N° 177. Zondag 24 Mei 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Kiezingen Aelst, 25 Mei. BuitenlimdscSi Nieuws. G-azette Aelst filet Bureel van liet blad i» govestlgd Sn de BCapellostraet IV* 11, waer «11e brieven, gelden, enz. vrnelitvry moeten toegezonden worden, ^bonneinentspryg SS fr. Jaor», voorafbotnelbaer. Voer den buiten kan moil inacliryven In nl d© poütkuntooron, en voor do laudelyke («nieontoii by de briefdragers* VAN MABNDAG 25-MUI AENSTAENDE. Kandidaten der Grondwettige, Bewarende I"ereeni- ging van het Arrondissement Aelst. IN DE KANTONS AELST: DE BACKER FRANS, oud-gre/fier, DE VOS GERMANUS, dokter, GIIEER i EMITS FRANS, handelaar, LI EN ART KAREL, bankier, Ll.Y WICHELEN THEOPIUEL, advokaet. IN HET KANTON NINOVE: EEMAN LOUIS, dokter, VAN VRECKEM-DE NAEYER, Advokaet, Kl-V STEENBERGIIE LOUIS, nyveraer. IN HET KANTON HERZELE: DE SMET HENRICUS, notaris, VAN DEN BOSSCHE AUGUST, dokter. IN HET KANTON SOTTEGEM: EUGEEN DE KERCKUOVE, MUSSELY-VAN AELBROUCK. KANTON GEERARDSBERGEN. VITAL VAN WAMBEKE, advokaet, A. DE BLONDEL DE BEAUREGARD. Een woord over onzen huidig'en toestand. ,11. Wy hebben gezegd wat er ons te wachten staet, moest, by de aenstaende kiezing.de thans bestaende meerderheid der Kamers verplaetst worden's anderendaegs na de algemeene kie zing de ontbinding der Kamers, cn de onrust en de driftvolle woeling die dezelve noodlottig zou medeslepen; dan de alliance der liberalen met de progressisten en, aen het bewind, het gewelddadig en vryheidshatend politiek van Italië, Duitschland, Zwitserland, enz. Den toestand onder een ander opzicht be schouwende, vragen wy aen al ernstig en be zadigd man, aen welke opinie hy ook behoore, welke klacht er tegen het huidige Bestuer is in te brengen? De oppositie, wel is waer, klaegt bitter; maer 't is te verstaenzy is aen 't bewind niet. En waerover klaegt de oppositie? Zy beweert dat het kabinet geenen pro- gramme heeft. Het katholiek ministerie, na den oorlog tus- schen Pruisen en Frankryk, ingezien de gevaren van alle slach die ons bedreigden, heeft begrepen dat zyne eerste pligt was het land kalm te hou den en de politieke partyen, die het verdeelen, tot rust en bestand te brengen; het heeft in zyne pogingen gelukt en het is de schoonste lof wel ken wy in de tegenwoordige tydsomstandighe- den aen belgische staetsmannen kunnen toe brengen. De liberalen hebben 25 jaren lang geleefd op de klerikale kwestie, op de onafhan- kelykheid van bet burgerlyk gezag, op de dwingelandy van den klergé, later op den syllabus en het concilie, en op het oogenblik zelf dat in Duitschland, in Zwitserland, in Italië en zelfs in Oostenryk die godsdienstige kwestiën zoo druk wegen op hel volk en hetzelve zoo diep ontroeren, ziedaer een katholiek ministerie dat, door een wys, gematigd en echt constitu- tionneel politiek België beschut tegen de ver volging, de driften bedaert en de opgewonden heid der partyen in den toom houdt. Onze huidige toestand is benydenswaerdig. Benevens Holland en Engeland leven wy in rust, terwyl het overige van Europa ten prooi ligt aen den burgeroorlog, aen de godsdienstige twisten, aen de politieke en maetschappelyke regeering- loosheid. En de oppositie klaegt! Zyzou die af- gr \fse\yke klerikalen veeleer dienen te bedanken. Ja; maer, brengt zy voor, het kabinet heeft geene vryheidhet staet onder de roede, onder de plak der bisschoppen! Een van twee: ofwel, de programme van 't ministerie is door de bisschoppen opgelegd, en dan, dankt de bisschoppen voor hunnen zoowyzen en bezadigden programme; ofwel, de bisschoppen komen er voor niets tusschen, en dan, looit het kabinet om zyne onafhanke- lykheid. Zoo hebben wy zelfs gematigde libera len hooren redeneeren. Het is vier jaer dat de klerikalen aen 't be wind staen en zy hebben niets gedaen voor 't land. Sedert die vier jaren hebben wy den oorlog voor de deur gehad en de tegenstrevers dier klerikalen hebben oproer gemaekt; de Kamers zyn ontbonden geweest en er is verandering geweest van ministerie. Ziedaer genoeg geval len om voorvier jaer en meer spel en bezigheid te leveren aen menigen staclsman en de loopende zaken van een land in .hare uitvoering te hin deren. Nogtans is het ministerie dacrom ondadig gebleven? Het heeft de dubbele hervorming bewerkt vap de provinciale- en de gemeente kiezingen; het heeft den terugkoop'doen stem men van den yzeren weg van Luxemburg; het leggen der spoorbaen op Gladbach; de aenzien- lyke en zoo b'elangryke werken der zeehaven van Antwerpen; den nieuwen tarief onzer yze ren wegen zoo gedienstig voor den burger; de wet op de militie; enz., enz., enz. En liet ministerie had veel meergedaen kwam de oppositie sedert vier jaer zoo niet gedurig den stok in 't wiel steken. Het zyn discussiën in de Kamers zonder einde. B. v. het hudjet van openbare werken moest reeds sedert veertien dagen gestemd zyn; maer in plaots van te spre ken van yzeren wegen, post en telegraef, zil de oppositie te razen en te zeeveren over d'inkwi- sitie! Zy bindt de ministers de been*), en ze verwyt hun dan van niet ras genoeg teloopen!... M. Frère is aen 't bewind gekomen met den programme van het liberael Congres. Hoe lang heelt hy er aen gewerkt om Item uitgevoerd te krygen? Meer dan twintig jaren! En er blylt nog stof genoeg over om eenenganseh nieuwen pro- gramme in te vullen. Alleenlyk om het brieveu- port op 10 centiemen te brengen heeft het zit ting by zitting en tyd by tyd gekost. Üellierikael ministerie, heeft, sedert vier jaer, en ondanksde moeielykheden welke het van alle kanten ontmoet, meer goed en ernstig werk af gelegd dan Frère en Bara op tien. Wy hebben niet geantwoord op al de klachten der oppositie: zy zyn het niet vvaerd. Iedereen weet genoeg, ja de liberalen zei ven, boe onge grond zy zyn. Het land is rustig, tevreden en welvarend, en dat is byzonderste. Wy zullen dus maer het hekke aen den ouden steil laten, en tieren Frère, Bara, Bergë, Jotlrand en Gie, wy zullen doen gelyk ze te Brussel doen, laten tieren. 8PAK.JE. De Figaro van Parys geeft, in een zyner laetste nummers, de volgende beschryving van Don Carlos, zyne veldoversten en de velslagen van 28, 29 en 30 april: Don Carlos, heeft eene prachtige gestalte, weerdige en statige houding. Hy kent Spanje op welkers kroon hy, met het zweerd in de hand, aenspraek maekt, zeer goed. Don Car los is altyd in het midden van zyn leger, en stelt zich aen het gevaer bloot als een eenvou dig soldaet. Hy is een koning die het vuer be mint! zeggen zyne vrywilligers. Gedurende het bombardement voor Bilbao, ontvvaerde de markies Calderon, kommandant van liet 2e bataillon van Navarre, don Carlos, zeer blootgesteld in het midden zyner mannen en riep uitLeve de koning! De vrywilligers van het bataillon antwoorddenDat de koning heenga, hier is zyne plaels niet! Maer don Carlos, kalm en vertrouwend, zegde: Geduld, voor hel oogenblik beu ik slechts de koning van vier provinciën; niaer de dag zal komen dat ik den Ebro zal overtrekken en Madrid, binnentreden. De vruwilligers. Voor zes-en-twintig maenden begon Je carlislische oorlog met tien mannen onder het bevel van graef de Baraut, en 150 geweren. Heden is bet leger samengesteld uit 31 balaillons van 1000 tot 1200 mannen ieder; zy hebben echter geene kanons en veel te wei nig geweren. Indien er 20,000 geweren be- schikbaer waren, zouden er 20,000 mannen opstaen om dezelve aen te vatten. In de dorpen van Navarra en der dry provinciën zyn er gansclie ligtingen in gereedheid. De carlislische vryvvilliger is, met den tyd, in het midden der ontberingen een geoefend soldaet geworden. Te Las Munecas, liet zwakke punt der carlisti- sche linie, welke door generael Concha werd doorgebroken, deden de vrywilligers van gene rael Velasco eenen stormloop, die de bewonde ring van den vyand wegdroeg. Generael Concha randde met twee afdeelingen, 12,000 mannen, dezen post aen, die slechtsdoor 3 of 4 bataillons verdedigd werd. De Carlisten lieten de vyande- lyke kolom naderen tot op eenen afstand van 100 meters, deden cene moorddadige losbran ding cn, behendig de borstwering oversprin gende, daelden zy, in storminarsch, tot by den vyand aien zy met de bajonnet aenvielen, terwyl zy daverende hoerras, voor den koning aenhie- ven. De slryd was vreeselyk. Vier carlistische kompagniën werden vernield, want die berg bewoners geven zich niet over. De andere, door het getal overmeesterd, trokken stap voor stap achteruit, steeds den vyand het hoofd biedende. De verdediging was zoo ontzagwek kend, dal Concha slechts daegs nadien, de verlatene posten durfde bezetten. De Carlisten voerden bunnen aftogt uit, op 30 april, zonder misnoegdheid of treurigheid. Het was voor de soldaten eene strategische beweging, anders niet. Zy hebben te Ibra, in de Guipuzooa, eene fabriek van Remingtongeweren. Te Vera wor den de kardoezen gemaekt en de kleine berg- kanons gegoten. Na de soldaten de veldoversten Generael Elio is een veteraen der carlistische oorlogen, die thans 75 lol 80 jaren telt. Ofschoon zeer dapper, is hy voorzichtig en methodisch, en men gelooll thans dat hy deze laetste hoeda nigheden heeft overdreven, met de beschieting van Bilbao niet te beginnen in de laetste dagen van meert. Wy moesten, zegt men hem, met Bilbao te werk gegacn zyn zooals met Porluga- leta, dit is, de stad ingenomen hebben huis voor huis. De bestorming had ons misschien 2,000 man gekost, maer wy hebben er nu wel 1800 verloren by onze verdediging. Ten andere, de hulpbronnen, welke wy» in Bilbao en zyne omstreken zouden gevonden hebben, waren die opofferingen weerd. Men verzekert dat don Carlos, op dit oogenblik, in dit gevoelen deelt. Markies de Galderon, oud 31 jaren, voert liet bevel over liet tweede bataillon van Navarra, hetwelk hy op zyne eigen kosten heeft uitgerust. Vóór hem stond dit bataillon onder de hevelen van generael Radica, die gesneuveld is. Deze heldhaftige troep is zeer blootgesteld geweest aen liet vyandelvk geschut, en hèefl veel ge leden. Generael Gamundi is een groot liefhebber van stormloopen met de bajonnet en een der dap persten van liet leger. Don Carlos heeft in zynen dienst gehad de vier zonen van M. de Baraut, schoonbroeder van Elio, die sedert lange jaren le Pau afgezon derd leeft. Twee dezer jongelingen hebben in den laetsten oorlog van Frankryk gevochten. Onder de mannen die den prins omringen zyn er weinig vreemdelingen. Don Carlos wei gert vele aeubiedingen, welke hem dagelyks gedaen worden. Deze hardnekkige worstelingen, die ons ver bazen, liggen nogtans in het karakter'van het spaenscho volk. Het was in eene spelonk van Asturië, dat in de 8* eeuw, die onlzaggelyke oorlog begon die 800 jaren duerde en eindigde met de uitdryving der Araben, en de vereeni- ging der spaensclie monarchie onder den scep ter van Ferdinand en Isabella. De vertegenwoordiger van don Carlos te Londen, heelt de volgende depeche ontvangen, gedagteekend uit Ripoll, 11 mei: Het officieel verslag over den veldslag van Prats de Llusanes, meldt dal de republiekeinen 518 mannen en offi ciers, aen dood en, gekwetsten en gevangenen, verloren hebben. Derepubliekeinsche artillerie- bevelhebber werd gedood. Berga wordt bescho ten by middel van 2 bronzen kanons van 24 pond. Don Alphonso, broeder van don Carlos, is le Caserras' met zyncnslaf en vyf oppcr-oflicieren. Uit Barcelona meldt men dat de brigadiers Estevan en Girlot zyn tot den veldlogt terugge keerd. I)e brigadier Arrando, bevelhebber van Lerida, is met zyne kolom leBalaguer aengeko- men, van .waer hy detachementen in verschil lende rigtingen zal zenden. Men schryft uil Santanter: Het noorderlc- ger trekt vooruit langs Orduna en Medina de Pomar. De Carlisten hebben Laguardia aenge- vallen. Geene troepen zyn voor St-Sebasliaen ingescheept. Het kontingenl vanCuipuzcoatrekt zich samen in de rigling van Tolosa.De Carlis ten verontrusten de omstreken van Bilbao. De krygsop era tien in het noorden van Spanje, schynen bepaeld verplaetst te zyn naer dc provincie Alava, die ten zuiden aen Biskaye grenst en zich uitstrekt totaen denlinker-oever van den Ebro. Men beweert dat maerschalk Concha, wiens kwarlier-generael reeds geves tigd is te Miranda, op de oevers van dezen stroom, de posten welke de Carlisten te Du- rango en in den Guipuscoa bezetten, in den rug zal aen vallen. Deze laetsten zouden echter, de bewegingen van den vyand volgende, ins- gelyks naer den Ebro afgezakt zyn, en zich zelfs meester gemaekt hebben van de stad Laguar dia, gelegen beneden Miranda. Niettemin zou den zy de omstreken van Bilbao bewaken, aen- gezien men meldt dal zy aen republiekeinsche rekruten hunne peerden ontnomen hebben. EI*GEL,A]*JD. In antwoord op de gelukwenschingen, hem zondag te Londen door de leden van het diplo matieke korps toegebragt verzekerde de Czar, dat Rusland's politiek bestaet in 't. doen voort duren van den vrede in Europa; hy drukte daerby den wensch uit, dat de verschillende Europeesche Regeeringen hare pogingen ver eenigen mogten om dit rcsultaet te verkrygen. De Times zegt dieuaengaende het volgende: De vernieuwing der onlangs te Sl-Pelersburg algelegde verklaringen, moet een heilzamen in vloed uitoefenen op de staetkunde van het vas teland. Rusland wenscht het behoud van den vrede; het wil zich tot dit doel met de zooge noemde onzydige mogendheden vereenigen, om verdragen van de hand te vvyzen met eiken staet, welke een aen val in zyn schild voert. Het zou eene hoogst v'prblydende gebeurtenis voor Duitsch land zoowel als voor Frankryk zyn, indien het mogt gelukken, den oorlog gedurende een lange reeks van jaren onmogelyk te maken. De Times' erkent het uitsluitend defensieve karakter derduitsche oorlogstoebereidselen en zegt, dat de duUsehe staetslieden met de verde diging van het veroverde grondgebied, geens zins eenaenval beoogen. De beste dienst, welke den Franschen kan bewezen worden, is hen te overtuigen, datzelfbeheerschingnoodzakelyk is. ITALIË. De roineinsche korrespondent der Italia be vestigt het volkomen afbreken der betrekkingen tusschen hetVatikaenende russischere'geering. De aenleiding daertoe is, dat er in het bisdom Chelm en Polen, vervolgingen legen de katho lieken zyn ingespannen. Kardinael Antonelli ontving van den Paus het bevel, aeu den russi- schenzaekgelastigde, M. Kapnist, te doen weten, dat het Vatikaen niet langer gemeenschap kon onderhouden met eene regeering, welke zich dergolyke maetregelen veroorloofde. M. Kapnist heeft daeroponmiddellykaen prinsGortschakoff eeji verlof voor onbepaelden tyd bekomen en is naer Petersburg teruggekeerd. Dezer dagen, op eenen namiddag ten 2 ure, zyn uil de gevangenis van het kasteel le Coseuza, 45 gevangenen ontsnapt. Zy iriaeklen gebruik van het oogenblik, va erop een waker, die eene ton drinkwater binnen bragt, twee deuren bad laten openstaen, wierpen den waker ten gronde en overrompelden de wacht, be staende uil negen mannen, waervan er dry op schildwacht stonden. De eerste schildwacht velde er twee neer, maer moest weldra voor het groot gelal onderdoen. Zy maekten zich meester van de wapens der wacht en ontvlucht ten langs den kant der stad, waer de krygs- oefeningen plaets hadden. De soldaten hen ziende, trachtten eene ketting le vormen en de vluchtelingen in le sluiten, maer konden er slechts eenige vatten. Nu werd er eene ware menschenjagt ingerigt; den eersten avond wer den er een twintigtal terug binnengebragt en weldra bleven er maer vyf of zes meer in vry heid. Er heeft eene poos, verbaesdheid en schrik in de stad gefieerschl; de losgehrokene waren booswichten van de ergste soorf, meestal ver oordeeld tol levenslangen dwangarbeid. I'RANKRVk. Sedert ecnigen tyd verdwenen regelmatig des nachts de kransen, die overdag op het voetstuk van het standbeeld van Jeanne d'Arc te Parys waren neergelegd. Hierin meende men eene schendende hand te zien van den eeu of anderen hoosdoener, die op de roemvolle nage dachtenis der heldin was geheten. De Figaro meent eene andere oorzaek te hebben ontdekt en schryft dc verdwyning der kransen aen den nayver van concureerende handelshuizen toe. Wanneer men de immortellenkransen van zeer digtby beziet, dan vindt men er altoos vol gens de verzekering van den Figaro opschrif ten op als deze Aen den engel van Frankryk! Sirop anli- phlogisie van X, in de Z. slraet. Aen de ziel der nationale verdediging! Z...., oculist, specialiteit in glazen oogen. Aen de Maegd van Orléans! Azyn uil deze stad van hel Y, de beste azyn ter wereld. De concur renten zouden over deze reklnme woedend zyn en die kransen rooven, zoodat Jeanne d'Arc menigen morgen onlwaekt zonder een enkel bouquet. Eeue der yselykste gebeurtenissen onder de Commune was de marteling van den priester Majenski, die, na ter,dood veroordeeld te zyn, in eenen kelder werd gesloten, die le laeg was om te kunnen in regt staen, te kort om er in te liggen, en waervan de grond met scherven van flesschen was bedekt, waerdoor hy zich niet be wegen kon zonder zich te kwetsen. De priester bleef in dien kelder gedurende 2? uren zonder eten ol drinken. Wanneer lay voedsel vroeg, ant woordde men hem: Morgen zal men u lood geven. Terwyl hy naer eene andere gevange nis overgebragt werd, gelukte hy er in te ont snappen, en heden wordt hy als getuige, tegen zekere Mercier,den sekretaris van zekeren Phi lippe, die reeds veroordeeld en gelialsrcgt is, opgeroepen. Deze Mercier zou een werzaem deel genomen hebben, aen de wreedheden die Philippe, te

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1