N° 180. Zondag 14 Juny 1874. 4<le Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 15 Juny. liuilenlandsch i\ieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van liet blatl 1» gevestigd in de Kapellestroet 11, wuer allo brieven, geblen, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnomentsprys fr. »s jaors, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men Inscliryven in al de postkantoorcn, en veor de landelyke gemeenten by «le briefdragers. ALGEMEENE UITSLAG DER KIEZING. Provincie Oost-Vinenderen. GÉNT, voor den Senael: De konservatieve kandida ten zyn gekozen: MM. Casier-De Hemptinne mei 3488, Van Crombrugghe-Van Alstein mei 3472 en Frederik De Kerchove-De Naeyer mei 3480 stemmen. Voor de Kamer: Dc konservalieve kandidaten zyn gekozen: MM. Alexander Cruyl met 3499, Pieler Dc Baets mei 3505, Joosl Delehaye mei 3509, Leo De Moerman met 3503, De Smet-Dc Lange mei 3505, Lodewyk Drubbel mei 3499 en Philippe Kervyn met 3499 stemmen. AELST, voor den Senael: MM. baron Van de Woes- tyne en Leirens-Eliaerl, konservatieve kandidaten, zyn gekozen. (Geene oppositie). De eerste bekwam 1444 en de tweede 1409 stemmen. Voor dc Kamer: MM. Van Wambeke, Verbrugghcn en Ch. Woeste, konservatieve kandidaten, zyn geko zen. (Geene oppositie). De eerste bekwam 1397 slem- men, de tweede 1415 en de derde 1412. AUDENARDE, voor den Senaet: M. markies de Rodes, konservalieve Jkandidaet, is met 1008 stemmen gekozen. (Geene oppositie). Voor de Kamer: MM. Maghermam, Thienponl en Vander Donkl, konservatieve kandidaten, zyn gekozen. (Geene oppositie). De eerste bekwani 984 stemmen, de tweede 995 en de derde 1006. DENDERMONDE, voor den SenaelMde Ribaucourt, konservatieve kandidaei, is met 1099 stemmen geko zen. (Geone oppositie). Voorde Kamer: MM. Vermeire, Van Cromphoul en Van «ion Steen, konservatieve kandidaten, zyn geko zen. (Geene oppositie). De eerste bekwam 1101 slem- men, de tweede 1084 en de derde 1095. EECLOO, voor den Senaet: M. T'Kintde Rodcnbekc, konservatieve kandidact, is met 673 stemmen geko zen. (Geene oppositie). Voor de Kamer: M. Kcrvyn-dc Lellenliovc, konser vatieve kandidact, is mei 641 stemmen gekozen. (Geene oppositie). ST-N1K0LAES, voorden Senaei: De konservalieve- kandidaten zyn gekozen MM. Alfricd Vilain Xllll met •1259 en Van Overloop met 1255stemmen. (Geene opp.) Voor de Kamer: Dc konservatieve kandidaten zyn gekozen: MM. J. A. Malou, met 1268, Jansscns-Beeck- man, met 1268, en Verwilghen, met 1271 stemmen. (Geene oppositie). Provincie licnegainvcn. BERGEN, voor de Senael: MM. Hubert, Tercclin- MoujotenFr. Dolel, doklrinaire kandidaten, zyn ge kozen. (Geene Oppositie). Voor de Kamer: MM. Sainclelette, Dc Tliuin, Defuis- seaux, A. Lescarls en II. Bockslael, doklrinaire kan didaten, zyn gekozen. (Geene oppositie). DOORNIK, voor de Senael: MM. Bonnel-Lécuyer en F. Sacqueleu, doklrinaire kandidaten, zyn gekozen. (Geene oppositie). De eerste bekwam 1314 en de tweede 1291 stemmen. Voor de Kamer: MM. Crombez, Ch. Rogier, Allard en Bara, doklrinaire kandidaten, zyn gekozen, (Geene TWEEDE DEEL. VIII. In ®t Brekelbosch. (78° VERVOLG.) De kapitein mogt dus met reden zeggen dal hy liever had dal zyne kwasten zalen te brassen in de bosschen dan in de kroegen. Het was op eene der laelsle dagen van maerl, nog vroeg in den morgen. Hel kreupelhout wierp zyne bloesems uil, de linde en de populier hunne eerste bladeren. liet Brekelbosch was schier nog naekl en zonder lommer, doch digt en diep genoeg om voor al onbescheiden oog een rooverskermis te verbergen. De troep van zeven, welken de baes uit de Schor, tol zynen doodelyl>en angst, op het sein van Jans tooverding in zyne herberg had zien opryzen, waren liet woud genaderd. Die zeven noglans hadden nu eenigszins een ander voorkomen. Onnuttig aengedaen gelyk allyd, droeg cu elk iets of wat op arm of schouderdeze een spade, gene een houweel, een derde wat anders. Lieven Faviel droeg niemendal; maer' onderweg had hy eenen nieuwen kruiwagen gestolen waerop hy nu een gan sehen melsershalem vooruitsloot le.— Dat alles mogt den voorbyganger doen vermoeden dat hy geringe doch argeiooze daglooners voor handeu had, terwyl hel eigenlyk zeer gemeene kerels waren in wier han den die onschuldige werktuigen soms een vervaerlyk wapen werden, zonder te rekenen de verroeste dolken en messen en de slechte pistolen, welke zy onder kiel of kazak steeds in gereedheid hielden. Zoo droeg llansken van Wetleren enkel eene wan; en toch hy beweerde dat, eenen nacht, toen hy op schildwacht stond te Oordegem, terwyl zyne makkers waren inge broken by eenen pachter, bydeszeltszesjarigjongsken, omdat hel te veel lawyl hield, onder zyne wan had geschoven en er met de knien had opgezeten om den blaler te doen zwygen.... Jooskens Mie, de schele, had hare grove schoenen op den rug gebonden en liep barrevoets. Twee honden sloten den stoet, twee honden van de (1) Eigendom der Gazette van Aelst. oppositie). De eerste bekwam 1295 stemmen, de tweede 1292, de derde 1276 en de vierde 1263. THUIN, voor de Senaet: M. Brouwet, doktrinairen kandidact, is met 1086 stemmen gekozen. Voorde kamer. MM. Warocqué, bekwam 1286slem- men, Hagemans, 1198, en Albert Puissant, T129 (dok lrinaire kandidaten). S0IGN1ES, voor de Senael: M. P. J. Wincqx, dok- trinaire kandidael, is gekozen. Voor de Kamer: Zyn gekozen. MM. Boucqueau, Ilou- tart en Savin Palcrnoslre, doklrinaire kandidaten. CHARLEROI, voorden Senaet: MM. E. Balisaux, B. Do Wander en Pirel-Goblet, doklrinaire kandidaten, zyn gekozen. Voor de Kamer: Zyn gekozen. MM. E. Pirmez, C. Lambert, B. Sabalier, E. Van Dam, doktrinairen, en Ad. Drion, konservalief. ATII, voorden Senaet: M. Prins do Lignc, doklri naire kandidael, is gekozen.^(Geene oppositie.) Voor de Kamer: MM. Bricoult en Descaraps, doklri naire kandidaten, zyn gekozen. Provincie B.uiU. LUIK, voorden Senaet: De doklrinaire kandidaten zyn gekozen. MM. Braconnier, bekwam 2523 stemmen, Dc Loos-Corswarem, 2520, Ch. Grandgaignage, 2518 en E. Flechet, 2503. (Geene oppositie.) Voor de Kamer: De doklrinaire kandidaten zyn ge kozen. MM. Frère-Orban, bekwam 2520 stemmen, Em. Jamar,2510, Piedboeuf,25ü9, Muller, 2508, Dc Ros-- sius, 2507, d'Andrimont, 2501, Mouton, 2488 en Du- pont, 2466. (Geene oppositie.) II0E1, voor den Senaet: M. L. dc Tornaco, doklri naire kandidael, is met 711 stemmen gekozen. (Geene oppositie.) Voorde Kamer: MM. Gustave de Lhoneux en De Macar, doklrinaire kandidaten,zyn gekozen. De eerste bekwam 719 en de tweede 685 stemmen. (Geone op positie.) VERVIÈRS, voor den Senael: M. G. II. J. Laoureux, doklrinaire kandidael, is met 1693 stemmen gekozen. (Geene oppositie.) Voor de Kamer: Zyn gekozen. MM. David, met 1570 stemmen,OiTmans-IInn/.cur, met 1478 en Aug. Pellzer, met 1436, doklrinaire, kandidaten. WAREMME, voor den SenaelM. E. de Selys-Long- champs, doklrinaire kandidact, is met 583 stemmen gekozen. (Geene oppositie.) Voorde Kamer: M. Delexhy, doklrinaire, kandidael, is met 581 stemmen gekozen. (Geene oppositie) Provincie Liml>urg. HASSELT,voorden Senael: M.DcPilteurs-Hiegacrts, konservatieve kandidact, is met 9ü8 stemmen gekozen. (Geene oppositie.) Voor de Kamer: MM. de Theux en Thonisscn, kon servalieve kandidaten,zyn gekozen.(Geene oppositie.) De eerste bekwam 877 stemmen errde tweede 972. TONGEREN EN MAESEYCK, voor den Senael: baron de Woelmont, konservalieve kandidael, is met 1098 stemmen gekozen. (Geene oppositie.) MAESEYCK, voor de Kamer: M. Vilain XIII1, kon servalieve kandidael, is met 344^stemmen gekozen. (Geene oppositie.) TONGEREN, voor de Kamer: MM.- Julliot en de Borchgravo, konservatieve kandidaten, zyn gekozen. (Geene oppositie.) De eerste bekwam 748 en de tweede 747 stemmen. De uitslag van 9 juny heelt aen de verwach ting der conservateurs niet beantwoord; doch veel min heelt hy de hoop verwezenlykt van de doctrinairen die voorop zegevierden met den onderstand welken hun de radikalen moesten brengen. Hier en daer hebben wy gevoelige verliezen ondergaen, maer het bestaen van 't ministerie is geenszins bedreigd het blyft met veertien stemmen meerderheid in de Kamer der Volks vertegenwoordigers en met vier stemmen meer derheid In den Senaet. Dal is 't voornaemstc. Te Verviers verliezen wy MM. Cornesse en Simonis; Te Charleroi M. Hermant voor de Kamer, en MM. S. Pirmez en Uoutarl voor den Senaet; Te Thuiu M. L. de Kubiaiio, Senator; Te Soignies stond M. Beernaert, minister van openbare werken op rangen is niet gekozen. Maer het was te Gent dal de tegenparty, met ganscli haren aenharig, al wat zy aen kracht en invloed en middelen bezit heelt ingespannen om den conservatieven lyst voor altyd te verplette ren; doch daer hebben onze vrienden eenen triomf hehaeld gelyk er weinigbehaeld worden. In de stad zelve beslaligt men eenen volledigen omkeer ten gunste der katholieken. Het zyn nu niet meer de Pastoors en dc hoeren die ons den klop geven, zeggen de genlsche liberalen, maer 't is ons eigen volk. Dat maekt uit dal ons Öost-Vlacnderen in de Kamer en in den Senaet geen ander vertegenwoordigers meer telt ten zy al katholieken. Vlaondèren boven! Dan, verliezen wy een uitstekend talent in den persoon van M.Cornesse,doorliet oudank- baer Verviers afgewezen, wy winnen, ter ver goeding, een 'ander, dat niet min belooft, en dat inden persoon van den achtbaren Karel Woeste, onzen nieuwen Volksvertegenwoordiger. Wy bieden hem hier onzen hartelyken welkoms- groet. Hy weze in de Kamer de kundige en ver- dienstvoUe Tedpnaer, die hy tot heden was hy de balie van Brussel Wacraen zyn onze verliezen toe te schryven? Het is gemakkulyk te vatten. In 1870 stemden 'meestal de progressisten tegen de doctrinairen of onthielden zich. In 1872 waren progressisten en doctrinairen reeds byria verzoend en heden maken zy slechts één leger meer uit, dank aen de toegevingen der doctrinairen, en krachtens liet princiep dat het .liberalisme het vry-gedacht of dat het niets is. De tegenparty is het dus eens ge worden om den stryd le brengen op het terrein der godsdienstige princiepen en hy gevolg, zy die deze party doelmatig willen bevechten moe ten den stryd aen veerden op hetzelfde terrein, dit der godsdienstige belangen, gelyk het onze vlaemsche provinciën het met zooveel byval doen; dat allen hoog en onbeschroomd het katholyk vaendcl verheffen en zich cindelyk inrigten op den grondslag, niet van zekere wederzydsche verbintenissen van korten duer, maer wel op dien der maelschappelyke waerhe- den die nimmer vergaen. DUH8CIILAAD. De keizerlyke prins van Pruisen heelt verle den zaterdag avond gevaer geloopen, hy de statie Wildpark, met zyn rytuigdoor eeneloko- mptief omgeworpen te worden. Gelukkig heeft men den barreel, by gemelde statie, nog kun nen openen om het ryluig, voor dentreindoor, te laten passeeren. Dc Czech van Praeg zegt, volgens de kon- ferencie der bisschoppen die aldaer plaets heeft, dat deze zich niet gewillig zullen onderwerpen aen de nieuwe geestelyke wetten. Men voorziet dus in dat land dezelfde vervolging als die, welke in Pruisen en Zwitserland plaets heelt. Men weet, dal Z. H. de Paus van Home, in een herderlyken brief, hun aenmaent de vryheden der Kerk te verdedigen. Volgens de Patiiè is er spraek van eene nieuwe bycenkomst der keizers van Duitseh- land, van Oostenryk en van Rusland. Dit nieuws is gekend in de ambassaden van Rusland en Oostenryk, te Parys. Sedert den oorlog van 1866, heeft von Bis- mark de gewoonte aengenomen het kolonels- unilorm le dragen. Hy gnet nooit slapen dan na middernacht, en drinkt regelmatig een ol twee llesschcn champagne ten einde zynen slaep zwaerder le maken. De Standardwaeraen wy deze hyzonderheden ontleenen, voegt er by: Von Bismark gnet weinig uil en verschynt zeer zelden op bals ol avondfeesten. Hy gaet uitspan ning nemen i,n den schouwburg Walner, waer men plaetselyke kluchten speelt; het is by na do eenige schouwburg waer by heen gaol. Zyne dochter is gelast met in een album, al de spot- printen welke men op hem maekt, byeen te ver zamelen. De karikaturen van den Kladeradatsch, de Wespenden t'lk en den Humor, waerin hy het bespottelykst wordt voorgesteld, doen hem liet meeste lachen. Maer hyverwenscht dc acn- valien en de kritieken van Majunke, den hoofd opsteller der Germania, en van Hasselinan ,Vlen kamper der sociael-demokraten. Hyis overigens zeer slecht te vreden over de algemcene houding dér drukpers ten zynen opzigte; hy verbergt het niet dat de zedelcssen, welke .hy van alle kanten ontvangt, hem in kwade luim My dunkt, viel schele Mie wederom in, dal hel my beter zou gesmacht hebben w are het gestolen vlecsch geweest. Hebt gy poen by, .Mieken? Neen. Hebt gy wal anders in ruiling te bieden? Niels. Dan bcklacg ik u. Waerom? Dat zy barevcnynigcvuiltong in pand geve! riep 't Appell;cn. Appelken, laet den duivel wal den duivel toebe hoort. Of bare schele karbonkelslconcn, spotte Cilia de walin. JVie scheert er hier den gek met my? vloog Mie op. Niemand, Mieken, niemand. Gy Cilia gy moet zwygenom uwe schooue oogon zal ook niemand van minncoyd sterven. Gy,Micken,moel ook zwygen, wel le verstoon, als ge kunt. Ik zegde dus.... Als Jooskens Mie braef is, riep een ander slem, dan krygl zy de blnes!.... Schele Mie zal le barsten van verkropten spyl. Niet wetende op wien zich nu uil te laten, ging zy opvlie gen legen Coltenier zeiven; maer hard gebuer trok haer bv den rok en dwong haer tot stille. Ik zegde dus, hernam de Zot, en, heeft iemand van u hel ongeluk my nog le onderbreken, dan zeg ik van den heclen dag geen enkel gebenodyd woord meer, en.... ik weet nog zoo een schoon liedeken Zeg op, zeg voort! klonk hel door de roovers- schaer. Ik zegde dus dal er hier in 't Brekelbosch gedu rende acht dagen van alles te krygen is, totdat heLop. is. Er zyn herbergen en spyshuizen, tenten om te dansen en comedie le spelen en kamers om to slapen, elk naer zyn goeste. Maer op alle uithangborden stact er geschrevenvandaeg voor geld en morgen voor niets. Dus ergo en bygevolg, gelyk de baljuw van Worlegem zegt, geen gold, geene waer, puim d'argent, point de suisse. Ge meent misschien dat ik geen latyn kan, zoowel als hyTen slotte, wie geen geld heeft, of iets wat van weerde le verruilen, slapc 's nachts in de bramen en loope voor den noen op jagt achter boschpaling of byte de knuist: allyd is liet zeker dat, Wie niet belaelt, van ons verken niet zal proeven, al bende: Schipper en Nero. Een derde liep als verken ner hel slordig balaillonvooruit,de ooren opgestoken en den neus in den wind: deze was meester Boef, dc geduchte kapitein van al de vierpoolers der roovers- ploeg. Allen had hy beroepen en allen had hy voor zynen euvelmoed doen zwichten. Zoodal wy, aen- dachlige lezer, nu lot den dag van heden, dry ver- schiUige kapiteins tellen in de bende: Boefvoov de honden, Mie gendarme voor de wyven en Jan Dc Lichte voor allen en de- rest. Niet ver van den ingang van het woud, hield Boef eensklaps stil. De stoet stond ook. Boef zat snorkend te snuiven en blafte vroolyk. Ik, viel schele Mie in, ik riek ook iels: Bocj weet wat hem doel waterbekken, en ik ook. Ziet gy ginder ver die rookwolk slygen boven .bet geboomte? Spoedt u, of wy komen ons deel van dc pensen le laet.... Luistert, ze zyn aen 't zingen.... Vooraleer de troep het woud intrad, werden de honden op schildwacht uitgezet in hel eerste kreu pelhout. Dan liepen de roovers in de richting waer zy de stemmen hoorden opgaen, en, een kwacrl uers later, vielen zy op een uitgestrekt zwart rondpuut lusschcn de hoornen uilgespaerd, waerde koolbranders gewoon waren hunne ovens op le slagen, en waeF nu een houtkapper, voor de omstandigheid als slagter acnge- sleld, een vel zwyn zal aen '1 branden. Een twaelftal gasten, hand aen hand, liepen rond bol helder vlam mend sli'oo en sprongen en zongen dat het dreunde en daverde. By de verschyning van den troep van zeven ging ^een algemeen gejuich op. De kring ontsloot zich, de zeven schoven in; en een nieuwe ronde werd ter hunner eer en welkom ingezet, 't Was leute boven Als ze moede gesprongen waren lieten zy zich neergaen op den grond en volgden vol gretige acn- dacht het spekmes van den houtkapper die nu het beest aen '1 scheiden was. Zeg ceus, vroeg Pier de Wanlapper, waer woont de boer die zulke schoonc verkcns.voor niets geeft? Ik zou hem ook wel eens gaen bezoeken. Gy meent misschien dal hel roof is? snapte een wyf,eene walin van Namen, met name Cecile Vermeu len; foei! voor wie aenziet-gy ons? He! He! schertste schele Mie. Ziet ze daer eens zitten dieoolyke tooverheks! ZouJt ge Diet zeggen ze spuwt er naer, z'is d'eerlykheid zelve? Maer zoudl. ge my kunnen zeggen, vuile walin, van waer dc jak komt vvaermec gy aonzil en de pannen broek van uwen man daer, Felix Van de Maele? Wy hebben het misschien gestolen? vloog dc walin op. Neen, Cruyskcn en de kapitein hebben hel ge sloten en gy hebt bet gekocht, al hoewel gy zeer wei wist dal bet gestolen was. De walin sprong met de gebalde vuist voor schele Mie. Ge liegt, riep zy met hecschc slem. Bah, ge meent misschien dat ik van uw walen- gcsohrceuw benauwd ben? Ik herhael dal gy en uwe man met gestolen goed op bel lyf loopt, en ik voeg orby dal ik maer weinig verschil maek lusschcn prangdiefen dief. Weetg'hel nu, lieve schoone Cilia? Ziel ze daer eens slaen met haer grys haer en haer bavianc landen.... Ge liegtriep de walin nog harder. Jooskens Mie was op hare beurt reglgesprongcn. Zy was zeer gram en zag nu veel scheelder dan naer gewoonte. De zot van Worlegem, die by den hoop zal, beweerde dat ze zoo gemakkelyk rond 'nen boom kon zien.... 't Zal er gaen op zyn, juichte 't Appclken: toe, Mieken, toe! lnderdaed de twee wyven stonden daer met oogon als gingen zy elkander verslinden. Wacht! riep Felix Van de Maele. Cilia's man sprong lusschcn beiden, reikte zyne beminde wederhelft een oorveeg, en smeet schele Mie op hare plaets. Dat venynig goedje, keef hy, zal geheel ons spel bederven! Weet,snauwde hy zyn wyfloe,datwy hiér gekomen zyn om te kermissen en niet om le harre warren. Vandaeg zyn de mans meester, onthoud dat, en, doel gy uwen lcclyken bek nog open, ik schop u hel bosch uil! De twee sna psters li ieklen zich verwittigd en zwegen En nu, jongens, zegde zotte Coltenier, nu eens ernstig gesproken. Als 't mogelyk is, snapte Mie. Zwyg, schele otter en luister. Gy die lactst zyt bygekomen, weel dal bel zwyn, hierin lyvc tegen woordig, gisteren door ons gelvvaelvon ecrlvk is ge kocht en bclacid met ons eigen geld, vraeg hel aen Krulden houtkapper; 'l was zyn verken. Dus....

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1