N° 176. Zondag 17 Mei 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSUH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) liiiilcnhindsch Nieuws. Aelst, 16 Mei. G-azette van Aelst Het Bureel van liet blad la («veatlgd In da Knpelleatraet 11, waer alle brlavan, («Iden, enz. vrachlvry inoetan toegezoiideii worden. AbonnoinenUprya XI fr. Jaara, vooraf betaalbaar. Voer den bultan kan men Ineeliryvan In al da poetkuutooraii, an vaor da landelyka (aiaeaiiton by «1e brlefdrugera. IIOLLAX». Gansch Nederland viert thans feest, ter ge legenheid der 25jarige regeering van koning Willem III. De feestelykheden zyn maendag te Amsterdam begonnen, waer de koninklyke fa milie, des namiddags ten 1 t/a ure, hare plegtige intree deed, te midden der luidruchtige toejui chingen van gansch de bevolking en van dui- zende vreemdelingen, welke er van vvyd en zyd waren heen gestroomd, om den vorst hulde te bewyzen. Eene vaderlyke regeering zooals die van koning Willem, verdient inderdaed gefeest te worden; ook sluiten de Vlamingen van harte zich aen by de betooging hunner noorderbroe ders. FRAÜIKRTU. Men zegt dat Rochefort, ofschoon met de Communards aengespannen, zeer lier was op zyne edele afkomst, en met genoegen de vol gende anekdoot vertelde, van een zyner groot ooms, die in 1793, met zyn tvvaelljarig zoontje gefusilleerd werd: Beide waren, door de revolutionnaire regl- bank, ter dood veroordeeld en werden aen- stonds daerna naer de strafplaets gebragt. De guillotien was om een onbekende reden, ver vangen door eenige kerels, met gcweeren ge wapend. Men schoot eerst M. Rochefort neer, onder de oogen van zynen zoon, die by diL wreed schouwspel geene de minste zwakheid toonde. De ellendelingen herlandden hunne ge- weeren en wachten op het hevel van hunnen overste. Dezerigtte zich tot 'l kind,zeggende Gy hebt gezien hoe wy onze vyanden de a ri stok raten behandelen!Welnu, roept leve de republiek! en gy zult niet gefussileerd worden. Op deze woorden steeg het schaemrood naer iiet voorhoofd van het kind, dat tot het lyk zyns vaders naderde, waerop het zynen met bloed bespatten voet zette. Het wierp een uit- dagenden blik op zyne beulen, smeet zynen hoed in de hoogte en riep uil: leve de koning! Zooveel moed deed geenen indruk op die monsters; het kind onderging hetzelfde lot als zyn vader. Het valt hard te denken dat hy, die zulke voorbeelden in zyne familie gehad heeft, en ze met zekere lierheid vertelt, thans de meening aenkleeld van die mannen welke de zynen lei- dood bragten. Dezer dagen heeft de policie van Agen een communard aengehouden, die zich voor een priester uitgaf en inderdaed het priester kleed droeg. De Missions catlwliques beriglen, dat er in 'tanamietsche keizerryk.op nieuw eene schrik wekkende vervolging tegen de christenen heelt plaets gehad. Alleen in het apostoliek vikariaet van Tongking zyn er, van 23 february tot 31 meert, niet minder dan 10,000 kristenen om hals gebragt. DUITBCHLA!\'D. De pruisische Kamer van afgeveerdigden heeft, by derde lezing, de wet aengenomen op hel beheer van vakante bisdommen en deschik- kingen tot aenvulling der wet nopens de op leidingen benoeming van geestelyken. On- getwyfeld zul M. von Bismark nu swel voldaen zyn, vvanthy zal thans zooveel vervolgingen kunnen inspannen als hy maervvil. De oude keizer Wilhelm is zaterdag te Wiesbaden aengekomen. De graef von Arnim, gewezen afgezant te Parys, had, voor het ver trek, te vergeefs eene audiëntie gevraegd; de zelve werd hem geweigerd en hieruit blykt dus, dat hy wel diep in ongenade moet gevallen zyn. De Augsb. Zeilung wyst op de belangryk- hcid der verklaring, die dezer dagen door lord Derby, in het engelsche Parlement is afgelegd, en welke sprak van de verpligling, om de in ternationale traktaten te eerbiedigen, voor het behoud der onzydigheid van België en Luxem burg. Des te meer, zegt het blad, omdat men in België zoo goed weet, dal Frankryk, in geval van een nieuwen oorlog mot Duitsehland, niet langs den kant van Metz den aenval zou begin nen, maer wei de oogen op België zou werpen. De leden van de vredecongressen zullen niet zonder leedwezen vernemen, dat verre van de hoop te mogen voeden eene algemcene ont wapening te zien lot stand komen, de uitge strekte kanongieteryen vanKrupp te Essen, nog zullen vergroot worden en de eigenaer daertoe eene leening van 37 millioen zal sluiten. Men weet dal de gieteryen van Essen de bestelling niet hebben kunnen uitvoeren, die liacr in den laetsten tyd gedaen werd, voor de bewapening der forteressen van het duitsche leger en ge- deellelyk voor andere landen. Er zyn aldus nog bclangryke bestellingen van het lurkseh gou vernement niet uitgevoerd. KiVnELAIVI». Men zegt dat de keizer van Rusland en prins Gortschakofï', gedurende hun verblyf in Engeland een bezoek zullen brengen aen de gewezen keizerin weduwe van Napoleon III. Dit zaleventwel slechts een beleefdheidsbezoek zonder eenig politiek karakter zyn, hetwelk zeer goed te begrypen is, daer de keizer en den kanselier, in 1867 gedurenae verscheidene dagen, de gasten der keizerlyke familie waren. Een woord over onzen huidigen toestand. De algemeene kiezingen van 1874 naderen. Het land is kalm; niet ééne politieke kwestie ontroert liet; 'tis iets wat niemand kan looche nen. Die kalmte, die gerustheid maken geens zins de rekening der oppositie; om met eenige kans op winst in 't strydperk te kunnen treden heeft zy lawyt noodig, ontroering onder 'tvolk. Doch om 'tvolk te ontroeren moeten er grieven bestaen. Waer zyn ze?.. Dan, bestaen er geen, men vindt er uit; en zoo is het gekomen dat sedert veertien dagen, ter gelegenheid van de discussie van 'tbudjetvan openbare werken, Frère en Cie staen te scher men en te tieren tegen het ministerie, hetzelve uitscheldende voor ministerie der bedriegelgke bankbreuk! M.Malou heeft bewezen dat de cyfers en de opgaven van den razenden luikerwael be nevens de waerheid waren en de beurs, om op hare beurt te betuigen dat er volstrekt niets ge broken was noch België op 't springen stond, klom merkelyk den dag nadien: 't Is al wat er van Frère's lawyt gekomen is!... Wy vergissen ons; er is bykans bloed van gekomen! M. Guil- lery heelt, in volle Kamer, M. Frère op een twee gevecht beroepen! Maer 'tis ook al uitgebrand. Z'en hebben elkander geen lating gegeven, al zwoeren zy het, maer dynsdag verleden hebben de twee kwa jongens elkander in de Kamer de hand gegeven, en 't zyn nu de beste vrienden van de wereld!... Het land heeft eens hartelyk gelachen en daermee uit: het is voortdurend kalm, rustvol en onberoerd gebleven; en het land heeft gelyk. Inderdaed, wat ware er te winnen by de her opkomst der linkerzyde aen het bewind? Deregterzyde telt nu een twintigtal stemmen meerderheid: 't is die meerderheid welke de oppositie poogt om te werpen. Is zulks moge- lyk? Veronderstel voorde oppositie eenen vol- iedigen zegeprael te Gent, een gedeeltelyken zegeprael te Verviers, zonder verlies voor vvelkdanige party te Soignies,teAth of teïhuin. Daerop verwacht zich niemand; noglans veron derstel dat het alzoo uitvalle. Het kabinet-Malou zou aftreden; maer M. Frère had de toereikende meerderheid om er een ministerie op te bou wen. Wat dan? De ontbinding der Kamers! de zesde mael sedert veertig jaer, dat de oppositie dit geweldig middel zoude inroepen om zich aen 't bestuer te vestigen! En dan? De Kamers ontbinden, onmiddelyk na een algemeene kie zing, ware het land, dat thans in vrede en voorspoed leeft, in troebel en onrust brengen; TWEEDE DEEL. VIII. In 'fc HreLelbosch. (76* VERVOLG.) Dees was een vuil ruig beest, iets als een groote schapershond. De fwec vierpooters stonden in het deurgat, neus legen neus, snorkend op elkander te staren.... De ruigaerd liet nydigde tandenzien en blaftcdreigend.... De dog liel hem staen, keerde tol zyn meester terug, nevens wiens stoel hy zich uitstrekte om weder in te slapen. Het scheen of de smotsige reu hem als een te gemeen vyand voorkwam om er zich aen te storen, en hem het aenspreken niet weerd was. Maer do andere gaf hel daer by niet op. Hy volgde den bulhond en kwam neerliggen tegenover hem, juist in dezelfde houding. De dog zag op eu grolde; maer even gauw sloot hy de oogen weder toe en liel den kop rustend neergaen op zyne logge poolen. Dovcekooper lachte harlelykoin hetvreemd looneel. Van waer komt die pry hier aengedreven? vroeg hy spottend. Baes is dat uwe hond? Foeiriep de baes uit. Dan zal het die van den pachter zyn? Noch veel min. 't Is de myne, sprak eene vreemde stem. Een vyfde persoon stond in de herberg.... Baes, bevool hy, een dubbel maelje, ik ben haeslig! De arme Van Dooren stond te gapen als ware hem eensklaps het gansche firmament voor de voelen gestort.... Droomde hy? Doch neen?.... Dat was wel wezculyk de eigene beste paeschkazak van den baes uil de Schor die daer vóór hem stond.... Maer wie slak erin?.... 'I Kon niemand zyn dan de kwasten van op de kelderkamer; maer wie? Jan De Lichte was hel niet, dat was stellig: 't was wel, ja, zyn grys vlam mend oog, doch geenszins de lint van zyn roosverwig wezen, van zyne rosse knevels en van zyn ros haer; dat was nu allemael bruin, en zelfs het haer, anders kort, was nu schoon ingevlochten en hing met eenen fraeieu strik op den rug; die stem ook was die van den kapitein niet; by Jan was zy helder en klaer, en deze was dof en belemmerd. (1) Eigendom der Gazette vah Aelst. nyverheids- cn handelszaken zouden er onbe- rekenbaer door lyden en.... wy hebben zulken viezen gebuer.... een'gebuer die zoo geerne de noordzee ziet!.... Wat meer is, sedert vier jaer zyn de tyden grondig veranderd. De Frère en 'de Rara van vóór 1870, waren dezelfde Frère noch dezelfde Rara meer in 1874. Vier jaren geleden stond Napoleon III aen 't hoofd in Frankryk, en de keizer waende zyn bestuer te steunen op den klergë; in Duitsehland genoot de katholieke kerk volle vryheid; in Zwitserland ook was ei volle vryheid voor haer; in Spanje zat koningin Isabella op den troon, en de Paus zetelde als Souverein in het Vatikaen. En thans? Frankryk is uitgeput; liet ligt, dalende van dag tot dag, te worstelen tegen de onmagt en de regeeringloosheid, en, wat hetzelve aen regeeringsgezag nog overblyft, wordt hem be twist. In Duitsehland en in Zwitserland bestaet er geen vryheid meer von geweten, van eere- dieust, van ondervyys, van drukpers, van asso ciatie; men sluit er de scholen en de seminarian; men jaegt er de kloosters weg; men sluit er de priesters en de bisschoppen op, of men ver- bandt ze.... en, in Oostenryk, slaet het bestuer zyner katholieke majesteit den weg in van het protestantsche en kerkvervolgend Zwitserland en Pruisen. In Spanje ligt de radikale republiek boven en, te Rome, zit de Paus gevangen in het Vatikaen, onder de bewaking der soldeniers van Victor-Emmanuël.... M. Jacobs heelt de linkerzyde geïnterpelleerd en haer beroepen oin tegen al deze vryheids- schendingen te protesteeren. De linkerzyde heeft gezwegen, maer hare drukpers heeft ge antwoord, en die drukpers juicht al die vervol gingen toe.... Kwamen dus in de huidige tydsomstandig- heden MM. Frère en Rara aen het bewind, het is maer al te zeker dat hun politiek dat zou wezen van Bern, Geneven en Rerlyn. De grond wet, wel is waer, zou er tegen opkomen; doch men zou ze wel weten te plooien of men zou ze veranderen, volgens den wensch geuit door het radicalismus. In afwachting hebben wy de verklaring van M. Jotlrand, in de Kamer, woensdag verleden gedaen: Al fractiën der linkerzyde, zegt hy, zyn een stemming om te eischeu: 1° de volstrekte scheiding van kerk en staet; 2° de volstrekte secularisatie van het lager onderwys; 3° de volstrekte secularisatie der kerkhoven. Het volk is verwittigd. Jan nam innig vcrmack in de verlegenheid van den baes. Doch, zyne oogen dreigend openende, riep hy metgemaekte gramschap: 01 gy my gael bestellen, vraeg ik u De waerd school verrast op en stormde den kelder trap neer, gelukkig zyr.e ontroering ievvers te mogen verbergen. Wat gaet er gebeuren zuehte hy, wat zyn ze van zin?.... Gaen ze 't nu met myn kleerkas opsteken?.... Wal komen ze doen in d'herberg, waer zooveel volk by is.... Daer is Jan alleen stout genoeg voor.... en toch 't en is Jan niet!.... 'k Zeg u dal 'l Jan is!.... 'I Is Jan niet.... Ware de vrouw te huis!!!.... Nu, nu, spoed gemaekt of hy komt my nog lichten in den kelder.... Middelervvyl was het gesprek binnen hernomen. Zoo? dat is uwe hond? schertste de veekoopcr. Ik doe er u myn compliment over. Gy moet bekenneu dat uw kazak schooner is dan de zyne. De kap macktden monnik niet, meester, en hoe gemeen hy er ook uit zie, Boef is in 't geheel niet te betrouwen.... Boef, zegt gy? De naem past wonder wel. Boef was lot Jan genaderd en likte hem de hand. Jan streelde hem den kop en zond hem naer zyne plaets terug. Kluddc, van zynen kant, was voor goed ingeslui merd. Eensklaps, zonder er zich iemand kon aen ver wachten, slaet Boef de twee pooten op do oogen van dog cn geeft hem verraderlyk een zoo geweldigen knak in den voorpoot dat het gewonde beest brullend opspringt, en hinkend den valsehen ruigaerd nazet.... Foert Janriep de kapitein,en, snel als de blik sem, slael hy de deur open cn toe... Boef was builen. Hel was tyd; één oogenblik later en hy had zyne slechte daed met de dood bekocht. De woedende bulhond zyne prooi ziende ontsnap pen en zoekend op wie zich te wreken, stond voor Jan, gereed hem op de keel te vliegen.... Deze, zonder het iemand kon opmerken, wierp behendig een dikke pil den open muil die hem bedreigde.... De brok moest den dog welkom zyn, want hy smakte gulzig en kroop, eenigszins bedaerd, onder den stoel zyns meesters terug. De vcekooper scheen uiterst misnoegd over het gebeurde; luidruchtig drukte hy zyn spyt uil. Uw vuile pry, gromde hy, is een felle onbeleef derik! Ik heb het u gezegd: Boef is niet te vertrouwen. Had gy hem zoo rap uil de voelen niet gehol pen, hy zou op dees oogenblik nimmermeer knak ken,dat zweer ik u, of ik versta er my niet aen. Ik versla er my ook niet aen, antwoordde Jan; er moet iets schillen lussohen uwen hond en den myne. Boef vergeet niets, cn'ik ben zeker dal uwe Kludde iewers, op d'een manier of d'andere, hem in den weg zal geloopen hebben.... 't en ware hy hel by geval op u had gemikt, meester.... Waerom?... Nu, om 't even. Ontmoet ik uwen brigand van Boef op hoek of kant, ik zal hem de mot tige kazak eens duchtig uitkloppen... Dal zou ïk u niet raden... Gyzegt? Dal ik het u niet raden zou.... Hoe meent gy hel? vloog de veekooper op. Ik meen hel in dezen zin, sprak Jan zich be dwingend, dal gy my onherstelbare schade zoudt ver oorzaken. Ik verkeer veel langs de baen, en, gy weel het, hedendaegs is hot geraedzamer getweeën te rei zen dan alleen. Ik en Boef kennen elkander van over jaren; ik heb hem gekweekt, hem zelf afgerigt en op myne beurt zweer ik u dat, in gansch het land, geen voorvechter te vinden is, vlug en onversaegd als hy... Zyn meester ook, zegt men, is van geen klein gerucht benauwd... Zoo? grynsde de koopman. Daerop trok by spy tig zynen gewonden dog by: do poot bloedde zeer. 'I Zal misschien nog geen erg zyn, morde hy on derzoekend, er is niets gebroken. Inderdaed, spotte Jan, wal is een nietsbeduidendc schrab voor zulk een beest? Om doggen van die force af te maken gebruikt men andere middels.... Jan sprak op zoo een vreemd dreigenden loon, dat de koopman, getergd, hem in d'oogen blikte. Zoo? vroeg hy bitsig, ander middelen? Sa, sa, viel een der reizigers er tussehen, hy vreesde voor ruzie het zal geen erg zyn. Wy gaen samen bescheid doen cn daermee is 't vergeten!... Best gesproken, juichte Jan; ik heb liever te lachen dan te kyven, liever te drinken dan te vechten. Ik ben voorde leut, ik! En zich met gemaekte verwondering keerende lot dengene die kwam te spreken - Maer, maer, riep hy, de hand reikende, ik ken u... Gy zyl de heer baljuw van Maria-Lalhem Dezelfde!... Eu gy, heerschap? Ik wed voor een sloop dat, vóór ik inkwam, gy spraekt van bedelaers, roovers en slroopersDat is in uw vak. InderdaedEn gy zvt! En dal gy spraekt van Jan De Lichte!... Goed geraden... En... Hevvel,ik,ik ben Jan De Lichte!... Gy moet hem kennen? Zeg iemand, onverwachts en vlak in 'laenzieht: ik ben een dief! die iemand,al wacrt gy de groot ste schurk en schelm der aerde, verre van u te ge- looven, zal u vierkant uitlachen, en zweren dat gy hem voor den gek houdt. Dal wist stoute Jan by on dervinding. Ook de baljuw lachte hartelyk; cn lachen mogl hy vry want de rosse rooverskapilein was, gelyk hy daer stond, onmogelyk te herkennen. 't ls wel dal wy verwittigd zyngy zyt voor do leute, wy zien het. De afschuwelvke snaek lachte mee. Doch, gelukkig voor hem dat baes Vandoorcn nog stond te preutelen, beneden in den kelder; want, ware hy tegenwoordig geweest, onvoorziens verrast, had hy misschien zynen mond voorby gesproken en onbe- wust uitgeroepen: Hy is hel.!... En hoe vaert hy, voer Jan voort, hoe vaert hy, myn goede vriend, Cies Van Michélbeke? Die kentgy zoowel als ik? De baljuw van Velsiccq? of ik hem ken! Maer, och arme, de man verkeert in eenen soberon staet. Is hy ziek? Is hy dood? Ik wil zeggen dat hy geenszins op zyn gemak is. Hoe dat? Ware ik de De Lichten kwyt, zegde hy my, dry weken geleden, ik werd een gansch ander menscb. Ja, de De Lichten, ware hy ze kwyt!... Waerom houdt hy ze niet aen? Hy hcefl er hel r.-;_rt en de inagl toe. 'l Jeef, voor zooveclik my erinncr, heeft hy reeds doen geeselcn op 't grondgebied zelf van Velsiccq; en 'l Jeef en Belli zyn beiden, by I wceinael herhaelde sen tentie verbannen uil hel land. Waerom vangt hy ze niet? Wat wederhoudi hem. Ja, vangen! 'l is gemakkelyk te zeggen. Als de man naer Aelst schryfl,en de gewapende magl inroept, antwoorden z'bem ook: vangt ze en, voor hel overige, laten z'hcm loopen... Weel gy, heerschap, wal Cies Michelbeke wederhoudt, hem en het dorp? zy heb ben ongelyk, 'lis waer,maer zy kunnen niet verder hewelliet is de schrik voorde wr&ek van 'tzoonlje!... Van Jan? Van Jan. Jan is lang dood, baljuw! Ik heb het ook vernomen; maer er is twyfel...

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1