N° 172. Zondag 19 April 1874. 4<le Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 18 April. Buitenlandsch iXieuws. G-azette van Aelst Het Bureel ran liot blad 1» g«veitlgd In <1* UnpellMtrart IV* 11, waer ulle brieven, gelden, enz. vrecblvry moeten toegezonden worden. Abanneincntaprys fPt »8 jaera, vooraf betaelbaor. Voor den buiten ban men tnecbryveu In al de poMtbantuoren, en voor de laudelybe goiueenton by de briefdragers* SPAIVJE. Eene depeche uit San Pedro de Abanto meldt, dat maersohalk Serrano, door tusschenkomst van den generael Elio, aen don Carlos voorstel len heeft gedaen, strekkende tot het sluiten eener overeenkomst. Deze voorstellen zyn definitie! verworpen. Alhoewel de tekst er van nog niet is gekend, is het echter te veronderstellen, dat zy niet eer vol waren; ook kon men er niet op betrouwen, aengezien ze voortkwamen van maerschalk Serrano, een man die zich, naer gelang der omstandigheden, weet te draeien en te keeren, volgens de wind waeit. Thans ziet hy dat de zaek der Carlisten die der republiek vooruit streeft, en hy zou zich van deze laetste willen losscheuren en by de eerste aensluiten, onder voorbehoud nogtans, dat hy persoonlyk met zynen staf, onder het nieuwe regiem, eene voorname plaets zou bekleeden. M. Serrano is dus maer een politieke weerhaen, zonder over tuiging. Zyn zyne voorstellen nu van de hand gewezen, het zou ons echter niet verwonderen, hem binnen kort weer met nieuwe te zien voor den dag komen. De volgende berigten uit Las Crus, naby Bil bao, bevestigen ten volle de depeche, over de verwerping der voorstellen van maerschalk Ser rano aen don Carlos, hoewel door die weigering de berekening der twee vyandelyke legers, de gewenschte of beter gezegd de verwachtte op lossing niet verkrygt. De soldaten en olficiers waren zoo zeker over den goeden uitslag, dat die der eerste liniën, Carlisten en Republiekeinen, sedert vier dagen zoo broederlyk met elkander omgingen, alsof de oorlog geëindigd was. Vooral de officiers toonden zich vol hartelykheid en beleefdheid. Ongelukkig is hunne hoop Op den gewenschten uitslag, den bodem ingeslagen. De raed, welke in het carlistisch hoofdkwar tier de voorstellen van het convenio, uitgaende van maerschalk Serrano, ontving, was samen gesteld uit maerschalk Ellio, voorzitter en de generaels Dorregaray, Mendiri, Valdespina, Liz- zaraga, Velasco, Andechaga, Larrarnendi en Benavidas; deze laetste als aide-de-camp van don Carlos. Er moet gezegd worden, dat don Carlos, ten minste officieel, vreemd bleef aen de beraedsla- ging van den krygsraed. Op ditoogenblik is maerschalk Ellio de eenige gevolmagtigde, welke gelast is om de mededee- lingen te ontvangen, die hem kunnen gedaen worden, betrekkelyk de hangende onderhande lingen, hetzy door maerschalk Serrano, hetzy door 't ministerie van 't gouvernement te Madrid. (i) TWEEDE DEEL. VIII. In 't Brebelboscb. (72a VERVOLG.) Jan De Lichte, met Jaek Steven aen den arm, is dus opgetrokken in de richting van lddergem. Gekomen niet ver over Denderhoutem, sloeg hy eenige stappen lager af, lol aen de hofstede Tm Brenit. Dacr, na eenige stonden te- hebben rondgesnuffeld, brak hy voorzichtig eene plank uit den berden wand der schuer, kroop door de opening, sleurde Steven ach terna, duwde hem in het stroo, legde zich nevens hem, en sliep gerust in. 's Anderendaegs vroeg, voor zonsopgang, was hy te been en verliet zyn leger,zonder iets mee te nemen, tenzy een nest hoendereieren, welk hy in de schuer had ontdekt, benevens de geworgde klokhen die erop aen 't broeien was. Een kvvaert uers later, zat hy met zynen makker in de herberg de Schor, bezyden Okegem, de geroofde eieren tc breken en de geworgde klok le pluimen. Steven, nog half slaepdronken,stond uiterst dwaes le kyken: de ontnuchterde zuiper kwam maer eerst te ontdekken wie degene was die hem van Te Breml naer de Schor had geleid. Itevvel? vroeg Jan, die heimelyk vermaek nam in de bezvvaerlyke verrassing van den oud-cipier, hevvel, hoe gaet het met onzen Steven? Steven sprak niet. Bliksems, lachte Jan, gy zyt toch niet bang van my, van uwen besten vriend Sloven bleef stom. 'kWeet waei' de long hapert,sprak Jan. lie baes! haeslig! voor elk een mael jenever! De waerd ook stond ie kyken, veel dwazer en veel meer verlegen dan Steven zelf.... Dien rossen kerel, dien kiekcnpluimer meende hy ergens nog ont moet te hebben, en de goede man schrikte hem le herkennen.... Ik heb u gezegd: haeslig! vloog Jan op: wat (1) Eigendom der Gazette van Aelst. De leden van den raed moeten niet geroepen worden om hiervan kennis te nemen, dan na eene byzondere oproeping van den maerschalk, hoofd van den generalen staf hy het carlistisch leger. Ondanks al de hoop op eene aenstaende slui ting van den vrede, zooals die door de soldaten der twee vyandelyke legers gedeeld was, wer den de voorbereidsels tot aenval en verdediging niet in het minste vertraegd. Het republiekeinsch leger ontvangt verster kingen uit al de garnizoenplaetsen der provin ciën, ja zelfs uit Catalonië,ofschoon die provin cie geheel'door de Carlisten betrokken is, en er al de soldaten noodig zyn, om de nog niet ver overde plaetsen te verdedigen. Er worden dagelyks nieuwe kanons by het republiekeinsch leger aengevoerd,zoowel langs zee als over land, zoodat alles eene herneming der vyandelykheden aenduidt, misschien ten gevolge der oude spreekwys: Indien gy den vrede wilt, wapen u ten oorlog. De Carlisten zyn langs hunne zyde ook niet werkeloos. Zy werpen versterkingen op, gra ven nieuwe loopgrachten, openengaleryen rond den Monte Abanto, den Monte Juneo, enz. Uit alle streken welke zy in Spanje bezetten, worden hun versterkingen in manschappen toe gezonden, zoowel uit liet noorden als uitliet midden van Spanje. Den 9 april zyn in 'thoofd kwartier aengekomen cabecilla Cartells en bri gadier Milla,deze laetste aen het hoofd van on geveer 2,000 carlistische partygangers uit de provincie Asturië. Admirael Aurich, ex-minister van marine on der de republiek, welke in het hoofdkwartier van don Carlos gekomen is 0111 zyne onderwer ping te doen en zich aen te sluiten by de zaek der legitimisten, heeft om zyn gedrag uit te leg gen, een manifest uitgegeven, dat niet alleen in al de provinciën, maer zelfs in de rangen der twee legers rondgestrooid wordt. Het manifest is gerigt tot zyne wapenmakkers, maer is te iang om in zyn geheel te worden medegedeeld. De hoofdinhoud van hetzelve luidt als volgt: De republiek is onmogelyk in Spanje. Het konstitutionneel liberalism heeft nog geen duer- zaem gouvernement kunnen stichten. De tradilionneele monarchie, vertegenwoor digd door Karei VII, kan alleen Spanje herop- beuren uit zynen staet van verval en aen ons leger zyne oude inrigting, zynen luister en zyne grootheid weergeven. Die welke gedurende deze wapenschorsing 't meest mogen beklaegd worden, zyn zeker de inwooners van Bilbao, welke op de aenkomst van maerschalk Serrano en op de overwinning der republiekeinen wachtten, om het beleg hun ner stad te zien opbreken. Het schynt dat de stad twee dagen geleden in oproer kwam tegen den bevelhebber der plaets, staet gy daer te talmen?.... Of meent gy misschien dal wy op den plak komen drinken? De baes haelde beteuterd het gevraegde op. Jan belaelde. Daer! riep hy, of voor vvien aenziel gy my?.... De baes trok de hand terug en weigerde het geld. In zyn verbyslerd oog scheen het of er bloed kleefde aen dat geld.... Sedert wanneer, spotte Jan, zyn de kroeghou ders zoo ryk geworden dal ze voor niets laten drin ken Ik schenk u, stamelde dc waerd, ik schenk u geerne die dubbel mael.... ik heb u liefst le belie ven?.... Zoo? Ilewcl, baes, gy zyt iie brave man en gy moogt meeëten van hel kieken. Begin maer den pol aen den heugel te hangenT is strak vaerdig. Maer, vriend liet, gy zyt misloopen. De Schor is enkel een gemeen drinkhuis; men geeft er niet le eten, daervoor moei gyop Okegem-dorp zyn.... Wie vraegt u naer eten? Ziel gy niet dal wy onze provisie by hebben De baes stond te schudden en le beven. Ha! ha! vogel, spotte Jan, ge zoudt ons geerne kwyt zyn., lie? maer '1 zal niet uitmeten.... E11 nu, voor dc laetste mael, gaet baes Van Dooren den pot inliangen. ja of neen?.... Anders.... En Jan haelde uil zynen vestzak een klein fluitje en bragt het aen den mond.... Neen! neen! smeekte de baes verblcekcnd; fluit niet, ik zal al doen wat gy wilt! Jan weerhield hem: Goed zoo, sprak hy. Doch vooraleer aen 't werk te gaen, gaet gy my eens schoon zeggen hoevelen gy hier te huis zyt.... Niet te liegen, hoort ge, want ik weet liet. Vermits gy hel weet, hewel, ik ben voor het oogenblik alleen te huis. Waer is de meid De meid is op 't veld: zy zal maer inkomen met den noen. En de knecht? Mynen knecht heb ik moeten wegjagen van over veertien dagen. Wacrom? want zy is tot het uiterste gebrek gekomen, en verkeert in de grootste onzekerheid over die militaire operatiën. De inwooners hebben generael Castillo aen- gepord om de poorten le openen voor de bele ger ingstroepen, dewyl hun toestand niet meer hoübaer was. De dappere bevelhebber, welke misschien in den grond geen ongelyk geeft aen de inwoo ners, heelt aen het volk beloofd ten einde het zelve tot bedaren te brengen, dat, indien tegen den 15 dezer maend, de oorlogszaken tot geen wCzenlyken uitslag geleid hebben, hy de plaets niet langer verdedigen zou. Eene dergelyke be lofte werd verleden maend ook door hem gege ven, maer nu bestaen er groote reden om die belofte te houden, daer de munitiën der stad sedert dry dagen geheel uitgeput zyn. Er wordt dus langs alle zydeneene oplossing gevraegd, hetzy dit einde'op vredelievendcn voet bewerkt wordt, ofwel dal het geluk der wapens er by beslisse, geheel Spanje ziet met verlangen naer liet einde des oorlogs; ook kan deopiossing niet lang meer opzich laten wachten. Er wordt ten stelligste verzekerd dat er zoo even twee generaels en een lid van het minis terie in 't hoofdkwartier zyn aengekomen, met depeches die een allergrootste belang hebben. Dat zy drydubbel welkom zyn, voor het geluk van Spanje, indien zy woorden van vrede en van verzoening medebrengen! Sedert den 27 meert heeft het leger der Carlisten eene versterking van 8000 man ont vangen, dry millioen kardoezen en vyf kanons. Van zynen kant heeft maerschalk Serrano 20 kanons en ongeveer 7000 man bekomen, zoodat zyn leger nu gebragt is op 46,000 man en 85 kanons; daerenboven zyn er hem nogmaels 42 pruisissche officiers toegezonden. Het zal niet onbelnngryk zyn te weten hoeveel de carlistische officiers inaendelyks als soldy trekken. Ziellier hoeveel zy betaeld wor den: Een maerschalk 1000 l'r. per maend; een luitenant-generael fr. 750; een veldmaerschalk fr. 500, een brigadier of brigade-generael fr. 250; een kolonel fr. 150; een kommandant Ir. 100; een kapitein fr. 75; een luitenant fr. 50; en een alferez of onderofficier fr. 25. Er kan dus niet gezegd worden dat die man nen voor het geld vechten. De voornaemsle carlistische officiers zyn vandaeg Ellio, opperbevelhebber; Dorregaray, Mendini, Lizarraga, Velasco, Andechaga, mar kies de Valdespina en Larrarnendi. Don Carlos bewoont tussehen Portugaleta en Bilbao een prachtig huis van eenryken ban kier. Hy heeft zich in de laeste gevechten veel gewaegd, zelf veel te veel volgens liet verlan gen zyner partygangers. Verschillende souvereinen uit Europa, heb ben hem geschreven 0111 hem geluk te wen- schen over den goeden uilslag zyner onderne- Onnlat hy slecht zynen dienst deed; omdat.... omdat hy 's nachts le voel uitzat.... Heette uw knecht niet Pier Van der Geenst? Juist, Pier Geenst; waer hy sedert vervaren is weet ik niet. Dal weet ik. En de vrouw? De vrouw is naer House, sedert eene weekzy zal eerst overmorgen avond terug zyn. —Hoe! lael gy alzoo cenc weerlooze vrouw alleen, 's avonds, langs de liacn reizen? De streek is niet veilig, liaes, gy weel hel wel. Mannen van Rouse, goedo kennisseD, zullen haer vergezellen en ze hierwaerls brengen. En waren hel eens by geval, in plaets van man nen van House, mannen uit hel Honsebosch, uit het B rekel bosch?.... De baes viel op beide knieën voor den kapitein: Mynheer Jan, smeekte hy met gevouwen han den, ik wist dat gy hel vvaerl; maer heb toch mede- lyden met ons! Pier Geenst, myne knecht, heeft my plat geruïneerd; hy heeft my bestolen; hy was, ik tvvyfcl er niet meer aen, hy was. van de bende!.... Moet thans myne vrouw eraen, dan word ik stapel zot!.... Spaer ons, mynheer Jan, spaer ons om Gods wille!.... 't Is wel, sprak Jan. Pier Geenst zal u geen kwaed meer doen: hy is thans op reis naer de Galei, waer hy twintig jaer lang zal zitlen roeien ten dienste van den koning van Frankryk. Hy was van de bende, ja, maer hy was een slechte kerel, een verrader.... Dank u, 't is wel besteedMaer myne vrouw? Vóórklokslag Iwaelvcn zullen hicrlwee makkers aenkomen; ik zal ze vooruil zenden, en uw vrouw zal zonder letsel ten hurcnlaeulanden, hoewel zy met geld bCkomt.... Dank, mynheer Jan, dank; ik betrouw my op uw goed woord, en ik sla uien dienste, mynheer Jan. Dan hangt gy den pot maer in, en lael ons klap pen op 't gemak. Mag ik nog iets zeggen, raynhcer? vroeg de baes. Zeg! Gy begrypt, moest er hy geval iemand binnen komen, moesl'inen u erkennen, gy begrypt.... Ik begryp dat iedereen zoo beleefd zou te werk ming, vooral den brief van den keizer van Rusland is vol uitdrukkingen, die het grootste belang voor zyne zaek inhouden. Op de fransche grenzen hoort men gedurig het kanon en geweervuer. De republiekeinen )ogen versterkingen op le werpen tussehen *enteria en Leso, maer dc Carlisten maken hun dit werk moeilyk. Demiguelets uit Irun, welke naer Bilbao ge roepen waren, hebben geweigerd aen dit bevel te gehoorzamen, onder voorwendsel dat zy aengesteld waren tot de byzondere bewaking hunner provincie. Er hadden zelfs vele descr- tiën onder dit wapen plaets. IRVWKUVK. Een telegram uit Parys, van 12 dezer, zegt, dal het Journal o/jiciel heden eene cirkulair van M. Dupeyre, minister van juslicie zal afkon digen, bevelende elk dagblad te vervolgen, het welk de volmacht van maerschalk Mac-Mahon zal aenranden. Do dagbladen la Liberlé en l' Union hebben reeds eene waerschuwing ont vangen. De diplomatische betrekkingen tussehen Frankryk en de Mexikaensche republiek zullen binnen korl worden hersteld. De minister van koophandel heelt te Havre, in eene vergade ring der Koophandelskamor, vcrklaerd, dat de gezant van Frankryk in dc Yereenigde-Slaten, volmacht heeft ontvangen, 0111 de olilcicele be trekkingen met de mexikaensche regcering weer aen te knoopen. 11IJ1T8CIILAKU. Pruisen begint schrik te krygen voor het ge durig versterken van Frankryk; het vreest voor hel nemen van weerwraek over de onlangs ge leden neerlagen. De Allg. Nordd. Zeiltuig legt openlyk de volgende bekentenis af: Slechts een burgeroorlog in Frankryk, kan de Duit- schers waerborgen tegen eene aenstaende wecr- •wraek! Het iswclligt daerom.dat dc geduchte leger- wet, ondanks alle oppositie, in het duitsche par lement, met kracht en geweld wordt doorge dreven. Mgr Mcrmillod is naer Ferncy weerge keerd. Ter gelegenheid zyner terugkomst heelt er eene groote godsdienstige betooging plaets gehad, waeraen talryke voorname persoonen van Geneve hebben deelgenomen. ITALIË. I)e graef von Paer, afgezant van Oostenryk by liet Vatikaen, heeft den 10 dezer maend, het antwoord van keizer Frans-Joseph op den brief van Pius IX, aen den H. Vader overhan digd. Volgens den korrespondent van l' Union isde brief des keizers zeer verzoenend en eerbiedig. Frans-Joseph verschuilt zich achter de gewoono voorwendsels, welke in dergelyke gevallen worden aengevoerd. Alzoo beweert hy, do gaen als gy cn dal men my eene poets mogl spelen; doch wees zonder vrees, baes, z'en hebben Jan Dc Lichte nog niel.... Nogtans, mogl ik u oenen dienst bewyzen, zie, daerop de kelderkamer zyt gy in volle veiligheid; daer moogt gy klappen vrank cn vry. Gy zyt vol bezorgdheid, baes, ik zal hel u loo- nen. Kom, Steven, naer de kelderkamer.... Maer, baes, ik verwacht twee makkers; hoe zult gy die ge- makkelykst by my brengen? Dc kelderkamer hccfl een dcurkon op den hof. Ik zal uw makkers verwittigen. 't Is wel. Nog iets: spreek toch niel le luide opdat men u hier in d'berberg, noch builen op de slraol hoorc. Wees gerust. Dc baes sloeg driftig de deur achter den roovers- kapilein vast. Helsch gespuis, gromde hy, dal komtzich hier neer zetten, alswarehy byzynsgelyken? Komt men te weten met wien ik byzit ik koom er af met schil cn schande! En hel middel*0111 hem builen te krygen! Geweld baet hier niel, by zou zich wreken. Hemel toch! Jan De Lic'ilo in inyn huis! wie haa hel ooit gedacht!.... Toen beide kwanten op de kclderkamer slonden, keek Steven uiterst verlegen rond. Jan, sprak hy, ik geloof dal wy in de muit zitten. Ik sla dal spel niel. Betrouwt gy dien baes? Ik betrouw niemand. En daerop viel de kapitein aen T rondsnuffelen. Hel deurken dat uitgaf op den hof was omsloten, dc trapdeur der herberg ook, het vensterken langs do strael was zonder slaven en was ook los. Allemael goed, sprak Jan. Daerop trok hy naer eene groote kleerkas die in den hoek stond; hy wrong ze openzy hing vol mans- en vrouwkleederen. En dal is nog best van all lachlle hy. T ls gelyk, sprak Jaek Steven, wy zitlen hier le eenig; wy hooren noch zien wat er buiten onigaet, en hel hangt maer van den baes af al de boeren van Okegem te gaen optrommelen. Steven gy zyt een bloodaerdOf zyt gy misschien ook al van de bende? Lael my vreezen; cn toch gy ziel liet, ik zit niet te beven gelyk gy.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1