N° 173. Zondag 26 April 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte/1' Aelst, 23 April. Buitenlandsch Nieuws. Gr&ZC Aelst ■let Bureel -ran liet blad Ia gevestigd In tie Kupellestrnct I%T* 11, waer olie brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Aboiinementsprys CS IV. 'aja«ra, vooraf betaalbaer. Voor den buiten kan men Inachryvon in al do postkant ooi-en, on voor do lan«lelyke gemeenten by do brlefdra^ern» llOLLilND. Een by liet nederlandsclic departement van koloniën ontvangen telegram van luitenant- generael Van Swieten, gedagteekend, Atchin, 14 dezer, behelst het volgende Van de Staten aen de oostkust,was nog geen enkel berigt ontvangen. Aen de noordkust had, behalve Gighen, ook Endjoeng denederlandsche souvereiniteit erkend. l)en 11 dezer, heeft de vyand een sedert lang aengekondigden aenval op onze legers gedaen, waervan hy zich veel by val en onze verdry ving had beloofd. Wanneer dit de maet moet zyn van 's vyands aenvallende kracht voor de toekomst, dan is zy zeer gering. Ofschoon door de vyandige hoofden alle krach ten zyn ingespannen, was de opkomst niet ster ker dan ongeveer twee honderd man. De aenval werd gemakkelyk afgeslagen, met een verlies by den vyand van 25 dooden, terwyl aen onze zyde slechts 3 ligt gekwetst werden. De on derwerping bleef nog ontbreken, al schynt de massa van het volk het vechten moede. Het logiest voor de achterblyvende magt is byna voltooid. De hoofdmagt zal einde van april of begin van mei op Java zyn. De Arnh. Ct. bevat 't volgende uittreksel uiteen brief van Atchin, gedagteekend 5 mèèrt: Het nieuws van hier is gedaen. Na den 45 february houdt men zich bezig met den kraton gereed te maken. Tegen het einde van april, zegt men, vertrekken de generaels met de over tollige troepen. Als ik zeg overtollig, dan be doel ik overtollig voor de bezetting van den kraton en het strandfortje; want om de macht van den vyand te breken, kunnen de troepen nog gpnoèg dienen. Het schynt evenwel dat generael van Swieten niet van plan is om meer te laten vechten. De bezetting, die achter zal blyven, moet 2500 man infanterie, eenebaltery bergartillerie en 1 compagnie vestingartillerie bedragen. Ik hoop tot de gelukkigen te belmo ren, die riaer Java terugkeeren; het verblyf hier in den regenmoesson zal niet vroolyk zyn. Al- tyd opgesloten in den kraton natuerlyk; want nu nog gaet er byna geen dag voorby, zonder dat de vyand onze posten beschiet. Het is zeker eene vreemde manier om eene expeditie te ein digen! In november zal het wel opnieuw be ginnen; nu, voor het leger is het goed... FRA.VKHÏK. Men heeft alle reden te hopen dat de Vendo- mekolom tegen de aenstaende maend gansch heropgebouwd zal zyn, en dat zy aen de be wondering der Paryzenaers en der vreemdelin gen zal terug geschonken worden op den dag zelve waerop zy ingehuldigd werd. Er blyven slechts dry gedeelten van het toppunt te plaet- sen. De bèkrooning van het gedenkteeken, 't is te zeggen, het kapiteel, het voetstuk en het standbeeld, zullen maer eenige dagen meer vergen om op hunne plaets hersteld te zyn. TWEEDE DEEL. VIII. In 't Brekelboscli. (73® VERVOLG.) Vyf minuten later kwam Jan voor den dag met eene overgroote korfflesch, zwart van stof en spinneweb- ben. Dal is iets, riep hy juichend, dat dakteekent ten minste van den lyd der Spanjacrds. Het spyt my innig, sprak de baes, dat er maer éen meer te vinden lag; anders, gy weet hel, het ware u uitterharte gejond. Gy zyt 'ne brave vent; ook, gy gaet bescheid doen met kapitein Jan. Dank, dank, mynheer Jan, 'lis allemael voor u. Ons rekening dan, want vvy zullen hier niet lang verblyven.... Reken om toe te kofhen, baes. Er is niets te rekenen; 't is allemael voor u.... Opregt gemeend? Ik belief u geerne. Jan bedacht zich. Dan zult gy toch wel een geschenk aenveerden, «ene gedenkenis van Jan De Lichte? Al wat gy wilt, mynheer. Jan stond regt en haelde zyn Ruitje op.... De baes verbleekte. Alweer dal leelyk ding? kermde hy. Zvvyg, en onthoud wat ik zeggen ga: Baes Van Dooren, hel leelyk ding dat ik hier in de hand houd, zou ik aen den baljuw van Aelst niet verkoopen al gaf hy er my duizend kronen voor; en, om de vvyze te ieeren, hoe dat leelyk ding te doen spelen, daervoor zou mynheer Leonardus Martinus de Sl-Marlin, raed ende procureur-generael van den koning, van de (1) Eigendom der Gazette van Aelst. In clebut'gerlyke gevangenissen van Frank- ryk bevinden zich tegenwoordig 53,000 veroor deelden. Hiervan zyn 2400 voor politieke mis- dryven veroordeeld. Men verwacht datditcyfer in 4875 ten hoogste 54,700 zyn zal. Het onder houd dier gevangenen kost den Staet jaerlyks 47,310,000 fr.; hun arbeid brengt eene som van 3,200,000 fr. op. De veiligheidspolitie heeft zekeren Berux ontdekt, die onder de Commune luitenant was by de «.wrekers van Flourens. Tydens hel beleg, maekte Berrux deel van het 474e bataillon, gekommandeerd door Flou rens, dathetsladhuis overweldigde op 31 Octo ber. Berrux, die alsdan sergeant was, drong met een tiental kerels van zyn bataillon in de appartementen voortyds door M. Haussman be trokken, alwaer zy al de meubelen verbryzel- den. Berrux legde zich geheel gekleed in het bed van den baron Haussman, en na tien minuten lag hy te ronken. Zyn slaep werd echter wel dra onaengenaem gestoord door de nationale garden der orde, die hem met kolfslagen ont- waekte en verder gevangen namen. De Commune had het gedrag van Berrux be loond, door hem tot luitenant te benoemen. Iiy is aengehouden op den Boulevard de Belle ville en in de gevangenis opgesloten. De afmeting der nieuwe forten rond Pa- rys, zuid-, oost en westkant,is byna geëindigd. Binnen eenige dagen zal er een aenvang met de aerdeyverken genomen women Zooals men weet, is de schriftvervalscher Becady tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. De Siècle meldt dat deze schriftverval scher in de gevangenis een voorstel heeft ge daen, volgens hetwelk hy zich verbindt een middel aen te duiden, waerdoor hy beweert dat alle namaking van bankbiljetten voortaen onmogelyk zou zyn. Hiervoor zou de veroor deelde, van de Bank van Frankryk een centiem vragen, per bankbiljet, dat men voortaen zou verveerdigen. Volgens wy vernemen is prins Napoleon naer Italië vertrokken, en dit ten gevolge van eene derde vergadering van den algemeenen raed van Korsika, welke geen beteren uilslag opleverde als de twee voorgaende, daer er slechts 24 raedsheeren van de zestig aenwezig waren. Dit aenhoudend verzet der algemeenc raedsheeren van Korsika, tegen het zetelen onder het voorzitterschap van prins Napoleon, bewyst hoe laeg het krediet van dien prins in Korsika gedaeld is. Zyn vertrek naer Livorno schynt tevens een blyk te zyn, dat hy ten min ste tydelyk van den strydt afziet. DeSo/r meldt, dat de minister van buiten- landsche zaken de processen-verbael dermunt- konventie, tusschen België, Frankryk, Italië en Zwitserland gesloten, heeft afgekondigd. Het alles maekt een boekdeel uit klein in-folio, be vattende 440 bladzyden. De persoonen, die zich met de munt-kwestie bezig houden, zullen veel te Ieeren vinden in het aengeduidde boekdeel. connetablie, gendarmerie ende niaréehaussée van Frankryk, ende van 's konings leger, daervoor, zeg ik, zou die oolyke doortrapte vos zeer gewillig duizend goudstukken van 't zyne byleggen.... En nogtans, ik schenk liet u, dal leelyk ding; ik leer u tevens de manier om er u van te bedienen en dat allemael gratis. Gael u dat? Baes Van Dooren aenveerde Jans gezegde voor enkel gezwets en nam het op een lachje. Al lyd mee kluchtjes, die mynheer Jan, aJlyd mee kluchtjes Er is hier niet te lachen of te kluchten, ik spreek ernstig. Dan steekt er alweer toovery onder, of hebt gy misschien geërfd van Jnckcn met zyn fluitje'.' Juist baes; 't is daermee dat wy do boerkens doen dansen.... Opgelet! Jar. ontsloot hel vensterraem langs de strael, en een lang scherp gefluit weergalmde door de velden.... Anders niets? vroeg de baes lachend. Zit neer, man; gy hebt lyd om een bil van 't kieken te eten en een glas wyn te drinken. En dan? Jan luisterde. Kyk door 't sleutelgat, baes: ik meen te hooren dat er iemand binnen komt.... de deur der keldcrka- mer niet te openen! Dan zal ik los door de plank moeten kvken, want het sleutelgat is niet doorgeboord. Jan vatte zynen ponjaerd en draeide een hol in het berd. Kyk nu door de plank, sprak hy. Wie ziet gy? Eene vrouw. Zy slact rond te zien. Hoe oud ziet zy eruit? Iets zoo van 't halven de twintig. Zy heeft scheel oogen.... Die vrouw is Jooskens Mie, baes. Hare man is te Brugge opgehangen. 't Is misschien eene van de bende? Kyk voort, baes; ik hoor,een tweede binnen komen. BUIT8(;iILAI\'D. Do Nordd. Ally. Zeitung deelt mede dat de minister van oorlog een besluit heeft genomen, betreffende de ontwerpen tot versterking van Koningsbergen, indertyd door de genie opge- maekt. Aen de alsdan opgemaekte plans heeft men een zeer belangrykc uitbreiding gegeven. Behalve de vroeger ontworpen gedetacheerde forten, \*-lke op den Quednauerberg zullen worden gebouwd, en de twee forten, in de nabyheid van Neudamm aen le leggen, heeft men thans bepaeld, dat nog 8 andere forten zullen gebouwd worden en wel by Onder-Rey- dritten, Charlottenburg, Mariënburg, Kolzu, Hoch-Karchau, Almeiden, Seeligenvëld en Neuendorf. De Stad zal derhalve met een bree- den gordel van groote forten wordenomringd. Weldra zal het werk op verschillende punten worden aengevangen; de vereischte, terreinen zal men weldra overnemen. Over het algemeen denkt men te Berlyn, dat het zoogezegde ontwerp der geestelyke wetten, erin begrepen de voorschriften tot uit banning der aen het^ouvernement niet onder worpen- bisschoppen, zonder moeilykheid door 't duitsehe parlement zal goedgekeurd worden. Devrye kommissie dezer vergadering heeft, met algemeene stemmen, het grondbegin van kon trol aengenomen, in wat de verbanning en hel verlies van het inboorlingschap belrelt. Wel zal men, naer het schynt, een amen dement opstellen, opdat de bisschoppen, door die twee straffen getroffen, zouden kunnen in beroep gaen; maer wat zal dit helpen?Inplaets van eens, zullen ze dan twëemael veroordeeld worden, ziedaer alles! In Pruisen zullen de katholieke burgers nog donkere dagen beleven; de Kerk-vervol- ging zal er op groote schael worden ingerigt, tot groot "genoegen van M. von Bismark en zyne partygangers. In afwachting van de toe passing der nieuwe wet, heeft het gouvernej ment, in de Ryn-provincie, reeds de eerste kerk doen sluiten; de pastoor zit in de gevan genis en de deur der pastory is met yzeren kettingen gesloten. In de fabriek van Krupp, te Essen, wordt voor de Ryksregeering een stuk geschut ver- vaerdigd, dal inderdaedeen reusachtiggevaerte zal worden. Het projectiel van dit stuk zal eene zwaerte hebben van 4100 pond en de lading een gewicht van ruim 160 pond. Hetisbestemd ter verdediging van den toegang, van de zee- zyde, tot Wilhelmshaven. Het zal het grootste stuk geschut zyn, dat bestaet en het monster stuk, hetwelk ter Parysche wereldtentoonstel ling zoo zeer de verbazing gaende maekte, verre overtreffen. Er is tusschen het groothertogdom Baden en het Zwitsersch kanton Thurgau eene niet onbelangryke grenskwestie ontstaen. De regee ring van Thurgau heeft namelyk eenen reepel- grond van betrekkelyk grooten omvang, langs het meer van Conslanlz, ten zuiden van Rau- henegg, verkocht. Dit heeft te Conslanlz aenlei- ding gegeven tot nasporingen in het archief, 't Is 'ne manspersoon..* omtrent van den zelfden ouderdom.... hy draegl een groene kazak en zyne beide ellebogen zyn met roUden baei verlapt. Dat is myne papegaei, baes. De jongen heet Pier Van Cauwenberghe, alias Waulapper. Hy komt le trouwen met Wanne Van Dorpe, myne nicht.... ik wil zeggen, met de nicht van Mie Gendarme.... Kent gy Mie Gendarme?.... Neen?.... 't Is spylig: die is 'ne kerel, baes. Nu komen er dry gelyk in.... De vyf bezien elkander, doch spreken geen woord.... Zy wachten op 't bevel van dengene die komt le fluiten, baes. Het hart van den baes begon le klopfien; hy voelde zekere wankeling in zyn beenen, zoodot de man nu met beide handen tegen de doorboorde deur stond le steunen.... Zie nu, riep hy met bevende slem, zy nemen plaets rond de tafel, gansch op hun gemak, net ol ze te huis waren, dat slecht volk!.,.. Dal volkskcn is overal le huis, baes. Jan kwam by, plantte den verschrikten baes nevens de deur in den hoek, en legde het oog tegen liet kykgat. Nog dry kennissensprak hy. Kom hier, baes, ik zal ze u noemen. Baes Van Dooren, bleek als de dood, stond le schudden en te beven in zynen hoek. Jan trok hem voor hel kykgat. Ziel gy dien kleine daer, den jongsten van allen? Dat is Hansken van Weiteren, 'l ls slechte kweek; 'k zal hem zelf moeten africhten; en, pakt het niet, ik doe hem hangen. Nevens Hansken zit Jan Le Cou- vreur, met zynen hoogen rug. Als hy regt staet op zyn magere beenen meet hy zes voet lang. Er is geen behendiger vlug in gansch de streek om in kelders le breken, en hy is de broer van Laf, den besten vriend van mynen luitenant Simon Ysenbaerl en van Gabriel Cruysken. De derde, die met zyne zilveren oorin- gen, is Pier De Moor.... omtrent bet regt van eigendom op de gronden langs den oever van het meer, en daerby is uit verscheidene oude stukken gebleken, dat niet slechts het verkochte gedeelte, maer de geheele streek van Rauhenegg tot Bottighofen, ten ge volge van vroegere overeenkomsten, de eigen dom van het groothertogdom Baden is. Indien de regeering, van Thurgau haer regt van eigen dom niet kan bewyzen, kan de zaek tot veól moeilykheden aenleiding geven. OOSTEMIIYK. De oostepryksche minister van oorlog, baron von Kulin, heeft eindelyk de noodzakelykheid begrepen, om de militaire uitgaven nïfcrkelyk in te krimpen. Het budjet van oorlog voor 4875, welke verre van de gevreesde verhoogingen te bevatten, behelst integendeel aenzienlyke ver minderingen op al de buitengewone uitgaven, welke niet dringend zyn. Het ware te wen- schen dat dit wyze voorbeeld ook in andere landen, en voornainelyk in het onze, navolging mogt vinden De Volks/reund behelst het volgende be rigt, dut, zoo het of) waerheid is gegrond, belangryk heeten mag: Volgens eene zooeven uit Rome ontvangen mededeeling, luidt het antwoord van den keizer aen den Paus werke- lyk zacht en vriendelyk. Wel erkent Z. M., dat hy aen de konfessioneele wetten zyne goedkeu ring moet vcrleenen, omdat dil de duidelijk uit gesproken toil van zyn Parlement is, maer hy voegt by die woorden verzekeringen, welke de bitter heid dezer zaek kunnen verzachten. Op den Paus heeft die brief een gunsligen indruk gemaekt. »- ITALIË. liet inbeslagnemen, of beter gezegd de dief stal der geestelyke goederen, wordt door het italiaensche gouvernement op groote schael gepleegd. Volgens het laetste ollicieel overzigt, zyn er in de afgeloopen maend 4284 koopen kloostergoederen in veiling aengcslagen en geschat op eene weerde van 2,457,250 fr. voor 3,044,830 fr. verkocht. In den loop van het tegenwoordig jaer werden er 3475 koopen voor 8,424,674 fr. toegewezen. In het geheel zyn van 26 october 4867 tol 31 meert 4874 97,851 koopen voor 455,779,569 fr. verkogl. BPAAJE. De Gazelle de France heeft, uit het carlisli- sche hoofdkwartier voor Bilbao, eene depe- che ontvangen, meldende dat don Carlos, by dekreet van 46 april, zyn gouvernement heeft samengesteld. Generael Ellio is, met den titel van maerschalk, tot minister van oorlog be noemd; admirael Vinalet, minister van buiten- •landsche zaken, en graef del Pinar, minister van binnenlandsche zaken en financien. Uit Barcelona wordt gemeld, daldekapitein- generael en de burgerlyke gouverneur beslo ten hebben, de burgerwacht herinterigten, ofschoon die instelling door het grootste ge deelte der bevolking niet geerne wordt gezien. Volgens een telegram uit Figueras, gedag teekend van 49 april, zyn de carlistische gene raels Saballs en Tristany naer Perpignan ver trokken, om met don Alfonso te onderhandelen. Op dit oogenblik trad een zesde roover in de her berg. Die ontbrak er, juichte Jan; Lieven Faviel Bekyk hem eens wel, baes, 't is eene van myn besten. Hy heeft voor de makkers by eed gezworen dal by minstens eöns per maend zou inbreken, en hy houdt zyn woord.... Nog eenen! Er komt van alles by! Welke hutsepot van rol en grauw! Dat is nu een bruinvel! Kyk eens, baes, 't is Manuel Hendrikx, de bohemer; geen behendiger schavuit in geheel het land om boerkens op hun bed te binden Baes Van Dooren zal voor de tweede mael op zyn knieën gevallen voor den kapitein Is 'l nu genoeg? vroeg by kermend. 'I Fs't cflekl van 't fluitje, baes.... By duivel en hel, zy komen uit den grond gekropen dat het een plezier is! Ik wist niet dal ze zoo naby de Sclior iagen; zy zullen icwcrs hun meester geroken hebben, want.... 't zyn getrouwe honden, baes. Mynheer Jan, mynheer Jan. kreet de doodblceko wacrd, gy handelt niet wel met my. Ik heb u*zoo wel onlhaeld en gy zendt my gansch do bende op het lyf!.... Gansch de bende? 't Is nog alleens de voorwacht niet! Ware de vrouw 'l huis, zy stierf van schrik. 't Is 'l eflbkl van 't fluitje, baes.... Nu wees zon der vacr noch vrees, 't Was maer om le lachen.... Kom by; er gaet een ander comedie beginnenzeg my wat gy ziet.... Jan bragl zyn tooverluig aen den mond, en dees- mael, in plaets van den langen schferpen loon, welken hy er eerst had uitgehaeld, gaf hy dry achtereenvol gende korte trokken. Wal ziel gy, baes? vroeg hy lachend. Dc lezer weze en blyve verwittigd dat al onze opgaven ontleend zyn aen de echtste bronnen, aen de vonnissen en de processtukken der bende, enz. Zoo lezen wy b. v. in het vonnis van Lieven Faviel dat hy ten lyde van twee jaeren vieren twintig huysen heeft besloten by braecke. -■

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1