Nü 179. Zondag 7 Juny 1874. 4<le Jaergang. WEKELYRSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 6 Juny. De Militaire kwestie. Buitenlandsch Aieuws. G-azette van Aelst Hut Bureel van het blad Is gevestigd tn do Itapellestraet W" 11, vvaer allo brieven, gelden, en*, vraclltvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprj's S fr 'sjoors, vooraf betaolbuor. Voor den bulten linn men Inseliryvon In al do postUanteoren, en voor do landelylte gemeenten l.y do briefdragers. DE KIEZINGEN VAN 9 JUNY AENSTAENDE. Senatoren. VAN DE WOESTYNE, THEOPHIEL, LEIREKS-ELIAERT, LEO. Volksvertegenwoordigers. VAN WAMBEKE, VICTOR, VERBRUGGUEN, KAREL, WOESTE, KAREL. Deze kwestie, zoo druk besproken ten allen tyde komt vooral te berde in tydenvan kiezing. Dat is natuerlyk; want vóór men naer de slem- bus trekt, heeft men geerne beslissend te weten wat men betrekkelyk de krygslaslen te vreezen heeft van de politieke partyen die zich bet be wind betwisten. Hen wete dus en vooral men vergele liet niet, dat al die krygskosten en al die krygslaslen waertegen het land zoo algemeen en niet zoo vqel rede opkomt, te wyten zyn aen onze tegen- 11 "iie'reuzenforten van Antwerpen, die zoo eenen aenzienlyken invloed hebben op ganscb onze krygsinrigting, zyn gebouwd geweest door een 1 iberael ministerie. In 1868 bragteen liberael mimsteriehet jaer- lyks contingent van 't leger op 12,000 man en deed in princiep, een leger decreteeren van 130,000 soldaten. Ware in 1870 het kabinet Frère-Pirmez niet van kant gezet, er lag eene wet gereed waerby 30,000 jongelingen, uil het lot gevallen ol ge remplaceerd, eene reserve van het leger moes ten uitmaken en het geluk zouden genieten van, onder het bevel van officiers van 't leger, jaer- lyks voor zes weken naer 't kamp van Beverloo te gacn paradeeren. M. Rogier zegde zelfs dat by de jongelingen, die dezen dienst op zyn prui- sisch zouden weigeren, verloochende voor Belgen Het was onmogelyk voor onze katholieke mi nisters, ingezien den toestand hun door hunne voorgangers opgemaekt, en ingezien ook de tegenwoordige tydsomstandigheden, aen elke vereischte voldoening te geven. Nogtanszy heb ben gedaen wat mogelyk was. liet projekt, eerst voorgedragen door generael Thiebauld, hebben zy aenzienlyk gewyzigd en verzacht; zy hebben den personelyken last verminderd by middel van geldelyke vergoedingen; en steeds hebben zy wederstaen aen de militariste aenhitsingen die kwamen van de linkerzyde der Kamers. M. Malou heeft stellig verklaerd dat hy nooit de burgerwacht in duitschen Landlucht' zal in- rigten, terwyl MM. Rogier, Guillery, enz., niet min stellig zich ten gunste van dergelyk regiem hebben geuit. M. Guillery heeft liet gezegd in den naem zyner party: Wy wyken niet voor de verantwoórdelykheid dergelyke wet aen het gouvernement aénteraden; wy wyken niet voor de misnoeging welke zy by het volk schynt te moeten verwekken. Dan, het is gekend dat de overgroote meer derheid der linkerzyde Voor het pruisisch krygs- regiem isvindt men er daer die er tegen zyn, het zyn zeldzame uitzonderingen. liet is juist het tegenovergestelde by de reg- terzyde: de overgroote meerderheid is er tegen en eenige zeldzame uitzonderingen zyn er voor. HOLLAND. Tydiugen uit Buitenzorg (Batavia), in dag- teekening van 31 mei, zeggeu dat de vyand up Atcliin, de plaetsen Kotaradja, Penajong en Marahta heelt aengevallcn. De Nederlanders hebben echter de aenvallers afgeslagen, en deze zyn met aenzienlyk verlies achteruit gegaen, om ooslwaerts af te zakken. De gezondheids toestand van het leger is niet gunstig. Deze depeche komt de waerheid bewyzen van eenige brieven, door officiers uit Atchin geschreven, en door de nederlandsche bladen publiek gemaekt, meldende dat de oorlog op- verre na niet geëindigd is, en er, wie weel! eene derde expeditie zal noodigzyn. Hetklimaet en de grondgeslellenis zyn twee grooleen mag- tige medehelpers voor de Atcliineezen. De Amhemsche Courant kondigt een nieuws af, dat te gewichtig is om liet niet mee te dee- len, ofschoon wy er moeilyk geloof aen kun nen hechten. Het pruisisch gouvernement zou do nederlandsche famillicn, in de Rhynprovm- cien, verwittigd hebben, dat zy het tand moes ten verlaten, of zich doen naluraliseeren. En wat zou liet hollandsch gouvernement doen met de 30,000 Duilscherff, die daer woonen, indien liet eerstgemolde nieuws waerheid be vatte? rnwKitvu. De vergadering van Versailles heeft maendag de beraedslaging begonnen over liet eerste ka pittel der municipale wet, die welke handelt over de kiezingen. Niet alleen heeft een repu- bliokein der linkerzy, M. Jozon, de wel aenge- rand, niaer ook de burggraef d'Haussonville. Beiden verwierpen het dubbel kiesstelsel. De laetste heeft lievig de party der Bonaparten aengevallen. M. Haussonville is verder gegaen en heeft zyne aenvallen geiigt tegen de legitimisten. Die spreker wil dus alle voorloopige ter zyde (1) TWEEDE DEEL. VIII. In 't BreUelboach. (77® VERVOLG.) üe veekooper was nauwelyks een kwaert myls het veld in naer Pollaere, toen de dog, die buitengewone moeite deed om zynen meester op te volgen, eensklaps als magleloos ineen zakte, en hygend en smachtend zich uitstrekte in het zand. Wat zal't nu zyn! gromde de koopman. Sa, op, Kladde! De dogverhief kermend en smeekend zyn verflauwd oog. De koopman streelde hem, sprak hem moed in, noemde hem by de tcedersle namen, tierde tegen den vuilen ruigaerd die hem had gebeten en nog meer legen deszelfs meester die in de Schor scheen met hem, koopman, den spot te willen dryven. Kladde spande al zyne krachten in en hinkte wag gelend den koopman achterna. Maer een loopken verder, viel hy voor de tweede macl.... De tong hing hem bevend uit den muil; zy was droog en ruw als een rasp. Ik geloof hel wel, riep de koopman: het arm beest zit met de koorts op het lyf Hy zag uit naer water, en eenen sloot ontdekt heb bende, vulde hy zynen hoed. Kladde werd gelaeftjen zvnewonde gcwasschen en met ecnevod ingebusseld. De verpleging had het beest gansch verligt. Zonder bevel deesmael of zonder aeiimocdiging sprong hot op zyn poolen en volgde slreelend zynen meester. Maer hel was slechts schyn van beternis. Vyf minu ten later keek de veekooper om.... Kladde lag alweer in 'l zand, twintig passen achter hem! Doemnis, viel hy uit, zal 'l blyven duren? Ik kan hem toch op myne schouders niet dragen.,.. Gevloekte pry van Boef, kryg ik u ooit onder de handen.... Maer, wat zie ik?..,. Een tweede hond,die uil den kant springt en zich uitstrekt voor den mynen, juist gelyk Boef vooi' Kludde lag in de herberg.... By duivel en hel't is Boef zelf! Wacht, gy zult geen doggen meer .knakken, gy stellen, en hel gezag van den maerschalk op vasten grondslag vestigen; doch hy vergeet dat het voorloopige in den geest des volks ligt, en liet volk naer hel koningdom terug wil. De Patrie van Parys zegt, dat Pruisen er aen houdt goed ingeligl te zyn over Frankryk. De eerste militaire geattacheerde aen de duit- sche ambassade te Parys, heelt by zyn gouver nement een uitvoerig verslag aengeboden, op- zichtens den militairen toestand van Frankryk. Indien Frankryk in 1870 zich even nauwkeurig over Pruisen had ingeligt... Volgens een in Frankryk aengenotnen plan, houdt het gouvernement zich, met eene groote wei'kzaemheid, met het labrikeren van kanons bezig. De gietery te Nevers wordt ver groot; er zullen daer werkhuizen worden by getimmerd. De kosten van bouwen, daerin niét begrepen kosten van materieel en geschiktma- king, beloopen 310,000 fr. De Univers van ParAs zegt, dat de kuipery aengeknoopt lusschen M. von Bismark en Ser rano, opzichtens de kroon van Spanje, haren loop volgt. Volgens goede inligtingen zou het geen Hohenzollern zyn, die men dezen keer aen den Spanjaerd zou willen opdringen; maer wel prinsFrederik-Karel, bygenaeindderoode prins. Deze laetste is niet katholiek, maer M. von Bismark ziet er geene moeilykheid in. Als die kandidatuer kon gelukken, zou het katho lieke Spanje maer des te meer vernedert zyn. DUITSCHLAND. Uit Berlyn wordt geschreven, dal het intcr- nationael kongres, betreffende het volkenrcgt, zich te Brussel zal vereenigen, niet den 13 juli, maer den 27 juli. De europesche gouvernemen ten zullen er aen deel nemen, en het program van prins Gortschakoff zal daerin worden ge volgd. De bisschop van Paderborn, op dit oogen- hlik ziek zynde, is nog niet naer de gevangenis geleid. Noglans, voorziende dal hy binnen wei nige dagen zyne geliefde diocesanen zal moeten verlaten, heelt hy hun eenen vaerwelbrief tocge- stuerd,diealseen gedenkleeken zal blyvenin de jaerboeken der katholieke Kerk in Duilschland. Daerin zegt de moedige prelael, dat het oogen- blik gekomen is, waerop men hem met geweld van hen zal wegrukken. Hy wakkert de geloo- vigen aen, onwankelbaervereenigd te blyven in het geloof en de liefde tot den H. Stoel. Hy be veelt hun, nooit andere priesters te erkennen,dan degene door den Paus gezonden, en die door hun geloof en gehoorzaemheid met den Stoel an Petrus vereeuigd blyven. Vadersen moeders, zegt hy, leert gy zelve aen uwe kinderen de waerheid van den christen godsdienst, liever dan hunne opvoeding en on derwys toe te vertrouwen aen onweerdigen. Blyft in uwe huizen, bidt daer en zingt er te (t) Eigendom der Gazette van Aelst. Hy hief den slok hoog en ging legen den ruigaerd inloopen.... Iemand wedcrhield hem. Goeden dag, koopman, sprak deze. üe koopman erkende den meester van Boef!.... 11a! vloekte hy, daer zyl gy alle twee! Eerst zal ik uwen helsehen hond den nek gacn kraken en dan zal ik afrekenen met u.... Jan hield hem legen. Geef u de moeiie niet van zooverre te loopen, sprak hy, ik zal Boef roepen. Jan floot. Boef stond met vlammend oog en ontsloten landen op zyn meesters bevel te wachten. Hier slael hy, hernam Jan, op zynen hond wy- zende; hier slael hy, wal hebt gy hem te zeggen? De koopman,gansch onthutst onder den dreigenden blik van den verkleedenroover,liet zynen stok neergacn. Dal is beter, lachte Jan, wam had gy een haer van zyn vel gdraekt, gy hadl hond en meester te ge lyk op de kazak.... Wat hebt gy gedaen aen mynen dog? vroeg de koopman met slecht bedwougenc woede; het beest ligt te zieltogen.... - 'k Heb ik hem toch niet gebeten, meen ik?.... - Waerom dan vervolgt gy my langs de baen?, Wat moet gy van my hebben? Ik ken u niet.... Koopman lief, gy zyl te driftig. Laet uwen Kludde een half lier uitrusten, het beest is vermooid. Het beest heelt de koorts, of 't is belooverd!... Ik weet niet water hier omgaet....Daer slael gy eens klaps voor my, gy, als kwaemt gy uit den grond ge kropen. Vanwaer komt gy, ik ben u nergens gewaer geworden De kapitein had onopgemerkt de linker hand in zy nen vestzak gesloken. Koopman lief, sprak hy, ik was gekomen om u te verzoeken my in uw gezelschap te willen aenveer- den ten einde samen onzen weg te vervorderen.... Gy trekt naer Poliaer om kalvers te betalen, dus gy hebt geld. Ik ook, ik zit met geld by,en,gelyk gy hel daer- eveu zegdet in de Schor, het is tegenwoordig veiliger getweeën op reis te zyn dan alleen; dus.... Wie zyt gy? vroeg de koopman barsch en mis noegd. Man lief, het spyl iny hel u le moeien zeggen; maer wie ik ben, dal zyn uwe zaken geenszins. samen de gewyde gezangen, liever dan de liei- ligschendende diensten van eenen npostact by te woonen, die de Goddelyke Majesteit beleedigt. Zelfs wanneer gy in gevaer van sterven zyt, wacht u wel tot een afgevallen priester uwen toevlugt te nemen; doopt zelf uwe kinderen en begraelt uwe dooden, vergezelt hen met uwe gebeden tot hunne laetste rustplaets, en zingt godsdienstige zangen op hun graf. Wal de huwelyken betreft, de moedige bis schop zal weldra de bevelen bekend maken, welke hy daerover uit Itome verwacht. EAGELAAb. By de aenkomst van Rochefort te New-York, moesten alle de revolutionairs hem aen de sta tie gacn afhalen. Vrydag is nern een banket aengeboden. Hy zou maer twee of dry dagen te New-York verblyven en te scheep gaen op een paketbooot der Gunardlinie. In plaets van le Liverpool zal hy te Quecnstown in Ierland aen wal stappen, ten einde vroeger te Londen aen te komen. Men weet niet op welke manier hy hier zal onthacld worden. Eene inschryving ten zynen voordeele, heeft tot heden slechts zes schillings opgebragt. ITALIË. Men meldt uit Rome onder dato van 29 mei Dc Paus is gansch hersteld, de ligle koorts, die hy door eene verkoudheid gekregen had, is gansch verdwenen en met haer den hoest en de benauwdheid. De grryze Paus-koning komt nog niet in de hoven van het Valikaen, maer hy verlaet niette min zyne kamer. Maendag bestond zyn middagmaol, hetwelk hy ten 2 ure neemt en zyne byzonderste mael- tyd uitmaekl, uit vleeschsoep, een weinig ge vogelte, een weinig kalfsvleesch, een oranje appel en een glas Gapriwyn; een noemmael dat men in elke restaurant van Rome aen 3 lr. 30c. kan bekomen. Pius IX heelt altyd eene voor beeldige matigheid aen den dag gelegd. De geneesheeren zyn van meening, dal een verblyfin den buiten, al was het slechts^ van eene inaend, op het pauzelyk kasteel van Gastel Gondolfo, den besten invloed op de gezondheid van den H. Vader zou uitoefenen. Doch men denkt dat Pius niet van zin is het Valikaen to verlaten. Men denkt dat het konsistorie op 3 juny zal vergaderen, doch de kardinalen Chigi en Gui- bert zullen misschien eerst na vyf dagen kun nen aenkomen. Door een dekreet der kongregalic van het koncilie, wordt de benoeming van geestelyke herders door de bevolking, veroordeeld, zoo als dit in eeuigc dorpen van Opper-Italiö plaets heelt. Alwie aen deze benoemingen deel neemt, zal door den kerkban getroffen worden. Zoo? liesvel, mag ik niet weten met wien ik op de baen ben, dan reis ik alleen. Onbekend is onbe- ipiiid en.... onbelrouwd.... Ha! Gy betrouwt my niet? Neen, ik betrouw u niet!.... Dan zullen wy moeten scheiden, koopman? Doe eer boe liever! Goe reis dus en.... loop naer den duivel met uw vuile pry van Boef! En gy insgelyks met uwen sehoonen Kludde koopman De veekooper haelde zynen mispelaren slok op; maer oogcublikkclyk kreeg hy een volle peule snuil- tabak in d'oogcn en Jan, rap als de bliksem,zette hem een bcenlje, en de veekooper lag in bet zand, niet verre van zyrten hond.... Toen liy klaer begon le zien, vond by zynen trou wen dog dood aen zyne zyde en.... zyne zakken ledig. Zyne aenvaller was lang verdwenen. Hy zal op de kelderkamcr der Schor liet gedoofde geld te tellen. Embo cn Pelryns kregen elk een goed sink; maer Jack Sloven, die erby zat, kreeg geen duit. Jack, sprak Jan, gy moogt kiezenofwel bier by ons blyven op de kamer,olwel eenen sloop gaen drin ken beneden. Steven was nieuwsgierig le welen wat de roovers zoo byzonders le verhandelen hadden en, misschien voor de eerste mael zyns levens, bragt hy eenen hem aengeboden sloop zyne nieuwsgierigheid ten offer. Ik blyl, antwoordde liy. Gelyk gy wilt. Zet u daer in den hoek en slacp wal. Daerop nam Jan hel woord, maer in ecue zoo aerdige brabbellael dal de cipier er geen enkel woord van opraepen kon. Alleenlyk scheen het hem dit kramersialyn nog gehoord te hebben, den namiddag van den licuglyken kermiszondag wanneer de Bohe mers zongen en sprongen op de markt te Aelst. Embo en Pelryns aniwoordden in dezelfde lael cn Steven trok ei\van door. Waer loopt gy? vroeg Jan. Om mynen sloop. Eénc maer, hoon ge, eéne alleen Steven zal reeds mct'de beencn onder tafel in ge zelschap van baes Van Dooren. Nu de onbescheiden liefhebber weg is, spreken wybrabaudscli, lachte Jan. Laet hooren Embo,hoeveel is er in kas?.... Wy zullen den hoogen raed laten begaen en wy trekken naer'l Brckclboscli. De episode van den vee kooper beeft ons lo langopgehoudencnwelligi moglen wy bet rooversfeest missen. Hel Hrkkklrosch, op'oudere kacrlen acngclcckcnd onder de benaming van Boisde Cvlatnbre, ook Bots de Cocarnhre, was slechts een acnhangsel van liet uitge strekte Ronsevvoud. Dilacnhangsel lag lusschen House, Sohoorisse en Everbeek; palende zuid aen den ZaveJ- berg boven Flobeeq. Hol Brekclbosch samen met lut Konsewoud besloeg dus eene oppervlakte van ruim dry mylcn lengte, op een myl en half breedte. Ten allen lydc, vooral in lyden van wanorde cn stroopory gelyk doze welke wy beseliryven, genoten dc bosschen liet voorregt eener allerslechtste be faamdheid. Niet alleen vossen, wolven cn everzwy- nen verborgen zy hunne ongenaakbare holen, maer ccne gansohc bevolking, gescheiden van de besohaefde samenleving, woest cn wild als die wilde dieren, be- slaendc uit arme houtkappers en kool branders, de beste vrienden van la ndloopers, dieven cn moordenaers. Zelden, zeer zelden vinden wy berydbare banen ge trokken door die wouden.In hel woud in spraek tref fen wy er slechts Iwecaeu, die van Konse op Oudcn- hovc én die van Leupegem op Ellczclles; en nog kwa men beiden elkander doorsnyden juist op hel smalste deel van 'i woud,onder Oudenhoven, waer Ronscwoud en Brekclbosch ceno engte vormdeu van geen vierde myls breed. En nog waren die banen niet veilig! Wie reizen moest en onaengesproken ol'ouuilgcslroopt bet doel zyner reis wilde bereiken, vermeed de bosschen en deed eenen omweg. Zelfs dc politie, hoewel zy zeer wel wist welk gc- vaerlyk broed daer nestelde, dacht er dry mael op voor aleer zich in den somberen en verraderlyken doolhof dier wouden te wagen. Zy alleen die ze bewoonden, kenden er de heuvels en dalen van, de geheimnissen der ondergrond en rots gegraven holen, de bcdrieg- pullen, en vooral het ononlwarbaer net hunner gan gen cn kronkelwegen. Welke kans dus voor eene bende als die van Jan De Lichte, was niet hot Ronse- en Brckelbosch! Daer mochten zy, de kwasten, vry en ongestoord hun hart ophalen, slechts de Prevolèit van Aelst hadden zy te vreezen, en daer zaten zy, zes a zeven uren ver bui ten het bereik van den geduchten Marten dc St-Mar tin, op hun eigen grondgebied! Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1