Geschiedenis der Stad Aelst BUITENGOED, KAATSSPEL Burgerlyken Stand. ANNONCEN. Vögelschieting met de Bolle yenihtjen PLANKEN EN BEB1), VER KOOPING. VENDITIE Vemlilie van MEUBELS, Verkooping van HUIZEN. HUIZEN te Aalst. Te huren of te koop Hijpolhekaire Kas BERICHT. BERICHT. MEN VRAEGT op het Esplanadeplein, spoeld te worden. Dit vermoeden schynt nog meer bewaarheid te worden, doordien alles wat los aen dek of in het want van de Idra was, reeds lang moet weggespoeldzyn, dewyl het vaertuig met den spiegel opwaerts, op zyn anker rydt. Het wrak ligt op eene allergevaerlykslc plaets voor de schepen, welke langs dien arm de rivier op en afvaren, vooral voor de stoorabool-liniën lusschen Antwerpen en Engeland. In een verslag aen de Nationale Vergadering van Frankryk voorgedragen door den heer Ducuing, over de maetregelen, die te nemen zyn tegen de schade aen den landbouw loegebragt door de insekten, ont moet men belangwekkende opgaven. De inligtingen over de «verwoestingen der insec ten - zegt de verslaggever zyn niet juist genoeg. Nogtans kunnen wy de middelbare jaerlyksche ver liezen begroolen op 300 millioen. Naer gelang der weersgesteldheden wordt dit middelcyfer of wel niet bereikt, of wel is hel overtroffen. Niettemin zweeft het immer rondom dit overgroot te kort. In deze bogrooling zyn niot begrepen de verwoes tingen van den Philoxera vastalrixdie sedert acht jaren acht wyndepartementen van Frankryk heeft overweldigd. De geduchlste en meest verspreide vyand van den landbouwer in de insectenwereld, is de witte made, dewyl deze alle gewassen, zonder onderscheid, aen- valt. Voorde granen alleen begroot de heer Guérin- Menneville de verliezen van dien witten worm, in sommige jaren, op 300 miljoen. Een "der beste middelen tot het tegengaen der ver menigvuldiging van de schadclyke insecten bestaet in de bescherming der insectverslindende vogelen. Deze zyn de beste medehelpers van den mensch in zyne worsteling tegen heel de schepping. *De roofvogels ontmaken ons van do lyken der ge storven dieren, welke, zonder hen, de aerde zouden verpesten. De kleine vogelen ontmaken ons van het ongedierte, hetwelk,- zonder hen, alle oogsten zoude verslinden. Als men nagael dat de zwaluw, by voorbeeld, voor zyn dagelyksch voedsel, schier even zooveel insecten van noode heeft als men er zou moeten hebben om een gewicht te bekomen gelyk met dat van zyn iichaem, men is verwonderd dat de zwaluw, niet allcenlyk deze massa opslorpt, maer vooral dezelve ontmoeten kan. Kerkelyk INieuws. De ecrw. heer Nemegeer, pastoor van het Hospilael der Byloke te Gent sedert 41 jaren, heeft zyn ontslag gegeven, om in rust te mogen leven; hy wordt ver vangen door den eerw. heer Em. Coemans, zynen onderpastoor, in wiens plaets benoemd is de eerw. heer Braeckman, op heden coadjutor van den eerw. heer pastoor van Landskouter. De eerw. heer Van Vynckt, onderpastoor te Ophassell, is pastoor benoemd te Astene. De eerw. heer Verheeeke, kapelaen van St-Jacobs te Gent, is in dezelfde hoedanigheid tot de hoofdkerk vanSl-Baefs geroepen. Hy wordt vervangen door den eerw. heer Goossens, surveillant in de Normale School. De eerw. heer Van der Schueren, onderpastoor van Sl-Licvens-Essche is coadjulor-diescrvitor be noemd te Landskouter. Rampen en Ongelukken. Den H dezer is een droevig ongeluk te Wyn- gene (Brugge) gebpurd. Camille Van de Casteele, zoontje van Ivo, van school komende, en stuikende aen cenen zwaren stootwagen, die in evenwigt was, heeft het rytuig doen wippen en al vallende een slag van een der brancards op 't hoofd bekomen, waerby dc knaep dood ter plaelse bleef. Verleden maendag doorreed de trein, die ten 10 ure 50 minuten van Brussel vertrekt, met vollen stoom de statie van Weerde, toen een treinwachter, die de biljetten had afgehaeld, op den weg viel. Den ongelukkige werd den schedel verbryzeld en bekwam ■cene erge wonde aen de borst. De reizigers, die zich op den trein bevonden, verwittigden hiervan den sta tieoverste van Mechelen, die onmiddellyk met eene lokomolief den gewonde deed opzoeken. Eenige uren daarna bragt men den ongelukkige in hel gasthuis te Mechelen, alwaer hy aen zyne wonden overleed. Verleden maendag is op hel oefeningsplein te Namen een verschrikkelyk ongeluk gebeurd. Gedu rende de exercitiën van een regiment lanciers, is een der manschappon van zyn peerd op de punt zyner lans gevallen, en dit op zulke ongelukkige wyze, dat hy reeds dood was toen men hem van den grond opnam. De ongelukkige noemt zich Th. Jacquet, en werd in 1853 te Abée, in de provincie Luik, geboren. Verleden woensdag heeft er op den yzeren weg, op een kleinen afstand der gemeente Ilavinnes (Door nik,) eene ontriggeling plaets gehad. Vier der rytui- gen van den koopwarenlrein, die ten 4 ure van Doornik vertrekt, zyn van de rails geloopen en tot op een groolen afstand meegesleept; zy zyn erg bescha digd. Verleden vrydag, rond 10 ure 's morgends.is te Lultre (Charleroi) een ongeval gebeurd dat de ergste gevolgen had kunnen na zich slepen. Werklieden leg den eene laelste hand aen een onlangs nieuwgebouw- den hangaer der statie van Lutlre. Eenige der werklieden bevonden zich binnen het gebouw, een schaliedekker zat op het dak, toen eensklaps het ge- heele gebouw, als een kaerlenhuis instortte en zes werklieden onder zyne puinen begraefde. Dank aen de zonderlinge ligtheid zelve van hel broozc gebouw, heeft men geene menschenlcvens te betreuren en be palen zich dc ongelukken by eenige kneuzingen, een gebroken been en een ontwrichten arm. Dc groote volksmenigte die onmiddellyk ter plaelse was gesneld, "had weldra de puinen weggeruimd en de slagtoffers werden aen de zorgen der geneesheereu toevertrouwd, die byna zoo talryk waren als de gewonden zelve. Men meldt ons uit Turnhout: Op 13 dezer, ten 1 uer des namiddags, is er brand uitgeberstcn in een mastenbosch onder Turnhout, toehoorendc aen het bureel van weldadigheid. Een aenlal mulsaerdcn is verbrand, en de boomen, op eene oppervlakte van 8 hectaren, zyn zwaer beschadigd. De schade beloopt 2500 fr.; er is niets verzekerd. Dc oorzaek der ramp wordt toegeschreven aen dc onvoorzichtigheid van twee werklieden, welke in 't bosoh vuer hadden ge- maekl om hun eten te koken. Eene der koolmynen van de maetschappy Kirk, t e Aslley Deep (Engelaud), is door eene yselyke ramp getroffen. De koolmyn is eene der diepste van die welke op den aerdbodem aangetroffen worden. Dag en nacht worden er meer dan 400 werklieden in gebezigd, welke per ploeg afgelost worden. Zes of zeven mannen waren bezig met eene opening le stoppen, op eene plaets waerdoor verscheidene ja ren geleden het grauwvuer oenen uitweg gevonden had; doch waervan sedert dien elk kenteeken ver dwenen was. Eensklaps word er opgemerkt dat een groot deel van het stopsel uit dc opening weggeslagen werd, en op hetzelfde oogeublik onlsnaplo de gaz in over vloed uit de oude reet. Alvorens de werklieden den tyd hadden om te ont vluchten had de ontploffing plaets en sloeg de on gelukkige slagtoffers weg tot op eenige meiers af stand van de monding der myn. Die mynwerkers, welke in andere deelen der myn aen 't werken waren, eerden door de hevige ont ploffing bevreesd en liepen naer de plaets langs waer de ophaling en afdaling gebeurd. Al deze welke die beweging volgden en hun getal bedroeg 91 werden gered. M. James Hilton,bestuerder der myn, daelde met eenige mannen van goeden wil in uc myn af, gereed om hun leven op te offeren tot behoud der ingesloten mynwerkers. Deze ten getalle van GO, zoowel mannen als kin deren, waren niet alleen ingesloten door het inge- slorlle deol der koolmyn, maer ook door een brand, welke ten gevolge der ontploffing van het grauw vuer in de slallingen uitgeborsten was. Er was voor hen geene redding mogelyk, indien zy niet konden doordringen tot aen eene luchtpyp, welke op ongeveer 600 meters afstand lag, en om welke te geraken, er eenen sterk afhellenden weg moest doorloopcn worden te midden der diepste duisternis. Niqltegenstaendo al het gevaer volgden eenigen hunner dien weg en ontkwamen aldus zonder de minste wonde aen het gevaer. Om de overige te red den bleef er weinig hoop over. Zy die door dit stoute waegsluk gered waren ver- haelden, dat zy op eiken slap door do vlammen of door nedervallende stukken der wanden of der ge welfsels, aen het uiterste gevaer hadden blootge staan. Het mocht aen de moedige porsoonen die in de koolmyn neergedaeld waren, gelukken 10 mannen en kinderen te redden. Het getal der slagtoffers wordt op 46 berekend. Heeds zyn er dertig lyken der over ledenen boven gebragt. —Men meldt uit Nieuw-York, (Amerika) dat er den U dezer, eene ontploffing op de stoomboot Tigress plaets had, le Saint Johns New-Foundland, waerdoor 20 persoonen het leven verloren. Aan heeren Apothekers en Drogisten in Belgie. Mijne lleeren, Gedurende verscheidene jaren zijn Holloway's Pillen en Zalf geregeld in de nieuwsbladen van België, geadverteerd geworden, en het is mijn voornemen met deze publiciteit voort te gaan en die nog te vermeerderen. Dit doende, acht ik het noodzakelijk aan alle verkoopers mijner medicijnen in Belgie, kennis te geven, dat in dien zij zulks verlangen en mij daartoe hunne namen en adressen willen opgeven, ik dezelve in het vervolg aan de voet mijner advertentiën in hunne lokale nieuwsbladen zal doen opnemen. Met achting ben ik uwe dienstw. dienaar THOMAS HOLLOWAY. Londen, 533, Oxford Street, W. C., 1 Januarij, 1874. Koophandels-Regtbank van Aelst. Failliet. Berigt aen de schuldeischers van sieur Antoine Hoebeke, Fabriekant van Fosfoorstekskens, te Geerardsbergen. De erkende en aengenomen schuldeischers tot het passief der failliet van sieur AHoebeke, fabriekant van fosfoorstekskens, te Geerards- bergen, zyn in algemeene vergadering byeen- geroepen op Woensdag 29 April 1874, ten dry en half uren namiddag, om het verslag van den Curator over den staet der failliet, de regtsge- bruiken waervan men zich gekweten heeft en de werkingen die plaets gehad hebben, als ook de voorstellen van den gefailleerden, indien hy noodig vindt er te doen, te aenhooren, om tot een konkordaet te komen, zoo niet de vereffe ning voort te zetten. De Grcffier H. J. PAPPAERT. HOLLOWAY'S ZALF EN PILLEN. Onfeilbare nauwkeu righeid. Wanneer de gezondheid vermindert door de voort during eener verzwakkende onllasting, als zweren niet willen genezen en derzelver kwacd dreigt uil te breiden, dan is het dc tyd om Holloway's heclende Zalf en zuiverende Pillen te beproeven. Geene behandeling om verligting te geven en tot eene volkomene genezing te leiden, kan met deze vergeleken worden. De Zalf reinigt en verkoelt de vuilste en kwaedaerdig- digste zweren, vermindert do ontstekingen dc zwelling, voor komt het acngroeien van wild vlccsch en bespaert beide pyn en gevaer. Duizenden getuigen door hunne eigene persoonlyke ondervinding de onveranderlyke gunstige uitkomst, die door het gebruik van Holloway's medicynen verkregen wordt in ge vallen van zwerende boenen, opzwellende aderen, huiduitslag en gezwollen enkels. GEBOORTEN. MANNELYK 40 VROUWELYK 5 HUWELYKEN. 11. Steppe, muziekmeester, met M. Nyst, z. b. J.-B. Dc Ridder,diensik. met C. Podcvyn, landb. L. Sterck, kaloentwynder, met J. Peelers, dagl. OVERLEDENEN. J. Ecchout, man De Porre, herbergier, 70 j., lloppe- merkt. R. Van do Velde, vrouw Ongena, zonder beroep, 34 j., Schacrbeek. M. Van Assche, vrouw D'hondt, kantwerkster, 44 j., Schacrbeek. J. De Vuvst, gopensionneerde soldaet, 69 j., Schaerbeek. Twee kinderen onder de 7 jaren. AELST, merkt van heden, Tarwe Mesteluin Rogge Geerst Haver Hoppe (f873) de 50 kit, Raepzaed de 400 kil. Lynzacd Raepzaed-olie Lynzaed-olie Raepzacdkoeken. Lynzaedkoeken. Aerdnppclen (roojleJ per 400 idem nieuwe (wille) Boter per 3 kil. Eyers de 23 Vlas de 3 kii. Viggens het koppel Lynwaden ter merkt gebragt fr. 37—00 40—00 B 36—00 38—00 29-00 34—00 00—00 00—00 27—O0 30—00 r 55—00 57—00 38—50 39—50 35—00 37-00 79—50 00—00 76—00 76—50 20—00 21—00 26—00 30—00 kil'. 9-00 40—00 0—00 0—00 3—36 9—36 4—54 4—82 5-28 0—00 s 35—00 45—00 00 verkocht 30 Verschenen enverkrygbaer ten bureele dezes blads. door F. DE POTTER en J. BliOECKAERT. Eerste deel. Met platen op Hout en Steen. PRYS: 5 Francs. Maatschappij De Vriendschap. in het droog, NAAR GELÜPnIJZEN. Vooruit 7 Corentenbrooden en 1 kilo Saucissen voor de liefhebbers van eene Sociëteit die 't meeste getal scheuten zal nemen. Op Zondag 3 Mei 1874, om 3 uren namiddag, bij A. Vinck, in den Bareel, te Erembodegem, (Brusselschen Steenweg.) De inleg is bepaald op 60 cenlimen per scheut botrapersgeld medebegrepen. De Secretaris, De Voorzitter, P. Van der Burcht. J.-B. De Coninck. De Schatbewaarder, De Ondervoorzitter, P. Van Vaerenbergii. Fred. Peirlinck. van 10,000 Sparre Iloppestaken, te Erembode gem, aen de Denderbrug en aen de Statie, op Maendag 20 en Donderdag 23 April 1874, om 1 uer namiddag. Door bet ambt van den Notaris De Smet, te Erembodegem. VEND1TIE van goede en. zeer drooge Olme- Abeele- Kanada- Eike- en Kerselare ter Estaminet het Klein Gent, te Aelst, op Maendag 20 April 1874,om 2 ure namiddag. Door het ambt van Deurwaerder Ringoir, te Aelst. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal op Zaturdagf.n 16 en 23 Mei 1874, om 4 ure namid dag, ter Estaminet Am Prince Charles, bij d'lieer Michel Mecanck, te x\alst, Zoutstraat, openbaar lijk verkoopen: Een schoon Woonhuis, te Aalst, in de Korte- Zoutstraat, lest bewoond geweest door de mede verkoopster Jufvrouw weduwe Bourgeois. Studie van den Notaris DE WINDT, te Oordegem. Openbare verkooping van ZAAILANDEN en MEERSCHEN, le Erondegem en Ottergem, op de Meijerij, Halfblinder, Kleine Kalseidc,Groo- tenmeerseh en Molenkouter. Instel, Maandag 11 Mni ,ft7. Verblijf, Dinsiiac 26 Mfil I874' Telkens om 3 uren namiddag, te Erondegem, bij de kinderen Hanselaer. Men zie verder de plakbrieven. van 8,000 schoone Hoppestaken, tc Aalst, op de Zaad, (aan bet Sas,) op Woensdag 22 April 1874, om 1 uur namiddag. Door liet ambt van den Notaris Gustaaf Van Wichelen, te Moorsel. te Aalst, aan S^-Marlinuskerk De Notaris Gustaaf Van Wichelen, te Moorsel, zal op Maandag 27 April 1874, te be ginnen om 9 uren voormiddag, ten Sterfhuize van wijlen den Eerwaarden lieer Michael Clue- tens, te Aalst, aan de Groote Kerk, openbaarlijk verkoopen Alle de Meubelaire voorwerpen zich aldaar te bevinden, alsmede 1,000 llesschenextra goe den ouden Bordeaux en andere Wijnen. De Wijnen zullen verkocht worden om 3 uren stipt namiddag. De Notaris Joseph Verbrugghen, tc Aalst, zal openbaarlijk verkoopen, dc volgende 5 Huizen, gestaan en gelegen te Aalst: I. Een Huis, op d'Hoogstraat, gebruikt bij Constant Meert. Ingesteld fr. 2,420 II. Een dito, neven 't voorgaande, gebruikt bij Dierickx. Ingesteld fr. 1,820 III. Een dito, in de Nazarethstraat, bewoond bij Jacq' Eeman. Ingesteld fr. 1,850 IV. Een Vierwoonst, in 't Windmolenstraatje, gebruikt bij Peereboom en consoorten. Ingesteld fr. 2,100 ZITDAGEN, telkens om 5 uren namiddag. Instel Dijnsdag 7 April 1874, bij Jufvr. Wed. Van Df. Wyngaerd, in dc Cour de Bavière. Verblijf Dijnsdag 21 April 1874, in 't Graven hof, bij d'heer Kieckens, Pontstraat. De Notaris Verbrugghen, te Aalst, zal met winst van palmslag en lioogen, openbaarlijk verkoopen Het Huis, te Aalst, in do Lange-Zoutstraat, zijnde de herberg genaamd Den Dragonder, met Achtergebouw, Serre emHof, wel beplant met schoone Fruitboomen; in huur bij d'he.er Jan De Schepper, aan fr. 175 per trimester. En de tweeHuizen staandeneveneikanderen, te Aalst, in de Korte-Zoutstraat, ook hebbende Achtergebouw en Koer; in huur bij Van IIols- beek en de weduwe Kieckens, aan 46 franken per maand Instel, 25 April .Q7/ Verblijf, 9 Mei 1814' Telkens eenen Zaturdag ten 4 ure namiddag, ter herberg Den Dragonder\ner\oven beschreven. Belangrijke Prijsvermindering! Door hel sloeds toenemend debit \an hel U11I verneol» ZuIvei-lngs-Zout is de prijs van dit artikel voor ge heel België vermindert en zijn de i 'i pakken op IV. 4-40 en de l/t op 78 cenlm. gedaald. Buitendien heb ik, om eene kleine proef met dit uilmunlend middel legen maagkwalen te kunnen nemen, hetzelve nog in 1/4 pakjes k 40 centm. verkrijg- b ar gesteld, le Aalst; p. G. Scuai.tin, Apoth.; te Zclo: 11. Vei.iks. idie DemlermondeL. Van der Spekten en F. Biiuy- lant-Van Aerde, id. Brochures over gebruik, Cctuigschrilten enz. gratis. Rij den aankoop van.dit artikel wachte men zich voor scha delijke namaaksels en lelie niet alleen op de prijzen maar, er ook bijzonder op, dat ieder pakje tol waarborg dor echtheid do handteekening draagt van Emmerik a. d. R. If. von Glraborn, Apotheker cn Fabrik. v.chem.-technische Praeparaten. Met betrekking op voorstaande advertentie diene tol verderj aanbeveling dezes artikels navolgende Genezing van eene verouderde Blnngkwnnl. Waarde Heer von Gimborn! Meer dan 20 jaren was ik aan maagpijn lijdende, cn dit in de twee laatste jaren zoo lievig, dat de pijn geheel ondragelijk werd. Alle gebruikte middelen mijner Heeren Doctoren bleven vruchteloos; doch door het gebruik van Uw Universeel- /'■•ivei'iiigH./.oui werd de pijn dragelijk en is langza merhand geweken. Nu kan ik mijne werkzaamheden weer voort zetten lot wonder van oen ieder die mij in mijnen jammerlijken toestand gekend heeft, en ben derhalve gaarne genegen Ril» maaglijders Uw uitstekend fabrikaat aantebevelen. Voendaalen (Prov. Utrecht). C. Ros. een zeer schoon cn aangenaam te Wichelen-Schoonaarde (nabij de Statie.) Dit Buitengoed, sedert weinige jaren uil den grond nieuw gebouwd, heeft, gelijkvloers, drij groote Salons, schoone Eetplaats, Spreekka mers en twee Keukens en ter Stagie, zes groote Slaapkamers alsmede stalling voor vier Paarden, groote Zolderingen Keldering, Voor- bof en fraeijen grooten Achterhof, beplant met de beste uitgekozene Fruitboomen in vollen opbrengst, en schoone Ornementplanten, ge staan en gelegen te Wiclielen-Scboonaarde, aan den Steenweg van Gent naar Demlermonde, nevens de nieuwe Brug over de Schelde, in betrekking met Berlaare en nabij de Statie van den ijzeren weg van Dendermonde naar Gent. Tol nadere inlichtingen vervoege men zicli ten Kantoore van den Notaris De Pauw, tc Aalst, Keizerlijkeplaats N° 26. bemachtigd dour Koninklijk besluit van, 19 Meert 4835 EN GEVESTIGD te Brussel, Cijprèsstraat N° 8. Ten kantoore van den Notaris De Pauw, te Aalst, Keizerlijkeplaats N" 26, kan men be komen Kapitalen van de llijpothekaire Kas op voldoende goederen gelegen in Belgenland en aflegbaar bij gedeelte ieder halfjaar. Dezelve Kas geelt ook Obligatien uit van fr. 50, 100, 200, 500 en 1000 en geven volgens hunnen duur 4 of 4 i 2 ten honderd intrest, be taalbaar per 6 maanden. Deze Obligatien zijn allen gewaarborgd door goede bijpotheken en door liet maatschappelijk kapitaal van Hijpolhekaire Kas. Dezelve loopen van 2 tot 5 jaren en langer naar verkiezing. Zij zijn nooit aan eenige daling noch verlies onder worpen, zoodat er geen beterol geruster middel bestaat om zijn geld met zekerheid uit te zetten. Clémf.nce DE MEETER en Zusters,hebbende eer aan bet publiek kenbaar te maken dat zij eenen winkel van Ellegoederen hebben geopend in een huis gestaan in de Lange-Zoutstraat le Aalst, nevens de herberg hel Parapluieken. Zij bevelen zich in de gunst van eenieder. Echte GUANO van Perou zuiver cn on- gemengeld, rechtstreeks voortkomende van bet buis Heeren Beiitrand en Cia, de eenigste Con- signalarissen gelast voor Belgenland door liet Peruviaansch gouvernement, te bekomen in het groot en in het klein bij Leopold BRUYLANDT, herbergier in den Castor, te Gijsegem. eene DIENSTMEID van onberispelyk gedrag voor een klein huishouden. Zich te bevragen ten burcelc dezer. STAD AALST. Prijzen; 60 Zilvere Serviezen, waarde: 1560 frs. Bestaande in 1*« prijs. 30 ZILVEREN SERVIEZEN met de wapens der stad, waarde fr. 750. 2,,c prijs. 20 ZILVEREN SERVIEZEN met de wapens der stad, waarde fr. 500. 3de prijs. 10 ZILVEREN SERVIEZEN met de wapens der stad, waarde fr. 250. 4" Eene premie van 60 francs voor de Gemeente ol Stad (Aelst uitgezonderd), die hel grootste ge tal spelende partijen zal opgeleverd hebben. Het spel zal aanvang nemen den 26 ApriL De inserhijvingen hebben plaats van lieden af. Zich te begeven ter Estaminet café del'Uni- vers, bij d'heer Cu. Van den Broeck en ter Esta minet van d'heer Guill. Van Cauwenbergii, Esplanadeplein. De inschrijvingen kunnen ook schriftelijk toegezonden worden, vrachtvrij aan d'heer V.Blondiau voorzitter van 't komiteit der exper- ten in het lokaal (café de TUnivers) voormeld. De vragen van inschrijving moeten vergezeld zijn van een getuigschrilt, afgeleverd door den heer Burgemeester der gemeente, bewoond door de speelders, bun verblijf voorstellende, alsmede van 2 fr. 50 centimen wederkeerbaai volgens het reglement. Voor verdere inlichtingen zie de plakbrieven.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 3