N° 178. Zondag 31 Mei 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Aelst, 50 Mei. SAMENSTELLING DER BUREELEN. Buileiilandscli NJieuws. G-azette v Aelst Het Bureel v.n Let Mud 1. Keve.«.Sd In de Ke»...e.tr«et X- II, weer u.Ie ..eleven, gelden, ent. vrnelttvry moeten toegexonden worden. AUen„.ment.pry. S fr. Jo.r», voorof Uotoellmer. Voer den bulten Unn men In.ehryv.n In n. do po.tUontooren, en voor de Innde.yUe gemeenten l.y de brleldroger.. DB KIEZINGEN VAN 9 JUNY AENSTAENDE. Senatoren. MM. Baron VAN DE WOESTYNE, Ie Herzele. LEIRENS-EL1AEKT, LEON, te Aelst. Volksvertegenwoordigers. MM. WOESTE, KABEL, Advokaet by het Verbrekingshof, te Brussel. VAN WAMBEKE, VICTOR, te Aelst. VERBRUGGHEN, KAREL, Hoewel het Arrondissement Aelst teenemaol verkleefd is aen de Bewarende gezindheid, zoo danig dat de worsteling voor hare tegenstrevers hier onmogelyk is geworden, achten wy liet ons nogtans tot pligt de aendacht van den lezer ge durig terug te roepen op de belangrykheid der kiezingen van juny aenstaende. Zooals wy het reeds hebben doen uitscliynen in vorige artikels is de toestand in België nooit zoo gevaerlyk geweest als op dees oogenblik. Het liberalisme heeft zicheindelyk ontmaskerd; het heeft zyne plannen blootgelegd in volle Ka mers, en de laetste zittingen hebben ons veel geleerd. Het liberalismus eischt eenpang en eenstem mig de secularisatie der kerkhoven. Onze ge- wyde begraefplaetsen zullen zy herscheppen in ellendige prosputten;zy zullen ons delven over hoop met heidenen, joden, vrydenkers, enz zonder opzigt voor onze hoedanigheid en titel van kind derH.Kerk.dat ineenendoor de Kerk gezegenden grond moet rusten, zonder zich het minste te bekommeren of diehatelykedoenwyze onze regten schendt en walgt aen ons katholiek geweten Het liberalismus eischt eenparig en eenstem mig de afschaffing der wet van 1842 op het on- derwys. Dat is te zeggen, dat de priester uit dc school moet, en met den priester, God en zyne leering. Ter vervanging zal men inbrengen het evangelie secundum Bergé en Cie, en dan moeten onze kinderen vrydenkers worden. Wy zeggen cc moeten; want dit treffelyk en voorbeeldig onderwys zal verpligtend wezen. Dat zal den huisvader niet min kosten dan zyne wettige vry- lieid en zyn wettig gezag in hetgeen de leiding zyner kinderen aengaet, net of de verphgting die op hem weegt van zyne kinderen godsdiens tig op te voeden of te doen opvoeden, niet an ders verpligtend ware dan de verphgting van 't onderwys volgens Gatti en Fpnlainas! pat goddeloos onderwys zal den huisvaders nog iets anders kosten, te weten, zyne duergewonnen penningen. Want geloof niet, geachte lezer, dat het liberalisme te werk gaet gelyk wy, katho lieken. Wy betalen uit onzen eigen zak liet on derwys dat naer ons goeste is, het vrye katho liek onderwys; neen, de liberalen (in 'tvlaemsch vrygevig) geven niemendal; rnaer om hunne eigene werken te stichten, slroopen die mannen hun mouwen op en plonsen tot aen den elleboog in de schatkist van 't land; het geld der katho lieken' stort in gouden regen over hunne god- delooze gestichten neer, en de rapers ontbreken nooit.... Zoo heetenzy hun leek en veipligteml onderwys kosteloos. Kosteloos, ja, voor de kin deren, rnaer kostelyk en betreurenswaerdig kos- telyk voor de ouders dier kinderen, vermits zy, voor de contributiën welke zy betalen voor de noodwendigheden van 's lands bestuer, niets anders 't huis terug krygen dan kleinen en kleintjes zonder God, vrydenkers van d'eerste broek, die onvermydelyk veel verdriet aen hunne ouders zullen berokkenen, en, wie weet het! later misschien den petrool zullen gebruiken volgens het recept der Parysche Commune! In- derdaed, wat is er van eene jeugd te verwach ten, die God noch zyn gebod vreest?.... Maer 't is niet al. Het liberalismus eischt eenparig en eenstem mig de volstrekte scheiding tusschen Kerk en Staet.—Ziedaer nog eens een dier bedrogwoor den met klank, ten dienste der gapers en dom koppen uitgevonden. Scheiding tusschen Kerk en Staet! Dat zou eigenlyk moeten beteekeuen datde Kerk en de Staet gescheiden zyn,de Kerk volstrekt op hare eigene vryheid ruste en leve, en de Staet ook. Maer in den liberalen zin is het zoo niet: in dien zin beteekent dat eigenlyk: overmagt van den Staet over de Kerk. Aen- schouw Italië: daer is het de vrye Kerk in den vryen Staet, en nooit werd er de Kerk gekwol- len gelyk hedendaegs: Zy die spreken van met de Kerk te scheiden, zyn juist degenen die ze 't hardnekkigst nazet om ze te vervolgen. En, van die scheiding tot de confessionneele wetten van Zwitserland en Duitschland is er maer éénen stap. Dat al eischt hier tegenwoordig het libera lisme; het is de droom van M. Bergé, van dien zelfden Bergé die ons, katholieke Vlamingen, verleden jaer in de Kamer zoo onbeschoft dorst uitschelden voor crétins, voor domkoppen, enz!... Die Bergé,die Opperherder der vryden- kery wete dat zyne scheldwoorden op geenen blauwen steen zyn gevallen en binnen acht da gen zal hy ondervinden welke crétins die Vla mingen zyn. Iiy en zyne kliek rekenen op dc Vlaendercn om aen 't bestuer te komen; maer de Vlaenderen zullen hem en zynen vrydenkers- winkel zoo plat cretiniseeren dat er in langen tyd geen spraek meer zal van zyn. Maendag ver leden heeft de meeting van Antwerpen de eer ste les voorgelezen aen de Geuzen. Het libe ralisme van heden is het liberalisme van 1830 niet meer. Het heeft eenigen tyd de oogen kun nen verblinden; maer het heeft nooit gesteund op een echt princiep, en daerom is het nood lottig van dag tot dag gedaeld, tot dat het ein- delyk uitgekomen is op de party des gewelds, der godsdienstige vervolging, der hatelykste hebzucht. Dus, van het liberalisme willen wy niet, on der welken naem of onder welke kleur men liet ons voorbrenge, met welke saus ook men het ons stove. Doch dat is niet genoeg. Neen, het is niet genoeg dat wy persoonlijk overtuigd zyn van de gevaren waermede het liberalisme ons bedreigt, wy moeten handelen en spreken volgens onze overtuiging. Wy heb ben vrienden, kennissen, bloedverwanten. On der deze zyn er misschien wankelaers, weinig klaerziende, hoewel anderszins zeer treffëlyke menschen. Die wankelaers moeten wy op den goeden voet brengen, en, hebben zy nog een oogsken op het liberalisme, dit oogsken moeten wy trachten te sluiten en bet andere openen voor datgene wat de liberalen, de do'ctrinairen, de vrymetselaers, de vrydenkers ons zitten te brouwen. Dat is onze pligt, onze pligt van ka tholiek en belgische patriot! Elk doe dus wat mogelyk is en gebruike al den hem beschikbaren invloed voor de goede zaek. Er is nog iets. Hoewel er hier geen stryd is, mag er nogtans geen onthouding wezen. Elk op zynen post Daer, waer er worsteling is, is elk op zynen post, met dees verschil dat de worstelaers altyd de min of meer onver wachte en onaengename kanzen van den stryd te gemoet loopen; terwyl wy, óp 9 juny aen staende, met kousen en schoenen naer de ker- mis gaen. Dus, elk op zynen post! De anderen' moeten weten, en zien met eigen oogen, hoe sterk wy zyn. Dat zal hun, voor den toekomen den keer, waerschynlyk nog eens de goeste geven om 'L huis te blyven. Wat betreft de kandidaten der Bewarende Gezindheid van het arrondissement, zy mogen onder alle opzichten met fierheid het kiezers korps worden voorgedragen. .Ons arrondissement verliest twee uitmun tende staetsmannen,die, na hunnen pligt jegens Godsdienst en Vaderland op de schitterendste wyze te hebben volbragt, de ruste vragen. M.de senator baron Dellafaille, die in eenen veronl- ruslenden gezondheidstoestand verkeert, heeft het arrondissement Aelst, zonder tusschenpoos, vertegenwoordigd sedert 1831. De diensten welke hy ons bewezen heeft zyn ontelbaer en onschatbaer. Zyne diepe eu gegronde kennissen, zyn edel karakter, zyne innige verkleefdheid aen onze godsdienstige gevoelens zyn van een ieder gekend. M. Dellafaille is onbesprekelyk een derverdienstigste staetsmannen van België. Onze koningen vereerden hem met de grootste hoogachting. Er is niet ééne wet, voorgedragen in den Senaet, waer hy als ondervoorzitter zetelde, welke hy niet heeft bepleten, of welke hy niet heeft bestreden, was het zake dat zy tegenstry- dig was met onze zedelyke of stoffelyke belan gen. Eere dus aen den baron Dellafaille, eer en erkentenis! Hy, meer dan iemand, heeft den pligt, aen den adel van goeden stam opgelegd, hier in België weten te verwezenlykenNoblesse oblige voor God en Vaderland! En wy dagen zyne tegenstrevers van gansch Oost-Vlaenderen uit, tegen ons eenen man op te brengen als baron DellafailleGave God dat wy hem nog eenige jaren mogten behoudenZooniet met daed, dan toch met raed, zou hy ons nog veel dienst kunnen bewyzen. M. De Naeyer, onze volksvertegenwoordiger sedert 30 jaren, heeft ook, uit hoofde zyner liooge jaren, zyn ontslag gegeven. Menigmael heeft hy de hem aengeboden portefeuille van minister geweigerdzoodanig wisten onze koningen zyne kennissen en bekwaemheid te waerdeeren. Zyne hevigste tegenstrevers zclven achtten en beminden hem. De diensten, welke M. De Naeyer aen ons arrondissement heeft bewezen zyn, even als die van baron Dellafaille, ontelbaer en onschatbaer. Het is grootendeels aen hem dat wy verschuldigd zyn de spoorbaen van Brussel op Gent, langs Aelst. liet is aen het toedoen en aen den invloed van M. De Naeyer dat ons arrondissement zoovele nuttige werken te danken heelt, te talryk om in een zoo bondig artikel als dees opgesomd te worden. Eer dus, drymael eer en erkentenis aen den achtbaren en'hoogstverdienstelyken man dien wy verlie zen M. Dellafaille gaet voor opvolger hebben M. Leon Leirens-Eliaert. M. Leirens ook is een dier mannen van karakter,bezield melde prin ciepen die wy allen beminnen. Zyne ondervin ding, zyne kennissen, zyn voor ons de grootste waerborg dat hy ons in den Senaet op de def tigste wyze zal vertegenwoordigen en verdedi gen. Onze godsdienstige gevoelens, onze zede lyke en stoffelyke belangen zal weten voor te staen. Hy is aen't hoofd van aide maetschappyen die den bloei van stad en kanton uitmaken, en het arrondissement Aelst zoo ryk aen handel en nyverheid kon indien grooten nyveraer geen beteren keus doen. De opvolger van M. De Naeyer wordt M. Karei Woeste. Dien achtbaren en verdienstvollen kandidact hebben wy reeds doen kennen. Hy heeft, zegden wy, door zyne schriften doen blyken welk zyne waérde is; hy zal eene der welsprekendste redenaers wezen der Kamer en wy mogen 'op voorhand verzekerd zyn dat hy ons belangryk arrondissement zal eer aen- doen. Reeds heelt hy in de verschillige byeen- komsten van het kanton gesproken en overal heeft zyn talent, gesteund op de diepste over tuiging, den grootsten byval ontmoet. Wat betreft de byblyvende leden, M. baron Van de Woestyne voor den Senaet en MM. Van Wambeke en Verbrugghen voor de Kamer, die achtbare heeren zyn te wel gekend. Ten allen tyde, zoo buiten als binnen de Kamers, hebben wy ze op de bres gevonden ter verdediging onzer princiepen en onzer belangen. Vooruit dus, kiezers, en elk op zynen post is,e BUREEL. Stadhuis, Groote Bovenzael. I)e kiezers der stad wier familie naem begint met eene der letters A lol N inbegrepen. 2Ac BUREELStadhuis, Militie-Zaal. De kiezers der slad wier familie naem begint mei eene der letters 0 lol Z of hel einde der lysl alsmede de kiezers der gemeenten Baerdegem,llerderscm, Moorsel en Melderl inbegrepen. 3Ao BUREELZacl onder de Schouwburg, urn dc Hopmarkt. De kiezers der landclyke gemeenten van liet kanton Aelst, buiten de 4 gemeenten hierbo ven gemeld. 4<ie BUREEL, in het lokael der Middelbare School, aen de Graanmarkt. De kiezers der stad Glieeraerds- bergen en der gemeenten Goefferdingen, Moerbekc, Nederboulaere, Ovèrboulare, Salardingen en Viane. 5d« BUREEL, in den Nieuwen Casino, lokael der Koninklyke Maelschappy van Harmonie aen dc Nieuw- straetpoort. De kiezers der stad Ninove en der ge meenten üenderhauteni, Denderleeuw, lddergcm, Nederhassell, Okegem'en Oulire. öde BUREEL, ter Afspanning genaemd St-Eloiaen het Esplanadeplein. De kiezers der gemeenten Grimmingen, Ideg'cm, Onkerzcle, Nieuwcnhove, Santbergen, Schendelbeke, Smeerhebbc-Vlocrsegem, Voorde euWaerbeke van het kanton Gheeraerdsbergen en die der gemeenten Appelterre-Eychcm, Aspelaere, Denderwindcko, Licfferiiigen, Meerbekc, Ncjrghem en Pollaere van het kanton Ninove. 7slc BUREEL, ter Afspanning het Klein Gent, by den heer J.-B. Roelandl, aen de Nieuwstraelpoort. De kiezers der gemeenten Ophasscll en Sleenhuize- Wynhuize en van het kanton Sotlegem. £sie BUREEL, ter Afspanning genaemd dc Meiboom, by dc kinderen Van CleempuLle, Zoulslractpoorl. De kiezers der gemeenten van het kanton Herzele. >-*o*S>o— Uitslag der kiezing van den Provincialen Raed van ons Arrondissement. AELST. Dc vyf konservaticve kandidaten zyn gekozen. Zy zyn: MM. De Backer, met4277 stemmen; De Vos, met 4280 id.; Gheeraerdts, met 4273 id.; Lienart, met 4273 id.; Van Wichelen, met 4207 ld., aftredende leden. NINOVE. De dry konservalieve kandidaten zyn gekozen. Zy zyn: MM. de doktor Ecman, Van Vreckcm en Van Sleenberghe, altredende leden. HERZELE. De twee konservalieve kandidaten zyn gekozen. Zy zyn: MM. De Smet en Van den Bos sche, aftredende leden. S0TTEGEM. De twee konservalieve kandidaten zyn gekozen. Zy zyn: MM. De Kerckkove en Musscly- Van Aelbrouck, aftredende leden. GEERAHDSBERGEN. De twee konservalieve kan didaten zyn gekozen. Zy zyn: MM. Van Wambeke en De Blondel Dc Beauregard, aftredende leden. Algemeene uitslag der Provinciale Kiezingen. Over dien uitslag heeft de Conservatieve Gezindheid geenszins te klagen. In bet hart de provincie Luik, te iSlavelot, winnen wy twee plaetsen tegen de doctrinai- ren. Te Verviers stonden twee conservateurs tegen twee uitredende liberale leden op rang. Deze twee laetste hebben het slagveld behou den, maer de'toestand blyft dezelfde. In de provincie Antwerpen, in weerwil van den hardnekkigsten stryd, winnen de conser vateurs te Antwerpen, te Mechelen, te Lier, te Moll en te Boom. Vóór de kiezing, telden er de conservateurs van Oost-Vlaenderen 62 van hunne gezindheid tegen 18 liberalen. Onder de uittredende leden waren 3 liberalenalle dry zyn van kant go- schoven (eene te Ronse, eene te Lokeren en eene te Wetteren.) In West-Vlaenderen winnen wy eene slem. De raed is samengesteld uit 59 conservateurs tegen 10 liberaleiï. In Limburg bleef er maer ceneliberacl meer in den raed. Deze M. Wagcmans, is vervangen dooreenen conservateur. In den provincialen raed van Limburg is er dus geen mengeling meer. In Luxemburg blyft de toestand volstrekt dezelfde. In Henegauwen verliezen wy twee stemmen; in Rraband ook. in Namen zyn er vier stemmen verplaetst ten voordeele onzer tegenstrevers; maer de con servatieve meerderheid is verre van erom te lyden. l)e katholieken zyn dus in meerderheid of in eenstemmigheid, by zes onzer Provinciale Raden op negen: in Antwerpen, Oost- en West-Vlaen deren, Limburg, Luxemburg en Namen. FRAIVKHYB. De ministcrioele krisis in Frankryk.is geëin digd, het kabinet is thans definitief samenge steld. Wy laten hier de namen der nieuwe minis ters volgen: Generael de Cissey, oorlog en onder-voorzitter van den raed; de hertog de Decazes, huitenlandsche zaken; M. de Fouitou, binnenlandsche zaken; M. Magne, financiën; M. Caillaux, openbare werken; M. de Cumont, openbaer onderwys; M. Tailhand, juslicie; M. Montagnac, marine. Men verzekert, dat maerschalk Mac-Mahon zelve dit ministerie beeft samengesteld. Het onder-voorzitterschap, dat aen den generael de Cissey is opgedragen, geeft er een eenigszins militair karakter aen. Wy willen hopen, dat het langer leven zal dan het vorige kabinet, het welk slechts van 24 mei 1873 dagteekende, en dus nog geen jaer beeft bestaen. Er wordt ten stelligste verzekerd, dat in den loop dezer week, een lid der kommissie van het leger, M. dc Bastard, in naem der meerderheid der kommissie van oorlog, in de Nationale Vergadering, een voorstel zal neer leggen, hetwelk moet strekken, om indemibis- teriecle veranderingen, welke er nog zouden kunnen plaets vinden, liet ministerie van oor log geheel ter zyde te laten en bette aenzien als vreemd aen de politiek. Het sehynt dat er van lioogcr band gespro ken is overliet aenzienlyk nadeel, dat voort spruit uit die gedurige veranderingen; voor de herinrigling van liet leger, en dat vooral op ecu oogenblik, waerop deze geheel patriotieke werking elk nevengedaehl moest» ter zy stellen. Volgens de ontwerpen der militaire ge nie, welke door liet ministerie behoorlyk goed gekeurd zyn, zullen de volgende oppervlakten grond gebruikt worden aen die verschillende verdedigingswerken rond de hoofdstad Hel fort van CorneiUes zal beslaen lGliektaren. Het lórt van St-Cyr en de battery van het Eikenboscli, samen. 23 De redoute van Chalillon. 10 Het lort van Stains. 14 Dat van Palaiseau25 Eindelyk dat van Dumont. 18 Dus voor de vyf werken eene gezamentlyke oppervlakte van 10b heklarcn, Dc Patrie van Parys beweert dat de Nat io nale Vergadering zonder boodschap zal geo pend worden. Alleen, zegt dit blad, /.al er aenstaenden maendag eene verklaring door liet kabinet ged'aen worden, waerin het gouverne ment de verzekering zal geven, dat het zich zal gedragen volgens de beslissingen der Kamer, zonder zelve het initiatief te nemen van eenigen maetregel, welke zou kunnen strekken om eene byzondere politiek vooruit te zetten. Hierdoor zou de bewering van den Rappel wegvallen,

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1