N° 181. Zondag 21 Juny 1874. 4de Jaergang. WEKELYRSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 20 Juny. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Hot Bureel van hat blad la gevestigd In do Uapellestraet IV* 11, woer alle brieven, gelden, enz. vraelitvry moeten toegezonden worden. Abonnoinentapryg SS fr. 's Juera, vooraf botaelbaer. Voor den bulten ban men Inachryven lu al de poatkuntooren, en voor do landelylte gomeenten by de brlefdrngeri schryft den ganschen morgen en spreekt weinig; hy toont zich zoo weinig mogelyk. Men leest in den Moniteur Universel: Vol gens nieuwe inligtingen,welke maendag morgen üit Londen aenkomen, en die in stryd zyn inet degenen, welke wy vroeger ontvangen hebben, zouden de raedsheeren der kroon, geraedpleegd zynde over de kwestie der uitlevering van Ro- chefort en zyne gezellen, zich geuit hebben in den zin der wettigheid van deze uitlevering. Er blyft te weten ot' 't engelsch gouvernement ge- raedzaemzal oordeelen te handelen volgens het gevoeien zyner wetsgeleerden. In dit geval zou Rochefort kunnen by den kraeg gevat wor den, op het oogenblik dat hy den voet op en- gelschen bodem zet, ot ten minste zoohaest het transch gouvernement, ten zynen opzichte, eene vraeg tot uitlevering, aen de engelsche overheid, zou gezonden hebben. ITALIË. Den 16 juny, was liet de 28e verjaerdag van den gedenkweerdigen 16 juny 1846, toen Z. H. Pius IX tot Paus gekozen werd. Morgen zondag is het de 28® verjaerdag der kroning van Z. H. De Voorzienigheid spaert zichtbaer het leven van den heiligen dienaer Gods, van den grooten Paus der negentiende eeuw, en het ongehoord feit van een 28jarig pontificaet, het eenige in de geschiedenis der Kerk, vervult hare vyanden en tegenstanders met haet en wraek, maer de katholieken met vreugde, met hoop en moed. God waekt over zyne Kerk, over den Paus, God behoedt Pius IX. Hy spaert dezes dierbaer leven ter beschaming van den spot der ongeloo- vige wereld, die in de dagen des heiligen grysaerds de laetste uren der Kerk telt en reeds sedert zoo lang de laetste uer meende te hooren slaen. Het konsislorie is verdaegd tof maendag aenstaende. De Paus zal hierop den kardinaels- hoed overhandigen aen de MgrChigi, nuncius in Frankryk, Simor, primaet van Hongarië en Guibert, aertsbisschop van Parys. Hy zal ins- gelyks bisschoppen prekoiiiseeren, onder ander spaensche bisschoppen. De duerte der levensmiddelen en het ge brek dat hieruit voortspruit, is zoodanig groot in Italië, dat op verschillende plaetsen de sol daten reeds met geweld de onlusten hebben moeten onderdrukken. Het gouvernement heeft tegenover al die rampen geen ander middel, dan zyne soldaten, zyne carabineros en ber sag lier os, zonder te denken dat alle geweld de zaken nog verergert, en de sociale kwestie dreigender dan ooit den arm boven Italië verheft. Verleden zondag heeft Mgr de Merode, de amerikaensche bedevaertgangers op zyn land goed Tor Marancia ontvangen en de mis voor hen gecelebreerd in de kerk derHH.Nereus en Achilles, waerna hy hun eenen maeltyd aen- bood. Er bevindt zich lusschcn deze pelgrims, eene liefdadige en godsdienstige dame, mev. Peters, van Cincinnati. Deze dame is 74 jaren oud; zy is nog goed te been, hoort, ziet en spreekt opperbest; haer verstand is helder, haer geest is opgeruimd. Elf mael vaerde zy denOceaen over, zes kloos ters werden door haer geslicht, waervan het laetste in;haer eigen huis. Scholen, gasthuizen en kerken werden door haer verrykt engestigt, hare liefdadigheid wordt slechts door het on- mogelyke gestuit zoo is Mev. Peters. De vinnigste protestantsche hekelingen, het onverschilligste mispryzen van het ongeloof, zyn onmachtig tegenover deze vrouw, die van al de weelde van het leven afziet, en zich arm maekt voor de armen en voor het geloof, en die zelfs niet bloost om te bedelen wanneer zulks noodig is. Op eenen stok geleund, met een lachend en menschlievend gelaet, doorloopt zy somtyds al leen de straten van Cincinnati, houdtde vreem delingen staen,ofzy hen kent ol niet,zeggende: You wil, kindly give me something for my poor I Als 't u belieft geeft my iels voor myne armen En de voorbygangers beschouwen dien vreed- zamen blik, dal achlbaer, byna ongerimpeld voorhoofd, een gelaet dat achting inboezemt en zy laten eenig geld in de beurs van Mev. Peters glyden. Zy doet heden hare zesde bedevaert naer Rome, Van Cincinnati tot New-York had zy 48 uren in den spoorweg door te brengen; van New-York tot Liverpool 10 dagen zeevaert; van Liverpool tot Rome 6 andere dagen te rei zen; en nogtans was niet naer Rome komen, voor haer eene onmogelykheid; en nooit kwam zy er ook te vergeefs. Haer eerste bezoek was aen St-Pieterskerk en aen den Paus. Daerna legde zy godvruchtig de hand op de gevvyde zaken, zelfs op heilige voorwerpen; men zou zeggen, dat zy het laetste heiligdom wil medenemen. Och, indien wy die kerken hadden, riep zy uit, indien wy die reliquiën, die beelden, die instellingen, zooveel priesters en klooster lingen hadden, wat zouden wy veel goeddoen! De bedevaertgangers zyn het voorwerp der openbare nieuwsgierigheid; doch zy storen zich hieraen niet. Zy gaen in de kerken, knielen neer en bidden. De Romeinen reiken hun de hand toe, zeggende: Be! neda bravi cristiani! Siate benedetti. (Goed! gy handelt als vrome kristenen! Wees gezegend.) De pelgrims drukken die romeinsche handen en schudden ze op de wvze der Engelschen, waerna zy voortgaen met bidden. HPAAJE. De koningin, dona Margarita kwam op 10 juny ten 4 ure namiddag, in Spanje aen. Zy was er geroepen door den koning die in haer ge zelschap den feestdag van St-Margaretha wilde doorbrengen. De junta van Navarra kwam de koningin te gemoet tot aen de haven van Ot- sonda. Te Elisondo werd H. M. eene verversching aengeboden, welke zy aennam, waerna zy haren geinael, don Carlos, die van San Este- ban kwan, te gemoet reisde. De ontmoeting had plaets tusschen San Esteban en Navarra. De koning en de koningin, zoohaest zy by elk ander waren, hielden te San Esteban een by- zonder gesprek dal anderhall uer duerde. Daerna ontvingen zy de hulde der junta van Navarra, welke de koningin vergezeld had. De dag werd te San Esteban overgebragt. Des anderendaegs wilde de koning in gezel schap zyner gemalin het beroemd dorp Oroqui- eta bezoeken. Zy begaven zich indcrdaed daer- heen en kwamen dien dag tol aen Aldaz, naby Lecumberri, waer zy moesten stilhouden om er den nacht door te brengen. Op 12 juny be gaven zy zich langs de groote bnen van Lecum berri naer Tolosa waerhet vorstelyk paer zich thans bevindt. De geestdrift waermede het volk zyne konin gin onthaeld heeft, is onmogelyk te bescliry- ven. De bevolking was waerlyk vreugdedron ken. Nooit, zegde men, heeft eene vrouw meer tranen gestort dan II. M., gedurende hare reis. Al de vrouwen en het grootste deel der mannen weenden van aendoening. De vier deputation hebben zich te Tolosa ver- eenigd om den koning hunnehuldete bewyzen, en te onderhandelen over de zaken die het land en de carlistische beweging aenbelangen. FRANKRYK. De stryd is in de Nationale Vergadering van Frankryk begonnen. De heer Gasimir Périer heeft zyn voorstel ontwikkeld, dat op de nood- zakelykheid steunt om het voorloopig bestuer te eindigen en aen Frankryk eene zekerheid te geven, die zelfs de zeven jaren, aen 't bewind des maerschalks toegewezen, overtreft. Gelyk men het voorzag, is een voorstel in de Verga dering van Versailles aengeboden, strekkende om de herstelling van het keizerryk uit te roe pen en aen Mac-Mahon den titel van luitenant- generael van het rykte geven.—De Vergadering heeft geweigerd dit voorstel naer de commissie der constitutioneele wetten te verzenden. Een ander voorstel, door den heer Lambert, van Sainte-Croix, neergelegd heeft betrekkingen met dit der linkerzyde, onlangs door den hertog de Broglie voorgesteld om eene tweede Kamer in te rigten. Het voorstel is naer de commissie der constitutionneele wetten verzonden. De Parysche briefwisselaer van den Times meldt dat een reiziger, onlangs uit het zuiden van Frankryk gekomen, belangryke byzonder- heden heeft medegedeeld over het eiland Ste- Marguerite, waer de gewezen maerschalk Ba- zaine is opgesloten. Volgens dien reiziger zou de maerschalk wezenlyk eene strenge gevan genzitting ondergaen. Hy is in het fort opge sloten en heeft slechts het terras voor wandel- plaets. Het overige van het eiland is hem ver boden. Hy heeft geenen hof te zyner beschik king. Mevrouw Bazaine is by hem. Zy mag het fortverlatenals zy wil, even als deaide-de-camp van Bazaine, maer zy moeten eene byzondere toelating van den minister van binnenlandsche zaken hebben, om er terug te mogen komen. Mevr. Bazaine blyft dus zoolang mogelyk op het eiland. Er is'geen goed zout water op het eiland. Een schip dat dient voorde betrekkin gen met het vaste land brengt de noodige hoe veelheid aen. De maerschalk heeft veel gele den door dit gebrek aen water. Hy was gewoon veel baden te nemen; hy heeft die moeten verminderen. Deaide-de-camp is naer Parys gegaen om te vragen dat er eene grootere hoeveelheid water ter beschikking van den maerschalk zou gesteld worden; men heeft dit dadelyk toegestaen. De gevangene schynt gelaten in zyn lot; hy leest veel, hy TWEEDE DEEL. VIII. Ia 't Brekelbosch. (79* VERVOLG.) Dc vyf, by den bul, zaten indcrdaed ernstig aen den praet. Hel waren de volgenden: Adriacn Lequeu, bygenaemd pachter Adriaen. Hy was een wael uit 't Henegouwsch en kon nu rond de veertig zyn; in zyn leven was hy maer tweemael gegeesseld geweest en tot ballingschap veroordeeld; Philippe Parré, van Bryvelde, wonende op Strypen. Een moedwillige norsche kerel zagdeze er uit, nog kloek en fel ondanks de zestig winters die hem op de schouders wogen; Pieter Segers, van Goycke, in Braband, wonende te Galmaerde, ook een zestiger, met zynen zoon Jozef. Deze beiden waren enkel prangdieven, meest in betrek met Jan De Lichte, Lieven Faviel en Gabriël Van der Cruyssen. Eindelyk, de vyfde, de fameuze knorpot, van over lang gekend, mees'ter Tineke, alias Cies Van der Geenst. Sprekende van de kanzen en wederwaerdigheden van 't stroopers leven, zeg, vroeg pachter Adriaen zich tot Parré keerende, zeg eens. Lippe, sedert wanneer zyt gy in de Bende? Nooit heb ik van u hooren spreken.... Lippe vloog op. Gy moet daerom niet opvliegen! Ik ken immers al de makkers niet: er loopen er te veel van alle ge west en lael. Doch, kennen wyu niet, dat belet geens zins dat gy welkom zyt, want, waert gyvan devrienden niet, gy zoudt hier vandaeg in 't Brekelbosch niet zitten. Parré sprong regt. Zyn getaemd aenzicht ontvlamde en gloeide als vuer onder zyne afhangende witte haren. Ik, riep hy, de vuist voor de borst slaende, en tot inleiding dry vier afgryslyke vloeken aftrekkende, ik ben een eerlyk man, en van de Bende was ik nooit! Men zou het nogtans zeggen, allcenlyk by het hooren uwer kiesche sierlyke tael, spotte de Zot. Ik ben Philippe Parré, gebortig van Bryvelde en woonachtig op.... En, vroeg pachter Adriaen, zyt gy van de Bende niet, wat komt gy hier dan verrichten, Philippe Parré, gebortig van?.... Lael my sprekenIk bewoon te Strypen myn eigen huis en in vollen eigendom beploeg ik daer rond de zestig roeden gronds. (1) Eigendom der Gazette van Aelst, Proficiat, Lippe! Ik, viel de Zot in, al wat ik van myne ouders heb geërfd beslaet nog geen bunder maneschyn.... Wat ik bezit, hernam Parré, heb ik gewonnen met eigen handen, met zwoegen en schrafelen. Dat benyden my deStrypenaers;dat benyden zy my omdat ik vreemd ben op de parochie en ik van afkomste slechts een boerenknecht ben die zelfs van tyd lol tyd by de boeren nog ga dienen. Doch myne hardvochtig- ste benyders, myne heetste vyanden,zyn.... de naem wil my schier uit de keel niet.hy brandt my de lippen die zyn, vrienden, de Dieraerts, Pier met zyne dry schurken van zonen! Weel gy wal zy gedaen hebben, wat zy in hunnen haet hebben uitgevonden om eenen armen werkman als ik te verderven!,.. Het is acht a negen jaer geleden. Eenen vroegen morgen vond ik tol myn spyt en uiterste verbazing, twintig roeden gronds van defi inynen by den hunnen ingesloten; de Dieraerl's ploeg stak er reeds in. Denkt eens, twintig roeden beste landDe loon van twintig jaren arbeid en zweel!... Ik protesteerde, ik bedreigde,ik vloekte... 't was al te vergeels! Zy sloegen slaken en balken lot afbakening van hetgeen zy het hunne waenden; ik trok balken en staken uit, wierp ze in 't vuer en dolf pulten tusschen mynen akker en den hunnen, 't Kon al niet baten! De meier kwam er tusschen en eindelyk de landmeters. En daermee was de ruzie uit! Daermee begon ze maer eerst voor goed. Weet gy wat die schelmen van landmeters, na ze dry dagen lang ten mynen koste hadden gepast en gccyferd, na ze myn arm sluksken land hadden vertrapt en verwoest, weet gy wat hunne uitspraek was? Zy, beweerden,de schurken,dat de twintig roeden in geschil nooit de eigendom was geweest van Philippus Parré, maer wel in tegendeel deugdelyk toebehoorden aen de Dieraerts HoHolachte Pier Segers, dat begint aenge- brand te rieken. Ik zeg u,docmnis,dal meier en landmeters door de Dieraerts waren uitgekocht! Ik loochen het niet, Lippe, ik loochen het niet; maer.... Gy loochent het niet! Ehwel, wat hebt gy dan te lachen, wat hebt gy dan te maren Of meent gy misschien dat ik de twintig roeden gronds van de Dieraerts gestolen had? Segers, viel Collenier gebiedend in, gy moet zwygen! Gy, Lippe, zyt de treffelykste mensch van geheel de wereld. Vertel voort,jongen,en verhael ons eens hoe gy eindelyk met die gevloekte Dieraerts zyt gescheiden. Ik,gescheiden?Nooit! Nimmermeer zal ik schei den met hen, nimmermeer zal ik hun vergeven!.... Er ligt daer een pak, ziet ge, een pak,... En de dolle vent sloeg zich met de vuist de borst te pletten. Goed, Lippe, knikte de Zot; een pak.... zoo iels als een molensteen, he? Ga voort, Lippe. Na ze maenden en maenden, vóór geheel het dorp, met my den spot hadden gedreven; na ze my ge- plaegd en getergd hadden,zoo druk en zoo hardnekkig dat ik niet beset hoe een man als ik het zoo lang kon verduren; na ik overtuigd was dal er my nimmermeer regt zou geworden, dal ik den Meier met geheel zy nen aenhang legen had, dan eindelyk heb ik alle ge duld opgegeven en heb myn eigen zeiven regt gedaen. Luistert, jongens, 't begint te komen! lk heb begonnen met hunne akkers te verwoes ten en te plunderen, en, stout weg, in vollen dag, in volle veld, waer knechten en meiden byslonden, ben ik myn deel gaen halen van hunne vruchten, boonen meigeheele vrachten: zy waren immers op mynen grond gegroeid.... Dal heb ik gedaen, dat doe ik sedert tien-jaer, en dat zal ik blyven doen zooiang er Dieraerls's onder de zonue loopenEens toch werden de Dieraerts hel beu, en zy kloegeu my aen, de schelmen, by de veldpolitie. Maer aenslonds ook heb ik hun myn tanden laten zien. Ik greep myne pis tolen en, sedert dien, hebben deze my niet meer ver laten.... Ziel of het waer is? Lippe Parré trok zynen kiel op, en, indcrdaed, zyn gordel hing gewapend alsdievan een rooverskapilein. lk liep het veld in, razend, tierend.... En vloekeud, viel de zot in.... Zoekend hoe my op de Dieraerl's te wreken,... Niet één van die schurken had ik, dien dag, de kans te ontmoeten; maer, in de wei, herkende ïk een van hunne peerden.... Ik mikte den kop en school.... En T viel dood T Was mis: ik trof slechts de bil.... Jan Cautaert, de mulder van 't dorp, stond nevens my toen ik schoot, eu ik zegde hem: T is mislukt, en, hebt gy hel onge luk my te beklappen by de Dieraerl's, ik leg u te bra den in uw eigen vet eu steek uw twee molens in brand!.... Philippe Parré, met zyne wanbedryven, mei zyne doening en zyu vloeken, ja zetl's, met zyne eigene uitdrukkingen, is louter ontleend aen de processtukken, fardé N° (ili. Dierwyzc moeten, in ons verhael, al de trawanten der Bende te berde komen, van den eersten tot den laetslen, met naern en toenaem, welkdanig ook hunne betrekkingen waren melde Bende. Vóór, anderhalf jaer later, de scherpregler van Aelst er beslissend ga tusschenkomen, willen wy eer doen aen don titel van ons werkDe BENDE van Jan De Lichte. Niet alleen leeren wy den lezer kennen wie de beul heeft geteekend, gegeesseld, gehangen of geradbraekt; maer ook degenen die hem zyn ontsnapt; maer ook de acht-en-twintig, mans en vrouwen, die, min of meer met de Bende in \erband, en met de Bende aengehouden, door En heeft hy u beklapt? T Was niet noodig; de Dieraerl's hebben 'nen fynen neus, en roken al te wol wiens poeier kvvain te branden. En dan, Lippe? En dan ben ik, op hunnen eigen akker, hunne ploeg gaen stelen, ze in honderd duizend stukken ge slagen eu de ploegschaer op huu deur gesmeten; dan is de schoondochter buiten gescholen; zy heeft my gebeten, myn aenzicht doorkrabt eu my het haer uit den bol gehaeld: 't is die duivelin van Vina Belloy, 't is die smots die ik in haer vet zal braden I.... in afwachting heb ik haer gezegd dat ik al haer koeien zou de keel afsteken. Dan is een van de zoons opgeko men, en, ik was geen dertig passen hel hof voorby, of paf! daer kryg ik eenen kogel in de slip van myn kazak. Ik trok naer huis om myn geweer; niet één van de Dieraerl's dorst dien dag nog te voorschyn komen; maer rs avonds kwam de Meier myn wapen in beslag nemen en ik was myn schoon fusiek kwyt. Dien Meier zal ik zyn kol afbreken!.... 's Anderendaegs, nanoen, vond ik den ouden Dieraert slaen op den akker. Ik had myne pistolen by en schoot.... Het scheelde maer een haer of de schurk lag er; de kogel moet digi by zyn oor hebben gefloten, want hy trok hevig den kop op zy. Ziende met wien hy te doen had, nam hy de viugt; ik haeldo myn ander pistool uit en school voor de tweede mael. 't Was.doemuis, nog oens mis; 't was of de duivel er zich mode "bemocido!.... Nu, om liet kort te maken, het is ginder op Strypen voor den ongelukkigeu Lippe niet meer uitboudelyk. Ik zit in de beet by iedereenze maken my uil voor'nen- vloeker, voor 'nen dief en 'nen dcugeniet, voor den slechtslen kerel van gansch 't kanton, en wat weet ik al. De wyven wyzen met vingeren en de kleine kin deren, wanneer ze my ontmoeten, viuglen al schreeu wend, nel of ze Lucifer zagen in persoon.... Dal is allemael zeer schoon om hooren, viel do Zot in; maer nu weten wy nog niet hoe gy hier geko men zyt, iti't midden van Jan Dc Lichle's vrienden. Hebt gy misschien eene vrygeleide gekogt, Ik koora om meer te koopen dan eene vrygeleide. LuistertWordt voor tg ezel.) dc Prevoteit van Aelst zyn vrygesproken. Zoo zal, hopen wy, de lezer nagenoeg een denkbeeld zich kunnen vormen van hetgeen, over honderd dertig jaren, in ons schoone Vlaendoren, eene rooversbende was, vooral wal de Bende was van Jan Do Lichte. Vonnissen, processtukken en andere bewysstukken hebben wy uitgepluisl tot de laetste letter. Dat wil niet zeggen dat wy omsiandUj zullen verhalen al wat die stapel oude papieren ons heeft gcopenbaerd. Ons verhael begint in 17toen eindigt in 1748. Dus dry jaren, en, voor eik jaer een deel. Moesten wy het al uitbreiden, van naclde tot den draod, wy waren er aen voor minstens tien deelen. Waerlyk, zooveel inkt en papier i» Jan De Lichte niet waerd

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1