barmhartigheid zou hy hel al uitbrengen, onze koslelyke geheimen aen hel klok zeel hangen en tot den kapitein toe aen de galg klap pen. Een dronkaerd is voor niets goed, zelfs Diet om roover te spelen: onthoud dal, Bart. En nu, her nam hy, nu verlaten wy dc groote bacn en trekken af, weeg gebragt. De plans zullen niet worden ver- wezemlykt en de manschappen, daertoe vroe ger gebezigd, zyn elders gezonden. De werkzaemheden aen de fortifikatiën te Metz loopen ten einde. Dc meeste vroegere fransclie lorten heeft men behouden, doch ver beterd; alleen 'tfort St-Privat is geheel geslecht en vervangen door eene lortilikalie maer het zoogenaemd duitsch polygonael stelsel, 800 meters verder vooruit dan het oude werk. liet lort St-Quentin is omringd door een uit gebreid werk en op de wesletyke helling van den Mont St-Quentin is een groot fort aenge legd, hetwelk de nabygelegen hoogten en de Moezel-vallei, beneden Metz, beheerscht. Van de versterking van den Mont St-Blaire, naby Jouy, op ongeveer 11,000 meiers van de overige fortificatiën gelegen, heeft men voor- loopig afgezien; daerentegen bestaet liet plan om de gewezen forten Belle-Croix en Moselle met de versterkingen der stad le verhinden. Overigens zyn alle forten onderling en met de stad door spoorwegen verbonden. Te Straetshurg zullen alle forten langs den linker Rynoever(N° 1 tot 9) in den loop van den zomer voltooid zyn. Met den aenleg der dry op den rcgler oever, naby Kelil, is nu eerst een begin gemaekt, omdat er omtrent de ligging en konstruktie strategische bezwaren hestonden, die eerst eenige maenden geleden zyn opgelost. De centuer-spoorweg was i inmiddels nage noeg voltooid, maer de lyn zal nu gedeeltelyk worden verlegd. Alle forten liggen op 7 of 8 kilometers van de stad en ongeveer 3000 meters van elkander. De terreinen tusschen de forten worden bezet met batteryen, ieder van acht stukken, leder fort heeft een eigen kruit- en andere magazynen, wapendepot, duivenpost, gazverpchtingen toestellen voor elektrisch Ifcht. Daer zy ver van de stad liggen en Tgarn'izoens- leven er te eentonig zou zyn, zullen er in vre- dëstyd geen troepen worden gelegerd. Tot nog toe werken aen dc lurtilikatiën le Metz 4,000 cn aen die te Straetshurg 11,000 burgerlyke werklieden. Van liet plan tot aenleg van een versterkt kamp hy Mülilliausen schynt niets le komen. De werken te Schlettstadt en Palzburg zullen ge heel en al worden geslecht. Ook die tc Bitch worden weggeruimd; daer zal men alleen het fort zelf bc ouden. Voor de versterkingen te Neu Breisaeh en Diedenlioven (Thionville) zyn de plannen gereed. Tot de uitrusting daervan zal men voor het grootste gedeelte gebruik ma ken van het buit gemaekt l'ranseh materieel. De Vulksztg. meldt liet volgende uit een omtrek van Koningsbergen: Een arme gewezen militair kreeg 3 schepels zetaerdappels, ter weerde van 4 tli., als een voorschot van den Staet, uil de 5 milliards, die hy had helpen verdienen links, op Woubrechlegem. Daer zet ik u op den weg naer Velsiecq en zeg u vaarwel lot later. Ik hen dus vry? vroeg Barlel. Vry en niet vry. Vóór gy te Velsiecq zult aenlan- deu zal men er reeds welen dal gy het zvt. -g- Ha! zuchllo barl. En waerom naer Velsiecq? Gy zyl op zoek naer uw zuster Anaemic, niet waer? Indcrdacd; ik was 'l vergelen. Welnu, eens le Velsiecq, vraegl gy naer de kroeg van bazin Beth; hel minste kind zal hel u wyzen. En dan En eens by de kroeg van bazin Beth, vraegl gy naer Jan den Poelenier: hy is er aen '1 metsen. En dan? Eu dan spreekt gy dèn Poelenier aen in dezer voege, onthoud wel myn woorden: Allen vooreénen! Waer zit Al ie gendarme? Allen voor eénen, herbaelde Bart. En daerop zal de Poelenier u leiden naer Hundcl- gem in 't Zwacntje, by (ante Vina, en daer zult gy uw zuster vinden in gezeldschap van vermelde Mie gen darme. En daer? En daer zult gy uwe teerbeminde zuster eens duchtig overkyven, overkammen en overslagen,'gclyk gy het van zin vvaert, en omdat zy van de bende is.... Hoe luider gy roept en hoe harder gy sloot, hoe liever ik het heb: daerdoor zult gy bewyzen dal gy toch van de bende niet zvt.... In 'l Zwacntje moogt gy verbly- vcn veertien dagen en eens goed uitrusten: gy zult er clcn, drinken en slapen krygen. Ik ben geen duit ryk. Gy hebt geen geld noodig. Nogtans, duiten komen overal ie pasneem aen En Jan trok van zyne armtierige boeren vest eenen van zyn koslelyke knoppen en duwde* hem Bartel irt de vuist. Dal is aerdige munt, sprak Bartel al tastend. Jaek Steven, hier tegenwoordig, zal u zeggen hoeveel die aerdige munt in Vlaenderen weerd is. Spreek, Steven! Een dof gegrol was Steven's antwoord. -Op Hollebeke ligt 'nc diepe gracht, schertste Jan; daer zal ik hem eens doortrek'.cn totdat de man gansch bekomen zy.... Dus gy vertrekt naer Hundel- Nu hy dit kapitael en de daervan gevraegde 4 p. c. renten niet kan voldoen, wordt hy van Staeiswege met executie bedreigd. De man zegt: «Ikhenkreupel en67 jacr oud. Myne vrouw is nog een jaer ouder cn sedert 10 jaren ziek, zoodal zy niet zonder hulp liet bed kan verlaten.'Ik hen arm en onvermogend, en kan de gevraegde som niet voldoen. Waerom, zoo vraegt het blad, komt er niet eene wet, welke al die kleine voorschotjes, uit de 5 milliards aen de invalieden gegeven, aen de betrokken persoonen cgdeau doel? OOSTENISYIt. De Iiongaersche dagbladen melden, dat de beruchte roover Rosza Sandor, hy arrest van liet koninklyk lioogergercglshof le Buda-Pest tot den strop veroordeeld is. Het hof heeft liet vonnis, in eersten aenleg uilgebragt, waerby hy lot levenslange gevan genisstraf veroordeeld is, verbroken. Rosza Sandor, die hot vierde cener eeuw, de schrik der hongaersclic hoeren was, en waervan men de ongeloolëlykste rooverslukjes weet te verhalen, heeft reeds dry malen gratie ontvangen, tweemalen van de doodstraf en eenmael van eenige jaren gevangenisstraf. Hy stond thans teregi wegens 30 diefstallen, waervan 21 met geweld en poging tot moord, zoodat de overtuiging van hot hol, dal hy ou- verbeterlyk is, zeker niet liglveerdig genoemd kan worden. ETAL1Ë. In zyn antwoord op het adres van den prins Fursteuibcrg, heeft de Paus onder ander ge zegd Het verheugt my, de waerheid door de goeden, dapper te zien verdedigen, le midden der beproevingen, welke wy onderslaen. Vol hardt in dc worsteling voor'hel verdedigen van de region der Kerk. Neem de bisschoppen tot leidsmannen en blyf innig vereenigd. Stel vooral de jongelingschap buiten hef hereik der verlei dingen.. Dit zyn de middelen om de zegeprael der goede zaek te verzekeren. SPANJE. De zware verliezen, in de dagen van 25, 26 en 27 meert, door de republiekeinsche troepen geleden, hebben macrselialk Serrano ongelwy- feld doen nadenken, want hy schynt thans vast besloten, ditmael niet meer'met zooveel over- haesting te werk te gaen. Volgens men verze kert, heeft hy het plan laten varen, om de car- listische positiën van Monte Jenio en den Monte Abanlo stormenderhand te willen innemen; hy zal ze regelmatig belegeren en er alzoo trach ten meester van te worden. De Carlisten had den die taktiek evenwel voorzien en zy hebben dan ook onmiddellyk nieuwe verdedigingswer ken opgeworpen, met het doel om den 'door- togt naer Bilbao aen het republiekeinsche leger al le snyden. gem en vandaeg veertien dagen, op klokslag tien ure, bevindt gy u le Aelsl, op de groote markt. Daar zal ti iomand aènspreken dien gy niet erkennen zuil; die iemand z:jl u zoggenAllen voor eénen, en die iemand zal ik zyn.... Goed begrepen? Zeer wel; maer naer Aelsl ga ik niet. Zoo? Ik ben van Aelsl; men zal my herkennen; do stad zit vol frauschcn; ik ben deserteur,en ik heb geen papieren. Hoe lang is bet geleden dal gy Aolst hebt ver laten? Sedert lien jacr, zegdet gy daer even, werktot gy in d'omslreken van Rysel? Tien, en een jaer dienst is elf. Na elf jaer tyd erkent men niemand meer. En herkende men my toch? Dan haelt gy uw papieren op. Welke papieren? Deze. Jan sloeg vuer in zyn linlcldoosje cn onlslak de lantcern. Vervolgens kwam hy le voorschyn met eenen rol stukken papier en perkament. Gy hebt keus, sprak liv, en daer kunt gy alles van maken, reispassen, cerlifikaten, al wat ge wilt. Hier hebt gy onder anderen het handtceken van den hoogaehtbnren Sus Van Mechelbeke, buljuwvan Vel siecq; hier hel handtecken van mynheer Van Cromp- haut, bcwaerder der archieven van den graef van Egmonl.... Die handteekens zyn valseh? Die handteekens zyn echt. Hoe komt gy daer achter? Die stukken waren oorspronkclvk gansch be schreven en dienden waerlyk lol reispas, eerlifikael, enz. Wy, wy trachten op eene of andere wys aen die stukken te geraken; met zeker waterken wassehen wy het geschrift uil en behouden slechts het hand tecken. Dan komt Petryns, die geletterd is, hy vult zc wederom in, cn doel ze spreken op dezen of genen van ons die papieren noodig hoeft. Gy kunt goed schryven, vul uw ezelsvel zelf in en zet er op wat gy wilt. Dat is aerdig uitgevonden. Onder den troep leert men van alles, Bart.... En Acide muriatique.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1